#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/01/2010 14:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ΝΔ και ΛΑΟΣ σε πορεία σύγκρουσης



Αμείωτη ένταση ανεβαίνει το πολιτικό θερμόμετρο στις σχέσεις της Νέας Δημοκρατίας με τον ΛΑΟΣ, μετά τους πολιτικούς πόντους που κερδίζει η αξιωματική αντιπολίτευση, όπως μεταδίδεται από τη Ρηγίλλης, λόγω της σκληρής στάσης της στο θέμα της μεταναστευτικής πολιτικής. Τα πολιτικά οφέλη που αποκομίζει ο πρόεδρος της ΝΔ κ. Αντ. Σαμαράς με τη σκληρή γραμμή που ακολουθεί στο Μεταναστευτικό, ενισχύοντας την απήχησή του σε ένα ευρύτερο κοινωνικό ακροατήριο, αναγκάζουν τον πρόεδρο του ΛΑΟΣ κ. Γ. Καρατζαφέρη να δημιουργεί συνθήκες πόλωσης στην ευρύτερη δεξιά παράταξη.

Ο κ. Καρατζαφέρης επιλέγει πλέον να θέσει στο στόχαστρό του τον κ. Σαμαρά, παρά το γεγονός ότι την περασμένη εβδομάδα εξήρε τη στάση του στο Μεταναστευτικό, αν και, για πολιτικούς λόγους, επεσήμανε ότι η ΝΔ υιοθέτησε τις θέσεις του ΛΑΟΣ. Ο κ. Καρατζαφέρης, ο οποίος ετοιμάζεται για την Εθνική Συνδιάσκεψη του ΛΑΟΣ την προσεχή Κυριακή για το Μεταναστευτικό, χρησιμοποίησε την πρόσφατη ρητορική του ΠαΣοΚ και επιτέθηκε στον κ. Σαμαρά. Τον κατηγόρησε μιλώντας στο Αlter, ότι έχει ευθύνες για την κατάσταση που δημιουργήθηκε στη χώρα με το μεταναστευτικό κύμα της περιόδου 1990-1993, όταν ήταν υπουργός Εξωτερικών επί κυβερνήσεως Κ. Μητσοτάκη.

Από τη Ρηγίλλης εκτιμούν ότι ο κ. Καρατζαφέρης είναι σε δυσχερή θέση και προτάσσουν το επιχείρημα ότι ο ΛΑΟΣ έχει τελείως διαφορετικές απόψεις από τη ΝΔ. Όπως τονίζουν υψηλόβαθμα κομματικά στελέχη, ο κ. Σαμαράς έχει μιλήσει για το Μεταναστευτικό πριν από πολλά χρόνια και έχει «κρυστάλλινη άποψη». Μάλιστα επικαλούνται τις πρόσφατες δημοσκοπήσεις, σύμφωνα με τις οποίες η θέση της ΝΔ ταυτίζεται, όπως λένε, με το δημόσιο αίσθημα, για μια πιο σκληρή πολιτική στο Μεταναστευτικό και λειτουργεί ουσιαστικά ως ανάχωμα στην κυβερνητική πρόταση

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=310202&ct=32&dt=19/01/2010

ΣΧΟΛΙΑ

  1. man8os avatar
    man8os 19/01/2010 14:17:49

    Αναμενεται σφαγη... Ελπιζω μετα το τελος της μαχης, μερικα αξιολογα στελεχη του ΛΑΟΣ να βρουν καλη υποδοχη στην ΝΔ.

  2. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 19/01/2010 14:38:03

    Aντε να καθαρίσουμε και με τον Καρατζαφέρη που υπό άλλες συνθήκες ούτε στον ύπνο του θα ονειρευόταν να ήταν πρόεδρος κοινοβουλευτικού κόμματος. Και τόσο που ήταν, πολύ του πήγε. Ας εκφρασθούν επιτέλους οι δεξιές θέσεις από σοβαρούς ανθρώπους χωρίς παπατζίδικους πολιτικαντισμούς.

  3. remali avatar
    remali 19/01/2010 14:47:47

    δεν καθαριζετε αν δεν παρετε το βοριδη
    μονο με αυτον αποδυναμωνεται το λαος
    αλλα τοτε θα γινουν δυο κομματια νδ

  4. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 19/01/2010 14:54:56

    σώωωωωωπαααα...........Ο ΜΒορίδης δεν είναι και ο Κριστιάν Ρονάλντο της πολιτικής.Ενας Μαραντόνα ειναι και πολύ....

  5. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 19/01/2010 14:56:29

    Να πάρουμε στην ΝΔ τον αδελφό του Άδωνη για να προκαλέσουμε εσωτερικό ρήγμα. Θα γελάσουμε κιόλας.

    • thespieys avatar
      thespieys @ Kώστας Θ. 19/01/2010 15:01:56

      Το μόνο σίγουρο!!!

  6. man8os avatar
    man8os 19/01/2010 14:58:18

    Μια χαρα ειναι ο Βοριδης. Αναμεσα στους 2 η 3 λογικους ανθρωπους που εχει το ΛΑΟΣ. θα ειναι τεραστια η απωλεια για αυτους εαν φυγει...

    • Kώστας Θ. avatar
      Kώστας Θ. @ man8os 19/01/2010 15:03:06

      Και εμένα μου αρέσει αλλά έχει περίεργο παρελθόν με ΕΠΕΝ κλπ.
      Αν άλλαξε μυαλά ως προς αυτά, καλώς να’ρθει.

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ man8os 19/01/2010 15:03:56

      Συμφωνώ. Προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα να έρθει στη ΝΔ ο Βορίδης. Ετσι και αλλιώς, υπάρχουν τάσεις μέσα στη ΝΔ, ο Βορίδης σε συγκεκριμένο πλαίσιο θα κινηθεί. Δεν νομίζω ότι είναι δεξιότερα από πολλούς κλασικούς νεοδημοκράτες δεξιούς.
      Δηλαδή, ο γραφικός κεφαλλονίτης γιατρός του Κολωνακίου - τον είδα και σήμερα πρωί-πρωί να κατευθύνεται στον Ντα Κάπο - εκφράζει περισσότερο την κλασική Δεξιά από ό,τι ο Βορίδης;

    • tiramola avatar
      tiramola @ man8os 19/01/2010 15:32:11

      Και ποιός είναι ο Βορίδης ρε σύντροφοι?
      Ο Ντατόλο ο αριστερός χαφ που έλειπε από τον Ολυμπιακό?

    • antiathlitikos avatar
      antiathlitikos @ man8os 19/01/2010 16:03:10

      Δεν παρακολουθείς tiramola, δεν παρακολουθείς! Αφού σου λέει παραπάνω: «Μαραντόνα και πολύ». Πάντως έχεις δίκιο, πρόκειται για αριστεροπόδαρο, μόνο που ο «νέος» θα τον βάζει να παίζει δεξιά για να μπερδεύει τις αντίπαλες άμυνες ...

      ΥΓ: Πού χάθηκες βρε ψυχή κι ανησυχήσαν όλοι εδώ πέρα. Άντε και καλή χρονιά! Και καλές κινηματικές ...

    • ΝΜ avatar
      ΝΜ @ man8os 19/01/2010 16:26:57

      όχι ΕΠΕΝ αλλά Ελληνικό Μέτωπο με κεντρικό σύνθημα: 'κόκκινη κάρτα στους λαθρομετανάστες". αλήθεια το σαμαρά τον εκλέξαμε να κάνει πόλεμο στο λαος ή για να μας (ξανα)κάνει πελιοψηφικό ρεύμα; μέχρι τώρα βλέπω να 'ψάχνεται" προς τα δεξιά. το παιχνίδι γίνεται όμως σε άλλο γήπεδο...

    • tiramola avatar
      tiramola @ man8os 19/01/2010 16:53:22

      Γειά σου φίλε αντιαθλητικέ!
      Δεν βρεθήκαμε στις γιορτές , δική μου ευθύνη.Είμαι όμως πολύ κοντά στην Αθήνα και θα μας δωθεί ελπίζω η ευκαιρία.

      Θα περάσει και αυτή η περίοδος της "αντιπαράθεσης" ΝΔ-ΛΑΟΣ και δεν αποκλείεται σε απευθείας μετάδοση γύρω στις 8 και 10 ένα βράδυ του χειμώνα να ανακοινωθεί η μεταγραφή του μπουμπούκου ή του άλλου του δεξιού μπακ-δρεπανηφόρου ειδικών αποστολών Βορίδη...
      Η δεξιά πτέρυγα που έχει πρόβλημα θα δυναμώσει , η μπάλα περνάει , ο παίκτης ποτέ.
      Νάσαι καλά και με υγεία.

  7. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 19/01/2010 15:06:41

    Κατα την αποψη μου η παρουσια του ΛΑΟΣ ειναι αναποφευκτη και η ΝΔ πρεπει να μαθει να ελισσεται απεναντι του οπως το ΠΑΣΟΚ εναντι της αριστερας.
    Ο λογος ειναι οτι με Σαμαρα ή οχι η ΝΔ υποχρεωτικα πρεπει να εχει σε σειρα θεματων ρεαλιστικες θεσεις για να ειναι κομμα εξουσιας οι οποιες ομως δεν καλυπτουν μεριδα των ψηφοφορων,ακομη και μερικων δικων της.
    πχ. οταν ξεκινησε η συζητηση για το μεταναστευτικο και στηριξα τις θεσεις Σαμαρα μου αντιταχθηκαν οπαδοι του Σαμαρα γιατι φανταζονταν αλλα οπως οτι ειναι δυνατον να παραμεινει για ολες τις περιπτωσεις το αναιτιολογητο πιθανης απορριψης της αιτησης ιθαγενειας.
    Ειναι βεβαιο οτι η προσγειωση της ΝΔ στις θεσεις της ευρωπαικης κεντροδεξιας δεν ικανοποιει πολλους ακραιφνεις.

    • man8os avatar
      man8os @ ψυχραιμια 19/01/2010 15:17:52

      Εαν καταντησει το κομμα των γελιων, τοτε θα μετακινηθει στην σφαιρα του lifestyle και τελικα θα εκλειψει. Και αυτο θα συμβει εαν φυγουν απο αυτο τα 2-3 σοβαρα ατομα που εχει.

    • man8os avatar
      man8os @ ψυχραιμια 19/01/2010 15:19:44

      * γελείων(ετσι νομιζω ειναι το σωστο)

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ ψυχραιμια 19/01/2010 15:24:27

      γελοίων

  8. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 19/01/2010 15:08:34

    Μάλιστα άλλη δουλειά δεν έχουμε τώρα. Αντώνη κοίτα το ελληνικό λαό την πατρίδα και λέγε αλήθειες... άσε τους άλλους να λένε.

  9. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 19/01/2010 15:10:10

    Στο υπόλοιπο Αττικής που επέλεξε να πολιτευθεί τα τελευταία χρόνια έχει συνεχή παρουσία για πολλά κοινωνικά και περιβαλλοντικά προβλήματα.

    Η ΝΔ πρέπει να κοιτάξει να απορροφήσει καλά στελέχη από όλους τους χώρους
    χωρίς ζηλοτυπίες.

    Μέχρι στιγμής είναι περιχαρακωμένη και σε οργανωτικό επίπεδο μάλλον τρώει ακόμα τις σάρκες της από μέσα, ότι προσπάθειες και να κάνει ο Σαμαράς.
    Αυτό της στερεί ζωτικότητα και την καθυστερεί στις αντιδράσεις.

  10. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 19/01/2010 15:40:57

    Υπομονή!Ο Αντώνης έχει μυαλό και οξυμένο πολιτικό αισθητήριο.Δεν έφθασε ακόμα η ώρα γιά κραυγές και οξύτητες,γιατί ο κόσμος δείχνει ακόμα ανοχή στην κυβέρνηση.Ούτε πρέπει να "καεί" γρήγορα κι άσκοπα το Δέκα το Καλό.Οσο γιά τον χοντρό,ΛΑΟ(Σ)πλάνο,μην ασχολείστε.Αγνοήστε τον και μην τον παίζετε.Παίξτε με τους άλλους γιά να νιώσει "όλοι -όλοι αντάμα κι ο ψωριάρης χώρια".Οσο ασχολείσθε,αξία του δίνετε του..."ο πωλών της μετρητοίς" .Εξάλλου,ακόμα και τα βοθροκάναλα,άρχισαν να τον κάνουν ξεπαρεού,μπάς και του ξεφύγει καμιά πατάτα γιά το γωγουλίνι τους.Τον έβαλαν στο ψυγείο,γιά να μας τον σερβίρουν ξανά στις εκλογές τοπικής αυτοδιοίκησης,να μας παίξει το έργο που ξέρει καλά:Την υπονόμευση της φιλελεύθερης παράραξης.Αν φυσικά,τ'ούχει μείνει οπαδός ως τότε.Πως λέμε "το νούμερο του χωριού";Ε,ένα τέτοιο πράμα!

  11. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 19/01/2010 16:38:28

    'Τα πολιτικά οφέλη που αποκομίζει ο πρόεδρος της ΝΔ κ. Αντ. Σαμαράς με τη σκληρή γραμμή που ακολουθεί στο Μεταναστευτικό'

    Ποια 'σκληρή' γραμμή; 'Λογική' είναι το σωστό.

  12. Ορθολογιστής avatar
    Ορθολογιστής 19/01/2010 17:00:04

    Τό ξέρετε πολύ καλά καί μήν τό ξαναπείτε
    πώς τάχα οί μεταγραφές από τό κόμμα δεξιά
    θά λύσουνε τό πρόβλημα τών χαμηλών τών ποσοστών
    κι ευθύς θά ανεβείτε.
    Οί “αλλαξοπιστίσαντες” δέν πρόκειται νά ‘ρθούνε,
    ακόμα κι άν διάπλατα τίς πόρτες νά τίς βρούνε.
    Πρέπει σαφής πολιτική στό λαϊκό τό πνεύμα
    άν θέλει καί τό κόμμα σας νά αποκτήσει ρεύμα.
    Αλλέως φίλοι μου καλοί θά πρέπει νά τό πείτε
    πώς άνοδο τών ποσοστών δέν πρόκειται νά δείτε.

    • Fotini avatar
      Fotini @ Ορθολογιστής 19/01/2010 17:13:47

      @ Ορθολογιστής

      Πολυ ταλεντο! Απο που μπορω ν΄ αγορασω την ανθολογια σου;

  13. karenin avatar
    karenin 19/01/2010 17:42:09

    Εντάξει μας έγινε κατανοητό, για τα συναισθήματα των Σαμαρικών απέναντι στην Ντόρα, και στους Ντορικούς. Τι νιώθουν όμως αυτοί για τους Σαμαρικούς το αγνοούμε.
    Ψυχραιμία, έχεις κάποιο γρήγορο ρεπορτάζ, για να έχουμε πλήρη αποτίμηση στο θέμα.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ karenin 20/01/2010 00:27:53

      Μπορω να μολησω για τον εαυτο μου.Ο ιδιος ο Σαμαρας δεν εχει δειξει υπερβολικα δεξια δειγματα.Περισσοτερο υποτονικοτητα εχει δειξει αλλα βεβαια ειναι νωρις.Βγαζει προσεκτικες ανακοινωσεις μια καθε 5 ημερες και περαν αυτου ουδεν.Δεν μπορω να πω κατι ομως.
      Οι οπαδοι του ....χμ τους ξερουμε και ειναι πλειοψηφια στη ΝΔ αλλα εχουν το μειονεκτημα οτι νομιζουν οτι ο υπολοιπος κοσμος σκεφτεται οπως αυτοι εξ ου και απογοητευονται απο τις δημοσκοπησεις.Ελπιζω να μη μας βγαλουν οτι φταιμε εμεις που "υπονομευουμε".

  14. trellokamperos avatar
    trellokamperos 19/01/2010 20:31:33

    Ο Βορίδης σας πείραξε ?Εδώ κάποτε είχαμε το Φρανς Τσαγκάρη!!

    • marcuze avatar
      marcuze @ trellokamperos 20/01/2010 13:43:28

      Φρανς Φον Τσαγκάρη, Παρακαλώ

  15. Tasos avatar
    Tasos 19/01/2010 23:33:26

    Το ΛΑΟΣ είναι ο πολιτικός υπόκοσμος της Χούντας που ξεμύτισε από τον βόθρο. Ο Αντώνης θα τους ξαναβάλει μέσα και θα σφαλίσει γερά το καπάκι.

  16. thouthou avatar
    thouthou 20/01/2010 00:19:37

    Συγγνώμη, δηλαδή, γιατί εγώ είμαι ένα "σταγονίδιο, αρκούδα (κατά Φαήλο)", και "υπόκοσμος", όπως λέει προσφάτως ο τάσος....
    Δηλαδή, για να καταλάβω, ήρθε ΣΗΜΕΡΑ η ΝΔ, λέει ΚΑΠΟΙΑ από αυτά που έλεγε ο Καρατζαφέρης χρόνια, και ξαφνικά η ΝΔ είναι η πριγκίπισσα του παραμυθιού, και ο ΛΑΟΣ η κακιά μάγισσα;
    Συγγνώμη, αλλά ακόμη και αυτό, είναι αποτέλεσμα Καρατζαφέρη...
    Συγγνώμη, αλλά αυτά και ακόμη περισσότερα, τα λέει και ο Σαρρής, ο Παπαθεμελής, κλπ...
    Υπόνομος ο ΛΑΟΣ, που έβαλε την ατζέντα, και καπακωτής η ΝΔ, που "απάντησε υπεύθυνα" σε αυτή την ατζέντα;
    Συγγνώμη, αλλά πού είσασταν όλοι εσείς πριν 6-12-18-24-36 μήνες; Σε τί αντιδράσατε; Ποιος έκραξε τον Πάκη για τις αηδίες που έκανε; Ποιος έκραξε τον Βερέμη; Ποιος έκραξε την Γιαννακου;
    Και έρχεστε ΤΩΡΑ, που χρειάζεται αρραγές πατριωτικό μέτωπο, να βγάλετε την χολή σας στον Καρατζαφέρη; Αυτή είναι η πρώτη προτεραιότητά σας;
    Να πείτε τί; Ότι ο Καρατζαφέρης, αντί να "εκφράζει τις αντιρρήσεις του", πράττει, με υπογραφές, με πρόταση για δημοψήφισμα, με το να μας κατεβάσει στους δρόμους αύριο; Τις "αντιρρήσεις του", τις εκφράζει ο Καρατζαφέρης εδώ και 15 χρόνια... Γιαυτό και είναι "η κακιά ακροδεξιά"... Σήμερα, που θυμηθήκατε να "εκφράσετε τις αντιρρήσεις σας", και σας κατηγορούν για ακροδεξιούς, δεν καταλάβατε τίποτε; Τα πάντα για την κομματική αξιοπρέπεια;;;;
    Αλλά ξέχασα, εσείς δεν μπορείτε να είστε στον βούρκο... Είσασταν πριν 4 μήνες κυβέρνηση... Και θέλετε να ξαναγίνετε...
    Δεκτόν.. Αλλά μην διδάσκετε και πατριωτισμό...
    Απλά σκεφτείτε δικαιολογίες για τους ισλαμιστές συμπολίτες σας του αύριο, να εξηγήσετε για ποιον λόγο "εκφράσατε υπεύθυνα τις αντιρρήσεις σας"... Για να μην χάσετε ψηφαλάκια...

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ thouthou 20/01/2010 00:32:59

      Εγω αναγνωριζω οτι ειμαστε δυο διαφορετικα κομματα με ιδεολογικες διαφορες.Το εγραψα και πιο πανω.

    • Tasos avatar
      Tasos @ thouthou 20/01/2010 06:57:57

      Ο Καρατζαφέρης δεν προήλθε από παρθενογέννεση. Είναι ο ίδιος που συναγελάζονταν με Χρυσαυγίτες και καλούσε την ΝΔ να τους βάλει στην κυβέρνηση. Μόλις έφυγε (ενώ αποκαλούσε αδερφή τον Κ.Καραμανλή και έλεγε ότι κέρδισε τις εκλογές αλλά του είπαν οι Αμερικάνοι να πει ότι τις έχασε...!!!) ξαναγύρισε η ΝΔ στην εξουσία.Είναι ακροδεξιός και έχει τον λαϊκίστικο λόγο που χρησιμοποιούν όλα τα παρόμοια κόμματα (Λεπέν, Βλάαμς μπλοκ, να μην σε πάω και παλιότερα Χίτλερ κλπ). Οσον αφορά τα περί πατριωτισμού του Καρατζαφέρη άστα... Οι αντίστοιχοι Καρατζαφέρηδες στην Κατοχή φορούσαν κουκούλες.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ thouthou 20/01/2010 07:21:28

      Thouthou, ο Καρατζαφέρης δεν είναι τίποτε άλλο παρά ένας τυχοδιώκτης. Όταν ο Σαμαράς έμπαινε μπροστάρης μόνος εναντίον όλων (και του "Εθνάρχη" ακόμα) για την υπόθεση της Μακεδονίας, ο Καρατζαφέρης ήταν ένας θλιβερός χειροκροτητής του Μητσοτάκη. Όταν το θέμα της ιθαγένειας στους μετανάστες δεν το είχαν ακόμη αναδείξει τα μπλογκς, ο Καρατζαφέρης δήλωνε στις 27-3-2007 στα Νέα ότι πρέπει κάθε παιδί μετανάστη να παίρνει ιθαγένεια με τη γέννησή του στην Ελλάδα και είναι μάλιστα "αυτονόητο" αυτό. Δεν έχει τελειωμό να σου γράψω τι έλεγε έτσι και τι έλεγε αλλιώς ο Καρατζαφέρης.

      Δεν έχει νόημα να τον χαρακτηρίζουμε ακροδεξιό (πολύ θα ήθελε να είναι, ούτε καν αυτό δεν είναι, τουλάχιστον ο Λεπέν είναι κανονικός ακροδεξιός), έχει όμως μεγάλο νόημα να λέμε αυτό που πραγματικά είναι: ΛΑΜΟΓΙΟ και τυχοδιώκτης. Μεγαλολαμόγιο μάλιστα. Έφτιαξε περιουσία με εκβιασμούς, αυτός ο εφευρέτης της κρυφής κάμερας (με τον αδερφό του το Σπύρο ήταν οι πρώτοι διδάξαντες), προχώρησε με εκβιασμούς, έφτιαξε αυτή τη δήθεν ακροδεξιά απόφυση σε συνεργασία με τη Νέα Τάξη, ώστε να αποτελέσει το ακροδεξιό άλλοθι και ουσιαστικό στήριγμα του συστήματος και σταμπάροντας έτσι κάθε υγίη αντίδραση, είτε αυτή είναι κατά της Γιαννάκου, είτε αυτή είναι κατά του νομοσχεδίου για την ιθαγένεια, ως τάχατες "ακροδεξιά". Εγκλωβίζει πολιτικά τον υγιή πατριωτικό λόγο μέσα στο φαιδρό κόμμα του, στο οποίο επίτηδες έμπλεξε Ελλαδέμπορους και (πραγματικούς) ακροδεξιούς, για να μπορεί στη συνέχεια το "σύστημα" να πει "ορίστε, αυτά είναι ακροδεξιά όλα που μας λέτε".

      Μην ψαρώνεις. Ένα σωρό υγιείς φωνές σαν τη δική σου σπαταλιέστε μέσα στο κόμμα αυτό, τη νεοταξική αυτή απόφυση, που σκοπό έχει να εγκλωβίσει και να συκοφαντήσει φωνές σαν τη δική σου και τη δική μου. Βγες έξω να αναπνεύσεις καθαρό πατριωτικό αέρα. Μην υπερασπίζεσαι ένα λαμόγιο, κακό κάνεις στη χώρα.

      Και θα σου πω μόνον ένα πράγμα: Ο Καραμανλής πήρε την πρωθυπουργία και την "ιδιοκτησία" της χώρας, το 1974, επειδή ξεπούλησε την Κύπρο (ζήτησε ο Κίσινγκερ να είναι αυτός πρωθυπουργός και όχι ο Κανελλόπουλος, επειδή θα ήταν πιο "λογικός" στο Κυπριακό. Μεταφράστε τώρα εσείς τι σημαίνει αυτό το "λογικός"). Βάλε τώρα τον Καρατζαφέρη στη θέση του Καραμανλή το 1974 και πες μου ειλικρινά τι πιστεύεις. Θα την ξεπουλούσε κι αυτό την Κύπρο, ή όχι; Μα θα μου πεις, το ίδιο έκαναν και οι άλλοι. Ναι, αλλά οι άλλοι δεν μας το παίζουν πατριώτες σαν κι αυτόν. Αυτός, εκτός όλων των άλλων, είναι και τεράστιος ψεύτης, θέλει να περνιέται για πατριώτης. Δεν είναι. Και γι' αυτό είναι λαμόγιο πολύ περισσότερο από τους άλλους.

  17. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 20/01/2010 13:18:24

    Στις δε ομιλίες του, αρχίζει από τον Κων/νο Παλαιολόγο, έρχεται στον βασιλιά Κωνσταντίνο και στον Δραγούμη, πάει στον Βενιζέλο, στον Μεταξά, τον Παπάγο, κι από εκεί στον Καραμανλή, αλλά και στον Γέρο της Δημοκρατίας, και ξαποσταίνει στον Αντρέα - επαναλαμβάνει "ό,τι κολλάει"
    με μόνιμη επωδό: "δεν το λέω εγώ, ο Βενιζέλος το χε πει..., ο Αντρέας...,"κλπ. Ένα απίστευτο σλάλομ κακοποίησης της ιστορίας.