#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/04/2012 21:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ΝΔ: Το έγκλημα του ελλείμματος ούτε διαγράφεται ούτε παραγράφεται



(Ανανεωμένο) Ο Εκπρόσωπος της Νέας Δημοκρατίας, Γιάννης Μιχελάκης, αναφερόμενος στη συνέντευξη του κ. Γ. Παπακωνσταντίνου στη διαδικτυακή ενημερωτική ιστοσελίδα www.in.gr και στα όσα είπε για μετεκλογική συγκυβέρνηση με τη Νέα Δημοκρατία, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Αντί να απολογείται ο κ. Παπακωνσταντίνου για τα εγκλήματα που διέπραξε σε βάρος της χώρας, ζητά και … συγκυβέρνηση.

Είναι προκλητικό ο άνθρωπος που πρέπει να κάτσει στο σκαμνί της Εξεταστικής να ψάχνει τρόπους για να μείνει Υπουργός.

Ματαιοπονεί! Και το ξέρει!

Γιατί ο λαός γνωρίζει και θα απαντήσει στις επερχόμενες εκλογές. Τιμωρώντας τους υπαίτιους της σημερινής τραγικής κατάστασης και δίνοντας αυτοδυναμία στη Νέα Δημοκρατία και τον Αντώνη Σαμαρά».

 

Ο κ. Παπακωνσταντίνου επιχείρησε να απαντήσει ως εξής: "Όσον αφορά το "σκαμνί" της Εξεταστικής:  παραπέμπω απλώς τον εκπρόσωπο της ΝΔ στο σημερινό άρθρο του κ. Σαμαρά στη Wall Street Journal, όπου για πρώτη φορά η ΝΔ παραδέχεται ότι άφησε πίσω της ένα δυσθεώρητο έλλειμμα που κλήθηκε να χειριστεί η κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ...."

Ο εκπρόσωπος της Νέας Δημοκρατίας ανταπάντησε ως εξής:

«Το έλλειμμα του 2009 έφτασε στο 15,4% του ΑΕΠ επειδή, καιροσκοπικά, ανεύθυνα και καταστροφικά για τη χώρα, το “φούσκωσαν” δύο φορές ο κ. Παπανδρέου, ο κ. Παπακωνσταντίνου και η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ. Γεγονός που αναγνωρίζουν, πλέον, ακόμα και δικά τους στελέχη, όπως τα μέλη του Δ.Σ. της  ΕΛΣΤΑΤ, που οι ίδιοι διόρισαν και οι καταγγελίες των οποίων οδήγησαν την υπόθεση στη Δικαιοσύνη.

Είναι σαφές ότι ο Πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας, στο άρθρο του στη “Wall Street Journal”, αποδεικνύει ότι, ακόμα και με τα φουσκωμένα στοιχεία του κ. Παπανδρέου και του κ. Παπακωνσταντίνου, τα τρία τέταρτα των θυσιών του ελληνικού λαού, πήγαν χαμένα, λόγω της λανθασμένης πολιτικής της κυβέρνησης του ΠΑΣΟΚ.

Και επειδή “ο πνιγμένος” - στην προκειμένη  περίπτωση ο κ. Παπακωνσταντίνου -  “από τα μαλλιά του πιάνεται”, να γνωρίζει ότι το έγκλημα του “φουσκώματος” του ελλείμματος, για το οποίο ο Οικονομικός Εισαγγελέας ζήτησε ήδη έρευνα, δεν διαγράφεται και δεν παραγράφεται. Ούτε με το οποιοδήποτε πόρισμα – οπερέτα, ούτε με τις ανεκδιήγητες απόπειρες διαστρέβλωσης, στις οποίες μανιωδώς επιδίδεται ο αρχιτέκτονας της οικονομικής καταστροφής του τόπου, κ. Παπακωνσταντίνου.

Η Νέα Δημοκρατία – όπως τόνισε ο Πρόεδρος της Αντώνης Σαμαράς – θα επιβάλει, αμέσως μετά τις εκλογές, τη σύσταση μιας και μόνον Εξεταστικής, που θα διερευνήσει τα εγκλήματα που οδήγησαν τη χώρα στο μνημόνιο».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 05/04/2012 16:02:13

    Βενιζέλος. Από πλευράς πολιτικής εντιμότητας μηδέν από μηδέν, μηδέν

  2. avanti avatar
    avanti 05/04/2012 16:16:35

    Μετά τις δηλώσεις Μιχελάκη, ο Βενιζέλος & Παπακωνσταντίνου ζήτησαν από την Αρχιεπισκοπή να στείλουν 10 ιερείς για να αρχίσουν την εξομολόγηση, μάλιστα παράλληλα άρχισαν και νηστεία γι αυτό παρείγγειλαν στους σεφ τους μόνο σαρακοστιανά μέχρι το Πάσχα.
    Που να ιδρώσει το αυτάκι τους κύριε Μιχελάκη μου, ξέρεις από παχύδερμα, από κροκόδειλους, χαμαιλέοντες, στρουθοκάμηλους, γύπες, νυφίτσες, για τέτοιο πράγμα μιλάμε.

  3. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 05/04/2012 16:17:26

    Παπακωνσταντίνου. Αλαζονεία, έπαρση και έλλειψη επαφής με την θλιβερή πραγματικότητα για την οποία κατά ένα μεγάλο μέρος ευθύνεται. Αν διαβάσει κανείς όλη τη συνέντευξή του στο in.gr θα διακρίνει ότι τον διακατέχει ένας μεγάλος εγωισμός. Επίσης, φαίνεται να νομίζει ότι θα μπορούσε να διασωθεί το ΠΑΣΟΚ (και πολιτικά ο ίδιος) μέσα από μια κυβέρνηση συνεργασίας. Αυτός όταν θα πάει στο Ειδικό Δικαστήριο τότε μόνο θα καταλάβει τί έχει συμβεί

  4. john2 avatar
    john2 05/04/2012 17:16:04

    Πρέπει κάποιοι να κινήσουν τις διαδικασίες για να καθίσει στο σκαμνί, έτσι δεν είναι κύριε Μιχελάκη?

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ john2 05/04/2012 17:41:55

      Η ψήφος μας θα το αποφασίσει! Ήρθε η ώρα της τελικής ευθύνης του λαού. Μετά καμιά δικαιολογία δε θα υπάρχει...

      • john2 avatar
        john2 @ Γεώργιος Τ. 05/04/2012 17:53:19

        Α, γεια σου, ακόμα σαπίζουν στη φυλακή οι ληστές του ΧΑΑ όπως είχε τάξει ο Καραμανλής

        • vildanden avatar
          vildanden @ john2 05/04/2012 18:22:22

          Μετά θα πούνε ότι το "ειδικό δικαστήριο" ήταν μια υπερβολή πάνω στον αντιπολιτευτικό τους οίστρο.

          • Ιωάννης33 avatar
            Ιωάννης33 @ vildanden 05/04/2012 22:20:48

            Ισα-ίσα που φωνάζουμε να ξυπνήσουν.Τους περισσεύει η ευγένεια και η υπομονή.Αν αντιπολιτευόταν το Πασόκ,μεχρι και τον Ντένις τον τρομερό θα παρουσίαζαν ως καραδεξιό καταστροφέα του φιλήσυχου κεντρώου Μr.Wilson

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ john2 05/04/2012 21:44:17

          Αν ήταν ο Σαμαράς ακριβώς ίδιος με τον ΚΚ, δε θα τολμούσε καν να βάλει για υποψήφιος. Επειδή ξέρει ακριβώς τι τον περιμένει από το τι τράβηξε ο ΚΚ και που κατέληξε το θέμα...

  5. dani avatar
    dani 05/04/2012 17:44:00

    Γιατι ρε Παπακωσταντινου? Τοσο καιρο δεν συγκυβερνείτε?? Μαζι χρεωσατε την Ελλαδα 400 δις ευρω, μαζι πηρατε μιζες, μαζι συνεργαζεστε με τον Γερμανο κατακτητη Μερκελ-Τρόικα, μαζι ψηφισατε μνημονια και δανειακη συμβαση, μαζι ξεπουλατε τον ορυκτο, φυσικο και παραγωγικο πλουτο της χωρας στους ξενους, μαζι στιριζετε τον αντισυνταγματικο-παρανομο-διορισμενο Λ.Παπαδημο της goldma sachs, μαζι παιρνετε παρανομα δανεια με υψηλα επιτοκια και μαζι βοηθατε τις τραπεζες...

  6. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 05/04/2012 21:42:48

    Επειδή είμαι χαζός...........:

    η ΝΔ θα στείλει στο ειδικό δικαστήριο έναν Υπουργό της Κυβέρνησης που στηρίζει;
    Να την κρατήσω τη δήλωση;

    ΥΓ

    Έχουν διαβάσει όλοι την συνέντευξη του κ Σαμαρά;

    "... Greece has already implemented deficit-cutting measures of around 20% of GDP to curtail a deficit of 15% of GDP in 2009. Two years later, and despite all these measures, Athens's deficit was still around 10% in 2011. Three quarters of deficit-cutting produced more recession, not less deficit."

  7. Silence t. avatar
    Silence t. 05/04/2012 22:34:06

    Και η "Δ.Ν.Τ Today" έγραφε ότι ο ΓΑΠ ο Βενιζελος και ο Παπακωνσταντινου θα πανε για Νόμπελ οικονομίας και θα ανακιρυχθουν μεγάλοι πατριώτες.

  8. factorx avatar
    factorx 05/04/2012 23:08:12

    Ιθαγενή κράτα την τη δήλωση, να δω τι θα πεις τότε. Πρώτον, επειδή απαντάει συγκεκριμένα ο Μιχελάκης για το άρθρο. Και δεύτερον επειδή όσο κι αν πασχίζετε να ταυτίζετε το Μνημόνιο με την Δανειακή, αυτό δεν γίνετε με τίποτα

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ factorx 05/04/2012 23:26:37

      Την κρατάω.
      Όπως έχω κρατήσει και τις υπόλοιπες για τις εκλογές, του Φεβρουαρίου.
      Ευελπιστώ δε, η ΝΔ να πάρει 151+ έδρες για να δω πως θα "δικαιολογήσει" την παραπομπή Υπουργού Κυβέρνησης που στηρίζει.
      Γιατί αν ο κύριος Παπακωνσαντίνου έχει ευθύνες για τη ΝΔ, που για εμένα έχει και αν θυμάσαι από εδώ έγραφα από το 2009 ότι κάποιος κυβέρνησε 3 μήνες τότε και το έκλεισε στο 15% οπότε του ανήκει το 1/4 του αποτελέσματος ή ότι αν υπάρχουν ευθύνες ενέργειες υπάρχουν και ευθύνες συγκάλυψης και συνενοχής για όποιον δεν στέλνει τον κ Παπαθανασίου στο σκαμνί, τότε το "δεν μας απασχολούν τα πρόσωπα " μου θυμίζει το παιδάκι που όταν το πιάνουν να κλέβει ...οπώρας απαντά ότι και ο Κίτσος το έκανε....πόσο δε όταν σηκώνεις το χέρι και τον στηρίζεις κοινοβουλευτικά για να είναι Υπουργός.
      Δεν πασχίζω δε, να ταυτίσω το Μνημόνιο με τη Δανειακή.
      Η Δανειακή είναι αποτέλεσμα του Μνημονίου.
      Για όποιον το έχει διαβάσει είναι δημοσιευμένο σε ΦΕΚ και το "1" και το "2" ....ΜΠΔΣ.

      • factorx avatar
        factorx @ Ο Ιθαγενής 05/04/2012 23:43:50

        Επιχειρήματα για την πλατεία Συντάγματος αγαπητέ Ιθαγενή για να κάνουμε ζύμωση. Λάθος, πολύ μεγάλο λάθος η συμμετοχή στην κυβέρνηση Παπαδήμου, αλλά λάθος τακτικής και το antinews το φώναζε πριν ξυπνήσουν οι 9 βουλευτές των ΑΝΕΛ - πλην Καμμένου. Δεν θα ταυτίσουμε όμως τον Σαμαρά με το Μνημόνιο. Έλεος. Το Μνημόνιο σκοτώνει την Ελλάδα δυο χρόνια. Η δανειακή μόλος ψηφίστηκε και θα δούμε αν εφαρμοστεί.

        Αν θες τώρα να μιλησουμε για τις εκλογές - και για την ανόητη και ανιστόρητη αριστερά - την προσωπική μου γνώμη την έχω γράψει επανειλημμένως: Οταν το σύστημα γκρεμίζεται δεν ζητάς εκλογές , για να σώσεις το συστημα. Το αφήνεις να σαπίσει

        Τρίτον και τελευταίο: θες να παίξουμε μπάλλα, πραγματική όμως, και να μην σκεφτόμαστε με στερεότυπα; Ιδού λοιπόν:

        1. Σήμερα διαλύεται και η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ.
        2. Το Μνημόνιο διαλύει επίσης και το πολιτικό σύστημα και το πράσινο κράτος

        Τι κάνει λοιπόν ένας πολιτικός που θέλει να τα διαλύσει όλα και να τα ξαναφτιάξει από την αρχή; ΤΑ ΑΦΗΝΕΙ ΝΑ ΔΙΑΛΥΘΟΎΝ ΟΛΑ ΦΡΟΝΤΙΖΟΝΤΑΣ Ο ΙΔΙΟΣ ΝΑ ΔΙΑΣΩΘΕΊ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΒΆΛΛΕΙ ΤΟ ΟΡΑΜΆ ΤΟΥ να τα ξαναφτιάξει απο την αρχή.
        (Και για να μην παρεξηγούμε: για υποθετικό πολιτικό μιλάω...)

        • Ο Ιθαγενής avatar
          Ο Ιθαγενής @ factorx 06/04/2012 00:35:23

          -Λάθος τακτικής;
          Μα η τακτική διαμορφώνει το αποτέλεσμα.

          -"Δεν πασχίζω δε, να ταυτίσω το Μνημόνιο με τη Δανειακή.
          Η Δανειακή είναι αποτέλεσμα του Μνημονίου."

          Οπότε δεν ταυτίζω τίποτα, απλά κάποιοι οφείλουν να αντιμετωπίσουν τα αποτελέσματα που επέφερε η λάθος τακτικής τους και οι πολίτες με την χώρα ....λούζονται.

          -Για να ξανά δημιουργήσεις κάτι πρέπει να έχεις πολίτες που αυτοί την στιγμή 1,000,000 σέρνονται ή στα συσίτια ή στα σκουπίδια και ορισμένοι δε αυτοκτονούν.
          Όταν αρχίσουν να πυροβολούν, δεν δημιουργείς, συλλέγεις πτώματα και παράπλευρες απώλειες.
          Ποτέ δε, προσωπικά, δεν μου άρεσαν οι "επαναστάσεις", καταλήγαμε, στον τόπο μας, με δυναστείες σωτήρων.
          Πόσο μάλλον όταν για να καταρρεύσει ένα Σύστημα πρέπει να υπάρχει σύστημα ενώ στη χώρα υπάρχουν απλά παράσιτα.

          ΥΓ

          όσο για το πράσινο ή μπλε ή ροζ (αριστερών φωστήρων) Κράτος υπάρχει το Κράτος των συνδικαλιστών στο Δημόσιο που περπατάνε χεράκι χεράκι μέχρι το Ταμείο των επιχορηγήσεων και εξυπηρετήσεων.
          Τι να αλλάξουν λοιπόν; Το "στρατό τους";

          • factorx avatar
            factorx @ Ο Ιθαγενής 06/04/2012 00:39:56

            1. Γενικεύεις ....ασύστολα και απαράδεκτα. Αν ειχες δίκαιο σήμερα έπρεπε να ήταν 1.000.000 λαού στο Σύνταγμα. Δεν ήταν.

            2. Το λες και μόνος σου αλλά η κυρίαρχη αριστερή κουλτούρα σου δεν σε αφήνει να το δείς: "όσο για το πράσινο ή μπλε ή ροζ (αριστερών φωστήρων) Κράτος υπάρχει το Κράτος των συνδικαλιστών στο Δημόσιο που περπατάνε χεράκι χεράκι μέχρι το Ταμείο των επιχορηγήσεων και εξυπηρετήσεων. Τι να αλλάξουν λοιπόν; Το “στρατό τους”;". Αυτός δεν είναι ο στρατός του Μανώλη στους Ανεξάρτητους; Με αυτό το κόμμα δεν είχε να κάνει ο Σαμαράς; Τι κάνεις λοιπόν; Τα αφήνεις να διαλυθουν όλα και ετοιμάζεις τον στρατό σου. Τι λέει από την αρχή της ύπαρξής του το antinews. Το ίδιο πράγμα.

          • Ο Ιθαγενής avatar
            Ο Ιθαγενής @ factorx 06/04/2012 02:02:03

            Δεν είναι 1,000,000 κόσμος γιατί ο Ελληνας έχει φιλότιμο και αξιοπρέπεια, δεν ...δημοσιοποιεί τα προβλήματά του.
            Οταν φτάσει στο Αμην τότε δεν θα αυτοκτονεί μόνο...αλλά θα βάλει φωτιά και τσεκούρι.

            Οσο για τον "στρατό" χθεσινοί συνοδοιπόροι και επιλογές δεν ήταν;
            Ας πρόσεχαν ορισμένοι για τα λάθη της τακτικής τους.
            Το να αναγνωρίζεις τα λάθη και να πηγαίνεις παρακάτω είναι το ορθό και όχι να κρίνεις τη στάση όσων ήταν χθεσινοί και σημερινοί συνοδοιπόροι.

            Οσο για γενικεύσεις δεν έκανε η δική μου τακτική και επιλογή τον Πάγκαλο Βενιζέλο Παπακωνσταντίνου Αδωνη Βορίδη και άλλους Υπουργούς.
            Οταν έγραφα εδώ για τη βλακεία της εφεδρείας διάφοροι "σύμβουλοι" αρθρογραφούσαν για το μεγαλείο και την διαφορετικότητα της πρότασης. Οταν απαντούσαμε στον Αδωνη χθες τον υποδεχόμαστε σήμερα. Οταν έγραφα για την "τακτοποίηση" εκτός διαδικασιών ΑΣΕΠ από τον ευρύτερο στον στενό Δημόσιο Τομέα κάποιοι έψαχναν για ξυπνητήρια.
            Οταν πηγαίναμε στη Βουλή και τους μιλάγαμε για την αναδιοργάνωση Οργανισμών και ΝΠΔΔ κάποιοι δεν είχαν πάρει χαμπάρι. Για να μην μιλήσω για το ΥΠΟΙΟ.
            Πάντα η συγκομιδή σε κάθε δραστηριότητα είναι αποτέλεσμα συνθηκών, πόρων και προσπαθειών
            ...όχι πίστης.

            ΥΓ

            Με έχουν αποκαλέσει πολλά πράγματα στη ζωή ποτέ όμως αριστερό ή ...Παναθηναικό.
            Αν κάποιοι πιστεύουν σε πιστούς και οπαδούς ας πάνε ή στην Εκκλησία ή σε άλλο κόμμα.
            Λευκές επιταγές τέλος.
            Ήμουν είμαι και θα είμαι δεξιός με δικαίωμα κριτικής ούτε χειροκροτητής ούτε οπαδός, υπάρχουν αρκετοί στη Συγγρού εξάλλου που θέλουν καρέκλα αρκούν.

          • factorx avatar
            factorx @ Ο Ιθαγενής 06/04/2012 02:23:55

            Πάλι δεν απαντάς. Μου λες πράγματα που ξέρει όλη η Ελλάδα. Οσο για τους συμβούλους, να μου επιτρέψεις να τα έχουμε πει ...νωρίς. Και επιμένω: Μίλησα για ¨κυρίαρχη αριστερή κουλτούρα". Δεν σε κατέταξα. Και ο Ρουσόπουλος πίστευε πως ήταν δεξιός. Και ο Λούλης. Και άλλοι σήμερα στην Συγγρού.Και η Κουντουρά

  9. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 05/04/2012 23:44:34

    Να θυμίσω, απλώς, ότι οι αντίστοιχες μεγαλοστομίες της ΝΔ του '89 για τις ρεμούλες της 1ης 8ετίας ΠΑΣΟΚ κατέληξαν σε "καταδίκη" του Τσοβόλα για ένα πανωσήκωμα χωρίς άδεια Πολεοδομίας σε κτίριο του Κοσκωτά.
    Βαστάω μικρό καλάθι...

    • factorx avatar
      factorx @ ΠΗΛΕΑΣ 05/04/2012 23:46:29

      ΝΔ του Μητσοτάκη - να λες όλη την αλήθεια

  10. δημης avatar