26/04/2010 20:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ΝΔ: «Πόθεν έσχες» σε όλους τους υπουργούς της περιόδου Ζήμενς

Πρόταση – βόμβα κατέθεσε σήμερα στην Εξεταστική Επιτροπή για την Ζήμενς, ο επικεφαλής των βουλευτών της ΝΔ, Κώστας Τζαβάρας:

«Επειδή η επιτροπή πρέπει να απαντήσει στον ελληνικό λαό αν διακινήθηκε βρώμικο χρήμα, όσοι έχουν θητεύσει ως υπουργοί στο διάστημα που η Ζήμενς φέρεται να έχει δωροδοκήσει πολιτικούς (μέχρι τα τέλη 2009) να θέσουν υπόψη της επιτροπής τα προσωπικά περιουσιακά στοιχεία που απέκτησαν στο διάστημα αυτό, τους προσωπικούς τους λογαριασμούς και τυχόν συμμετοχή τους σε οff shore εταιρείες, με την εξουσιοδότηση να ερευνηθούν σε βάθος. Να γίνει δηλαδή εξατομικευμένος έλεγχος πόθεν έσχες»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. μια αλεπού στο παζάρι avatar
    μια αλεπού στο παζάρι 26/04/2010 20:17:15

    εδώ και καιρό ο κύριος Βγενόπουλος έχει προτείνει τη θέσπιση ενός νόμου για "αναδρομικό πόθεν έσχες" σε όλους τους εν ενεργεία πολιτικούς, δηλαδή μια ενδελεχή έρευνα της οικονομικής και περιουσιακής κατάστασής τους από τότε που ασχολήθηκαν με την πολιτική, ως σήμερα, με ταυτόχρονο άνοιγμα, όπου χρειάζεται, τραπεζικών λογαριασμών, ώστε να φανεί, όπως έχει πει ο ίδιος, "η πορεία του χρήματος".

    Δεν καταλαβαίνω τώρα γιατί το «πόθεν έσχες» να περιοριστεί μόνο σε όλους τους υπουργούς της περιόδου Ζήμενς.

    Άμα θέλουμε να εξυγιάνουμε την πολιτική ζωή του τόπου, να γίνει αναλυτικός εξατομικευμένος έλεγχος πόθεν έσχες σε όλους τους εν ενεργεία πολιτικούς.

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 26/04/2010 20:20:06

    Καλός ο έλεγχος του πόθεν έσχες, καλλίστη η φυλάκιση.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Strange Attractor 26/04/2010 20:22:43

      SA,
      Για να ακολουθήσει φυλάκιση,πρέπει να προηγηθεί έλεγχος, αλλλά έλεγχος!

  3. blue nile avatar
    blue nile 26/04/2010 20:22:48

    ...ούτε φυλακή ούτε τίποτα... τα λεφτά να γυρίσουνε και ας πάνε στην ευχή του Μεγαλοδύνμου...

    • πολίτης avatar
      πολίτης @ blue nile 26/04/2010 22:01:58

      Συμφωνώ, και στη φυλακή μια χαρά θα περνάνε. Να διορθώσουν πρώτα τη ζημία.

  4. Μαρία avatar
    Μαρία 26/04/2010 20:40:15

    Εγώ, πάλι θα έλεγα "Πόθεν έσχες" σε όλους απ' την είσοδο τους στην πολιτική και μετά! Για να ξέρουμε ποιοι και πως απέκτησαν "ροζ βίλες", πισίνες, offshore για να "προικίσουν" τα παιδιά τους,ιδιωτικές παραλίες στους Αγίους Θεοδώρους, αναψυκτήρια, ιδιωτικά νησιά σε Αιγαίο και Ιόνιο και άλλα πολλά... Ας ξεκινήσει επιτέλους η κάθαρση! Η Ελλάδα δεν αντέχει άλλους προδότες! Έθρεψε και δυστυχώς θρέφει ακόμα παράσιτα που πλουτίζουν εις βάρος της!

  5. maquis avatar
    maquis 26/04/2010 20:54:50

    To άλλο με τον Τοτο το έχετε ακούσει; Ποιός να ελέγξει ποιόν; Συνιστώ παρακολούθηση της πολύ ωραίας ιταλικής ταινίας "Ο κλέψας του κλέψαντος".

  6. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 26/04/2010 20:58:28

    Από τις νεότερες, οι "Πειρατές της Καραιβικής" συνιστώνται επίσης.

  7. xenitemenos21 avatar
    xenitemenos21 26/04/2010 21:02:32

    Αυτη τη στιγμη δεν πρεπει να γενικευουμε, γιατι, οπως συνηθως, δεν θα γινει το παραμικρο. Γι' αυτο πρεπει να υπαρξει επιμονη στην προταση - βομβα του κυριου Τζαβαρα, ο οποιος πολυ σωστα εχει περιλαβει και οσους διετελεσαν υπουργοι ως και το τελος του 2009 για να ξεδοντιαστουν τυχον αντιρρησεις και αντιρρησιες.

    • Μαρία avatar
      Μαρία @ xenitemenos21 26/04/2010 21:13:43

      Ακόμα κι αν συμβεί αυτό, θα οχυρωθούν ωραιότατα πίσω απ' την παγκόσμια ελληνική πρωτοτυπία που λέγεται "νόμος περί ευθύνης υπουργών". Ούτε γάτα, ούτε ζημιά! Αυτό το νομικό έκτρωμα πρέπει να καταργηθεί πάραυτα αλλά ποιος θα το κάνει; Κόρακας κοράκου, μάτι βγάζει;

  8. Ο Ιθαγενής avatar