#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/01/2010 13:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ΝΔ: Ναι σε όλες τις εξεταστικές επιτροπές



Ο Εκπρόσωπος της Ν.Δ.,  Πάνος Παναγιωτόπουλος, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Επειδή τις τελευταίες ημέρες, για λόγους που καταλαβαίνει ο καθένας -και παρά τις διαδοχικές ανακοινώσεις του κόμματος- αναπτύσσεται μια παραφιλολογία για τη στάση, που θα τηρήσει η Ν.Δ. για τις Εξεταστικές Επιτροπές, η αλήθεια είναι μία. Και την επαναλαμβάνουμε για πολλοστή φορά: Η θέση της Νέας Δημοκρατίας σε θέματα διαφάνειας είναι αταλάντευτη: Όλα στο φως. Καμία σκιά. Διαφάνεια παντού και για όλους.

 Κατά συνέπεια, η θέση μας ήταν και είναι γνωστή και δεδομένη. Ναι, σε όλες τις Εξεταστικές Επιτροπές, που έχουν προταθεί ήδη στη Βουλή.

 Εξίσου όμως σαφής είναι και η τοποθέτηση της Ν.Δ. ότι δεν θα επιτρέψει οι Εξεταστικές αυτές Επιτροπές να αποπροσανατολίσουν τον Ελληνικό λαό από τα τεράστια προβλήματα, που προκαλεί και συσσωρεύει η κυβερνητική ανεπάρκεια».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. tiramola avatar
    tiramola 04/01/2010 13:29:12

    Καλά ρε παιδί μου αφού έχουν τόσο πρεμούρα για διαφάνεια γιατί άφησαν τον καταλληλότερο να κλείσει τη βουλή?
    Και γιατί δεν πρόλαβαν και τον Παπανδρέου?

    ΥΓ. Από την Αυστρία γύρισε ο Κώστας που είχε πάει για Χριστούγεννα?
    Γιατί προβλέπω να ξαναφύγει σύντομα με όσα θα αποκαλυφθούν και αυτή τη φορά θα έχει και παρέα τον Θοδωρή με τη Μάρα όπως τους είχε στην Αυστρία...

    • firfirikos avatar
      firfirikos @ tiramola 04/01/2010 13:40:25

      Η έκπληξη όμως δεν θα είναι να μπει ο θοδωρής και η μάρα στη φυλακή, αλλα αρκετά από τα σημερινά και τα παλιότερα κολλητάρια του γιωργάκη.
      Εκεί να δεις πόσο μεγάλο θα είναι το πανηγύρι εν'οψει της πράσινης διακυβέρνησης !!!

      • tiramola avatar
        tiramola @ firfirikos 04/01/2010 13:42:14

        Εγώ επέλεξα αυτόν που ήθελε να ματώσει.
        Εσύ?

        • firfirikos avatar
          firfirikos @ tiramola 04/01/2010 15:43:53

          Εμένα κανένας δεν με έπεισε ότι θέλει να ματώσει.
          Πολύ περισσότερο δε, κάποιοι που συμμετείχαν σε προηγούμενες εθνικές αιμορραγίες και τώρα παλεύουν να ξαναβαπτισθούν σωτήρες.
          Όμως ποιός θα μας σώσει από τους σωτήρες μας ;

    • ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
      ΔΗΜΗΤΡΗΣ @ tiramola 04/01/2010 13:43:48

      Στο επόμενο ταξίδι θα πάρει και τον Τσουκάτο μαζί του γιατί ξέρει ωραία μέρη στην Γερμανία και τα κανονίζει όλα μέσω τηλεφώνου(φυσικά μόνο SIEMENS)!!

  2. ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ 04/01/2010 13:37:30

    Ναι Αντώνη Σαμαρά, αυτό περιμέναμε να ακούσουμε. Ούτε εμάς, τα απλά μέλη του κόμματος, ούτε εσένα μας βαραίνει κάποιο σκάνδαλο. Γιατί λοιπόν να φορτωθεί στο νέο ξεκίνημά της η Νέα Δημοκρατία αμαρτίες του παρελθόντος;
    Φυσικά και το ΠΑΣΟΚ θα προσπαθήσει να αποπροσανατολίσει το λαό με τις εξεταστικές επιτροπές και όσα θα γίνουν εκεί, αλλά αυτό θα είναι δίκοπο μαχαίρι, γιατί αν δεν καταφέρει κάτι συγκλονιστικό, πέρα από όσα ήταν μέχρι τώρα γνωστά, θα στραφεί μπούμεραγκ εναντίον του η όλη προσπάθεια.

  3. cp avatar
    cp 04/01/2010 13:40:01

    για τα παμπερς δεν εχει τιποτα?

  4. provato avatar
    provato 04/01/2010 13:44:07

    Και αν οι εργασίες των εξεταστικών-προανακριτικών επιτροπών δεν καταλήγουν σε ΤΕΛΕΣΙΔΙΚΗ ποινική καταδίκη εμπλεκομένων προσώπων (όπως μέχρι τώρα), τότε προτείνω τα μέλη που μετέχουν στις εξεταστικές - προανακριτικές:
    1. Να μην πληρώνονται καθόλου για μη ΄΄παραγωγή έργου΄΄
    2. Να τους πληρώνουν από τη βουλευτική αποζημίωσή τους, με αναλογική παρακράτηση , όσοι βουλευτές ψήφισαν τη σύστασή τους.
    ΄΄Εξίσου όμως σαφής είναι και η τοποθέτηση της Ν.Δ. ότι δεν θα επιτρέψει οι Εξεταστικές αυτές Επιτροπές να αποπροσανατολίσουν τον Ελληνικό λαό από τα τεράστια προβλήματα, που προκαλεί και συσσωρεύει η κυβερνητική ανεπάρκεια΄΄
    Μα αυτός είναι και ένας απο τους ΄΄ρόλους΄΄ τους. ΄΄Πλυντήριο΄΄ και μάλιστα διακομματικό. Η επόμενη κυβέρνηση ΄΄ξεπλένει΄΄ την προηγούμενη. Και τα από-νερα της ΄΄μπουγάδας΄΄ τα ΄΄λούζετε΄΄ πάντα ο ΄΄κυριαρχος ΠΕΡΗΦΑΝΟΣ΄΄ λαός με (κατευθυνόμενη - χειραγωγούμενη) μνήμη χρυσόψαρου.

  5. mpaxalo avatar
    mpaxalo 04/01/2010 13:44:12

    Φάκτορα, είπαμε να αφήνεις τον γραφικό Τιραμόλα για να ασκούμεθα - δεν λεω. Αλλά μήπως πρέπει να δίνει στο σαιτ ποσοστά επειδή αποκλείεται να είναι μόνο τόσο γραφικός και να γραφει αυτες τις βλακείες

    • Eastrader avatar
      Eastrader @ mpaxalo 04/01/2010 15:30:05

      Ποτε μου δεν καταλαβα γιατι σε αυτο το πραγματι σοβαρο blog,δεν μπαινουν καποιοι σοβαροι σχολιαστες υπερ του Πασοκ.Υπαρχουν και πολλοι.Δεν το εχουν αντιληφθει μηπως?Νομιζω πως αποκλειεται γιατι και σε καποια αλλα blog που επισκεπτομαι επισης δεν βλεπω σοβαρο σχολιασμο απο μερους τους.Μηπως ειναι απασχολημενοι με την εξουσια?Ισως να σκασουν μυτη ξανα στις εκλογες.Σε καθε περιπτωση αδυνατω να πιστεψω οτι ενα μεγαλο και εμπειρο στην πολιτικη κομμα ειναι δυνατον να αντιπροσωπευεται απο τον Τιραμολα.Οχι οτι τον υποτιμω,οτι μπορει κανει και αυτος.Αλλα που ειναι οι σωστοι,καταρτισμενοι,εμπειροι σχολιαστες που θα επρεπε να εχει το Πασοκ?Ας ερθουν παρακαλω γιατι με τον Τιραμολα και 2-3 του αυτου επιπεδου δεν γινεται δουλεια.

      • (Α)θανάσης avatar
        (Α)θανάσης @ Eastrader 04/01/2010 18:21:49

        Και να πουν τι?

      • εναςάσχετος avatar
        εναςάσχετος @ Eastrader 04/01/2010 19:32:08

        Να με συμπαθάς συνάδελφε, αλλά θεωρώ το προσωποποιημένο σχόλιό σου επιεικώς απαράδεκτο.
        Κι εγω και ίσως και άλλοι σχολιαστές, έχουμε σχηματίσει απόψεις ο ένας για τον άλλο, αλλά δεν τις διατυπώνουμε έτσι ωμά.
        Και εμένα με ενοχλούν διάφορες ακροδεξιές υστερίες και οι αφελείς υμνολογίες που εκφράζονται εδώ μέσα, αλλά προσπαθώ να είμαι τουλάχιστον ευγενής προς τους συμπλογκίτες μου.

        • Eastrader avatar
          Eastrader @ εναςάσχετος 04/01/2010 19:46:37

          Μπορεις σε παρακαλω να μου εξηγησεις που ημουν αγενης?Ειναι αγενεια να ζηταω περισσοτερο διαλογο?Ειναι αγενεια να θεωρω οτι το Πασοκ αξιζει υψηλοτερου επιπεδου σχολιαστες?Ειναι μηπως αγενεια το οτι θελω περισσοτερα φιλοκυβερνητικα σχολια?Και για να λεμε και του στραβου το δικιο αγαπητε συμπλογκιτη,ειπα εγω για τις γνωμες των αλλων οτι ειναι ακροδεξιες υστεριες?Ειπα εγω οτι καποιοι εδω μεσα ειναι αφελεις υμνολογοι?Μπορεις να μου πεις ποιοι ειναι η το πεταξες ετσι για να πεις κατι?Εγω ειχα το θαρρος να πω ακριβως αυτο που πιστευω και παλι με θαρρος καθομαι τωρα και εξηγω.Εσυ μπορεις να μου πεις ποιους εννοεις?Και μην μου πεις παλι περι ευγενειας γιατι τοτε απλα πετας λασπη στον ανεμιστηρα.

          • εναςάσχετος avatar
            εναςάσχετος @ Eastrader 04/01/2010 20:34:07

            "Σε καθε περιπτωση αδυνατω να πιστεψω οτι ενα μεγαλο και εμπειρο στην πολιτικη κομμα ειναι δυνατον να αντιπροσωπευεται απο τον Τιραμολα. Οχι οτι τον υποτιμω,οτι μπορει κανει και αυτος."
            "Ας ερθουν παρακαλω γιατι με τον Τιραμολα και 2-3 του αυτου επιπεδου δεν γινεται δουλεια."

          • Eastrader avatar
            Eastrader @ εναςάσχετος 04/01/2010 20:59:08

            Ακριβως.Το Πασοκ ειναι μεγαλο κομμα.Το μεγαλυτερο αυτην τη στιγμη και κυβερνηση.Ειναι σωστο η ολη υπερασπιση του να γινεται απο καποια φτωχα σχολια/συνθηματα?Δεν ειναι οτι με επιασε ο πονος φιλε μου για το Πασοκ,αλλα οπως εχεις δει εδω μεσα συχναζουν καποιοι υψηλης ποιοτητος σχολιαστες που πολυ θα ηθελα να εχω την ικανοτητα τους και νομιζω οτι και καποιοι αντιστοιχοι απο τις αλλες πλευρες θα εκαναν τον διαλογο πολυ καλυτερο και πιο ζωντανο.Απο κει και περα θα σε παρακαλουσα να μου πεις ποτε χαρακτηρισα καποιον ως ακροδεξιο,υστερικο,και αφελη.

          • εναςάσχετος avatar
            εναςάσχετος @ Eastrader 04/01/2010 20:56:21

            Όσο για τα υπόλοιπα, διάβασε ξανά τη φράση μου.
            Δεν αποδίδω τίποτα σε σένα.

  6. tiramola avatar
    tiramola 04/01/2010 13:55:21

    Θάρθει η ώρα παίδαρε που θα χρειαστεί να τοποθετηθείς επί της ουσίας , αν δεν έχεις αλλάξει nick name μέχρι τότε...

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ tiramola 04/01/2010 17:51:47

      ρε τιραμόλα... αληθεύει ότι το επιτελείο της Μπιρμπίλη είναι τέως υπάλληλοι της ΓΕΚ/Τέρνα?

      • Orestios avatar
        Orestios @ archaeopteryx 04/01/2010 18:15:13

        Η καλικάντζαρίνα και τα μαστόρια της, ένα πράγμα.

  7. νέος avatar
    νέος 04/01/2010 13:57:50

    Κανείς δεν θα μπει φυλακή. Αν υπήρχε τέτοιος "κίνδυνος", ούτε κατά διάνοια δεν θα έκαναν τέτοιες κινήσεις.
    Το θέαμα είναι ο επιδιωκόμενος σκοπός, το θέαμα που θα αποπροσανατολίσει τον κόσμο από τα οικονομικά μέτρα και το ασφαλιστικό!

  8. ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΤΗΣ avatar
    ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΤΗΣ 04/01/2010 16:50:54

    ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΟΙΝΙΚΕΣ ΕΥΘΥΝΕΣ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΓΙΑ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΚΑΝΔΑΛΑ, ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΑΓΡΑΦΕΙ, ΤΟΤΕ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΜΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΓΙΑ ΜΑΛΑΚΕΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ.

  9. sirmar avatar
    sirmar 04/01/2010 17:46:23

    Συμφωνώ με το οτι λεει το προβατο.
    να μήν πάρουν μια τα βουλεύτακια και να πληρώσουν τα τέκνατους και της νύφες που έχουν μονοιμοποιήσοι στη βούλη(τρα.....) απο την τσέπη τους

  10. ΑΡΗΣ Θ avatar
    ΑΡΗΣ Θ 04/01/2010 20:56:23

    Πρόκειται για εξεταστικές επιτροπές-ανέκδοτο. Το κάθε κόμμα θα βγάλει το πόρισμα του και φυσικά το ΠΑΣΟΚ θα καταλήξει ότι για τη siemens,το Βατοπεδι, τα ομόλογα πιθανώτατα και για το Χρηματιστήριο (ίσως και για το ότι δεν μπορεί να πάρει πρωτάθλημα ο ΠΑΟ) φταίει ο Καραμανλής , ο Ρουσόπουλος,ο Μπασιακος ο Αλογοσκούφης κλπ Στη συνέχεια κραδαίνοντας το πόρισμα της Βουλής (γιατί πόρισμα στην ουσία είναι αυτό της πλειοψηφίας) - το οποίο βεβαίως δεν θα μπορεί να τεθεί όπως και οι "κατηγορούμενοι" υπό την κρίση της Δικαιοσύνης διότι τα τυχόν αδικήματα έχουν παραγραφεί- θα βάλει "λάσπη στον ανεμιστήρα".
    Κι ενώ εμείς ("εμείς" ο λόγος το λέει) θα ψαχνόμαστε αν και ποιος και πως "τα πήρε" κάποιοι θα κάνουν τις "δουλειές" τους (στη χειρότερη περίπτωση) και θα συνεχίζουν να κυβερνούν αφελώς (στην καλύτερη αλλά όχι λιγότερη επικίνδυνη περίπτωση)