#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/02/2011 11:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ΝΔ: Nα παραιτηθεί ο Παπακωνσταντίνου



Ο Εκπρόσωπος της Νέας Δημοκρατίας Γιάννης Μιχελάκης, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Είναι αργά για ψεύτικα δάκρυα από την κυβέρνηση.

Η μεταμεσονύκτια θεατρική παράστασή της αποτελεί φαρσοκωμωδία.

Η χθεσινή τηλεοπτική κατάργησή της από την Τρόικα, που προσέβαλε την αξιοπρέπεια του Ελληνικού λαού, είχε ήδη συντελεστεί με το Μνημόνιο, που υπέγραψε πανηγυρίζοντας.

Η καθυστερημένη “ιερή αγανάκτησή της” δεν αποσκοπεί σε τίποτε άλλο παρά στην εξαπάτηση του Ελληνικού λαού, που αισθάνθηκε οργή για την ταπεινωτική συμπεριφορά των ξένων κυβερνητικών εταίρων.

Γιατί, ήδη η κυβέρνηση ήξερε πολύ καλά και τις προθέσεις και τις αποφάσεις της Τρόικας.

Μαζί της είχαν αποφασίσει, όπως κατ΄ επανάληψη, δημόσια έχει δηλώσει ο κ. Παπακωνσταντίνου.

Και προφανώς πήρανε χθες γραμμή από τον ίδιο τον κ. Παπανδρέου, όταν τον άκουγαν να λέει ότι “δεν θα απολέσουμε  βασικά στοιχεία της εθνικής μας κυριαρχίας”!

Άλλωστε, ήταν η ίδια η κυβέρνηση που δεν είχε αντιδράσει όταν ο κ. Τόμσεν, στην προηγούμενη συνέντευξη Τύπου της Τρόικας, είχε βάλει ευθέως κατά του θεσμικού ρόλου της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης και των θέσεων της Νέας Δημοκρατίας.

Πως αλλιώς, λοιπόν, να εξηγήσει κάποιος την απίστευτη πρόκληση της Τρόικας η οποία ούτε λίγο ούτε πολύ μας κάνει τη χάρη να μην συμπεριλάβει στη γενική εκποίηση τα αρχαία μας μνημεία

Πως αλλιώς, λοιπόν, να εξηγήσει κάποιος την απίστευτη ευκολία με την οποία θέλει να βγάλει στο σφυρί όλη τη δημόσια περιουσία.

Πως, αλλιώς, λοιπόν να εξηγήσει κάποιος τις προσβλητικές αναφορές για τις αντιδράσεις του λαού στα σκληρά μέτρα.

Θυμίζουμε ότι, όταν η Νέα Δημοκρατία ανακοίνωσε τις προτάσεις της τον Ιούλιου του 2010, είχε επιμείνει ότι την περιουσία του Δημοσίου πρέπει να την  αξιοποιήσουμε και όχι να εκποιήσουμε τα ασημικά της χώρας.

Μετά το χθεσινοβραδινό κλαυσίγελο τίθεται πλέον άμεσο θέμα απομάκρυνσης του κ. Παπακωνσταντίνου».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. dramini avatar
    dramini 12/02/2011 11:45:43

    την παραίτηση της κυβέρνησης του ΓΑΠ πρέπει να ζητήσει και όχι μόνο ενός υπουργού και γρήγορα μάλιστα

  2. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 12/02/2011 11:46:58

    Πρόταση μομφής τώρα.
    Και να δούμε τους Κουκουλόπουλους πόσο μάγκες είναι.

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 12/02/2011 14:00:37

      Τους καλσονοσχίστες εννοείς????????????????

      • man8os avatar
        man8os @ Orestios 12/02/2011 18:13:22

        Σωστος!

  3. pikras57 avatar
    pikras57 12/02/2011 11:53:00

    δεν κατάλαβα, γιατί την παράτηση Παπακωνσταντίνου;
    Ο Πρωθυπουργός δεν γνώριζε;

  4. dramini avatar
    dramini 12/02/2011 11:55:29

    το παίζει και "ζόρικος" η κυβέρνηση και βγάζει τον "μπουλούκο" Πεταλωτή να σηκώσει κεφάλι, αλλά μήπως και την ακρόπολη έχουν πουλήσει και δεν μας το λένε ?

  5. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 12/02/2011 12:02:30

    Επειδή σε πολλούς νομούς της χώρας έχουν αρχίσει οι βουλευτές του πασοκ να «αποστασιοποιούνται» από την κεντρική πολιτική κατεύθυνση σε επιμέρους ζητήματα ( για παράδειγμα χθες οι 4 βουλευτές πασοκ του νομού Ηλείας σε κοινή συνέντευξη τύπου δήλωσαν ότι δεν θα ψηφίσουν το νομοσχέδιο για την υλοποίηση του σχεδίου ανασυγκρότησης, o κουκουλόπουλος στη βόρεια Ελλάδα κ.α. ) χρειάζεται πρόταση μομφής κατά της κυβέρνησης.
    Διαφορετικά οι βουλευτές του πασοκ θα συνεχίσουν να κάνουν λεκτική αντιπολίτευση στην κυβέρνηση για να καθησυχάζουν
    -εξατομικευμένα- τους ψηφοφόρους και να αποκομίζουν οι ίδιοι πολιτικά οφέλη.

  6. H pena tis orghs avatar
    H pena tis orghs 12/02/2011 12:07:42

    Έαν δεν κατεβάσει στους δρόμους τον κόσμο η Ν.Δ. σε συννενόηση με τα άλλα κόμματα της αντιπολίτευσης δεν γίνεται τίποτα. Τα φασιστικά καθεστώτα τέτοιου είδους μόνο εάν δουν 1,000,000+ ανθρώπους και πάνω να περικυκλώνουν το προεδρικό μέγαρο συγκινούνται και θέλουν κουβεντούλα. Είναι απλά τα πράγματα. Έχει έρθει η ώρα μηδέν. Η Αίγυπτος μας δείχνει τον δρόμο. Άμα θες να κερδίσεις κάτι πρέπει να επιμένεις για αυτό μέχρι τέλους. Η αντιδράμε και πιέζουμε με αυτό τον τρόπο για πιο ευνοικούς όρους την Ευρώπη και το ΔΝΤ ή δεχόμαστε ότι μας λένε και βγάζουμε τον σκασμό. Διαλέγουμε και πέρνουμε. Το ΦΑ.ΣΟ.Κ έχει διαλέξει τον δρόμο του. Εμείς;

    • o βουνίσιος avatar
      o βουνίσιος @ H pena tis orghs 12/02/2011 12:14:30

      @ Τι έδειξε η Αίγυπτος;
      έβγαλαν τον κόσμο στο δρόμο για να μπορέσει να αναλάβει αναίμακτα ο Στρατός!
      Σα να λέμε έφυγε, ο Παπαδόπουλος και ανέλαβε ο Ιωαννίδης …

      • H pena tis orghs avatar
        H pena tis orghs @ o βουνίσιος 12/02/2011 12:24:43

        Όταν λέω “έδειξε ή Αίγυπτος” δεν αναφέρομαι στην εναλλαγή του καθεστώτος αλλά αναφέρομαι στην επιμονή και το πείσμα του λαού στο να διαδηλώνει και να απαιτεί την αλλαγή. Φυσικά η αλλαγή που έγινε είναι λίγο περίεργη αλλά δεν μπορείς να περιμένεις και τίποτα διαφορετικό από ένα λαό που δεν έχει μνήμες δημοκρατικού πολιτεύματος και έχει μεγαλώσει με ένα συγκεκριμένο πολιτικό καθεστώς. Εμείς κρατάμε το πείσμα του λαού για διεκδικήσεις.

        • man8os avatar
          man8os @ H pena tis orghs 12/02/2011 18:20:27

          Δεν ειναι καθολου περιεργη.Εκει τον στρατό τον τιμούν και τον θεωρούν εγγυητη της ανεξαρτησίας τους.

      • lampros avatar
        lampros @ o βουνίσιος 12/02/2011 18:54:47

        Αυτό κατάλαβες εσύ;

    • Εκηβόλος avatar
      Εκηβόλος @ H pena tis orghs 12/02/2011 14:22:57

      Σιγά μην κατεβάσει κόσμο στους δρόμους η ΝΔ!!!Τι σε κάνεις να πιστεύεις ότι δε θα κάνει τα ίδια με το ΠΑΣΟΚ;Η μόνη διαφορά είναι ότι δε θα έχει μαζί της τα Μέσα Μαζικής Εξαπάτησης.Το προφίλ της στο Διαδίκτυο θα το αναλάβουν ο Κούλογλου και ο Χατζηνικολάου.Ρε τι τραβάμε!!!

    • thanasis avatar
      thanasis @ H pena tis orghs 13/02/2011 18:13:44

      στου κουφου την πορτα οσο θελεις βροντα

  7. Kostas Leontiadis avatar
    Kostas Leontiadis 12/02/2011 12:11:58

    Φυσικά τα ήξερε όλα η κυβέρνηση, αλλά τώρα εκτέθηκε ανεπανόρθωτα από το χοντρό λάθος της τρόικας. Ψάχνοντας όμως τις πραγματικές λύσεις, μπορεί να είναι η άμεση δημοκρατία, όπως περιγράφεται στο http://www.x-hellenica.gr/PressCenter/Articles/2280.aspx . Καλημέρα.

  8. Factorx avatar
    Factorx 12/02/2011 12:17:10

    Κάθε αγώνας θέλει κλιμάκωση των μορφών πάλης. Πολύ περισσότερο ο αγώνας του Σαμαρά με μια ΝΔ που παρέλαβε διαλυμένη και παραμένει σε μεγάλο βαθμό απαξιωμένη στη συνείδηση μεγάλου ακόμα τμήματος του λαού. Ο σαμαράς το πάει βήμα - βήμα, με σταθερά περπάτημα κάθε φορά και με στρατηγικό σχεδιασμό μέχρρι την απόκτηση κοινωνικής πλειοψηφίας. Αυτα τα "να κατεβάσει τον κόσμο στους δρόμους σε συννενόηση με τα άλλα κόμματα" θα τα λεει σε λίγο και ο Καρατζαφερης για να τον απαξιώσει. Με πιοους να τον κατεβάσει; Με τον Βορίδη και τον Τσίπρα;

    • H pena tis orghs avatar
      H pena tis orghs @ Factorx 12/02/2011 12:24:17

      Εάν ο στρατηγικός σχεδιασμός είναι σε βάθος 5ετίας ζήτω που καήκαμε. Τα καυτά θέματα είναι τώρα. Οι υπογραφές υποθήκευσης μπαίνουν τώρα. Το ξεπούλημα γίνεται τώρα. Μετά απλά θα λέμε ότι το κράτος έχει συνέχεια και ότι πρέπει να σεβαστούμε τις υπογραφές που έχουν μπει για την καλή εικόνα της χώρας. Εάν αυτός είναι ο στρατηγικός σχεδιασμός λυπάμαι αλλά δεν θα πάρω.

      • Factorx avatar
        Factorx @ H pena tis orghs 12/02/2011 12:37:19

        Τώρα μιλάμε σοβαρά, ή πετάμε κουβεντούλες καφενείου για να δημιουργούμε εντυπώσεις; Σου είπε κανένας για "σχεδιασμό 5ετίας"; Δες τι έγινε σε ένα χρόνο. Περυσυ λέγανε πως η ΝΔ θα διαλυθεί και τώρα λένε να ζητησει να γινει πρωθυπουργός εδω και τώρα; Το πιο εύκολο - αυτό θέλει και το ΠΑΣΟΚ να του πετάξει τα κάρβουνα στα χέρια για να πέσει σε τρεις μήνες. Το ξαναλέω. Μόνο με κοινωνική πλειοψηφία πρέπει να γί ει πρωθυπουργός. Το θέμα είναι να αλλάξουμε την Ελλάδα, οχι την διακυβέρνηση

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ Factorx 12/02/2011 12:28:25

      Μίστερ Φάκτορ, ο Σαμαράς καλά θα κάνει να καθαρίσει τη ΝΔ από όλα τα λαμόγια που της στοίχισαν το ένα τρίτο τής εκλογικής της δύναμης και την έριξαν στο 30%.

      Όσο στη ΝΔ συνεχίζουν να υπάρχουν κάτι Καρμανλήδες με τους κουμπάρους τους, κάτι Αβραμόπουλοι, κάτι Αλογοσκούφηδες, κάτι Παυλόπουλοι, κάτι Παναγιωτόπουλοι και κάτι Σπηλιωτόπουλοι, η ΝΔ ΔΕΝ πρόκειται να δει κυβέρνηση στον αιώνα τον άπαντα. Ο κόσμος, και δη οι Νεοδημοκράτες, έχουν μνήμη.

    • Misha avatar
      Misha @ Factorx 12/02/2011 12:30:50

      Φάκτωρ

      Τουλάχιστον να διατηρήσει την σταση των τελευταίων ημερών «δεν προτρέπω αλλά κατανοώ τις αντιδράσεις για τις οποίες ευθύνεται το Μνημόνιο»

      • Factorx avatar
        Factorx @ Misha 12/02/2011 12:37:49

        Δεν την βλέπεις την κλιμάκωση;

    • ΜΑΝΙΑ avatar
      ΜΑΝΙΑ @ Factorx 12/02/2011 12:42:30

      ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ.
      ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΦΟΡΕΜΕΝΗ "ΜΟΡΦΗ ΠΑΛΗΣ" ΚΑΙ ΣΠΑΝΙΩΣ ΕΧΕΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.
      ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Τ Ω Ρ Α ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ Η ΝΔ ΝΑ ΒΓΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΝΑ ΔΕΙΞΕΙ ΗΓΕΤΙΚΟ ΠΡΟΦΙΛ.
      ΟΤΑΝ ΞΕΠΟΥΛΗΘΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΑΡΓΑ........
      ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΑ ΕΘΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΣΩΓΥΡΙΣΜΑ!

      • Factorx avatar
        Factorx @ ΜΑΝΙΑ 12/02/2011 13:16:47

        Δεν κουραστηκατε να λέτε τα ίδδια και τα ίδια, Μάνια; Δεν διάβασες την χθεσινή ομιλία; Λες και δεν ξέρεις με τι κόμμα έχει να κάνει.

        • Brain avatar
          Brain @ Factorx 12/02/2011 13:20:22

          Φακτορα, δίκιο έχεις ξέρουμε όλοι με τι κόμμα έχει να κάνει. Αλλά εδώ πρέπει με μεγαλύτερη ένταση ο ίδιος ο Σαμαράς να τους τρέχει, να τους παρασύρει στο δικό του ρυθμό. Γιατί αν περιμένει να ξεκινήσουν από μόνοι τους, ξημερώσαμε.

    • Εύμηλος avatar
      Εύμηλος @ Factorx 12/02/2011 16:21:55

      Σωστός Φάκτορα. Η άρρηκτη κοινωνική πλειοψηφία γύρω από ένα ιδεολογικοπολιτικό πλαίσιο εκφρασμένο σε συγκεκριμένο πολιτικό πρόγραμμα είναι που θα φέρει τον Αντώνη Σαμαρά στην εξουσία και θα του δώσει τη δυνατότητα να το εφαρμόσει. Οι ασκήσεις "επαναστατικής γυμναστικής" στις σημερινές συνθήκες είναι μόνο για να κάνει κανείς προθέρμανση εις τον αιώνα.

    • thanasis avatar
      thanasis @ Factorx 13/02/2011 18:14:46

      εμαθε να φυλαει τα νωτα του απο τους ρουσοπουλους

  9. H pena tis orghs avatar
    H pena tis orghs 12/02/2011 12:19:52

    Όταν λέω "έδειξε ή Αίγυπτος" δεν αναφέρομαι στην εναλλαγή του καθεστώτος αλλά αναφέρομαι στην επιμονή και το πείσμα του λαού στο να διαδηλώνει και να απαιτεί την αλλαγή. Φυσικά η αλλαγή που έγινε είναι λίγο περίεργη αλλά δεν μπορείς να περιμένεις και τίποτα διαφορετικό από ένα λαό που δεν έχει μνήμες δημοκρατικού πολιτεύματος και έχει μεγαλώσει με ένα συγκεκριμένο πολιτικό καθεστώς. Εμείς κρατάμε το πείσμα του λαού για διεκδικήσεις.

  10. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 12/02/2011 12:30:47

    Horsecap for President!
    Οι σωστές ιδέες αργούν, αλλά τελικά νικούν.

  11. Tem avatar
    Tem 12/02/2011 12:38:20

    παραίτηση της κυβέρνησης τώρα

    • thanasis avatar
      thanasis @ Tem 13/02/2011 18:16:25

      υπαρχει αραγε φιλοτιμο η ειναι γραμμα κενο περιεχομενου
      αραγε εχει τη δεδηλωμενη η και αυτη ειναι φαλκιδευμενη

  12. φωτεινη avatar
    φωτεινη 12/02/2011 12:57:30

    μετρα ετοιμαζεται να παρει ο «δεν ενδιαφερομαι για το πολιτικο κοστος»και η τροικα του δινει ενα χερι βοηθειας ,γι αυτο αναφερθηκε μεχρι και στα μνημεια,για να σηκωσει κουρνιαχτο.πολυ καλη η επεμβαση μιχελακη,ζηταει την παραιτηση παπακωσταντινου μεν και αφηνει τον «δεν μ ενδιαφερει το πολιτικο κοστος»να το αναλαβει.εχω την εντυπωση οτι αυτο κανει και ηε ευρωπη.

  13. spiros avatar
    spiros 12/02/2011 13:11:46

    Τί θα πείτε όλοι εσείς που υποστηρίζετε γενική αντεπίθεση να βγεί κανένας βουλευτάκος από την ΝΔ και να πεί καλά κάνει η κυβέρνηση έμεσα μεν αλλά ξεκάθαρα; Οι εξελίξεις μάλλον έρχονται με γοργό ρυθμό. Υποψιαζομαι ότι όλα έιναι προσχεδιασμένα. Όποιος καταθέση μομφή αμέσως υπάρχει το αίσθημα της αυτοσυντήρησης άρα συσπείρωση.

    • thanasis avatar
      thanasis @ spiros 13/02/2011 18:17:16

      ποιος θα τολμηση να χασει το παχυλο μισθο του

  14. ΠΗΤΕΡΠΑΝ avatar
    ΠΗΤΕΡΠΑΝ 12/02/2011 13:21:29

    ΟΡΓΗ ΛΑΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟΥΣ ΑΛΗΤΕΣ
    ΚΑΙ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ Η ΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΕΘΟΥΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΟΙ

  15. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 12/02/2011 13:33:32

    ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ.
    ΑΠΛΑ ΚΑΙ Ο "BRAIN" ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ.
    ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΕΒΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΟΙ ΡΥΘΜΟΙ.
    ΔΕΝ ΘΑ ΚΟΥΡΑΣΤΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ.
    ΣΤΟ ΚΑΤΩ-ΚΑΤΩ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΦΩΝΑΞΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΟ ΦΩΝΑΞΕΙ;
    ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΖΕΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ, ΕΙΔΙΚΑ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΟ ΚΟΜΜΑ.
    ΠΡΕΠΕΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΠΑΝΕ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΔΥΝΑΜΙΚΑ!

  16. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 12/02/2011 13:44:03

    Στου κουφου την πορτα χτυπα το παραθυρο.

    • thanasis avatar
      thanasis @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 13/02/2011 18:17:53

      αν ειναι κουφος δεν θα ακουση ουτε αυτο

  17. ΔημΒας avatar
    ΔημΒας 12/02/2011 14:37:26

    Όχι η Κυβέρνηση δέν ήξερε...
    Ούτε ο Τζέφρυ ήξερε για το τί θα έλεγε η Τρόϊκα στη συνέντευξη, αφού ακόμη ψάχνει να καταλάβει τί υπέγραψε στο Μνημόνιο.
    Εδώ τριάντα χρόνια Υπουργός (άλλη δουλειά δεν γνώρισε το παιντί) και ποτέ δεν πήρε "μυρωδιά" για τα συντρόφια του που εξαγοράζανε συνειδήσεις για μερικές ψήφους, που γεμίσανε το δημόσιο με "κοπρίτες" ομοϊδεάτες" τους, που κατακλέψανε τον λαό με τις μίζες και τις "προμήθειες" στα δημόσια έργα και στους εξοπλισμούς, για να έρθει σήμερα να μας το παίξει και "Σωτήρας" ο γελοίος...

  18. popolaros avatar
    popolaros 12/02/2011 14:50:46

    Μπράβο, έτσι στο ψαχνό.
    Αντώνη, άσε το Μιχελάκη ελεύθερο να τους κοπανάει μέρα-παραμέρα.

  19. Nick avatar
    Nick 12/02/2011 15:07:11

    Μα καλα τωρα, το προβλημα ειναι με τον Παπακωνσταντινου?Αν ειναι δυνατον. Εδω εχουμε να κανουμε με ανθρωπους που εχουν προσκηνυσει ψυχη και σωματι τις δανειες δυναμεις.Τι να πει μια παραιτηση...Να χαθουνε ολοι τους απο προσωπου γης πριν τους παρει και τους σηκωσει η οργη μας. Και ειρησθω εν παροδω, η 23 Φλεβαρη κοντα ειναι. Ολοι εκει με ολες μας τις δυναμεις και ολα τα μεσα.

  20. Cal avatar
    Cal 12/02/2011 15:17:13

    Το σχόλιο του Χάρρυ Κλυνν για τον ΓΑΠ ανεβάστε ρε παιδιά!

  21. somebody, somewhere, sometime... avatar
    somebody, somewhere, sometime... 12/02/2011 15:23:33

    Από «κροκοδείλια δάκρυα» δε παίρνει χαμπάρι ο κόσμος κύριοι της κυβέρνησης...
    Και σιγά να μη σας έπιασε ο πόνος για την "απώλεια της εθνικής κυριαρχίας"....
    Μάλλον σας άφησε έξω από το φαγοπότι η "τρόικα" χαχαχαχαχαχα....

    Υ.Γ : Την υπογραφή σας και κάτι άλλο -που σέβομαι τους αναγνώστες και δε το γράφω-, άλλη φορά να ξέρετε που τη βάζετε......

  22. Crocodile avatar
    Crocodile 12/02/2011 15:23:33

    Ένας απ'τους 150τόσους βουλευτές, ένας απ'τους υπουργούς - υφυπουργούς δεν έχει λίγη τσίπα ώστε να παραιτηθεί; Τι παχύδερμα μας κυβερνάνε!!

    Ελπίζω όλους αυτούς + τους δημοσιογράφους - υποστηρικτές να τους καταγράψει η ιστορία σαν χουντικούς.

  23. Orestios avatar
    Orestios 12/02/2011 16:21:36

    Όχι απλά ήξερε η κυβέρνηση αλλά η ίδια έδωσε την λίστα με την εκποίηση εδαφών.
    Η Κυβέρνηση του GAP ξεπουλά εδάφη έχοντας ήδη επιλέξει την απεμπόληση της Εθνικής Κυριαρχίας.

  24. ΠΑΝΟΥΣΗΣ ΒΟΓΓΕΛΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ avatar
    ΠΑΝΟΥΣΗΣ ΒΟΓΓΕΛΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 12/02/2011 16:32:21

    Θα επρεπε καποιος να ενημερωσει τον κυριον Σταικουρα πως εχθες σε υπεσεσε ηλιθιωδως σε επικοινωνιακο ατοπημα!!!Την ωρα κ την στιγμη που η τροικα κανει γνωστες τις διαθεσεις της επιτασσοντας δημοσιο ξεπουλημα κ οι πρασινοι γκεμπελισκοι εχουν ερθει σε τιλτ κ ετοιμαζουν κολοτουμπες ,σαν απομηχανης θεος εμφανιζεται κ δηλωνει εφθαρσως πως ουσιαστικα δικαιωνεται!!!
    Δεν περασε απο το μυαλο του αδαη πως ΟΙ δηλωσεις του ισως διαστρεβλωθουν εξομοιωνοντας πασοκ κ ΝΔ ως προς την οικονομικη τους πολιτικη στα ματια των ουδετερων/απογοητευμενων ισως κ αριστερων ψηφοφορων,
    Περιμενε κυριε Σταικουρα,εκμεταλευσου επικοινωνιακα το μομεντουμ ως προς την εθνικη κυριαρχικη διασταση του θεματος κ αφησε την οικονομικη για λιγο αργοτερα οτα τα πνευματα θα εχουν ηρεμησει!!!Τοτε κ εσυ θα εισαι σαφεστατος ως προς τις θεσεις σου υπογραμιζοντας τις προεκτασεις της μιας κ της αλλης πολιτικης κ ο κοσμος θαειναι ετοιμος να σε ακουσει!!!
    Εχθες το μονο που καταφερες ηταν αφενος μεν να γελιοποιηθεις , παρουσιαζοντας ομοιες οικονομικες πρακτικες πασοκ κ νδ,δηλωνοντας μαλιστα υπερηφανος γι αυτο,αφετερου δε να καψεις εστω κ προσωρινα την οικονομικη αντιπολιτευτικοτητα του θεματος.
    ΑΦΗΣΤΕ ΤΟΝ ΜΙΧΕΛΑΚΗ ΜΟΝΟ ΝΑ ΜΙΛΑΕΙ,ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΑΓΝΟΕΙΤΕ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΗ!!!ΟΙ ΔΕ ΚΑΤΟΠΙΝΕΣ ΕΠΕΞΗΓΗΣΕΙΣ-ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΠΕΡΙ ΔΙΑΦΟΡΑΣ ΜΕΤΑΞΥ ΞΕΠΟΥΛΗΜΑΤΟΣ Κ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΕΩΣ ΚΑΘΕ ΑΛΛΟ ΠΑΡΑ ΔΙΑΛΕΥΚΑΝΑΝ ΤΟ ΤΟΠΙΟ!!!

    • Panagiotis anagnostopoulos avatar
      Panagiotis anagnostopoulos @ ΠΑΝΟΥΣΗΣ ΒΟΓΓΕΛΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 12/02/2011 17:31:35

      Πάρα πολύ σωστά. Ο Σταικούρας είπε τη μεγαλυτερη βλακεία που θα μπορούσε να φανταστεί κανείς. Έμεινα πραγματικά άφωνος.

      • thanasis avatar
        thanasis @ Panagiotis anagnostopoulos 13/02/2011 18:20:41

        δεν σε ακουσα να λες αυτο για το ανεπαγγελτο παπακωσταντινου
        που δεν εχει κοληση ουτε ενα ενσημο και δεν εχει δουλεψει
        ουτε μια ωρα σα συγγενης τεως υπουργου

    • man8os avatar
      man8os @ ΠΑΝΟΥΣΗΣ ΒΟΓΓΕΛΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 12/02/2011 18:17:53

      Έιναι καλα μυαλα, και ο Σταικουρας και ολοι οι συμβουλοι του προεδρου. Αλλα αφηστε τα επικοινωνιακα στον Μηχελακη. Γιατι αλλοιως σας λιωνει το ΠΑΣΟΚ. Τουλαχιστον πριν κανετε δηλωσεις ρωτηστε. Ο καθενας στη δουλεια του. Εσεις σχεδιαζετε, σκεφτεστε, αλλα αφηστε να τα πει ο Μηχελακης, ιδιαιτερα σε λεπτα ζητηματα.
      Αν και την δουλεια την εστησε πολυ καλαα το ΠΑΣΟΚ με την τροικα και το Μεγκα, πρεπει να το παραδεχτουμε.

  25. Κάποιος avatar
    Κάποιος 12/02/2011 16:52:25

    "Μετά το χθεσινοβραδινό κλαυσίγελο τίθεται πλέον άμεσο θέμα απομάκρυνσης του κ. Παπακωνσταντίνου".

    Απομάκρυνση όχι όλης της κυβέρνησης, αλλά μόνο του Παπακωνσταντίνου.
    Αυτό το παλιόπαιδο παρέσυρε τον πρωθυπουργό στην περιπέτεια του Μνημονίου.
    Ο ΓΑΠ είχε τις καλύτερες προθέσεις αλλά τον παρέσυραν οι κακές παρέες.

    Απ' τον κλαυσίγελο στον τραγέλαφο...

    • thanasis avatar
      thanasis @ Κάποιος 13/02/2011 18:21:21

      η αιγυπτος δινει το μηνυμα

  26. Δ.Φ. avatar
    Δ.Φ. 12/02/2011 18:04:58

    Εκλογες πρεπει να ζητησουν ολες οι αντιμνημονιακες δυναμεις κ μαλιστα να μην παρουμε ουτε την4η δοση να ξαποστειλουμε την τροικα κ ας πεινασουμε τουλαχιστον θα ειμαστε εθνικα υπερηφανοι...οΣΑΜ πρεπει να θεσει θεμα εμπιστοσυνης για να ελθει να εφαρμοσει τηναλλη πολιτικη προταση,εξοδου απο την κριση ...

  27. man8os avatar
    man8os 12/02/2011 18:27:18

    Σημερα βλεπω στην Δημοκρατια, οταν τα καναλια και εμεις το πιστευαμε, ελεγαν προχτες οτι αναβαλεται για αδιευκρινιστο λογο η συνεντευξη τυπου, και καλιεργουσαν κλιμα μαζικης υστεριας, ο Παπακωνσταντινου με τους τροικανους ηταν σε ενα μαγαζι, επιναν κρασι και ετρωγαν κεφτεδακια με τζατζικι.

  28. cveng avatar
    cveng 12/02/2011 18:39:37

    ωραια τα επικοινωνιακα ''ραπισματα'',ωραιο και το στυλ του Μιχελακη αλλα αν καποιος διαβασει αυτα που λεει τοτε θα εξαγει το συμπερασμα που προαναφερθηκε:το ΔΝΤ επιβεβαιωνει τις προτασεις της ΝΔ!
    το κομμα ακολουθει για αλλη μια φορα την τακτικη του ωριμου φρουτου οπως καναμε και αλλες φορες επι σημιτη και αυτος συνεχιζε και εβγαινε!στην προκείμενη περιπτωση το ωριμο φρουτο ειναι ο ελληνικος λαος ομως.αυτη η κυβερνηση δεν θα πεσει πριν σκασει ο λαος απο την ανεργια και την οικονομικη εξαθλιωση.το πασοκ δεν πεφτει,το ριχνεις!
    καθε δυο μερες θα ζηταμε παραιτηση υπουργου οπως εκανε ο παπανδρεου επι καραμανλη?ολη η κυβερνηση δεν ειναι υπευθυνη για την ολη κατασταση?

  29. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 12/02/2011 18:48:56

    Όταν ο πρωθυπουργός μιλάει για τα "τα βασικά στοιχεία της κυριαρχίας μας"
    τί εννοεί;
    Ποιά είναι τα βασικά στοιχεία της κυριαρχίας της Ελλάδας στο Αιγαίο; Είναι και οι βραχονησίδες βασικά στοιχεία ή όχι; Είναι βασικό στοιχείο της κυριαρχία μας η τήρηση του Συντάγματος ή όχι;

  30. ΧΡΗΣΤΟΣ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ 12/02/2011 19:57:48

    Ποιος να κανει προταση μομφης ο συγκατοικος και να προτεινει τι φακτορα ? το κακο εχει γινει. Τωρα το βιασμο μπορουμε να τον απολαυσουμε καθε αντισταση ποναει και αλλο...

  31. grigoris avatar
    grigoris 12/02/2011 22:44:05

    ΑΙΣΧΟΣ! 50 ΔΙΣ...
    ΠΩΛΕΙΤΑΙ Η ΧΩΡΑ...
    ΤΙ ΘΛΙΨΗ!
    Ζητάμε συγκέντρωση...άμεσα
    Και προηγούμενα εκτεταμένη αφισοκόλληση να καλεί τον κόσμο έξω!

    • thanasis avatar
      thanasis @ grigoris 13/02/2011 18:24:34

      τι να πληρωσεις το υποβρυχιο που γερνει , της μιζες της
      φραου μερκελ τα λεφτα της siemens αλλα για αυτα
      αλλου τα κακαρισματα και αλλου γελλουν οι κοτες