#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/10/2010 02:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μ. Θεοδωράκης: O Γ. Παπανδρέου εκβιάζει τον λαό



Κριτική στην κυβέρνηση και προσωπικά στον πρωθυπουργό, Γιώργο Παπανδρέου, άσκησε ο Μίκης Θεοδωράκης,.Μεταξύ άλλων ο Έλληνας συνθέτης γνωστοποίησε την απόφασή του να προχωρήσει στην ίδρυση ενός κινήματος ανεξάρτητων πολιτών, εάν ο Γιώργος Παπανδρέου μετά τις εκλογές τοπικής αυτοδιοίκησης οδηγήσει τη χώρα και σε εθνικές εκλογές.

Ο Μίκης Θεοδωράκης υποστήριξε ότι «ο Γιώργος Παπανδρέου με τη χθεσινή διακαναλική συνέντευξή του, εκβιάζει τον ελληνικό λαό, ότι αν δεν ψηφίσουμε τους δικούς του, θα οδηγήσει τη χώρα σε εκλογές. Σε αυτές τις συνθήκες οι εκλογές είναι θάνατος για την Ελλάδα, είμαστε σε διάλυση, θα σταματήσουν τα πάντα».

Ανέφερε επίσης ότι έχει διαπιστώσει πως «αν κυβερνούσε ο Κώστας Καραμανλής, οι προοδευτικές και άλλες δυνάμεις της χώρας θα είχαν κάψει την Ελλάδα» !!!.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. hope avatar
    hope 27/10/2010 02:42:18

    Σωστός!!!!!!
    Μια φωνή απο το μέλλον είσαι Μίκη.

  2. ένας Άμλετ avatar
    ένας Άμλετ 27/10/2010 03:18:45

    «Τι είν' η πατρίδα μας»;…
    ……..
    Τα ζητήματα της ρυμοτομίας και της πολεοδομίας θα μας τα λύσει ο φίλος του κ. πρωθυπουργού, ο Αθεμπίγιο...
    Τα ζητήματα της Παιδείας και των Πανεπιστημίων θα μας τα λύσουν οι διεθνείς «σοφοί», φίλοι της κυρίας Διαμαντοπούλου...
    Τα ζητήματα της οικονομίας θα μας τα λύσουν οι φίλοι του κ. Παπακωνσταντίνου, οι «τεχνογνώστες» του ΔΝΤ, αντάμα με τους ξένους συμβούλους του κ. Παπανδρέου...
    Τα ζητήματα της «ανάπτυξης» θα μας τα λύσουν οι φίλοι του κ. Παμπούκη, οι εμίρηδες του Κατάρ...
    Τα ζητήματα με τη διαφθορά θα μας τα λύσει η γερμανική Δικαιοσύνη, αφού τη διαδικασία, με την οποία οι βουλευτές της (ελληνικής) εξεταστικής επιτροπής θα εξετάσουν για το σκάνδαλο της «Ζήμενς» τον Χριστοφοράκο, αυτή την καθόρισε...
    Εκεί, πάντως, που παραμένει ένα μικρό πρόβλημα είναι με το ζήτημα των εκλογών. Ο κ. Παπανδρέου, και πολύ λογικά, φαίνεται να έχει άγχος. Βλέπετε, το εκλογικό αποτέλεσμα (αυτό, που, όπως είπε πριν μερικές βδομάδες, θα το κρίνουν οι «φίλοι» του στο εξωτερικό), θα το έχουν καθορίσει οι... Ελληνες.
    Φαντάζεστε, δηλαδή, τι περιθώρια για τη «σωτηρία της πατρίδας» θα ανοίγονταν, αν ο κ. Παπανδρέου μπορούσε να αντικαταστήσει τον ελληνικό λαό, εισάγοντας, εκτός από ξένους συμβούλους και ξένους ψηφοφόρους, για να ψηφίσουν στις επικείμενες εκλογές; Τότε η σωτηρία της «πατρίδας» - ό,τι δηλαδή εννοούν με τον όρο «πατρίδα» οι κύριοι του ΠΑΣΟΚ - θα ήταν, απολύτως, εξασφαλισμένη...
    (Ν. Μπογιόπουλος, «Ημεροδρόμος»)

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ ένας Άμλετ 27/10/2010 12:19:52

      Ενδιαφέρον, ο Μπογιόπουλος αναρωτιέται αν ο Παπανδρέου θέλει να μας αντικαταστήσει με άλλο λαό. Δεν το έχει καταλάβει ακόμα...;

  3. ένας Άμλετ avatar
    ένας Άμλετ 27/10/2010 03:25:16

    Μ. Θεοδωράκης –ένας από τους Τελευταίους Έλληνες;

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ ένας Άμλετ 27/10/2010 11:52:23

      Φυσικά και όχι! Υπάρχουν και άλλοι που περιμένουν στη γωνία.

  4. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 27/10/2010 03:27:09

    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!! ΕΝΑΣ ΑΛΗΘΙΝΑ "ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ" ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΜΕ ΗΘΟΣ ΚΑΙ ΔΙΑΥΓΗ ΠΑΤΡΙΩΤΙΣΜΟ ΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝΕΙ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΜΕ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΤΟ "ΕΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΕΜΕΙΣ...ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟ ΕΓΩ...."!!!!!
    ΘΑΥΜΑΣΑ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΟΥ ΩΣ ΕΦΗΒΗ ΤΗ ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΤΟΥ '90, ΤΟΝ ΕΥΓΝΩΜΟΝΩ ΠΟΥ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΕΙ ΤΟΝ ΚΑΛΟ ΑΓΩΝΑ, ΠΟΥ ΔΕΝ ΛΟΥΦΑΖΕΙ, ΟΠΩΣ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ "ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΤΟΥ", ΟΙ ΒΟΛΕΜΕΝΟΙ ΣΤΙΣ ΑΥΤΙΣΤΙΚΑ ΠΑΛΑΙΟΚΟΜΜΑΤΙΚΕΣ ΑΡΙΣΤΕΡΙΖΟΥΣΕΣ ΙΔΕΟΛΟΓΙΕΣ ΤΟΥΣ.........
    Σ' ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΜΙΚΗ........

  5. Greco avatar
    Greco 27/10/2010 04:07:33

    γραψε μας εναν υμνο μικη!!!

  6. aengus avatar
    aengus 27/10/2010 05:08:06

    [ΕΚΒΙΑΖΕΙ ΚΑΙ ΕΞΑΝΔΡΑΠΟΔΙΖΕΙ]
    ….

    «Δεν θα πάρω νέα μέτρα»!
    ….


    Αν ο λαός στις εκλογές που έρχονται δε βροντοφωνάξει «ως εδώ», ο Παπανδρέου έχει ήδη αποφασίσει για το 2011 να επιβάλει νέα μέτρα σχεδόν διπλάσιας (!) επιβάρυνσης για το λαό από όσα πήρε το 2010!
    *
    Αν με τα μέτρα της φετινής χρονιάς ο λαός γονάτισε, με τα μέτρα που είναι δρομολογημένα για το 2011, ο λαός οδηγείται σε πλήρη εξανδραποδισμό!
    *
    Τα παραπάνω δεν είναι ισχυρισμοί. Δεν είναι εκτιμήσεις. Δεν είναι πρόβλεψη. Είναι μια προαποφασισμένη βαρβαρότητα, στην οποία έχουν προσδώσει ισχύ νόμου!
    Ο Παπανδρέου ψεύδεται πως «δεν θα πάρει νέα μέτρα», ενώ ξέρει πολύ καλά τι έχει υπογράψει, τι έχει ψηφίσει, τι έχει αποφασίσει στο μνημόνιο! Ξέρει πολύ καλά τι λέει ο νόμος 3845, με τον οποίο πέρασε το μνημόνιο από τη Βουλή.
    *
    Ρίξτε μια ματιά, λοιπόν, στο μνημόνιο. Δείτε το ΦΕΚ όπου και δημοσιεύτηκε.
    Εμείς θα περιοριστούμε στη δημοσίευση ενός και μόνο στοιχείου, του πίνακα που δημοσιεύεται στη σελίδα 1350 του ΦΕΚ 65/2010, πίνακας ο οποίος περιλαμβάνεται στο νόμο 3845 (πρόκειται για το μνημόνιο).
    Ο πίνακας που συνοδεύει το μνημόνιο αφορά στα νέα μέτρα που, ήδη, έχει ληφθεί η απόφαση να επιβληθούν μέσα στο 2011.
    *
    Τι προκύπτει: Για τη χρονιά που υποτίθεται ότι «δεν θα παρθούν νέα μέτρα» (!), για το 2011, τα νέα μέτρα που περιλαμβάνει το μνημόνιο ανέρχονται σε 9,65 δισεκατομμύρια ευρώ!
    Δεδομένου ότι μέσα στο 2010 τα μέτρα που λήφθηκαν μέσω του μνημονίου ήταν ύψους 5,8 δισ. ευρώ, προκύπτει ότι για το 2011 - χρονιά που «δεν θα παρθούν νέα μέτρα» (!) - έχουν προαποφασιστεί αντιλαϊκά μέτρα πολλαπλάσιας έκτασης και έντασης!
    *
    Από τα νέα μέτρα ύψους 9,65 δισ. ευρώ που έχουν αποφασιστεί (με νόμο) για το 2011, με εξαίρεση τα 600 εκατομμύρια που αφορούν σε έκτακτη εισφορά στις κερδοφόρες επιχειρήσεις (και που θα τους επιστραφούν πολλαπλά μέσω της μείωσης των φορολογικών συντελεστών, των επιχορηγήσεων, των επιδοτήσεων κ.λπ.),
    όλα τα υπόλοιπα
    (μειώσεις μισθών, συντάξεων, δώρων, ΦΠΑ, τέλη, τεκμήρια, αντικειμενικές αξίες, «Καλλικράτης» κ.λπ.)
    πέφτουν πάνω στις λαϊκές πλάτες!
    *
    Αλλά το ψεύδος - με στόχο την εξαπάτηση των ψηφοφόρων - δεν σταματά εδώ. Πέρα από όσα νέα βάρη περιλαμβάνονται στο μνημόνιο για το 2011, έχει ήδη καθοριστεί ότι για το 2012, 2013, 2014
    (ναι, και το 2014, δηλαδή ένα χρόνο μετά τη «λήξη» του μνημονίου!),
    τα επιπλέον μέτρα που έχουν προαποφασιστεί ανέρχονται, αθροιστικά, στα 16,1 δισεκατομμύρια ευρώ!
    *
    Μάλιστα, οι «δεν θα πάρουμε νέα μέτρα» είναι τόσο θρασύτατοι ψεύτες, που από αυτά τα 16,1 δισ. ευρώ των ετών 2012 - 2014,
    τα περίπου 11 δισ. ευρώ, ενώ έχουν προαποφασίσει και έχουν εγγράψει στο μνημόνιο ότι θα τα αφαιμάξουν από τα λαϊκά στρώματα, εντούτοις δε γνωρίζουν (ή δεν αποκαλύπτουν) ακόμα πώς θα τα βουτήξουν!
    Γι' αυτό, δίπλα στα ποσά που έχουν προϋπολογίσει ότι θα «αρπάξουν», έχουν προσθέσει την εξής υποσημείωση: «Μη καθορισμένα μέτρα»!
    Δηλαδή, έχουν αποφασίσει ότι θα τα πάρουν, έχουν αποφασίσει πόσα θα πάρουν, όσο για το πώς θα (μας) τα πάρουν, θα μας το πουν τότε!
    *
    Κι όμως, ο πρωθυπουργός έφτασε στο σημείο, στην παράσταση που έστησε σε πανεθνικό δίκτυο, να πει και να ξαναπεί:
    «Δεν θα πάρω νέα μέτρα»!
    Αλλά τότε προς τι η διακαναλική; Προς τι τα περί «αδιεξόδου»; Αν η κυβέρνησή του, στο «δεύτερο ημίχρονο» όπως ο ίδιος το έχει ονομάσει, δεν πρόκειται να επιβάλει νέα μέτρα, γιατί τότε να φοβάται μια κοινωνική ένταση που θα φέρει σε «αδιέξοδο» την κυβέρνηση;
    *
    Τα ψέματα του πρωθυπουργού είναι απίθανα.
    Γνωρίζει καλύτερα από τον καθένα ότι αν το «πρώτο ημίχρονο» ήταν για το λαό θύελλα, το «δεύτερο ημίχρονο», αν δεν τους σταματήσουμε, θα είναι τυφώνας και τσουνάμι μαζί!


    Νίκος ΜΠΟΓΙΟΠΟΥΛΟΣ --27/10/10

  7. aengus avatar
    aengus 27/10/2010 05:18:19

    Μπράβο Μίκη Θεοδωράκη!

    Έκανες κι εσύ λάθη (ως Επικρατείας του Μητσοτάκη, όταν αρθρογραφούσες υπέρ της συνεκμετάλλευσης του Αιγαίου στην Ελευθεροτυπία)….
    Αλλά ουδείς αναμάρτητος.

    Κι εσύ έχεις το ΨΥΧΙΚΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ να τα διορθώνεις…
    Τα στερνά τιμούν τα πρώτα!

  8. Jimmy Daras avatar
    Jimmy Daras 27/10/2010 05:57:58

    Mega Theodoraki !!!
    Megalos Ellinas Patriotis !!!
    Tha meineis alismonitos stin Istoria The Neas Ellados !!!

    • ΘΕΟΦΙΛΟΓΙΑΝΑΚΟΣ avatar
      ΘΕΟΦΙΛΟΓΙΑΝΑΚΟΣ @ Jimmy Daras 27/10/2010 09:54:18

      ....ΚΟΨΕ ΛΙΓΟ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ Ο ΚΑΤΣΑΠΛΙΑΣ ΚΑΙ ΠΑΤΡΙΩΤΗΣ!!!!!!!!

      ΓΙΑ ΔΕΣ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΕΔΩ....

      http://www.youtube.com/watch?v=OmhCmffVvT8&feature=player_embedded#!

      ΤΟ ΑΛΗΘΙΝΟ "ΓΕΛΑΣΤΟ ΠΑΙΔΙ"
      ΚΑΙ Η ΠΛΑΣΤΟΓΡΑΦΙΑ ΤΗΣ ΜΕΤΑΠΟΛΙΤΕΥΣΗΣ

      120 χρόνια από τη γέννηση του Μάικλ Κόλλινς

      «Ήταν πρωί του Αυγούστου, κοντά στην ροδαυγή βγήκα να πάρω αέρα, στην ποτισμένη γη. Βλέπω μία κόρη κλαίει, σπαρακτικά θρηνεί Σπάσε καρδιά μου εχάθη, το γελαστό παιδί».

      Συμπληρώθηκαν στις 16 Οκτωβρίου, 120 χρόνια από την γέννηση του Μάικλ Κόλλινς, του στρατιωτικού ηγέτη του IRA στη διάρκεια του Αγώνα για την Ιρλανδική Ανεξαρτησία (1919- 1921) και βουλευτή του Σιν Φέιν. Υπήρξε ο άνθρωπος για τον οποίο έχει λεχθεί ότι...

      μόνος του γονάτισε μια ολόκληρη Αυτοκρατορία. Υπήρξε όμως και ο πραγματικός ήρωας του «Γελαστού Παιδιού» του Θεοδωράκη, κάτι που αγνοείται τόσο από τους εθνικιστές, όσο και από τους αριστερούς.

      Ο Κόλλινς, ο Μίκης και το «Γελαστό Παιδί»
      To 1961, o Θεοδωράκης θα έγραφε μουσική για το θεατρικό έργο «Ο Όμηρος» του Ιρλανδού επαναστάτη Μπρένταν Μπέαν (1923-1964), με στίχους του ιδίου του Μπέαν, μεταφρασμένους από τον Βασίλη Ρώτα. Σε αυτό, ο IRA συλλαμβάνει ένα Εγγλέζο στρατιώτη για να τον ανταλλάξει με κρατουμένους συναγωνιστές. Στη διάρκεια του έργου, ένας από τους επαναστάτες τραγουδά «Το Γελαστό Παιδί» για κάποιον, που όπως λέει χαρακτηριστικά, «σκοτώθηκε από τους δικούς μας». Ιδού οι αρχικοί στίχοι: «Ανάθεμα την ώρα, κατάρα την στιγμή / σκοτώσαν οι δικοί μας το γελαστό παιδί». «Γελαστό παιδί» ήταν το παρατσούκλι που έδωσε στον Κόλλινς η μητέρα του Μπέαν, στενή φίλη του Ιρλανδού ηγέτη. Όμως στη «Μαγική Πόλη» του Θεοδωράκη που κυκλοφόρησε την επόμενη χρονιά, οι στίχοι μεταλλάχτηκαν σε «σκοτώσαν οι εχθροί μας το γελαστό παιδί». Στις δε συναυλίες της Μεταπολίτευσης, «σκοτώσαν οι φασίστες το γελαστό παιδί». Αυτό όμως δεν συνάδει με τους στίχους: «Μόνο να'ταν σκοτωμένο στου αρχηγού το πλάι / και μόνον από βόλι Εγγλέζου να'χε πάει/ κι από απεργία πείνας μέσα στη φυλακή / θα' ταν τιμή μου που έχασα το γελαστό παιδί». Υπ' όψιν ότι οι πρωτότυποι στίχοι του The Laughing Boy αντί για «αρχηγό», μιλούσαν για τον Πάτρικ Πηρς και την ανατίναξη του Ταχυδρομείου. Μετά από όλα αυτά, δεν μένει αμφιβολία για το ποιος είναι το αληθινό «Γελαστό Παιδί». Νομίζουμε λοιπόν ότι είναι καιρός να σταματήσει η αριστερή μεταπολιτευτική καπηλεία.

      THE LAUGHING BOY
      From THE HOSTAGE
      By: Brendan Behan

      It was on an August morning,
      all in the moring hours,
      I went to take the warming air
      all in the month of flowers,

      And there I saw a maiden
      and heard her mournful cry,
      Oh, what will mend my broken heart,
      I' ve lost my Laughing Boy.

      So strong, so wide, so brave he was,
      I' ll mourn his loss too sore
      When thinking that we'll hear the laugh
      or springing step no more.

      Ah, curse the time, and sad the loss
      my heart to crucify,
      Than an Irish son, with a rebel gun,
      shot down my Laughing Boy.

      Oh, had he died by Pearses side,
      or in the G.P.O.,
      Killed by an English bullet
      from the rifle of the foe,

      Or forcibly fed while Ashe lay
      dead in the dungeons of Mountjoy,
      Id have cried with pride at the way he died,
      my own dear Laughing Boy.

      My princely love, can ageless love
      do more than tell to you
      Go raibh mile maith Agath,
      for all you tried to do,

      For all you did and would have done,
      my enemies to destroy,
      Ill prize your name and guard your fame,
      my own dear Laughing Boy

      ΦΩΤΙΑ ΚΑΙ ΤΣΕΚΟΥΡΙ ΣΤΟΥΣ ΠΡΟΣΚΥΝΗΜΕΝΟΥΣ!!!!

  9. ΦΩΤΕΙΝΟΣ avatar
    ΦΩΤΕΙΝΟΣ 27/10/2010 07:28:08

    ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΩΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΔΙΚΟ ΜΑΣ.......

  10. chris avatar
    chris 27/10/2010 08:50:59

    Οι παλαιώτεροι θυμούνται ακόμα το " ή Καραμανλής ή ΤΑΝΚΣ " πρίν τις πρώτες εκλογές της μεταπολίτευσης στις 17/11/1974.

    • Μετανάστης στη χώρα μου avatar
      Μετανάστης στη χώρα μου @ chris 27/10/2010 11:38:56

      Πάνε μέχρι την γωνία να δεις άν έρχομαι!

      • chris avatar
        chris @ Μετανάστης στη χώρα μου 27/10/2010 12:22:45

        Οι μαγκιές δεν αποτελούν επιχειρήματα διαλόγου αλλά συμπεριφορά πεζοδρομίου.

    • ErnestoChe avatar
      ErnestoChe @ chris 27/10/2010 22:50:36

      Σωστά. Κάποιος επρεπε να το πει επιτέλους.

  11. zonitis avatar
    zonitis 27/10/2010 09:24:45

    Τι ειναι αυτο το κινημα ανεξαρτητων πολιτων και τι εχει σκοπο ο Μικης να κανει με αυτο δηλαδη; Θα παρει μερος στις εκλογες που θα εχει προκυρηξει υποτιθεται ο Παπανδρεου; Θα παρεμβαινει στα κοινα, οπως τωρα, αλλα μεσω του κινηματος για μεγαλυτερη ανταποκριση στον κοσμο; Δεν καταλαβα ακριβως. Μπορει καποιος να το εξηγησει;

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ zonitis 27/10/2010 11:58:36

      Δεν υπάρχει εξήγηση. Αυτό θα είναι ένα ακόμη κίνημα. Ίσως χωρίς λόγο ύπαρξης.

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ zonitis 27/10/2010 11:59:10

      Δράσεις χρειαζόμαστε και όχι κινήματα. Από δαύτα πολλά έχουμε.

  12. LS avatar
    LS 27/10/2010 10:00:14

    Πολλές φορές ευχαριστήθηκα τις επιστολές του, αλλά... Κάτι ρε παιδί μου... Δε ξέρω τι επακριβώς... Ελαφρά τη καρδία να τον συμπαθήσω πλήρως, δεν τα έχω ακόμη καταφέρει.

    • o παγωτατζής avatar
      o παγωτατζής @ LS 27/10/2010 10:08:17

      ..και δεν είσαι ο μόνος!!!!!!!!

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ LS 27/10/2010 10:19:13

      Ωραίο νικνέιμ!
      Πάει ασορτί με τις πολιτικές πεποιθήσεις σου ;

      • ΘΕΟΦΙΛΟΓΙΑΝΑΚΟΣ avatar
        ΘΕΟΦΙΛΟΓΙΑΝΑΚΟΣ @ Κάποιος 27/10/2010 10:29:05

        ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ Ο ΘΕΟΦΙΛΟΓΙΑΝΑΚΟΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΕΠΟΙΘΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΑΝΗΚΕ ΣΤΗΝ ΕΞΩΚΟΙΝΟΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗ ΑΡΙΣΤΕΡΑ...!

      • ΘΕΟΦΙΛΟΓΙΑΝΑΚΟΣ avatar
        ΘΕΟΦΙΛΟΓΙΑΝΑΚΟΣ @ Κάποιος 27/10/2010 10:31:00

        ΜΠΑΑΑΑ...
        ΜΑΛΛΟΝ Η ΜΟΣΑΝΤ .....

        • ataktos avatar
          ataktos @ ΘΕΟΦΙΛΟΓΙΑΝΑΚΟΣ 27/10/2010 16:41:13

          ΘΕΟΦΙΛΟΓΙΑΝΑΚΟΣ-από εκεί εκπεμπης ??οβερ ...

        • ataktos avatar
          ataktos @ ΘΕΟΦΙΛΟΓΙΑΝΑΚΟΣ 27/10/2010 16:43:01

          ΘΕΟΦΙΛΟΓΙΑΝΑΚΟΣ-από εκεί εκπεμπης ??οβερ …

  13. Factorx avatar
    Factorx 27/10/2010 10:54:08

    @Θεοφιλογιαννάκος: Κάτι θες να πεις , αλλά είσαι κολημένος δεξια του γκρεμού και χάνεις το δίκαιό σου - και μου πουλάς και ακριβά τα αγωνιστικά κράνη.
    Ο Μικης εχει τα καλά του και τα κακά του. Επι χούντας εμείς τον λέγαμε "Μικης Μαους Κοτεράκης" και φυσικά ήταν υπουργός επι Μητσοτάκη και άλλα πολλά. Η δυστυχία της ελληνικής Τέχνης, το να θέλουν οι μουσικοί να γίνουν πολιτικοί. Φωτερινή εξαίρεση μοναδική ο Χατζηδάκης. Και θα έχεις παρατηρήσει ότι αποφευγω να προβάλω τον Μίκη, αλλά χθες το βράδυ είχα πάρει ηρεμιστικό λόγω μια ξαφνικής ασθένειας και μου ...ξεφυγε. Αντε και να περάσει η κρίση, να βρούμε κανένα φράγκο να κάνουμε κανένα σπριντάκι να ξεχαρμανιάσουμε

    • ΘΕΟΦΙΛΟΓΙΑΝΑΚΟΣ avatar
      ΘΕΟΦΙΛΟΓΙΑΝΑΚΟΣ @ Factorx 27/10/2010 11:06:07

      ...ΑΓΟΡΑΚΙ ΜΟΥ ΜΕ ΤΑ ΗΡΕΜΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙΣ, ΟΧΙ ΣΠΡΙΝΤΑΚΙ ΑΛΛΑ "ΑΝΩ ΧΩΡΑ", "ΚΟΝΙΑΚΟ", ΚΑΙ "ΠΕΝΤΑΓΙΟΥΣ" ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΧΑΡΜΑΝΙΑΣΕΙΣ!
      ....ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΑΚΡΙΒΑ ΚΡΑΝΗ ,ΣΕΡΝΕΤΑΙ ΜΙΑ ΦΗΜΗ ΟΤΙ Ο ΝΕΟΣ ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΕΧΕΙ ΑΝΟΙΞΕΙ ΠΟΛΕΜΟ ΜΕ ΤΙΣ ΠΟΛΥΕΘΝΙΚΕΣ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ..
      ...ΣΕ ΑΦΗΝΩ ΤΩΡΑ ΓΙΑΤΙ ΜΟΛΙΣ ΜΟΥ ΕΦΥΓΕ ΕΝΑΣ ΠΟΝΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΛΣΟΝ!!

  14. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 27/10/2010 11:35:18

    Η δικιά σου η κόρη θα ήταν στα Τίρανα φαντάζομαι...

    • δεξιός ΤΣΕ avatar
      δεξιός ΤΣΕ @ (A)θανάσης 27/10/2010 11:45:18

      με τη δικια σου παρέα

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ (A)θανάσης 27/10/2010 11:57:27

      Παπαδοπαίδι κόφ' το spamming...

  15. ΘΕΟΦΙΛΟΓΙΑΝΑΚΟΣ avatar
    ΘΕΟΦΙΛΟΓΙΑΝΑΚΟΣ 27/10/2010 11:54:55

    ....ΟΤΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙΣ , ΚΑΤ ΑΡΧΑΣ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΑΠΛΥΤΟΣ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΔΕΝ ΠΑΣ ΒΑΡΚΙΖΑ ΜΕΡΙΑ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙΣ ΣΥΜΦΩΝΙΕΣ....
    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ!

  16. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 27/10/2010 11:55:46

    Για να δείτε τί εκτίμηση τρέφουν για τον Θεοδωράκη, σήμερα στις 8.00 μ.μ. στη Φιλαρμονική της Πόλης του Λουξεμβούργου θα πραγματοποιηθεί εκδήλωση προς τιμή του έλληνα συνθέτη.

    ο Μίκης είχε βρεθεί στο Λουξεμβούργο μετά την αποχώρησή του από την Ζάτουνα Αρκαδίας - Δημητσάνα - στην πόλη του Ες-συρ-Αλζέτ και μετά κετευθύνθηκε στο Παρίσι.

    Αυτό το λίγο διάστημα ήταν αρκετό για να εκτιμήσουν τον Μίκη ως άνθρωπο, συνθέτη και μουσικό.

  17. δεξιός ΤΣΕ avatar
    δεξιός ΤΣΕ 27/10/2010 11:59:09

    ειναι πολλα τα λεφτά ΑΡΗ

    • ΘΕΟΦΙΛΟΓΙΑΝΑΚΟΣ avatar
      ΘΕΟΦΙΛΟΓΙΑΝΑΚΟΣ @ δεξιός ΤΣΕ 27/10/2010 12:02:41

      ....ΠΛΥΘΕΙΤΕ ΟΜΩΣ
      ...ΜΗΝ ΣΑΣ ΛΕΝΕ ΚΑΤΣΙΑΠΛΙΑΔΕΣ!

      ΑΑΑΑ. ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΩ..
      ΠΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΘΕΛΕΙ ΣΤΟ ΝΕΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΚΟΥΡΙΑΣΕΙ ΤΟ ΚΟΝΣΕΡΒΟΚΟΥΤΙ ΕΙΠΕΣ?
      .....ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ!!!

      • EtsiMareSei avatar
        EtsiMareSei @ ΘΕΟΦΙΛΟΓΙΑΝΑΚΟΣ 27/10/2010 16:35:51

        Αν και κουράζεις με όλα αυτά τα στερεότυπα που εντεταλμένα αναπαράγεις με χάρη μπαλαρίνου που μόλις πέρασε την βασική του εκπαίδευση,..δεν γίνεται να μην γεννηθεί και ένα ερώτημα..
        Η συχνή επαφή σου με "άπλυτους" και αφού τους υποβάλλεις σε δοκιμασμένες μεθόδους σύμφωνα πάντα με τον κώδικα δεοντολογίας σας, σε αναγκάζει κάθε φορά να περνάς και απο ιατρικά τεστ DNA προς αποφυγή οποιασδήποτε μετάλλαξης λόγω επαφής?

        Υ.Γ: Μην χαθεί η ανώτερη φυλή σου η γερμανική λόγω επιπολαιότητας και μόνο!..γιατί θα μας βρει μεγάλο κακό μετά,τέτοια σπάνια ράτσα.

  18. jorje avatar
    jorje 27/10/2010 12:00:34

    Kai auti tin foni akrivos epelexan kapote oi syntagmatarxes na kinigisoun kai exorisoun . Tyxaio?
    Auti tin foni kapote kinigousan meta manias kathestota proxountika stin Ellada. Tyxaio?
    Mas pire os xora kamia 60 xronia alla toulaxiston esto kai tora pou einai zontanos o Mikis ton ektimisame
    Sterni mou gnosi na se eixa prota

  19. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 27/10/2010 12:04:55

    Το "Καραμανλής ή τάνκς", έγινε σήμερα "Σγουρός ή χρεοκοπία".

  20. Misha avatar
    Misha 27/10/2010 12:35:35

    Ο Μέγας Μίκης της Ρωμιοσύνης κουβαλά στην ψυχή του πολλές αντιφάσεις , όπως όλοι μας, αλλά ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗΝ ΟΜΟΡΦΙΑ του Ρωμιού που παλεύει για το δίκιο και τη λευτεριά.

    Και οι δηλώσεις του-ειδικά αυτές των τελευταίων χρόνων- είναι γεμάτες αλήθεια. Θυμίζω πως είναι ο μόνος από τους κορυφαίους του πολιτισμού που εχει μιλήσει για ΚΑΤΟΧΗ από νεοναζί με γραβατες και κουστούμια ,αναφερόμενος στο ΔΝΤ.

    Είναι κρίμα που ορισμένοι παλαιοδεξιοί, νοσταλγοί του ΕΑΤ -ΕΣΑ και της Μακρονήσου δε μπορουν να δούν πέρα από την μύτη τους.

    Υπενθυμίζω πως ο Μικής είχε στείλει στο Σαμαρά το ακόλουθο σημείωμα μετά την εκλογή του στην αρχηγία της ΝΔ

    «Αγαπητέ μου Αντώνη,

    πανηγυρίζω κι εγώ μαζί σου για την θριαμβευτική σου νίκη, που διανοίγει μια νέα προοπτική για την Ελλάδα μας.

    Με αγάπη, δικός σου, Μίκης»…

    • ΘΕΟΦΙΛΟΓΙΑΝΑΚΟΣ avatar
      ΘΕΟΦΙΛΟΓΙΑΝΑΚΟΣ @ Misha 27/10/2010 12:38:24

      ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ "ΡΩΜΙΟΣ"
      ....ΜΟΝΟ ΕΛΛΗΝ!

      • Misha avatar
        Misha @ ΘΕΟΦΙΛΟΓΙΑΝΑΚΟΣ 27/10/2010 12:55:24

        Καλά, εκεί στο Δαυλό να προσέξετε μη πίνετε πολύ Ιχώρ και χρειάζεστε διπλές πάνες το βραδυ

    • Misha avatar
      Misha @ Misha 27/10/2010 13:37:37

      Εχετε πιο «προχωρημένα» γούστα εκεί...

      Ο Παν και η Αιξ...ας πούμε :Ρ

    • ΘΕΟΦΙΛΟΓΙΑΝΑΚΟΣ avatar
      ΘΕΟΦΙΛΟΓΙΑΝΑΚΟΣ @ Misha 27/10/2010 14:31:14

      ΑΛΛΟ ΦΟΥΣΤΗΣ,....ΚΑΙ ΑΛΛΟ "ΜΕΡΑΚΛΗΣ" !

  21. Ηλίας avatar
    Ηλίας 27/10/2010 13:25:11

    από τον ΣΤΑΘΗ:

    Εναν χρόνο μετά αφ' όταν κέρδισε τις εκλογές, ο κ. Παπανδρέου μάς απείλησε, μας φοβέρισε, ότι πιθανόν να προσφύγει σε εκλογές. Ακριβώς όπως και ο κ. Καραμανλής -έναν χρόνο αφ' όταν κέρδισε τις εκλογές ξαναπήγε σε εκλογές...

    ... και οι «κάλτσες» έτεκον Γιωργάκη.

    Ομως υπάρχει και μια ακόμα ομοιότητα: όπως ο κ. Καραμανλής στη Συνέντευξή του στη Θεσσαλονίκη απέκτησε το σημάδι, το στίγμα, του χαμένου, έτσι και ο κ. Παπανδρέου προχθές στη διακαναλική κατόρθωσε το ίδιο.

    Διότι το δίλημμα «ή ο Καμίνης ή το Χάος» που μας έθεσε ο κ. Πρωθυπουργός παραφράζοντας καρικατουροειδώς το ανάλογο «ή ο Καραμανλής ή τα Τανκς», εν κατακλείδι δεν μπορεί να σημαίνει τίποτε άλλο παρά το εξής: «ή Εγώ ή η Αντιπολίτευση».

    Αλλά αν ένα τέτοιο δίλημμα είναι απολύτως ηλίθιο (διότι πλέον δίλημμα δεν είναι), τι είναι αυτός που το θέτει;

    Σε μια Δημοκρατία οι εκλογές δεν μπορεί να προτάσσονται ως φόβητρο.

    Ακόμα και σε μια Δημοκρατία έτσι όπως την κατάντησε ο Γιωργάκης, με Μνημόνιο αντί για Σύνταγμα, ακόμα και σε μια Δημοκρατία υπό την Κατοχή της τηλεοπτικής τυραννίδας, οι εκλογές

    δεν μπορούν να 'ναι η απειλή που επισείει ο Ισάδελφος Νικολάκης Παπανδρέου για να κάθονται καλά οι μουζίκοι.

    Ομως, ακόμα κι αν για την «οικονομία» της συζήτησης δεχθούμε ότι ο κ. Παπανδρέου είχε δίκιο, όταν άνοιγε την Πύλη του Αγίου Ρωμανού στην Τρόικα, ότι είχε δίκιο όταν υποβάθμιζε τη χώρα σε Προτεκτοράτο και τον εαυτόν του σε Ανδρείκελο του Διευθυντηρίου, ας δεχθούμε έστω για μια στιγμή (βάζοντας του «νόμους να κοιμηθούν») ότι το Μνημόνιο ήταν αναγκαίο και αναγκαστικό - τότε προκαλώντας εθνικές εκλογές, αν χάσει ο κ. Τατούλης, τινάζει την εφαρμογή της πολιτικής του Μνημονίου στον αέρα. Ο ίδιος που το εγκαθίδρυσε!

    Ομως, δεν είναι η πρώτη φορά που ο κ. Παπανδρέου πολιτεύεται με μόνον πρόταγμα τον εαυτόν του και την τύχη του. Οπως τορπίλισε την αξιοπρέπεια της χώρας και επέβαλε το (προσυμφωνημένο) Μνημόνιο, έτσι και τώρα είναι ικανός να τορπιλίσει την πολιτική που συνεπάγεται το Μνημόνιο

    μόνον και μόνον από τον τρόμο της ήττας.

    Ποιας ήττας; να μην μπορέσει ο κ. Μπουτάρης να προσφέρει μεταμεσονύχτια τσόντα στον λαό της Θεσσαλονίκης.

    Ο κ. Παπανδρέου δείχνει αδιάφορος, ψύχραιμος και «νηφάλιος» μπροστά στην ήττα της χώρας, όταν περιορίζει ο ίδιος την κυριαρχία της δυτικώς του 25ου Μεσημβρινού, αλλά σκούζει σαν αρνί που το σφάζουν, μπροστά στο ενδεχόμενο της προσωπικής του κομματικής ήττας.

    Σαν κακομαθημένος Ηγεμών εκ Καντακουζηνών, προτιμά να αποβιβαστούν οι Τούρκοι στη Σιλυβρία ή στην Καλλίπολη, παρά να χάσει ο κ. Σγουρός από τον Δημαρά.

    Ο Γεώργιος ο Β' Παπανδρέου ο Γ', ο Γιωργάκης ο Ψευτοθόδωρος ου μην και Δόσων, παραπαίει.

    Παραπαίει, μόλις έναν χρόνο μετά την περιφανή εκλογική νίκη που του χάρισαν οι «διεφθαρμένοι» Ελληνες.

    Παραπαίει

    παρ' ότι τον στηρίζει η πιο ευρεία «οικουμενική» που έχει σχηματισθεί τα τελευταία χρόνια: Καρατζαφέρης, Μητσοτάκης, ολίγον Κουβέλης, Ντόρα, βαθύ ΠΑΣΟΚ, ρηχό ΠΑΣΟΚ, ο ΣΕΒ, η ΓΣΕΕ, η ΑΔΕΔΥ, το πλείστον των ΜΜΕ και πλήθος τα παπαγαλάκια, οι Τράπεζες, το Διευθυντήριο της Τρόικα, ο κ. Μάνος και οι λοιποί νεοφιλελεύθεροι συγγενείς -παρ' όλο αυτό το Μέτωπο Στήριξης

    ο κ. Παπανδρέου παραπαίει. Και, τρομάζοντας ο άνθρωπος που επί των ημερών του καθιερώνονται οι ατομικές συμβάσεις εργασίας για μιαν ημέρα, απειλεί

    (αυτούς που έχει ήδη σακατέψει) με το χειρότερο. Απειλεί δηλαδή αυτός που έκανε τόσο κακό σε τόσο πολλούς, με περισσότερο κακό για πολύ περισσότερους...

    ....................................

    Ο κ. Παπανδρέου είναι (από καιρό ήταν) ένας «γυμνός βασιλιάς». Μπορεί να ενδύεται μόνον διλήμματα ή εκβιασμούς. Και μόνον διατάγματα, όπως το fast track. Εντολοδόχος πλέον του Μνημονίου - ένας Κουίσλινγκ των Τραπεζών, μας ζητάει να τον υπερψηφίσουμε διότι αν ψηφίσουμε οποιονδήποτε άλλον θα 'χουμε διαπράξει τα επτά θανάσιμα αμαρτήματα των Βογομήλων.

    Δεν ντρεπόμαστε;

    Σε μια Δημοκρατία, έστω αιχμάλωτη ή ακρωτηριασμένη το δίλημμα «ή με ψηφίζετε ή το χάος» είναι ηλίθιο και ανήθικο.

    Απλώς ηλίθιο και ανήθικο.

    Εντελώς ηλίθιο και εντελώς ανήθικο.

    Τι να σου κάνει κι ένας πρωθυπουργός, όταν οι φοροφυγάδες δεν του «εγγυώνται ότι θα πληρώσουν τους φόρους τους»; Βάζει φόρους σε όλους τους άλλους! Τεράστιος!

  22. Κάποιος avatar
    Κάποιος 27/10/2010 15:16:21

    @ΘΕΟΦΙΛΟΓΙΑΝΑΚΟΣ

    Καταρχήν μάθε να γράφεις σωστά το όνομα σου.
    Το Θεοφιλογιαν(ν)άκος γράφεται με δύο νι και όχι με ένα.
    Μάλλον είσαι από αυτούς που γράφουν στα πανό τους το "Έλληνας" με ένα λάμδα.
    Δεύτερον μη γράφεις με κεφαλαία.Είναι ότι πιο αντιαισθητικό και εκνευριστικό μπορεί να δει κάποιος σ΄ένα φόρουμ μαζί με τις ανορθογραφίες.
    Τέλος το ουσιαστικό είναι "κατσαπλιάς" και όχι "κατσιαπλιάς" όπως το γράφεις, και δεν σημαίνει άπλυτος.
    Αν δεν με πιστεύεις,εντυπωσίασε τον εαυτό σου και κάνε την πνευματική υπερπροσπάθεια να ανοίξεις ένα λεξικό και να δεις την ορθή ερμηνεία.

  23. vassilis avatar
    vassilis 27/10/2010 15:18:23

    Αγαπητε Μικη,αυτοι οι εκβιαστες επιχειρουν να παρουν και να εξαγορασουν τις αγνες προθεσεις εντιμων ανδρων ,οπως του λογου σου.Σκεψου την προκλητη φωτογραφηση σου με Ερντογκαν και Παπανδρεου.

  24. lianos avatar
    lianos 27/10/2010 15:58:38

    Ο Μίκης τελικά Διχαζει;;;
    Αλλά ακόμα και έτσι, αν θέλουμε, είναι η μόνη Φωνή ¨ανθρώπου των γραμμάτων και των τεχνών¨ που έστω και αργά μίλησε.
    (Τελευταία τοποθέτηση πνευματικού ανθρώπου, θυμάμαι την δήλωση στήριξης του ΕΛΥΤΗ, στον ΣΑΜΑΡΑ πάλι, για την ίδρυση της ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΑΝΟΙΞΗΣ..)
    Αλήθεια οι υπόλοιποι πνευματικοί μας ταγοί που είναι;;

  25. ataktos avatar
    ataktos 27/10/2010 16:23:21

    ο Μίκης ξέρει και λέει την αλήθεια

  26. anonyme avatar
    anonyme 27/10/2010 17:07:03

    Δεν τον είπε Γιώργο Παπανδρέου , γιωργάκη τον αποκάλεσε και
    μπράβο του!!

  27. ΤΡΙΖΟΝΙ avatar
    ΤΡΙΖΟΝΙ 27/10/2010 21:15:09

    ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΕΚΑΝΑΝ "ΓΑΡΓΑΡΑ" ΤΗΝ ΕΙΔΗΣΗ, ΚΑΙ ΟΠΟΙΑ ΑΝΕΦΕΡΑΝ ΚΑΤΙ, ΔΕΝ ΑΝΕΦΕΡΑΝ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΜΙΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ ΟΤΙ «αν κυβερνούσε ο Κώστας Καραμανλής, οι προοδευτικές και άλλες δυνάμεις της χώρας θα είχαν κάψει την Ελλάδα» ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΚΗ ΑΛΗΤΕΙΑ, ΑΠΟΚΡΥΨΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ!! ΑΙΣΧΟΣ!

  28. A.M. avatar
    A.M. 27/10/2010 21:39:00

    «αν κυβερνούσε ο Κώστας Καραμανλής, οι προοδευτικές και άλλες δυνάμεις της χώρας θα είχαν κάψει την Ελλάδα» !!!.

    Πές τα ρε Μίκη αθάνατε!
    Πές τα!
    Γιατί οι σημερινοί ριψάσπιδες και τσανακογλύφτες «προοδευτικοί» του κ@λου πάνε να μας βγάλουν και τρελλούς από πάνω.

  29. Κάποιος avatar
    Κάποιος 28/10/2010 00:32:19

    Στίχοι του εθνικιστή Ο.Ελύτη.
    Μουσική του κατσαπλιά Μ.Θεοδωράκη.

    "Της δικαιοσύνης ήλιε νοητέ
    και μυρσίνη συ δοξαστική
    μη παρακαλώ σας μη
    λησμονάτε τη χώρα μου!

    Αετόμορφα έχει τα ψηλά βουνά
    στα ηφαίστεια κλήματα σειρά
    και τα σπίτια πιο λευκά
    στου γλαυκού το γειτόνεμα!

    Τα πικρά μου χέρια με τον κεραυνό
    τα γυρίζω πίσω απ' τον καιρό
    τους παλιούς μου φίλους καλώ
    με φοβέρες και μ' αίματα!"