#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/06/2008 04:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νέα Ζωνιανά

Χασισοκαλλιεργητές κοντά στο χωριό Μαλάδες Ηρακλείου άνοιξαν χθες το βράδυ πυρ (πιθανόν με Καλάσνικοφ !!!) εναντίον αστυνομικών που ερευνούσαν για φυτεία, με αποτέλεσμα να τραυματίσουν τρεις, τον ένα σοβαρά στο κεφάλι. Στο ανθρωποκυνηγητό για τον εντοπισμό τους συμμετέχουν ισχυρές ενισχύσεις από την Αθήνα με τη συμμετοχή της ΕΚΑΜ. Σύμφωνα με τα πρώτα στοιχεία που έγιναν γνωστά από την Αστυνομία, οι τρεις αστυνομικοί συμμετείχαν σε ενέδρα που είχε στηθεί σε χασισοφυτεία όταν εμφανίστηκαν κάποια άτομα και κάτω από άγνωστες συνθήκες μέχρι στιγμής πυροβόλησαν εναντίων των αστυνομικών με όπλα μεγάλου διαμετρήματος . Οι λεπτομέρειες της συμπλοκής δεν έχουν ακόμα ξεκαθαριστεί.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΜημηΝτενίση avatar
    ΜημηΝτενίση 23/06/2008 06:18:37

    !
    το χωριό αυτό είναι κοντά ή μακρυά από τα ζωνιανά; αν είναι μακρυά, τότε μάλλον το φαινόμενο είναι γενικευμένο.

    ίσως θα πρέπει η κυβέρνηση να απευθυνθεί στις ηπα, για να ζητήσει knowhow για τα αντίστοιχα προγράμματα στο αφγανιστάν κι αλλού, για την εξάλειψη της χασισοκαλλιέργειας

    από την άλλη... η χρήση χασίς στην αθήνα από μεγάλα μέρη του πληθυσμού, ιδιαίτερα του κόσμου που κινείται στο εμπόριο, στη διασκέδαση, στους εισοδηματίες από καταθέσεις και ακίνητα, αυτών δηλαδή που δε σχετίζονται με το δημοσιοϋπαλληλίκι, έχει πάρει τρομακτικές διαστάσεις.

    στη γειτονιά μου (παραλιακός δήμος) 3-4 στους 10 γείτονες κάνουν χρήση αφειδώς, χωρίς καμιά συστολή ή τάση απόκρυψης.. 7-8 στους δέκα, τους βρίσκεται αποθηκευμένο στο σπίτι για σπέσιαλ περιπτώσεις!

    με δεδομένη την επίδραση στο οδήγημα, κακώς που η τροχαία δεν τη στήνει στην παραλιακή, για drugtest . ποοιοί βολεύονται από αυτό (που δε γίνεται); οι καταστηματάρχες της παραλίας;

    με λίγα λόγια, τα συμβάντα της κρήτης... της ηλείας... δείχνουν πως η χρήση χασίς ανταγωνίζεται - πάει δίπλα δίπλα με το τσιγάρο!

    για να υπάρχει τέτοια έξαρση στην παραγωγή αυτό σημαίνει αντίστοιχη έξαρση και στην κατανάλωση.



    τη βκλέπετε κι εσείς αυτήν την έξαρση στη χρήση.. ή έτσι ήταν πάντα;

    είμαστε λαός χασικλήδων;

  2. ΜημηΝτενίση avatar
    ΜημηΝτενίση 23/06/2008 06:22:00

    υπάρχουν αξιόπιστες έρευνες των τελευταίων ετών, αναφορικά με τη χρήση χασίς - ουσιών κλπ?

    ο χασικλής είναι νορμάλ άνθρωπος ή αιχμάλωτος-έρμαιο των επιθυμιών του;

  3. elafina avatar
    elafina 23/06/2008 08:03:21

    Το χασίς που καλλιεργούν μαζικά δεν είναι όπως είπε ο φίλος παραπάνω για Ελλάδα..εξάγουν..

  4. πάλαι ποτέ dopehead avatar
    πάλαι ποτέ dopehead 23/06/2008 09:33:24

    υπερβολές! Κάποτε θα γραφτεί και θα γίνει αντιληπτό: η μαριχουάνα, δεν έιναι άκακη, αλλά είναι λιγότερο βλαβερή και ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΕΘΙΣΤΙΚΗ από το τσιγάρο (και ίσως την καφεϊνη)

    Το μόνο, (σαθρό κατά την άποψή μου) επιχείρημα κατά της μαριχουάνας είναι ότι είναι δήθεν προθάλαμος για άλλα.

    Στοιχηματίζω ότι η μαριχουάνα δεν νομιμοποιείται για να μην θιγούν τα μεγάλα συμφέροντα των παρανόμων, και να μην πέσει η τιμή.

    Μην παρανοήσετε το ψευδώνυμο, δοκίμασα για δύο μήνες σερί πριν 30 χρόνια, μου άρεσε πολύ (δοκίμασε να παίξεις τάβλι μαστουρωμένος, το γέλιο της αρκούδας), τέλειωσε, αυτό ήταν. Αντίθετα, έχω να καπνίσω τσιγάρο 10 χρόνια και ακόμα το θέλω.

  5. Προφήτης avatar
    Προφήτης 23/06/2008 10:02:32

    Ανων. 9:16
    Συμφωνώ απόλυτα.
    Αλλά δεν θεωρώ ικανό τον εαυτό μου να κρίνει κανέναν.

  6. ΕΣΥΕ avatar
    ΕΣΥΕ 23/06/2008 10:21:34

    Και μόνο από αυτό εδώ το δείγμα διαλόγων, προκύπτει πως πάνω απο το 40% χασικλίζει ή χασικλώνεται...

    μισογεμάτοι λοιπον οι δρόμοι μας από υποψήφιους δολοφόνους λόγω επηρεασμού των αντανακλαστικών.


    κι αυτοί χασικλίζονται...

    (κατά το μαλ...ίζονται)

    σύλληψη και νοσοκομείο . στην υποτροπή εργασία στα χωράφια και στα λατομεία!

  7. Λογοκριμμένος avatar
    Λογοκριμμένος 23/06/2008 10:34:55

    Η ποινικοποίηση του χασίς είναι το μέσο,ωστέ να αποκομίζονται τεράστια κέρδη και να έχουν στο χέρι μεγάλες ομάδες του πληθυσμού που κάνουν χρήση.Η γιαγιά στην γειτονιά μου, αφού είδε το φυτό που είχα στον κήπο, μου λέει:
    Ξέρεις και εμείς στο χωριό παλιά που δεν είχαμε φάρμακα,το χρησιμοποιούσαμε για φάρμακο(παυσίπονο,ανοίγει την όρεξη).Το τρίβαμε μέσα στο γάλα του μωρού όταν έκλαιγε.Θα μου δώσεις λίγο όταν γίνει;
    Βέβαια τότε οδηγούσαν κάρα

  8. πάλαι ποτέ dopehead avatar
    πάλαι ποτέ dopehead 23/06/2008 12:24:46

    μαζί σου λογοκριμμένε 10:34.

    Και για να μην θεωρηθώ χασικλιζόμενος, είπα, πριν 30 χρόνια και πέρασα καλά.

    Αν με ρωτήσετε τι προτιμώ να δοκιμάσουν τα παιδάκια μου σε ηλικία 22 ετών τσιγάρο ή μαριχουάνα, θα σας πω μαριχουάνα. Φυσικά μόνο αν έιναι νόμιμη. Αν έιναι νόμιμη, δεν θα το κάνουν για επανάσταση, άρα θα φοβάμαι λιγότερο.

    Μην μπερδέυεστε, η μαριχουάνα δεν έιναι ηρωϊνη, ή κοκαϊνη, ή νικοτίνη. Και ο φόβος να οδηγήσει σε αυτά υπάρχει μόνο επειδή είναι παράνομη. Αν δεν ήταν θα ήταν πιο απλά τα πράγματα.

    Αφου μιλάμε για παιδάκια: Τι φοβάστε; να δοκιμάσει νόμιμη μαριχουάνα στο σχολείο; ή παράνομη; Γιατί παραδεχτείτε, δεν πολυελέγχετε τι δοκιμάζει.

  9. ant avatar
    ant 23/06/2008 12:58:43

    Νομίζω πως η συζήτηση έχει πάρει λάθος δρόμο. Το ζητούμενο στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν είναι η χρήση, αλλά το γεγονός πως εργαζόμενοι (κακώς εκπαιδευμένοι προφανώς) χάνουν τη ζωή τους ή τραυματίζονται από οργανωμένους εγκληματίες που έχουν στήσει το δικό τους κράτος στην Κρήτη και έχεις τον Παυλόπουλο να λέει πως "το απόστημα της εγκληματικότητας στην Κρήτη έχει σπάσει". Δεν πάει από εκεί μια ματιά να μας πει για την κατάσταση του "αποστήματος"; Δηλαδή τίποτα δεν έμαθε από τα Ζωνιανά; Τί καραγκιόζηδες είναι αυτοί;

  10. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 23/06/2008 14:04:37

    ant, έχεις δίκιο, αλλά θυμήσου την ποτοαπαγόρευση και τα πιστολίδια της στις ΗΠΑ... ο χειρισμός των εγκληματιών ήταν το μείζον θέμα τότε. Σήμερα το μείζον θέμα είναι πόσο χαζή ήταν η ποτοαπαγόρευση, και πόσο πλούσια έγινε η οικογένεια Κέννεντυ, μεταξύ άλλων, από αυτήν. (Λένε τώρα, οι αντίπαλοι των Κέννεντυ, δεν το ξερω πρωτογενώς, δεν ζούσα τότε)

  11. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 23/06/2008 14:17:27

    Για 40 φυτά έγινε το κακό, που το κόστος παραγωγής τους είναι όσο το νερό του ποτίσματός τους, αλλά η τραγελαφική απαγόρευσή τους τα καθιστά εν δυνάμει ισόποσα ΤΡΙΩΝ ανθρώπινων ζωών. Αυτή είναι, "ξερά", η πραγματικότητα προς διαλογισμό. Τρία παιδιά έχει ο ένας τραυματίας, δύο ο άλλος και δεν ξέρω πόσα ο τρίτος. Κρίμα να τους στέλνουν σαν πρόβατα στην σφαγή.

    Οι ίδιοι, όμως, πρέπει να αντιδράσουν, αυτοί που τραβάνε το λούκι, που τους βγάζει πολλές φορές στον θάνατο. Οι ανώτεροι κι οι υπουργοί, που ούτε με τα τεθωρακισμένα τους δεν περνάνε από τα Εξάρχεια, θα συνεχίσουν να τους έχουν γραμμένους εκεί που δεν πιάνει μελάνι, και θα τους στέλνουν στα κατσάβραχα "να βγάλουν το φίδι από την τρύπα".

    Τώρα, Κρητικός αρματωμένος, αλλά και Αλβανός μισθοφόρος, σε ελεγχόμενη από τον ίδιο βουνίσια περιοχή, θέλει καμιά εικοσαριά ΕΚΑΜίτες για να έχει τύχη η σύλληψή του.

  12. Basil avatar
    Basil 23/06/2008 16:04:47

    Μου κάνουν εντύπωση τα επαναλαμβανόμενα περιστατικά με χρήση πυροβόλων όπλων. Διάχυση βίας και τσαμπουκά προς όλες τις κατευθύνσεις και με αυξημένη συχνότητα, άνομες στις περισσότερες φορές. Κανόνες εμπλοκής όχι αστεία, αν πατήσεις την καλλιέργεια σεφαγα.!? Αλλωστε έγινε ή θα γίνει τιποτα στην υπόθεση ζωνιανά; Δεν έγινε πρόσφατα πάλι ανάληψη ΑΤΜ με εκσκαφέα; λεβεντογέννα Kρήτη-show me the money, και από δίπλα το κομματικό κράτος απαιτεί το ποσοστό είτε σε χρήμα, είτε σε ψήφους.

    Είτε νομιμα είτε παράνομα, η ιστορία αυτή θα υπερ-καλύπτεται από το μύθο που τα περιβάλλει, τhe dark side of the force. Ουσίες φυσικές, είτε χημικές είτε ... Περιέργεια, προσωπικά ή κοινωνικά αδιέξοδα, αλλά περισσότερο το κυνήγι της υπερτάτης απόλαυσης.

    Γινόμαστε μάρτυρες της σταδιακής μετατροπής της κοινωνίας σε ένα γιγάντιο εργαστήριο μελέτης της ανθρωπινής συμπεριφοράς όπου πάντα νέα φαινόμενα και νέες ιδιότητες-σε μέγαλη κλίμακα- πρέπει να ερμηνευθούν.

    Ακόμα ηχούν στα αυτία μου τα λόγια φίλου Αιγυπτιώτη αναφερόμενος στους Αραβες Αιγύπτιους "Δεν μπορείς να φανταστάσεις τι προκαλεί η παρατεταμένη χρήση χασίς... 60 χρονών με εγκέφαλο μαρμελάδα.."

  13. fantomas avatar
    fantomas 23/06/2008 17:16:46

    ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΩΤΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΙΣΟΚΡΑΤΗ :

    ”Η δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται, διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητος. Διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν: την αυθάδεια σαν δικαίωμα, την παρανομία ως Ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα, και την αναρχία ως Ευδαιμονία.”

  14. LEON avatar
    LEON 23/06/2008 20:09:45

    Πάει....ξεφτιλίστηκαν καί τά Καλάσνικοφ...

  15. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 23/06/2008 22:50:25

    Αυτοί που βρίζουν τους "χασικλήδες", ας μας πούνε τι μουσική ακούνε και από πού έλκει την ετυμολογία της η λέξη "κέφι".

  16. Basil avatar
    Basil 24/06/2008 00:23:43

    Για να προλάβω τυχόν παρανοήσεις η έκφραση "λεβεντογέννα Kρήτη-show me the money" περιγράφει την μετάβαση από την πρότερη κατάσταση της αντίστασης και των επαναστάσεων εναντίων των ενετών και των τούρκων (Μονή Αρκαδίου) αλλά και της αντίστασης κατά των γερμανών (Κάνδανος), στην νέα κατάσταση που το κυρίαρχο χαρακτηριστικό είναι το κέρδος με κάθε τρόπο. Αυτό κατά την γνώμη μου δημιουργεί και τις σύγχρονες αντιφάσεις.

    Υ.Γ Αν αναφέρεσαι σε έμενα Ν.Γ. δεν έβρισα, ουτε χαρακτηρισα κανένα χασικλή, Απλά έγραψα κάποιες σκέψεις που δείχνουν τι πιστεύω. Είναι τετριμμένες αυτές οι προσσεγγίσεις του τύπου να απογορευτούν ή να είναι νόμιμα κλπ. Η λέξη κέφι πρέπει να είναι δάνειο από την τουρκική.

  17. ΕΣΥΕ avatar
    ΕΣΥΕ 24/06/2008 03:11:57

    τελικά η κατάσταση είναι προχωρημένη. όλο δικαιολογίες βρίσκουν οι χασικλωμένοι, οι χασικλήδες, οι χασικλιζόμενοι και οι αυνανιζόμενοι.

    πριν το μαο, ολόκληρες κιέζικες πόλεις ήταν μέσα στη μαστούρα (όπιο).

    με το που έστειλε μερικούς στα θυμαράκια κι άλους τόσους στα χωράφια για δουλειά, το κακό κόπηκε στη ρίζα του.

    αυτό δείχνει πως υπάρχει λύση (ή λύσεις) στο πρόβλημα.

    αντί για οκανάδες κλπ αν τους έστελναν να μαζέψουν τα πορτοκάλια, να φτιάξουν αντιδιαβρωτικά φράγματα στα βουνά ή αντιπυρικά έργα....

    τους έχουν να χασικλώνονται στα στενά γύρω από τον οκανα και να παρακαλάνε οι δικοί τους για βοήθεια σε βουλευτικά γραφεία! κι εδώ πελατειακές σχέσεις.

  18. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 24/06/2008 11:45:15

    Αναφερόμουν γενικά, basil. Θέλοντας να πω ότι είναι σχιζοφρενικό, αν το δεις πιο κάτω από την επιφάνεια, πως υπάρχουν άνθρωποι που κάνουν "κέφι" (από το "kef" = χασίσι,-όχι φούντα, στα τούρκικα), γουστάρουν, "την βρίσκουν" ακούγοντας στην παγκόσμια γλώσσα των συναισθημάτων, την Μουσική, τις "σκέψεις της ψυχής" χασικλήδων, ενώ, παράλληλα, θέλουν μέχρι και ...να τους περάσουν μαχαίρι.

    Αλλά απ' ό,τι διαβάζω παραπάνω, υπάρχει τεράστια άγνοια για το θέμα, οπότε τι να πεις γι' αυτά τα "κάτω από την επιφάνεια", άμα, ακόμη και στα ..."επάνω", κάποιος μπερδεύει την πρέζα με το χασίσι, -όπως ο ΕΣΥΕ και άλλοι εδώ e-φίλοι.

    Το ζήτημα είναι ΠΟΛΙΤΙΚΟ. Με πολιτική απόφαση το αλκοόλ και ο καπνός είναι νόμιμα, ενώ έχουμε ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ θανάτους από αυτά κάθε χρόνο, και η "ινδική κάναβις" είναι απαγορευμένη, παρ' όλω που δεν έχει καταγραφεί ΠΟΤΕ θάνατος από αυτή, ούτε προκαλεί άλλη ασθένεια.

    Η καλή "ερώτητησις κρίσεως" εδώ είναι: ΓΙΑΤΙ;;;

  19. ΕΣΥΕ avatar
    ΕΣΥΕ 24/06/2008 12:12:01

    Ν-Γ το λαδώνεις το κλείστρο? το ρουφάς το γαλακτο μπόυρεκο? το φυσάς το κλαρίνο?

    για να δανειστώ λόγια άλλου αρ8ρογραφου δω μεσα

    η αποσταση νορμάλ ανθρώπου με χασικλή είναι 100 χιλιόμετρα κι ένας γκρεμός

    η απόσταση χασικλή με πρεζόνι είναι 100 μέτρα και μια σκάλα στο τελείωμά τους.

    λάδωσε, ρούφα, φύσα!

  20. Basil avatar
    Basil 24/06/2008 21:07:43

    @ΝΓ: Εχω πλήρη άγνοια για το θέμα. Εχω ακούσει ιστορίες για αγρίους, ανθρώπων που πήγαν στο εξωτερικό=Ινδίες. Αλλοι γύρισαν, άλλοι έμειναν μετέφεραν τις απόψεις τους αλλά ποτέ δεν είδα με συμπάθεια το θέμα. Θυμάμαι εξαιρετικά παιδία σε πλατεία νοτίου προαστίου που μέσα σε λίγο χρόνο διαλύθηκαν, gone with wind. Ταχέα μετάβαση από τη κίνηση στην ακινησία από τη σκέψη στη μη σκέψη και ούτω καθεξής. Προθάλαμος πάντα το χασίς. Νομίζω ότι ο μύθος που το περιβάλει αποτελεί κίνδυνο γιατί ο κόσμος ψαχνει τρόπους να "ξεφύγει" να απολαύσει με κάθε τρόπο. Δεν είναι χωρίς παρενέργειες, ο αιγιπτιώτης φίλος ήξερε πολλά.

    Τα λέμε

  21. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 24/06/2008 23:13:36

    @ΕΣΥΕ: "το λαδώνεις το κλείστρο? το ρουφάς το γαλακτο μπόυρεκο? το φυσάς το κλαρίνο?". Στην αρχή τσαντίστηκα, αλλά μετά κατάλαβα ότι, εκτός από την πρέζα με το χασίσι, μπερδεύεις και την βούρτσα με την ...ταβανόβουρτσα, ρε, συ! Αυτά λέγονται για αυτούς που παντρεύονται στην ...Τήλο. Πρόσβαλλέ με αλλιώς!

    @basil: "Προθάλαμος πάντα το χασίς". Δεν γίνεται χρήση χασίς χωρίς καπνό. ΑΡΑ: προθάλαμος, πάντα, το κάπνισμα απλού τσιγάρου. Άνθρωπος που δεν καπνίζει τσιγάρο, ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να καπνίσει "τσιγαριλίκι". Από κει αρχίζει η άμυνα. Όταν έχει κάποιος ένα πακέτο που γράφει επάνω: "Οι καπνιστές πεθαίνουν πρόωρα" και συνεχίζει να καπνίζει, δεν είναι τοξικοεξαρτημένα άρρωστος, ή πρεζάκιας;

    Κατά τα άλλα, πολύ καλά κάνεις κι έχεις άγνοια για το θέμα. Δεν χάνεις και τίποτα.

  22. ΕΣΥΕ avatar
    ΕΣΥΕ 25/06/2008 08:39:25

    Ν-Γ... ξέρεις πως τα άκρα του κύκλου συναντώνται. και πως οι διώκτες των Τηλίων στην ουσία διώκουν τον εαυτό τους, για αυτό που είναι :-)


    Απελευθερώσου, εξωτερικεύσου, εκφράσου έγκαιρα. αλιώς θα σε φάει εδώ το πολιτικό φόρουμ...

    Στην ψυχολογία ο καφενειακός πολιτικός λόγος υποκρύπτει ανικανοποίητα σεξουαλικά ζητούμενα.

    δηλ, οι α_άμητοι (ή οι μη γα_ημένοι) πάνε στα καφενεία και τη βρίσκουν με την πολιτικολογία. ηδονίζονται.

    κόβω και το πουλί μου πως συβαίνει αυτό στην περίπτωσή σου. αν και από τον αυτοπροσδιορισμό σου λείπει εκούσια η ιδιότητα του κούκου.

  23. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 25/06/2008 11:43:42

    Κόφ' το!