#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/05/2011 12:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ΝΔ: εξαπάτησαν τον λαό



Ο Εκπρόσωπος της Ν.Δ. Γιάννης Μιχελάκης έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Πολιτικός κόλαφος για την αξιοπιστία του κ. Παπανδρέου είναι το απόσπασμα των δηλώσεων Στρος Καν σε γαλλικό κανάλι, το οποίο δημοσιοποιήθηκε μόλις χθες στην εκπομπή του Λάκη Λαζόπουλου στον ALPHA.

Αποκαλύπτει ότι, μαζί με τον κ. Παπανδρέου, δούλεψαν για πολλούς μήνες, ότι το έκαναν υπόγεια -όπως είπε χαρακτηριστικά- και ότι είχαν συστηματική επικοινωνία για το θέμα αυτό. Και όλα αυτά γιατί -όπως λέει ο κ. Στρος Καν- ο κ. Παπανδρέου ήθελε να κρύψει από το λαό τις μεθοδεύσεις του για την υπαγωγή της χώρας στο ΔΝΤ.

Την ώρα, λοιπόν, που ο κ. Παπανδρέου έλεγε ότι «λεφτά υπάρχουν» και ότι «δεν υπάρχει περίπτωση να προσφύγουμε στο ΔΝΤ», μυστικά και υπόγεια, σχεδίαζαν το ακριβώς αντίθετο, εξαπατώντας το λαό.

Το ζήτημα, πλέον, δεν είναι η χαμένη αξιοπιστία του κ. Παπανδρέου.

Το ερώτημα είναι τι κρύβεται πίσω από την απόφαση εκείνη;

Ο ελληνικός λαός πρέπει να μάθει.

Και η κυβέρνηση να απαντήσει χωρίς υπεκφυγές».

Ο εκπρόσωπος της ΝΔ υπενθύμισε επίσης τα συγκεκριμένα ερωτήματα που είχε θέσει η αξιωματική αντιπολίτευση όταν είχαν γίνει οι πρώτες αποκαλύψεις για τα κρυφά παζάρια Παπανδρέου - Στρος Καν

 

Πρώτον: Γιατί ο Πρωθυπουργός, ενώ συζητούσε μυστικά με τον κ. Στρος Καν, δημόσια αποπροσανατόλιζε τους Έλληνες λέγοντας (το Δεκέμβριο του 2009), ότι «τα σενάρια προσφυγής μας στο ΔΝΤ δεν υπάρχουν» και επιμένοντας (τον Ιανουαρίου του 2010), ότι «δεν υπάρχει περίπτωση να προσφύγουμε στο ΔΝΤ»;

 

Δεύτερον: Γιατί ο Πρωθυπουργός και η Κυβέρνηση, ενώ γνώριζαν την κατάσταση της Οικονομίας, φούσκωσαν το έλλειμμα του 2009, αυξάνοντας τεχνητά τις δαπάνες και ακυρώνοντας μέτρα που είχαν δρομολογηθεί, όπως η τακτοποίηση των ημιυπαίθριων;

Τρίτον: Γιατί, στη συνέχεια, καθυστέρησαν να πάρουν τα μέτρα που χρειάζονταν, παρόλο που ο Πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας Αντ. Σαμαράς τους ζητούσε να “ξεκολλήσουν, επιτέλους”;

Τέταρτον: Γιατί απαξίωναν την ελληνική οικονομία με τις δηλώσεις για επικείμενη “χρεοκοπία”, για “διεφθαρμένη χώρα”, για οικονομία που μοιάζει με τον “Τιτανικό”;

Πέμπτον: Γιατί ο Πρωθυπουργός δεν αναζήτησε πρώτα λύση μέσα στους ευρωπαϊκούς μηχανισμούς, αλλά αποφάσισε να οδηγήσει συνειδητά τη χώρα στο ΔΝΤ;

Έκτον: Γιατί, ενώ τον Ιούνιο του 2009, υποστήριζε ότι οι πρακτικές του ΔΝΤ «είναι επίσημες πράξεις, με τις οποίες ουσιαστικά κόβει το μέλλον της χώρας», και καταδικάζουν τη χώρα «στην υπανάπτυξη σε μόνιμη βάση», επέλεξε παρασκηνιακά να προσφύγει στο ΔΝΤ;

Έβδομον: Γιατί η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ δεν προχώρησε στην εξασφάλιση των δανείων που χρειαζόταν η χώρα όταν τα spreads ήταν ακόμη χαμηλά;

Όγδοον: Γιατί, ενώ γνώριζαν την κατάσταση και μεθόδευαν υπαγωγή στο ΔΝΤ, κατέθεσαν -για το 2010- ένα παντελώς πλαστό Προϋπολογισμό, μοιράζοντας ανεκπλήρωτες υποσχέσεις, παροχές και αυξήσεις;

Ένατον: Πως γίνεται από τη μία να λένε ότι δεν ήξεραν την κατάσταση της Οικονομίας και από την άλλη να συζητούν την υποταγή της χώρας στο ΔΝΤ;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 04/05/2011 12:50:06

    Γιατί δεν καλεί η ελληνική βουλή τον Στρος Καν να δώσει εξηγήσεις για όσα είπε;

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ o βουνίσιος 04/05/2011 12:54:28

      χαχαχαα Βουνισιε.... ειναι να φευγουν ΣΗΜΕΡΑ !!!-ΧΤΕΣ
      Δε θελω ουτε δηλωσεις ουτε επιτροπες...!! ΕΞΩ

      ΠΠ

    • Περίεργος avatar
      Περίεργος @ o βουνίσιος 04/05/2011 15:37:52

      Γιατί ο Στρος Καν τί έκανε λάθος ???

      Άλλοι πρεπει να δώσουν εξηγήσεις!!!

  2. ΓΙΆΝΝΗΣ ΔΙΑΤΙΚΟΣ avatar
    ΓΙΆΝΝΗΣ ΔΙΑΤΙΚΟΣ 04/05/2011 12:52:57

    Πρώτα να ακούσουμε τον Ντερμπεντέρη, που είχε παίξει το μισό βίντεο, τον χασαπόπουλο, τον άλλον τον F1, την κυρία δικαστικό του καναλιού της δαπλοκής και μετά το συζητάμε

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/05/2011 12:53:24

    Ας παρακολουθήσουμε όμως και τα υπόλοιπα γεγονότα που συνέβησαν εκείνη την χρονική περίοδο:

    1. 8 Δεκεμβρίου 2009: υποβάθμιση της πιστοληπτικής ικανότητας της Ελλάδας από τον οίκο Fitch. Συγκεκριμένα η πιστοληπτική ικανότητα της χώρας από την κατηγορία «Α-» υποβαθμίζεται σε «ΒΒΒ+»
    2. 10 Δεκεμβρίου 2009: η Τράπεζα της Ελλάδας αποφασίζει να μην επιβάλλονται κυρώσεις σε όποιον Πωλητή δεν παραδίδει εντός τριημέρου τα ομόλογα που έχει πουλήσει στον Αγοραστή. Είναι η πρώτη πράξη της γνωστής υπόθεσης του «Τ+10» η οποία κατά πολλούς άνοιξε την πόρτα στους σορτάκηδες.
    3. 11 Δεκεμβρίου 2009: ο Γιώργος Παπανδρέου δίνει συνέντευξη στο CNBC, όπου είτε λίγο είτε πολύ δηλώνει «Έχουμε συστημική διαφθορά από την κορυφή μέχρι τον πάτο»
    4. Στις 25 Ιανουαρίου 2010: και παρά τα προαναφερόμενα δυσμενή γεγονότα, καταφέρνουμε να δανειστούμε 8 δις ευρώ για 5 έτη με απόδοση 6,2%. Οι συνολικές προσφορές που είχαν κατατεθεί, έφθασαν τα 25 δις ευρώ, ενώ το Ελληνικό Δημόσιο ζητούσε μόνο 3-5 δις ευρώ.

    Δηλαδή σε απλά Ελληνικά…
    Ενώ ο Πρωθυπουργός της Χώρας είχε ήδη ζητήσει, έστω ανεπίσημα, από τον ΔΝΤ να παρέμβει και ταυτόχρονα προχωρούσε σε δηλώσεις καθόλου τιμητικές για την χώρα, που είχε ήδη υποβαθμιστεί πιστοληπτικά το Ελληνικό Δημόσιο, μπορούσε ακόμα να δανειστεί πολύ άνετα από τις αγορές 25 δις ευρώ. Πιθανόν και περισσότερα, αν το Υπουργείο Οικονομικών έκανε και άλλες δημοπρασίες. Και όλα αυτά ενώ η Τράπεζα της Ελλάδας είχε θεσμοθετήσει το περιβόητο «Τ+10» που κατά πολλούς (μεταξύ των οποίων η κ. Β. Παπανδρέου και αρκετοί Βουλευτές του ΠΑΣΟΚ) έδινε στους κερδοσκόπους (σορτάκηδες) την ευκαιρία να κάνουν πάρτυ.

    ΠΠ

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/05/2011 12:59:18

      Συμφωνώ απολύτως. Εδώ στις Βρυξέλλες είχαν μείνει τότε με το στόμα ανοικτό. Κατάλαβαν ότι είχαν "φίδι" στο κόρφο τους. Ο Διοικητής της Τράπεζας της Ελλάδος, ο ΓΔ του ΟΔΔΗΧ, ο ΥΠΕΘΟ και ο ΓΑΠ είναι υπόλογοι πλέον.

      Προσωπική μου άποψη:

      Τώρα δεν χρειάζεται να βρεθεί ένας εισαγγελέας του τύπου "Ντί Πίετρο" για να προσπαθήσει να βάλει λίγη τάξη;

      Ερωτώ πολλά;

  4. jkr avatar
    jkr 04/05/2011 12:55:22

    ΚΑΤΙ ΨΕΛΛΙΣΕ Η ΝΔ.......ΚΑΛΑ ΚΡΑΣΙΑ!

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/05/2011 12:57:52

    Απο ποιος αγορασε Ομολογα ο ΟΔΔΗΧ και σε ποιες τιμες !!!!
    Μιλαμε για την κονομα του Αιωνα !!!
    Που να αναλυσω τωρα !!!
    Κουρεμα-αγορα-ξανααγορα πανικοβλητων -αποπληρωμη=στην τσεπη ενα 15%!!

    ΠΠ

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/05/2011 13:00:41

      Δηλαδή καθαρό σπέκουλο, στη καμπούρα του "πανέξυπνου κουτοονηρίδη" ελληνικού λαού!!!

      Ας προσέχατε όσοι δεν ψηφίσατε................

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΑΡΚΑΣ 04/05/2011 13:13:27

        Ολι οι Ελληνες Πολιτες πρεπει να ενημερωθουν.]Πρωτα ομως πρεπει να ΦΥΓΕΙ το ΓΑΠ !!!!
        τι περιμενε οτι δε θα τον "αδειαζαν" ?????

        ΠΠ

  6. Προφήτης avatar
    Προφήτης 04/05/2011 13:00:56

    Δεν είναι καλό δείγμα η ΝΔ να ΕΠΕΤΑΙ του Λάκη.

    Υπήρχαν οι ενδείξεις του εγκλήματος, χθες βγήκαν τα πειστήρια.

    Και δεν είναι "κόλαφος για την αξιοπιστία Παπανδρέου".

    Είναι κατηγορητήριο για "εσχάτη προδοσία".

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Προφήτης 04/05/2011 13:11:14

      καλημερα,
      και ειναι καλυτερο να ειμαστε εμεις μπροστα απ ολους????!!!!
      Εδω παραμενει στη θεση του το ΓΑΠ που μας εχει καταστρεψει !!! ΕΠΙΣΗΜΑ πλεον.. ποια ΝΔ και ΠΑΣΟΚ... το προσωπο ΓΑΠ ειναι Εχθρος της Πατριδας....
      και αν βγει να πει... καμια πρασινια... θα φαει και φαπες!!!

      Σαν τον Βιν Λαντεν... σιγα σιγα θα τα μαθουμε ολα... αλλα με τα χτεσυνα ΠΡΕΠΕΙ Ν ΦΥΓΕΙ ΣΗΜΕΡΑ !!!... που ηθελε να μας "απελευθερωσει απο το βραχνα της κηδεμονιας και της κερδοσκοπιας" ενω μας εχωνε πιο βαθεια ΥΠΟΓΕΙΑ και με σχεδιο !!!!

      ΠΠ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Προφήτης 04/05/2011 14:23:13

      ακουσες Σρεκ?? "ο Στρος Καν για δικους του λογους λεει οσα λεει !!"

      Αν μας κοωει το Δανειο ο Στρος Καν σημερα... τι θα πει το ΣρεκοΓαπ??? για δικους του λογους να μας το κοψει !!!! χαχαχαχαα

      Μα τον κυνηγουσε να μας χωσει στο ΔΝΤ .. μα δε του αρεσει και η αληθεια?? Κοφτο ρε Στρος Καν.. κοφτο το Δανειο !!! σου τη λενε οι Πρασινοι Δρακοι !!

      ΠΠ

  7. Απορία avatar
    Απορία 04/05/2011 13:02:23

    Η κυβέρνηση δεν έχει να απαντήσει τίποτα παρά μόνο να παραιτηθεί. Έχει παραβιάσει τα 3/4 του συντάγματος.

    Το ότι παραμένει στην εξουσία απλά αποδεικνύει ότι δεν δουλεύουν οι δημοκρατικοί θεσμοί στην Ελλάδα.

    Είναι λυπηρό η Ελλάδα που είναι μέλος της Ε.Ε. εν έτει 2011 αντί να κυττάει μπροστά και να αναπτύσσεται δυναμικά να μην έχει επί της ουσίας ούτε καν δημοκρατικό πολίτευμα.

    Ας μην γελιόμαστε αυτό το βλέπουν στο εξωτερικό.
    ΠΟΤΕ δεν πρόκειται να έρθουν επενδύσεις στην Ελλάδα.
    ΠΟΤΕ δεν πρόκειται να ξαναμπούμε στις αγορές.
    ΠΟΤΕ δεν πρόκειται να αναπτυχθούμε,

    εαν δεν σπάσει το απόστημα της νταβατζιδομένης κομματοκρατίας και δεν έρθει κάποιος ηγέτης που θα αποκαταστήσει έστω και στοιχειωδώς κάποιους δημοκρατικούς και αξιοκρατικούς θεσμούς στη λειτουργία του κράτους.

    Ο επόμενος ηγέτης θα πρέπει να το προσέξει αυτό.

    Δεν οδεύουμε απλά προς τη χρεωκοπία αλλά προς την ΜΕΞΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΗ της χώρας. Εαν συνεχιστεί αυτό το χάλι καταστάσεις τύπου βορείου Μεξικού δεν είναι δύσκολο να εδραιωθούν και στην Ελλάδα.

    Έχει αποδειχθεί και δικαστικώς άλλωστε η σχέση μέρους του πολιτικού κόσμου με το κοινό έγκλημα που έχει σωρεύσει τις τελευταίες δεκαετίες τεράστια ποσά.

    • jkr avatar
      jkr @ Απορία 04/05/2011 13:03:38

      έχουν καταστεί ανανεργά ουσιώδη άρθρα του Συντάγματος

    • Νίκος Α avatar
      Νίκος Α @ Απορία 04/05/2011 13:12:42

      Μπράβο.

  8. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 04/05/2011 13:02:42

    @ΠΠ
    Μην ξεχνάς και την έκθεση ieo για την
    πορεία προς τη χρηματοπιστωτική και οικονομική κρίση

  9. jkr avatar
    jkr 04/05/2011 13:02:42

    ;;;;;;;;;
    απόσπασμα συνέντευξης του Στρος Καν σε γαλλικό δίαυλο επικαλείται

  10. tiramola avatar
    tiramola 04/05/2011 13:03:46

    Εσχάτη προδοσία για αυτούς που προσπαθούν να σώσουν τη χώρα από την χρεοκοπία και για όσους την οδήγησαν σε αυτήν γαργάρα.
    Ωραίος είσαι...
    Θα μας τα ξαναπείς μετά το Ζάπειο 25...

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ tiramola 04/05/2011 13:24:21

      Τελευταία μάλλον σαν "τιραμόλα" γράφει άλλο άτομο από αυτό που έγραφε παλιά. Εμφανίζεσαι πιο "σοφιστικέ".

      Ή είσαι το ίδιο και παλιά έκανε το "βλάκα".
      Μπορεί, γιατί υπάρχουν, περίπου, τα ίδια ορθογραφικά λάθη.

      Και Αθίκια και πορτοκάλια και Half Note και υπεύθυνος ποιότητος δεν κολλάει - πως την είπαμε τη βιομηχανία που δουλεύεις και ποστάρεις όλη μέρα ;

      • tiramola avatar
        tiramola @ Προφήτης 04/05/2011 13:32:32

        Όπου νάναι θα χαθώ γιατί αρχίζουμε πάλι δουλειά.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ tiramola 04/05/2011 13:25:07

      το ποιός μας ωδήγησε στη χρεωκοπία το έχεις μετρήσει σωστά, τιραμόλα? είσαι σίγουρος? γιατί πολλά μαθαίνουμε σιγά-σιγά ...

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ tiramola 04/05/2011 17:21:21

      Τον λαοπλάνο ορνόγερο που έφερε την χώρα σε αυτή την κατάσταση τον έχουν καταλάβει και οι πέτρες.

  11. lampropoulos avatar
    lampropoulos 04/05/2011 13:03:51

    και ο Λακης Νδημοκρατης?????????ΕΛΕΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

  12. ΓΙΆΝΝΗΣ ΔΙΑΤΙΚΟΣ avatar
    ΓΙΆΝΝΗΣ ΔΙΑΤΙΚΟΣ 04/05/2011 13:08:59

    Απορία μου είναι ότι είχε το βίντεο ο Λαζόπουλος και δεν το είχε ο Μιχελάκης; Αν είναι έτσι είμαστε για κλάματα.

  13. tsofa avatar
    tsofa 04/05/2011 13:09:49

    Ας κάνουμε μια υπόθεση,οτι στην θέση του ΓΑΠ να ήταν ο Σαμαράς,και στο Ζάπειο να πήγαινε ο ΓΑΠ τι θα έλεγε?Εσχάτη προδοσία εδω και τώρα εκλογές και ολα τα κολητά ΜΜΕ στον ΓΑΠ θα ουρλιαζανε,εμεις οι ΝΔ θα χωνόμασταν κατω απο το χώμα απο ντροπή .
    Αλλά αγαπητοί μου τι σχέση μπορει να έχουμε εμείς με αυτούς,γάργαρα θα το κάνουν ολοι,εμεις καταφέραμε και διώξαμε την εκλεκτή τους αυτοί οχι .

  14. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/05/2011 13:12:29

    Αν δεν παρουμε τις τυχες μας στα χερια μας.. μην περιμενεις φως απο κανεναν...

    ΠΠ

    • Κρητικός avatar
      Κρητικός @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/05/2011 16:27:39

      θεωρω οτι " τυχες μας στα χερια μας" ειναι να υπαρξει ηγετης για να μπει μπροστα.
      Υπαρχει?
      Η μηπως περιμενουμε αδικα απο ενα πολιτικο συστημα που ειναι πεθαμενο?

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κρητικός 04/05/2011 17:56:54

        Ειμαστε ολοι Ηγετες !

        ΠΠ

  15. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 04/05/2011 13:14:15

    "Φοβερός" ο Μιχελάκης...

    Είναι αυτή αντίδραση? που έπρεπε από χθες βράδυ να υποβάλουν πρόταση μομφής..να δούμε, έχει το Πασοκ την Δεληλωμένη?

    Μην ελπίζετε παιδιά..τσάμπα στεναχωριόμαστε...τσάμπα τα λέμε..φούσκα θα ειναι και το Ζαππειο ΙΙ..
    Προφανώς ο Σαμαράς δεν θέλει να αναλάβει αυτό το χάλι..

    Μετά το χθεσινό, ακόμα και οι πασόκοι θα ήθελαν τον Σαμαρά να αντιδάσει ως ταύρος σε υαλοπωλείο..οι αντιδράσεις όμως είναι "του σαλονιού"..

  16. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/05/2011 13:16:07

    Αν ημουν ΓΑΠ σημερα, θα εφευγα ΚΑΙ ....

    Θα τους εβγαζα ολους στη φορα !!! ΟΛΟΥΣ ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΑ !!! Στρος ΚΑν, φιλους ΟΛΟΥΣ !! ΕΕ, Γερμανους... Γαλλους..... Να μαθει ο Λαος εστω και τωρα... τι θελουν να κανουν τα κορακια πανω μας...

    ΓΑΠ πες την αληθεια...!! ΤΩΡΑ... γινε ηρωας. Σε δωσανε... μαλλον δε σε εχουν πια αναγκη !!! Δωστους κ εσυ για την Πατριδα !!!...

    Ονειρευομαι...?

    ΠΠ

    • ΠΑΝΑΙΤΙΟΣ avatar
      ΠΑΝΑΙΤΙΟΣ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/05/2011 13:25:38

      Αν ήσουν Σαμαράς ;

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΑΝΑΙΤΙΟΣ 04/05/2011 14:16:59

        Προταση Μομφης και Εκλογες-Δημοψηφισμα.
        Μετα Εισαγγελεις παντου.. μεχρι και ΤτΕ !! και ΟΔΔΗΧ...
        Εσχατη Προδοσια !!! τουλαχιστον ...
        Υπογεια Αυτοι οι Πρασινοι??
        Υπεργεια Εμεις !..

        ΠΠ

    • zonitis avatar
      zonitis @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/05/2011 13:43:41

      Βαθια ομως ;-)

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ zonitis 04/05/2011 14:23:44

        Του δινω Οραμα Ηρωα ομως... μπορει να τσιμπισει !!!

        ΠΠ

        • nostos avatar
          nostos @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/05/2011 16:07:38

          Οι ηρωες εχουν τελειωσει φιλε ΠΠ. Δεν υπαρχει πια κανεις ορθιος πουθενά.

    • Κρητικός avatar
      Κρητικός @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/05/2011 16:34:27

      εχω την εντυπωση οτι αυτο το καλοπαιδο που εχει την μανα που δεν μιλαει ελληνικα,θα μπορει πιο ευκολα να μας πει ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑΕΙ Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ

  17. lampropoulos avatar
    lampropoulos 04/05/2011 13:18:08

    Δεν θα βρεθεί ενας χριστιανός να πει ΜΑΓΓΙΑ ΤΟΥΣ ετσι οπως τα καταφεραν να μας βαλουν στο ΔΝΤ χωρις να παρει χαμπαρι κανεις??φανταζεστε να το ειχε επιχειρησει αυτο ο Καραμανλής???Εξορια θα ηταν τωρα.....Μαγγια σου Γιωργακη.......

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ lampropoulos 04/05/2011 13:33:37

      τζάμπα μάγκες, αγαπητέ ... τον λογαριασμό εσύ κι εγώ τον πληρώνουμε

  18. Νίκος Α avatar
    Νίκος Α 04/05/2011 13:20:00

    Αν στη θέση του ΓΑΠ ήταν ο Καραμανλής;...................................

    • lampropoulos avatar
      lampropoulos @ Νίκος Α 04/05/2011 13:27:25

      με δημοσιο αποκεφαλισμό θα πηγαινε..........

  19. γιωργος avatar
    γιωργος 04/05/2011 13:27:44

    ΑΜΑ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟΙ ΠΑΝΩ ΘΑ ΕΠΕΦΤΑΝ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ.ΕΔΩ ΕΧΕΙ ΔΙΑΠΡΑΧΘΕΙ ΕΣΧΑΤΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙ ΟΛΗ Η ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΖΗΤΑΕΙ ΕΙΔΙΚΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ ΒΓΑΖΕΙ LIGHT ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ!!!
    ΤΙ ΝΑ ΠΩ!

  20. zackii avatar
    zackii 04/05/2011 13:33:44

    Η ΝΔ να μην επικαλείται το Λαζόπουλο. Που έφθασε το κόμμα του Εθνάρχη Καραμανλή....Εδώ και τώρα να απαιτήσει έξω από το μνημόνιο -η και την Ε.Ε. Αλλιώς και ο Σαμαράς θα έχει την τύχη του ΓΑΠ.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ zackii 04/05/2011 13:53:54

      Μάλλον μπερδεύεις τον Εθνάρχη με κάνα σοσιαλιστή σαλτιμπάγκο. Το κράτος έχει συνέχεια και αξιοπρέπεια. Δεν έχει κανένα δικαίωμα ο Σαμαράς να εξευτελίσει τη χώρα για να ικανοποιήσει τις λανθάνουσες επαναστατικές ιδεοληψίες όσων μας έφεραν με τη ψήφο τους (ή μη-ψήφο τους) εδώ. Πάντα θα το λέμε, υπάρχουν στην πολιτική πράγματα που λέγονται και δεν γίνονται και πράγματα που δεν (πρέπει να) λέγονται και γίνονται. Αν ακόμα χρειαστεί και από το ευρώ να βγούμε, θα το κάνουμε γιατί αυτό υπαγορεύει η λογική και η αξιοπρέπεια μας, όχι τα φτηνά μαρκετίστικα πολιτικά κόλπα και το σύνδρομο μας ανευθυνότητας (δεν αναφέρομαι φυσικά σε βλακείες τύπου "μαζί τα φάγαμε", αλλά στην ανάδειξη κυβερνήσεων στυλ Παπανδρέου).

      • o βουνίσιος avatar
        o βουνίσιος @ TopGunZ 04/05/2011 14:10:15

        «υπάρχουν στην πολιτική πράγματα που λέγονται και δεν γίνονται και πράγματα που δεν (πρέπει να) λέγονται και γίνονται»

        Αυτή η ΜΠΑΡΟΥΦΑ ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω τι εξυπηρετεί!

        Υ.Γ.
        μπαρούφα= κάτι που στερείται λογικού περιεχομένου

        • TopGunZ avatar
          TopGunZ @ o βουνίσιος 04/05/2011 15:01:26

          Πολύ απλά, ούτε σε κόσμο αγγέλων ζούμε, ούτε το σύνολο των ψηφοφόρων είναι πυρηνικοί επιστήμονες με διδακτορικό στις πολιτικές επιστήμονες και 3 μεταπτυχιακά στα οικονομικά, ούτε ένας πρωθυπουργός είναι πανίσχυρος και πάνω από διεθνείς οργανισμούς και οργανώσεις. Δουλειά ενός Πρωθυπουργού είναι μεν να είναι ειλικρινής και τίμιος, αλλά όχι και σαν τον τεξανό από τους Σίμπσονς, να χοροπηδάει πυροβολώντας με τα εξάσφαιρα και να φωνάζει γιιι-χα. Ίσως με σκληρή δουλειά και σωστές επιλογές στην ψήφο μας σε 10 ή είκοσι χρόνια να έχουμε τη δυνατότητα να το παίζουμε Ελβετία ή Νορβηγία, αλλά προς το παρόν είμαστε λίγο σε κατάσταση "σκάσε και κολύμπα". Δε θα κάτσουμε να πνιγούμε κιόλας, αλλά πρέπει να κολυμπήσουμε, όχι να βαράμε πέρα δώθε τα χέρια μας σε κατάσταση πανικού.

  21. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/05/2011 14:20:33

    Ο Χασαποπουλος μας εξηγει τις δηλωσεις Σρεκ !!! χαχαχαχαααααα
    Ρε ειναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ !!!! ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ !!
    " το δουλεψαμε ΥΠΟΓΕΙΑ με τις Ελληνικες Αρχες" τι ειναι???
    " για πολιτικους λογους το ΓΑΠ δεν ειπε κατι στο λαο...!??" τι ειναι??

    Το ΓΑΠ διερευνουσε ως ωφειλε λογω εθνικου καθηκοντος.. να βρει απο που θα δανειστουμε!! ο Στρος Καν ΓΙΑ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥΣ παρουσιαζει την κατασταση..." ===== ΣΡΕΚ !!! τι λες ρε Σρεκ !!!????

    Οποιος λεει την αληθεια για την προδοσια σας, εχει δικους του λογους??!!!
    Εγω αν ημοθυν Στρος Καν, ΣΗΜΕΡΑ!! μετα τη δηλωση σου... θα σου εκοβα το Δανειο !!! κ ελα εσυ με δικους σου λογους να μου εξηγησεις !!! !!!!

    ΠΠ

  22. dimos avatar
    dimos 04/05/2011 14:31:47

    δηλαδή αν είμασταν εκτός Τρόικας και δανειζόμασταν καμιά 25-30 δίς από τις αγορές μέχρι να μας πάρουν χαμπάρι και ο ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ στη θεωρία του λεφτά υπάρχουν έδινε και +5% στους μισθούς και συντάξεις , τωρα που θα είμασταν ??? Απλά μεταφέρουμε το πρόβλημα στο μέλλον (μεθοδολογία και εκτέλεση ΚΚ)- θα ζούσαμε όλοι στην ωραία εικονική πραγματικότητα μας.

  23. ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ 04/05/2011 14:54:58

    Μια από τις απαντήσεις στα πολλά "γιατί", είναι γιατί το κρατικοδίαιτο καθεστώς ΠΑΣΟΚ, έπρεπε να εξασφαλίσει ζεστό χρήμα για να συντηρηθεί.

  24. nick avatar
    nick 04/05/2011 14:59:03

    Εννοείται ότι αν ήταν κυβέρνηση η ΝΔ θα είχε πέσει από χτες.
    Από το πρώτο λεπτό μετά την προβολή του βίντεο, χιλιάδες κουκουλοφόροι θα έκαιγαν τα πάντα στην Αθήνα και σε όλη την Ελλάδα.
    Τα νταβατζοκάναλα θα έβριζαν από το πρωί μέχρι το βράδυ, το μονοθεματικά δελτία ειδήσεων θα εξεφτέλιζαν την κυβέρνηση και θα ζητούσαν "να κάνουν τόπο για να περάσει η Ελλάδα" (λόγια ΓΑΠ).
    Αν συνδυαστούν οι δηλώσεις Στρος-Καν με την περίεργη υπόθεση Τ+10 και την εκτόξευση των spreads, δεν τεκμηριώνεται η εσχάτη προδοσία;
    Μήπως ήρθε η ώρα για πρόταση μομφής;

    • Misha avatar
      Misha @ nick 04/05/2011 15:21:17

      Επειδή είναι όπως τα λες τα πράγματα, η Αντιπολίτευση έχει την επιλογή της καταγγελίας της συμπαιγνίας και της μόνιμης ΑΠΟΧΩΡΗΣΗΣ από τη ΒΟΥΛΗ.

      Ο ΓΑΠ λειτουργεί ως Ιωαννίδης και Τσολάκογλου , δεν επιτρέπεται η αντιπολιτευση να του φέρεται με κανόνες γαλατικής αβρότητας.

  25. ENG avatar
    ENG 04/05/2011 15:03:13

    Ολοι γνωριζαν το παιχνιδι !!!
    Η αξιωματικη αντιπολιτευση και αν δεν γνωριζαι , εβλεπε απο τισ μεθοδευσεις
    τισ κυβερνησησ που παει το πραγμα!!! Ουδεποτε ομωσ αντεδρασε σε καμια απο αυτες !!!!
    Το ΠΑΣΟΚ , η βουλευτες του , η κυβερνηση , τα συνδικατα τουσ ηξεραν παρα πολυ καλα που παει το πραγμα !!!!!!

    Δεν ειναι ομως μονο η οικονομια και το ΔΝΤ , ειναι ολη η συμπεριφορα της κυβερνησησ ΣΤΑ ΕΘΝΙΚΑ , ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ , ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ που εχουν προσφερει εδαφος στην αξιωματικη αντιπολιτευση να αμφισβητησει την δεδηλωμενη της κυβερνησης δυστυχως ομως ενα Προεδρος με το κομμα να μην ακολουθει δεν μπορει να το κανει!!!!

    Πρεπει να φυγουν τα βαριδια και δυτυχωσ δεν το εκανε !!! Με την τακτικη το οριμου φρουτου κυβερνητες δυνατη δεν γινοται !!!!!

  26. αδιαφθαρτος avatar
    αδιαφθαρτος 04/05/2011 15:29:11

    εαν αυτο δεν ειναι εσχατη προδοσια τοτε τι ειναι ? Στο γουδι ηταν 6 , εδω ποσοι ?

    • Loretta avatar
      Loretta @ αδιαφθαρτος 04/05/2011 16:25:48

      164 και μαζι με τους βουλευτες του πασοκ ΒΑΛΕ ΚΑΙ ΤΑ ΕΞΑΠΤΕΡΥΓΑ ΔΗΛ ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ ΚΑΙ ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗ

  27. ENG avatar
    ENG 04/05/2011 16:07:26

    Το ΠΑΣΟΚ , οι βουλευτες του , η κυβερνηση που στηριζουν ηξεραν παρα πολυ καλα
    ποιοσ ηταν ο σκοποσ του ΓΑΠ για αυτο και το στηριζουν ακομα !!!!!

    Παραλληλα ομως οι βουλευτεσ ολων το κομματων ξερουν το σκοπο τησ κυβερνησεις και του ΓΑΠ , και το εχουν καταλαβει εδω και παρα πολυ καιρο !!!

    Δυστυχωσ ολοι ομωσ μνημονιο = τσιμουδια!!!!!!

    Δεν ειναι μονο η οικονομια , η κυβερνηση εχει δωσει πολλες αφορμες στην αντιπολευτευση , ΣΤΑ ΕΘΝΙΚΑ , ΠΑΙΔΕΙΑ , ΥΓΕΙΑ (θεμελιωδει πραγματα)
    για να αμφισβητιση την δεδηλωμενη τις κυβερνησης .

    Ομωσ ενα Προεδροσ δε φερνει τη ανοιξη οταν ολο το υπολοιπο κομμα δεν ακολουθει.

    Η τακτικη του οριμου φρουτου δεν οδηγει σε κυβερνητες ηγετεσ , χωρισ δεσμευσεισ!!

    Επρεπε να ειχε ξεφωρτοθει τα βαριδια απο καιρο τωρα!!! Δεν το εκανε .

    Τωρα τη μομφη να καταθεση με ποιουσ!!!!!!! Μονος δεν γινετε!!!!

  28. η Dimi avatar
    η Dimi 04/05/2011 17:39:15

    Συλλογικές Αγωγές των Ελλήνων Πολιτών, όχι μόνο της Ελλάδας, αλλά και των Ελλήνων της Διασποράς, απανταχού της Γης, κατά: Goldman Sachs, Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου, Siemens και των σημερινών Κυβερνήσεων Ελλάδας και Γερμανίας. Οι νομικές αμοιβές, βάσει ποσοστού επί των αντικειμένων των διαφορών (θα έχει τεράστο ενδιαφέρον!!!). Και που ξέρεις, τις Ελληνικές Συλλογικές Αγωγές, μπορεί ν’ακολουθήσουν οι Συλλογικές Αγωγές και άλλων κρατών, τα οποία «έχουν καεί ή καίγονται στη πυρά», όπως η Ελλάδα, από τους οικονομικούς ληστο-τρομοκράτες του πλανήτη.

    Στην Αμερική, οι Συλλογικές Αγωγές, είναι ο φόβος και ο τρόμος των απατεώνων, των επίορκων-πολιτικών και των εταιρειών εκείνων των οποίων τα προϊόντα δεν ανταποκρίνονται στις υποσχόμενες τεχνικές προδιαγραφές. Οταν γίνεται μία Συλλογική Αγωγή σε συγκεκριμένη Πολιτεία, οι νομικοί της Πολιτείας αυτής, ενημερώνουν τους συναδέλφους τους των άλλων Πολιτειών και μ’αυτό τον τρόπο, οι Συλλογικές Αγωγές, πέφτουν σαν τις ακρίδες και αφανίζουν οικονομικά από προσώπου Γης, τους απατεώνες.

    Ωρα γιά τους Ελληνες να πάρουμε άμεσα και έμπρακτα τις τύχες μας, τα χέρια μας. Μy two cents.

  29. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/05/2011 17:58:43

    μετα τα χτεσυνα, λεω ν ασχοληθουμε ΜΟΝΟ με το ΓΑΠ !!
    σε ολα οσα λες !! μηνυση και αγωγη !!

    το εγραψα σε αλλο ποστ.. θα ασχοληθω εγω !! περιμενω απο Φαηλο νεα.-

    ΠΠ

  30. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/05/2011 18:00:05

    Οι Ελληνες των ΗΠΑ να ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΣΟΥΝ ΤΟ ΟΜΟΛΟΓΟ-ΚΛΟΠΗ !!!!

    ΜΠΟΫΚΟΤΑΖ !..ειναι ΚΛΟΠΗ !! ειδικα μετα τα χτεσυνα !!!

    ΠΠ

  31. η Dimi avatar
    η Dimi 04/05/2011 19:07:56

    Προσωπικά, υπογράφω και με τα ΔΥΟ χέρια!
    Μόνο με Ελληνική Συλλογική προσπάθεια παγκόσμιας εμβέλειας και προβολής, θα μάς λάβουν σοβαρά υπόψη τους, τα καθάρματα. Να πέφτουν οι μηνύσεις και αγωγές Βροχή! να μη προλαβαίνουν να καταλαβαίνουν πόσοι κεραυνοί ταυτόχρονα, τους χτύπησαν τους μπάσταρδους. Χρειάζεται όμως τα λόγια να γίνουν πράξεις, με μετρήσιμα αποτελέσματα. Εδώ και Τώρα!

  32. kopritis avatar
    kopritis 04/05/2011 19:59:40

    mporei na einai akiro auto pou rotao, alla kserei kaneis an mporei na paremvei eisaggeleas gia auti tin prodosia????

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ kopritis 05/05/2011 01:05:14

      Φυσικά και μπορεί. Να βρεθεί κάποιος να θέλει είναι το θέμα και να αντέχει.

  33. Κρητικός avatar
    Κρητικός 04/05/2011 21:43:02

    δεν θα διαφωνισω
    ακουω προτασεις για να φυγουμε απο την μιζερια και τα απλα λογια

  34. Μπαμπης avatar
    Μπαμπης 04/05/2011 21:56:13

    κ. Μιχελάκη, για την «ταμπακιέρα» δεν μας λέτε λέξη. Και η ταμπακιέρα δεν είναι άλλη από την προσφυγή στη λαϊκή ετυμηγορία και την αναζήτηση ευθυνών.

    Νομίζετε άραγε κ. Μιχελάκη ότι με το να καλείτε την εντολοδόχο των δανειστών κυβέρνηση να απαντήσει, έχετε επιτελέσει το αντιπολιτευτικό σας έργο;; Λάθος μέγιστο. Ο λαός περιμένει συγκεκριμένες ενέργειες. Περιμένει από κάπου να προστατευτεί.

    Αν περιμένετε να σας απαντήσει το καθεστώς ΠΑΣΟΚ, τότε θα σας απαντήσει ο λαός στις επόμενες εκλογές.

  35. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 04/05/2011 22:49:49

    "Ας μην γελιόμαστε αυτό το βλέπουν στο εξωτερικό.
    ΠΟΤΕ δεν πρόκειται να έρθουν επενδύσεις στην Ελλάδα.
    ΠΟΤΕ δεν πρόκειται να ξαναμπούμε στις αγορές.
    ΠΟΤΕ δεν πρόκειται να αναπτυχθούμε,"

    Το "χτυπημα" που εφαγε η Ελλαδα απο την Αμερικη και τα ντοπια λαμογια υπαλληλους των, ηταν χτυπημα τυπου "ΒΓΕΣ ΑΠ ΤΟ ΕΥΡΩ".

    Οκ νικησαν οι Αμερικανοι ΑΜΕΡΙΚΗ 1, ΕΥΡΩΠΗ 0.
    Τι να κανουμε τωρα!

    Να πεθανουμε για να μη χαλαστει η Μερκελ, ο Σαρκοζι κι οποιος σαλτιμπαγκος κερδιζει απο το ευρω? Ο γιατρος, ο δικηγορο, ο μεσιτης, ο Δ.Υ, η Παπαρηγα, ο Λακης, ο μαναβης, ο μεσβηνεις και παει λεγωντας??
    Αφου δεν βγαινει πλεον με το ευρω ετσι οπως γιναμε!
    ΑΣ ΒΓΟΥΜΕ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ!
    Η εναλακτικη ποια ειναι? Να πεθανουμε ολοι μας?

    ΠΑΡΑΥΤΑ, Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΝΑ ΠΕΙ ΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΓΙΑ ΤΗ ΔΡΑΧΜΗ.

  36. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 04/05/2011 23:14:42

    "Αν ακόμα χρειαστεί και από το ευρώ να βγούμε, θα το κάνουμε γιατί αυτό υπαγορεύει η λογική και η αξιοπρέπεια μας"

    Πως το βλεπεται παιδια, χρειαζεται να βγουμε απο το ευρω η εχουμε μελλον ακομη?
    Μηπως να καταντησουμε σαν το "28 ημερες αργοτερα" πρωτα?

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Greece Pleading 05/05/2011 01:02:42

      Τι ακριβώς παράγουμε σήμερα? Καλύπτονται ακόμα και οι διατροφικές μας ανάγκες από την παραγωγή μας? Σε τι επίπεδα θα υποτιμηθεί το νέο νόμισμα? Πως θα επηρεαστούν οι καταθέσεις των Ελλήνων? Τα δάνειά μας? Οι εξαγωγές θα ωφεληθούν τόσο άμεσα όσο χρειάζεται για να καλυφθεί η υπερτίμηση των εισαγωγών? Αυτά τα γνωρίζουμε ή απλά πετάμε ο καθένας στον αέρα ότι θεωρεί πιο "επαναστατικό"?

  37. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 04/05/2011 23:20:55

    Κοιτα που θα ειμασταν:

    Πολυ δυσκολα να γινωταν επεμβαση στη Λιβυη χωρις εμας να μας περιφερουν σαν το χρεωκοπημενο σκιαχτρο ως συνετισμο για να φοβουνται οι παντες που ειναι μεσα στο ευρω, και ως ενα τεραστιο αεροδρομιο και μπατε σκυλοι αλλεστε εναεριο χωρο κι εξωτερικη πολιτικη που εκανε την επεμβαση στη Λιβυη απο αδυνατη, δυνατη.
    Το χαλι της Ελλαδας εκανε τα ΑΔΥΝΑΤΑ ΔΥΝΑΤΑ για τα Αμερικανα και τα Αγγλακια στη Λιβυη οπου επισης εχει μεγαλη σχεση με τις "επαναστασεις" του Αραβικου κοσμου και κατ επεκταση την AFRICOM και κατ επεκταση ποιος θα επικρατησει στο νεο ψυχρο πολεμο και στη Νετα Ταξη που ερχεται.

    Αν δεν υπηρχε χρεωκοπημενη Ελλαδα, θα επρεπε να την εφευρουν!
    Μπορει να ηταν η Πορτογαλια για παραδειγμα, ή η Ιρλανδια.

    Το θεμα ειναι οτι την πληρωσαμε εμεις!

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ Greece Pleading 04/05/2011 23:22:48

      και το θεμα ειναι οτι σε αυτο το Κρατος ναι μεν εκανε τη κουτσουκελα του ο Παπανδρεου ΑΛΛΑ και επισης αφησε το ΧΡΕΟΣ ΑΝΕΞΕΛΕΓΚΤΟ Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ.

      Σε αυτη την Ελλαδα, οχι στη Σεληνη, για να ξερουμε και τι λεμε.

  38. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 04/05/2011 23:25:21

    Σαμπως ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΟΣΩΝ ΤΑ ΣΤΟΜΑΤΑ ΒΟΥΛΩΘΗΚΑΝ ΜΕ ΤΟ ΚΟΛΠΟ ΤΩΝ CDS?
    Μπορει πολλοι να μην μιλουν γιατι θα "πανε ταμειο"...

  39. ZEUS avatar
    ZEUS 04/05/2011 23:33:37

    Πέρυσι και φέτος καθυστερούν και δίνουν συνέχεια παράταση για την υποβολή φορολογικών δηλώσεων!
    Γιατί;
    Είναι προφανές ότι δεν θέλουν να εισπράξουν χρήμα...για να δικαιολογούν την αντιπατριωτικη εμμονή με το μηχανισμό στήριξης.

    Αλήθεια ο Λαλιώτης και η οικογένεια του που πήγαν εδω και ένα χρόνο;