#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/03/2012 23:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ΝΔ: στο Ειδικό Δικαστήριο θα λογοδοτήσουν Παπανδρέου και Παπακωνσταντίνου



Εγκληματική ενέργεια, που προκάλεσε καταστροφικές επιπτώσεις στην οικονομία, αδυναμία δανεισμού και προσφυγή της χώρας στο ΔΝΤ, χαρακτηρίζει με σημερινή ανακοίνωσή της η ΝΔ το φούσκωμα του ελλείμματος από την κυβέρνησης του ΠΑΣΟΚ. Η ΝΔ επαναλαμβάνει επίσης την δέσμευσή της για την συγκρότηση αμέσως μετά τις εκλογές  μιας και μόνο Εξεταστικής Επιτροπής, η οποία να διερευνήσει το “πώς φτάσαμε στο μνημόνιο”.

Συγκεκριμένα, ο Εκπρόσωπος της Νέας Δημοκρατίας Γιάννης Μιχελάκης, αναφερόμενος στις αποκαλύψεις του πρώην επικεφαλής της Στατιστικής Υπηρεσίας κ. Μ. Κοντοπυράκη  (συνέντευξη στην εφημερίδα Real News) και τα έγγραφα που αποδεικνύουν ότι ο τότε υπουργός Οικονομικών κ. Γ. Παπακωνσταντίνου  εξέταζε διαφορετικά σενάρια για το έλλειμμα του 2009, καθώς και στις σχετικές δηλώσεις του κ. Γ. Παπακωνσταντίνου, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Μιας ώρας υπουργός ο κ. Παπακωνσταντίνου, χωρίς καν να έχει δει τα στοιχεία για το έλλειμμα του 2009, δήλωνε ότι θα τα αλλάξει και εξέταζε εντελώς διαφορετικά σενάρια.

Αυτό και μόνο αρκεί για να επιβεβαιώσει τις καταγγελίες της Νέας Δημοκρατίας ότι η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ “φούσκωσε” σκόπιμα και αυθαίρετα το έλλειμμα.

Πρόκειται για εγκληματική ενέργεια, που προκάλεσε καταστροφικές επιπτώσεις στην οικονομία, αδυναμία δανεισμού και προσφυγή της χώρας στο ΔΝΤ.

Η συγκρότηση, αμέσως μετά τις εκλογές – όπως δεσμεύτηκε ο Πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας κ. Αντώνης Σαμαράς – μιας και μόνο Εξεταστικής Επιτροπής, η οποία να διερευνήσει το “πώς φτάσαμε στο μνημόνιο”, είναι επιβεβλημένη.

Η νέα ηγεσία του ΠΑΣΟΚ οφείλει να πάρει, άμεσα, ξεκάθαρη θέση. Το γεγονός ότι αναδεικνύεται, σήμερα, παγκόσμια ημέρα του Αλτσχάιμερ, ας μη νομίσει ότι επηρεάζει τη μνήμη και την κρίση του λαού».

Με συνέντευξη του στην Realnews ο πρώην επικεφαλής της Στατιστικής Υπηρεσίας υποστηρίζει ουσιαστικά ότι «μαγειρεύτηκαν» τα στοιχεία του ελλείμματος του 2009. Αναφέρεται χαρακτηριστικά στην τηλεφωνική επικοινωνία που είχε με τον Γιώργο Παπακωνσταντίνου στις 7 Οκτωβρίου του 2009.

«Το ίδιο βράδυ και πριν πάω τα στοιχεία, του μίλησα στο τηλέφωνο και του είπα: ‘’Κύριε υπουργέ, η στατιστική υπηρεσία ανακοινώνει αυτά τα αποτελέσματα που στείλαμε αφού η Eurostat βγάλει το δελτίο Τύπου, στις 21 Οκτωβρτίου του 2009’’. Μου είπε: ‘’Θα το ανακοινώσω εγώ, γιατί πρόκειται να το αλλάξω’’. Όταν το είπε αυτό, ήταν υπουργός μιας ώρας, δεν είχε δει τα στοιχεία ακόμα, δεν τα είχα πάει. Έμεινα άφωνος, διότι δεν είχα συναντήσει ποτέ τέτοια συμπεριφορά από κανέναν υπουργό. Αυτό ήταν ωμή παρέμβαση» υπογραμμίζει, μεταξύ άλλων, ο Μ.Κοντοπυράκης.

Για την πρόβλεψη του ελλείμματος του 2009 είχαν τεθεί επί τάπητος διαφορετικά σενάρια σε απανωτές συσκέψεις που έλαβαν χώρα, στα μέσα Οκτωβρίου στο υπουργείο Οικονομικών με επικεφαλής τον Γιώργο Παπακωνσταντίνου. Σύμφωνα με έγγραφο που αποκαλύπτει η Realnews τα δύο σενάρια που επικράτησαν ήταν η πρόβλεψη του ελλείμματος στο 14,8% (35,6 δισ. ευρώ) και στο 12,5% (30,1 δισ. ευρώ), σενάρια που παρουσίαζαν απόκλιση της τάξης των 5,5 δισ. ευρώ. Η διαφορά αυτή κατά κύριο λόγο προέκυπτε από τα χρέη των νοσοκομείων, που στην πρώτη μεν περίπτωση έφταναν τα 2,2 δισ. ευρώ και στη δεύτερη περίπτωση τα 4,7 δις. ευρώ. Στις 19 Οκτωβρίου, λίγα λεπτά πριν η Στατιστική Υπηρεσία, με εντολή του Γενικού Λογιστηρίου του Κράτους, στέλνει στην Eurostat πρόβλεψη ελλείμματος στο 14,8%, το υπουργείο Οικονομικών ακύρωσε την αποστολή. Δύο μέρες μετά, στις 21 Οκτωβρίου, η πρόβλεψη του ελλείμματος άλλαξε και επελέγη αυτή του 12,5%.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Τορυ avatar
    Τορυ 18/03/2012 15:55:47

    Οκ.
    Θα δικαστουν για "εγκλημα εσχατης προδοσιας"???

    Θα τους δικασει κανεις???

    Θα τους κρεμασουμε στο φιναλε φιναλε???

    Οριστε.. Προσφερομαι εθελοντης αμισθι/αφιλοκερδως να τους ΞΕΠΑΣΤΡΕΨΩ με ΟΤΙ ΜΕΣΟΝ αποφασισει η εκτελεστικη επιτροπη..

    ΑΜΙΣΘΙ.

  2. nik avatar
    nik 18/03/2012 17:11:04

    Αν ο Σαμαρας ζητησει να βρεθουν οι ενοχοι και να δικαστουν θα τον ψηφισω με 2 χερια...ομως πως να το κανει αυτο οταν συν-υπογραφει και συν-κυβερνα μαζι με το ΠΡΟΔΟΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΕ πασοκ?

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ nik 18/03/2012 18:58:54

      Γιατί βιάζεσαι; Αφού το υποσχέθηκε εδώ και μήνες. Επίσης αποκλείει συνεργασία με Πασόκ μετά τις εκλογές. Τι άλλο να κάνει; Να μας μεταφέρει στο μέλλον από σήμερα;

      • noldor avatar
        noldor @ Γεώργιος Τ. 19/03/2012 00:37:47

        Την είχε αποκλείσει και πριν τις εκλογές, ή κάνω λάθος;

        • Mara avatar
          Mara @ noldor 19/03/2012 01:14:22

          Άν εσύ την αναγκαστική στήριξη στην κυβέρνηση Παπαδήμου, για να ξεκουμπιστεί ο Γιωργάκης και επιτέλους να πάμε σε εκλογές, την βαφτίζεις συγκυβέρνηση όπως οι Πασόκοι που τους βολεύει βέβαια όσο τίποτα άλλο, πρόβλημα σου.
          Εκτός εάν βολεύει και σένα.

      • Mara avatar
        Mara @ Γεώργιος Τ. 19/03/2012 01:17:33

        "...Τι άλλο να κάνει; Να μας μεταφέρει στο μέλλον από σήμερα;"
        Xα χα! Απίθανο!

  3. Sceptic avatar
    Sceptic 18/03/2012 17:32:58

    Δηλαδή η ΝΔ μετά τις εκλογές εάν χρειασθεί θα συγκυβερνήσει με τους εγκληματίες προδότες;
    (σιγά μην το δημοσιεύσεις....)

    • factorx avatar
      factorx @ Sceptic 18/03/2012 18:08:30

      Φυσικά θα το δημοσιεύσω, τι νόμιζες θα ...φοβηθώ; Όσοι λένε αυτά που λες εσύ παίζουν απλώς το παιχνίδι των ΠΑΣΟΚων και της διαπλοκής, και νομίζουν ότι είναι πατριώτες.

      • rally monkey avatar
        rally monkey @ factorx 18/03/2012 19:55:45

        νομιζω ο ισχυρισμος οτι 'παιζουν το παιχνιδι του ΠΑΣΟΚ' όσοι αποδοκιμαζουν πιθανοτητες συνεργασιας νομιζω πρεπει να γινει πιο σαφής.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Sceptic 18/03/2012 19:00:27

      Δηλαδή τι πρέπει να κάνει ο ΑΣ για να καταλάβουμε πως δε θα συγκυβερνήσει με μπένι μετά τις εκλογές; Και αφού σε ενοχλεί η πιθανότητα συγκυβέρνησης πρέπει να τον ψηφίσεις δαγκωτό μπας και πάρει αυτοδυναμία. Για ρίξε μια απάντηση τώρα...

      • S.P. avatar
        S.P. @ Γεώργιος Τ. 19/03/2012 07:21:37

        Σωστός!!!;;;

    • ΕΜΕΙΣ ΜΟΝΟΙ avatar
      ΕΜΕΙΣ ΜΟΝΟΙ @ Sceptic 18/03/2012 19:12:50

      Ψήφισε να πάρει αυτοδυναμία να μην έχει αναγκη κανενα.

  4. η Dimi avatar
    η Dimi 19/03/2012 09:22:47

    Ο ΠΑΛΙΑΤΣΟΣ ΚΙ Ο ΛΗΣΤΗΣ

    Στίχοι: Διον. Σαββόπουλος
    Μουσική: Bob Dylan – “All Along The Watchtower”
    Ερμηνεία: Χάρης και Πάνος Κατσιμίχας

    Θα υπάρχει μιά διέξοδος,
    είπε ο Παλιάτσος στον Ληστή
    Κι αν σου 'χει μείνει μια σταλιά ντροπή,
    δώσε λιγάκι προσοχή.

    Εμπόροι πίνουν το κρασί μας,
    και κλέβουνε τη Γη

    Τα παίρνεις όλα πολύ στα σοβαρά,
    ήταν τα λόγια του Ληστή
    Εχουν περάσει όλα αυτά
    πάει καιρός πολύς

    Εδώ απάνω στα βουνά
    δεν δίνουνε δεκάρα τσακιστή
    Για ό,τι έχει κερδηθεί
    για ό,τι έχει πια χαθεί

    Πάνω απ' του κάστρου τη σκοπιά,
    οι πρίγκιπες κοιτούν
    Καθώς γυναίκες και παιδιά,
    τρέχουνε για να σωθούν

    Κάπου έξω μακριά
    ο άνεμος βογκά
    Ζυγώνουν καβαλάρηδες
    με όπλα και σκυλιά

    Θα υπάρχει μια διέξοδος,
    είπε ο Παλιάτσος στον Ληστή
    Κι αν σου 'χει μείνει μια σταλιά ντροπή,
    δώσε λιγάκι προσοχή.

    • oneoff avatar
      oneoff @ η Dimi 19/03/2012 17:01:46

      Εγώ προτιμώ την αυθεντική ερμηνεία του ίδιου του Σαββόπουλου από το Μπάλλο.

  5. ΑΠΟΣΒΟΛΩΜΕΝΟΣ!!! avatar
    ΑΠΟΣΒΟΛΩΜΕΝΟΣ!!! 19/03/2012 17:51:13

    Ποιος λογοδοτησε για τα λαμογια του χρηματιστηριου.. Για τον ανενδοτο πολεμο των νταβατζηδων στου ΜΠΑΙΡΑΚΤΑΡΗ-τουλαχιστον φαγανε σουβλακοπιτες-...εδω γελανε!!!Γιατι εκμαυλισανε ενα λαο στην απατη... κανοντας τον ψευτικα αναπηρο... αντιστασιακο ενω ηταν αγεννητος...παιρνοντας συνταξεις πεθαμενων που τους ειχε εικονικα στην ζωη, και το συστημα εκανε οτι δεν εβλεπε... εισπρατοντας επιδοτησεις χωρις να εχει προβατα και ελιες με την βοηθεια πολιτικων...γεμιζοντας το δημοσιο με καθε κοπριτη-πελατη...εκβιαζοντας μετα, και- εξαργυρονοντας την θεση του- τον καθε πολιτη που ειχε συναλλαγη με αυτο, για την εισπραξη χρηματος...που για να γιατρευτεις λαδωνες και την καθαριστρια του νοσοκομειου,που ξεφτυλιστηκανε στα Ιμια με καταληψη Ελληνικου εδαφους και βαλανε την ουρα στα σκελια ελπιζοντας οτι σημαιες θα τις επαιρνε ο αερας!!!Που δωσανε σαν αλλος Ματσας των Ελληνικων ταινιων τον Οτσαλαν δωρο στους τουρκους...που βυθιζονταν το Σαμινα και ειχαν καθηλωμενα τα super puma στο εδαφος αντι να σωσουν κοσμο...π0υ περιφερανε τους S-300-που ναναι οι ωρες τους- σαν επιταφιο στην Κρητη, εχοντας τους μονο για μοστρα στις αποθηκες... που οταν καιγοταν η Αθηνα απο τον καθε παρακρατικο,και πρακτορα ξενης πρεσβειας, ο Παυλοπουλος φοβοταν μην του φυγουν ποντοι απο το καλτσον του και αφηνε σαν αλλος Νερωνας να καταστρεφεται το βιος του καθε ταλαιπωρημενου...που εχουν βαλθει να εξαφανισουν απο καθε μικρο ιδιοκτητη την περιουσια του αφου δεν εχουν κατι αλλο για να κλεψουν...που ψηφιζαν με εχρωμα ψηφοδελτια για την εκλογη προεδρου δημοκρατιας ενω ηταν μυστικη η ψηφος...
    που εφερναν Ουκρανους να ψηφιζουν μεσω Κυπρου, οταν οι νταβατζηδες εβλεπαν οτι εχαναν την μασσα-μπουκα απο την πτωση του Πασοκ και η Ν.ΔΟΥΛΑ σαν δουλα-τρομαρα της- το εκανε γαργαρα αντι να κατεβασει στον δρομο τον λαο...που διαλυσανε την παιδεια με παραγωγη αγγραματων που δεν ξερουν να μιλουν Ελληνικα μονο γραφουν σε greeklish...που φαγανε 3 κοινοτικα πλαισια στηριξης και ειμαστε Αλβανια παρ-αυτα...που δημιουργησαν δημοσιο χρεος κανοντας την χωρα να μην εχει αυριο...που την πουλησαν στο ΔΝΤ με ψευτικα ελλειματα..που-που-που-που...αληθεια ποσο κοπανος πρεπει να ειναι καποιος για να ελπιζει οτι αυτο το πολιτικο τσιρκο-με εναν εξαγορασμενο λαο- που εδειξε τα δειγματα γραφης του 40 χρονια μπορει να αποδωσει δικαιοσυνη και ελπιδα...περαστικα σε ολους μας και οπως οι καρκινοπαθεις ελπιζουν στο θαυμα το ιδιο να κανουμε και μεις!!!!