24/04/2010 17:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ΝΔ: Κραυγαλέα η ανεπάρκεια του Πρωθυπουργού

Σκληραίνει μέρα με την ημέρα η αντιπαράθεση κυβέρνησης – ΝΔ για το ΔΝΤ και την Οικονομία. Χθες ο Αντώνης Σαμαράς χαρακτήρισε «προσωπικό κατόρθωμα» του Γιώργου Παπανδρέου την προσφυγή στο ΔΝΤ.

Σήμερα ο Πρωθυπουργός απάντησε ασκώντας δριμεία κριτική στην προηγούμενη κυβέρνηση λέγοντας ότι οδήγησε τη χώρα σε υπερχρέωση με τεράστια ελλείμματα «Φτάσαμε εδώ υπερχρεωμένοι σε τέτοιο βαθμό που φοβήθηκαν ακόμη και οι καλοί πιστωτές μας», πρόσθεσε.

Απαντώντας ο εκπρόσωπος  της Νέας Δημοκρατίας, Πάνος Παναγιωτόπουλος, κληθείς να σχολιάσει την ομιλία του Πρωθυπουργού στη Ρόδο, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

« Ας μην υποκρίνεται ο κ. Παπανδρέου ότι δεν έχει καταλάβει που οδήγησε τη χώρα...Το “κατόρθωμά του” με το ΔΝΤ δεν αντιμετωπίζεται με εύκολους αφορισμούς κατά των πολιτικών του αντιπάλων. Αντιμετωπίζεται με υπεύθυνη συλλογική προσπάθεια για δομικές αλλαγές στην Ελληνική οικονομία, που θα επιτρέψουν να υπερασπιστούμε την κοινωνική συνοχή και να βγούμε το ταχύτερο δυνατόν από τους όρους του ΔΝΤ. Εμείς εστιάζουμε την προσοχή μας σε αυτή τη συλλογική προσπάθεια. Ο κ. Παπανδρέου, ας κρατήσει την οξύτητα και την αναζήτηση εύκολων άλλοθι για την κραυγαλέα ανεπάρκειά του

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Β.Κ.Σ. avatar
    Β.Κ.Σ. 24/04/2010 17:40:06

    αυτό τώρα του Παναγιωτόπουλου είναι δυναμική αντιπολίτευση; σοβαρολογούμε; γιατί δεν του απαντά με στοιχεία; γιατί δεν του τρίβει στη μούρη με τί επιτόκιο δανείστηκε ο Καραμανλής πριν από δέκα μήνες; σοβαρολογούμε; τείνω να είμαι απολύτως βέβαιη πως η Νέα Δημοκρατία είναι ο καλύτερος στυλοβάτης του Παπανδρέου!

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Β.Κ.Σ. 24/04/2010 21:25:45

      Νομίζω ότι αλλιώς μιλάει ο Σαμαράς, αλλιώς ο Παναγιωτόπουλος. Προσωπικά, τείνω να πιστέψω ότι ο Παναγιωτόπουλος είναι ο καλύτερος στυλοβάτης του Παπανδρέου. Κάτι γίνεται εκεί, δεν εξηγείται αλλιώς, τέτοια επικοινωνιακή ανεπάρκεια.

      Πραγματικά σας λέω ότι νοσταλγώ το Ρουσόπουλο.

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/04/2010 17:51:03

    Aπλα δεν εχουμε αντιπολιτευση. Οι λογοι αγνοουνται η εικαζονται...

    ΠΠ

  3. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 24/04/2010 17:59:38

    Αντιπολίτευση έχουμε. Το αντίθετο της συμπολίτευσης.
    Έλα όμως να δεις που το αντίθετο του μηδενός είναι το μηδέν...

  4. pikras avatar
    pikras 24/04/2010 18:01:04

    θέλω να δω τη στρατηγική της ΝΔ για το σοβαρό αυτό θέμα. Θα το αφήσει έτσι στο ντούκου. Θα μας πνίξει η επικοινωνιακή λαίλαπα της κυβέρνησης.

  5. donaE avatar
    donaE 24/04/2010 18:08:35

    Οι Ελληνες εχουν το κρατος τους σε τελεια ανυποληψια.Για αυτο πιστευουν πως εχουν μονο δικαιωματα και οχι υποχρεωσεις.Τι υποχρεωση εχεις σε καποιον που σε κοροιδευει;
    Φυσικα τους ειναι παγερα αδιαφορο ποιος και τι ειναι ο Πρωθυπουργος.
    Βεβαια επειδη το κρατος αντιπροσωπευει-αρκετα παντως-τον λαο,η ανυποληψια εκφραζει και την γνωμη που εχουμε για τον εαυτο μας.
    Καταθλιπτικη εικονα δηλαδη.

  6. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 24/04/2010 19:23:13

    "Σκληραίνει μέρα με την ημέρα η αντιπαράθεση κυβέρνησης...."
    Ας δείξει λίγο κατανόηση, όχι τόση σκληρότητα, είναι αδικο!

  7. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 24/04/2010 19:25:03

    “Σκληραίνει μέρα με την ημέρα η αντιπαράθεση κυβέρνησης-ΝΔ.....”
    Ας δείξει λίγο κατανόηση, όχι τόση σκληρότητα, είναι αδικο!

  8. Κάποιος. avatar
    Κάποιος. 24/04/2010 19:30:30

    Είναι δυνατόν να επιτρέπεται να κυβερνάει ένας πρωθυπουργός και μια κυβέρνηση που δεν τηρεί ούτε μια προεκλογική υπόσχεση ;
    Είναι ή δεν είναι παραπλάνηση του ελληνικού λαού όταν άκουγε προεκλογικά, ότι υπάρχουν λεφτά, ότι θα δοθούν αυξήσεις, ότι δεν θα γίνουν απολύσεις ;
    Η μήπως ο ελληνικός λαός είχε ενημερωθεί για τις χαρτογραφήσεις μέσω του ΔΝΤ που έκανε ο μεγάλος κωπηλάτης ;

    Και καλά αξιωματική αντιπολίτευση δεν υπάρχει (είπαμε ο Σαμαράς πρώτα θα γίνει πρωθυπουργος σε 4 ή 8 χρόνια και μετά θα αντιδράσει).
    Οι μισοί εντωμεταξύ νεοδημοκράτες(νεοφιλελεύθερη πτέρυγα) θα ζηλεύουν που τους πρόλαβε το ΠΑΣΟΚ με το ΔΝΤ.

    Ο πρόεδρος της Δημοκρατίας όμως τι σκατά κάνει, την γλάστρα ;
    Αλλά βέβαια όταν η τελευταία γραμμή άμυνας της κοινοβουλευτικής δημοκρατίας μας που είναι ο πρόεδρος,εκλέγεται ουσιαστικά από το κυβερνόν κόμμα και όχι από τον λαό, τι να περιμένουμε ;

    • ataktos avatar
      ataktos @ Κάποιος. 24/04/2010 19:42:45

      ΚΑΠΟΙΟς - μην λες... λόγια για τον κύριο Πρόεδρο ....τουλάχιστον μαθαίνουμε και βλέπουμε από τα ΜΜΕ ότι πάει με τα χρήματα μας καμιά εκδρομή στην υφήλιο ...και είναι ωραίος .....

  9. TASSOS avatar
    TASSOS 24/04/2010 19:38:55

    Όσο η Ν.Δ δεν καταθέτει πρόταση μομφής εναντίον της κυβέρνησης, τόσο ο κόσμος θα καταλαβαίνει την "πλάτη" που βάζει. Τα περί κόντρας......

    • Κάποιος. avatar
      Κάποιος. @ TASSOS 24/04/2010 19:42:03

      Tassos τι πλάτη να βάλει ο Σαμαράς ;
      Οπως έγραψα πιο πάνω "οι μισοί εντωμεταξύ νεοδημοκράτες(νεοφιλελεύθερη πτέρυγα) θα ζηλεύουν που τους πρόλαβε το ΠΑΣΟΚ με το ΔΝΤ".

  10. aris53m avatar
    aris53m 24/04/2010 21:17:19

    καλά έχω σκάσει στα γέλια,

    αγώνας ανικανότητας

    οι δικοί μας είναι λιγώτεροι ανίκανοι από τους δικους σας

    χιχιχιχι

  11. george avatar
    george 25/04/2010 00:45:22

    Αν νομίζει ο Αντουαν οτι με παπαγάλους με πλουμιστές ουρές τύπου Παναγιωτόπουλου, Μαρκόπουλου,Μιχαλολιάκου, Παυλόπουλου, Σιούφα κα δεν αναφέρω άλλους γιατί θα κούραζα πολύ, θα γυρίσει το παιχνίδι είναι γελασμένος. Αντων, τα βαρίδια δεν είναι μόνο η Ντόρα και οι αποτυχημένοι του Καραμανλή, τα βαρίδια είναι όσοι η αλαζονία τους τους εμποδίζει να δουν στα δυο μέτρα και δυστυχώς αυτοί συναγελάζονται ακόμη μαζί σου.