#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/10/2013 11:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μόνο το Gay Pride αποδέχονται οι «σύντροφοι»



Του Φαήλου Μ. Κρανιδιώτη

Η μόνη παρέλαση που αποδέχεται αλλά και στηρίζει με ενθουσιασμό ο ΣΥΡΙΖΑ/Βίλα Αμαλία/Και ποιος ξέρει τι άλλο είναι το Gay Pride. Γούστα είναι αυτά και δεν υπεισέρχομαι.  Αν θέλουν ο Σκουρλέτης, ο Παπαδημούλης και τ’ άλλα παιδιά να γδυθούν, να πασαλειφτούν με χρυσόσκονη, να στολιστούν με φτερά και πούπουλα και να χορέψουν πάνω στο άρμα υπό τους ήχους των αειθαλών YMCA με χορηγία του Καμίνη, ποιος είμαι εγώ ο ουτιδανός για να τους εμποδίσω; Έχουν βέβαια ταύτιση απόψεων σε αυτό με άλλους κολοσσούς, όπως τον Μπουτάρη μπέη, που άμα του θίξεις τον Κεμάλ και τις πολιτικές ιδιορρυθμίες του σφάζει στο γόνατο.

Στο πολιτικό τους DNA έχουν μια απέχθεια για τις Ένοπλες Δυνάμεις, την Αστυνομία, τις στολές, τα σύμβολα, την Εκκλησία, τις τελετές. Για οτιδήποτε εθνικό. Όσο κι αν προσπαθούν, στην χάση και την φέξη, να υποδυθούν τους σώφρονες χαϊδεύοντας τον αστικό κόσμο, μόλις βρεθούν αντιμέτωποι με όλα αυτά που σιχαίνονται, βγαίνει στον βρώμικο αφρό η μηδενιστική απέχθεια τους. Ξεχνάει ο ανακυκλωμένος αριστεριστής τα χούγια του; Εμ, δεν τα ξεχνάει.

Θα μου πείτε, εδώ έχουμε ανεργία, κρίση, βαριά φορολογία, απελπισία στον κόσμο, αυτά μας μαράνανε; Ναι. Μας νοιάζουν και μας κόφτουν, διότι για να την σώσεις την Πατρίδα, πρέπει να την πονάς, πρέπει να αγαπάς τους ανθρώπους της, την γη της, τα σύμβολα της, να τιμάς τους ήρωες της. Να μην προσπαθείς να επιβάλλει τις βαρεμένες διεθνιστικές και νεοταξίτικες ιδεοληψίες σου στην πλειοψηφία και να βρίζεις κι από πάνω ως «φασιστικές» τις πεποιθήσεις και τις συνήθειες του Έθνους σου. Γιατί, για να ξηγιόμαστε, αληθινοί φασίστες και ολοκληρωτικά απολειφάδια, είναι αυτοί που με θρασύτητα προσπαθούν να μας φορέσουν καπέλο απολιθωμένες ιδέες, που όχι μόνο αμφισβητούν αλλά προσβάλλουν το Έθνος μας, την Ιστορία και τους αγώνες του.

Έχω βαρεθεί να το λέω αλλά το να μην αγαπάς την Πατρίδα σου είναι πολιτική και ψυχολογική ανωμαλία. Η αγάπη και αφοσίωση στο λαό σου και τον τόπο σου είναι το ίδιο φυσική με την αγάπη κι αφοσίωση στους γονείς και τα παιδιά σου. Ο Πατριωτισμός δεν είναι κομματική επιλογή ή πολιτική θέση. Είναι ομολογία πίστεως. Κι αυτή η πίστη και αγάπη στο Έθνος σου δεν τεμαχίζεται. Δεν μπορείς να λες πως αγωνίζεσαι για τους εργαζόμενους και να μην σε νοιάζει η εδαφική ακεραιότητα της Πατρίδας των Ελλήνων εργαζομένων. Δεν μπορείς να δηλώνεις οικολόγος αλλά να αδιαφορείς για την τουρκική απειλή, την Κύπρο, την Μακεδονία, την Βόρειο Ήπειρο ή τα εργασιακά δικαιώματα. Αντίστοιχα δεν μπορείς να δηλώνεις μαχόμενος πατριώτης και να είσαι νεοφιλελεύθερος «ανθρωποφάγος», αδιαφορώντας για την κοινωνική πολιτική, τις ανισότητες και την λεηλασία και μόλυνση της ελληνικής γης. Ή είσαι όλα ή δεν είσαι τίποτα. Μέσα στο όλα ανήκει και ο σεβασμός στις εκδηλώσεις τιμής και μνήμης στους αγώνες του λαού μας και στους ήρωες του. Και πανεθνικά αυτά τα τιμούμε διαχρονικά δυο φορές ετησίως, με τον ίδιο τρόπο. Με καταθέσεις στεφάνων στα ηρώα μας, με δοξολογίες, στρατιωτικές και μαθητικές παρελάσεις. Δεν με ενδιαφέρει τι κάνουν στο Βέλγιο, ούτε στην Ολλανδία ή την Γουινέα Μπισσάου. Εμείς εδώ έτσι το κάνουμε.

Στην δικτατορία, όταν στην εξέδρα των επισήμων στεκόταν ο Παπαδόπουλος ή ο Γκιζίκης και πίσω του ο Ιωαννίδης, κανείς δεν διανοήθηκε να καλέσει τον λαό αυτές τις δυο μέρες για να προσπαθήσει να ανατρέψει την παράνομη στρατιωτική κυβέρνηση. Ούτε τους πέρασε από το μυαλό. Διότι καταλάβαιναν όλοι πως δεν είναι ο χώρος και ο χρόνος για πολιτικές εκδηλώσεις.

Ο λαός μας, παρά τα τεράστια προβλήματα που βιώνει, έγραψε στα παλιά του τα παπούτσια το ψευτοεπαναστατικό κάλεσμα της Κουμουνδούρου για να ξεκινούσε η ανατροπή της κυβέρνησης από τις …παρελάσεις. Απόμειναν στο κλαρί μονάχοι, σαν γύπες. Ο φαιδρός τυχοδιωκτισμός τους όμως καταγράφηκε. Το επόμενο άραγε τι θα είναι; Θα ζητήσουν μαχητικές «παρεμβάσεις» σε κηδείες, μνημόσυνα, γάμους και βαφτίσια;

Ο κόσμος καταλαβαίνει ότι ο Αλέξης πουλάει φούμαρα. Η τωρινή του θέση, μετά από περάσματα από τον Τσάβες, τον τάφο της Ρόζας Λούξεμπουργκ, φλερτ με το ατυχές παράδειγμα της Αργεντινής κι ενώ ο αγαπητός Στρατούλης προπονείται με τηλεφωνικούς καταλόγους, για το πώς θα το σκίσει το Μνημόνιο, συνοψίζεται πλέον σε μια φράση: «θα διαπραγματευτούμε νέα δανειακή = νέο Μνημόνιο, για να βρούμε τα λεφτά με τα οποία θα κάνουμε αθρόες προσλήψεις, θα δώσουμε κιμπάρικες αυξήσεις και θα προικίσουμε τις άγαμες θυγατέρες, συν το επίδομα». Το άλλο με τον Τοτό το ξέρετε. Τι να πεις; Κι όταν τους κατεβάζουμε την μάσκα και κάνουμε φύλλο και φτερό αυτό το γελοίο παπατζιλίκι πάνω στον πόνο του κόσμου, όταν διαλύουμε χωρίς ανόητες ενοχές την ψευτοπροοδευτική σοβαροφάνεια τους, βάζουν την γνωστή κασέτα καθυβρίζοντας τους πάντες ως «φασίστες», λίγο από «Τάγματα Ασφαλείας» και τα γνωστά ψυχωτικά μπαγιάτικα κουλούρια.

Τέτοιοι ήταν, τέτοιοι είναι, τέτοια θα κάνουν. Όμως να ξέρουν: ανοχή κι ενοχή τέλος.

(Δημοσιεύεται στην "Δημοκρατία")

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Χάρης Χ. avatar
    Χάρης Χ. 30/10/2013 11:15:03

    Αποδέχονται επίσης με μεγάλη ευχαρίστηση τις πορείες με αυτομαστιγώματα και τις δημόσιες θρησκευτικές συγκεντρώσεις των Μουσουλμάνων-Ισλαμιστών.

    • Ελένη Παπαγεωργίου avatar
      Ελένη Παπαγεωργίου @ Χάρης Χ. 03/11/2013 10:30:41

      Σωστά, πρέπει να αποδέχονται μόνο τους αναστενάρηδες για να είναι αποδεκτοί!

  2. Πέτρος avatar
    Πέτρος 30/10/2013 11:16:41

    κ. Κρανιδιώτη σας παρακολυθώ όσο μπορώ καλά όλα αυτά που γράφετε αλλά επειδή εμένα με καίει η καθημερινότητα θέλω να ρωτήσω: Θυμάμαι σε παλαιότερες αναρτήσεις σας που λέγατε σε διάφορους σχολιαστές να κάνουν υπομονή γιατί κάτι καλό και δυναμικό ετοιμάζει ο Σαμαράς. Συνιστούσατε υπομονή. Πόση υπομονή να κάνω? Αλήθεια θα συμβεί κάτι σημαντικό ή μήπως ... όνειρο ήταν και πάει μετά τις Βρυξέλλες? Τι να πω στην 75χρονη μητέρα μου που με ρωτάει αν θα κοπεί κι άλλο η σύνταξή της? θα τις φτάνουν να πληρώσει για το φόρο ακινήτων το 2014? Βλέπεις έχει αγοράσει από το 1976 ένα σπίτι στην Αθήνα και εκείνος ο ... άθλιος ο παππούς μου της είχε δώσει προίκα 15 στρέμματα παραθαλάσσια με ελιές γιατί παλιά θεωρούνταν τα πιο αντιπαραγωγικά (στις κόρες έδιναν προίκα τα κτήματα ήταν τα λιγότερο κατάλληλα προς γερωργική χρήση). Δεν θέλει να το πουλήσει γιατί η οικογένεια της τρέφεται από το λάδι της χρονιάς. Ειλικρινά έρχεται κάτι σημαντικό για το οποίο θα πρέπει να κάνει υπομονή 5-6 μήνες ακόμα?

    • Χάρης Χ. avatar
      Χάρης Χ. @ Πέτρος 30/10/2013 13:11:15

      Να της πείτε ότι η σύνταξή της φυσικά θα κοπεί και άλλο, αλλά να μην ανησυχεί γιατί ο κ. Στουρνάρας διαβεβαίωσε ότι η τομή δεν θα είναι οριζόντια, αλλά μεταρρυθμιστική.

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Πέτρος 30/10/2013 21:52:22

      Ὁ Σόρος εἶσαι;!

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Πέτρος 31/10/2013 00:27:18

      Δεν θα υπάρξουν άλλα μέτρα αγαπητέ. Δεν αντέχει η χώρα και δεν πρόκειται να υποκύψει σε πιέσεις για νέα μέτρα ο Πρωθυπουργός.
      Τριάντα χρόνια ξεχαρβάλωμα και λεηλασία δεν μπορούσε να αναστραφεί σε ένα χρόνο και κάτι.
      ΚΙ ο φόρος που λες έχει πολλές παράμετρους. Ο μέσος φόρος πάντως στα αγροτεμάχια θα είναι 2,5 Ευρώ το στρέμμα...

  3. Valter avatar
    Valter 30/10/2013 11:39:18

    YMCA σημαίνει Young Μen's Christian Association , είναι επίσης το όνομα τραγουδιού των Village People , δεν είναι συγκρότημα.

    Παρακλάδι της YMCA είναι η δικιά μας η ΧΑΝΘ στην Θεσσαλονίκη ,
    τώρα πως ήρθε στους Village People να γράψουν τραγούδι για χριστιανική οργάνωση πραγματικά δεν ξέρω.

    • Νίκος Αργεάδης avatar
      Νίκος Αργεάδης @ Valter 30/10/2013 13:11:21

      Οι Αμερικανοί, αγαπητέ Βάλτερ, δεν πάσχουν από Ευρωπαϊκού τύπου ιδεοληπτικές, κυρίως διεθνιστικές-προοδευτικιές- τις λένε- στεγανώσεις. Γι' αυτό και συγκροτήματα σαν τους Βίλατζ Πίιπολ μπορούν και γράφουν για ...χριστιανική αδελφότητα (όχι οργάνωση). Ε! όταν και εδώ η αριστερά μπορέσει να γράφει για την...ορθόδοξη Εκκλησία μας, ε! τότε θα παραδεχτώ πως κάτι ουσιαστικό-και προς το καλύτερο- άλλαξε στη χώρα της απόλυτης ακινησίας του πνεύματος...

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Valter 30/10/2013 21:15:34

      Έχεις δίκιο, ε, δεν είμαι και ειδικός στο συγκεκριμένο είδος. Πάντως το ρεαγούδι δεν ήταν και τόσο ...χριστιανικό!

      • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
        Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 31/10/2013 00:27:38

        ...τραγούδι...

  4. Κωστας avatar
    Κωστας 30/10/2013 11:44:30

    Επειδη εκανα παρελαση και επι χουντας και επι εθναρχη αυτο το αισχος δεν υπηρχε ποτε.Οι γονεις να μην μπορουν να δουν τα παιδια τους.Αν αυτο το αισχος σου αρεσει οκ αλλα εμενα δεν μου αρεσει να γινονται παρελασεις μονο για κομματοσκυλα.Επι χουντας γιατι να διαμαρτυρηθει ο κοσμος ? μια χαρα περνουσε και δουλειες ειχε και δανεια επαιρνε γενικα η οικονομια μια χαρα πηγαινε.Πατριωτης ειναι αυτος που εχει τον λαο του ευχαριστημενο και οχι αυτος που αγαπαει τον στρατο και την σημαια του μονο.Οταν καταδικαζεις 2 γενιες στην φτωχεια πως να κανεις παρελαση ελευθερα ? Νομιζεις οτι ο φτωχος ο πεινασμενος ο ανεργος ενδιαφερεται πρωτα για τις παρελασεις η' για το πως θα ζησει αυτος και η οικογενεια του ?Και οταν δεχεσαι και εφαρμοζεις την οικονομια της παγκοσμοιοποιησης γιατι δεν την αποδεχεσαι ? Οσο για τα GAY PRIDE να σε πληροφορησω οτι στο μοναχο τον ιουλιο εγινε διημερη παρελαση με πανω απο 50.000 που παρελασαν και με 1.000.000 θεατες στους δρομους και ολοι οι πολιτικοι της βαυαριας απο ολα τα κομματα ηταν επανω σε αρματα.Και μην μου πεις οτι οι γερμανοι δεν ειναι πατριωτες γιατι αυτοι σου εχουν πατημενο το κεφαλι κατω απο την μποτα τους αλλα εκει δεν σε βλεπω πατριωτη.Το δεχεσαι και το υποστηριζεις.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Κωστας 31/10/2013 00:27:59

      Τα ΄χεις μπλέξει λίγο...

  5. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 30/10/2013 14:58:29

    "...καταλάβαιναν όλοι πως δεν είναι ο χώρος και ο χρόνος για πολιτικές εκδηλώσεις..."

    Να μην ξεχνάμε πως στη διάρκεια της Δικτατορίας , κάποιοι (και κάποιες...) "αντιστασιακοί" ψευτοαριστεροί, που μετέπειτα τους θεοποιήσαμε, έκαναν αγώνα για να διακοπεί η Αμερικάνικη στρατιωτική βοήθεια προς την Ελλάδα δηλαδή με απλά λόγια ,να έχουμε λιγότερα άρματα στον Εβρο (παραμονές του Αττίλα!)

    Και μετά τη Μεταπολίτευση, οι ίδιοι φώναζαν πως δήθεν στην επιστράτευση... δεν είχαμε όπλα!!

  6. patriotis avatar
    patriotis 30/10/2013 16:37:43

    Αγαπητέ φαήλο συμφωνω 100% με αυτά που λες για τα λαθρολαγνα,τρομολάγνα,ομοφυλολάγνα ανθελληνικά κοπρόσκυλα του σύριζα
    αλλά το θέμα είναι τι κάνει η νέα δημοκρατία για να μην βγεί η χολέρα του σύριζα στην εξουσία
    Πιστεύετε οτι το να βγάζετε ανακοινώσεις αθωώνοντας τους αλήτες του πασοκ και βγάζοντας στη σέντρα το τζιτζικώστα που ο άνθρωπος είπε πολύ απλά την αλήθεια κάνετε καλό στη παράταξη??

  7. ΚΜ avatar
    ΚΜ 30/10/2013 16:56:46

    Στο μεταξύ, κάποιοι τέτοιοι προοδευτικάριοι, κρυβόμενοι πίσω από τον ίδιο φερετζέ με τον Βενιζέλο, ζητάγανε να μην παρελάσουν τα άρματα τάχα λόγω κόστους για καύσιμα (ασχέτως άν δεν ήταν μεγάλο το κόστος, ειδικά σε σχέση με κάτι επιχορηγήσεις που παίρνουν εκείνοι). Όταν όμως βρέθηκε ιδιώτης που ανέλαβε εκείνος τα καύσιμα, έπεσε αμέσως γραμμή από τα κεντρικά και πλέον τους πείραζαν οι «παρελάσεις με χορηγία»! Από τις εν λόγω προοδευτικές αντιφάσεις, το μόνο συμπέρασμα που βγαίνει είναι αυτό που ευστόχως μπήκε ως τίτλος στο παρόν άρθρο.

  8. MCA avatar
    MCA 30/10/2013 19:57:59

    Ο κοσμοπολιτισμός και ο πολυπολιτισμός σιγά σιγά φεύγουν από την μόδα.Σε μερικά χρόνια αυτές οι έννοιες θα είναι ξεπερασμένες.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ MCA 31/10/2013 00:30:47

      Οι Γερμανοί ήδη αποχαιρέτησαν επισήμως την αποτυχημένη παταγωδώς "πολυπολιτισμικότητα".

  9. hellasatt avatar
    hellasatt 30/10/2013 20:52:50

    Τη Δευτέρα κατέβηκα στη παρέλαση (επαρχία), ήταν και ο γιός μου στη Σημαία... Χιλιάδες κόσμου που την παρακολουθούσε με ενθουσιασμό ο οποίος μάλιστα πολλαπλασιαστηκε όταν εμφανισθηκαν και τα στρατιωτικά τμήματα. Τα διακριτικά μέτρα ασφαλείας περιττά. Γιατί άραγε να στερήσουμε από τους πολίτες μία τέτοια εκδήλωση; Δεν άκουσα και κανενα να διαμαρτύρεται. Εν τέλει σε όποιον δεν αρέσουν μπορεί να απέχει (τα περί υποχρεωτικής συμμετοχής είναι φαιδρά). Είμαι βέβαιος ότι όσοι θέλουν τη κατάργησή τους ουδέποτε κατέβηκαν μαζί με το κόσμο σε μία παρέλαση. Χαρακτηριστικό των μειοψηφίων: Μιλούν εν ονόματι του λαού και πάντοτε ερήμην του...

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ hellasatt 31/10/2013 00:32:03

      Τα μέτρα ήταν αναγκαία γιατί αρκούν δέκα φανατικοί ή προβοκάτορες για να γίνει το μπάχαλο. Σε αυτό ευελπιστούσαν οι τυχοδιώκτες ψευτοεπαναστάτες της Κουμουνδούρου.

      • hellasatt avatar
        hellasatt @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 31/10/2013 12:18:33

        Σωστό. Ελπίζω να μην ξαναχρειασθούν (ΣΕΑΠ 86 ΣΤ΄)

  10. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 30/10/2013 21:12:27

    Αυτή την ηλιθιότητα να πάψετε να την αναπαράγετε σαν χάπατα. Ο Σαμαράς αναφερόταν στην ψήφο των Ελλήνων μεταναστών στην Διασπορά, πάγιο αίτημα των Ελλήνων της Αμερικής, της Ωκεανία, της Δ. Ευρώπης, να μπορούν να ψηφίζουν από τους τόπους όπου ζουν στις ελληνικές εθνικές εκλογές.

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 31/10/2013 01:32:12

      Υπάρχουν 9 εκατομμύρια Έλληνες εντός της Ελλάδας και 7 εκατομμύρια εκτός Ελλάδας. Είναι λογικό να δώσει το ελληνικό κράτος το δικαίωμα ψήφου σε ανθρώπους που δεν ζουν στην Ελλάδα;

  11. guest avatar
    guest 30/10/2013 22:45:25

    «Αν θέλουν ο Σκουρλέτης, ο Παπαδημούλης και τ’ άλλα παιδιά να γδυθούν, να πασαλειφτούν με χρυσόσκονη, να στολιστούν με φτερά και πούπουλα και να χορέψουν πάνω στο άρμα…» .
    Οι πρώτοι που θα βάλουν χρυσόσκονη και πούπουλα είναι ορισμένοι βουλευτές και υπουργοί της ΝΔ

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ guest 31/10/2013 00:32:38

      Εξ ιδίων κρίνεις τα αλλότρια, "σύντροφε".

      • Μπαρμπαθωμας avatar
        Μπαρμπαθωμας @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 31/10/2013 14:40:28

        Μηπως θελεις και ονοματα, πατριωτη; N.K., A.Σ, ισως και Κ.Κ.. Και αρκετοι αλλοι που μου διαφευγουν.

        • Μπαρμπαθωμας avatar
          Μπαρμπαθωμας @ Μπαρμπαθωμας 31/10/2013 20:10:45

          Και κατι αλλο, ο ομοφοβικος εισαι εσυ, προσωπικα ετυχε να συνεργαστω στο παρελθον με καποιον απο τους παραπανω, και πραγματικα ειναι απολυτος διακριτικος και δεν μπλεκει την προσωπικη με την επαγγελματικη του ζωη. Απ' την στιγμη λοιπον που κανει την δουλεια του, μου ειναι απολυτος αδιαφορο τι κανει στο σπιτι του.

  12. Leman avatar
    Leman 31/10/2013 15:23:19

    Ένα - ένα βγαίνουν τα «μαργαριτάρια» που περιέχονται στα σχολικά βιβλία, όπου ο εθνομηδενισμός και η αποδόμηση της Ελληνικής Ιστορίας κάνουν... «πάρτυ». Από τις πρώτες τάξεις του Δημοτικού έως την τελευταία τάξη του Λυκείου η υποβάθμιση του Ελληνισμού περνά με ύπουλο τρόπο μέσα από τις σελίδες των σχολικών βιβλίων.

    Ένα ακόμη περιστατικό ανθελληνισμού και παραχάραξης της Αλήθειας αφορά το βιβλίο της Νεοελληνικής Γλώσσας της Γ΄ Γυμνασίου, στο οποίο γράφονται τα εξής εξωφρενικά πράγματα: «Όταν η Διεθνής Αμνηστία και το Παρατηρητήριο του Ελσίνκι καταγγέλλουν παραβιάσεις των ανθρωπίνων δικαιωμάτων στην Τουρκία, γράφουμε την είδηση στην πρώτη σελίδα. Όταν οι ίδιες οργανώσεις διαμαρτύρονται για καταπίεση των Μαρτύρων του Ιεχωβά, των Σλαβόφωνων ή των Μουσουλμάνων στην Ελλάδα είναι ανθελληνικές και πληρωμένες από ξένα κέντρα. Ουσιαστικά μας ενοχλεί η ανεξαρτησία τους: Θα τις θέλαμε με το μέρος μας (όπως και όλες τις άλλες εξουσίες) και ξεχνάμε ότι αυτό θα καταργούσε αυτόματα το διεθνές τους κύρος».

    Το απόσπασμα αυτό είναι από κείμενο το οποίο περιέχεται στην 6η ενότητα του βιβλίου με θέμα «Ενεργοί πολίτες για την υπεράσπιση οικουμενικών αξιών». Συγγραφέας του είναι ο γνωστός για τις αντεθνικές του απόψεις Νίκος Δήμου. Ούτε λίγο ούτε πολύ ο συνεπής αυτός εκφραστής του απάτριδου φιλελευθερισμού υποστηρίζει, με εξυπνακίστικο υφάκι, ότι στην Ελλάδα υπάρχει καταπίεση των Μαρτύρων του Ιεχωβά, των σλαβόφωνων και των μουσουλμάνων! Ταυτόχρονα, θεοποιούνται ύποπτες οργανώσεις, όπως το γνωστό «Παρατηρητήριο του Ελσίνκι», του οποίου προΐσταται ο ανθέλληνας Παναγιώτης Δημητράς. Και όλες αυτές οι αθλιότητες δεν κυκλοφορούν ως οι ανυπόστατες θέσεις κάποιας ολιγομελούς περιθωριακής αντεθνικής ομάδας, αλλά φτάνουν στα χέρια όλων των μαθητών της Γ΄ Γυμνασίου.

    Η «πολιτική ορθότητα» του σύγχρονου πολιτικού συστήματος κάνει για μια ακόμη φορά αισθητή την παρουσία της, προσπαθώντας να δηλητηριάσει τις ψυχές των Ελλήνων εφήβων με ανθελληνικά κηρύγματα.

  13. Leman avatar
    Leman 01/11/2013 18:12:01

    Μετά τον γραφικό (αλλά επικίνδυνο…) Τσατσόπουλο, και δεύτερος βουλευτής αναφέρθηκε στο ενδεχόμενο της μελλοντικής συγκυβέρνησης ΝΔ-ΣΥΡΙΖΑ, η οποία… ψήνεται. Αυτή τη φορά, δεν πρόκειται για συριζαίο, αλλά για νεοδημοκράτη, τον… φέρελπι βουλευτή Άρη Σπηλιωτόπουλο. Ο Βουλευτής της Νέας Δημοκρατίας αφού υποστήριξε με άρθρο του στο προσωπικό του ιστολόγιο ότι η συνεργασία της ΝΔ με το ΠΑΣΟΚ θα κάνει κακό στο κόμμα του, μπήκε κατευθείαν στο… ψητό:

    «Η μια χώρα μετά την άλλη υποκύπτει στον πειρασμό των ετερόκλιτων συνεργασιών με τις αντίπαλες ιδεολογικά και πολιτικά παρατάξεις», υπονοώντας σαφέστατα την ανάγκη πολιτικού γάμου της ΝΔ με τον ΣΥΡΙΖΑ. Τυχαίο; Δε νομίζω! Κάποιοι έχουν αναλάβει να προετοιμάσουν την κοινή γνώμη, για να μην της έρθει… ξαφνικό!

  14. scania avatar
    scania 03/11/2013 01:54:54

    Συμφωνώ απολύτως... έχουμε ανάγκη από πατριώτες πολιτικούς από όπου και αν προέρχονται! Μήπως και δει ο τόπος μας μια άσπρη μέρα...

  15. Dimitris T avatar
    Dimitris T 03/11/2013 10:39:14

    Οι εικόνες από Pride του Εξωτερικού, είναι καλοδεχούμενες, δε λέω, αλλά γιατί δε βάζετε από το Αhtens Pride, ή από το Thessaloniki Pride, που είναι αντιπροσωπευτικότερες για την Ελλάδα; Πηγαίνω 5 χρόνια και άλλα βλέπω. 95% σοβαρότατοι άνθρωποι και κακώς κάνουν οι περισσότεροι συν-ομοφυλόφιλοι που γνωρίζω να μην έρχονται.
    Ο Έλληνας ομοφυλόφιλος, όπως εγώ, που δεν έχω απαλλαχθεί από καμία υποχρέωση προς την Πολιτεία, δεν πρέπει να αντιμετωπίζεται με ισονομία; Υπάρχει κάποια απαγόρευση ύπαρξης στο Δημόσιο χώρο; Ποιός έχει τέτοιες δικαιοδοσίες να ορίζει ποιός μπορεί και ποιός δε μπορεί να υπάρχει στο Δημόσιο χώρο; Υπάρχει ή δεν υπάρχει ανοχή, ηθική και νομική, από τη μεριά πολλών συντηρητικών, σε πράξεις που συμβαίνουν σε βάρος ομοφυλοφίλων και κυμαίνονται από παραβατικές μέχρι εγκληματικές; Είναι αυτό "σοβαρότητα"; Δεν πρέπει να μπορώ να εκχωρώ εγώ και ο σύντροφός μου επί 10 έτη, δικαιώματα εγγυτέρου συγγενούς ο ένας προς τον άλλο; Η Ιταλία και η Μάλτα προχωρούν σε σύμφωνο συμβίωσης, που να είναι σαν τον πολιτικό γάμο σε όλα, πλην ονόματος ( "in all, but name" ). Πρωθυπουργοί (Βέλγιο, Λουξεμβούργο, πρόσφατα, μετά Γιούνκερ) και υπουργοί (που δεν τους έχω και για κατώτερους από τους δικούς μας) μέσα στην Ευρωζώνη είναι παντρεμένοι με άντρες, ανοικτά ομοφυλόφιλοι και εδώ ακόμα θα λέμε "άλλου τύπου" παρελάσεις, όπως είπε ο κ. Τζιτζικώστας; Είναι λάθος να αισθάνομαι παντελώς αποξενωμένος από όσους έτσι σκέπτονται και έτσι πολιτεύονται; Το λέω γιατί δυστυχώς οι περισσότεροι δικοί μου γνωστοί ομοφυλόφιλοι είναι απολύτως ενταγμένοι σε τέτοιες λογικές και ψηφίζουν και ΝΔ... Εγώ τους λέω ότι εκείνοι κάνουν λάθος.
    Τα δικαιώματα των ομοφυλοφίλων δεν είναι έκπτωση αξιών, αλλά κατίσχυση αξιών. Αυτών της ελευθερίας, με ισότητα ευκαιριών και αλληλεγγύη. Πρέπει να μπει ένα τέλος σε συμπεριφορές ομοφοβικής αλητείας, βίας και τρομοκρατίας. Τέτοιες ενέργειες στηρίζει η Ελληνική συντηρητική παράταξη, στην κοινωνία και στη νομοθεσία, η οποία δεν έχει καμία σχέση ως προς το ζήτημα αυτό με τη Δεξιά των περισσότερων χωρών της ΕΕ... Οι αξίες της πατρίδας, της θρησκείας και τις οικογένειας, δεν μπορούν να χρησιμοποιούνται σαν εργαλείο και σαν πρόσχημα για το ξερίζωμα των άλλων αξιών. Καλή η πράδοση, όπου όμως δεν έρχεται σε αντίθεση με τα ανθρώπινα δικαιώματα και το κράτος δικαίου! Παραδόσεις που έρχονται σε αντίθεση με αυτά, με απόλυτο σεβασμό, να μπουν στο ράφι ενός Μουσείου, να τις θυμόμαστε, αλλά να μην εφαρμόζονται. Άλλωστε, πόσες και πόσες τέτοιες ύποπτες παραδόσεις, δεν υπάρχουν σε όλους τους λαούς; Και στον προηγμένο κόσμο (Ευρώπη και Αμερική βόρεια και εσχάτως η νότια μας έχει βάλει τα γυαλιά με γάμο + υιοθεσία στα περισσότερα κράτη) είναι επιτεύγματα των τελευταίων δεκαετιών η πρόοδος στα δικαιώματα των ομοφυλοφίλων, αλλά και των transexual / transgender. Δεν υπήρχαν στην Παράδοση. Tην Παράδοση, να τη γνωρίζουμε, αλλά μπορεί κάποου να μη συμφωνούμε.
    Εν κατακλείδι, απόλυτος σεβασμός προς στον ομοφυλόφιλο συμπολίτη. Πλήρεις πρόσβαση σε όλα τα υλικά και έννομα αγαθά. Όποιος δεν τον συμπαθεί, όπως ισχύει και γενικότερα, να μην τον συναναστρέφεται. Καμία άλλη δικαιοδοσία δεν έχει. Αυτά είναι αξίες, αυτά είναι η σοβαρότητα. Δεν παλάβωσε όλος ο προηγμένος κόσμος και περιμένει εμάς, ως φάρο ηθικής!

  16. Dimitris T avatar
    Dimitris T 03/11/2013 10:58:52

    Ως προς τον "πολυπολιτισμό" συμφωνώ κι εγώ. Πολιτισμός της Ευρώπης είναι τα δικαιώματα των ομοφυλοφίλων. Σχεδόν σε όλες τις χώρες της ΕΕ, ακόμα και νότιες, όπως η Ισπανία και η Πορτογαλία, υπάρχει γάμος με δικαίωμα υιοθεσίας. Η πιο συντηρητικές Ιταλία και Μάλτα, προχωρούν μέσα στο 2014 σε σύμφωνο συμβίωσης, που να μην λέγεται μόνο στο όνομα γάμος και να μη δίνει δικαίωμα υιοθεσίας. Αυτά είναι η σοβαρότητα και η υπευθυνότητα. Πρωθυπουργοί είναι παντρεμένοι με άντρες και υπουργοί, με τους οποίους διαπραγματευόμαστε τις δανειακές μας ανάγκες. Ακροδεξιοί και μουσουλμάνοι, θα πρέπει να κανοναρχηθούν στο σεβασμό του ομοφυλόφιλου συμπολίτη. Καμία παρέκκλιση δεν πρέπει να επιτρέπεται λόγω "Παράδοσης". Η Ελλάδα πρέπει να πάψει αν είναι μια εγκεκυστωμένη συλλογή ομοφοβίας και αποξενωμένη από το γίγνεσθαι μέσα στην ΕΕ και να ακολουθήσει το σοβαρό και μετρημένο βηματισμό της Ιταλίας.

  17. Dimitris T avatar
    Dimitris T 03/11/2013 11:26:42

    Nα ζητήσω συγγνώμη για κάποια ορθογραφικά λάθη και να σας καλημερίσω με μια φωτό του νέου Πρωθυπουργού του Λουξεμβούργου με τον άντρα του. Προσοχή, δε βάζω τα αποσιωποιητικά! Όταν δε θα χρειάζονται αποσιωποιητικά, θα είμαστε στο σωστό δρόμο.
    http://www.star.gr/Pages/Ellada_Kosmos.aspx?art=200355&artTitle=gkei_kai__pantremenos_o_diadochos_tou_zan_klont_giounker