06/05/2010 13:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ΝΔ: ΟΧΙ επι της αρχής, ΟΧΙ επι των άρθρων

Επειδή πολλά κυκλοφορούν από το πρωί, οι δικές μας πολύ αξιόπιστες πηγές από τη ΝΔ μας πληροφορούν  ότι η στάση του κόμματος της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης στην επικείμενη ψηφοφορία θα είναι «όχι επί της αρχής και όχι επί των άρθρων».

Αυτό, προσθέτουν οι ίδιες πηγές, παρά το γεγονός ότι η ΝΔ συμφωνεί με επιμέρους ενσωματωμένες παραγράφους όπως η αύξηση της φορολογίας στα είδη πολυτελείας, τον καπνό και το αλκοόλ, το πακέτο στήριξης των τραπεζικών ιδρυμάτων και κυρίως  τα μέτρα ενίσχυσης των ανέργων, των ευπαθών ομάδων του πληθυσμού και των μικρομεσαίων επιχειρήσεων

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 06/05/2010 13:06:03

    Μπράβο!

    • MΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
      MΑΝΩΛΗΣ Μ @ αλλενάκι 06/05/2010 18:35:51

      Η Μπακογιάννη ψήφισε τελικά ΝΑΙ. Παέι για παραίτηση το κορίτσι

  2. sawas avatar
    sawas 06/05/2010 13:10:08

    Το ΟΧΙ μεν αλλα! εγινε ξεκαθαρο ΟΧΙ?????

    μεχρι της 14:30 (ψηφοφορια) εχουν καιρο να το ξανασκευτουν...

    Τι αλλο θα δουμε!!!!!

    • Factorx avatar
      Factorx @ sawas 06/05/2010 13:16:23

      Αγαπητη Ντορίτα μην κάνεις τεσι. Σου το έχω πει κι αλλη φορά οτι τα θεματα τακτικής και στραηγικής ειναι κομμάτι δύσκολα

      • sawas avatar
        sawas @ Factorx 06/05/2010 13:28:20

        Αστο Φακτορα δεν το σωζεις.....

        μπορει η πολιτικη να ειναι η τεχνη του εφικτου οπως ειπες αλλα:

        Απο εδω γραφαμε για ξεκαθαρο ΟΧΙ.
        Το ΟΧΙ μεν αλλα απαγοητευσε οχι μονον εμενα (δες τα σχολια)

        Το αλλο με την Ντορα τι το ηθελες? εστειλες την μπαλα στην εξεδρα

  3. Orestios avatar
    Orestios 06/05/2010 13:13:23

    Πάντα ΟΧΙ ήταν. Απλά οι σουπιές του διαδικτύου προσπαθούν να θολώσουν τα νερά και να φανερώσουν τον Σαμαρά αναξιόπιστο.

    Την πάτησαν.
    Το ΟΧΙ είναι στέρεο και καθολικό.

  4. MILANEZOS avatar
    MILANEZOS 06/05/2010 13:18:10

    Σωστος ο αντωνης, κανε την υπερβαση και διωξε τα σκουπιδια και μαζι τους τα φαντασματα του παρελθοντος(μητσοτακης) να καθαρισει ο τοπος.

  5. ! avatar
    ! 06/05/2010 13:18:33

    Θ' απαλλοτριώσει λοιπόν η ΝΔ την περιουσία των στελεχών της που λεηλάτησαν για 5 χρόνια το Κράτος προκειμένου να δικαιολογήσουν το όχι στα μέτρα;

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ ! 06/05/2010 14:20:38

      Γιατί το έκανε το ΠΑΣΟΚ που βρίσκεται ήδη στην εξουσία και έχει κατακλέψει τον τόπο 30 χρόνια τώρα;;;

  6. Manos-England avatar
    Manos-England 06/05/2010 13:25:35

    As a Greek living abroad, the sense we get is that OXI is the only option. Only Antonis can bring true change and HOPE!!!

  7. Νίκος avatar
    Νίκος 06/05/2010 13:40:39

    Μην θορυβειστε. Το εν συνολω Οχι, το εν μερει Ναι, για ορισμενα αρθρα, και τελος η συμμετοχη στο συμβουλιο αρχηγων ΜΕΤΑ τους φονους που διεπραξαν οι (πληρωμενοι) χρησιμοι ηλιθιοι, ηταν ιδιοφυης τακτικη. Οσο ο εχθρος (Πρεσβεια-ΓΚΑΠ-Νταβατζολαμογια) αγνοει τις τακτικες τοσο επιτυχεστερος ο αιφνιδιασμος.

  8. Νίκος avatar
    Νίκος 06/05/2010 13:44:45

    "Οσο ο εχθρος (Πρεσβεια-ΓΚΑΠ-Νταβατζολαμογια) αγνοει τις τακτικες τοσο επιτυχεστερος ο αιφνιδιασμος".
    Γι' αυτο δεν πρεπει να λεμε πολλα-πολλα εδω μεσα.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Νίκος 06/05/2010 14:00:46

      Μπορούμε όμως να τους μπερδεύουμε. χο! χο!

      Και αυτό γίνεται. Γι' αυτό υπάρχει πανικός στην κυβέρνηση.

  9. gekapsa avatar
    gekapsa 06/05/2010 13:59:31

    Αφήστε τη στειρα αντιπολίτευση και ψηφιστε ΝΑΙ για το καλό της χώρας.

    • Orestios avatar
      Orestios @ gekapsa 06/05/2010 14:02:21

      Τί θα πεί στείρο? Μπορεί το GAP να μας απαντήσει?

    • alas avatar
      alas @ gekapsa 06/05/2010 15:33:05

      για το καλό της χώρας έπρεπε να πάρουμε λεφτά από κινέζους και ρώσους που μας τα έδιναν με λίγα ανταλλάγματα και χωρίς τόκο. Αφήστε την προπαγάνδα ότι δεν έχουμε άλλες λύσεις..

  10. Νίκος avatar
    Νίκος 06/05/2010 14:30:12

    gekapsa, αυτο φοβομαστε ολοι οι Ελληνες, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΚΟΜΜΑΤΙΚΗΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ. Οτι θελει να "σωσει" τη χωρα ΠΑΣΗ ΘΕΟΥ. Το "σωσιμο" ομως, μην ξεχνας οτι εχει ενυποθηκευσει την ΕΘΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ με Εγγυηση την "ευμενη" λυση των λεγομενων και εθνικων ζητηματων προς οφελος, ε!, ξερεις ποιων...

    • spartaner avatar
      spartaner @ Νίκος 06/05/2010 14:41:30

      ε τότε κατέρευσε βρέ Νικο....Να δούμε ποιος θα πληρώσει τη σύνταξη του γέροντος πατέρα σου...
      Ελεος πια...

  11. spartaner avatar
    spartaner 06/05/2010 14:40:04

    @gegapsa...
    συμφωνώ μαζί σου...εκεί που φθάσαμε...Ομως μήπως πρέπει να μας πεί κάποιος που λέει ΟΧΙ στη Βοήθεια.. εδώ τι θα μπεί ο Αντώνης Σαμαράς στο Μπαρόζο..???? όταν τον συναντήσει η του τηλεφωνήσει την ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ. ??? Γιατί εχθές μίλησε τηλεφωνικώς με το Μπαρόζο και του ειπε ΝΑΙ...
    Θα πεί άκου βρε Jose Manuel Durao.. Σε σένα είπα την Αλήθεια πραγματικά ήθελα να περάσω αυτό το νομοσχέδιο και να πώ ΝΑΙ όχι μονο διότι φτειάχθηκε απο τα ΛΑΙΚΑ Κομματα της Ευρώπης..δηλαδή απο μας τους ιδιους.. αλλα όμως και διότι δεν υπάρχει και άλλη λύση..Αλλα για να τραβήξω μερικούς ψήφους πάρα πανω στο ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ είπα στους Ελληνες πολίτες ΟΧΙ για να το παίξω σκληρός...κοινώς ..δηλαδη διπροσωπία... Βρε αυτά τα ψέματα μας έφαγαν στη Ευρώπη..Αλλα λέμε στο εσωτερικό καί άλλα στο εξωτερικό γι αυτό δεν μας παίρνουν ουτε και οι γύφτοι στα σοβαρά......Και είχα πιστέψει οτι με την αλλαγή του νέου Ηγέτη στη ΝΔ θα έφευγε απο τον ΠΑΛΑΙΟΚΟΜΜΑΤΙΣΜΟ...και θα έβγαζε όλα τα βαρίδια που είχε...και μετά θα μας έλεγε όληηηηηηηηη την αλήθεια και όχι οτι πάλι θα βγούμε απο τη στενωπό με λίγη προσπάθεια. Γιατι η αλήθεια είναι αυτή που δεν θέλουμε να ακούσουμε τώρα...για μία ακόμα φορά.....Περίμενα λοιπόν να μας πεί ο Αντώνης Σαμαράς ΤΑ ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ....Προχθες το βράδυ όταν διακόπηκε η εκπομπή του Ζούλα στη ΕΡΤ νόμιζα ότι μιλάει ο Μαίλης του ΚΚΕ όταν Ο Σαμαράς απέριπτε το ΔΝΤ...Τι θα δούμε ακόμα τα ματάκια μας.???.. Ενα αριστερό κόμμα στη Ελλάδα να παίρνει τέτοια μέτρα...και ενα δεξιό κόμμα να μιλάει για υποστήριξη εργαζομένων και υπάλλήλων...(καλά κάνει),, ...Ελεος η ΝΔ καταρευανώνει αλλαγές στο ΔΗΜΟΣΙΟ που έπρεπε να είχαν γίνει απο το 2004 όταν υποσχέθηκε επανίδρυση του κράτους....αλλα για να κάνεις τέτοια δεν πρέπει να είσαι yes man...Πρέπει να έχεις κότσια για συγκρούσεις...ανατροπές..απελευθερώσεις...καταργήσεις...διοτι χωρίς σπάσιμο αυγών ...δυστυχώς δεν φτειάχνεις ομελέτα....και δυστυχώς για το λόγο αυτό και τιμωρηθηκε..

  12. spartaner avatar
    spartaner 06/05/2010 15:00:46

    Γιατι δεν εμφανίζεται το σχόλιο μου......ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ???

  13. Νίκος avatar
    Νίκος 06/05/2010 15:37:29

    "ε τότε κατέρευσε βρέ Νικο….Να δούμε ποιος θα πληρώσει τη σύνταξη του γέροντος πατέρα σου…".

    Σπαρτανερ, I have news for you. Εχει πτωχευσει το κρατος ηδη. Η αναβολη θα κανει το ζητημα πιο οδυνηρο αργοτερα. Ανασυγκροτηση του χρεους τωρα σημαινει, οπως υπολογισε οικονομολογος, πτωση του χρεους απο το 13-14% στο 7%. Μα, θα πουν οι ιεροφαντες των απολυτως ελευθερων αγορων, οι "αγορες" (διαβαζε κυριως το περαν του ατλαντικου κεφαλαιο) δεν θα μας δανειζουν για πολλα χρονια. Οχι, δεν συμβαινει αυτο. Οι Αγορες ξεχνουν, και ξερεις γιατι; Διοτι καθοδικη αναπροσαρμογη του χρεους θα προκαλεσει μεν πτωση του βιοτικου επιπεδου -μικροτερη ομως αυτης που θα επιφερουν τα μετρα των τεχνοκρατων του ΔΝΤ- αλλα μακροπροθεσμα θα ενισχυσει την εσωτερικη παραγωγη και τις εξαγωγες και επομενως θα ενισυχει τις τασεις για αναδιαρθρωση (η ζητουμενη Θεα τοσα χρονια) και επομενως και την ανταγωνιστικοτητα που ειναι απιαστο ονειρο για την βυθιζομενη Ελλαδα του Στενω.
    Αλλα ΟΛΑ ειναι ζητημα ηγεσιας. Και τετοια ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ. ΑΝ ΕΙΧΑΜΕ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΕΔΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ. Ειναι πιο ευκολο για την "σοσιαληστρικη" μας αλητ να τρωει ετοιμα και να μας βυθιζει στη φτωχεια παρα να αναπτυξει τη χωρα.
    Στο χωριο μου λενε " πρωτα βγαινει η ψυχη και μετα τα χουγια". Δι ο και η αλητ σφαδαζει πλεον και αναζητει συνεργους στο εγκλημα της.
    ΚΑΛΙΟ ΦΤΩΧΟΙ ΠΑΡΑ ΥΠΟΔΟΥΛΟΙ.
    Οσο για τον πατερα μου, να ξερεις εμεις οι αγροτες ειμαστε ΑΥΤΑΡΚΕΙΣ. η λεξη αυτη, ξερεις, περιεχει και την ουσια επιβιωσεως του Ελληνισμου για χιλιαδες χρονια. Λυπαμαι μονο εσας στις πολεις, πως θα αγοραζεδτε τα Γκουτσι σας και τα Σαϊγιεν σας πια; Μπουχουχουχου! (κλαυθμος).

    • spartaner avatar
      spartaner @ Νίκος 06/05/2010 16:04:44

      Νικο για αυτά που λές όλα συμφωνώ...αλλα γιατι ρε γαμώτο δεν τα έκαναν οι προηγούμενοι...λιγακι ρε γαμώτο...Κυβέρνησαν 7 χρόνια περίπου...και μπορούσαν να είχαν περάσει μέτρα που τώρα θα είχαν κάνει τη Ελλάδα αγνώριστη..Εννοώ απελευθερώσεις αγορών... ανοιγμα επαγγελμάτων ..ιδιωτικοποιήσεις... αξιοκρατία..μείωση του κράτους...ιδιωτικοποίηση νοσοκομείων..πίστεψε με ο Ελληνικός λαόσ θα τους ξαναψήφιζε...για αυτά που θα κάνανε έστω και με λάθη.. ΟΧΙ Αγαπητέ Νίκο και εκεί ειναι το πρόβλημα Δεν ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΖΗΤΗΜΑ ΗΓΕΣΙΑΣ..ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΛΑΟΥ ΠΟΥ ΔΙΑΛΕΓΕΙ ΤΗΝ ΗΓΕΣΙΑ...Διότι δεν ΕΙΜΑΣΤΕ και μεις οι πολίτες ερμαιοι ευθυνών.. ελεος...πια .Ηλθε ο νεος Λλκιβιάδης και δημαγώγησε για την εκστρατεια στη ΣΙΚΕΛΙΑ...???
      θα συμφωνούσα ακόμα πιο πολύ αν έλεγες ειναι πρόβλημα παιδείας λαού και ηγεσίας..αλλα όχι μόνο ηγεσίας..Μην το επεκτεινω εδω...Χαιρομαι και γώ που λές ΚΑΛΙΟ ΦΤΩΧΟΙ ΠΑΡΑ ΥΠΟΔΟΥΛΟΙ...Νίκο ποιος έφθασε την Ελλάδα εκεί που είναι τώρα?? Eννοώ χωρίς τσίπα, χωρίς αντανακλαστικά, παχύδερμη..χωρίς αέρα και νεύρο που λένε και στο δικό μου χωριό... Κοίτα Νικο την παρακμή δίπλα σου..τον ωχαδελφισμό της Ελληνικής κοινωνίας τον ετσιθελισμό του συνανθρώπου σου..τη αδιαφορία για το περιβάλλον και μόνο το κοιταγμα του ΕΓΩ μας...Τη φθάσαμε και μείς οι πολίτες που ΘΕΛΑΜΕ ΝΑ ΑΚΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΩΡΑΙΑ ΛΟΓΙΑ.. Ωστε ετσι Νικο λοιπόν απο χωριό και αγρότης..χαίρομαι διοτι και γώ είμαι απο χωριό και έχω κτήματα που τα δούλευα για να συμπληρώνεται το εισοδημα μου.... τώρα όχι όμως πιά διότι ακολούθησα άλλη σταδιοδρομία πλήν όμως τα κτήματα μου δεν τα πούλησα..

      Γράφεις....Λυπαμαι μονο εσας στις πολεις, πως θα αγοραζεδτε τα Γκουτσι σας και τα Σαϊγιεν σας πια; Μπουχουχουχου! (κλαυθμος).
      Φίλε τυχαίνω να ζώ σε πόλη άλλα έχω φτειάξει στη ταράτσα κήπο.....αλλα ξέρεις δεν βάζω τριαντάφυλλα...αλλα μαρούλια ντομάτες και ζαρζαβατικά .....
      Εύχομαι πάντα καλές στα τιμές στα προιόντα που πουλάς γιατί οταν αντίκρυσα το προεδρείο του αγροτικού συναιτερισμου στο χωριό μου κατάλαβα πολύ καλά γιατί δεν μπορούν να πουλήσουν τα προιόντα μας...ασε....