#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/05/2011 11:37
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μ. Χρυσοχοίδης: Το παιδί των «σοβιέτ» ζητά «αποσοβιετικοποίηση»



Από-σοβιετικοποίηση τώρα» είναι το τελευταίο σύνθημα του υπουργού Ανάπτυξης, το οποίο  προφανώς του φάνηκε  πολύ έξυπνο και ευρηματικό. Στο ρυθμό της  τρόικας  λοιπόν. Αλλά από την άλλη: «Κοίτα ποιος μιλάει». Το γέννημα θρέμμα του πασοκικού σοβιέτ.

Μάταια αναζητήσαμε στο βιογραφικό του υπουργού Ανάπτυξης κάποια επιτυχία, κάποια διάκριση, ένα μεροκάματο, έστω,  στον ιδιωτικό τομέα. Τζίφος. Όλες οι θέσεις από τις οποίες πέρασε (σύμφωνα με το βιογραφικό του) πάντα αμείβονταν από το δημόσιο. Και σε όλες βρέθηκε ελέω ΠΑΣΟΚ. Από τις χαρακτηριστικές περιπτώσεις των ανθρώπων που καβάλα στο ΠΑΣΟΚ από το 1981 άλωσαν τα δημόσια αξιώματα.  Το ΠΑΣΟΚ έγινε το όχημα για τα βρεθεί από την φτωχή αγροτική ζωή της Βέροιας στα σαλόνια των Αθηνών.

Το 1982 ο φιλόδοξος νεαρός, τότε, γίνεται γραμματέας της νομαρχιακής επιτροπής ΠΑΣΟΚ Ημαθίας. Το μεγαλύτερο προσόν του, όπως λένε  κάποιοι παλιοί σύντροφοί του, «ήταν πάντα πιστός στην κομματική γραμμή» και «δεν έλεγε ποτέ όχι». Το 1987, σε ηλικία 32 ετών, διορίζεται από το ΠΑΣΟΚ νομάρχης Καρδίτσας. Η νομαρχία είναι το πρώτο «λάφυρο». Το 1989 αφού είχε καταφέρει  να προσεγγίσει το περιβάλλον του Άκη και να κερδίσει την εύνοιά του, εκλέγεται βουλευτής. Το 1994 ο Ανδρέας Παπανδρέου και ο Άκης τον έκαναν υφυπουργό Εμπορίου, με υπουργό τον Κ. Σημίτη. Σκοπός τους ήταν να έχουν κάποιον έμπιστο δίπλα στον Κ. Σημίτη για να παρακολουθεί τις κινήσεις του. Εκείνος όμως φροντίζει να έχει καλές σχέσεις και μαζί του, χωρίς να το ξέρει ο Άκης.  Θα το μάθει αργότερα,  όταν ο Κ. Σημίτης γίνει πρωθυπουργός και ο Μ. Χρυσοχοίδης ταχθεί ανοιχτά υπέρ του. Δεν ήταν λίγοι αυτοί που μιλούσαν τότε για την «προδοσία» του Μιχάλη. Ο Μιχάλης όμως ήταν και πάλι στην σωστή πλευρά: του νέου ισχυρού άνδρα. Αυτό θα του εξασφαλίσει την παραμονή του στην κυβέρνηση και την εξουσία.

Όταν αρχηγός του ΠΑΣΟΚ αναλαμβάνει ο Γ.Παπανδρέου, παρ’ ότι μοιάζει να συγκρατεί με το ζόρι πλέον τις δικές του αρχηγικές φιλοδοξίες, είναι και πάλι εκεί. Και ξανά υπουργός. Τώρα έχουν αρχίσει τα χρόνια της τρόικας. Και ο Μ.Χρυσοχοίδης είναι για άλλη μια φορά στην πλευρά των ισχυρών. Μόνο που οι σημερινοί ισχυροί θέλουν να αποδομήσουν το κομματικό κράτος που τον εξέθρεψε. Ο Μ.Χρυσοχοίδης το ‘χει: «Κάτω το κομματικό κράτος». Αν συνοδευόταν και από λίγη αυτοκριτική, μπορεί και να έπειθε κάποιους

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 25/05/2011 11:42:07

    Τα λεει δημοσια τωρα για να μη τα βγαλει το wilikeaks !! χαχαχααα
    Μοντελοποιηση + Μπορτνελοποιηση ΠΑΣΟΚ.

    ΠΠ

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 25/05/2011 12:51:51

      Έτσι.

    • ataktos avatar
      ataktos @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 25/05/2011 13:27:52

      xixxi

    • drider avatar
      drider @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 25/05/2011 15:10:53

      Προσπάθησε να ορίσει σχηματικά τα αντιμαχόμενα στρατόπεδα:
      1) Αντι-κρατιστές (ΠΑΣΟΚ + ΝΔ + ΛΑΟΣ + ΔΗΣΥ)
      2) Κρατιστές (ΣΥΡΙΖΑ + ΚΚΕ + ΔΗΜΑΡ + ΑΡΜΠΟΛ)

      Απλώς το "σοβιετικός" χρησιμοποιήθηκε μπας και προξενήσει κανένα ρήγμα στο 2ο μπλοκ.

  2. Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
    Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 25/05/2011 11:48:20

    Θλιβομαι και εξοργίζομαι όταν διαβάζω CV των υπουργών μας... (ή αλλιώς "πρωτοκλασσάτα στελέχη")

    • Αίθρα avatar
      Αίθρα @ Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 26/05/2011 01:36:53

      Και υποψηφίων βουλευτών επίσης. Ποιον να ψηφίσεις μετά; Δε σου πάει...

  3. wb avatar
    wb 25/05/2011 11:51:28

    "Το ΠΑΣΟΚ έγινε το όχημα για τα βρεθεί από την φτωχή αγροτική ζωή της Βέροιας στα σαλόνια των Αθηνών"...και αφού κάνει και 3-4 γάμους μετά να μιλάει και για αποσοβιετικοποίηση...αθάνατη Πασοκάρα :mrgreen:

  4. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 25/05/2011 11:55:42

    Περιγραψατε τον "κύκλο" ζωής του είδους Kommatantηropous pasokous της συνομοταξίας των sfouggokolatious graecylous. Ευδοκιμεί σε υποβαθμισμένα περιβάλλοντα αλλά είναι ευπροσάρμοστο. Α, να μην ξεχάσω είναι κλασσικό παράσιτο.

  5. ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ avatar
    ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ 25/05/2011 11:58:34

    ΒΡΕ ΒΡΕ ΑΛΛΟΣ ΕΝΑΣ ΠΑΣΟΚΟΣ ΓΚΟΡΜΠΑΤΣΩΦ ΜΑΣ ΠΡΟΕΚΥΨΕ. ΑΦΟΥ ΣΚΟΤΩΘΗΚΕ ΣΤΗ ΔΟΥΛΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ.

  6. bromoskylo avatar
    bromoskylo 25/05/2011 12:12:09

    Απο-πασοκοποίηση τώρα!

  7. LEWNIDAS avatar
    LEWNIDAS 25/05/2011 12:42:30

    το κρισιμο σημειο ειναι ο ορισμος του ως νομαρχης! ολη αυτη η γενεια πασοκων μεσα απο αυτην την θεση ανθρωθηκε και πολιτικα και οικονομικα.ηταν τοτε που τους διοριζε ο ανδρεας.

    • LEWNIDAS avatar
      LEWNIDAS @ LEWNIDAS 25/05/2011 12:47:13

      αλλη τετοια περιπτωση ειναι ο χαρουλης ο γ.γ. που εβγαινε στα καναλια με τους φορτιγατζηδες που εμφανιστηκε στην σαμο νομαρχης σαν ενα αδιοριστος εκπαιδευτικος κομματοσκυλο του πασοκ και θα ειχε πολυ ενδιαφερων να βλεπαμε τι δηλωνει σημερα στο ποθεν εσχες του.

  8. Xrhstos Theocharis avatar
    Xrhstos Theocharis 25/05/2011 12:49:10

    Μη γίνεστε "κακοί"... έκανε και κάτι το παιδί. Έκλεισε μέσα τη 17Ν!

    • Δάσκαλος avatar
      Δάσκαλος @ Xrhstos Theocharis 25/05/2011 14:44:10

      Ναι . Άλλωστε το ΜΕΓΚΑ είχε πει το φοβερό "Πρώτη φορά υπουργός είπε: Θα τους πιάσουμε τους τρομοκράτες".

  9. firiki2010 avatar
    firiki2010 25/05/2011 13:23:10

    Εμένα πάντως μου αρέσει αυτό το περί "αποσοβιετοποίησης" ιδίως όταν ακούγεται από υπουργό του ΠΑΣΟΚ ( το ότι είμαστε η τελευταία σοβιετική χώρα παλιότερα το έχουν πει και άλλοι ) Επειδή σήμερα και η κ Γιαννακά είπε σε μια πρωινή εκπομπή προς τον εκπρόσωπο του ΚΚΕ :"ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΟΒΙΕΤ" φαίνεται ότι το περί "αποσοβιετοποίησης" είναι μια καινούργια "επιθετική άμυνα" απέναντι σε κάποια τμήματα της Αριστεράς. Ενα καλό πρώτο βήμα θα έλεγα.

  10. Δάσκαλος avatar
    Δάσκαλος 25/05/2011 14:41:06

    Όχι μόνο τα παιδιά μας αλλά και τα παιδιά τους θα βρίσκουν μπροστά τους τα πασοκοβολεμένα στελέχη με πασοκικά προσόντα που θα έχουν αποκτήσει κάπως έτσι και άντε εσύ να τους ανταγωνιστείς στα ίσα.

  11. cornelsen avatar
    cornelsen 25/05/2011 17:53:16

    Το ελληνικό σοβιέτ ε;
    Τι γράφει η "Αξία" (όχι ο "Ριζοσπάστης") τής 21/5.
    "...ενώ την περίοδο 2002-09 τα φορολογικά έσοδα από μισθωτές υπηρεσίες αυξήθηκαν κατά 97%(!), η μείωση των φορολογικών συντελεστών για ΑΕ και ΕΠΕ είχε ως αποτέλεσμα τη μείωση των αντίστοιχων φορολογικών εσόδων κατά 1,6%.
    [...] Αν ο επί των κερδών συντελεστής είχε μείνει στα επίπεδα τού 2002, τότε τα έσοδα τού Δημοσίου τού 2009 θα ήταν αυξημένα κατά 15 δισ€ ευρώ..."

    Άμεσοι φόροι σε μισθωτούς 3,52 (2002) - 6,93 (2009)
    Άμεσοι φόροι σε επιχειρήσεις 4,12 (2002) - 4,06 (2009)

    • cornelsen avatar
      cornelsen @ cornelsen 25/05/2011 18:10:03

      Άμεσοι φόροι σε μισθωτούς 3,52 δισ€ (2002) – 6,93 (2009) δισ€
      Άμεσοι φόροι σε επιχειρήσεις 4,12 (2002) δισ€ – 4,06 (2009) δισ€

  12. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 25/05/2011 18:50:36

    Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΤΗΣ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑΣ ΚΑΙ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ ΤΗΣ.
    ----------------------------------------------------------------------------------
    ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΜΙΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ. ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΜΙΑ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ ΜΕ ΕΝΑΝ ..ΥΠΕΥΘΥΝΟ ΓΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ –ΟΝΟΜΑΤΙ ΧΡΥΣΟΧΟΙΔΗ_- ΠΟΥ ΕΝΩ ΤΟ ΛΙΤΡΟ ΤΗΣ ΒΕΝΖΙΝΗΣ ΕΙΧΕ 0,94 ΛΕΠΤΑ , ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΤΑ 0,10 ΛΕΠΤΑ ΗΤΑΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΑΣ ΤΗΣ ΤΟΤΕ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΓΙΝΟΤΑΝ ΑΥΤΟΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ , ΘΑ ΤΟ ΑΦΑΙΡΟΥΣΕ .
    ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΕΓΙΝΕ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ . ΚΑΙ Η ΒΕΝΖΙΝΗ ΠΗΓΕ 1.60 ΕΥΡΩ ΤΟ ΛΙΤΡΟ , ΚΑΙ Ο ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΗΤΑΝ ΥΠΟΥΡΓΟΣ.
    ΠΟΙΟΙ ΗΤΑΝ ΟΙ ΑΠΑΘΕΙΣ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΙ ΥΠΗΚΟΟΙ ?
    ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ! ΤΥΧΑΙΟ ? ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ .........
    ΚΑΛΗ...ΝΥΧΤΑ ΣΑΣ !!!!

  13. panos avatar
    panos 25/05/2011 21:35:46

    για κοιτατε ρε ξαφνικα τους ειρθε φλασια , τους μπηκαν ιδεες , και μιλανε για αποσοβιετοποιηση αυτοι που εχτισαν απο το το 81 το κρατος μπουρδελο τωρα το απαρνιωνται.ψευτες και κλεφτες ,εκτος απο τα λεφτα μας εκλεψαν και τα ονειρα των παιδιων μας ,ανικανοι παντελως

  14. ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ avatar
    ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ 25/05/2011 22:16:23

    Στην Ημαθία, και οχι μονο ,τα ροδακινα που δεν εχουν περαση στην αγορα, τα πετάνε στην απόσυρση.
    ΑΠΟΣΥΡΣΗ!
    ΣΤΟΝ ΛΑΚΟ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΉ ΣΑΠΊΛΑ!
    Αυτό του χρειάζεται του ΤΣΑΡΛΑΤΑΝΟΥ, που τον θυμάμαι να λέει με ύφος χιλίων επιστατών της διαπλοκής στο ΜΕΓΚΑ ,οτι σε μια εβδομάδα θα πατάξει την ακρίβια οταν φυγει η ανίκανη ΝΔ και παρει αυτός το χαλινάρι του υπουργείου.

  15. AZ avatar
    AZ 26/05/2011 08:49:26

    Ειναι και ο κουμπαρος του Daniel Speckhardt. Πολυ σοσιαληστής ο κος Χρυσοχοιδης (Κοεν-τζογλου). Πιστευω να καταλαβατε γιατι εσκασε στα χερια του μαλακα του Ξηρού ο πυροκροτητής.......

    ΑΖ