#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/08/2010 06:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νέα απειλή για το πλανήτη το 2012



Οι αστρονόμοι προβλέπουν πως μια τεραστίων διαστάσεων ηλιακή καταιγίδα, πολύ μεγαλύτερη από αυτήν που προκάλεσε τα φαντασμαγορικά φωτιστικά σόου στη γη στις αρχές του μήνα, θα πλήξει τον πλανήτη μας το 2012, με ισχύ 100 εκατομμυρίων βομβών υδρογόνου.

Αρκετά ΜΜΕ των ΗΠΑ έχουν αναφέρει πως η NASA προειδοποίησε ότι η πρόσφατη ηλιακή κηλίδα ήταν απλά ο πρόδρομος σε μια γιγαντιαία κηλίδα που αναπτύσσεται, και που έχει τη δυναμική να εξαφανίσει ολοσχερώς κάθε υποδομή ενέργειας στη γη. Παρά την εκ των υστέρων  διάψευση της, η NASA παρακολουθεί αυτή τη καταιγίδα από το 2006, και όπως λένε οι πληροφορίες, η ημερομηνία εκδήλωσής της είναι αν μη τι άλλο σημαδιακή: το έτος 2012.

Κάποιες παρόμοιες καταιγίδες του παρελθόντος (1859 & 1921) προκάλεσαν παγκόσμιο χάος, καταστρέφοντας τις τηλεγραφικές επικοινωνίες παντού. Η αναμενόμενη καταιγίδα του 2012 θα είναι όμως πιο καταστροφική. Όπως ανέφερε στο News.com.au ο αστρονόμος Dave Reneke: «Οι επιστήμονες συμφωνούν πως η επερχόμενη καταιγίδα θα είναι η πιο βίαιη των τελευταίων εκατό χρόνων».

Αυτοί που θα πρέπει να ανησυχούν πιο πολύ, είναι οι αεροπορικές εταιρίες, οι εταιρίες τηλεπικοινωνιών, και όλοι όσοι χρησιμοποιούν σύγχρονα συστήματα GPS. Όσο για την επίδραση επί της σχεδόν πλήρως ψηφιακής μας κοινωνίας, κανένας δεν μπορεί να προβλέψει τι ακριβώς θα γίνει. Ο διευθυντής του τμήματος φυσικής ηλίου της NASA, Dr Richard Fisher, αναφέρει πως αυτή η υπερ-καταιγίδα θα χτυπήσει τη γη σαν κεραυνός, και θα προκαλέσει καταστροφικές συνέπειες στα παγκόσμια συστήματα υγείας, διάσωσης, και ασφάλειας, εκτός αν πάρουμε κάποια προληπτικά μέτρα.

Η NASA ανακοίνωσε πως μια τελευταία μελέτη της αμερικανικής Εθνικής Ακαδημίας Επιστημών, αποκαλύπτει πως μια τέτοιου μεγέθους καταιγίδα θα προκαλέσει ζημιές ύψους 1-2 τρισεκατομμυρίων δολαρίων στην υποδομή της υψηλής τεχνολογίας μας, και θα χρειαστούν 4-10 χρόνια για να επανακάμψουμε πλήρως!

Ο λόγος της ανησυχίας είναι επειδή ο ήλιος μπαίνει σταδιακά σε μια φάση γνωστή ως ηλιακός κύκλος 24. Αρκετοί όμως αστρονόμοι πιστεύουν πως ο λόγος της υπερβολικής ανησυχίας είναι πλασματικός, και έχει να κάνει με το έτος της προβλεπόμενης εκδήλωσης της καταιγίδας, που είναι το περίφημο 2012.

S.A. (in.news.yahoo.com)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. H pena tis orghs avatar
    H pena tis orghs 29/08/2010 09:43:28

    Μιλάμε για τρέλα κέρδη για τις εταιρίες υψηλής τεχνολογίας που θα επανατροφοδοτήσουν τον πλανήτη. Χοχοχοχο. Θα μου πείτε τα εργοστάσια με τις αρχικές εργαλειομηχανές δεν έχουν φόβο; Ε ας ελπίσουμε ότι τα μυαλά που είναι εκεί μέσα θα σκεφτούν να μονώσουν τα κτήρια. Ήρθε το τέλος! Χεχεχεχε.Τελικά αυτό το Ηollywood είναι μανούλα στην προπαγάνδα και την προετοιμασία των πληθυσμών για γεγονότα. Ταινία 2012, Ντοκυμαντέρ για το 2012, Προφητείες των Μάγια και καλά για το 2012 και άλλα τέτοια απο το 1998 και μετά. Το παζλ τώρα αρχίζει και συμπληρώνεται. Εκεί στη NASA μάλλον ξέρουν εδώ και χρόνια με τις προσομοιώσεις τι θα γίνει και απλά θα μας το πούνε στο παραπέντε και σιγά σιγά.

  2. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 29/08/2010 10:10:16

    Eμενα μου φαινεται νεα μουφα τυπου ιου της χιλιετιας,Υ2Κ.
    Αλλωστε το ιδιο κομμα και τα ιδια ατομα ειναι παλι στην εξουσια στις ΗΠΑ.
    Οι απατες του Δημοκρατικου Κομματος οπωσδηπoτε εχουν μια επιστημονικη βαση και ειναι πιο σοφιστικε απο αυτες π.χ. του βαλκανικου ΠΑΣΟΚ.
    Τη δεκαετια του 90 επι Κλιντον οργανωθηκε ενας πανικος για την καταστροφη που δηθεν θα επεφερε ο ιος του 2000 παγκοσμιως στα συστηματα των υπολογιστων.
    Ολες οι χωρες του κοσμου και οι φορολογουμενοι ολου του πλανητη αναγκασθηκαν να χαρατσωθουν υπερ των κομπιουτεραδων που εκαναν μετατροπες που δηθεν χωρις αυτες θα καταστρεφοταν ο κοσμος.Το 2000 ηλθε και δεν εγινε απολυτως τιποτα.Οι εμπνευστες του παραμυθιου βεβαια ισχυρισθηκαν οτι χωρις τη παρεμβαση τους θα ειχαν διαλυθει τα παντα.Παντως εφαγαν καλα.
    Κλιματικη αλλαγη,ιοι χιλιετιας,περιβαλλοντικες καταστροφες,ακομη και ιοι γριππης ειναι τα αγαπημενα κολπα της παγκοσμιας κυβερνησης αλα κεντροαριστερα για να βγαζει χρημα.Οι Ρεπουμπλικανοι,πιο πεζοι προτιμουν να ασχολουνται με την τρομοκρατια.

  3. Ένα Πρόβατο avatar
    Ένα Πρόβατο 29/08/2010 11:19:22

    Ωχ,αρχίσαμε.
    Δώστου κλώτσο να γυρίσει,παραμύθι ν' αρχινίσει...

  4. popolaros avatar
    popolaros 29/08/2010 11:43:09

    Το 2012 θα έρθει το αστρόπλοιο των ΕΛ να παραλάβει τον Giorgo.

    • The Saint avatar
      The Saint @ popolaros 29/08/2010 12:16:51

      ...και να τον στείλει στο εξώτερο διάστημα, γιά να μην πώ που αλλού

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ The Saint 29/08/2010 12:27:45

        ωχ, μέχρι τότε πρέπει να τον ανεχτούμε ακόμη?

      • Σελάνος avatar
        Σελάνος @ The Saint 29/08/2010 12:38:02

        Τί σας έφταιξε το Διάστημα παιδιά , να το αποδιοργανώσει κι αυτό; 'ως γνωστόν ο GAP-βλέπε Αγγλοελληνικό λεξικό- είναι "μανούλα" στη διαχείρηση του χάους.

  5. 11888 avatar
    11888 29/08/2010 11:47:48

    Ελπιζω να ειναι χολυγουντιανη μουφα γιατι μια τετοια ηλιακη καταιγιδα θα επηρεασει μεταξυ των αλλων και τα συστηματα παραγωγης ενεργειας με αποτελεσμα να μεινουν χωρις ρευμα για πολυ μεγαλο χρονικο διαστημα(πολλοι υπολογιζουν και χρονια),δισεκατομμυρια ανθρωποι με οτι αυτο συνεπαγεται.....

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ 11888 29/08/2010 12:29:49

      η γιαγιά σου είχε ψυγείο και ηλεκτρική κουζίνα?

  6. john avatar
    john 29/08/2010 12:23:59

    Μα είναι με τα καλά τους οι τρομολάγνοι? Έχει διανοηθεί ένας απλός ηλεκτρολόγος πόση ένταση μαγνητικού πεδίου απαιτείται για να διαταραχθούν έστω και ελάχιστα τα κλειστά συστήματα ηλεκτροπαραγωγής - κατανάλωσης με τα γιγαβάτ που κυκλοφορούν στο σύστημα? Και αν εμφανίζονταν τέτοια ένταση πεδίου, θα έμενε κανείς... άψητος για να παρατηρήσει τη διακοπή ρεύματος? Μα δεν ντρέπονται λίγο! Αιώνες τώρα σκαρφίζονται φτηνιάρικες απειλές για αρμαγεδδώνες, δεύτερες και τρίτες παρουσίες, οργές θεών για να τρομοκρατούν τις αποβλακωμένες μάζες και να τις έχουν του χεριού τους.

    "Ο διευθυντής του τμήματος φυσικής ηλίου της NASA, Dr Richard Fisher, αναφέρει πως αυτή η υπερ-καταιγίδα θα χτυπήσει τη γη σαν κεραυνός, και θα προκαλέσει καταστροφικές συνέπειες στα παγκόσμια συστήματα υγείας, διάσωσης, και ασφάλειας, εκτός αν πάρουμε κάποια προληπτικά μέτρα."

    Μα δεν ντρέπεται λίγο, είναι και Δρ. Αν πάρει μέτρα, με το αζημίωτο βέβαια, θα μας σώσει και θα γίνει ήρωας σαν τον σούπερμαν. Και το πρώτο που θα χτυπηθεί θα είναι η υγεία σου και η ασφάλειά σου λαέ! Πρόσεχε! Άσε να σε σώσω εγώ που ξέρω! Πραγματική ξεφτίλα. Ουστ

  7. AegeanHawk avatar
    AegeanHawk 29/08/2010 12:34:29

    Ωχ...δηλαδή δεν θα μπορούμε να στέλνομε SMS ? Οχι ρε γαμωτο, πώς θα ζήσομε ?
    Ηρθε το τέλος, τελικά ?

    • The Saint avatar
      The Saint @ AegeanHawk 29/08/2010 12:37:34

      Eυκαιρία είναι πιά, να μάθουν τα νεούλια μας, να καμακώνουν εκείνη τη γκομενίτσα που τους αρέσει, πηγαίνοντας να της μιλήσουν στα ίσα, και όχι στέλνοντας SMS...

  8. The Saint avatar
    The Saint 29/08/2010 12:41:38

    Π¨αντως η προοπτική να μείνουμε χωρίς ρεύμα γιά μεγάλο χρονικο διάστημα, μάλλον φαντάζει εφιαλτική...
    Τα πάντα είναι στηριγμένα σε αυτό, και -δυστηχώς- έχουμε ΜΑΘΕΙ να ζούμε με αυτό...
    Και μπορεί η γιαγιά μου να μην έιχε ηλ. συσκευές γενικώς, ήξερε όμως τι να κάνει, και κυρίως όσα προμηθευόταν ΤΟΤΕ, ήταν κατασκευασμένα στο χέρι, και όχι με ΜΗΑΝΗΜΑΤΑ που δουλευουν με ρεύμα όπως σήμερα...
    Δεν είναι απλό το πράγμα...

  9. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 29/08/2010 21:56:04

    Λέτε να είχε δίκιο ο Νοστράδαμος για το 2012. Θα προλάβουμε την Ολυμπιάδα του Λονδίνου?

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ μικρός οδυσσέας 29/08/2010 22:00:52

      Οδυσσεύ! Προσοχή στεκόμαστε μπροστά στον Γηραιό!
      Ούτε ο με λούκ γκόθικ τραβεστί Μήτρογλου δεν μπόρεσε να σας σώσει...