#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/10/2011 20:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ΝΔ: είναι επικίνδυνος, να φύγει



Όπως έχουμε ήδη επισημάνει  οι πολιτικές εξελίξεις είναι ραγδαίες . Να συναντηθεί αύριο με τον Κάρολο Παπούλια ζήτησε προ ολίγου ο αρχηγός της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης, Αντώνης Σαμαράς. Η  συνάντηση θα πραγματοποιηθεί στις 12 το μεσημέρι.

Επίσης ο Αντώνης Σαμαράς δεν θα παραστεί στην εκτός ημερησίας διατάξεως συζήτηση στην Βουλή που ζήτησε ο πρωθυπουργός για να ενημερώσει για  τα αποτελέσματα της Συνόδου Κορυφής.

Πριν από λίγο ο  εκπρόσωπος της Νέας Δημοκρατίας,  Γιάννης Μιχελάκης, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Ο κ. Παπανδρέου είναι αδίστακτος και επικίνδυνος. Σαν κέρμα στον αέρα πέταξε την παραμονή την Ελλάδας στην Ευρώπη.

Που υπήρξε πάντα κορυφαία στρατηγική επιλογή του Ελληνικού λαού…

Λέει στον Ελληνικό λαό, ότι «αν δεν ψηφίσετε τις επιλογές μου, σας βγάζω από την Ευρώπη»!

Αφού εκβιάζει με την πρόταση μομφής την ίδια την Κοινοβουλευτική του Ομάδα, θέλει να υποχρεώσει την κοινωνία να αποφασίσει ανάμεσα στον φόβο της και το θυμό της.

Αντί να ψάξει για τρόπους να βγούμε από το αδιέξοδο, κάνει τον έσχατο εκβιασμό στον Ελληνικό λαό.

Αφού δεν μπόρεσε να κάνει συνένοχό του τη Νέα Δημοκρατία, προσπαθεί να κάνει συνένοχό του ολόκληρο τον Ελληνικό λαό.

Δεν μπορεί να κυβερνήσει. Και τώρα αντί να αποχωρήσει έντιμα, δυναμιτίζει τα πάντα. Και διακινδυνεύει τα πάντα.

Είναι επικίνδυνος και πρέπει να φύγει.

Λύση υπάρχει:

Εκλογές τώρα! Είναι το καλύτερο και ασφαλέστερο «δημοψήφισμα».

Ο,τιδήποτε άλλο αποτελεί εκτροπή για τη δημοκρατία και καταστροφή για τη χώρα

ΣΧΟΛΙΑ

  1. tak avatar
    tak 31/10/2011 20:51:50

    ... Ο κ. Παπούλιας δεν έχει πλέον κανένα λόγο να τάσσεται με κάποιους, όσο συμπαθείς και να του είναι, άλλωστε ας μη ξεχνάει ποιοι τον έβαλαν στο περιθώριο, όπως και ποιοι τον έβγαλαν από εκεί, χαρίζοντάς του τη μεγάλη σφραγίδα του κράτους.

  2. ierofantis avatar
    ierofantis 31/10/2011 20:51:51

    Καλό θα είναι να θυμίσει ο Αρχηγός της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης στον Πρόεδρο, ότι είναι στη θέση του, επειδή τον ψήφισε και η παράταξη στην οποία ηγείται ο κος Σαμαρας.

    Που σημαίνει ότι επειδή πρέπει ως θεσμός να δρα ενωτικά πλην όμως στην παρούσα κατάσταση υπάρχει εμφανής δυαρμονία της βούλησης του λαού και αυτής της Κυβέρνησης, λειτουργώντας αυτή η κατάσταση ως βόμβα στα θεμέλια της κοινωνικής συνοχής και της πολιτικής μας σταθερότητας, ίσως θα ήταν ευκταίο να αναλάβει και ο Πρόεδρος τις ευθύνες του έναντι της χώρας και του λαού.

    Στα άρθρα των τελευταίων ημερών έγινε πολλή κουβέντα για τον χαρακτήρα, το ύφος και το "μέταλλο" της παράταξης και του Αρχηγού της.

    Από αύριο, έχει την μέγιστη ευκαιρία να αποδείξει ο Αρχηγός της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης στον ελληνικό λαό, από τι μέταλλο είναι φτιαγμένος ο ίδιος και προς τα που θέλει να οδηγήσει την παράταξη και τη χώρα.

  3. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 31/10/2011 20:55:20

    Συμφωνώ απόλυτα.Τα πράγματα έφτασαν στο απροχώρητο.Εξάλλου,όπως έχει γραφεί,άπειρες φορές,το τρένο της Ιστορίας σφυρίζει μόνο μια φορά....

    • sanderson avatar
      sanderson @ Komis Montechristo 01/11/2011 01:22:13

      Το τρένο σφύριξε με την εκλογή του καρολάκου...

  4. θεία δίκη avatar
    θεία δίκη 31/10/2011 20:59:20

    ΠΡΟΕΔΡΕ πίεσε τον να παραιτηθεί.
    Τώρα είναι ώρα να πολεμήσει γιατί όταν ήταν 15 χρονών περισσότερο κοιτούσε!!!
    ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΩΡΑ.

    • Lampros avatar
      Lampros @ θεία δίκη 01/11/2011 09:38:20

      Κοιτουσε που οι όμοιοι του σκότωναν έλληνες φανταρους.

  5. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 31/10/2011 21:10:29

    Η ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΤΕΛΟΥΣ: Αύριο αρχίζει το τέλος τους!!! Αυτό φάνηκε και από την κίνηση του Τσίπρα να ζητήσει εκλογές από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας μας αλλά και από τις αψυχολόγητες αποφάσεις του Γιωργάκη να ζητήσει ψήφο εμπιστοσύνης και δημοψήφισμα. Οι Πασόκοι είναι όλοι τους σε κατάσταση πανικού!!!

  6. axis avatar
    axis 31/10/2011 21:14:04

    Ο Παπανδρέου προσπαθεί και να κερδίσει χρόνο. Ας πράξει και ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας το πατριωτικό του καθήκον. Ας παραιτηθεί προκειμένου να σώσει τη χώρα του.

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ axis 31/10/2011 21:24:39

      Ο Παπούλιας έπαιξε το κεφάλι του κάποτε για χάρη του Αντρέα. Τον γλίτωσε από τη φυλακή. Πήρε πάνω του την ευθύνη για το βρώμικο χρήμα της βίλας της Αγράμπελης...Περιμένεις τώρα να ρίξει τον Γιωργάκη? Αστειευόμαστε?

      • axis avatar
        axis @ ΓΙΑΝΝΗΣ 31/10/2011 22:34:25

        Αγαπητέ Γιάννη, η αλήθεια είναι ότι δεν περιμένω τίποτα ούτε από τον Πρόεδρο, ούτε από κανένα "πράσινο" βουλευτή. Βέβαια, πατριώτες σ' αυτό τον τόπο υπάρχουν αλλά απ' ότι φαίνεται βρίσκονται εκτός ΠΑΣΟΚ.

  7. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 31/10/2011 21:20:25

    Δεν θα γίνει καν η εκτός ημερησίας διατάξεως συζήτηση στην Βουλή αύριο. Τετάρτη ξεκινά η συζήτηση για παροχή ψήφου εμπιστοσύνης. Παρασκευή νύχτα η ψηφοφορία. Οι 153 του ΠΑΣΟΚ είναι ενώπιον των ιστορικών τους ευθυνών.

  8. Γιώργος Π avatar
    Γιώργος Π 31/10/2011 21:20:44

    ΑΝΤΩΝΗ ΖΗΤΑ ΤΟΥ ΠΑΠΟΥΛΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙ ΑΥΡΙΟ ΚΙΟΛΑΣ.
    ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ ΜΕ ΤΗΝ ΜΑΡΙΟΝΕΤΑ ΤΩΝ ΞΕΝΩΝ ΠΟΥ ΠΑΡΙΣΤΑΝΕΙ ΤΟΝ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ.
    ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΚΟΥΜΠΙΣΤΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΛΟΓΟΔΟΤΗΣΕΙ
    .Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΘΝΙΚΑ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ.

  9. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 31/10/2011 21:22:29

    Τη μέρα που θα πέσει ο Πινοσέτ θα ζήσει μέρες απελευθέρωσης η Αθήνα. Όπως τον Οκτώβρη του 44, όπως τον Ιούλιο του 74..Υπομονή. Θα φύγουν...

  10. Γιώργος Π avatar
    Γιώργος Π 31/10/2011 21:25:45

    Και κάτι ακόμα για την δήλωση Μιχελάκη.

    "Σαν κέρμα στον αέρα πέταξε την παραμονή την Ελλάδας στην Ευρώπη.
    Που υπήρξε πάντα κορυφαία στρατηγική επιλογή του Ελληνικού λαού…"

    Ποιά είναι η κορυφαία στρατηγική επιλογή του λαού και εσύ που την ξέρεις ότι είναι αυτή;Μας ρώτησε κανείς που μας έβαλε ο Άβουρις στο euro;
    Για χαλαρώστε λίγο γιατί αν είναι να μείνουμε στο euro και να παίρνουμε μισθούς Βουλγαρίας έχοντας το Ράιχ για κυβέρνηση να ξεπουλάει τον πλούτο μας,τότε καλύτερα δραχμή φτωχοί αλλά ανεξάρτητοι και αξιοπρεπείς.
    Τουλάχιστον αυτή είναι η δική μου άποψη.

    • Tasos F avatar
      Tasos F @ Γιώργος Π 01/11/2011 00:35:06

      Συμφωνω με τη αποψη σου. Σωστοσ πολυ σωστος

  11. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 31/10/2011 21:30:29

    Ο πολιτικός αμοραλισμός αυτού του καθεστώτος και ιδιαίτερα της οικογένειας είναι πρωτοφανής. Θεωρούν τη χώρα ιδιόκτητο μαγαζάκι και δε λένε να το εγκαταλείψουν με τίποτα. Να μείνουν στην εξουσία όσο πάει. Να εγκλωβίσουν το λαό σε ολέθρια διχαστικά διλήματα αδιαφορώντας για τις συνέπειες. Για λίγους μήνες ακόμα. Και οι βουλευτές τους, όμηροι της καρεκλίτσας, αναίσχυντα υπομένουν τους εξευτελισμούς, για να μη χάσουν το οφίτσιο.
    Τώρα που η πέννα της Ελληνικής Ιστορίας τους καταλογογραφεί στις σελίδες της χλεύης και της περιφρόνησης, αυτοί προκηρύσσουν δημοψήφισμα! Δεν αντέχονται πια.
    Νομίζω ότι ήρθε η ώρα για το Σαμαρά να εξαπολύσει σφοδρή επίθεση για την αποκαθήλωση της κυβέρνησης των ανδρεικέλων με παράλληλη πορεία προς το λαό που αναζητεί εναγωνίως ένα φάρο μέσα στην τρικυμισμένη ελληνική θάλασσα.

  12. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 31/10/2011 21:33:28

    Ο Παπατζής ,δεν έχει καταλάβει ένα πράγμα : ότι ο κόσμος υποφέρει και δεν έχει άλλη υπομονή. Ακριβώς γι'αυτό , τον αντιπαθεί βαθύτατα ,για να μην πω τον σιχαίνεται , θεωρώντας τον υπεύθυνο για την κατάντια του , τη φτώχεια του και το γενικότερο αδιέξοδο που βιώνει. Και ζητάει μια αλλαγή, μια ελπίδα που αυτός του την στερεί ! Κάθε μέρα που περνάει , εξαντλείται όλο και περισσότερο η αντοχή και η ανοχή και οι δυνάμεις του . Αυτό που έγινε τη Παρασκευή , ήταν ένα δείγμα του τι πρόκειται να επακολουθήσει με κάθε ευκαιρία που θα δίνεται , σε κάθε εκδήλωση, γιορτή η επέτειο. Και όσο ο χρόνος κυλάει και το αδιέξοδο γίνεται μεγαλύτερο, τόσο ο κίνδυνος για ανεξέλεγκτες καταστάσεις μεγαλώνει...... Απ'αυτόν τον αμοραλιστή , δεν περιμένω τίποτα . Εχει δώσει τα δείγματα της γραφής του. Μόνο η εξουσία τον ενδιαφέρει και κάνει τα πάντα γι'αυτή! Μόνη μου ελπίδα , ο Α.Σ. Και εμείς , ο λαός που πρέπει να είμαστε ενωμένοι και με τα μάτια μας δεκατέσσερα ,γιατί έχουμε να κάνουμε με κυνικούς , αδίστακτους , εξουσιομανείς που δεν διστάζουν μπροστά σε τίποτα!

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ Diamond Angel 31/10/2011 23:20:01

      Tα μη-θεσμικά κοστοβόρα αδέλφια και η φιλάργυρη mother των ΜΚΟ, είναι αυτοί που κυρίως τον εμποδίζουν να ξεγαντζωθεί από τη σπασμένη καρέκλα. «ένας παπανδρέου δεν παραιτείται» λέει. Τους ενοχλεί μεν ο χαρακτηρισμός του «λιποτάκτη», αλλ’ αδιαφορούν γιά το γεγονός ότι στον κάλαθο των αχρήστων της Ελληνικής Ιστορίας "ο υποθηκευτής", ήδη κατέχει τη πρώτη θέση, ως ο πιό Θανάσιμος «Εκ των Εσω» Απατεώνας – Εχθρός όλων των εποχών στην ιστορία του Ελληνισμού.

      Και αν αυτή τη στιγμή οι (ανημέρωτοι;) τοκογλύφοι των Βρυξελλών από «ιερή» αγανάκτηση διαρρηγνύουν τα ιμάτιά τους γιά το «δημοψήφισμα» του εκλεκτού τους, επιβεβαιώνεται και πάλι ότι, μεταξύ απατεώνων δεν υπάρχει εμπιστοσύνη.

      • Diamond Angel avatar
        Diamond Angel @ η Dimi 31/10/2011 23:42:15

        '' Τα μη θεσμικά κοστοβόρα αδέλφια και η φιλάργυρη mother των ΜΚΟ........'' Φοβερό!!!!!!!!!

        • η Dimi avatar
          η Dimi @ Diamond Angel 01/11/2011 00:38:24

          !!

  13. ΕΡ avatar
    ΕΡ 31/10/2011 21:34:51

    ΝΑ ΕΚΒΙΑΣΕΙ Ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ ΤΟΝ ΠΡΟΕΔΡΟ ΑΥΡΙΟ ΟΤΙ ΑΝ ΔΕΝ
    ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙ ΑΜΕΣΑ Ο ΙΔΙΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΕΚΛΟΓΕΣ ΘΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΑΠΟ
    ΤΗΝ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΥΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΤΗΣ Ν Δ ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ
    ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΑΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟΙ .

  14. Underdog avatar
    Underdog 31/10/2011 21:38:30

    Ο πατριώτης πρέπει να υπερασπίζεται τη χώρα του απέναντι στην κυβέρνησή του.

  15. popolaros avatar
    popolaros 31/10/2011 21:40:36

    Η ανακοίνωση είναι σωστότατη και καταδεικνύει την επικίνδυνη ψυχοπαθολογία του ανδρός.
    Εκβιάζει ένα ολόκληρο λαό, ακόμα και μια ολόκληρη ευρώπη για τη πάρτη του.
    Προσπάθησα να μπω στο κεφάλι του μήπως και τον κατανοήσω αλλά φοβήθηκα μην εγκλωβιστώ...
    Ο άνθρωπος δεν παίζεται!!

    Αντώνη πάρε τους βουλευτές και φύγε πριν κάψει τη χώρα.
    Δεν πάει άλλο.

  16. Θετταλός avatar
    Θετταλός 31/10/2011 21:42:03

    Μιχελάκη, είσαι κορυφαίος, ιστορική δήλωση, ανεπανάληπτη !!!

  17. phillip theakos avatar
    phillip theakos 31/10/2011 21:42:22

    agapiti sibatriotes tora ine i stigmi pou prepi na vgite oli mazi kai na epivalete stous politikous arxigous na sinergastoun ke na dioxoun ton megalitero prodoti olon ton epoxonto pios tha ine o neos prothipourgos den exi kamia simasia emis i ellines tou exoterikou borou me na voithisoune poli efkola ala organomena dioti imaste ellines me kardia otan kanete ola afta tha dite poso efkola tha ine me tin voithia ton ellinon tou exoterikou ke oxi mono emis boroume na ginoume idanistes tis patridas ke oxi i dinastes skeftite efxaristo

  18. τασος avatar
    τασος 31/10/2011 21:42:49

    Πολύ σωστά. Μακάρι να τεθεί δίλημμα ευρώ και δούλοι ή όξω και ελεύθεροι, να μάθουμε και ποιοι είμαστε στο κάτω-κάτω.

  19. TopGunZ avatar
    TopGunZ 31/10/2011 22:00:43

    Σοβαρά τώρα... Διαβάζεις τι γράφεις? "παραμονή την Ελλάδας στην Ευρώπη" όχι στο ευρώ.

    • Lampros avatar
      Lampros @ TopGunZ 01/11/2011 10:00:58

      +1000000

  20. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 31/10/2011 22:04:02

    ΑΥΤΟΝ, ΤΟ ΠΑΡΑΜΑΓΑΖΟ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ (ΕΣΤΩ ΔΥΟ) ΝΤΑΒΑΤΖΗΔΕΣ.

    ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΣΜΕΥΘΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΒΑΛΕΙ ΦΥΛΑΚΗ ΜΕ ΕΙΔΙΚΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΘΑ ΔΗΜΕΥΣΕΙ ΤΙΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΕΣ ΤΟΥΣ ΣΕ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΘΑ ΒΓΕΙ ΜΕ ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΗ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΚΥΒΕΡΝΑ ΓΙΑ 20 ΧΡΟΝΙΑ…

    …ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΠΕΙΝΑΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΜΕ ΑΥΤΟ.

    “ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΙΣΟΒΙΑ, ΕΝΝΟΟΥΜΕ ΙΣΟΒΙΑ”.

    Διότι στην Δημοκρατία δεν υπάρχουν αδιέξοδα, υπάρχει ο Κορυδαλλός.

    Αυτή είναι και η μοναδική προεκλογική δέσμευση που θα σεβαστούμε.

    • zio7 avatar
      zio7 @ ΠΙΛΟΤΟΣ 31/10/2011 23:03:51

      θα πλήρωνα και εισιτήριο 100 ευρώ να πηγαίνω να τον βλέπω στη φυλακή, να τον "καμαρώνω".

      να έσοδα για το ΥΠ Δικαιοσύνης! :)

      υγ, όνειρα... κόρακας κοράκου μάτι δεν βγάζει.

      • NIK THE GREEK avatar
        NIK THE GREEK @ zio7 01/11/2011 11:26:22

        Τριτη-Πεμπτη μακαρωνια
        φατε μαγκες
        βγαλτε χρονια
        και την Κυριακη εχει κρεας
        τζαμπα ειναι κι ο κουρεας
        Προδρομος Τσαουσακης

        Αφιερωμενο στους μελλοντικους μονιμους κατοικους του Γεντι Κουλε που θανοιξει ανακαινισμενο για την παρτυ τους.

    • Lampros avatar
      Lampros @ ΠΙΛΟΤΟΣ 01/11/2011 09:59:45

      Πιλότε, το ελικόπτερο που θα σηκώνεται απο την βουλή το πετυχαίνεις με εναν Iris-T? Πάλι τσάμπα θα τρώνε στην φυλακή?

  21. Kάποιος avatar
    Kάποιος 31/10/2011 22:05:21

    "Σαν κέρμα στον αέρα πέταξε την παραμονή την Ελλάδας στην Ευρώπη.
    Που υπήρξε πάντα κορυφαία στρατηγική επιλογή του Ελληνικού λαού…"

    Πότε υπήρξε κορυφαία επιλογή του ελληνικού λαού η ΕΕ;
    Απ'όσο θυμάμαι ο Ανδρέας εκλέχθηκε με μεγάλα ποσοστά με το σύνθημα "Εξω από την ΕΟΚ και από το ΝΑΤΟ".
    Ειδικά το 1981, το 48% που ψήφισαν ΠΑΣΟΚ και το 11% ΚΚΕ, δηλαδή περίπου 6 στους 10 ψηφοφόρους ούτε ζωγραφιστή δεν ήθελαν την ΕΟΚ.
    Την αντιευρωπαική και αντιαμερικανική στάση του λαού την γνώριζε ο παπατζής μπαμπάς του ΓΑΠ και ως χαρισματικός δημαγωγός την αξιοποίησε καταλλήλως.

  22. Γιάννης Καλαματιανός avatar
    Γιάννης Καλαματιανός 31/10/2011 22:16:10

    Οικογένεια παπατζήδων.
    Κόμμα άφωνων προβάτων.
    Πού πήγαν οι Έλληνες;
    Πού είναι οι άνδρες και οι γυναίκες με ανδρικό φρόνημα;
    Σε ποια χώρα ζούμε;

  23. Greco avatar
    Greco 31/10/2011 22:30:09

    Η θεση αυτου του ανθρωπου δεν ειναι στο πρωθυπουργικο αξιωμα της Ελλαδας
    Η θεση του ειναι στον Κορυδαλλο μαζι και με αλλα πασοκοειδη, καιροσκοπους, τυχοδιωκτες, απατεωνες και εκβιαστες.

    Το ελληνικο κρατος οταν με το καλο αποκατασταθει πληρως η ομαλοτητα, πρεπει να ξεκινησει ερευνες και για την τελευταια διετια, αλλα και για το απωτερο παρελθον πολλων απτους σημερινους νταβατζηδες μας. Ειναι δυσκολο και φανταζει απιθανο σε σχεση με την πασοκικη νοοτροπια που μας γαλουχησε αυτη η αθλια σπειρα, αλλα επιβαλλεται για να περασει στο λαο η αισθηση του δικαιου.

  24. ΓΑΝΤΙ avatar
    ΓΑΝΤΙ 31/10/2011 22:32:09

    Αν η ΝΔ κάνει πράξη αυτό που ακουστηκε για παραίτηση όλων των βουλευτών και αναπληρωματικών ώστε να πάμε σε εκλογές , ο λαός θα ανταποκριθει και θα μιλάμε για θρίαμβο στις εκλογές.

  25. Αλέξης avatar
    Αλέξης 31/10/2011 22:47:35

    Η επαπειλούμενη ανεξέλεγκτη χρεωκοπία που θα προκληθεί από την αβεβαιότητα των αγορών τις επόμενες μέρες θα θέσει το "δημοψήφισμα" εκτός πολιτικού κάδρου.
    Θα το πάρει πίσω και θα πει κι ένα τραγούδι.

  26. ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ avatar
    ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ 31/10/2011 22:57:29

    Η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ, ΟΤΑΝ ΘΑ ΛΑΒΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ, ΝΑ ΘΕΣΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΕΙΔΙΚΟΥ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΣΤΟ ΣΚΑΜΝΙ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΒΑΛΑΝΕ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ, ΜΕ ΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ.... ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ 89 ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΧΩΣΕΙ ΜΕΣΑ ΟΛΟΥΣ. ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ ΘΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙ ΤΗΝ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ ΓΙΑ ΠΟΛΛΕΣ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ.

  27. Αίθρα avatar
    Αίθρα 31/10/2011 23:05:55

    Θεέ μου, με ποιους μπλέξαμε...

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ Αίθρα 31/10/2011 23:15:50

      Ποιά κατάρα μας κυνηγάει...............

    • Ευα avatar
      Ευα @ Αίθρα 01/11/2011 00:08:06

      ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ....ΞΕΡΕΤΕ ΣΕ ΠΟΙΟΝ..............
      "Οι μεγάλοι άντρες εμπιστεύονται μόνο την κρίση τους, το ίδιο όμως κάνουν και οι ηλίθιοι. Ο εγωισμός είναι το αναισθητικό που απαλύνει τον πόνο της ηλιθιότητας!"
      ΜΠΛΕΞΑΜΕΕΕΕΕΕΕΕ........

  28. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 31/10/2011 23:08:28

    Ο Σαμαράς ζυγίζει τήν κάθε λέξη πού χρησιμοποιεί.
    Υπερασπίσθηκε μέ πάθος τούς θεσμικούς κανόνες τής κοινοβουλευτικής μας δημοκρατίας (καλώς ή κακώς αυτήν έχουμε καί πέρα από αυτήν αρχίζει άλλο μονοπάτι).
    Άς προσεχθεί κάθε λέξη αυτής τής ανακοίνωσης.
    Ο Παπανδρέου δρομολογεί (μόνος του;) τήν εκτροπή από τούς θεσμικούς κοινοβουλευτικούς κανόνες.
    Η απάντηση τού Σαμαρά είναι σαφέστατη καί η διορθωτική επιλογή γιά τόν Παπανδρέου είναι μόνο μία.
    Αυτό θά τεθεί καί αύριο στόν Παπούλια χωρίς καμμιά περιστροφή. Εκλογές τώρα. Όχι σάν αίτημα, αλλά σάν τήν μοναδική επιλογή προστασίας από τήν σχεδιασθείσα δημοκρατική εκτροπή.
    Άρνηση από τόν Παπανδρέου νά δεχθεί τίς άμεσες εκλογές σημαίνει «ανένδοτο» αγώνα γιά τήν απομάκρυνσή του. Άλλη θεσμική επιλογή δέν υπάρχει.
    Σημειώστε το γιά αύριο. Άν δέν εξελιχθεί έτσι, τότε πραγματικά έχω παρεξηγήσει τόν Σαμαρά καί τό πολιτικό του ένστινκτο.

    Κρατήστε τίς τελευταίες δύο σειρές τής ανακοίνωσης.
    Δέν είναι ανακοίνωση. Είναι τελεσίγραφο παράδοσης τής εξουσίας.

    «Εκλογές τώρα! Είναι το καλύτερο και ασφαλέστερο «δημοψήφισμα».
    Ο,τιδήποτε άλλο αποτελεί εκτροπή για τη δημοκρατία και καταστροφή για τη χώρα».

  29. Βasilio... avatar
    Βasilio... 31/10/2011 23:08:59

    Basilio...

    Ο Παπανδρέου (GAP) θα ζητήσει ψήφο εμπιστοσύνης από τους βουλευτές που τους κατέστρεψε ισοβίως την πολιτική τους καριέρα. Αν του τη δώσουν... ε, καλά να πάθουν!!!

  30. victoria (true) avatar
    victoria (true) 01/11/2011 00:15:36

    Η ανακοίνωση είναι κόλαφος. Μπράβο.
    Ψυχραιμία όλοι παιδιά γιατί αυτοί είναι σε πανικό και πάμε για άλλα!
    Ο Θεός βοηθός.

  31. Spiros avatar
    Spiros 01/11/2011 00:41:13

    Για να δουμε τι θα κανουν τωρα οι δοσιλογοι ΠΑΣΟΚ-ΝΔ, θα ψηφισουν η δεν θα ψηφισουν.
    Ε ρε γελια!!!

  32. K. Βέρος avatar
    K. Βέρος 01/11/2011 09:40:10

    Όλοι το ξέρουν αλλά κανένας δεν το λέει ευθέως. Μόνο η Σεμίνα Διγενή σε Ανοιχτή επιστολή προσδιόρισε το πρόβλημα του Πρωθυπουργού:

    " … ίσως κρυβόσασταν πολύ καλά πίσω από τα παντελόνια του πατέρας σας, όταν αγανακτούσε με την κρυφή πλευρά του ιδιότυπου αυτισμού σας…"

    Ο απλός λαός θα τον προσδιόριζε σαν Βλάκα με περικεφαλαία.
    Αλοίμονο μας σε ποιόν εμπιστευτήκαμε την τύχη της χώρας και τις ζωές μας.

    ΤΣΑΚΙΔΙΑ να τελειώνουμε με αυτόςν και τους υπόλοιπους ηλίθιους που τον περιτριγυρίζουν οριζόμενοι υπουργοί και νομίζοντας ότι ο κόσμος τρώει κουτόχορτο πασπαλισμένο με δημοκρατίες και κυριαρχίες όπως την δεκαετία του '80.

  33. nektarios avatar
    nektarios 01/11/2011 09:51:08

    να δουμε τι θα πραξει ο καρατζαφερης και η ντορα...παλι θα πανε με το συμφερον του πασοκ και οχι του λαου???

  34. ataktos avatar
    ataktos 01/11/2011 10:39:44

    ο Αντωνης να ακολουθειση την πρόταση του Μ.Γλεζου!!!