#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/08/2013 10:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μόνο το μπαλκόνι και… ο Μητσοτάκης μένουν όρθια



Σκεφτείτε έναν άνθρωπο στη χώρα που μπορεί και δημοσιεύει φωτογραφία στην οποία τον έχει αγκαλιά ο… Ελευθέριος Βενιζέλος. Όχι, ο Βαγγέλης προσέξτε, αλλά ο άλλος ο παλιός. Ποιος λοιπόν θα ζούσε για να δημοσιεύσει μια φωτογραφία με τον Εθνάρχη πριν από… 86 ολόκληρα χρόνια; Μα φυσικά ο Κώστας Μητσοτάκης ο οποίος έμαθε το Facebook και του δίνει και καταλαβαίνει.

Ο… σύγχρονος μύθος της πολιτικής σκηνής, λοιπόν, ανέβασε δύο φωτογραφίες που τραβήχτηκαν στο ίδιο σημείο, σε ένα μπαλκόνι με διαφορά 86 χρόνων. Στην πρώτη είναι παιδί (θα τον αναγνωρίσετε εύκολα) και δίπλα του είναι ο Ελευθέριος Βενιζέλος.

Η λεζάντα ανήκει στον ίδιο τον κ. Μητσοτάκη: «Δύο φωτογραφίες από το ίδιο μπαλκόνι στη Γαλαρία, το πατρικό σπίτι του Κωνσταντίνου Μητσοτάκη στη Χαλέπα των Χανίων με απόσταση 86 χρόνων. Η πρώτη το 1927 με τον Εθνάρχη Ελευθέριο Βενιζέλο και τον ανιψιό του Κωνσταντίνο Μητσοτάκη (διακρίνεται σε παιδική ηλικία όρθιος μπροστά του), η οποία τραβήχτηκε την περίοδο των επτά μηνών κατά την οποία ο Ελευθέριος Βενιζέλος διέμεινε στην κατοικία της οικογενείας του Κωνσταντίνου Μητσοτάκη, όταν χρειάστηκε να επισκευάσει τη δική του κατοικία του στα Χανιά. Ο Ελευθέριος Βενιζέλος ήταν αδελφός της γιαγιάς του Κωνσταντίνου Μητσοτάκη, της Κατίνγκως.

H δεύτερη πριν από λίγες ημέρες στη βάφτιση του μικρανιψιού του Λευτέρη, γιού της Αφροδίτης Μητσοτάκη, μαζί και με άλλα μέλη της οικογένειάς του».

Τι να πει κανείς. Μόνο το μπαλκόνι και… Μητσοτάκης μένουν όρθια.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ασχετος avatar
    Ασχετος 21/08/2013 11:36:39

    ημουν στά 20+ οταν έκανα παθιασμένο αγώνα μέ πίστη ,ο καθένας οπως μπορούσε ,γιά να γίνει πρωθυπουργός ,ακόμη πιστεύω ότι αν τόν άφηναν τά πράγματα θά ήταν πολύ καλύτερα σήμερα, δέν ειχα τόν προβληματισμό του, ααα αυτός δεν προέρχεται από τά σπλάχνα τής ..γνήσιας δεξιάς ,καθότι στην οικογένεια μου αγαπούσαν τό ίδιο τούς Βενιζέλους , Σοφοκλή καί τόν Ελευθέριο ,Μεταξά, Πλαστήρα,Παπάγο ,Παπανδρέου τόν α, καί διάφορους άλλους ακόμη ,καί τά κινήματα τους δεν,τους ενοχλουσαν κλπ ,γνώρίζαν οτι όλοι λίγο πολύ έκαναν σοβαρά λάθη ,καί είχανε σοβαρές ενστάσεις γιά τά πεπραγμένα τους εν κατακλείδει βαρέθηκα νά ακούω κουτσομπολιό της κακιάς ωρας γιά γκαντέμηδες, δράκουλες καί δέν συμμαζεύεται μετέ τόν ψηλό αν θυμάμαι καλά κυβέρνησε αν θυμάστε καλά ο Παπανδρέου β ,οτι χειρότερο ,καί ο ανεκδιήγητος ολιγιστος Σημίτης ο καταλληλότερος ,τό καμάρι τής αριστεράς

    • Γιώργος Αχαιός avatar
      Γιώργος Αχαιός @ Ασχετος 23/08/2013 09:24:20

      Άσχετε,
      Έχεις δίκιο. Δεν ήταν τόσο κακός ο Μητσοτάκης. Αν κυβερνούσε περισσότερο ίσως η οικονομία δεν θα έφτανε στα σημερινά προβλήματα.
      Έχει καταντήσει γελοίο να δέχεται περισσότερες επιθέσεις απο ΝΔκράτες παρά απο πασόκους.

      Από την άλλη όμως δεν ήξερε να εκλέγεται. Μόνο με δικτατορία θα έμενε στην εξουσία για 8 ή 10 χρόνια. Έριχνε τουβλιές απίστευτες όπως το "σε 10 χρόνια θα το έχουμε ξεχάσει". Έχουν περάσει περισσότερα και δεν το έχουμε ξεχάσει. Αλλά και πάλι ο πολιτικός πρέπει να λαμβάνει υπόψη και τους συσχετισμούς της εποχής του κι όχι το κλίμα που πιστεύει ότι θα επικρατεί σε 10 ή 20 χρόνια μετά...

      Η μεγάλη του ευθύτητα ήταν ένα μεγάλο πρόβλημα. Όταν έλεγε πχ ότι οι συνταξιούχοι ζουν πάρα πολύ και επιβαρύνουν το ασφαλιστικό σύστημα. Είναι αλήθεια ασφαλώς αλλά είναι κάτι που δεν μπορέι να λέγεται ανοιχτά απο έναν πολιτικό που στο κάτω - κάτω κι αυτός υπερήλικας ήταν απο τότε.

  2. Σίμος avatar
    Σίμος 21/08/2013 11:39:58

    Δηλαδή να φανταστώ ότι παραλληλίζει το εαυτό του στο επίπεδο του Ε.Βενιζέλου?

  3. blue nile avatar
    blue nile 21/08/2013 12:42:30

    Στη Χαλέπα αυτά ...και μερικά μέτρα πιο μακρυά το κτίριο της παλιάς Γαλλικής σχολής όπου πρωτοετής φοιτητής στο Πολυτεχνείο Κρήτης έκανα τα πρώτα μου μαθήματα...
    Αναμνήσεις.

  4. bQ avatar
    bQ 21/08/2013 13:03:14

    ''Ο Ελευθέριος Βενιζέλος ήταν αδελφός της γιαγιάς του Κωνσταντίνου Μητσοτάκη, της Κατίνγκως.''
    Ε και τι; Τους συγγενείς δεν τους διαλέγουμε!

  5. αλμωπιευς avatar
    αλμωπιευς 21/08/2013 13:22:14

    Θα τον γλωσσοφατε τον ανθρωπο . 96 χρονων εγινε αφηστε τον ησυχο επιτελους.

  6. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 21/08/2013 13:33:27

    ...καί στή θέση πού κάποτε,πρίν ἀπό 86 χρόνια,πίσω ἀπό τό Μητσοτάκη στεκόταν ἕνας Βενιζέλος,τῶρα στἐκεται..ἡ Ντόρα...

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ Κυθήριος 21/08/2013 15:05:33

      Θυμόσοφε Κυθήριε !! Καλό μεσημέρι !

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ Diamond Angel 21/08/2013 18:12:24

        Καλό ἀπόγευμα Διαμαντένιε Άγγελε!

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ Κυθήριος 21/08/2013 15:07:23

      !!!!!

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Κυθήριος 21/08/2013 15:10:11

      Ἔτσι!

  7. ΚΜ avatar
    ΚΜ 21/08/2013 14:24:58

    Μέχρι πότε κάθησες στα Χανιά;

  8. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 21/08/2013 16:17:32

    Πάντως η πόρτα και οι δυο κολώνες είναι ακόμη ίδιες.
    Φοβερό και πολύ ενδιαφέρον (ιστορικά)!

  9. takis400 avatar
    takis400 21/08/2013 16:41:51

    για το μπαλκονι δεν ειμαι σιγουρος,μπορει να ειναι φωτομονταζ

  10. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 21/08/2013 19:16:31

    Αυτός ότι ζημιά ήταν να κάνει την έκανε και είναι και ατιμώρητος.
    Για την συνέχεια της καταστροφής άφησε ανεπάγγελτους άεργους άχρηστους απόγονους .

    • MantisKalhas avatar
      MantisKalhas @ ΠΕΛΙΑΣ 22/08/2013 12:39:56

      Ευγενέστατος ο Πελίας!

  11. George avatar
    George 21/08/2013 19:28:07

    86 ολόκληρα χρόνια? Δεν φτιάχνουν πιά τέτοια σπίτια :-)

  12. MantisKalhas avatar
    MantisKalhas 21/08/2013 19:46:28

    Επίτιμος Πρόεδρος!

  13. airman avatar
    airman 21/08/2013 20:42:36

    Χαλάλι του!
    Κι ο νεοφώτιστος να φτάσει και να περάσει τα χρόνια του!

  14. Dimitris avatar
    Dimitris 21/08/2013 20:52:42

    Ελάτε ρε παιδιά πως κάνετε για 86 χρόνια; δεν είναι καν ΄...αιώνας αμάν

  15. MantisKalhas avatar
    MantisKalhas 22/08/2013 12:48:52

    Το θέμα, για όσους δεν το έπιασαν, δεν είναι ο Μητσοτάκης αλλά ο μικρανηψιός Ελευθέριος.
    Υ.Γ: Αν τα καταφέρετε, χαλάλι σας.