15/04/2010 18:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ΝΔ: Δεν ενδείκνυται η συνταγή ΔΝΤ

Αναφερόμενος στο ενδεχόμενο προσφυγής της χώρας στο ΔΝΤ, -απάντηση που δόθηκε πριν από την επιστολή Παπακωνσταντίνου- ο εκπρόσωπος Τύπου της ΝΔ επανέλαβε την πάγια θέση του κόμματος του ότι «η συνταγή ΔΝΤ δεν ενδείκνυται για την Ελλάδα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. http://neotera.wordpress.com avatar
    http://neotera.wordpress.com 15/04/2010 18:36:33

    Τότε τι ενδείκνυται ? Ασφαλώς όχι η προσωρινή στάση πληρωμών, ούτε η αναζήτηση χρημάτων εκτός αγορών, ούτε, ούτε... Δηλαδή θα περιμένουμε την κυβέρνηση στη θέση της οποίας δε θέλουμε να βρεθούμε ... ))

  2. Orestios avatar
    Orestios 15/04/2010 18:44:26

    Αναρρωτιέμαι για πόσο καιρό θα είναι μελάτες οι ανακοινώσεις του γραφείου τύπου της ΝΔ.
    Έχουν διαβάσει στο ελάχιστο τους λόγους του Σαμαρά?????????
    Είναι τόσο ανίκανοι?

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Orestios 15/04/2010 19:02:11

      Πέστα...

      • Orestios avatar
        Orestios @ Κώστας Ροδινός 15/04/2010 20:03:54

        Εδώ πλέον έχουμε υποδούλωση της χώρας στο ΔΝΤ και στη ΝΔ ο τομέας επικοινωνίας μάλλον σκέφτηκε να αλλάξει πλευρό στον ύπνο του δικαίου.
        Έτσι περιμένουν να κερδίσουν τον κόσμο?

      • Orestios avatar
        Orestios @ Κώστας Ροδινός 15/04/2010 20:06:23

        Καμία στήριξη στον Σαμαρά δεν προσφέρει ο τομέας επικοινωνίας. Κοιμούνται κανονικά και βάζουν πλάτη στο GAP.

  3. DrNo avatar
    DrNo 15/04/2010 19:29:52

    Ο ΓΑΠ εχει περάσει (με τη βοηθεια των ΜΜΕ) στην κοινωνία μηνυμα οτι προσπαθεί & τρέχει και η ΝΔ οτι ασχολείται με την εσωστρέφια της.
    Τέτοιες ώρες δεν μπορεί να βγάζουν βλακώδεις δηλώσεις, αφού δεν είναι σε θέση να πείσουν ούτε τους κερδοσκόπους , ούτε τη Μέρκελ να φερθεί με αγαπη.
    Ας αποδείξουν οτι για την είσοδο του ΔΝΤ ευθύνεται ο ΓΑΠ και όχι ο Καραμανλής.

  4. mara avatar
    mara 15/04/2010 23:04:44

    Kοιμούνται??? ή κάνουν... πως κοιμούνται??? Τί ακριβώς παίζεται θα ξεκαθαρίσει σύντομα. Ελπίζω ακόμα ότι θα μας σοκάρει... ευχάριστα ο Αντώνης.
    Ελπίζω γιατί δεν μπορώ να διανοηθώ ότι μπορεί να συμβεί το αντίθετο....
    Ο θεός να τον φωτίσει!!!

    • Orestios avatar
      Orestios @ mara 16/04/2010 00:09:33

      Μόνο ο Αντώνης μας δίνει ελπίδα. Οι ανακοινώσεις της γραμματείας τύπου του κόμματος προκαλούν τουλάχιστον πλήξη.

  5. mara avatar
    mara 16/04/2010 07:59:14

    Όχι μόνο "πλήξη" αλλά και πολλά ερωτηματικά... Άντε να δούμε ως πότε...???
    ΔΝΤ (με ότι αυτό συνεπάγεται), ψηφίστηκε το λαθρονομοσχέδιο, θα μπορούν πλέον να εισάγονται στις στρατιωτικές σχολές οι πάντες χωρίς την προυπόθεση της ελληνικής ιθαγένειας, στο Αιγαίο παίζεται άγριο παιχνίδι, συζητάνε για την ονομασία των Σκοπίων το Βόρεια Μακεδονία, βάλε και τα πρόσφατα σκληρά μέτρα που επέβαλαν μαζί με ασφαλιστικό και φορολογικό και τα περάσανε όλα χωρίς να ανοίξει ρουθούνι....
    Το μόνο που μένει για να μας αποτελειώσει είναι κάποιο χοντρό σκηνικό στο Αιγαίο ή στην Θράκη.
    Μουδιασμένος ο κόσμος παρακολουθεί το τί γίνεται και δεν βλέπει αποτελεσματική αντίδραση από κανέναν. Μόνο λόγια...
    ΣΩΤΗΡΕΣ... μετά τις καταστροφές????
    Άσε... το έχουμε ξαναδεί το έργο. Αυτοί μόνο σωτήρες δεν είναι...

  6. nina avatar
    nina 16/04/2010 10:32:34

    άν ο Αντώνης θέλει να γράψει ιστορία πρέπει να ξεκινήσει αμέσως ανένδοτο μέχρι να πέσει η κυβέρνηση και να πέσει πρίν μας βάλλει στοΔΝΤ .έχει τα κότσια? άν δεν το κάνει θα τον προλάβει ο λαός και τότε θα τιναχτεί το σύστημα στον αέρα.όλοι οι κλέφτες ή οι ανίδεοι στον κορυδαλό. μόνο έτσι θα βάλλει πλάτη ο κόσμος. Δείτε την ισλανδία.

    • mara avatar
      mara @ nina 16/04/2010 13:10:29

      θα γράψει ιστορία??? ή θα τον τελειώσουν... (έχουν αυτοί τους τρόπους...)
      Μπορεί να τα βάλει μόνος του με το εγχώριο και διεθνές σύστημα???
      Έχει προλάβει να δημιουργήσει τις κατάλληλες "συμμαχίες" εντός... και εκτός... για να στηριχθεί μία τέτοιου βεληνεκούς αντίδραση???
      Μακάρι. Ο κόσμος θα είναι σύσσωμος μαζί του. Το βλέπω όμως λίγο χλωμό. Μέχρι στιγμής δεν δείχνει να έχει τον "αέρα" αρχηγού που έχει πλάτες....
      Το μόνο που δείχνει, είναι εξαιρετικά προσεχτικές κινήσεις χωρίς ιδιαίτερη τόλμη, σαν να φοβάται μην γίνει κάποιο λάθος.
      Ίσως περιμένει να εισπράξει την αναμφισβήτητη δυσαρέσκεια του κόσμου προς το ΠΑΣΟΚ που κατρακυλάει μέρα με την μέρα.
      (Αυτό όμως είναι επιλογή πολύ υψηλού ρίσκου, γιατί κάποιοι άλλοι κινούνται ήδη, και έχουν άλλα σχέδια...)
      Ίσως πάλι να γνωρίζει πράγματα που εμείς ακόμα δεν τα ξέρουμε και περιμένει τον κατάλληλο χρόνο για να εκδηλωθεί όπως όλοι περιμένουμε.
      Ίσως πάλι τον προλάβουν οι εξελίξεις και χάσει το τρένο...
      Το βέβαιο είναι ότι είμαστε όλοι πολύ ανήσυχοι γι΄αυτά που γίνονται και γι΄αυτά κυρίως που θα ακολουθήσουνε.


      Παίζονται χοντρά παιχνίδια στην πλάτη της Ελλάδας