#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/11/2011 16:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ΝΔ: η ημερομηνία των εκλογών είναι η 19η Φεβρουαρίου

 



Το…βαλς τελείωσε και αρχίζει πάλι το σκληρό ροκ. Αυτή φαίνεται πλέον πως είναι η επιλογή της Νέας Δημοκρατίας, καθώς μπαίνουμε στην τελική ευθεία των αποφάσεων σε ευρωπαϊκό επίπεδο.

Η ημερομηνία των εκλογών εξαρτάται από την ολοκλήρωση του PSI και αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει καμία καθυστέρηση στο PSI που να δικαιολογεί την οποιαδήποτε συζήτηση για αλλαγή της καταλληλότερης ημερομηνίας για τη διεξαγωγή των πρόωρων εκλογών, που είναι η 19η Φεβρουαρίου, δήλωσε σήμερα ο εκπρόσωπος της ΝΔ Γιάννης Μιχελάκης.

«Η 19η Φεβρουαρίου δεν βγήκε στον αέρα από εμάς ούτε την αποφασίσαμε εμείς ελαφρά τη καρδία. Έγινε σε συνεννόηση με τον κ. Βενιζέλο και το επιτελείο του και η ανακοίνωση που βγήκε σας θυμίζω ότι φέρει την υπογραφή του ΥΠΟΙΚ. Η ημερομηνία αυτή λοιπόν είναι σε συνεννόηση με τους ανθρώπους που γνωρίζουν τον οδικό χάρτη για την υλοποίηση της απόφασης της 26ης Οκτωβρίου και γι’ αυτό είπαμε την 19η Φεβρουαρίου», τόνισε ο εκπρόσωπος της ΝΔ  επαναλαμβάνοντας ότι στόχος της ΝΔ είναι η αυτοδυναμία.

«Πρέπει να υπάρχει μια ισχυρή κυβέρνηση και ο κ. Σαμαράς, εφόσον τον επιλέξει ο λαός, να έχει μια ισχυρή εντολή για να μπορέσει να διαπραγματευτεί την αλλαγή πολιτικής», πρόσθεσε

Όσον αφορά τη θέση της ΝΔ περί επαναδιαπραγμάτευσης των όρων του Μνημονίου, ο κ. Μιχελάκης σημείωσε ότι, «όχι μόνο υπάρχει, αλλά επίσημα μπήκε στο τραπέζι από τη στιγμή που το ΔΝΤ αποδέχθηκε επισήμως την επιστολή του προέδρου της ΝΔ που μιλά για τροποποιήσεις».

Προκαθορισμένος ο βίος της Μεταβατικής Κυβέρνησης

Κύκλοι της ΝΔ, αναφέρουν, στο μεταξύ, ότι σε ένα περιβάλλον πρωτοφανούς ρευστότητας για το σύνολο της ευρωπαϊκής οικονομίας, η κυβέρνηση οφείλει να επιταχύνει τις διαδικασίες για τη ψήφιση της δανειακής σύμβασης και την εφαρμογή των αποφάσεων που προκύπτουν από αυτήν ώστε να προλάβει δυσμενείς εξελίξεις.

Παράλληλα σημειώνουν, ότι ήδη παρατηρούνται φαινόμενα ασυνεννοησίας μεταξύ μελών του υπουργικού συμβουλίου σε μόλις δύο εβδομάδες, από τη συγκρότηση της μεταβατικής κυβέρνησης, όχι μόνον μεταξύ υπουργών διαφορετικών κομμάτων, αλλά και υπουργών που προέρχονται από το σπαρασσόμενο ΠΑΣΟΚ.

Πάντως, η ΝΔ ξεκαθαρίζει πως το κυβερνητικό σχήμα που προέκυψε δεν είναι αποτέλεσμα προγραμματικών συγκλίσεων, ούτε είναι απότοκο ενός κοινού προγράμματος εφαρμογής πολιτικών μακράς πνοής μεταξύ των κομμάτων που το στηρίζουν, αλλά αποτελεί συμφωνία για την ολοκλήρωση συγκεκριμένων στόχων.

Επισημαίνεται δε, ότι ο βίος της μεταβατικής κυβέρνησης είναι προκαθορισμένος.

Βασική προϋπόθεση, σύμφωνα πάντα με κύκλους της Συγγρού, για να υπάρξει μια ριζοσπαστική επανεκκίνηση ώστε η ελληνική οικονομία και κοινωνία να βγει από το κλίμα αβεβαιότητας στο οποίο έχουν οδηγηθεί, είναι μια ισχυρή κυβέρνηση, με ξεκάθαρη πολιτική, με διαφορετικό μείγμα από αυτό που ακολουθήθηκε ως σήμερα, που θα προκύψει από τη ψήφο του κυρίαρχου ελληνικού λαού.

Πάνος Ζ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 29/11/2011 16:09:30

    Βαθιά ανάσα και πάμε για την αυτοδυναμία!

  2. Y. avatar
    Y. 29/11/2011 16:17:36

    Αν δεν το ακούσω από τα χείλη του Σαμαρά, δε ξαναμετρώ αντίστροφα. Οι φίλοι μου με βλέπουν και κρυφογελάνε. Ρεζίλι των σκυλιώνε

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ Y. 29/11/2011 16:27:34

      Υπομονη για λιγο ακομη !Αγαλια αγαλια γινεται η αγουριδα μελι !

  3. IOANNIS avatar
    IOANNIS 29/11/2011 16:27:37

    ΕΚΛΟΓΕΣ ΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΤΟ ΤΟΠΙΟ.ΝΩΠΗ ΛΑΙΚΗ ΕΝΤΟΛΗ.ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.ΤΑ ΧΑΡΑΤΣΙΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΩΡΗΔΟΝ,ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΡΗΜΑ,ΤΟ ΛΙΠΟΣ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ,ΣΤΕΓΝΩΣΕ Η ΑΓΟΡΑ.

  4. Kst avatar
    Kst 29/11/2011 16:43:52

    Το θεμα δεν ειναι αν θα βγει αυτοδυναμα η ΝΔ ή το Πασοκ για να κυβερνησουν παλι με τα ιδια στελεχη και την σχεδον ιδια αδιεξοδη πολιτικη.
    Το θεμα για μενα ειναι να βαλουν ενα στοχο για το πως θελουν να δουν την Ελλαδα μεσα στα επομενα χρονια..

    Μια Ελλαδα αυτοδυναμη και ισχυρη μεσω της ενισχυσης πολιτικων οι οποιες για "καποιον λογο" σκαλωνουν... (βλεπε ενεργεια, περιβαλλον, βιομηχανια και οχι αλλη στροφη στις υπηρεσιες που στοχευουν μονο στην καταναλωση..) ή μια Ελλαδα με το χερι απλωμενο, υπο τις διαρκεις εξωθεν απειλες και με το φοντο της χρεοκοπίας..

    Σε αυτα πρεπει να απαντησει ο κ Σαμαρας και να βαλει συγκεκριμενο χρονοδιαγραμμα αναπτυξης και εξοδου απο την υφεση και την ανεργια..

    Αν δεν το κανει δεν εχει καμια ελπιδα ετσι οπως ενεπλακη στην κυβερνηση Παπαδημου..

  5. Σταράτα avatar
    Σταράτα 29/11/2011 16:44:47

    Υπνός βαθύς έχει πάρει τόν Ελληνα πού νανουρίζεται μέ Χριστουγεννιάτικα παραμύθια.

  6. Απορία avatar
    Απορία 29/11/2011 16:48:24

    'Οπως τα έχουν κάνει σαλάτα στη ΝΔ, τι 19 Φεβρουαρίου εκλογές, τι 1η Απριλίου.
    Τουλάχιστον να έχει φανεί το αν θα μας δώσουν την 7η δόση ή όχι.

    Είναι πολύ πιθανό 7η δόση να μην πάρουμε ποτέ και τον Μάρτιο να χρεωκοπήσουμε "πανηγυρικά".
    Συνεπώς δεν θα ήταν ό,τι καλύτερο να συμπέσει η χρεωκοπία της χώρας με την ορκωμοσία Σαμαρά...

  7. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 29/11/2011 17:16:45

    Ναι, αλλά η 19η Φεβρουαρίου δεν εξυπηρετεί καθόλου τις επιδιώξεις ...ορισμένων, που νομίζουν πως ο Ελληνικός Λαός έχει ασθενή μνήμη! Έχουν την εντύπωση πως τρενάρωντας τις εκλογές, το ΠΑΣΟΚ και οι ...αστέρες του θα μας προκύψουν ξαφνικά από ...παρθενογένεση!
    Πολιτικάντικα παιχνίδια τέτοιου είδους, απλά ΤΕΛΟΣ!
    81 και σήμερα λέμε! Γιά κοπιάστε!

  8. Θοδωρής avatar
    Θοδωρής 29/11/2011 18:41:48

    Εμένα αγαπητοί φίλοι μου αρέσει που ενώ το κόμμα σας μετέχει κανονικά στην κυβέρνηση πασοκ υπό το πασοκ (γιατί αυτό συμβαίνει), ψηφίζει χαράτσια (προϋπολογισμό 2012) σκίζετε τα ιμάτια σας και προσπαθείτε να μας πείσετε ό,τι είστε αντιπολίτευση!
    Δεν ξέρω αν το έχετε καταλάβει ό,τι δεν πείθετε πλέον κανένα.
    Ακόμη και οι φανατικοί οπαδοί σας αλλάζουν κουβέντα όταν τους θέτεις το προφανές.
    Κατά τ' άλλα κάποιοι φίλοι παραπάνω ονειρεύονται αυτοδυναμίες κλπ.
    Τι να πω..;

    • alakran avatar
      alakran @ Θοδωρής 29/11/2011 19:17:44

      Nα πεις το κόμμα που θα ψηφίσεις εσύ...έτσι για να κάνουμε κουβέντα.

      • mpampis avatar
        mpampis @ alakran 29/11/2011 22:26:36

        απ'ολα που σου έγραψε ο Θοδωρής αυτό (το τι κόμμα ψηφίζει;) σε ενδιαφέρει

        • alakran avatar
          alakran @ mpampis 30/11/2011 01:02:31

          Nαι, αυτό με ενδιαφέρει.Αν υπάρχει κάτι καλύτερο από το κόμμα μου,γιατί δεν μας το λέει (ή να μας το πεις και εσύ),ώστε να το ψηφίσουμε?Είναι μήπως μυστικό?Ή βολεύει να κατηγορούμε τη Ν.Δ εκ του ασφαλούς ώστε να το παίζουμε "υπεράνω"?

    • φωνη avatar
      φωνη @ Θοδωρής 30/11/2011 02:32:07

      Τι σχέση έχει ο Σαμαράς με τα χαράτσια; Ο Σαμαράς σχεδιάζει μια πολιτική με κεντρικό στοιχείο τη μείωση των φόρων! Στηρίζει στο πρόγραμμά του την αναθέρμανση της οικοδομής.
      Αν θυμάμαι καλά στην πρότασή τους για το φορολογικό το καταργούν.
      Αυτά τα σχεδιάζει για όταν και αν ο κόσμος τον καλέσει να κυβερνήσει.

      Όταν ασκήσει τη δική του οικονομική πολιτική να κριθεί πάνω στην οικονομική πολιτική.

      Τα χαράτσια τα αποφάσισε το ΠΑΣΟΚ τη μέρα της συνέντευξης ΓΑΠ στη ΔΕΘ. Υπουργός οικονομικών ήταν και είναι ακόμα ο Βενιζέλος. Τρύπες της δικιάς τους πολιτικής ήθελαν να κλείσουν με τα χαράτσια. Ο Σαμαράς ούτε τις τρύπες του ελλείμματος δημιούργησε, ούτε το χαράτσι εμπνεύστηκε, ούτε το επέβαλε αυτός.

      Τώρα στηρίζει τη μεταβατική κυβέρνηση για τους στόχους που έθεσε και μετά απο τις ειδικές συνθήκες που το ΠΑΣΟΚ δημιούργησε. Δε σας άρεσαν οι ειδικές συνθήκες που δημιουργήθηκαν στη χώρα; Ούτε εμένα.Το ΠΑΣΟΚ φταίει. Να μην έλεγε για το δημοψήφισμα ο Πρωθυπουργός και να μην τον στήριζαν οι υπουργοί τους. Θέλατε εκλογές άμεσα; Ποιός πολίτης δεν ήθελε;

      Το ΠΑΣΟΚ τις εμπόδισε και όσοι στήριξαν την πολιτική του και θέλουν να εμποδίσουν και αυτές που έχουν υπογράψει να γίνουν.

      Πρακτικά τι είχαμε: μια Ευρώπη στις πιο παγερές σχέσεις της με την Ελλάδα,μια ευρωπαϊκή συμφωνία στον αέρα, η έκτη δόση μπλοκαρισμένη ξαφνικά, έναν Πρωθυπουργό αμετανόητο που δεν ήθελε καν να παραιτηθεί για να γίνει η μεταβατική (φαντάσου άμεσα εκλογές) και το μόνο που προκαλούσε με τη στάση του ήταν πολιτική κρίση.Εναν Πρωθυπουργο που κέρδισε ψήφο εμπιστοσύνης,.Μια Κοινοβουλευτική πλειοψηφία που έδωσε ψήφο εμπιστοσύνης και δε θέλει ακόμα και τώρα να γίνουν εκλογές (οχι που θα τις προκαλούσαν τότε και άμεσα). Εναν Πρόεδρο της Δημοκρατίας που επέμενε να μην κάνει εκλογέ, ενώ θα επρεπε να το κανει πριν καν υπάρξει το δημοψήφισμα.

      Δες ένα ένα όλα αυτά τα στοιχεία και πες που ένα για το οποίο δεν ευθύνεται το ΠΑΣΟΚ. Δες την στάση που κράτησαν τα 2 θεσμικά πρόσωπα που μπορούσαν να οδηγήσουν σε εκλογές (Πρωθυπουργός-Πρόεδρος της Δημοκρατίας). Δες τη στάση που κράτησαν τα 2 αυτά πρόσωπα ως προς το καταστροφικό δημοψήφισμα με ΟΛΕΣ του τις συνέπειες. Ο πρώτος το προκάλεσε και ο δεύτερος δεν έκανε τίποτα να το εμποδίσει.

      Είστε τόσο σίγουροι ότι αυτά τα 2 θεσμικά πρόσωπα θα οδηγούσαν τη χώρα άμεσα σε εκλογές;(γιατί αυτοί μπορούσαν μόνο να το επιβάλλουν αυτό).

      Στο ΠΑΣΟΚ φοβούνται τις εκλογές αυτοί τις εμπόδισαν με τις ενέργειές τους και αυτοί δε θέλουν να γίνουν ούτε στις 19 Φεβ.

      Ο Σαμαράς μέσα σε αυτές τις συνθήκες τουλάχιστον μπόρεσε να ανοίξει το δρόμο για εκλογές, βοήθησε να ισορροπήσουν οι σχέσεις με την Ευρώπη, μπόρεσε να ξεμπλοκάρει μόνος του την 6ηδόση παρά τις τρικλοποδιές που του βάζουν οι Έλληνες!!!!! πολιτικοί αντίπαλοί του σε βάρος της χώρας!!!!!!, έμεινε σταθερός στην επαναδιαπραγμάτευση της πολιτικής, ενώ το ΠΑΣΟΚ ως κυβέρνηση δεν διανοήθηκε να διαπραγματευτεί από πολύ πιο βολική θέση ειδικά στο μνημόνιο1 (και αυτό το είπαν οι Ευρωπαίοι)

      Το να ασκεί τώρα όλο το σύστημα μια υπερβολική κριτική στο Σαμαρά και να ξεχνάει το ΠΑΣΟΚ εγώ δεν το βλέπω τόσο....φυσιολογικό. Ο στόχος ΤΟΥΣ είναι να μη βγει αυτοδύναμος. Το γιατί σκεφτείτε το.

  9. Γιώργος avatar
    Γιώργος 29/11/2011 22:18:34

    Ακολουθεί ένα μικρό απόσπασμα από το προσωπικό ιστολόγιο του Μητροπολίτη Καλαβρύτων και Αιγιαλείας Αμβροσίου.


    "Ο κ. Γεώργιος Παπανδρέου δεν είναι πια Πρωθυπουργός της Χώρας! Εκών ή άκων παρέδωσε την Εξουσία σε ένα άλλο πρόσωπο, τον κ. Λουκά Παπαδήμο. Ένα πρόσωπο, επιλεγμένο από τα ξένα Κέντρα Αποφάσεων, τα οποία και τον επέβαλαν στην ταλαίπωρη Χώρα μας. Φωνή ή μάλλον φερέφωνο των ξένων Αφεντάδων μας στην Ελλάδα είναι τα ευχερώς εξαγοραζόμενα ΜΜΕ (θυμηθήτε το Σχέδιο Αννάν για την Κύπρο). Αυτά έκαμαν την σχετική προπαγάνδα, τήν "σπέκουλα", ώστε ο κ. Παπαδήμος, (αυτό το Στέλεχος των ξένων Διευθυντηρίων, συγχρόνως δε καί συνένοχος και συνυπεύθυνος για την σημερινή οικονομική κρίση), να κληθή απο το πουθενά για να κυβερνήσει την Χώρα, αύριο δέ ως προ-κάτ Πρωθυπουργός να διεκδικήσει την Εξουσία και μέσα απο τη εκλογική διαδικασία! Αυτό, παρακαλώ, να το θυμάσθε".

  10. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 29/11/2011 23:21:19

    ίσως γίνουν εκλογές το 2013