#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/03/2012 14:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ΝΔ: να πάρει θέση ο Βενιζέλος για το έλλειμμα και την επιστολή Αλμούνια



(Ανανεωμένο). Ψυχρολουσία για τον Παπακωνσταντίνου και τον Γεωργίου της ΕΛΣΤΑΤ ήταν η επιστολή του Αλμούνια που έφθασε χθες στην εξεταστική επιτροπή για το έλλειμμα. Ο πρώην επίτροπος Οικονομικών της Ε.Ε. «αδειάζει» τις δήθεν επιστημονικές μεθόδους τους και καταρρίπτει τους ισχυρισμούς τους και ξεκαθαρίζει ότι:

-«Δεν ήταν δεσμευτικό να εντάξετε τις ΔΕΚΟ στο έλλειμμα». Υπενθυμίζουμε ότι με τη μέθοδο αυτή αυξήθηκε το έλλειμμα από 13,6% σε 15,8%.

- Οι δαπάνες για τις ΔΕΚΟ αποτελούν «πηγή έμπνευσης» και «δεν επηρεάζουν τους υπάρχοντες εθνικούς κανονισμούς».

-«Ο Κώδικας Ορθής Πρακτικής για τις ευρωπαϊκές στατιστικές δεν αποτελεί νομικά δεσμευτική πράξη». Άρα δεν είναι θέσφατο ότι λέει η Eurostat.

Η αναφορά αυτή του Χουακίν Αλμούνια επιβεβαιώνει πλήρως τους ισχυρισμούς που διατύπωσαν όλοι σχεδόν οι μάρτυρες που πέρασαν από την Εξεταστική Επιτροπή και αντιτάχθηκαν στα όσα έγιναν από το υπουργείο Οικονομικών και από τον πρόεδρο της ΕΛ.ΣΤΑΤ. Ανδρέα Γεωργίου το 2010 με άλλοθι την εφαρμογή του ΕSA 95 και τον Κώδικα Ορθής Πρακτικής.

Ο Εκπρόσωπος της Νέας Δημοκρατίας Γιάννης Μιχελάκης, αναφερόμενος στην επιστολή που Αλμούνια, έκανε σήμερα την ακόλουθη δήλωση:

«Τα όσα αναφέρει ο κ. Αλμούνια, επιβεβαιώνουν τις καταγγελίες που έγιναν από τα μέλη του Δ.Σ. της ΕΛΣΤΑΤ – διορισμένα και αυτά από την κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ – για αυθαίρετο “φούσκωμα” του ελλείμματος του 2009, καθώς η ένταξη των ΔΕΚΟ στο έλλειμμα, δεν ήταν υποχρεωτική.   Ο νέος αρχηγός του ΠΑΣΟΚ κ. Ε. Βενιζέλος – που ξέρει πολύ καλά πόση ζημιά έκαναν στην Οικονομία μας και πόσα επώδυνα μέτρα έφεραν οι αποφάσεις εκείνες – οφείλει να πάρει ξεκάθαρη θέση, για αυτά που έγιναν  από το κόμμα του.“Συγνώμες”, χωρίς παραδοχές της αλήθειας, μόνο σαν πρόκληση ακούγονται από τους πολίτες, που υποφέρουν».

Η επιστολή του πρώην επιτρόπου της Ευρωπαϊκής Ενωσης, αρμόδιου για τα Οικονομικά, Χοακίν Αλμούνια, προς την Εξεταστική Επιτροπής της Βουλής αφήνει έκθετους τόσο τον πρώην υπουργό Οικονομικών Γ. Παπακωνσταντίνου όσο και τον ισχυρό άνδρα της ΕΛ.ΣΤΑΤ. Α. Γεωργίου για το «φούσκωμα» του ελλείμματος από την Ελληνική Στατιστική Αρχή. Και, παράλληλα, επιβεβαιώνει με τον πλέον εμφατικό τρόπο ότι το ΠΑΣΟΚ, με τη μέθοδο που χρησιμοποίησε, έβλαψε την οικονομία και επιβάρυνε σε καταστροφικό βαθμό τη χώρα, εκτοξεύοντας με την αναθεώρηση το έλλειμμα του 2009 στο 15,4%.

Είναι σαφές ότι η ρητή αναφορά Αλμούνια πως ο Κώδικας Ορθής Πρακτικής για τις ευρωπαϊκές στατιστικές δεν αποτελεί νομικά δεσμευτική πράξη ακυρώνει το «πράσινο» επιχείρημα ότι ορθώς ο πρόεδρος της ΕΛ.ΣΤΑΤ. παρέκαμψε ολόκληρο το Δ.Σ. της Αρχής για να διογκώσει το έλλειμμα. Και αναδεικνύει τις τεράστιες ευθύνες της κυβέρνησης του ΠΑΣΟΚ για το γεγονός ότι παρέλαβε ένα έλλειμμα κατά αρκετές μονάδες χαμηλότερο και έσπευσε να το αναθεωρήσει, και μάλιστα δύο φορές, προς τα πάνω, με όλες τις τραγικές συνέπειες που είχε η πράξη αυτή στην προσπάθεια της χώρας για τη μείωση του ελλείμματος και την έξοδο από την κρίση. Είναι πραγματικά απίστευτο το γεγονός ότι έφθασαν στο σημείο να εντάξουν στα στοιχεία προσδιορισμού του ελλείμματος ουσιαστικά «ό,τι κινείτο», κατά δήλωση του πρώην διευθυντή της Διεύθυνσης Εθνικών Λογαριασμών της ΕΛ.ΣΤΑΤ. – τον οποίο, σημειωτέον, ο κ. Γεωργίου μετέθεσε να συλλέγει ερωτηματολόγια, μόνο και μόνο επειδή εξέφραζε τις ισχυρές του ενστάσεις! Είναι φανερό ότι οι πολίτες πλήρωσαν και εξακολουθούν να πληρώνουν με αιματηρές θυσίες το λογαριασμό, όχι μόνο της αποτυχίας της οικονομικής πολιτικής του ΠΑΣΟΚ, αλλά και της αναθεώρησης του ελλείμματος που επιδείνωσε τους όρους δανειοδότησης, βυθίζοντας την οικονομία.

Οι ισχυρισμοί του ΠΑΣΟΚ αποδομούνται και από το γεγονός ότι μόλις τώρα στο πολυνομοσχέδιο του υπουργείου Ανάπτυξης, που έχει καταθέσει η κυβέρνηση στη Βουλή, θεσπίζεται στο άρθρο 323 η υποχρέωση να εφαρμόζεται ο Κώδικας Ορθής Πρακτικής στο ελληνικό στατιστικό σύστημα και γι’ αυτό και συστήνεται μια ακόμη ανεξάρτητη συμβουλευτική επιτροπή! Οπως επίσης και τώρα, με το πολυνομοσχέδιο αυτό, ο πρόεδρος της ΕΛ.ΣΤΑΤ. γίνεται ο επικεφαλής της Αρχής και αναγορεύεται ως ο μόνος αρμόδιος για την εφαρμογή του εθνικού πλαισίου διασφάλισης ποιότητας των στατιστικών… αποδεικνύοντας ως δικαιολογημένες τις ενστάσεις των μελών του Δ.Σ. της ΕΛΣΤΑΤ που αντέδρασαν όταν τους «εκπαραθύρωνε» ο κ. Ανδρέας Γεωργίου, ζητώντας ακόμα και τη βοήθεια του ισχυρού της Τρόικας Πόουλ Τόμσεν…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δήμος avatar
    Δήμος 27/03/2012 18:50:08

    Ρε παιδιά, επειδή άλλοι γράφουν πως Αλμούνια και Ραντερμάχερ κάλυψαν τον Παπακωνσταντίνου, δεν βάζετε τις επιστολές;

  2. Ιντζεσίλογλου Λάζαρος avatar
    Ιντζεσίλογλου Λάζαρος 27/03/2012 19:55:32

    Επιτέλους και ένας άνθρωπος σοβαρός που έβαλε το θέμα του Ελλείμματος του 2009 στην θέση του. Γιατί γεμίσαμε για δύο χρόνια από μπουρδολογίες και αερολογίες για την συνολική ευθύνη της Ν.Δ για το Έλλειμμα του 2009. Άν η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ είχε ακολουθήσει το πρόγραμμα ροής εισπράξεων μέχρι και τον Φεβ του 2010, το Έλλειμμα θα ήταν κάτω του 10%. Άρα θα είχαμε γλυτώσει την Τρόϊκα και το ΔΝΤ. Αλλά πώς όμως θα μας γλίτωνε από βέβαιο οικονομικό θάνατο ο Πρώην Πρωθυπουργός και η παρέα του; Μα βέβαια με το να μας εξοντώσει οικονομικά πρώτα και να μας σώσει μετά. Μόνο που δεν του δώσαμε την ευκαιρία να ολοκληρώσει το πρόγραμμά του με το Δημοψήφισμα αν θέλουμε ή όχι να παραμείνουμε στη ζώνη του Ευρώ. Μας έχουν μείνει όμως τα κατάλοιπα του. Πιστεύω ότι ο Ελληνικός Λαός θα τους στείλει στο σπίτι τους διότι η Ελλάδα δεν χρειάζεται τέτοιου είδους μορφής υπηρεσίες που προσφέρουν.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Ιντζεσίλογλου Λάζαρος 28/03/2012 16:47:00

      Αμήν αδερφέ!

    • Νικόλαος Ψύλλας avatar
      Νικόλαος Ψύλλας @ Ιντζεσίλογλου Λάζαρος 29/03/2012 18:53:19

      Επίσης μην ξεχνάτε την κατάργηση του νόμου Σουφλιά (3775/2009) για την τακτοποίηση ημιυπαίθριων - αυθαιρέτων, η οποία επανήλθε με το νόμο Μπιρμπίλη (3843/2010). Το αποτελέσμα ; Ένα δισ. ευρώ (1.000.000.000 €) το οποίο υπολογίσθηκε ως έσοδο της χρήσης του 2010 ενώ θα μπορούσε να αποτελέσει έσοδο του 2009. Είναι κάτι το οποίο δεν σχολιάζεται καθόλου αν και είναι τόσο προφανής η σκοπιμότητα με την οποία έγινε. Επίσης να θυμήσω και τον εισπρακτικό Ν. 4014/2011 για την τακτοποίηση αυθαίρετων, που πολλοί «πράσινοι» και ίσως όχι άδικως ξόρκιζαν τότε ως το υπέρτατο κακό...αλλά στη συνέχεια για εισπρακτικούς λόγους είπαν δε βαριέσαι «...τσιμέντο να γίνει...»

  3. Στέφανος avatar
    Στέφανος 27/03/2012 20:26:58

    @ Ιντζεσίλογλου Λάζαρος

    Με συγχωρείτε αν είμαι αδιάκριτος αλλά με τον Νικόλαο Ιντζεσίλογλου Λέκτορα(παλιά) του Α.Π.Θ. στη Νομική έχετε κάποια σχέση ή είναι απλή συνωνυμία;

  4. Ιντζεσίλογλου Λάζαρος avatar
    Ιντζεσίλογλου Λάζαρος 27/03/2012 21:05:37

    Αδελφός του είμαι. Στεφανε

  5. Γιώργoς Αχαιός avatar
    Γιώργoς Αχαιός 27/03/2012 21:22:17

    Ο Παπακωνσταντίνου δεν είναι βουλευτής δεν έχει ασυλία.....

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Γιώργoς Αχαιός 27/03/2012 23:16:22

      "Οι ευθύνες θα καταλογιστούν". Α. Σαμαράς

      • rally monkey avatar
        rally monkey @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 29/03/2012 00:42:55

        Μάαλιστα

    • avanti avatar
      avanti @ Γιώργoς Αχαιός 28/03/2012 16:05:58

      Και γιατί είναι ακόμη υπουργός και μάλιστα σε τόσο σοβαρό υπουργείο, είναι πραγματική πρόκληση, οργίζομαι.

  6. Euaggelos avatar
    Euaggelos 27/03/2012 22:10:48

    Μια απλή ερώτηση να κάνω, ποτέ μπήκαμε στο μνημόνιο και πως μας επηρέασε το 15.7 %

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Euaggelos 28/03/2012 16:49:52

      Με την αναθεώρηση του Παπακ και την μπουρδολογία του Γαπ και τη μη λήψη μέτρων έφτασε το έλλειμμα τεχνηέντως σε επίπεδα μεγάλα και το χρέος 107% του ΑΕΠ ενώ οι δηλώσεις για Τιτανικό και χώρα διαφθοράς αυξήθηκαν τα spreads που προηγουμένως ήταν κάτω από 3% και "αναγκαστήκαμε" να πάρουμε χρήματα από ΔΝΤ (του Πούτιν ήταν βλέπεις βρώμικα τα 25δις που έδινε). Άλλη απορία;

  7. FALCON avatar
    FALCON 28/03/2012 15:30:56

    O κ. Βενιζέλος ΠΟΤΕ ΕΙΠΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ; ποτέ, γιατί η λέξη ΑΛΗΘΕΙΑ δεν υπάρχει στο λεξιλόγιό του. Ανάδειξη όλων των ψευτικων δηλώσεών του στον Ελληνικό λαό.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ FALCON 28/03/2012 16:50:46

      Το υπό κατάργηση από τον ΑΣ χαράτσι που επέβαλε ο Μπένι είναι ένα δείγμα του φασιστοειδούς τρόπου σκέψης και έκφρασης...

  8. Κωστας απο Σερρες avatar
    Κωστας απο Σερρες 28/03/2012 15:57:16

    Αυτοι οι αλητηριοι θα μπουν στην φυλακη;

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Κωστας απο Σερρες 28/03/2012 16:51:15

      Μόνο με αυτοδυναμία ΑΣ! Για αυτό έχουν λυσσάξει να μη γίνει...

  9. Θάνος avatar
    Θάνος 28/03/2012 18:39:47

    Τώρα για να είμαστε σοβαροί.

    Πιστεύει κανείς με το χέρι στην καρδιά ότι θα μπει φυλακή κάποιος απο τους Πασόκους που μας έφεραν στην κατάσταση που είμαστε;

  10. Μηχανικός avatar
    Μηχανικός 28/03/2012 18:56:31

    Φίλε Θάνο, προσωπικά μου είναι αδιάφορο αν θα μπει φυλακή ο Παπανδρέου ή ο Παπακωνσταντίνου.
    Αυτό που με απασχολεί είναι να γίνουν γνωστά τα πολιτικά εγκλήματα τους και να εξαφανιστούν αυτοί και οι όμοιοι τους από την πολιτική ζωή της χώρας.
    Θα χαρώ ιδιαίτερα να τους δω να απολογούνται και να καταδικάζονται, αλλά αυτό θα είνιαι μόνο για την εκτόνωση μας. Αυτό που χρειάζεται είναι να μην ξαναζήσουμε αυτή την λαίλαπα του ΠΑπανδρεικού και πλέον Βενιζελικού ΠΑΣΟΚ.

    • Θάνος avatar
      Θάνος @ Μηχανικός 28/03/2012 19:11:25

      Aγαπητέ φίλε "Μηχανικέ".

      Καμία αντίρηση να καταδικαστούν πολιτικά και να γίνουν γνωστά τα εγκλήματά τους.
      Αλλά αν δεν υπάρχει ο φόβος του "μέσα" αλλά θα την λουφάρουν πάντα με την πολιτική ευθύνη ποτέ δεν πρόκειται να δούμε "Άσπρη ημέρα".

  11. theo1611 avatar
    theo1611 28/03/2012 19:10:41

    Το δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού.

    Το κατάλαβε ο Αλμούνια και παίρνει απόσταση.

    Ο Αλογοσκούφης δεν μπορούσε να το ξανακάνει και αποχώρησε.

    Ο άπειρος Παπακωνσταντίνου δεν το είχε ξανακάνει και αποφάσισε να το δοκιμάσει (αφού το έκανε ο Αλογοσκούφης γιατί να μην το κάνω και γώ, ο λεφτά υπάρχουν?)


    Και μετά τα πράγματα πήραν το δρόμο που πήραν, καθότι οι αγορές το είχαν ξαναδεί το παιχνίδι και έπαιξαν τα ρέστα τους!!!

    • factorx avatar
      factorx @ theo1611 28/03/2012 19:11:48

      Με συγχωρείς, αλλά ο Αλογοσκούφης δεν έφερε το ΔΝΤ

      • theo1611 avatar
        theo1611 @ factorx 28/03/2012 19:21:03

        Συμφωνώ απόλυτα.

        Γι΄ αυτό αναφέρομαι στη δεύτερη φορά και την απειρία ή την αλαζονεία ή τέλος πάντων την ακαταλληλότητα του Παπακωνσταντίνου.

        Δεν κατάλαβε ότι είναι Υπουργός Οικονομικών της Ελληνικής Δημοκρατίας σε κρίσιμη περίοδο και ότι ο καθείς κρίνεται από τις πράξεις του υπό τις δεδομένες συνθήκες.

        ΥΓ: Ο Τσολάκογλου ως στρατιωτικός πήρε κάποιες αποφάσεις υπό τις δεδομένες συνθήκες να παρακούσει τις εντολές του Αρχηγείου. Μετά δικάστηκε για "εθνική αναξιότητα".

      • Κώστας Τ avatar
        Κώστας Τ @ factorx 28/03/2012 20:23:39

        Δυστυχώς,επιχειρούν αυτοί που κατευθύνουν το παιχνίδι να ταυτίσουν το Εγληματικό Πασοκ με την ΝΔ,με το μοτο "ψηφίστε μικρά κόμματα"!Η μόδα επιβάλει την ταύτιση πασοκ με ΝΔ!Παράδειγμα στο facebook όποιος δηλώνει ΝΔ είναι ένοχος για τα εγκλήματα του πασοκ!Κάτι πρέπει να γίνει επικοινωνιακά-ενημέρωση στο διαδίκτυο και από σπίτι σε σπίτι!Φοβάμαι οτι αρκετά αναλωνόμαστε με αλλότρια,ένας μήνας έμεινε...........

    • Θάνος avatar
      Θάνος @ theo1611 28/03/2012 19:26:55

      Αδερφέ συγνώμη αλλά κάτι μάλλον δεν έχω καταλάβει κατά πως τα λες.

      Δηλαδή ενοείς ότι ήταν να έρθει το ΔΝΤ επι Αλογοσκούφη.
      Αλλά επειδή ο Αλογοσκούφης ήταν πονηρός την "έκανε", και φόρτωσε το βάρος στο "χαζό" δίδυμο Παπανδρέου, Παπακωνσταντίνου.

      Έτσι πες τα αδερφέ για να ξέρω και εγώ γιατί δεν είχα λεφτά να βάλω Πετρέλαιο και πάγωσα φέτος.

      • theo1611 avatar
        theo1611 @ Θάνος 28/03/2012 19:35:23

        Αγαπητέ Θάνο,

        Λέω απλά ότι για να συμμαζέψουμε τα του οίκου μας, αν αυτός ήταν ο στόχος, έπρεπε να το κάνουμε συνέχεια και σταδιακά, όσο μας έπαιρνε κάθε φορά και όχι να θριαμβολογούμε με λογιστικά τερτίπια ανά τον κόσμο και τις αγορές, για τα λάθη του προηγούμενου.

        Αν ο Παπακωνσταντίνου ήταν Υπουργός το 2004 και έκανε αυτά που έκανε ο Αλογοσκούφης, δεν είμαι σίγουρος ότι και ο Αλογοσκούφης δεν θα έκανε τα ίδια με τον Παπακωνσταντίνου αν ήταν στη θέση του το 2009.

  12. Κυρος! avatar
    Κυρος! 28/03/2012 22:15:30

    Εκτος απο το Πασοκ και τον κυριο Βενιζελο, μηπως πρεπει να ασχοληθει και ΝΔ;
    Δεν την αφορα η εκ των υστερων παραδοχη της ανικανοτητας των διασωστων;
    Δεν με νοιαζει η θεση Βενιζελου! δεν προκειται να τον ψηφισω!
    Απ τον Αντωνη Σαμαρα περιμενω τοποθετηση! να δηλωσει σαφως πως η Ελλαδα εχυσε αιμα για να στηριξει το δυτικο ιδεωδες και δικαιουται την θεση που κερδισε στην Ευρωπη! Δεν πληρωσε αλλος λαος σε αιμα και καταστροφες, σε δημογραφικο μαρασμο σε συντονισμενο εξανδαποδισμο, οσο ο Ελληνικος!
    Δεν ειμασταν ουτε Λετονοι ουτε Κροατες ουτε βουλγαροι! Πολεμησαμε να μην καταντησουμε στην αγκαλια του Σταλιν! υποτιθεται οτι ειμασταν με την πλευρα της δικαιοσυνης! Αυτο ηταν λοιπον το λαθος που δεν συγχωρησαν οι υποτιθεμενοι ηττημενοι; οι ομοδοξοι και συνεργατες των Ναζι;
    Ο εκμαυλισμος συνειδησεων που επεδιωξαν και πετυχαν οι αλλοτινοι ιδεολογικοι εχθροι , φανερωνει οτι ο Ιανος, μονοπροσωπος και δισυποστατος καταφερε, ειτε σαν διεθνιστης κομμουνιστης, ειτε σαν Νεοταξιτης παγκοσμιοποιητης, να αφελληνισει τους Ελληνες και να διαλυσει την οποια προοπτικη, μια κοινη ριζα, μια κοινη συνειδητητα του "ανηκειν", να ξαναδωσει ερισματα και δυμαμικη!
    Αργησε να θυμηθει η "Δεξια", οπως χθες την εβριζε εκεινο το ανηκουστο Ρωπαειδες, στον ΛαΛΑκη, πως παρεδωσε "γη και υδωρ" για να σταθουν τιμητες της, οι εξοντωτες της Ελληνικοτητας των κατοικων αυτου του τοπου!
    Την περασμενη Τριη, σε ομιλια του, ο Βασιλειος Μαρκεζινης υπεραμυνθηκε της αναγκης να μην οριστει ιδεολογικος αντιπαλος η Αριστερα! Με την υποψια οτι συνεβαλε στο σκεπτικο του αφελους και ακαλλιεργητου πολιτικα Καμμενου, υπεδειξε την καταλαγη ως σημειον κοινου ξεκινηματος στην πορεια για την επανασυσταση των προοπτικων του ελληνικου κρατους.
    Μετην αποσταση σαραντα χρονων μακρια απο την Ελληνικη πραγματικοτητα, μαζι με την ενοχικη αντιμετωπιση να πρεπει να απολογειται για τον Πατερα του, ο κυριος Μαρκεζινης ζητησε την ληθη και την αμνηστια! Ποιος αλλος -και μονο- δεν την επεδιωξε εκτος απο την δεξια; Την λαικη και την εκσυγχρονισικη δεξια και το πολυφιλιτον κεντρο; Και τι πετυχε!
    θυμαμαι σα τωρα τον Καραμανλη να προσερχεται με σεβασμο στο νεκρο του Φλωρακη και να συγχωρει εμπρακτα μετα τον θειο του τους μακελλαρηδες του τοπου. Αυτους που κατεστρεψαν την Ελληνικη υπαιθρο, που εφτιαξαν στρατιες καταδιωκομενων για να γλυτωσουν απο το τσεκουρι και τις στρατολογησεις κυριρχοντας ιδεολογικα στα δισκαταρατα χρονια που ηρθαν, για να εισπραξει λιγο μετα , με τον θανατο του Ραλλη, αλλου υπερσπιστη της καταλλαγης, την απαξια και την μοχθηροτητα!