#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/09/2011 17:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ΝΔ: μόνο μια εξεταστική: για το ΔΝΤ, το Μνημόνιο, τα spreads και το έλλειμμα



(Ανανεωμένο). Ο Εκπρόσωπος της Νέας Δημοκρατίας, Γιάννης Μιχελάκης, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Αμέσως μετά τη σαφή δήλωση του Προέδρου της Νέας Δημοκρατίας κ. Αντώνη Σαμαρά, ότι η Νέα Δημοκρατία θα κάνει μία Εξεταστική Επιτροπή για το πώς φτάσαμε στη σημερινή κατάσταση,  η Κυβέρνηση σπεύδει -και εκείνη- να καταθέσει πρόταση Εξεταστικής Επιτροπής.

 Οι λόγοι είναι προφανείς: Η Κυβέρνηση δεν μπορεί πια να ξεγελάσει κανέναν.

Ξεκαθαρίζουμε, από τώρα, πως μία μόνον  Εξεταστική Επιτροπή μπορεί να υπάρξει.

Εκείνη που θα διερευνήσει:

-        Πως φτάσαμε στο μνημόνιο

-        Πως τα spreads εκτινάχτηκαν μέχρι και 18 φορές επάνω

-        Πότε αποφασίστηκε η εμπλοκή του ΔΝΤ στον Μηχανισμό Στήριξης

-        Τι ακριβώς έγινε με την ΕΛ.ΣΤΑΤ.

 Όποιο επικοινωνιακό τέχνασμα και αν επιχειρήσει η κυβέρνηση δεν θα μπορέσει να πετύχει τη συγκάλυψη που επιδιώκει».

Χθες, την στιγμή που φουντώνουν τα σενάρια για σκόπιμο φούσκωμα του ελλείμματος ώστε να μπούμε στο μηχανισμό στήριξης, το ΠΑΣΟΚ επιχείρησε αντιπερισπασμό ζητώντας εξεταστική για ... την οικονομία όλη την προηγούμενη δεκαετία, σε μια απέλπιδα προσπάθεια να «αμυνθεί» και στις κατηγορίες για τα τραγικά λάθη που έφεραν τη χώρα στη χρεοκοπία.

Διαβάστε τι λέει η ανακοίνωση για να καταλάβετε:

“Η σημερινή ανακοίνωση της ΝΔ που −στη συνέχεια δηλώσεων του κ. Σαμαρά − «απειλεί» με συγκρότηση εξεταστικής επιτροπής για το πώς φτάσαμε στον μηχανισμό στήριξης και το μνημόνιο, αποτελεί το αποκορύφωμα απίστευτου και ανιστόρητου θράσους απέναντι στον ελληνικό λαό και τις θυσίες που αυτός έχει υποστεί ως αποτέλεσμα της καταστροφικής πολιτικής της περιόδου 2004-2009

Η Κοινοβουλευτική Ομάδα του ΠΑΣΟΚ με πλήρη αίσθηση ευθύνης και προκειμένου να λάμψει η αλήθεια στο σύνολο της, και να ξεκαθαριστεί χωρίς συνομωσιολογίες μια και για πάντα το πώς φτάσαμε μέχρι εδώ και τι ακριβώς συνέβη, θα καταθέσει άμεσα προς το Προεδρείο της Βουλής πρόταση για τη συγκρότηση εξεταστικής επιτροπής για τη διερεύνηση της δημοσιονομικής πορείας της χώρας (και ειδικά των στατιστικών στοιχείων) , για όλη την τελευταία δεκαετία. ”

Στο μεταξύ, με την πλάτη στον τοίχο βρίσκεται πλέον ο πρόεδρος της Ελληνικής Στατιστικής Αρχής (ΕΛ.ΣΤΑΤ) Α. Γεωργίου, μετά τις αποκαλύψεις που έκαναν χθες στην Βουλή, πρώην μέλη της Αρχής για τον τρόπο που ασκούσε τα καθήκοντά του. Τρία από τα έξι πρώην μέλη της ΕΛ. ΣΤΑΤ αμφισβήτησαν ευθέως τα κριτήρια υπολογισμού του ελλείμματος που επέλεξε ο κ. Γεωργίου , ενώ ο πρώην αντιπροέδρος της Αρχής Ν. Λογοθέτη δήλωσε:  “το ποσοστό για το έλλειμμα δηλώνω σθεναρά ότι ήταν πολύ μικρότερο από αυτό που δημοσιεύθηκε”».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 21/09/2011 23:12:27

    Γνωστή η τακτική τους, βασίζεται στο διαχρονικό τους θράσος. Εκεί που μας χρωστούσανε, μας πήραν και το βόδι.

  2. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 21/09/2011 23:34:26

    Αν και δεν το πολυπιστεύω..
    "Το κατώφλι των δικαστηρίων της οδού Ευελπίδων αναμένεται να διαβεί σύντομα ο υπουργός Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής, Γιώργος Παπακωνσταντίνου.

    Ο λόγος είναι η εμπλοκή του, ως τότε «τσάρου» της οικονομίας, στην υπόθεση «μαγειρέματος» για να φουσκώσει το έλλειμμα του 2009, κάτι που άνοιξε το δρόμο για τα μέτρα που απομυζούν τον ελληνικό λαό."

    h__p://www.tsantiri.gr/politiki/sto-katofli-tis-evelpidon-o-g-papakonstantinou.html

  3. xriteo avatar
    xriteo 21/09/2011 23:58:28

    Αντε ρε Αντωνη!Αντε να δω ποτε θ'απογειωθη εκεινο το αεροπλανο.Αντε ντε!!!!!

    • Αρματιστής avatar
      Αρματιστής @ xriteo 22/09/2011 19:12:42

      Κτύπησε το ρολόι και ξύπνησα

  4. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 22/09/2011 00:22:55

    ΟΙ ΠΑΣΟΚΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΝΑΙΣΘΗΤΟΙ: Οι Πασόκοι μας λένε πως ο πιο καλός σοσιαλισμός είναι ο πιό ακραίος φιλελευθερισμός. Ξαναβάζω μια ηλεκτρονική διεύθυνση που έβαλε ένας σχολιαστής του antinews για να ξαναδούμε τι ακριβώς σημαίνει ΠΑΣΟΚ: www.reuters.com/news/pictures/slideshow?articleId=USRTR2REV6#a=1

  5. φωνη avatar
    φωνη 22/09/2011 00:59:51

    Το ΠΑΣΟΚ θυμήθηκε να κάνει εξεταστική σε βάθος 10 χρόνων, μετά την απόφαση της ΝΔ να ερευνήσει το έλλειμα των 2 τελευταίων χρόνων.

    Αν είχε αμφιβολίες το ΠΑΣΟΚ για τα προηγούμενα 8 έτη έπρεπε να κάνει αμέσως εξεταστική και όχι εφόσον έχουν περάσει 2 χρόνια που κυβερνάει και εφόσον η ΝΔ κάνει κίνηση για εξεταστική για το μνημόνιο.

    Βλακείες!

    • anonymous avatar
      anonymous @ φωνη 22/09/2011 01:48:26

      1) Τόσο το ΠΑΣΟΚ όσο και το ευρωκοινοβούλιο είχαν ανακοινώσει εξεταστικές για την οικονομία τις οποίες δεν έκαναν προφανώς διότι συμπεριφέρθηκαν ως κοινοί απατεώνες
      2) Όταν ο Κοντοπυράκης είπε τον ΠΑΠΑΚ απατεώνα ο ΠΑΠΑΚ δεν αντέδρασε.
      3) Όταν η Γεωργαντά μίλησε ο ΠΑΠΑΚ ουσιαστικά την επιβεβαίωσε με τη χλιαρή ανακοίνωσή του

      Άλλες αποδείξεις για το τι έγινε δε χρειαζόμαστε.

  6. anonymous avatar
    anonymous 22/09/2011 01:17:36

    Όταν εγώ έγραφα σε άλλο θέμα ότι δεν έπρεπε να ανακινηθεί το θέμα τώρα διότι θα πάρουν άφεση αμαρτιών με λέγανε απαισιόδοξο.

    • Χρήστος Δημάρης avatar
      Χρήστος Δημάρης @ anonymous 22/09/2011 18:30:35

      ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ ΣΑΜΑΡΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΝΔ: Καλησπέρα anonymous. Εγώ έγραψα να μην είσαι απαισιόδοξος και στο ξαναγράφω: Μην είσαι απαισιόδοξος!!!! Όλοι γράφουμε ότι οι πολιτικοί μας τα βρίσκουν μεταξύ τους και ο Μιχελάκης έβγαλε την παραπάνω ανακοίνωση. Μπράβο στον Σαμαρά και στην ΝΔ!!!

  7. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 22/09/2011 18:54:58

    Και φυσικά να μην περιοριστεί μόνο σε δικούς μας αλλά σε ξένους (ιδιώτες),όπως ο πολύς επικεφαλής της Eurostat, αφού αυτός ζήτησε να φουσκώσει το έλλειμμα, και όταν υπεβλήθη, το γνώριζε.
    Σε περίπτωση που κριθεί ότι σύμφωνα με το ποινικό δίκαιό μας,είναι ποινικά υπόλογος και παραπεμφθεί με τους δικούς μας, μπορεί να εκδοθεί διεθνές ένταλμα σύλληψης και να ζητηθεί η έκδοσή του στην Χώρα μας.

  8. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 22/09/2011 19:06:19

    Οι εξεταστικές επιτροπές της βουλής που εξαγγέλλονται από τα δύο μεγάλα κόμματα, είναι στάχτη στα μάτια των πολιτών και στο τέλος θα έχουν τη πορεία και τα αποτελέσματα, όλων όσων έχουν γίνει μέχρι σήμερα. Διαφορετικά πορίσματα από κάθε κόμμα και απόκρυψη της αλήθειας.

    Θα σας πω όμως τι κάνουν άλλα δημοκρατικά κράτη που σέβονται την αλήθεια, τους πολίτες τους και το δημοκρατικό τους πολίτευμα!!! Συγκροτούν μια ανεξάρτητη επιτροπή από δικαστικούς, επιστήμονες εγνωσμένου κύρους και τεχνοκράτες και προσπαθούν να βρουν την αλήθεια. Ένα ιστορικό παράδειγμα. Στο Ισραήλ, αμέσως μετά το πόλεμο του Οκτωβρίου του 1973, συγκροτήθηκε ανεξάρτητη επιτροπή, όχι του κοινοβουλίου, για να εξετάσει τους λόγους και τις αιτίες της μη έγκαιρης συνέγερσης των Ε.Δ, των λόγων που προκλήθηκαν μεγάλες απώλειες, καθώς και άλλα ζητήματα και να αποδώσει τις ευθύνες όπου έπρεπε. Κάτι ανάλογο συνέβη και στην Ισλανδία για την εξέταση των λόγων που οδηγήθηκε η χώρα σε χρεοκοπία (ένα πολύ μικρό κράτος, που σέβεται τους πολίτες του και την αλήθεια), όπου συγκροτήθηκε επιτροπή, παραπέμφθηκαν υπεύθυνοι, διεξήχθησαν δημοψηφίσματα, ελήφθησαν αποφάσεις και συντάχθηκαν τελεσίδικα πορίσματα)

    Αν θέλουν λοιπόν τα δύο κόμματα, ή η ΝΔ αν μπορέσει και σχηματίσει αυτοδύναμη κυβέρνηση στις επόμενες εκλογές [ "αν λέγω" γιατί δεν το βλέπω να γίνεται και δεν ξέρω αν θα γίνουν και εκλογές αφού έχουμε πλέον σωτήρες], ιδού πεδίο δόξης λαμπρό. Ας σχηματίσουν μια ανεξάρτητη επιτροπή, με πρόεδρο το πρόεδρο του Αρείου Πάγου και μέλη ανώτατους δικαστικούς και των τριών ανωτάτων δικαστηρίων, που θα οριστούν ύστερα από κλήρωση, καθώς και διαπρεπείς και διεθνούς κύρους οικονομολόγους (που να μην έχουν κανένα πάρε δώσε με τα διάφορα "ευαγή ιδρύματα" - και αυτοί από μεγάλο κατάλογο και από κλήρωση και όχι μόνο Έλληνες), οι οποίοι να ψάξουν τα πάντα και όχι μόνο την εξέλιξη των δημοσιονομικών μεγεθών. Η επιτροπή αυτή, θα πρέπει να υποστηριχθεί στο έργο της από μια μεγάλη γραμματεία ελεγκτικών οργάνων και επιτροπών, όπως επίσης και θα μπορεί να ζητήσει τη τεχνική βοήθεια σοβαρών ελεγκτικών εταιρειών.
    Στη πραγματικότητα τα δύο μεγάλα κόμματα είναι το ελάχιστο που μπορούν να προσφέρουν στην Ελλάδα. Την αλήθεια.

    Τσιμπήστε με όμως, γιατί ονειρεύομαι. Εδώ είναι το Ελλαδιστάν και το πολίτευμα είναι κληρονομικομοναρχοφασιστικό. Ήτοι:
    1) Οι πρωθυπουργοί ορίζονται κατά τη τάξη του αίματος
    2) Το πρωθυπουργοκεντρικό μας πολίτευμα, είναι στην ουσία η ενός ανδρός αρχή, που δεν δίνει λογαριασμό πουθενά και κυρίως στο λαό.
    3) Τελευταία η "δημοκρατία" μας απέκτησε και χαρακτηριστικά φασιστικά, αφού οι κυβερνώντες θεωρούν τους εαυτούς τους σωτήρες, πιστεύουν ότι διαθέτουν το αλάθητο και ότι είναι οι μόνοι ικανοί να σώσουν την Ελλάδα και ότι η γνώμη του κυρίαρχου λαού δεν χρειάζεται. Οι συνταγματάρχες έλεγαν κάτι διαφορετικό; Τουλάχιστον αυτοί είχαν το θάρρος και το έλεγαν ευθέως. Τον ασθενή τον έχουμε στο γύψο. Βεβαίως πήγαν στο Κορυδαλό.

    Μη μας δουλεύετε λοιπόν παιδάκια της Νδ και Πασοκ με μακακίες περί εξεταστικών. Ήμουν νιος και γέρασα.

  9. ataktos avatar
    ataktos 22/09/2011 19:32:29

    είναι δυνατόν να μην στιγματιστούν υπεύθυνοι και αποδοθούν ευθύνες για αυτά τα γεγονότα ..πως θα πάει μπροστά αυτός ο τόπος

  10. ataktos avatar
    ataktos 22/09/2011 19:38:57

    είναι ΑΙΣΧΟΣ και Ντροπή ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑς να ανεχόμαστε και ..να έχουμε 500.000 ανασφάλιστους(αδέλφια και παιδιά μας ) και δίχως ιατροφαρμακευτική περίθαλψη πολίτες στην Ε.Ε .. μόνο στα στρατόπεδα συγκέντρωσης υπήρχε παρόμοια κατάσταση .... ΑΙΣΧΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  11. τάσος avatar
    τάσος 22/09/2011 20:01:05

    προκειμένου η εξεταστική να αποκαλύψει τη σφαιρική εικόνα θα πρέπει να επικεντρωθεί στις διαδικασίες προλείανσης του εδάφους για την εφαρμογή των επακόλουθων με κύριους άξονες έρευνας τις πυρκαγιές, τους βανδαλισμούς, την προπαγάνδα, την καταθλιπτική αυθυποβολή και τα πολυβόλα στα αστυνομικά τμήματα και πάνω απ'όλα tη στιγμή της δολοφονίας του παιδιού, την πιο σκοτεινή σελίδα της μεταπολίτευσης και μια ιστορία ντροπής για ένα λαό που είχε ως εκείνη τη στιγμή την πολιτική του ιστορία ανηγμένη σε ευαγγέλιο.

  12. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 22/09/2011 21:09:43

    Δεν χρειαζεται η κοροιδια της εξεταστικης. Ειναι γνωστο σε ολους οτι δεν βγαζει ποτε συμπερασμα.Το μονο που απαιτηται ειναι ειδικο δικαστηριο με τιμια δικη και αν πραγματι εχουν δικαιο τοτε να τους βγαλουμε το καπελο. Διαφορετικα τους αξιζει παραδειγματικη τιμωρια ανταξια των προδοτων της πατριδας μας!!!!