26/01/2011 15:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ΝΔ: πρόταση νόμου για κατάργηση του ασύλου

Από το Γραφείο Τύπου της Νέας Δημοκρατίας εκδόθηκε η ακόλουθη ανακοίνωση:

Το λεγόμενο Πανεπιστημιακό Άσυλο –όπως για άλλη μια φορά υπογράμμιζε χθες ο Πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας κ. Αντώνης Σαμαράς- έχει ξεπεραστεί προ πολλού. Δεν χρησιμεύει σε τίποτε. Αντιθέτως, μάλιστα. Ένας θεσμός που διαμορφώθηκε για την ελεύθερη διακίνηση ιδεών και την προστασία των ακαδημαϊκών ελευθεριών, κατέληξε στο ακριβώς αντίθετο. Κακοποιείται, καταστρατηγείται και γίνεται μοχλός εκβιασμού σε βάρος του ίδιου Πανεπιστημίου και ολόκληρης της κοινωνίας.

Απέδειξαν την αλήθεια αυτή εγκληματικές πράξεις του παρελθόντος και την επιβεβαιώνουν τα γεγονότα που συμβαίνουν τώρα στη Νομική.

Οι υπεκφυγές και η πολιτική υποκρισία είναι επιτέλους καιρός να τελειώσουν. Το πανεπιστημιακό άσυλο, όπως ισχύει σήμερα, πρέπει να καταργηθεί. Είναι αξίωση της κοινωνίας και προϋπόθεση ομαλής λειτουργίας των Πανεπιστημίων μας.

Για το σκοπό αυτό, η Νέα Δημοκρατία θα καταθέσει, στο προσεχές διάστημα, σχετική πρόταση νόμου.

Η ΟΝΝΕΔ

Εξάλλου, ο πρόεδρος της ΟΝΝΕΔ κ. Παπαμιμίκος δήλωσε μεταξύ άλλων τα εξής:

"...θεωρούμε αυτονόητη τη διατήρηση της έννοιας της προστασίας της ελεύθερης διακίνησης ιδεών, της ακαδημαϊκής διδασκαλίας, έρευνας και δράσης. Καμία δημόσια Αρχή δεν θα μπορεί να επέμβει ή να ασκήσει οποιασδήποτε μορφής δίωξη στους φοιτητές και το ακαδημαϊκό προσωπικό οποιουδήποτε ανώτατου Ιδρύματος που ασκεί τις ανωτέρω δραστηριότητες.

Σε κάθε περίπτωση διάπραξης αδικήματος οποιουδήποτε βαθμού οι δημόσιες Αρχές έχουν τη δυνατότητα να επέμβουν ύστερα από απλή καταγγελία για το περιστατικό.











Ζητάμε από τις αρμόδιες αρχές να μεριμνήσουν για την άμεση επιστροφή και χρήση από τα Ιδρύματα όλων εκείνων των παρανόμως κατειλημμένων χώρων που ανήκουν στην ιδιοκτησία τους και για τους οποίους σήμερα Έλληνας πολίτης επιβαρύνεται  το κόστος λειτουργίας τους (φοιτητικές εστίες, οικήματα, γραφεία κλπ)

Την ενίσχυση της φύλαξης των χώρων του Πανεπιστημίου με δημιουργία ειδικά εκπαιδευμένης υπηρεσίας Πανεπιστημιακής φύλαξης με όμοια λειτουργία όπως σε αντίστοιχα Ιδρύματα του εξωτερικού. Βασικό της καθήκον θα είναι η επίβλεψη και περιφρούρηση της ομαλής λειτουργίας και των χώρων του εκάστοτε Ιδρύματος. Σε περίπτωση βεβαίωσης τέλεσης αδικημάτων θα φέρει την ακέραιη ευθύνη ενημέρωσης της Δημόσιας Αρχής, λειτουργώντας ως σύνδεσμος εντός του Πανεπιστημίου».









ΣΧΟΛΙΑ

  1. loretta avatar
    loretta 26/01/2011 15:52:39

    Επιτελους αντωνη ...τωρα θα δουμε την υποκρισια ολων αυτων που φωναζουν για την αρση του ασυλου...θα τολμησουν να βγουν απο το κομματικο τους καβουκι και να ψηφισουν αυτο που τοσα χρονια ζητουν οι απλοι νοήμονες πολιτες...που δεν εχουν φοβικα συνδρομα και ζουν με δεδομενο οτι ζουμε σε μια χωρα ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ.

    Επιτελους.

  2. Orestios avatar
    Orestios 26/01/2011 15:52:54

    Από πού κατάλαβαν τα ΜΜΕ πως η ΝΔ θα προτείνει απλές καταγγελίες είναι απορίας άξιο.
    Για την Ζίμενς έχουν να πούν κάτι τα ΜΜΕ? Ή κάνουν αβαβα

  3. Orestios avatar
    Orestios 26/01/2011 15:53:55

    Το προσεχές διάστημα είναι χθές.

  4. Έρεβος avatar
    Έρεβος 26/01/2011 15:54:45

    factorx στον τίτλο έχεις "το πολιτικό άσυλο" το "πανεπιστημιακό άσυλο" θέλεις να πεις.

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/01/2011 15:55:25

    καλα ολα αυτα.. αλαλ η Αυστρια μας κουρεψε τα ομολογα 25% !!!...
    Vienna Insurance Group.. προληπτικα.. και θα ερθει και το συγχρονισμενο.

    Οσον αφορα στο αρθρο, ποιο ειναι το θεμα? το Ασυλο ή Το Μεταναστετικο? μην πεφτουμε στη λακουβα που σκαβει το ΠΑΣΟΚ για αποπροσανατολισμο.. ΜΙΖΕΝΣ και ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ !!! ... βλεπουμε, ακουμε..

    Οι Τραπεζες μας κανουν γυρα στις αδερφες των ratings και κανουν παρουσιασεις να σωθουν !!!.. οκ???

    ΠΠ

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/01/2011 16:37:12

    Πλοιο Λατω.. Λιμεναρχειο Χανιων / Περιφερεια Κρητης.. καταλογος επιβατων !!! χαχαχαχααα. ολα συντονισμενα…και σε πληρη συνενοηση !!! μην σκασουν σε καμια Μυκονο χειμωνιατικο…
    Επιχειρηση ΠΑΣΟΚ. ρε θα φανε πολυ ξυλο !!! Δε μιλαει κανεις??
    η ΝΔ δεν γνωριζει αυτο που γραφω?? τωρα το εμαθε απο εμενα!!! τι θα κανει?? εμπροοος!!! γκολ και ξυλο στον ππ…ααα τον πρασινο μυλο.

    ΠΠ

  7. Σκεπτόμενος avatar
    Σκεπτόμενος 26/01/2011 17:02:24

    Επιτέλους μια ξεκάθαρη θέση για ένα θέμα που ταλανίζει την ελληνική κοινωνία για πολλά χρόνια.
    Μπράβο στον Αντώνη Σαμαρά που ξεκαθαρίζει την θέση του γρήγορα. Το λεγόμενο Πανεπιστημιακό Άσυλο δεν χρησιμεύει σε τίποτε. Η μόνη χρησιμότητα του είναι να καλύπτει όλους τους παράνομους (Ναρκωτικά – Μολότοφ – εκρηκτικά – αναρχία – λαθρεμπόριο – πορνεία και μία λίστα ατελείωτη). Είναι χρήσιμο επίσης σε αυτό το απερίγραπτο και αισχρό σύστημα των «Πανεπιστημιακών» καθηγητών και διοικητικών και τους παράνομους στρατούς τους.
    Αυτή λοιπών φωνάζουν και διαμαρτύρονται αυτοί εκβιάζουν και τα σπάνε. Αυτοί εκφοβήσουν την κοινωνία και τον λαό. Αυτοί απειλούν θεούς και δαίμονες. Γιατί?
    Τα χρήματα που παίζονται και τα συμφέροντα που είναι αναμεμιγμένα είναι μεγάλα. Είναι μεγάλη η μάσα. Δεν παίρνεις χρηματοδότηση από την ευρωπαϊκή ένωση εάν την πρόταση σου δεν την συνοδεύει και μία εισήγηση πανεπιστημιακού ή πανεπιστημιακών. Ας γίνει μια φορά καταγραφή των επιδοτουμένων σε διάφορα προγράμματα και να καταγραφούν οι πανεπιστημιακοί που εμπλέκονται, για να καταγραφούν τα εκατομμύρια γύρω τους.
    να καταγραφούν οι συνεργασίες που κάνουν με μισθοδοσία από εταιρείες. Να καταγραφούν τα γραφεία εταιρείες που κάνουν πανεπιστημιακές εργασίες (εργασίες – Πτυχιακές – Μεταπτυχιακές ) για τους φοιτητές επί πληρωμή. Θα μπορούσα να καταθέσω εκατοντάδες κυκλώματα και πως είναι διαμορφωμένα γύρω από αυτές της βρομερές ηγεσίες. Απλά να σας πω ότι ολόκληρα κόμματα και παρατάξεις την επομένη θα διαλυθούν. Πιστέψετε με έτσι είναι και το γνωρίζουμε όλη μας. Η ύπαρξη του ασύλου είναι αναγκαιότητα για όλους αυτούς αλλά κυρίως και ιδιαίτερα για τους «Πανεπιστημιακούς δασκάλους» γιατί είναι οι στρατοί προστασίας τους για της πράξεις τους και όχι μόνο.
    Για μας του υπόλοιπους φοιτητές, γονείς, λαό, σκεπτόμενους, και προβληματισμένους είναι κατάρα. Έλεος έως πότε.

  8. ΚΜ avatar
    ΚΜ 26/01/2011 19:34:41

    Δεν μπορώ παρά να επικροτήσω. Ας ελπίσουμε να είναι απαρχή γενικότερης υπέρβασης των φοβικών συνδρόμων έναντι των αριστερών ιδεολογημάτων της κακιάς ώρας.

  9. Maira avatar
    Maira 26/01/2011 20:22:41

    Εκείνο που καταλαβαίνω εγώ, είναι ότι ΠΟΤΕ!! δεν πρόκειται να γίνουμε ευνομούμενο κράτος. Εδώ ο καθένας μας κάνει όοοοοοοοτι του καπνίσει στην κυριολεξία. Και όσο υπάρχουν οι (δήθεν) ! προοδευτικοί άνθρωποι σ'αυτή τη χώρα μόνο προς τα πίσω θα κάνουμε και όλος ο υπόλοιπος κόσμος θα μας ξεπερνάει. Και όλη η κουβέντα που γίνεται τώρα ΠΑΛΙ για το άσυλο είναι τρίχες κατσαρές και ΛΥΠΑΜΑΙ ΛΥΠΑΜΑΙ...............

  10. Σκεπτόμενος avatar
    Σκεπτόμενος 26/01/2011 21:17:42

    Σήμερα με ένα τόσο καυτό θέμα όπως το άσυλο στην επικαιρότητα σε ποιόν νομίζετε ότι έδωσε βήμα ο Χατζηνικολάου στο Alter. Μα σε ποιόν άλλον στην κουμπάρα του την Ντόρα, μπας και πάρει κανένα πόντο παραπάνω, αλλά η φουκαριάρα δεν το έχει το αρχηγιλίκι είναι πολύ λίγη .
    Πως κατάντησε έτσι ή άλλοτε κραταιά κυρία. Βλέπεις παιδί βρικόλακα πώς να πάει μπροστά.