#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/02/2011 16:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ΝΔ κατά πράσινων γκεμπελίσκων



Ο Εκπρόσωπος της Νέας Δημοκρατίας Γιάννης Μιχελάκης, απαντώντας στη σημερινή ανακοίνωση της ΕΡΤ Α.Ε., έκανε την ακόλουθη δήλωση:

Η σημερινή ανακοίνωση – απολογία της ΕΡΤ Α.Ε. αποτελεί άλλο ένα μνημείο ντροπής.  Διοίκηση της ΕΡΤ Α.Ε. και κυβέρνηση, κρυμμένοι πίσω από μια ανώνυμη ανακοίνωση του γραφείου Τύπου της ΕΡΤ, αρνούνται να αναλάβουν τις ευθύνες τους.

Η καθεστωτική ΠΑΣΟΚική «δημόσια τηλεόραση» βγαλμένη από άλλες εποχές απολυταρχικής νοοτροπίας, το μόνο που κάνει με την ανακοίνωσή της είναι να καλύπτει την ενοχή της,  μετρώντας με υποδεκάμετρο τα δευτερόλεπτα προβολής του Πρόεδρου της Νέας Δημοκρατίας,  όχι στο κεντρικό, αλλά στα περιφερειακά της δελτία ειδήσεων.

Αν είναι δυνατόν, επικαλείται λογιστικά τερτίπια για να σκοτώσει την πολυφωνία και τον πλουραλισμό.

Όμως, στην ανώνυμη ανακοίνωσή τους δεν λένε λέξη για την ταμπακιέρα!

Ότι, δηλαδή, εξαφάνισαν από το κεντρικό τους δελτίο ειδήσεων τη συνεδρίαση της Κ.Ο. της Ν.Δ. και την ομιλία του Προέδρου της Αντώνη Σαμαρά, γεγονός πρωτοφανές που δεν έχει γίνει ποτέ στο παρελθόν, από καμία διοίκηση της ΕΡΤ.

Η σημερινή ανακοίνωση της ΕΡΤ Α.Ε. διέπραξε μια ακόμη αθλιότητα: Έβαλε μπροστά τους πραγματικούς επαγγελματίες δημοσιογράφους της ΕΡΤ για να κρυφτούν οι πραγματικοί υπεύθυνοι της φίμωσης,  οι εγκάθετοι κομματικοί γκεμπελίσκοι.

Και τι μας λένε; Ότι αξιολόγησαν ως θέμα χαμηλής επικαιρότητας τις δραστηριότητες του Αρχηγού της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης όπως και του Πρωθυπουργού, εν αντιθέσει με όλους τους συναδέλφους τους απ΄ όλα, ανεξαιρέτως, τα κεντρικά δελτία ειδήσεων των υπολοίπων τηλεοπτικών σταθμών.

Οι κομματικοί ανώνυμοι γκεμπελίσκοι, οφείλουν επίσης άμεσα να απαντήσουν:

Είναι ή δεν είναι αλήθεια, ότι τα θέματα που αφορούν στην Αξιωματική Αντιπολίτευση, αλλά και τα άλλα κόμματα φιλοξενούνται σχεδόν πάντοτε προς το τέλος των δελτίων ειδήσεων, αφού προηγουμένως, έχουν παρελάσει ο πρωθυπουργός και οι δραστηριότητες όλων των υπουργών, υφυπουργών, γενικών γραμματέων και άλλων κομματικών παραγόντων;

Είναι ή δεν είναι αλήθεια, ότι η συμμετοχή σε τηλεοπτικά πάνελ στελεχών της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης είναι πολύ περιορισμένη;

Είναι ή δεν είναι αλήθεια, ότι υπουργοί, υφυπουργοί και γενικοί γραμματείς της Κυβέρνησης Παπανδρέου φιλοξενούνται από την ΕΡΤ Α.Ε. σχεδόν πάντοτε μόνοι τους, χωρίς να υπάρχει η δυνατότητα αντιλόγου;

Είναι ή δεν είναι αλήθεια, ότι οι παρουσιάζονται ως «ειδήσεις» γεγονότα που ουδέποτε έχουν συμβεί (όπως πρόσφατα συνέβη με την Ευρωβουλευτή της Ν.Δ. κα Ρόδη Κράτσα), και έτσι «αναδεικνύονται θέματα» που μόνο στόχο έχουν να πλήξουν τη Ν.Δ.;

Είναι ή δεν είναι αλήθεια, ότι με βάση τα επίσημα στοιχεία που έδωσε τον Οκτώβριο το ΕΣΡ στη δημοσιότητα και αφορούν την πολιτική πολυφωνία των δελτίων ειδήσεων της «δημόσιας τηλεόρασης», το ΠΑΣΟΚ προβάλλεται κατά 63,5% και η Ν.Δ. μόλις κατά 17%;

Είναι ή δεν είναι αλήθεια, ότι για αυτόν το λόγο το ΕΣΡ κάλεσε σε απολογία την ΕΡΤ Α.Ε. για την χαμηλή παρουσίαση της Ν.Δ. στα δελτία ειδήσεων;

Θέλουμε να πληροφορήσουμε τους γκεμπελίσκους της ΕΡΤ Α.Ε.  ότι η υπομονή έχει και τα όρια της.  Η «δημόσια τηλεόραση» δεν είναι «τσιφλίκι» κανενός! Χρηματοδοτείται από το υστέρημα του Ελληνικού λαού, όχι για να εξυπηρετεί τις κομματικές υπηρεσίες ορισμένων στελεχών της, αλλά για να παρέχει αξιόπιστη ενημέρωση στους Έλληνες πολίτες. Η Νέα Δημοκρατία, από δω και πέρα, θα παρακολουθεί καθημερινά την πρακτική των εγκάθετων της ΕΡΤ Α.Ε., με στόχο την προάσπιση της πολυφωνίας, της ελευθερίας και της ίδιας Δημοκρατίας.

Η ανακοίνωση της  ΕΡΤ

Απαντώντας στις αιτιάσεις του εκπροσώπου της αξιωματικής αντιπολίτευσης, το Γραφείο Τύπου της ΕΡΤ, υποστηρίζει σε ανακοίνωσή του ότι οι δραστηριότητες του προέδρου της ΝΔ καλύφθηκαν πλήρως με έκτακτη μετάδοση από την ΕΤ1 και με ρεπορτάζ σε δελτία ειδήσεων της ΝΕΤ.

Οπως αναφέρει εξάλλου, λόγω της μικρής διάρκειας του κεντρικού δελτίου των 21.00 (διήρκησε 18 λεπτά, καθώς ακολούθησε προγραμματισμένος αγώνας μπάσκετ), επελέγησαν να μεταδοθούν θέματα άμεσης επικαιρότητας.

Μεταξύ των άλλων προγραμματισμένων θεμάτων που δεν μεταδόθηκαν, τονίζει η ανακοίνωση, ήταν οι δραστηριότητες του αρχηγού της αξιωματικής αντιπολίτευσης, αλλά και του Πρωθυπουργού, καθώς έτυχαν ευρείας τηλεοπτικής κάλυψης από την ΕΡΤ καθ’ όλη τη διάρκεια της ημέρας.

«Οι ειδήσεις της ΕΡΤ παράγονται και αξιολογούνται από επαγγελματίες δημοσιογράφους, με αίσθηση ευθύνης και δημοσιογραφικής δεοντολογίας», καταλήγει.

Δείτε τι προηγήθηκε: ΝΔ: Όργανο κυβερνητικής προπαγάνδας η ΕΡΤ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. man8os avatar
    man8os 04/02/2011 17:21:18

    Επιτελους, καποιος μιλησε για αυτη την ιδιοτυπη δικτατορια στα καναλια!
    Να αρχισετε να μιλατε και με ποιες μεθοδευσεις μας χρεοκοπησε η κυβερνηση.

    • διηνεκης avatar
      διηνεκης @ man8os 04/02/2011 23:00:45

      Μιλησε και τι ειπε δηλαδη οτι οι αλλοι τηλεοπτικοι σταθμοι μεταδωσαν στιγμιοτηπα για ποσο 5/10 δευτερολεπτα πλακα μας κανει δεν βλεπουν των πολεμο καθε μερα εναντιον τις ΝΔ και ειδικα εναντιον του Αντωνη Σαμαρα.

  2. thanasis avatar
    thanasis 04/02/2011 17:40:09

    γιανα γυρισει ο ηλιος θελει δουλεια πολυ και ο κυριος μιχελακης
    σαν εμπειρος παλιος αγωνιστης και καλος μαχητης καιρος
    να βγη μπροστα και να παλεψει με τους γκαιμπελιστους του
    μνημονιου και της υποδουλωσης στα ξενα κεντρα

  3. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 04/02/2011 17:50:35

    Χούντα χωρίς τανκ γίνεται, χωρίς τηλεόραση δε γίνεται.

  4. BABIS avatar
    BABIS 04/02/2011 18:12:02

    Μεθοδικά και συστηματικά σφυροκοπήματα στον πράσινο συρφετό της Γκεμπελικής ΕΡΤ. Καιρός είναι.

  5. βαγόνι avatar
    βαγόνι 04/02/2011 18:29:19

    Διαχρονικά, η ΕΡΤ έχει παράδοση σε φιλοκυβερνητικά δελτία...
    όπως δεν θα έπρεπε....η κάλυψη των αντιπολιτευόμενων είναι
    σύντομη και ελλιπής!
    Απο το σημείο αυτό μέχρι το περιεχόμενο και το ύφος της ανακοίνωσης
    του κ. Μιχελάκη υπάρχει....κάποια απόσταση...ειδικά, το
    "Γκεμπελίσκοι"...και νά'θελαν δεν θα μπορούσαν!
    'Ασε που.."look who's talking"!

    • Enzo avatar
      Enzo @ βαγόνι 04/02/2011 18:40:51

      εχεις δικιο, διαχρονικα η ΕΡΤ πασοκισταν ητανε. Ποσο βγαζει η Πασκε ειπαμε στην ΕΡΤ?ασε που επι Καραμανλη η ΝΔ τους ιδιους σχολιαστες ειχε αφησει στις ειδησεις. κυριλε καταστασεις.

      ..”look who’s talking”! Who? Of course You!

      • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
        ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Enzo 04/02/2011 20:41:47

        Η ΠΑΣΚΕ της ΠΟΣΠΕΡΤ βγάζει φίλε μου περί το 70%!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • περήφανος δεξιός avatar
      περήφανος δεξιός @ βαγόνι 04/02/2011 18:46:51

      φίλε μου συγγνώμη που στο λέω αλλά και λίγα τους είπε ο Μιχελάκης..αυτά έκανε ο Καραμανλής..κράτησε στην ΕΡΤ όλους τύπου Πολίτη και τώρα μιλάει ο αρχηγός της ΝΔ και δεν αφιερώνουν ούτε 2 λεπτά..έτσι για τα μάτια του κόσμου..ΟΥΣΤ ΡΕ ΚΟΠΡΙΤΕΣ..

  6. WY avatar
    WY 04/02/2011 19:31:37

    Καί ποιός δέν θυμάται άραγε,τούς, αλήστου μνήμης,κυβερνητικούς εκπροσώπους καί Υφ.Τύπου,κ.κ. Κωστόπουλο καί Μαρούδα καί τίς πρακτικές τους σέ θέματα ενημέρωσης (καθεστωτική προπαγάνδα) επί εποχής σιδερένιου!!!!
    Μόνον ό Τόμπρας δέν πέρασε από τήν ΕΡΤ καί τούτο διότι ήτο απησχολημένος μέ τίς ""υπόγειες"" τηλ.γραμμές (παρακολούθηση-τηλ. υποκλοπές).

  7. victoria avatar
    victoria 04/02/2011 19:40:50

    Σκληρή γλώσσα. Φωτιά!
    Κάνε το διάβημα, κατήγγειλέ το, ξανακάντο, αλλά έτσι, κάποια στιγμή βγες και χώστα σκληρά να ακούσει ο κόσμος! Πόσο θα τους περνάει δηλαδή κι εμείς θα λέμε 'αν σας είναι εύκολο, μη ξεφτιλίζετε άλλο τη ρημάδα τη δημοκρατία μας'!

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/02/2011 20:30:51

    Σκληρο Ροκ. Ετσι.... :)
    Να τσεκαρουν και ποις διαφημιστικες φορτωνουν το δελτιο.... οχι τοσο τους πελατες.. ΑΛΛΑ τις διαφημιστκες.. ξερω τι λεω !!!.............................

    ΠΠ

  9. xbab avatar
    xbab 04/02/2011 20:34:10

    Επιτέλους...
    Να υπάρξει και συνέχεια.

  10. φωτεινη avatar
    φωτεινη 04/02/2011 20:41:26

    αυτος ο μιχελακης ειναι ολα τα λεφτα.αποπνεει δυναμη,αποφασιστικοτητα,εμπιστοσυνη.

  11. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 04/02/2011 20:45:21

    Ο Μιχελάκης είναι σωστή επιλογή. Μετριοπαθής από την μία αλλά δεν χαρίζεται από την άλλη. Με θαρραλέο λόγο χωρίς μεσαιοχωρίτικες στρογγυλεύσεις. Μπράβο, γιατί άθελά του αποτελεί και το νέο επικοινωνιακό παράδειγμα για το πως πρέπει να εκφράζονται πολιτικά οι νέοι βουλευτές της ΝΔ

  12. φωτεινη avatar
    φωτεινη 04/02/2011 20:46:55

    και για τους νεοδημοκρατες επισης.ο κοσμος ακολουθει τη δυναμη.

  13. chrisovergisk avatar
    chrisovergisk 04/02/2011 20:49:21

    Δεν ειναι τυχαίο οτι η ΝΕΤ έχει πάρει την θέση της ΥΕΝΕΔ στις κρατικες συχνότητες και μάλιστα πλέον την αντικαθιστά επάξια!!!

  14. Λαρυ avatar
    Λαρυ 04/02/2011 21:34:47

    Ο Παπαδακης του πρωινου ΑΝΤ1 ηταν παρουσιαστης στην ..παρεξηγημενη ΥΕΝΕΔ,
    Ο Κουικ,ο Χαρδαβελας ,ο... ο... ο... ηταν της ΥΕΝΕΔ..

    Τωρα το παιζουν ..αντιχουντικοι !
    Υποκριτες...

  15. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 04/02/2011 21:38:13

    Δεν φταιει η ΕΡΤ αλλα η ΝΔ που κανει συχνα συνεδριασεις για να προβαλεται.Αμαν πια με αυτο το κομμα.Στο τελος θα θελει και να κυβερνησει.

  16. yiannos avatar
    yiannos 04/02/2011 23:16:09

    κανένας άλλος εκπρόσωπος της ΝΔ δεν τόλμησε τα τελευταία 20 χρόνια ανάλογη δημόσια επίθεση κατά των χουντολίνων της πασοκοκρατούμενης ΕΡΤ.

  17. ΓΙΑΝΝΗΣ - ΦΑΛΗΡΟ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ - ΦΑΛΗΡΟ 05/02/2011 00:37:29

    Το χαράτσι στους λογαριασμούς της ΔΕΗ υπέρ ΕΡΤ ας το πληρώνουν μόνο οι πρασινοφρουροί από δω και πέρα. Ας επεκταθεί το κίνημα ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ και στα τέλη που πληρώνει ο Έλληνας πολίτης υπέρ ΕΡΤ, είτε την παρακολουθεί είτε όχι.