#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/02/2011 18:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νέα Κόντρα Τίνας - Χάρη



H διαφωνία της Τίνας Μπιρμπίλη με τον τρόπο που προωθείται η αξιοποίηση του Ελληνικού είναι γνωστή, στα δημοσιογραφικά γραφεία αλλά και στα μέλη του Υπουργικού Συμβουλίου.

Η υπουργός τόνισε στην “Καθημερινή”  ότι ο μητροπολιτικός του ρόλος ως χώρου πρασίνου δεν μπορεί να χαθεί. Παράλληλα, η κ. Μπιρμπίλη θεωρεί δεδομένη μια εκτεταμένη διαβούλευση με τους πολίτες πριν οριστικοποιηθεί το masterplan. Μάλιστα η υπουργός στράφηκε ενάντια όσων υποστηρίζουν ότι η προστασία του περιβάλλοντος είναι πηγή ανάσχεσης των επενδύσεων. «Το δίλημμα “ανάπτυξη ή περιβάλλον” είναι ένα ψευδο-δίλημμα που θέτουν όσοι θέλουν να αναπαράγουν μοντέλα που έχουν χρεοκοπήσει», ανέφερε.  Με προφανή στόχο τον Υπουργό Επενδύσεων κ. Παμπούκη.

 

Από την πλευρά τους, συνεργάτες του κ. Παμπούκη απάντησαν ότι η αρμοδιότητα για την τύχη του Ελληνικού έχει ανατεθεί στον υπουργό Επικρατείας από τον ίδιο τον πρωθυπουργό. Οι ίδιες πηγές αναφέρουν ότι οι Άραβες θεωρούν το Ελληνικό ως ένα πείραμα. Αν επιτύχει, θα σημάνει σύσφιγξη των επιχειρηματικών σχέσεων..

 

Είναι η τρίτη φορά που ο καθηγητής της Νομικής έρχεται σε ευθεία αντιπαράθεση με την "Πράσινη" Τίνα.

 

Πρόσφατο παράδειγμα αποτέλεσε η ιστορία της "Natura", μιας και από το περιβάλλον της Μπιρμπίλη χρεώνουν στον Παμπούκη την επίθεση εναντίον της.

Για πολλούς η κόντρα αυτή προκαλεί εντύπωση αφού και οι δύο βρίσκονται πολύ κοντά στον κύκλο του πρωθυπουργού. Από διαφορετικές βέβαια αφετηρίες.

Το σίγουρο είναι πως πολλοί στη κυβέρνηση και κυρίως όσοι βρίσκονται δίπλα από τον πρωθυπουργό επιθυμούν την απομάκρυνση της Τίνας.

Βανζέτι

Διαψεύδει ο υπουργός Επικράτειας Χάρης Παμπούκης δημοσιεύματα, σύμφωνα με τα οποία η υπουργός Περιβάλλοντος Τίνα Μπιρμπίλη διαφωνεί με τον τρόπο που προωθείται η αξιοποίηση του Ελληνικού.

Όπως είπε ο κ. Παμπούκης, η κα. Μπιρμπίλη, συμφωνεί με όσα γίνονται στο Ελληνικό, προσθέτοντας ότι το σχέδιο δεν αφορά μόνο ένα υπουργό, αλλά όλη την κυβέρνηση.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 25/02/2011 18:09:29

    Δυό γάιδαροι μαλώνανε σε ξένο αχυρώνα.
    Δεν είναι δική σας η Ελλάδα ρε

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 25/02/2011 18:14:03

    Η Μπιρμπίλη είναι περίεργη. Έχει ξεσκίσει την Ελληνική ύπαιθρο με ενεργειακές ανωμαλίες, αλλά κόπτεται για γλάστρες στα μπαλκόνια.

    Δεν είναι "Πράσινη" . Αιολική είναι. Υπουργός που δουλέυει για την Βεστας, την Ζήμενς, την αιολική EDF... Μόνο. Δεν θα ήξερε τι είναι "περιβάλλον" αν της κάθονταν δύο χρυσαετοί στο κεφάλι. Special purpose υπουργός. Πιστέυει και στην Ανθρωπογενή Αλλαγή. Και εγώ! στην Χιονάτη και τους Επτά Νάνους... Αλλά προφανώς αυτό θέλει η Οικογένεια.

  3. katalytikos avatar
    katalytikos 25/02/2011 18:31:18

    Επειδή δεν πρέπει να ξεχνάμε, δείτε κάποιες σχετικές δηλώσεις, πριν από λίγα χρόνια, όλων αυτών που σήμερα καλούνται να πάρουν αποφάσεις!!
    (στέλνω το link γιατί είναι πολλές)
    http://envthink.blogspot.com/2011/02/fast-track.html

  4. kiki avatar
    kiki 25/02/2011 19:56:14

    Επειδη ειμαι κουτσομπολα, κατι ακουσα οτι το Μπιρμπιλω , κατι γιαυτες τις συμβασεις που αναφερει ο Αρχαιος, αλλα κουτσομπολια ειναι

  5. firiki2010.wordpress.com avatar
    firiki2010.wordpress.com 25/02/2011 22:13:51

    Οσο θα κυκλοφορούνε και μάλιστα σε κυβερνητικά κλιμάκια ανοησίες για τη δημιουργία του μεγαλύτερου πάρκου της Ευρώπης (ή μήπως του κόσμου?) στην άκρη της πόλης και δίπλα στη θάλασσα δεν πρόκειται να δούμε άσπρη μέρα. Και είμαι σίγουρος ότι αν αποφασισθεί μια πιο ορθολογική αξιοποίηση του η ίδια η κυβέρνηση θα βγεί όχι να υπερασπίσει την (σωστή- κάνει και τέτοιες) επιλογή της, αλλά θα εμφανισθεί απολογούμενη και στεναχωρημένη που δεν μπόρεσε να υλοποιήσει τις πράσινες φαντασιώσεις της.

  6. Στεγόσαυρος avatar
    Στεγόσαυρος 25/02/2011 23:09:25

    Στις 23 Φεβρουαρίου το Reuters δημοσίευσε δηλώσεις της Υπουργού Περιβάλλοντος κας Μπιρμπίλη, σύμφωνα με τις οποίες η κυβέρνηση δεν είναι ακόμα έτοιμη να δώσει στην Ελληνικός Χρυσός, που ανήκει κατά πλειοψηφία στην European Goldfields, άδεια για την εκμετάλλευση χρυσοφόρων κοιτασμάτων στην Χαλκιδική, λόγω των αντιδράσεων της τοπικής κοινωνίας
    Όμως στις 24 Φεβρουαρίου, όπως αναφέρει η “Μακεδονία”, η Υπουργός Περιβάλλοντος επικοινώνησε με το Reuters για να διαψεύσει το τηλεγράφημα! Όπως ανέφερε στη “Μ” στέλεχος του υπουργείου, “η υπουργός δεν είπε ποτέ ότι η κυβέρνηση δεν είναι έτοιμη να δώσει την έγκρισή της, αλλά ότι η περιβαλλοντική μελέτη βρίσκεται σε στάδιο αξιολόγησης και η απόφαση για τους περιβαλλοντικούς όρους θα δοθεί όταν το ΥΠΕΚΑ ολοκληρώσει τη διαδικασία”. Τόνισε μάλιστα πως ποτέ η κυρία Μπιρμπίλη δεν μίλησε για θέμα που “πολώνει”.
    Η διάψευση καθησύχασε τους ανησυχούντες μετόχους και έσωσε την τιμή της EUROPEAN GOLDFIELDS η οποία στη σημερινή συνεδρίαση κατέγραψε κέρδη κοντά στο 12%.

    Πως λέγεται όλο αυτό στη γλώσσα του χρηματιστηρίου;

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 26/02/2011 07:12:30

    Stock manipulation? Insider trading? Front running? Pasok SA?

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/02/2011 13:18:15

    Μου μυριζει επανασταση.... γιασεμι... χαχαχαααααααααα
    Ειναι Πρασινο-ευαισθητοι οι Αραβες?? χαχαχαααααα
    Χαρη μου, αν δεν τους δωσεις Αιολικα-ΦΒ αντε και κανενα Συνδιασμενου Κυκλου... δε βλεπω επενδυση... τσαμπα τα μιλια... αν και θα ταξιδευεις μετα τσαμπα... κρατησε τα θα σου χρειαστουν.