26/11/2009 00:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νάτος πάλι ο Βαγγέλας τρεις μέρες πριν από τις κάλπες



Θέμα αμφισβήτησης της εσωκομματικής διαδικασίας για την εκλογή προέδρου της ΝΔ έθεσε με νέες δηλώσεις του ο Βαγγέλης Μεϊμαράκης, τρεις ημέρες πριν τις εκλογές της 29ης Νοεμβρίου.

To γράφαμε και ένα μήνα πριν (www.antinews.gr/?p=20689) πως η λογική της υποβάθμισης μιας μαζικής διαδικασίας, η υποβάθμιση μιας πρωτοποριακής, για τα δεδομένα της ΝΔ , θεσμική αλλά και βαθύτατα πολιτική προσπάθεια, θα οξύνεται όσο θα γίνεται σαφές πως η συμμετοχή καταργεί τους μηχανισμούς.

Γράφαμε πως αυτή η διαρκής προσπάθεια σμίκρυνσης του σώματος που θα αναδείξει το νέο αρχηγό – που αναμένεται να εντατικοποιηθεί - έχεις ως αιχμη του δόρατος τον κ. Μειμαράκη ο οποίος με απανωτές δηλώσεις,  επιδιώκει τη μπαχαλοποίηση και την απαξίωση των διαδικασιών.

Τον καταλαβαίνουμε. Ο πανικός είναι ο καλύτερος σύμβουλος. Η επιθυμία του επίσης να οδηγήσει ΕΚΕΙΝΟΣ το κόμμα στις εκλογές δεν ευοδώθηκε. Γιατί αυτός ήταν ο πρώιμος σκοπός του. Να έχει εκείνος το τιμόνι των εξελίξεων, να βρίσκεται στο επίκεντρο του ενδιαφέροντος, να βάλει εκείνος τα μέτρα και τα σταθμά του συνεδρίου.

Σαν έτοιμος από καιρό, και με απουσία αρκετών ημερών από την επικαιρότητα, έρχεται σήμερα να επαναλάβει την υποστήριξη του στη Ντόρα Μπακογιάννη (σιγά το νέο) , και να εκφράσει τις αμφιβολίες του για τη δημοκρατικότητα της διαδικασίας.

Αν τρεις μέρες πριν τις εκλογές αρχίζουν τα όργανα περί τήρησης των διαδικασιών, δε θέλουμε να φανταστούμε τι θα γίνει τη Δευτέρα.

Σε κάθε περίπτωση ως antinews θα επανέλθουμε σύντομα με «οδηγίες προς ναυτιλομένους» για την διαδικασία της Κυριακής.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 26/11/2009 00:11:52

    Όσο και να προσπαθεί ο Βαγγέλας, το πλήθος που θα ψηφίσει μεγαλώνει. Η εκλογή θα είναι νίκη της δημοκρατίας και της ΝΔ ενάντια σε όσους την υπονομεύουν ακόμη και τώρα.

  2. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 26/11/2009 00:15:01

    Όπου δειτε τη Βαγγελοκουνέλα γιαουρτωστε τον αφοβα. Πρωτος εγω θα το κανω..

  3. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 26/11/2009 00:27:47

    Αυτό που τον ενοχλεί δεν μας το λέει συνεχίσει μια τοποθέτηση περί ανέμων και υδάτων!

    Τελικά αυτό που τον ενοχλεί μάλλον είναι ότι δεν βγήκε αρχηγός από το συνέδριο.

  4. KAISER avatar
    KAISER 26/11/2009 00:30:22

    ΔΕ ΦΤΑΙΕΙ ΑΥΤΟΣ. ΑΠΛΑ ΗΤΑΝ ΤΟΣΟ ΜΙΚΡΟΣ ΚΑΙ ΛΙΓΟΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΦΑΝΕΡΩΘΗΚΕ.

    ΠΑΝΤΑ ΔΟΛΟΠΛΟΚΟΣ, ΕΤΕΡΟΦΩΤΟΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΚΟΛΛΗΜΕΝΟΣ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΩΝΕΨΕΙ ΤΗΝ ΑΠΗΧΗΣΗ ΤΟΥ ΑΝΤΩΝΗ ΣΤΗ ΒΑΣΗ.

  5. σταμ avatar
    σταμ 26/11/2009 00:43:35

    ....βαγγελη μη στεναχωριεσαι,,,,θα σου γραψει την βιογραφια σου η παναγιωταρεα

  6. ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ 26/11/2009 00:49:37

    Η απάντηση στους αποτυχημένους της προηγούμενης περιόδου πρέπι να είναι ηχηρή! Ο Μεϊμαράκης δεν είχε τα κότσια ούτε τους ανθρώπους να κατέβει υποψήφιος. Σε όποιον δεν αρέσει κάτι που συμβαίνει σ' ένα κόμμα πάει σπίτι του! Κάνει δικό του κόμμα! Δεν κάθετε να δημιουργεί προβλήματα στην πλειοψηφία!
    Στη Δημοκρατία δεν υπάρχουν αδιέξοδα! Ο Παύλος Μπακογιάννης το είπε ξεκάθαρα! Όποιος διαφωνεί και δεν μπορεί να πάρει μέρος την πόρτα εξόδου την ξέρει!
    Φτάνει πια σ' αυτό το φθηνό θέατρο! Τα κόμματα δεν είναι "μεσημεριανάδικα" ούτε τάλεντ σόου να περνάει ο καθένας και να ζητάει τα λίγα λεπτά δημοσιότητας!

  7. AKIS avatar
    AKIS 26/11/2009 02:46:50

    ΒΑΓΓΕΛΗ ΕΡΧΕΤΑΙ ...ΒΑΝΑΝΑ... ΔΕ ΘΑ ΞΕΡΕΤΕ ΑΠΟ ΣΑΣ ΗΡΘΕ , ΤΕΡΜΑ ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΙ ΔΗΜΑΓΩΓΙΕΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΧΕΙ ΣΑΛΤΑΡΕΙ ΚΑΙ ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΒΛΕΠΕΙ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΟΣΕΛΘΕΙ ΜΑΖΙΚΑ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ.

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ AKIS 26/11/2009 10:28:08

      .....και όσο περισσότερο ο κόσμος βλέπει αυτούς που συνέβαλαν στην ήττα, τόσο πιο πολύ του τη δίνει. Αυτός, αυτή και η αυλή τους....Η πιο σωστή συνταγή αποτυχίας......

      Εξάλλου, η κυρία Μητσοτάκη είπε ότι η ΝΔ είναι ξεπερασμένο προϊόν. Δεν παίρνει μαζί τον Βαγγέλα, τον Βύρωνα και τον Νικήτα να κάνουν κάτι άλλο; Ενα άλλο κόμμα.....Το οποίο θα συνθλιβεί μεταξύ των δεξιών και των πασόκων....

  8. Υ. avatar
    Υ. 26/11/2009 10:54:35

    Μόνο τόλμησε Βαγγέλη να το παίξεις μάγκας (γιατί τελικά δεν είσαι μάγκας, αλλά ψευτόμαγκας, τα δε μουστάκια τα φοράς παραπειστικά για να κρύψεις το πόσο κότα είσαι), και θα πάθεις τη πλάκα της ζωής σου.
    Κώστας Καραμανλής, “όποιος αμφισβητήσει το νέο αρχηγό, θα ‘χει να κάνει μαζί μου”. Για να δούμε, αν εκτός από τη βάση, που θα κάνει αυτά που πρέπει να κάνει, αν κάνουν αυτό που σκέπτονται να κάνουν, θα κάνεις και εσύ το εκ της δηλώσεως καθήκον.

    • Υ. avatar
      Υ. @ Υ. 26/11/2009 11:31:32

      Το είπε χθες και ο Σαμαράς. Μη τολμήσουν να κάνουν αυτό που σκέφτονται να κάνουν. Να αμφισβητήσουν την απόφαση της βάσης.

  9. FotisAthan avatar
    FotisAthan 26/11/2009 11:16:06

    Αμ η κακίστρω ο Νικήτας με την ταραγμένη φάτσα και τα αλλεπάλληλα τικ να ωρύεται χθές ότι και ο Σαμαράς είναι τζάκι λόγω Μπενάκη .

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ FotisAthan 26/11/2009 11:19:17

      Τέτοια κακιασμένη, όσο και αχάριστη συμπεριφορά απέναντι στον άνθρωπο που τον ανέδειξε πολιτικά -γιατί, ποιος θα τον ήξερε σήμερα αν δεν είχε γίνει γνωστός με τον Σαμαρά- μόνο από ομο...γάλακτούς του θα μπορούσε να περιμένει κανείς.

    • Kώστας Θ. avatar
      Kώστας Θ. @ FotisAthan 26/11/2009 11:19:50

      Ναι, ο Σαμαράς προωθείται στην αρχηγία από τον ισχυρό μηχανισμό Μπενάκη στη ΝΔ.