24/02/2011 18:58
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ΝΔ: παραμένει ακόμη στη θέση του ο κ. Παπακωνσταντίνου;

Ο Εκπρόσωπος της Νέας Δημοκρατίας Γιάννης Μιχελάκης, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

 

«Το Μάιο του 2010, σε συνέντευξή του στο τηλεοπτικό σταθμό «ΣΚΑΪ», ο κ. Γ. Παπακωνσταντίνου έλεγε κατά λέξη:

“Θεωρώ ότι θα κριθούμε όλοι μας από την υλοποίηση αυτού του πακέτου. Και εγώ πρώτος… Αν χρειαστεί να πάρουμε μέτρα, θα σημαίνει ότι εγώ έχω αποτύχει, γιατί δεν έχω καταφέρει να συγκρατήσω τις δαπάνες, να αυξήσω τα έσοδα και να δρομολογήσω μια σειρά από διαρθρωτικές αλλαγές”.

Σήμερα, ο κ. Γ. Παπακωνσταντίνου προαναγγέλλει νέα μέτρα, που είναι έξι φορές οι περικοπές σε μισθούς και συντάξεις, που έγιναν το 2010.

Κάνει όσα - κατά τη δική του δήλωση- αποτελούν απόδειξη αποτυχίας.

Μετά από αυτό, τι σκοπεύει ο ίδιος να πράξει;

Μπορεί και παραμένει ακόμη στη θέση του;».

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. man8os avatar
    man8os 24/02/2011 19:26:16

    Αληθεια ειναι αυτο. Παραμενει στην θεση του χωρις ντροπη!

    • ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΕΡΓΑΤΗΣ avatar
      ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΕΡΓΑΤΗΣ @ man8os 24/02/2011 19:48:56

      Περιμενει κανεις ντροπη απο αυτον και τους ομοιους του?......Δεν νομιζω..

  2. Xm. avatar
    Xm. 24/02/2011 19:51:40

    Που τον ειχαμε κρυμμένο το Μιχαλάκη τόσο καιρό, απλα κατανοητά και καίρια αυτά που λέει!

    • anonymous avatar
      anonymous @ Xm. 24/02/2011 20:04:51

      Συμφωνώ απόλυτα. Αν δεν προσπαθήσουν να τον φάνε όπως και το Ρουσό θα αποδειχτεί μεγάλο αστέρι.

      • man8os avatar
        man8os @ anonymous 24/02/2011 21:52:53

        Πιστευω οτι εχει διδαχτει απο τα παθηματα του προκατοχου. Και ετσι φαινεται οτι ισχυει.

  3. pikras57 avatar
    pikras57 24/02/2011 19:57:34

    Μπράβο για ακόμη μία φορά στον Μιχελάκη και το επιτελείο του!
    Δεν αφήνει τίποτε να πέσει κάτω!

    Επί της ουσίας τι ευθιξία μπορεί να δείξει ... ο αγκιστρωμένος....

  4. Κρητικός avatar
    Κρητικός 24/02/2011 20:11:31

    Κάποτε ένας καλός φίλος-συνεργάτης Ελληνας που ζει και εργάζεται σε μεγάλη Γερμανική εταιρεία μου ειπε το εξής:
    Εμείς οι Ελληνες σκεφτόμαστε και κάνουμε το καετί , παντα στο περίπου , και ανφερόταν βεβαια σε ανθτώπους που εχουν σχεση με πολιτικη και οικονομια (κυβερνηση,κομματα,επιχειρήσεις).
    Να λοιπόν που ο ΠΑΠ σκεφτεται και δρα στο περίπου σαν υπουργός (αρα και δεν είναι ανάγκη να πέφτει μεσα στους στόχους).
    Ομως το σπουδαιότερο στην προκειμένη περίπτωση είναι η παρέμβαση ΝΔ (Μιχελάκη) που ξεπερνά κάθε αντίληψη και στάση , μεχρι τωρα περί αντιπολίτευσης , και τοποθετεί με ακρίβεια τα πραγματα στη ν θεση τους.
    Δεν ειναι αναγκη να ανήκεις στην ΝΔ για να βλέπεις οτι πλέον εκει εχουν εναποτεθεί ολες οι ΕΛΠΙΔΕΣ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ ΜΑΣ

  5. Κρης avatar
    Κρης 24/02/2011 20:16:05

    Παπακωνσταντίνου δηλώνει ότι θα μείνει Βρυξέλλες 5 χρόνια...
    ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ «ΣΚΟΠΕΥΩ ΝΑ ΜΕΙΝΩ»...

    http://www.youtube.com/watch?v=88v0VdJak4o

    θα παω στις Βρυξελες θα μεινω στις Βρυξελλες

    λολ

  6. cveng avatar
    cveng 24/02/2011 21:23:03

    ειναι πολυ καλες ολες οι δηλωσεις και οι παρατηρησεις του Μιχελακη αλλα θα ελεγα οτι εχουν εναν αερα παραπολιτικου σχολιου.οσο και αν μου αρεσουν,δεν μου αρκουν.
    ωραια,ειχε δηλωσει ο παπ οτι θα παραιτηθει και δεν παραιτηθηκε.και;;;τι εγινε δηλαδη;;;εχουμε ηδη πολλους τροπους και επιχειρηματα να αποδειξουμε οτι ενας πασοκος υπουργος άλλα λεει και άλλα κανει,ακομα και για τον πρωθυπουργο εχουμε πολλα επιχειρηματα.και;;;δηλαδη πιστευουμε οτι με αυτον τον τροπο πληγωνεται το ΠΑΣΟΚ;;τους εκανε τα μουτρα κρεας τωρα που τους ''ξεβρακωσε'' την αξιοπιστια;αυτο εχει γινει προ πολλου και πολλαπλως.
    αυτο που περιμενω ειναι το ΔΙΑ ΤΑΥΤΑ.ωραια.αχρηστος ο ΓΑΠ.και;;;τι κανεις εσυ γιαυτο;;αν ηθελα χαριτομενιές και ''ασυνεπειες'' εβλεπα και θεμο(φτυνω τον κόρφο μου εντωμεταξυ) ή εκανα ερευνα στο youtube.ο καθενας μπορει να βρει κατι παρομοιο.

  7. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 24/02/2011 21:35:17

    Η ΠΙΟ ΣΩΣΤΗ ΚΑΙ ΕΞΥΠΝΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥ ΣΑΜΑΡΑ ΑΥΤΗ ΤΟΥ ΜΙΧΕΛΑΚΗ ΣΤΗ ΠΙΟ ΚΡΙΣΙΜΗ ΘΕΣΗ. ΚΑΙΡΟ ΕΙΧΑΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΟΣΟ ΚΑΛΟ ΣΤΕΛΕΧΟΣ ΣΤΗ ΝΔ. ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!

  8. μαρια avatar
    μαρια 24/02/2011 23:02:53

    Μην μου βάζετε παλιές δηλώσεις τους γιατί θα πάω σε γιατρό με πρόβλημα αντίληψης ... Κοιμηθήκαμε παραμονές των εκλογών και ξυπνήσαμε από εφιάλτη . Για το εν τω μεταξύ χρονικό διάστημα , προσωπικά έχω την αίσθηση ότι έχουν μεσολαβήσει αιώνες διακυβέρνησης από τον ΓΑΠ και ως εφιάλτη, αναρωτιέμαι πότε θα τελειώσει .....

  9. kp8 avatar
    kp8 24/02/2011 23:46:56

    Συμφωνώ κι εγώ ότι οι δηλώσεις Μιχελάκη είναι πράγματι καλές και καίριες, αλλά χρειάζεται περισσότερη ενεργός δράση. Δυστυχώς από δηλώσεις έχουμε χορτάσει ένθεν και ένθεν.

  10. Dal avatar
    Dal 25/02/2011 00:40:20

    Ο ΠΑΠΑΚ έχει πει πολλά και διάφορα το τελευταίο χρόνο. Όπως ότι το spread το Μαϊο του 2010 θα πέσει, και ήταν στα 800, ότι το 2010 η το αργότερο φέτος θα βγούμε στις αγορές, είχε διαρεύσει ότι θα παραιτηθεί στο τέλος το 2010 εάν παρθούν άλλα μέτρα κλπ. Αυτοί οι άνθρωποι είναι επαγγελματίες ψεύτες και απαταιώνες, και πιστεύω το κάνουν με το αζημίωτο. Πρέπει να φύγουν άμεσα γιατί είναι επικύνδυνοι. Αυτοί που τους υποστηρίζουν είναι συνένοχοι.

  11. Κατερίνα Κ. avatar
    Κατερίνα Κ. 25/02/2011 19:12:18

    Η αλαζονεία δεν του επιτρέπει να αντικρύσει με ρεαλισμό την πραγματικότητα. Τι κι' αν είπε ότι δεν θα πάρει άλλα μέτρα γιατί θα ισοδυναμεί με αποτυχία του και θα παραιτηθεί. Ακολουθεί κατά γράμμα τον Πυγμαλίωνά του { ΓΑΠ} . Μαζί θα φύγουν και γρήγορα.