#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/08/2010 14:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μύθος το μέγεθος του δημόσιου τομέα



Ήθελα να κάνω χαλαρά τις διακοπές μου κι εγώ αλλά δεν με αφηνει το χαζοκούτι. Άκουγα έναν καθηγηταρά να αναλύει πόσο μεγάλος είναι ο δημόσιος τομέας στην Ελλάδα, ότι πρέπει να μειωθεί, οτι πληρώνουμε πολλά κλπ κλπ. Που να με πάρει η ευχή, αν είναι τοσο μεγάλος ο δημόσιος τομέας γιατί έχει τόσο χάλια υπηρεσίες; Είπα να το ψάξω και εγώ. Λίγο απο εδω κι απο εκεί με την χάλια mobile σύνδεση που έχω κάτι βρέθηκε.

Έχουμε και λέμε λοιπόν. Στην Ελλαδίτσα μας με βάση την απογραφή το ποσοστό των δημοσιών υπαλλήλων είναι γύρω στο 8% του πλυθησμού. Ας κάνουμε μια σύγκριση με τις προηγμένες χώρες.

Ελλάδα: 8%
Αγγλία: 20%
Γαλλία: 22%
Καναδάς: 26%

Μάλιστα. Άρα δεν έχουμε πολλούς δημόσιους υπαλλήλους, μάλλον λίγους έχουμε. Πάμε τώρα να δούμε τα έξοδα του δημόσιου τομέα ως ποσοστό του ΑΕΠ.

Ελλάδα: 40%
Αγγλία: 43%
Γαλλία: 54%
Καναδάς: sorry δεν βρήκα.

Πως γίνεται με μικρότερο δημόσιο τομέα να έχουμε τόσο ύψηλα έξοδα λειτουργίας του δημοσίου;  Παίρνουν τόσα πολλά λεφτά σε σχέση με τους φτωχούληδες Άγγλους και Γάλλους συναδέλφους τους; Η μπας και φταίνε κάτι προμήθειες του δημοσίου, κατι ζήμενς, μήζενς κλπ;

Άπο όπου κι να το πιάσεις καταλήγεις πάντα στην Ελλάδα του Μαυρογυαλούρου. Φάγαν, φάγαν, φάγαν και ψάχνουν κάπου να τα φορτώσουν. Τώρα ο στόχος είναι οι υπάλληλοι.Αν δηλαδή το 8% γίνει 5% θα σωθεί η Ελλάδα. Τρίχες κατσαρές. Απλά δεν θα δουλεύει τίποτα και τα κοράκια θα συνεχίσουν να τρώνε. Οκ, και μένα μου έχει έρθει να κατραπακιάσω υπάλληλο αλλά δεν μπαίνουν όλοι και όλα στο ίδιο τσουβάλι.

Πριν φύγω για μπάνιο αφήνω ένα link για να μην πει κανένας οτι τα έβγαλα απο το μυαλό μου. http://econlog.econlib.org/archives/2005/11/france_uk_produ.html
Βάζω τα κεφτέδια μου στο τάπερ κι ας βρει άλλο κορόιδο ο Ελληνικός Τουρισμός να του πληρώνει 9 ευρώ ένα φραπέ και ενα τοστ "ανάμεικτο".

Γιάννης Μ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 06/08/2010 14:18:19

    Τον μύθο του δήθεν τεράστιου δημόσιου, τον εφηύραν οι Νεοφιλελεύθεροι, (ΠΑΣΟΚ-Μητσοτακέικο), για να βάλουν τον Ελληνικό Λαό να τρώει τις σάρκες του και να σκοτωνόμαστε μεταξύ μας,την ώρα που αυτοί θα κάνουν τη δουλειά τους. Το κακό είναι ότι πολλοί Έλληνες τσίμπησαν το δόλωμα.

  2. Count Cagliostro avatar
    Count Cagliostro 06/08/2010 14:19:25

    Φίλε Γιάννη,

    είσαι λίγο (ως αρκετά) λάθος. Το ποσοστό των δημοσίων υπαλλήλων στην Αγγλία και την Γαλλία αφορά το σύνολο τπου εργατικού δυναμικού κι όχι το σύνολο του πληθυσμού.

    Συνεπώς στην Ελλάδα του συνολικού εργατικού δυναμικού των 5,010,00, ακόμα κι αν η απογραφή των δημοσίων υπαλλήλων φτάσει το 1,000,000 το ποσοστό τους θα κυμαίνεται προσεγγιστικά στο 20%.

    Γίναμε Αγγλία? Γίναμε Ηβρώπ?

    • petros avatar
      petros @ Count Cagliostro 06/08/2010 15:43:02

      ακομα και 20% παλι λιγοτεροι ειναι.

  3. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 06/08/2010 14:35:50

    Οι δημόσιοι υπάλληλοι είναι λίγοι αναλογικά. Τα κομματόσκυλα δημόσιοι υπάλληλοι είναι όμως πολλά, και αυτά δημιουργούν όλες τις δυσλειτουργίες, επηρρεάζοντας αρνητικά και τους υπόλοιπους ακομμάτιστους ευσυνείδητους ΔΥ.
    Αν ποτέ (που αμφιβάλλω) ξεριζωθεί η κομματική ευνοιοκρατία και το πολιτικό ρουσφέτι στο δημόσιο, τότε ίσως η κατάσταση να βελτιωθεί.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Strange Attractor 06/08/2010 14:48:29

      Αυτό δεν θα διορθωθεί με την απειλή της απόλυσης όμως. Γιατί γνωρίζεις πολύ καλά πως θα απολυθεί αυτός που δεν είναι κομματόσκυλο.
      Συνεπώς, εκείνο που αυτή την στιγμή προέχει είναι αποπομπή αυτής της διεφθαρμένης κυβέρνησης, προκειμένου να εξασφαλιστεί η ομαλή λειτουργία του κράτους και η εκλογή νέας κυβέρνησης.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Orestios 06/08/2010 14:57:11

        Το πρόβλημα των κομματόσκυλων είναι διαχρονικό και διακομματικό. Απλά, οι πρασινοφρουροί ήταν και είναι πιο αγριεμένοι λόγω στέρησης επί 150 χρόνια.
        Πάντως το γνήσιο κομματόσκυλο δεν νοιάζεται για την ιδεολογία του κόμματος. Αρκεί το κόμμα αυτό να είναι στα πράγματα. Τότε γίνεται φανατικό γλυφτρόνι.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Orestios 06/08/2010 15:01:15

        Σε αυτό συμφωνώ. Όμως το κομματόσκυλο εδράζεται σε υψηλές θέσεις και γίνεται κριτής όσων πραγματικά αποδίδουν κατασυκοφαντώντας και λοιδορώντας.
        Επιπλέον το φαινόμενο παρατηρείται σε συνδικαλιστικές οργανώσεις όμως εκεί το δίλημμα που θα προκύψει: "συνδικαλισμός ή κομματόσκυλα" είναι τεχνητό καθώς γενικεύει και εξομοιώνει 2 κατεξοχίν αντίθετες έννοιες.

  4. Γιάννης Π. avatar
    Γιάννης Π. 06/08/2010 14:50:05

    Δεν τα έβγαλες απ' το μυαλό σου, αλλά ούτε και τα ερμήνευσες σωστά:
    To 43% της Αγλίας και το 54% της Γαλλίας κλπ. δεν είναι "τα έξοδα του δημόσιου τομέα ως ποσοστό του ΑΕΠ", αλλά αντιθέτως η συνεισφορά του δημόσιου τομέα στο ΑΕΠ(GDP)!!! Δηλαδή, στη Γαλλία το δημόσιο παράγει πάνω από το μισό ΑΕΠ(GDP)!!!
    Στην Ελλάδα τι ποσοστό είπαμε οτι παράγει το δημόσιο???? ΔΕΝ είπαμε εεε?????

    • τηλέμαχος αναγνώστου avatar
      τηλέμαχος αναγνώστου @ Γιάννης Π. 06/08/2010 18:18:43

      Ή είσαι πολύ κακοπροαίρετος και νομίζεις ότι οι υπόλοιποι εδώ τρώνε κουτόχορτο ή είπες -καλοπροαίρετα βέβαια- την παπ..ιά του αιώνα. Στο ίδιο πράγμα αναφέρονται τα νούμερα, στο ποσοστό των δημόσιων δαπανών στο ΑΕΠ. Και πιο συγκεκριμένα αν θέλεις ο μέσος όρος των συνολικών δημόσιων δαπανών σαν ποσοστό του ΑΕΠ τα τελευταία δεκαπέντε χρόνια στην Ελλάδα ήταν 45.3% και στην Ευρώπη των 15 ήταν 47.8%. Τα νούμερα από τη στατιστική βάση της Eurostat.
      Ήθελα να ξερα βέβαια πως τη σχημάτισες αυτήν την ιδέα στο μυαλό σου, ότι δηλαδή αυτό στη Γαλλία είναι παραγωγή ενώ στην Ελλάδα είναι έξοδα!

  5. TopGunZ avatar
    TopGunZ 06/08/2010 14:52:29

    Εγώ πάντως τόσα χρόνια, πρόβλημα με υπάλληλο δεν είχα ως προς τη δουλειά του. Είχα με τους νόμους, είχα με τους συνδικαλιστές, είχα με κάτι άκυρους δήθεν με κοινωνικά κριτήρια προσληφθέντες και μετατεθέντες, αλλά στις περισσότερες των περιπτώσεων οι δουλειές μου γίνονταν γρήγορα και σωστά. Σίγουρα υπήρξαν και στραβά και κουτσά και ανάποδα, αλλά ως επιβεβαιούσες τον κανόνα εξαιρέσεις.

    Το πρόβλημα με τους 1.000.000 ΔΥ δεν είναι οι 900.000 μεσαιοχαμηλόμισθοι που κάνουν τη δουλειά τους (όσο τους επιτρέπει φυσικά η οργάνωση, εκπαίδευση και υποδομή που τους προσφέρεται), αλλά τα 100.000 καθίκια και κομματόσκυλα που χτυπάνε 5άρες στο μισθό και το πολύ να ανοιγοκλείνουν κανά διακόπτη όποτε πατάνε.

  6. Στέργιος avatar
    Στέργιος 06/08/2010 15:25:31

    Το πρόβλημα τού Δημοσίου δεν είναι τόσο ο αριθμός των ΔΥ όσο ο ανορθολογισμός του λόγω πελατειακού-κομματικού κράτους.
    Πριν λίγους μήνες πέθανε ένα παιδάκι στην Πτολεμαΐδα επειδή ολόκληρο περιφερειακό νοσοκομείο δεν είχε παιδίατρο. Μπορεί στο νοσοκομείο Πτολεμαΐδας να μη υπάρχουν γιατροί, σίγουρα όμως υπάρχουν 40 κηπουροί ανά παρτέρι.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Στέργιος 06/08/2010 15:28:25

      Αλήθεια, τί έγινε με εκείνη την "κατεπείγουσα" ΕΔΕ?

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Orestios 06/08/2010 15:30:36

        Ε, ως κατεπείγουσα, να μη μείνει στο συρτάρι 2-3 χρόνια...μέχρι να "χαθεί". Εκτός κι αν είναι σαν τον έλεγχο στο Μουσείο της Πέλλας με τους διορισθέντες της Τζάκρη:Παρασκευή μαθεύτηκε το σκάνδαλο, Δευτέρα ήταν αργία, Τρίτη είχε βγει η απόφαση ότι όλα καλά όλα ανθηρά.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Orestios 06/08/2010 15:46:03

        Άξια η Υπουργός Υγείας, αλλά ακόμη πιο άξια η υφυπουργός. Με τέτοια απόδοση πως να μην πάει μπροστά αυτή η χώρα?

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ Orestios 06/08/2010 20:16:06

        Καλά, αυτή η ΕΔΕ είναι η μεγαλύτερη άντε-μην-πω τής Ξενογιαννακοπούλου. ΕΔΕ που θα αποκαλύψει τι; Για ποιο λόγο δεν υπήρχε παιδίατρος στο νοσοκομείο Πτολεμαΐδας; Μα γιατί δεν το φρόντισες εσύ, κυρία υπουργέ!

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Στέργιος 06/08/2010 15:33:47

      Όπως τα λες φίλε Στέργιο, πας στο ΚΕΠ και οι άνθρωποι τρέχουν πάνω κάτω πανικόβλητοι, πας μετά στην Εφορία και βλέπεις 3-4 να πίνουν καφέ ανά γραφείο. Σε κάθε περιοχή υπάρχουν ανάλογα παραδείγματα με διαφορετικές υπηρεσίες και αριθμούς υπαλλήλων.

  7. mitsosms avatar
    mitsosms 06/08/2010 15:58:50

    Στην Γαλλία οι ΔΥ είναι 2,300,000 δηλ. ποσοστό 3% στα 60,000,000.

    • Κώστας, Χανιά avatar
      Κώστας, Χανιά @ mitsosms 07/08/2010 01:07:51

      Ναι ε; Για να το λες! Δεν μας είπες όμως. Μόνο οι εκπαιδευτικοί ή μόνο οι γιατοί-νοσηλευτές;

  8. Giannis Milonas avatar
    Giannis Milonas 06/08/2010 17:15:34

    Να με συμπαθάτε παιδιά γιατι οπως τα ειχα παρει και χωρις καφε υπολογισα το ποσοστο με βαση τον συνολικο πληθυσμο. Το σωστο πρεπει να ειναι αυτο που γραφει ο Κομης, γυρω στο 20%. Εξακολουθει να μην ειναι ενα τεραστιο ποσοστο ειδικα αν σκεφτει κανεις οτι στην Αγγλια οι εκπαιδευτικοι και το συνολο των γιατρων δεν συμπεριλαμβανονται στους δημοσιους υπαλληλους γιατι οι τομεις ειναι ιδιωτικοι.

    Ομως θα διαφωνησω με εσενα φιλε Γιαννη Π. Το ποσοστο επι του ΑΕΠ ειναι εξοδα και οχι "παραγωγη". Δες το πιο καθαρα και εδω: http://www.bbc.co.uk/blogs/thereporters/markeaston/2008/06/map_of_the_week_public_spendin.html και http://www.wsws.org/articles/2008/apr2008/sark-a14.shtml

    Στην Αγγλια το ποσοστο ειναι πλεον 53% και υπάρχουν 6.000.000+ δημοσιοι υπαλληλοι.(Στοιχεια 2010)

  9. what avatar
    what 06/08/2010 17:39:18

    Μύθος είναι το δημοσίευμα. Αν βάλεις δε και τους διορισμένους στους δήμους ... Κλάφτα Χαράλαμπε.

  10. Orestios avatar
    Orestios 06/08/2010 17:42:20

    Βγήκαν οι πράσινοι από την Ιπποκράτους να λένε πως είναι ψέμα το δημοσίευμα και αλήθεια μόνο όσα λένε αυτοί.
    Τα ψέματα της κυβέρνησης του Τουρίστα GAP καταρρέουν και φανερώνεται το μέγεθος της ΠΑΣΟΚικής προπαγάνδας του μίσους.
    Μήτσε αυτό το λινκ το βρήκες?

  11. Giannis Milonas avatar
    Giannis Milonas 06/08/2010 17:56:16

    Λοιπον οι καταγεγραμενοι δημοσιοι υπαλληλοι στην Γαλλια το 2004 ηταν 5.090.000 επι 24.709.000 συνολικων εργαζομενων. Και οχι, δημοτικοι υπαλληλοι δεν καταγραφονται ως δημοσιοι σε καμμια χωρα του κοσμου. Περιμενω τον factora να κανει moderate το σχολιο με τα Links για την Αγγλια.

    • Factorx avatar
      Factorx @ Giannis Milonas 06/08/2010 19:06:31

      ΓΜ, με συγχωρεις αλλα αν υπάρχει λάθος να κατεβασω το κομματι

  12. KNWD avatar
    KNWD 06/08/2010 19:42:20

    Διαβάστε άρθρο από τον οικονομολόγο Λεωνίδα Βατικιώτη πλήρως τεκμηριωμένο για τον δημόσιο τομέα της Ελλάδας

    http://leonidasvatikiotis.wordpress.com/2010/07/18/%CE%B4%CE%B9%CF%80%CE%BB%CE%AC-%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CE%B9-%CE%BF-%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%B6%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%BF%CE%B9-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5/

  13. hifi avatar
    hifi 06/08/2010 20:43:52

    Ο Βατικιώτης αναφέρεται σε ΔΤ που αντιπροσωπεύει 11% του εργατικού πληθυσμού για το 2003. Τότε, λέγαμε ότι το σύνολο του εργασιακού πληθ. ήταν κάτω από 4 εκατ, άρα οι ΔΥ ήταν κάτω από 400.000;

    Αρα έφτασαν αυξήθηκαν αστρονομικά (+100%) τα τελευταία χρόνια -- ή ο αριθμός αναφερεται σε μέρος των ΔΥ.

  14. Johnny X avatar
    Johnny X 06/08/2010 21:08:28

    κατερευσε οριστικα και αυτος ο αστικος μυθος.

    ουτε 400.000 δεν ειναι χωρις στρατο/αστυνομια και παπαδες.

    • Κώστας, Χανιά avatar
      Κώστας, Χανιά @ Johnny X 07/08/2010 01:19:23

      Και τους δημοτικούς υπάλληλους πού τους πας; Αν εξαιρέσεις και τους γιατρούς και εκπαιδευτικούς που στην Ευρώπη ΔΕΝ λογίζονται σαν ΔΥ, τότε για τι αριθμό κουβεντιάζουμε; Άλλο ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΨΕΜΑ για το γνωστό κόλπο του "διαίρει και βασίλευε"!!!! Αλήτες!!

  15. michal avatar
    michal 06/08/2010 22:14:21

    Asxetos o ari8mos twn dhmosiwn. Sxetiko to upsos tou dhmosiou xreous. AUTO metraei to mege8os tou dhmosiou tomea, otan malista to 70% twn dapanwn tou kratous einai mis8oi-suntakseis. Koinws posous prepei na steiloume spitia tous wste na mhn mpainei mesa h xwra (kata protimhsh ta kommatoskula alla nomizw pws oi dhmosioi kommatoskula einai kata 99%). Sun ta kosth ths grafeiokratias, polunomias kai thn asudosias kai ths diaf8oras.
    Kalh Sovietia magkes. Kai opws eipe kai o Antwnakhs o Samaras, den antexei h koinwnia, den antexei h oikonomia. Opws poreuthke epi 30 xronia h Ellada kai xrewkophse.

    • τηλέμαχος αναγνώστου avatar
      τηλέμαχος αναγνώστου @ michal 07/08/2010 00:16:02

      AUTO metraei to mege8os tou dhmosiou tomea, otan malista to 70% twn dapanwn tou kratous einai mis8oi-suntakseis.
      Άλλος ενας που αναμασαει μια βλακεία που κυκλοφόρησε ο Ανδριανόπουλος και την αναπαράγουν οι αγράμματοι νεοφιλελεύθεροι. Τα τελευταία δεκαπέντε χρόνια (1995-2009)οι μισθοί του δημοσίου στην Ελλάδα είναι 10.8% του ΑΕΠ όσο ακριβώς και στην ΕΕ-15. Οι κοινωνικές δαπάνες (όπου περιλαμβάνονται επιδόματα ανεργίας, πρόνοιας, επιδόματα για τρίτεκνους, πολύτεκνους αλλά και οι συντάξεις του ΙΚΑ και των αυτοαπασχολουμένων) είναι 17.2% του ΑΕΠ ενώ στην ΕΕ-15 είναι 18.2%. Όσο και να επιμένετε, ημιμαθείς και αγράμματοι νεοφιλελεύθεροι δεν βγαίνουν οι ΔΥ υπεύθυνοι για το χρέος. Οι χαμηλοί φόροι των ΑΕ, των αυτοαπασχολουμένων, και των υψηλών εισοδημάτων, οι στρατιωτικές δαπάνες, οι Ολυμπιακοί και οι υπερτιμολογήσεις -που δεν τις κάνει ο περιπτεράς αλλά η επιχείρηση που πουλάει όπλα και ιατρικά μηχανήματα- ευθύνονται για το χρέος.

      "Koinws posous prepei na steiloume spitia tous wste na mhn mpainei mesa h xwra (kata protimhsh ta kommatoskula alla nomizw pws oi dhmosioi kommatoskula einai kata 99%)"
      Μπορείς να μας περιγράψεις τις σπουδές σου για να σε χρησιμοποιήσει η χώρα στη θέση τους;

      • Κώστας, Χανιά avatar
        Κώστας, Χανιά @ τηλέμαχος αναγνώστου 07/08/2010 01:27:31

        Άστονε φίλε μου. Ο καθένας εκτείθεται από τα γραφόμενά του. Δυστυχώς όμως, είμαστε η χώρα της Αννίτας Πάνιας και του Τριανταφυλλόπουλου! Κι αυτά που μας ταΐζουν, τα καταπίνουμε αμάσητα! Βλέπεις (nomizw pws oi dhmosioi kommatoskula einai kata 99%) οι γιατροί, οι εκπαιδευτικοί, οι δικαστικοί κ.α. είναι "κομματόσκυλα"! Δηλαδή, κι εγώ -που τυγχάνει να είμαι καθηγητής Μέσης Εκπαίδευσης- είμαι ..."κομματόσκυλο". Με το "κόμμα" πήρα το πτυχείο μου, με το "κόμμα" πέρασα τον ΑΣΕΠ, με το "κόμμα" βολόδερνα ανά την Ελλάδα μέχρι να επαναπατριστώ! Αχ βρε Έλληνα, τι σου αξίζει να πάθεις!!

  16. michal avatar
    michal 07/08/2010 04:02:15

    First, the government’s finances need to be sustainable. That requires reducing the fiscal deficit and placing the debt-to-GDP ratio on a downward trajectory. Since wages and social benefits constitute 75 percent of total government expenditure, this means that the public wage and pension bills have to be reduced. There is hardly any other room for maneuver in terms of fiscal consolidation.

    http://www.imf.org/external/np/exr/faq/greecefaqs.htm#q12

    • τηλέμαχος αναγνώστου avatar
      τηλέμαχος αναγνώστου @ michal 07/08/2010 18:28:42

      Αυτά που σου γράφω είναι 11% + 18% = 29% του ΑΕΠ.
      Με δημοσιες δαπάνες 45% του ΑΕΠ, το 75% τους είναι περίπου 32% του ΑΕΠ. Το ίδιο λοιπόν σου έγραφα για να σου δείξω ότι αυτό (μισθοί και κοινωνικές δαπάνες του δημοσίου)είναι κάτω από το μέσο όρο της ΕΕ15.
      Και εν πάση περιπτώσει σε αυτά ξαναλέω είναι οι συντάξεις του ιδιωτικού τομέα των αυτοαπασχολουμένων, τα επιδόματα ανεργίας, κα. Να μη τα πληρώνει αυτά για να πέσει το μέγεθος του δημόσιου τομέα;
      Όπως δεν είδες όμως με τα νεοφιλελεύθερα γυαλιά σου το ΔΝΤ λέει ότι θα πληρώσουν και οι πλούσιοι. Γι αυτό δεν λέτε και δεν κάνετε τίποτε. Επίσης επειδή αυτό είναι το ΔΝΤ και όχι κάποιος ταξικά ουδέτερος οργανισμός δεν λέει στις FAQ ότι το πρόβλημα δεν είναι το υπερβολικό μέγεθος του ΔΤ αλλά οι υπερβολικά λίγοι φόροι που πληρώνουν ΑΕ και πλούσια εισοδήματα σε σχέση με το τι συμβαίνει στην ΕΕ15 με αποτέλεσμα η συνολική φορολογία να είναι 7% του ΑΕΠ χαμηλότερη εδώ.

  17. Theodoros Vrettos avatar
    Theodoros Vrettos 07/08/2010 16:50:15

    Στο εξωτερικο ΔΥ θεωρουνται μονο οσοι εργαζονται στην Κυβερνηση και τις δημοσιες υπηρεσιες. Οι υπολοιποι, λογω του οτι προσλαμβανονται απευθειας απο τα ενδιαφερομενα ιδρυματα (νοσοκομεια, σχολια κα) και πληρωνονται απο τον κουμπαρα του εκαστοτε ιδρυματος, δεν μετρανε στο συνολο των ΔΥ της χωρας.

  18. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 07/08/2010 16:53:53

    Τι βλακείες είναι αυτές; Αν ο Καναδάς, που έχει θετική γεννητικότητα, δηλαδή τετραμελείς οικογένειες έχει 26% του πληθυσμού του ΔΥ, ποιός είναι ιδιώτης;
    Μάλλον ο Γιάννης Μ., αλλά με την ιατρική έννοια του όρου...
    Κε Φάκτορα, συλληφθήκατε σε σουρεαλιστική διάθεση!