26/10/2011 15:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ΝΔ: Η κυβέρνηση να υπερασπιστεί την αξιοπρέπεια των Ελλήνων

Ο Εκπρόσωπος της Νέας Δημοκρατίας, Γιάννης Μιχελάκης, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Τα όσα διαδραματίζονται στις Βρυξέλλες, ερήμην του κ. Παπανδρέου, είναι αποτέλεσμα λαθεμένων κυβερνητικών χειρισμών.

Είναι εκείνα που η κυβέρνηση  διακήρυσσε πως ήθελε να αποφύγει, παίρνοντας διαδοχικά πακέτα επώδυνων μέτρων.

Αναμένουμε να δούμε, εάν η όποια ελάφρυνση χρέους, θα μας επιστρέψει -τουλάχιστον- εκεί που ήμασταν (από πλευράς χρέους και τόκων) το 2009 και πριν αρχίσουν όλες αυτές οι θυσίες.

Επίσης, αναμένουμε να δούμε τον τρόπο διασφάλισης της ρευστότητας για την οικονομία μας  και των  ασφαλιστικών μας  ταμείων.

Και ασφαλώς ζητάμε από την Κυβέρνηση να υπερασπιστεί την αξιοπρέπεια των Ελλήνων και να μην δεχτεί καν οποιαδήποτε συζήτηση για εκχώρηση της εθνικής μας κυριαρχίας».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Απορία avatar
    Απορία 26/10/2011 16:01:50

    Ο κύριος Παπανδρέου, κύριε Μιχελάκη, θα επιλέξει από όλες τις επιλογές την χειρότερη και την πιο επιζήμια για τον λαό και για το έθνος. Αυτό είναι κάτι παραπάνω από δεδομένο.

    Άρα το ζητούμενο είναι η ΝΔ τι προτίθεται να κάνει όταν με το καλό έρθει στην εξουσία. Θα "τιμήσει την υπογραφή της χώρας" ή θα προβεί σε συμφέρουσες για τον λαό αναιρέσεις όποιων "υπογραφών" αποδειχθούν καταχρηστικές και προϊόντα εκμετάλλευσης των ξένων έναντι της Ελλάδας;

    Η ΝΔ καλά θα κάνει να περάσει από την διαπιστωτική αντιπολίτευση στην ενεργή και δυναμική αντιπολίτευση.
    Ο κόσμος έχει αγριέψει και δεν έχει πλέον καμμία υπομονή.

    "Επαναδιαπραγμάτευση", εαν κάποιος έχει την πρόθεση να την κάνει, μπορεί να την αρχίσει και από τον καιρό που είναι αντιπολίτευση, δεν χρειάζεται να γίνει πρώτα κυβέρνηση για να αρχίσει.

    Με αυτόν τον τρόπο θα δώσει στους ξένους τον τύπο γραφής της πολιτικής που θα ακολουθήσει όταν έρθει στα πράγματα. Έτσι προλαβαίνονται και κόβονται οι υπέρμετρες ορέξεις των ξένων, που είδαν ΠΑΣΟΚ και ετοιμάζονται να μπουκάρουν και από τα παράθυρα για να πλιατσικολογήσουν τον εθνικό πλούτο και το ανθρώπινο δυναμικό της χώρας.

    • Y. avatar
      Y. @ Απορία 26/10/2011 16:07:12

      Ες αύριον τα σπουδαία, οψόμενοι τους Φιλίππους (...ελπίζω)

    • factorx avatar
      factorx @ Απορία 26/10/2011 16:09:49

      Περιμένω να μας πεις πως μπορεί η αντιπολίτευση να κάνει επαναδιαπραγματευση τώρα, χωρίς να είναι στην κυβέρνηση.

      • Απορία avatar
        Απορία @ factorx 26/10/2011 18:14:16

        Αναφέρθηκε αυτό. Κάνοντας νύξεις ότι όταν γίνει κυβέρνηση δεν θα σεβαστεί τυχόν καταχραστικές συμβάσεις και συνθήκες που θα έχει υπογράψει το ΠΑΣΟΚ.

  2. Orestios avatar
    Orestios 26/10/2011 16:15:34

    Την αξιοπρέπεια των Ελλήνων θα την υπερασπιστούμε οι Έλληνες.
    Ο Παπανδρέου έχει παντιέρα τον οπορτουνισμό και τον αμοραλισμό.
    Ποτέ δεν θα υπερασπιστεί κάτι εκτός του συμφέροντός του.
    Έχει διδαχθεί από τον Τσαουσέσκου και τον Καντάφι τί πρέπει να κάνει στο λαό που κυβερνά.

  3. firiki2010 avatar
    firiki2010 26/10/2011 16:20:50

    Κατι που ξέχασε ο κ Μιχελάκης "... πακέτα επώδυνων ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΑΝΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΩΝ μέτρων..."
    Κατά τα λοιπά πολύ αισιοδοξία βλέπω: "...εάν η όποια ελάφρυνση χρέους, θα μας επιστρέψει -τουλάχιστον- εκεί που ήμασταν (από πλευράς χρέους και τόκων) το 2009..." Προχθες ο Βενιζέλος μας έλεγε για "επιστροφή στο βιοτικό επίπεδο του 2004" Τελικά μια χαρά μας βλέπω!
    @Απορία
    Την απορία του Φάκτορα για το πως επαναδιαπραγματεύεσαι από την αντιπολίτευση την έχω κι εγώ (όχι πως η επαναδιαπραγμάτευση είναι πανάκεια).

    • Γ.ΜΠΡΑΟΥΔΑΚΗΣ avatar
      Γ.ΜΠΡΑΟΥΔΑΚΗΣ @ firiki2010 26/10/2011 16:29:02

      Το 2009 το χρέος που παρέλαβε το ΠΑΣΟΚ ήταν στο 115% του ΑΕΠ, που σύμφωνα με όλες τις ενδείξεις σε αυτά τα επίπεδα θα φτάσει και πάλι το 2021!!! Οπότε αυτό που παρέλαβε το ΠΑΣΟΚ, θα το παραδώσει μετά από όλα αυτά τα επαίσχυντα μέτρα, το νωρίτερο το 2021!!!

    • Απορία avatar
      Απορία @ firiki2010 26/10/2011 23:19:04

      Όταν ο γερμανός έρχεται και απαιτεί από σένα να του παραδώσεις τα κλειδιά της χώρας, επειδή δήθεν του χρωστάς κάποια λογιστικά ποσά.
      Και όταν αυτό προσπαθούν να το επιτύχουν βασιζόμενοι στην ανικανότητα μιας κυβέρνησης, στελέχη της οποίας έχουν αποδεδειγμένα λαδώθει από αυτούς στο παρελθόν, τότε οφείλει η αντιπολίτευση να τους θυμήσει εμμέσως πλην σαφώς ότι σε αυτήν την περίπτωση δεν είναι δεδομένη η "συνέχεια του κράτους".
      Και ο νοών νοείτω.

      Το παραπάνω είναι μια εν δυνάμει μορφή πρόωρης "επαναδιαπραγμάτευσης", όπως τέλος πάντων αφήνει να εννοηθεί η ΝΔ.

      Έτσι τουλάχιστον καταλαβαίνω εγώ την επαναδιαπραγμάτευση. Εαν δεν είναι έτσι τα πράγματα, ας μας διαφωτίσει κάποιος άλλος που καταλαβαίνει περισσότερα.

  4. Dino Haidas avatar
    Dino Haidas 26/10/2011 16:21:32

    Κάτι οικονομικά μεγάλο πρόκειται να συμβεί στην Αμερική σύντομα.

    Θα είναι πολύ καταστροφικές για τους περισσότερους ανθρώπους, θα τους χτυπήσει σαν ένας τοίχος από τούβλα.

    Θα χτυπήσει αμερικανική σκληρότερα και πιο βαθιά απ 'οτιδήποτε
    άλλο έχουμε δει από τη Μεγάλη Ύφεση.

    Αυτή η οικονομική κατάρρευση θα μπορούσε τελικά να οδηγήσει
    σε ένα παγκόσμιο οικονομικό σύστημα με ένα κόσμο
    νόμισμα και ενός κόσμου κεντρική τράπεζα
    και ενός κόσμου κυβέρνηση.

    Είναι ότι αυτό που πραγματικά χρειαζόμαστε; ?

    • Y. avatar
      Y. @ Dino Haidas 26/10/2011 16:33:15

      Το ‘γραψαν και η Βάγκρα και ο Πετροκοσμάς!

  5. Y. avatar
    Y. 26/10/2011 16:30:35

    Κατ’ αρχάς δεν έχει βγει τελικό κείμενο, ώστε να βγουν συμπεράσματα. Όταν θα υπάρξει, 1, 2, 3, 4...η ΝΔ δεν συμφωνεί, και όταν γίνει κυβέρνηση θα τα επαναδιαπραγματευτεί. Τόσο απλά
    Εξ άλλου ο Μιχελάκης σαφώς αναφέρει τα τρία (σήμερα) σημεία, στις τρείς τελευταίες παραγράφους της ανάρτησης

  6. Δήμος avatar
    Δήμος 26/10/2011 21:11:01

    Τι γίνεται με αυτά που γράφτηκαν από καλοθελητές πως δήθεν δεν μίλησε ο Σαμαράς στο ΕΛΚ; Βρείτε ρε παιδιά το απόσπασμα να το βάλετε.

  7. Ηφαιστίωνας avatar
    Ηφαιστίωνας 26/10/2011 21:29:24

    Μιχελάκης: "Αναμένουμε να δούμε, εάν η όποια ελάφρυνση χρέους, θα μας επιστρέψει -τουλάχιστον- εκεί που ήμασταν (από πλευράς χρέους και τόκων) το 2009 και πριν αρχίσουν όλες αυτές οι θυσίες.

    Επίσης, αναμένουμε να δούμε τον τρόπο διασφάλισης της ρευστότητας για την οικονομία μας και των ασφαλιστικών μας ταμείων".
    Αναμένετε, κ. Μιχελάκη μου να δείτε την όποια ελάφρυνση του χρέους, είπατε; και τον τρόπο διασφάλισης της ρευστότητας για την οικονομία είπατε; Καλά. Θα... αναμένετε μέχρι να καταστρέψει εντελώς τη χώρα ο ΓΑΠ και μετά βλέπουμε, έτσι;