05/04/2011 18:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ΝΔ: σε κατάσταση διάλυσης και αποσύνθεσης η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ

Ο Εκπρόσωπος της Ν.Δ. Γιάννης Μιχελάκης, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Η σημερινή συνεδρίαση του ΚΤΕ Οικονομίας του ΠΑΣΟΚ απέδειξε για μια ακόμη φορά πως, ενώ η κυβέρνηση ζητά συναίνεση στα σκληρά μέτρα που σχεδιάζει, δεν μπορεί να τα βρει ούτε με τους βουλευτές που τη στηρίζουν.

Την κριτική που κάναμε από την αρχή, την υιοθετούν τώρα και οι ίδιοι.

Και μάλιστα με βαρύτατες εκφράσεις.

Ομολογούν τώρα ότι είναι “ανακόλουθοι στις δεσμεύσεις” τους,

ότι “όλο λένε πως δεν θα πάρουν νέα μέτρα και όλο παίρνουν”,

ότι “το Μνημόνιο δεν βγαίνει” και

ότι “χρειάζεται αλλαγή πολιτικής”.

Και διερωτάται όλος ο ελληνικός λαός πώς, ενώ δεν μπορούν να συνεννοηθούν μεταξύ τους, προφασίζονται ότι ζητούν συνεννόηση με τους άλλους;

Και πώς, ενώ ο πρωθυπουργός συνομιλεί τακτικά με πρωταγωνιστές της παγκόσμιας κερδοσκοπίας (αυτής που υποτίθεται ότι ο ίδιος δημόσια καταγγέλλει), δεν ακούει τους δικούς του βουλευτές;

Αποδεικνύεται ότι η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ δεν είναι απλά και μόνο σκορποχώρι.

Είναι σε κατάσταση διάλυσης και αποσύνθεσης.

Και αυτό, την ώρα που διαλύουν την αγορά, πολλαπλασιάζουν τα λουκέτα και αυξάνουν την ανεργία.

Τη δική τους ασυνέπεια, τη δική τους αναξιοπιστία, τη δική τους διάλυση πληρώνει, δυστυχώς, ο λαός».

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Enzo avatar
    Enzo 05/04/2011 18:49:03

    μπραβο ρε Μιχελακη, αμα εβαζες και κανενα μπινελικι τα εγραφες. μονο απο τετοια καταλαβαινουν αυτοι.

  2. zio avatar
    zio 05/04/2011 19:40:01

    Δεν αποκλείει ο κυβερνητικός εκπρόσωπος το ενδεχόμενο να ζητηθεί η υπερψήφιση του μεσοπρόθεσμου προγράμματος για την οικονομία με αυξημένη πλειοψηφία 180 βουλευτών. "Είναι κάτι που θα συζητήσουμε, οι κοινοβουλευτικές διαδικασίες θα ακολουθηθούν, είναι θέμα πολιτικών αποφάσεων όλων μας και φυσικά θα πρέπει να ακολουθήσουμε τη νόμιμη κοινοβουλευτική διαδικασία", δήλωσε στο ραδιοφωνικό σταθμό της ΝΕΤ.

    Νάτα! Εκλογές δλδ!

    (μ αρέσει που θυμάται ότι υπάρχουν και νόμιμες διαδικασίες.
    Τώρα, παλιότερα με τον Πρόεδρο. Μόνο για το μνημόνιο τις "ξέχασαν".)

    • αλιγγάτωρ avatar
      αλιγγάτωρ @ zio 05/04/2011 21:27:22

      ρε παιδιά δεν έχετε παρει χαμπάρι οτι εκλογές δεν γίνονται/ με τίποτα! Οι τύποι έχουν πάρει την απόφαση να το πιουν το ποτήρι μεχρι τέλους και μετά τον πούλο, λες και θα μείνουν αυτοί εδώ για να έχουν και τις συνέπειες..

    • effie B. avatar
      effie B. @ zio 05/04/2011 22:33:52

      προς τα εκει παμε προσω ολαταχως...

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/04/2011 20:27:28

    Γνωστα ολα αυτα.. εχω ενα ασχετο...
    Παρακολυθω ειδησεις και βλεπω Δασκαλοπουλο να διαβαινει το Μαξιμου...
    στην εισοδο.. ο αστυνομικος!! φυλακας.. τον ΧΑΙΡΕΤΗΣΕ !!! Στρατιωτικα!!!
    Το Δασκαλοπουλο???
    καλα υπουργους και βουλευτες οκ !!! προβλεπεται.. εστω!!
    αλλα τον Δασκαλοπουλο??
    χαιρετανε και τον Παναγοπουλο της ΓΣΕΕ??? σε σταση προσοχης ???
    σορρυ τρελλαθηκα

    ΠΠ

  4. zame avatar
    zame 05/04/2011 20:36:28

    ..τα κερδη ιδιωτικοποιούνται .. η χασούρα κοινωνικοποιείται..& η " μπάλα στην κερκίδα"
    ...και ενώ ολα αυτα συμβαίνουν ..τοσο κραυγαλέα &
    σε τοσο ΑΝΟΡΘΟΔΟΞΟ ΒΑΘΜΟ..που χαθηκε η λογικη..

  5. stefanos avatar
    stefanos 05/04/2011 21:14:46

    Εγώ λέω να αρχίσουμε να στοιχηματίζουμε για το πότε θα χρεωκοπήσουμε. Και όχι χρεοκωπία ελεγχόμενη, γιαλαντζί αλλά ανεξέλεγκτη και κατάμαυρη. Ο καιρός της πολιτειακής ανωμαλίας και της πείνας έρχεται. Τα μεμέτια θα δώσουν το τελειωτικό χτύπημα.Ζητείται ΕΛΠΙΣ!!

  6. zame avatar
    zame 05/04/2011 22:13:28

    Οι ΑΝΑΛΓΗΤΟΙ αφου ΔΙΑΣΥΡΑΝΕ ολοκληρο Λαο στα περατα της ΓΗΣ ..
    (αποπροσανατολιζοντας & κρυβοντας.. απο "ΚΑΠΟΙΕΣ & ΓΝΩΣΤΕΣ συγκεκριμενες πολιτικες που "μοχθησανε να περασουνε"..ελεω ψηφων..)
    ..τωρα ερχονται ανικανοι να μαζεψουν τις ΑΘΛΙΟΤΗΤΕΣ που προκειψανε...
    να συμψηφισουνε τις ΣΚΑΝΔΑΛΩΔΕΙΣ ΕΥΘΥΝΕΣ ΤΟΥΣ
    ..αυτο το βλεπουμε ολοι μας..
    τις συγκεκριμενες στοχευμενες εναλακτικες..
    που θα κανουν το ΑΛΛΟ ΜΙΓΜΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ της ΝΔ περιμενουμε
    ..πριν παρουμε τα βουνα..

  7. ANNITA avatar
    ANNITA 06/04/2011 09:49:17

    κ Μιχελάκη έχετε απόλυτο δίκιο η αναξιοπιστία της σημερινής κυβέρνησης έχει οδηγήσει την χώρα μας σε μεγάλα προβλήματα και αδιέξοδα, τα οποία θα κληθεί κάποια στιγμή να δώσει λύσεις η Ν.Δ. Ελπίζω και εύχομαι τουλάχιστον ο κόσμος να καταλάβει ότι στη δεδομένη αυτή χρονική στιγμή θα χρειαστούν υπεράνθρωπες προσπάθειες και υπομονή για να αποκτήσουμε όσα από τα κεκτημένα μας χάσαμε μέσα σε ενάμισυ χρόνο.