12/09/2011 14:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ΝΔ: ώρα να μιλήσει ο λαός

 

Ερωτηθείς σήμερα από δημοσιογράφο της ΝΕΤ για το θέμα των εκλογών, ο Γραμματέας της Πολιτικής Επιτροπής της Νέας Δημοκρατίας, Ανδρέας Λυκουρέντζος, έκανε την ακόλουθη δήλωση:  «Η κυβέρνηση οδηγεί τη χώρα από αποτυχία σε αποτυχία. Ο πρωθυπουργός αποδεικνύεται ανίκανος να αναλάβει τις ευθύνες του για την τραγωδία, την οποία βιώνει η χώρα επί δύο χρόνια. Είναι, συνεπώς, ώρα να μιλήσει ο λαός».

Κατηγορηματικά αντίθετη η ΝΔ στο χαράτσι για τα ακίνητα

Εξάλλου, ο Εκπρόσωπος της Νέας Δημοκρατίας Γιάννης Μιχελάκης, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Η θέση μας για το νέο χαράτσι στα ακίνητα είναι δεδομένη:  Είμαστε κατηγορηματικά αντίθετοι. Όμως, κανένας οργανισμός δεν είναι τσιφλίκι κανενός.

Κανένας Φωτόπουλος δεν μπορεί να εμποδίζει την εφαρμογή των νόμων!».

Προηγουμένως, ο πρόεδρος της ΓΕΝΟΠ ΔΕΗ Ν. Φωτόπουλος ζήτησε από την κυβέρνηση να διαβεβαιώσει ότι δεν θα κόβεται το ρεύμα σε όποιον δεν πληρώσει το ειδικό τέλος, διαφορετικά, «θα εμποδίσουμε την έκδοση αυτών των λογαριασμών και δεν θα υλοποιούμε τις διακοπές ρεύματος για όσους καταναλωτές δεν πληρώσουν το τέλος».

Συνεχίζοντας ο  κ. Μιχελάκης, είπε τα εξής:

«Η κυβέρνηση ανακοίνωνε, χθες, το έκτο κατά σειρά χαράτσι στα ακίνητα, μέσα στους τελευταίους 20 μήνες. Δηλαδή σχεδόν ένα χαράτσι κάθε τρεις μήνες.  


Θυμίζουμε ότι από το 2009 έως σήμερα:




Επέβαλε έκτακτη εισφορά στα ακίνητα αντικειμενικής αξίας άνω των 400.000 ευρώ.
Επανέφερε το φόρο μεταβίβασης ακινήτων με συντελεστή 8-10% επί της αξίας τους.
Αύξησε τους συντελεστές του φόρου κληρονομιάς και γονικής παροχής, από 0-1% στο 0-2%.
Επέβαλε από το 2010 και αύξησε σημαντικά από φέτος τεκμήριο διαβίωσης για όλες τις κατοικίες σε ιδιοκτήτες και ενοικιαστές.
Μείωσε, φέτος, το αφορολόγητο όριο του Φόρου Ακίνητης Περιουσίας από τις 400.000 στις 200.000 ευρώ.
Επέβαλε, χθες, νέο έκτακτο φόρο 0,5 έως 10 ευρώ ανά τετραγωνικό σε όλα τα κτίρια.

Το συμπέρασμα είναι ξεκάθαρο:


Η κυβέρνηση, αιχμάλωτη σε μια λανθασμένη συνταγή και ανίκανη να πιάσει τους στόχους που βάζει, επιμένει σε μια φορολογική επιδρομή, που σκοτώνει την οικοδομική δραστηριότητα στην οποία δραστηριοποιούνται δεκάδες επαγγέλματα. Βαθαίνει, ταυτόχρονα, την ύφεση, παγώνει την αγορά και αυξάνει την ανεργία.


Το νέο χαράτσι επιβεβαιώνει την παταγώδη αποτυχία της κυβέρνησης, διαψεύδει τις διαβεβαιώσεις της πως δεν θα υπάρξουν πρόσθετα εισπρακτικά μέτρα και διαλύει τα τελευταία υπολείμματα της αξιοπιστίας της.


Η Νέα Δημοκρατία επαναλαμβάνει ότι η στήριξη της οικοδομικής δραστηριότητας αποτελεί βασικό εργαλείο ανάσας στην πραγματική οικονομία και τόνωσης της απασχόλησης. Προτείναμε και προτείνουμε, πέρα από την αναστολή του “πόθεν έσχες” για την απόκτηση κατοικίας -που υιοθέτησε η κυβέρνηση- συγκεκριμένα μέτρα, όπως:




Καμία νέα αύξηση στις  αντικειμενικές αξίες.
Επιδότηση κατά δύο ποσοστιαίες μονάδες του επιτοκίου για την αγορά πρώτης κατοικίας.
Φορολογικά κίνητρα για τα νεόδμητα κτίρια, όπως έκανε η Ισπανία.
Μείωση του Φόρου Μεταβίβασης Ακινήτων, ώστε, επιτέλους, να ξαναζωντανέψει η οικοδομή, που πεθαίνει.
Κατάργηση αντιφατικών διατάξεων που αναιρούν την αναστολή του “πόθεν έσχες” για την απόκτηση κατοικίας».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Nikolas avatar
    Nikolas 12/09/2011 14:15:13

    Πιστεύει κανείς τον Φωτόπουλο; Αυτόν που θα έκανε ανένδοτο αγώνα, θα κατέβαζε τους διακόπτες κι όταν πήρε την εντολή σταμάτησε την απεργία; Πουλημένα τομάρια, ξεφτιλισμένα κομματόσκυλα και άθλια υποκείμενα...

  2. ataktos avatar
    ataktos 12/09/2011 14:53:43

    "ο μαύρος έκανε την δουλειά ...ο μαύρος μπορεί να φύγει".....

  3. ΑΓΡΟΤΗΣ avatar
    ΑΓΡΟΤΗΣ 12/09/2011 15:09:20

    Διαβάζοντας τον τίτλο , προς στιγμή , πίστεψα ότι ήταν η επίσημη θέση της ΝΔ και τέθηκε αίτημα στην Βουλή...........

    • Αυτόνομος avatar
      Αυτόνομος @ ΑΓΡΟΤΗΣ 12/09/2011 15:38:39

      Προφανώς είσαι πράσινος αγρότης και δεν καταλαβαίνεις ότι από την στιγμή που λέει ο γραμματέας του κόμματος είναι επίσημη θέση

  4. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 12/09/2011 15:13:44

    Μου είναι απεχθής ο Φωτόπουλος, αλλά αυτό είναι το πρόβλημα τώρα, τι είπε ο Φωτόπουλος?

    "Η οτι μιά συμορία ανίκανων ληστεύει έναν ολόκληρο λαό για να μήν δυσαρεστήσει τους διορισμένους στο Δημόσιο πρασινοφρουρούς?

    Απογοητέυει ο Σαμαράς , με την απρόθυμία του να πάρει θέση στο ζωτικό ζητημα της μείωσης των δαπανών του κράτους. Ακόμα και ο Λοβέρδος τα είπε πιό θαραλέα (καλά για τη Ντορούλα δε συζητάμε ,έτσι κι'αλλιώς δεν την ακούει κανέις!)

    • Αυτόνομος avatar
      Αυτόνομος @ ΣΤΕΛΙΟΣ 12/09/2011 15:39:38

      είναι και ο φωτόπουλος πρόβλημα και μάλιστα μεγάλο επειδή εμείς θα τον φάμε μετά τις εκλογές στην μάπα και οχι ο ΓΑΠ

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ ΣΤΕΛΙΟΣ 12/09/2011 23:32:16

      Εσύ ποιός είσαι; Ο αδερφός του Φωτόπουλου; Καλά το καταλάβαμε

  5. lornion avatar
    lornion 12/09/2011 15:17:06

    το καλίτερο που εχουν να κάνουν είναι να παραιτηθούν. Μιλά αφ' εαυτής η ανικανότητα και η γκάφα .αν η χώρα οδηγηθεί σε πτώχευση θα πρέπει να ξέρουν πως όλοι τους είναι συνένοχοι. Ολοι εχουν ευθύνες και σοβαρές μάλιστα.

  6. snowman avatar
    snowman 12/09/2011 15:32:15

    Αστοχοτατη η ανακοινωση για τον Φωτοπουλο. Δειχνει οτι αν βγει η ΝΔ θα κανει τα ιδια και χειροτερα. Δεν επρεπε να την βγαλουν. Κριμα

    • factorx avatar
      factorx @ snowman 12/09/2011 15:58:16

      Εγώ νομίζω ότι είναι επιτυχέστατη. Αν η ΝΔ αρχίσει να χαϊδεύει τα αυτιά των συνδικαλιστών ζήτω που καήκαμε

    • Απορία avatar
      Απορία @ snowman 12/09/2011 16:01:05

      Δεν έχεις δίκιο, καλά έκανε η ΝΔ, να τους σπάσει τον τσαμπουκά από τώρα.

      Γι'αυτούς τους Φωτόπουλους και τα "κεκτημένα" τους υποφέρει όλος ο λαός σήμερα.

      • φωνη avatar
        φωνη @ Απορία 12/09/2011 19:42:19

        Φυσικά και καλά έκανε, γιατί δεν έχουν σκοπό να βρουν μπροστά τους τον Φωτόπουλο που θα το παίζει και δήθεν "ήρωας".

        Αλλά έκανε καλά και για έναν άλλο λόγο. Το ΠΑΣΟΚ τώρα πρέπει και το ίδιο να απαντήσει σκληρά στο Φωτόπουλο. Δε γίνεται να απαντάει έτσι η ΝΔ που στο κάτω-κάτω διαφωνεί με το μέτρο και το ΠΑΣΟΚ που θέλει πάση θυσία να το περάσει να τον ακούει σαν κοτούλα.

    • καινός avatar
      καινός @ snowman 13/09/2011 10:01:16

      Μωρ' πολύ καλά το έκανε, το θέμα είναι ότι ο περισσότερος κόσμος δεν το καταλαβαίνει....

      Νομίζουν ότι ο εχθρός του εχθρού μου (για τη δήλωση μιλάω και όχι γενικότερα) είναι φίλος μου, σφάλμα το οποίο θεωρώ ότι κάνεις και εσύ.

      Ο Φωτόπουλος είναι ΚΑΙ αυτός εχθρός σου, πράγμα που επισημαίνουν και οι παραπάνω σχολιαστές.

  7. firiki2010 avatar
    firiki2010 12/09/2011 16:06:02

    Kι όμως ο Φωτόπουλος και ο κάθε Φωτόπουλος είναι το πραγματικό πρόβλημα. Η νοοτροπία που κουβαλάει, νοοτροπία που καλλιεργήθηκε επί χρόνια από το ΠΑΣΟΚ και την Αριστερά. Κι αυτό που πρέπει να χτυπηθεί αλύπητα και ΠΑΝΤΟΥ είναι οι νοσηρές νοοτροπίες που μας έφεραν εδώ. Το μέτρο για τη νέα φορολόγηση των ακινήτων είναι αδικο, βλακώδες και αποτελεί ομολογία αποτυχίας της κυβέρνησης Ποιος ανέθεσε όμως στους "Φωτόπουλους" να αποφασίσουν ποιος νόμος θα εφαρμοσθεί και ποιος όχι ? Αυριο μπορεί να μην τους αρέσουν τα αποτελέσματα των εκλογών -και δεν θα τους αρέσουν.Πρέπει η όποια κυβέρνηση να πάρει την άδεια τους για να ασκήσει την πολιτική της? Εφαρμογή του νόμου παντού ΚΑΙ όταν τον παραβαίνουν οι "Φωτόπουλοι"

    • Χρήστος avatar
      Χρήστος @ firiki2010 12/09/2011 16:16:11

      Συμφωνώ αλλά να ισχύσει παντού η εφαρμογή του νόμου έτσι;

      Και στα κινήματα τύπου " Δεν Πληρώνω", και σε όποιον καταλαμβάνει δημόσια κτίρια και αποκλύει λιμάνια κτλ. και σε όποιον δεν αποδίδει ΦΠΑ γιατί "δεν βγαίνει".

      Όχι μόνο στους πράσινους, αλλά και στους μπλε, μωβ, και γενικώς σε όλο το χρωματικό φάσμα.

      • Απορία avatar
        Απορία @ Χρήστος 12/09/2011 16:23:47

        Σωστά τα λες, ο επόμενος πρωθυπουργός πρέπει να ξανακάνει ανεξάρτητη τη δικαιοσύνη, να σταματήσει αυτή να είναι "φιλιππινέζα" των κομμάτων και των διαπλεκομένων όπως φαίνεται να είναι σήμερα.

      • firiki2010 avatar
        firiki2010 @ Χρήστος 12/09/2011 16:53:58

        Εννοείται! Εξ άλλου το γράφω στο σχόλιο μου"Εφαρμογή του νόμου παντού ΚΑΙ όταν τον παραβαίνουν οι “Φωτόπουλοι” " Αν τονίζω τους Φωτόπουλους είναι γιατί κάτι τέτοιοι τύποι θεωρούνται "ιερές αγελάδες" που έχουν δικαίωμα να κινούνται εκτός των ορίων του νόμου.

        • Χρήστος avatar
          Χρήστος @ firiki2010 12/09/2011 17:14:33

          Σε πιο ανάλαφρο στυλ, κάποιος θα πρέπει να πει στους Φωτόπουλους, ότι οι ιερές αγελάδες δεν υπάρχουν σαν θεσμός στο χριστιανισμό. Δεν θέλει και πολύ για τους κάνουμε hamburgers κατά τα πρότυπα της άλλης όχθης του Ατλαντικού :)

  8. Απορία avatar
    Απορία 12/09/2011 16:13:51

    Οι "Φωτόπουλοι" δεν καταλαβαίνουν από λόγια.
    Με την πρώτη παρανομία ΜΑΤ, "σφαλιάρα" και μπαλαούρο. Να το θυμάται ο πρόεδρος αυτό.

    Αυτά ο τύποι και οι πράσινες πολιτικές φιλιππινέζες τους μας κατάντησαν περίγελο όλης της υφηλίου σήμερα.

    • firiki2010 avatar
      firiki2010 @ Απορία 12/09/2011 17:00:24

      Aπορία,
      Δεν χρειάζονται σε όλες τις περιπτώσεις ΜΑΤ. Στην περίπτωση της ΔΕΗ είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν στον κανονισμό της διατάξεις που αντιμετωπίζουν τα "τσαμπουκαλίκια" των συνδικαλιστών της.

      • Απορία avatar
        Απορία @ firiki2010 12/09/2011 17:09:53

        Εντάξει θα συμφωνήσω. Πρώτα ευγενική παράκληση και υπενθύμιση του κανονισμού στους κάθε "Φωτόπουλους" και αν δεν φεύγουν μπροστά από τους σταθμούς παραγωγής (100% σίγουρο) μετά να αρχίζουν οι ροπαλιές και οι προσαγωγές... και όλα αυτά on camera για να μην χάνουμε την "φάση"...

  9. nickname@taleftaiparhoun.gap avatar
    nickname@taleftaiparhoun.gap 12/09/2011 20:31:33

    ...Ευτυχώς που θα μας σώσει ο..άγιος Φωτόπουλος!!! Τέτοιοι άγιοι κάθε πόσα χρόνια βγαίνουν;
    κε Φωτόπουλε τι αντάλαγμα σου δόθηκε η ευκαιρία να ζητήσεις και τα παίζεις αυτά τα παιχνίδια , σε ξέρουμε πολύ καλά ! αποκύρηξε το ΠΑΣΟΚ ,έστω και το σημερινό και τα ξαναλέμε , Ε ήρωα της πεντάρας !!Ουστ από δώ δεν θελουμε την..αγία σκέπη.. σου!!

  10. ΗΡΩΝ avatar
    ΗΡΩΝ 13/09/2011 08:48:21

    Ο Φωτόπουλος κάνει το παιχνίδι του! Μαράζι όμως το έχω να ακούσω κάποτε κάποιον από την ΝΔ να μιλήσει σε τέτοιο τόνο για την κυβέρνηση και τις πολιτικές της. Φαίνεται ότι στην Συγγρού δοκούν ότι οι Δημόσιες επιχειρήσεις είναι τσιφλίκι της εκάστοτε κυβέρνησης και όχι της Ελλάδας.

  11. εξυπνάκιας avatar
    εξυπνάκιας 13/09/2011 11:01:13

    έλεος..να μη ξαναμιλήσει αυτός ο λαός που μας έκατσε τον ΑΚΗ τον βουλγαράκη και τον ψωμιάδη με αντάλλαγμα μία θέση στο τουρκοδημοσιο. να βγάλει το σκασμό,εκλογικά ,για τουλάχιστον 50 χρόνια