#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/09/2011 10:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μόνο το σεξ απέμεινε για να φορολογήσουν




Μια πρόβλεψη του ΔΝΤ για την Ελλάδα σε σχέση με τα μέτρα που παίρνει η κυβέρνηση για να «σώσει» τη χώρα, διέλαθε της προσοχής. Το Ταμείο λοιπόν προβλέπει ότι και το 2012 θα υπάρξει ύφεση τουλάχιστον 2,2% ενώ πριν μερικούς μήνες προέβλεπε ότι θα υπάρξει ανάπτυξη 0,6%. Πέρα από το γεγονός ότι οι άνθρωποι του ΔΝΤ είναι είτε άσχετοι και επικίνδυνοι είτε έστησαν παιχνίδι σε βάρος της Ελλάδας, αξιοσημείωτο είναι ότι εφόσον θα υπάρξει και του χρόνου ύφεση θα πρέπει να ληφθούν νέα μέτρα. Όχι αυτά που περιμένουμε να ανακοινωθούν από μέρα σε μέρα, άλλα προφανώς εισπρακτικού χαρακτήρα.

Ο Πωλ Τόμσεν του ΔΝΤ σε έκθεσή του τονίζει ότι ο προϋπολογισμός του 2012 θα ξεκινήσει για την Ελλάδα με μείον 4,5 δις ευρώ. Επομένως, για να κλείσει αυτή η μαύρη τρύπα θα απαιτηθούν νέες… παρεμβάσεις.

Κι αν για φέτος κουτσά στραβά η τρύπα θα κλείσει με έκτακτες εισφορές, τέλος στα ακίνητα και άλλες τέτοιες ανοησίες για του χρόνου τι θα γίνει;

Μα φυσικά οι απολύσεις στο δημόσιο και οι περικοπές στους μισθούς και τις συντάξεις θα φέρουν κάποια λεφτά. Φτάνουν όμως; Μάλλον όχι γι΄αυτό και δεν είναι τυχαία η όλη συζήτηση που έγινε στην τηλεδιάσκεψη για τους προϋπολογισμούς μέχρι το 2014. Ελλάδα και τρόικα βλέπουν ότι τα επόμενα τρία χρόνια θα είναι δραματικά για την οικονομία και συζητούν μέτρα που θα κλείσουν τις μαύρες τρύπες.

Κι επειδή δεν έμεινε τίποτε άλλο για να φορολογηθεί (εκτός από το σεξ) η νέα εφεύρεση είναι κατάργηση του αφορολόγητου για τους περισσότερους και μείωση για τους άλλους. Με μια πρώτη εκτίμηση το όφελος για το δημόσιο θα είναι 500 εκατ. με 1 δις τα οποία θα πληρώσουν μισθοσυντήρητοι και συνταξιούχοι που μέχρι σήμερα δεν πλήρωνα φόρο για τα πενιχρά τους εισοδήματα.

Επίσης, συζητείται η επιστροφή των αντικειμενικών κριτηρίων για τους ελεύθερους επαγγελματίες και η άμεση (αρχές 2012) αύξηση των αντικειμενικών αξιών των ακινήτων.

Φυσικά στο… σαλεμένο τους μυαλό θα υπάρξουν κι άλλες σατανικές ιδέες καθώς η τρόικα και ιδίως το ΔΝΤ έχει τεχνογνωσία στο πώς μπαίνει λουκέτο σε μια χώρα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 21/09/2011 11:00:08

    φόρο στα προφυλακτικά, στο Βιάγκρα και φόρο άνθρακα στα μωρά (να μάθουν να μην εκπνέουν τα άτιμα)

  2. manos avatar
    manos 21/09/2011 11:00:52

    Το μόνο σεξ που γίνεται αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα είναι από την κυβέρνηση προς τον λαό.

  3. Dimitris avatar
    Dimitris 21/09/2011 11:10:23

    Νομίζεις...
    Δεν αυξήθηκε το φπα στο "σκουφάκι" πριν και το τσιγάρο μετα... ;

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Dimitris 21/09/2011 15:32:03

      Καταργείς το πρώτο από τη μια, αγοράζεις φθηνά τσιγάρα από την άλλη...όρεξη να υπάρχει, από ιδέες άπειρες...

  4. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 21/09/2011 11:30:58

    Α μαμουνε μας και ντο πολλοι πα ειναι.

  5. Stefanos avatar
    Stefanos 21/09/2011 11:41:58

    Το σεξ συνήθως το ευχαριστιέται κανείς. Οπότε είναι άστοχο να λέμε ότι σεξ κάνει η κυβέρνηση στο λαό. Εκτός, βέβαια, αν κάποιοι το ευχαριστιούνται, εξ' ου και η απραξία μας.

    • Χαλκιδέος avatar
      Χαλκιδέος @ Stefanos 21/09/2011 12:51:43

      Και ο βιασμός σεξ είναι φίλε μου, άσχετα αν δεν συμμετέχει ο ένας από τους δύο! Και εδώ μιλάμε για βιασμό παρά φύσιν...

  6. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 21/09/2011 12:32:52

    ΕΞΑΙΣΙΑ ΦΩΤΟ !!!!

    ΔΕΙΧΝΕΙ ΓΛΑΦΥΡΑ ΤΗ ΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ
    ΣΤΟΥΣ ΔΑΝΕΙΣΤΕΣ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ,ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ
    ΠΟΥ ΔΙΟΡΙΣΑΝ ΤΟΣΕΣ ΠΡΑΣΙΝΕΣ ΚΑΜΠΙΕΣ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ!!!!!!

    • The Saint avatar
      The Saint @ ΣΠΥΡΟΣ 21/09/2011 15:04:31

      Λάθος αγαπητέ μου Σπύρο...
      Η φωτό δείχνει τη στάση που έχουμε πάρει ΕΜΕΙΣ απέναντι στην κυβέρνηση ανδρεικέλων και εκτελέστικών οργάνων των εξ εσπερίας αφεντικών της....

      • ΣΠΥΡΟΣ avatar
        ΣΠΥΡΟΣ @ The Saint 21/09/2011 19:31:23

        ΣΥΜΦΩΝΩ,ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΑΣ,ΑΔΙΑΦΟΡΗ
        ΣΤΑΣΗ ,ΣΤΑ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΑ ΔΙΑΓΓΕΛΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΚΠΕ-
        ΜΠΕΙ,ΔΙΚΗΝ ΠΥΡΟΒΟΛΗΜΕΝΟΥ ΕΠΙΛΟΧΙΑ Ο ΚΑΙ-
        ΝΟΥΡΓΙΟΣ ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ.

        ΟΜΩΣ ΚΑΤΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΟΛΗ ΑΥΤΗ Η ΚΩΜΩΔΙΑ
        ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ,ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΙ
        ΕΠΙΘΑΝΑΤΙΟΙ ΣΠΑΣΜΟΙ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚΙΚΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ-
        ΤΕΡΑΤΟΣ,ΠΟΥ ΣΤΗΘΗΚΕ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΟΧΗ ΟΛΩΝ ΜΑΣ.....

  7. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 21/09/2011 13:36:03

    Βρέθηκε ο "πάτος" τελικά ε?...ωραίος είναι πάντως, γιατί κρυβόταν?

    • Μεσσήνιος avatar
      Μεσσήνιος @ Φακ Κωστας 22/09/2011 09:47:06

      Ναι ωραιότατος αλλά για να τον γαργαλήσεις θα πρέπει να κελαηδάει ο κόκκορης.
      Λόγω της φτώχειας και της ψυχολογικής κρίσης λίγα κοκκόρια θα κάνουν κικκιρίκο. Επομένως θα υπάρχει λίγο γ*μήσι προς φορολόγηση....
      Τι θα πει σεξ μωρέ και πράσινα άλογα??
      Αφού υπάρχει αντίστοιχη ελληνική. Μάθαμε όλοι τις ξενόφερτες λέξεις...
      Και μας φταίνε μετά οι Τροικανοί....

  8. STROBE avatar
    STROBE 21/09/2011 15:04:15

    Τέλη κυκλοφορίας και στα ποδήλατα.

  9. αν.βορινος avatar
    αν.βορινος 21/09/2011 15:14:07

    Ο ΜΟ φροντισε προφανως τα της αναρτησεως. εξαιρετικα.

  10. SXOLIASTHS avatar
    SXOLIASTHS 21/09/2011 15:39:54

    Καλά δίνετε ιδέες εσείς και θα δείτε.....μετά θα λέτε: "τι το θελα και το λεγα..." αν και μετ τόση μαυρίλα και σκοτεινιά που κέφι για SEX κι απο εκεί θα πάρουν ...ξέρετε τι... ότι πήραν και με τα άλλα μέτρα που έφτιαξαν.

  11. Θερσίτης avatar
    Θερσίτης 22/09/2011 08:16:41

    Κούβα γίναμε . . .

  12. adespotos skylos avatar
    adespotos skylos 22/09/2011 12:44:07

    μας τον εχουνε φορεσει
    και εμεις ψαχνουμε την souzi
    να μας πει γιατι μας τσουζει