03/09/2009 09:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μόνο το antinews και η Αλέκα είχαν προβλέψει (από την Άνοιξη) ότι θα γίνουν πρόωρες εκλογές

 



Εφημερίδες, τηλεοράσεις και μπλογκς διεκδικούν για τον εαυτό τους την αποκλειστικότητα της είδησης για την προκήρυξη πρόωρων εκλογών. Μόνο όμως το antinews είχε προβλέψει από τον περασμένο Απρίλιο ότι η προκήρυξή τους ήταν μονόδρομος για τον Καραμανλή. Διαβάστε τι γράφαμε:

Η λογική της μικρότερης ήττας

Οι πρόωρες εκλογές είναι, κατά τη γνώμη μας, μονόδρομος για τον Κ. Καραμανλή για τους εξής λόγους:

1. Όπως όλα δείχνουν η ΝΔ θα χάσει με σημαντική διαφορά τις Ευρωεκλογές

2. Το καλοκαίρι η οικονομική κρίση θα χειροτερέψει και ο «λογαριασμός» θ΄ αρχίσει να έρχεται από τον Σεπτέμβριο

3. Μέχρι τις 24 Οκτωβρίου η κυβέρνηση πρέπει να ανακοινώσει τα νέα μέτρα στην Ευρωπαϊκή Επιτροπή που θα είναι πολύ χειρότερα και από αυτά που ψιθυρίζουν

4. Ο Προϋπολογισμός για το 2010 θα είναι ο χειρότερος των τελευταίων δεκαετιών με αρνητική ανάπτυξη

5. Ο Γιώργος Παπανδρέου και το ΠΑΣΟΚ έχουν ήδη ανακοινώσει ότι θα προκαλέσουν εκλογές του χρόνου τέτοια εποχή για τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας.

Αν λοιπόν ο Κ. Καραμανλής δεν κάνει πρόωρες εκλογές και αφήσει να οδηγηθεί στις εκλογές για τον Πρόεδρο, τότε η ΝΔ θα υποστεί την μεγαλύτερη ήττα της όλων των εποχών και άντε να συνέλθει μετά.

Για να είμαστε όμως δίκαιοι τις πρόωρες εκλογές είχε προβλέψει και η Αλέκα Παπαρήγα. Μετά τις συναντήσεις των πολιτικών αρχηγών με τον Καραμανλή στις 5 Μαρτίου 2009 είχε δηλώσει: «Άμεσα, τον Μάρτη, δεν θα προκηρυχθούν εκλογές, ωστόσο, δεν έχει σημασία αν θα γίνουν τον Απρίλη ή τον Σεπτέμβριο….».

 Λέτε οι συνεννοήσεις για τις πρόωρες να είχαν γίνει τότε και μας δουλεύουν όλους κανονικά; (Δηλώσεις μετά την συνάντηση με Καραμανλή)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Βανζέ avatar
    Βανζέ 03/09/2009 10:16:37

    Ισχύει αυτό και ισχύει στο ακέραιο ...

  2. Προφήτης avatar
    Προφήτης 03/09/2009 10:30:18

    Άσε τα "ληγμένα", Φάκτορα.

    Εδώ τα "φρέσκα".
    Το πρόβλεψα, πριν 6 μέρες :
    "...Χειμώνας και εκλογές έρχονται, θα ‘χουμε να λέμε…"
    [http://www.antinews.gr/?p=12775&cpage=1#comment-322285]
    Χαχαχα

  3. Knjaz Neretve avatar
    Knjaz Neretve 03/09/2009 10:33:11

    Εν τω μεταξύ τον Απρίλιο προβλέπαμε εκλογές, χτές όμως προβλέπαμε ανασχηματισμό

    • Factorx avatar
      Factorx @ Knjaz Neretve 03/09/2009 10:53:43

      Μεγάλε μέχρι την τελευταία στιγμή παιζόταν

      • skeptiki avatar
        skeptiki @ Factorx 03/09/2009 12:35:48

        Τα περι αυτοκτονίας του Καραμανλή αν κάνει εκλογές ήταν πρόβλεψη? Να θυμίσω το άρθρο?? Ο Καραμανλής θα κάνει εκλογές μόνο αν θέλει να αυτοκτονήσει πολιτικά.....

        Και ανασχηματισμό να έκανε πάλι θα λέγατε το είπατε....
        Αφού είχαν γραφτεί όλα τα πιθανά σενάρια.... Στη χώρα του χουντίνι ζούμε τελικά

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 03/09/2009 11:13:00

    αν είναι αν αναλύσουμε προβλέψεις, το κεφάλαιο δεν επιθυμούσε πρόωρες εκλογές, που σημαίνει ότι η οικονομική κατάσταση και οι αδιέξοδοι χειρισμοί ήταν χειρότεροι από ό,τι νομίζαμε. Μπορεί να βαυκαλιζόμαστε ότι οι πολιτικοί "ηγέτες" τα κανονίζουν αυτά τα πράγματα, αλλά δεν είναι πάντα έτσι.

    • greekpoliticalreview avatar
      greekpoliticalreview @ archaeopteryx 03/09/2009 11:37:53

      Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει τόσο με χειρισμόυς της "υψηλής" εξουσίας όσο με χειρισμούς των midle κλιμακίων που...διαχειρίζονται αρχαίε.

      Τα κρατικά έσοδα και η φοροδιαφηγή όσες εξαγγελίες και νομοσχέδια και να βγάζουν οι κυβερνήσεις θα εξαρτούνται κατά μεγάλο ποσοστό από τους εκτελεστές (κυριολεκτικά) των νόμων.

      Το μόναδικό δεδομένο πάντως είναι πως (όχι μόνο Το κεφάλαιο) αλλά όλοι όσοι ασχολούνται έστω και ερασιτεχνικά με οικονομικά στοιχεία και επιχειρήσεις σιχτιρίζουν και με το δίκιο τουςς την ώρα και τη στιγμή που είδαν μικρόφωνα στο Μαξίμου.

  5. Ατακτος avatar
    Ατακτος 03/09/2009 11:34:17

    ας χαϊδέψουμε μόνοι μας και τα γενιά ...

  6. MIG-21 avatar
    MIG-21 03/09/2009 11:51:13

    ΚΥΡΙΟΙ......
    ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ?

  7. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 03/09/2009 12:11:44

    Τώρα τα πράγματα είναι απλά :

    1) Δεν ψηφίζουμε γόνους,ξαδέρφια,νονές και άλλους τέτοιους άχρηστους/ες μαϊντανούς , είναι αποδεδειγμένα εκ του αποτελέσματος άχρηστοι.

    2) Δεν ψηφίζουμε γιαλαντζί επαναστάτες του Πολυτεχνείου είναι αποδεδειγμένα εκ του αποτελέσματος κλέφτες.

    3) Δεν ψηφίζουμε επαγγελματίες βουλευτές , οι έχοντες ασκήσει πάνω από 1-2 θητείες είναι αποδεδειγμένα εκ του αποτελέσματος άχρηστοι.

    4) ή δυνατόν δεν ψηφίζουμε κανένα από τα 5 κόμματα (αλλά μετά θα μου πεις και ποιός θα κυβερνήσει?).

    Προσωπικά θα ψήφιζα άτομα σαν τον Ιθαγενή και τον αρχαιοπτέρυξ αλλά δυστυχώς τέτοια άτομα είναι πολυτέλεια για την Ελληνική πολιτική σκηνή.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ greekpoliticalreview 03/09/2009 12:28:26

      Προσυπογράφω.
      Να μπλοκάρουμε την είσοδο στη βουλή και την ανανέωση της θητείας όλων ανεξαιρέτως των γόνων των πολιτικών τζακιών και των ευρύτερων πολιτικών αυλών και κουμπαριών.

      Και σε αμέσως επόμενο στάδιο:
      Το δικαιότερο σύστημα εκλογών στην Ελλαδα θα ήταν πλέον αυτό της κλήρωσης με δικαίωμα συμμετοχής στην κλήρωση για όλους τους οικονομικά ενεργούς Έλληνες και Ελληνίδες (ηλικίας 28 έως 50+), με λευκό ποινικό μητρώο, με υποβολή χρεωστικής φορολογικής δήλωσης την τελευταία τριετία τουλάχιστον, πτυχιούχοι ανώτερης/ανώτατης εκπαίδευσης με μεταπτυχιακά (υπάρχουν δεκάδες χιλιάδες), με εκπληρωμένες τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις οι άνδρες.

      Αποκλείεται να αποδειχθούν ακαταλληλότεροι από τους σημερινούς, οι οποίοι εκλέγονται έχοντας αποκλειστικό στόχο να μετασχηματιστούν σε κροίσους.

      Και εκλογές κάθε τριετία. Όχι κάθε τετραετία.
      Και μετά την πρώτη τριετία εκλογική ανανέωση της θητείας της προκύψασας βουλής μόνο για 2 χρόνια.
      Μετά ξανά εκλογές για κανονική τριετία. Πάλι με κλήρο. Για rotation. Όταν σε μια τεράστια Αμερική οι εκλογές γίνονται κάθε τετραετία, σε μια μικρή χώρα είναι απολύτως εφικτή η τριετία.

      • leon avatar
        leon @ αλλενάκι 03/09/2009 15:43:42

        Καλα τα γραφεις αλλα υπαρχει και ενα κομματι που μπορει να φερει την καταστροφη. Δεν πρεπει να ξεχναμε πως υπαρχουν δεκαδες χιλιαδες πτυχιουχοι με του κοσμου τα μεταπτυχιακα κλπ κλπ κλπ, αλλα καποιοι απο αυτους ειναι ταυτοχρονα και "βλακες". Το οτι πηρες πτυχιο δεν σημαινει πως μπορεις να σταθεις και στην ζωη...
        Τι κανουμε αν κληρωθει ο "βλακας"?

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ αλλενάκι 04/09/2009 15:05:24

        @leon: πήγα λίγο παραπέρα τις προτάσεις του @greekpoliticalreview, που στο τέλος αναρωτιέται "και ποιοι θα μείνουν για να ψηφίσουμε;". Το πτυχίο είναι πάντα μια πιστοποίηση και όσο μεγαλύτερος ο βαθμός τόσο ισχυρότερο το κριτήριο. Να άλλο ένα κριτήριο που προέκυψε αμέσως αμέσως. Και το συνδυάζω με τη επαγγελματική εργασιακή εμπειρία οπωσδήποτε. (Για την ευφυία και την ανιδιοτέλεια του τρέχοντος πολιτικου προσωπικού μιλάει η κατάσταση στην οποία έχει περιέλθει η χώρα.)

  8. aris53m avatar
    aris53m 03/09/2009 19:58:41

    αχ... μόνο να ήταν αντισταλινικό το ΚΚΕ ...

    μέχρι κυβέρνηση θα διεκδικούσαν ...

    χωρίς αστεία όμως, ασχετα αν έχει χωθεί στο τούνελ του Σταλινισμού, η Αλέκα είναι πάρα πολυ καλή πολιτικός.

  9. chgian avatar
    chgian 03/09/2009 21:24:36

    Ένα σταματημένο ρολόι δείχνει δύο φορές την ημέρα την σωστή ώρα.

    Όλα τα ΜΜΕ εδώ και 3 χρόνια προβλέπουν εκλογές στο επόμενο τρίμηνο.
    Κάποτε θα πέσουν μέσα! Είδα πρόσφατα σε πρωινή εκπομπή στο ΜΕΓΚΑ
    μία δημοσιογράφο που αυτοκολακευόταν επειδή προέβλεψε τις εκλογές
    του 2007 από τον Μάιο!

    Και ακούμε αναλύσεις επί αναλύσεων,
    τι υποδηλώνει η αινιγματική απάντηση του Μειμαράκη, αφού η Ντόρα
    απάντησε αόριστα τότε σημαίνει εκλογές, αφού δείπνησαν ο
    τάδε με τον δείνα άρα ο Καραμανλής σχεδιάζει εκλογές.

    Και βλέπουμε χρυσοπληρωμένους δημοσιογράφους να εκτελούν χρέη
    μάντη που από τους οιωνούς, το πέταγμα των πουλιών και τα εντόσθια
    των ζώων προσπαθούν να μαντέψουν το μέλλον.