#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/04/2010 00:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μόνο τον «Άγνωστο Πόλεμο» δεν μας βγάλανε ακόμα στα κανάλια



Παλιές, ξεπερασμένες συνταγές συνεχίζει να χρησιμοποιεί η κυβέρνηση σε μια προσπάθεια να αποπροσανατολίσει τον κόσμο από το πραγματικό πρόβλημα που είναι οι διαπραγματεύσεις για τους όρους ένταξης στο μηχανισμό στήριξης. Για την οδυνηρή προσφυγή στην ΕΕ και ουσιαστικά στο Διεθνές Νομισματικό Ταμείο.

Δεν έφτανε η τρομολαγνεία που συνεχίζεται σε επεισόδια, σειρά παίρνει κι ένα ακόμη σήριαλ που θα επιχειρήσει να κάνει τον κόσμο να ξεχάσει την τσέπη του. Όπως επί Χούντας όπου η σειρά Άγνωστος Πόλεμος έκλεινε τον κόσμο στα σπίτια του έτσι και τα σύγχρονα πολιτικά κόμματα στην Ελλάδα παίζουν με την επικοινωνία.

Το σήριαλ που θα παιχτεί λέγεται Καλλικράτης κι απ’ όσο μαθαίνουμε θα δοθεί στη δημοσιότητα ο χωροταξικός σχεδιασμός την προσεχή Παρασκευή ενώ αρχικά είχε ειπωθεί ότι πάει για την άλλη εβδομάδα.

Αν συμβεί αυτό είναι προφανής ο λόγος: Μέσα στο Σαββατοκύριακο θα δημοσιευτεί σε όλες τις εφημερίδες, θα δουν οι δήμαρχοι και οι πολίτες ανά την επικράτεια πώς θα συγχωνευτούν οι δήμοι και από Δευτέρα θα βγουν με μαύρες σημαίες στους δρόμους. Ωραία εικόνα για τα δελτία των 8 που θα ξεκινούν με πρώτη είδηση τις αντιδράσεις, τους αποκλεισμούς δρόμων, τα καμένα λάστιχα κι άλλα ευτράπελα που θα δούμε.

Το Σαββατοκύριακο, πάντως, που όλοι θα συζητούν για τον Καλλικράτη, στην Ουάσιγκτον θα βρίσκεται ο Γ. Παπακωνσταντίνου και θα συναντιέται με τον επικεφαλής του ΔΝΤ, Ντ. Στρος Καν. Ο λόγος προφανής, θα συμφωνηθούν οι τελικοί όροι, θα πέσουν οι υπογραφές εν ολίγοις για τον δανεισμό και για τα σκληρά μέτρα που θα πρέπει να ληφθούν.

Το Σαββατοκύριακο θα μοιάζει ιδανικό για να δει κανείς ειδήσεις. Από τη μια στο ΔΝΤ θα κρίνεται η τύχη μας και το μέλλον των παιδιών μας και από την άλλη όλοι θα «χαζεύουμε» τον χάρτη του Καλλικράτη.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 21/04/2010 00:19:05

    Άκουσα πως το υπουργείο Πολιτισμού ετοιμάζει επετειακό cd για τα 60 χρόνια προσφοράς του Κοινούση!
    Θα ακολουθήσει ανάλογο με τις επιτυχίες του Τζόν Τίκη. Την παρουσίαση θα κάνει ο Πρέκκας, ντυμένος λοχαγός.

    • koinos_nous avatar
      koinos_nous @ Strange Attractor 21/04/2010 08:04:19

      Εκτος του Τζον Τικη θα εχει και Λακη Τζορντανελλι καθως και αυτον που του μοιαζει ο Κυριακος ο πως τον λενε γμτ δεν θυμαμαι.
      Ωπα το θυμηθηκα ο Τερρης Χρυσος.

      • Lalakis avatar
        Lalakis @ koinos_nous 21/04/2010 11:36:45

        Θα επαναπροβληθουν και οι Πανθέοι;

  2. δρόμος avatar
    δρόμος 21/04/2010 00:40:08

    Κι εγώ νομίζω πως άκουσα στο τέλος του δελτίου ειδήσεων στο ΜΕΓΚΑ ότι η ΝΔ έδωσε "χρίσμα" στον Κακλαμάνη για την Αθήνα...

    • anonymous avatar
      anonymous @ δρόμος 21/04/2010 00:50:40

      Το έγραψε και το τρωκτικό. Ντροπή για τη ΝΔ και το Σαμαρά αν είναι έτσι.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ anonymous 21/04/2010 01:10:34

        Ο Κακλαμανης ηταν στη Πολ.Αν. Δυσκολο να μην τον υποστηριξει ο Σαμαρας.Οσο για τη στηριξη στη Ντορα λεγεται οτι το ειχε υποσχεθει για να γυρισει στη ΝΔ.
        Ενας ακομη συμβιβασμενος της δεξιας.Προσπαθουσε παντα να ταχει καλα με τους αριστερους και κατατρομαξε οταν εγινε στοχος της αλητειας με βαση το γηπεδο στο Βοτανικο και το παρκο στην οδο Κυπρου και συνθηκολογησε με τους κατευθυνομενους αντιρατσιστες.
        Δυστυχως ομως αναγκαστικα θα πρεπει να τον ψηφισουμε γιατι οι αλλοι θα ειναι χειροτεροι.

  3. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 21/04/2010 00:46:51

    Ααααααααχ. Τι να πει κανείς. Δεν ξέρει. Δεν ήταν χαζός τελικά ο ΓΑΠ. Δεν ήταν...

  4. Κάποιος. avatar
    Κάποιος. 21/04/2010 00:52:50

    Παλιές συνταγές που δυστυχώς τουλάχιστον προς το παρόν φαίνονται αποτελεσματικές.

  5. ωχαδελφέ avatar
    ωχαδελφέ 21/04/2010 08:10:17

    μαύρο στον χειρότερο δήμαρχο- ακόμα καιαπό τον κατοχικό- που είχε ποτέ η Αθήνα.

    • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ ωχαδελφέ 21/04/2010 13:38:08

      Καλέ που χάθηκες εσύ μικρή μου;Ακουσες τον δικό σου να λέει πως 'το ΔΝΤ είναι ήδη εδώ' και κρύφτηκες πίσω από το γραφειάκι σου στο Δημόσιο; Λοιπόν μικρή μου ,άκου με προσεκτικά: Ρίξε ένα μπουκαλάκι ψαρόκολλα στην τσάντα σου και μόλις πάς στο γραφείο σου,πασάλειψε την καρέκλα σου με μπόλικη κόλλα.Υστερα,θρονιάσου πάνω της.Κανείς,δεν θα μπορέσει να σε ξεκολλήσει καλή μου.Ούτε τα πρακτόρια του ΔΝΤ.Θα το προσπαθήσουν δεν λέω,αλλά άν δούν τα ζόρια,θα πάνε να πετάξουν (ή την )τον επόμενο.Εσύ θα μείνεις βολεμένη.

  6. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 21/04/2010 09:36:08

    Ἀποκλείεται νά ψηφίσω Κακλαμάνη.Καλλίτερον δέν μπορεῖ νά βρῆ ἡ Ν.Δ;

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Kὀριννα 21/04/2010 10:03:06

      Kαλημέρα Κόριννα,
      Δε θέλω να σου χαλάσω τη διάθεση, αλλά για φαντάσου:
      Κακλαμάνης, Αθήνα
      Παπαγεωργόπουλος, Θεσσαλονίκη
      Ψωμιάδης, Περιφερειάρχης
      Μιχαλολιάκος ή Μαντούβαλος, όπως ακούγεται Πειραιάς!

      Νέοι άνθρωποι,νέα πρόσωπα, ολοκαίνουργιες ιδέες!
      Με τις υγείες μας!

      Δεν ξέρω αν είναι στραβός ο γυαλός, αλλά στραβά, σίγουρα αρμενίζουμε!

  7. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 21/04/2010 10:15:25

    Καλημέρα καί σέ σένα Κώστα Ροδινέ,
    ἡ διάθεσίς μου εἶναι χαλασμένη ἐπί μονίμου βάσεως μέ ὅ,τι ἐπικρατεῖ στήν χώρα μας.Τί περισσότερο μπορεῖ νά μοῦ προσθέση αὐτή ἡ εἴδησις;
    Ἀλλά βρέ παιδί μου,ἡ ΝΔ,δέν μπορεῖ νά βρῆ κάτι καλλίτερο; Τί διάβολο,ξέμειναν ἀπό ἀξιόλογους ἀνθρώπους;
    Ἀποκλείεται,πάντως νά ρίξω τήν ψήφο μου σέ ἀνθρώπους πού δέν τούς θεωρῶ σωστούς.Πρέπει πλέον νά προσέχουμε ποιόν ψηφίζουμε,ἀρκετές φορές καήκαμε,ἔλεος πιά!

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Kὀριννα 21/04/2010 10:47:33

      http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11420&subid=2&pubid=11292980

  8. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 21/04/2010 10:24:48

    Το ερώτημα πρέπει μάλλον να το θέσουμε διαφορετικά: Το κονγκλάβιο που διοικούσε τη Ν.Δ. επι Καραμανλή (μεγάλο μέρος του οποίο ακόμα παραμένει κραταιό) θέλει νέα και αξιόλογα πρόσωπα; Οταν το θελήσει, να εισαι βέβαιη ότι μπορεί να τα βρεί!

  9. ataktos avatar
    ataktos 21/04/2010 10:41:44

    http://www.youtube.com/watch?v=vYU-UeZ1fVw&feature=player_embedded

  10. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 21/04/2010 10:50:43

    Κώστα Ροδινέ,
    γιατί δέν τό παίζει,-Ὁ Σαμαρᾶς μέ τό κονγκλάβιο ἐννοῶ-Ἀλέξανδρος καί Γόρδιος Δεσμός νά τελειώνουμε ἐπιτέλους;

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Kὀριννα 21/04/2010 10:53:22

      Μου βάζεις δύσκολα!
      Η εκτίμησή μου: Είναι μονόδρομος. Θα το τολμήσει.

      • Pikaia Gracilens avatar
        Pikaia Gracilens @ Κώστας Ροδινός 21/04/2010 11:48:01

        Παντως ειναι καταπληκτικο αυτο που παει να γινει με το ΔΝΤ και τις καταργησεις συγχωνευσεις οργανισμος. Πανε να Πασοκοποιισουν τα παντα με την Βουλα του ΔΝΤ. Γιαυτο το θελουν, για να τουσ δωσει αλλοθι στο πληρη εκμαυλισμο του δημοσιου. Ολα τα αλλα ειναι παραμυθια της χαλιμας

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Κώστας Ροδινός 21/04/2010 12:46:39

        Φίλε (φίλη?) pikaia σαφώς όλοι γνωρίζυμε πως θα επιλεχθούν ποιοι οργανισμοί θα "φύγουν" πρώτοι: αυτοί με τα μεγαλύτερα ποσοστά ΝΔιτών συνδικαλιστών. Να ένας ακόμα τρόπος η κομματικοποίηση του συνδικαλισμού να γίνει εργαλείο στα χέρια των κυβερνούντων.

    • Lalakis avatar
      Lalakis @ Kὀριννα 21/04/2010 11:38:29

      Εσυ δεν εισαι που διαβαζεις Μαρξ απο το πρωτοτυπο --- καρτούν; Χι, Χι.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Lalakis 21/04/2010 11:48:45

        Lalakis,
        Σ' εμένα απευθύνεσθε;

      • nancy avatar
        nancy @ Lalakis 21/04/2010 12:16:40

        Λαλάκη, πού είναι το πρόβλημα? Εσύ κατάλαβες καλά τη ανθρωποκοινωνικοπολιτικοοικονομική θεωρία του Μάρξ και την εφαρμογή της? Μα όλοι είμαστε αυθεντίες? Δεν γίνεται βρε Λαλάκη.

      • Lalakis avatar
        Lalakis @ Lalakis 21/04/2010 12:30:12

        Στην Κορινα απευθυνομαι που δηλωσε πως ο Μαρξ ειναι ασημαντος και που προσπαθησε να τον μαθει μέσω μεξικανικων κομικς αλλα και πάλι δεν μπορεσε.

    • tiramola avatar
      tiramola @ Kὀριννα 21/04/2010 11:59:08

      @Κόρινα
      Ο Λουκάς και η Νόρα , ο Στέφανος και η Μελίτα και φυσικά ο Μάνος και η Εύα στο τέλος θα τα βρουν.
      Μην έχεις αγωνία...

      • (Α)θανάσης avatar
        (Α)θανάσης @ tiramola 21/04/2010 14:12:59

        Το κακό είναι ότι ΔΕΝ θα τα βρεί ο Γιώργος με τη Λένγκω...

        Θα του χώσει κέρατο η άτιμη με τον πρώτο τυχόντα Αντρέα που θα βρει μπροστά της...

        Πάντως να μεταφέρεις στον "γκόγκα" σου τις ευχαριστίες μας για το ότι έδωσε το θανάσιμο χτύπημα στο Πασοκιστάν, έστω και αν δεν το κατάλαβε ακόμα, έστω και αν θα γδάρει καναδυό γενιές στη διαδικασία...Και μόνο το θέαμα των παπουτσηδοπαναγιωτοπουλοαβραμοπουλοσηφουνακιδομπιρμπιλων να εξαφανίζονται από τον χάρτη με ένα δυνατό "ΟΟΟΟΞΩ ΡΕΕΕΕΕΕΕ" να τους καταδιώκει, μας κρατάει από το να κρεμάσουμε με σκοινί και ΠΡΑΣΙΝΟ σαπούνι τα βεραμάν καθαρματάκια του κομματικού σωλήνα που μας πούλησαν για ένα κλείσιμο ματιού από τα πράσινα μάτια της γαλαζοπράσινης "εξουσίας"...

        Του χρόνου τέτοια μέρα, θα τρίβουμε τα μάτια μας...

        ΟΛΟΙ!

      • tiramola avatar
        tiramola @ tiramola 21/04/2010 14:20:05

        Μακάρι (Α)θανάση μου , εγώ μαζί σου είμαι.
        Δυστηχώς όμως το πόπολο έχει μιά έμφητη ανάγκη να κυβερνηθεί.
        Κατά συνέπεια δεν ελπίζω σε πολλά.
        Ειδικά όταν ακούω συμπολίτες μου και διαβάζω σχολιαστές όπου ζητούν να κάνει το παγώνι ο πρωθυπουργός που εξέλεξαν μήπως και δεν μας πάρουν χαμπάρι οι τοκογλύφοι...

  11. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 21/04/2010 14:47:46

    Παραθέτω από το εξαιρετικό κείμενο του Δημήτρη Ραυτόπουλου στο Athens Review of Books, τεύχος 5, Μάρτιος 2010. Ηλεκτρονικά στο:

    http://www.booksreview.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=73:2010-03-02-23-40-08&catid=41:-5-2010&Itemid=55

    [1893. Ο Μιμίκος και η Μαίρη] Για τον ξένοιαστο Ρωμιό του 1893… το γεγονός της χρονιάς δεν ήταν η χρεωκοπία. «Έντονα πολιτικοποιημένος» ήταν βέβαια ο απολυμένος ή ο μη διοριζόμενος όταν το κόμμα του ερχόταν στα πράγματα, το πολύ πολύ διαδηλώνοντας κατά των φόρων, με το «Κορδόνι» (Δηληγιαννικοί) ή με την «Ελιά» (Τρικουπικοί), κάπου κάπου παίζοντας μαγκουριές με τους αντίθετους. Για τη χρεωκοπία, η κοινή γνώμη εκφραζόταν περίπου, όπως τα κουπλέ-ρεφραίν της επιθεώρησης σατίριζαν:


    «Βρε τι μυστήρια που ’ν’ η Ελλάδα / δάνεια κλείνει / φράγκο δε δίνει. / Γαλλία, Αγγλία, σαν έρθει να εισπράξει / με ένα τσέκι σου γράφει «εντάξει».
    Ρεφραίν: Κι όλοι τη δουλεύουνε εντάξει / στην Ελλάδα κάθε μηχανή / όλοι οι παλαβοί να είναι έξω / κι όλοι οι γνωστικοί μες στο Δαφνί.»


    Δεν είχαμε και καμιά θεαματική πτώση, όπως εκείνες οι θρυλούμενες της Γουόλ Στριτ του 1929. Ερρίφθη όμως από την Ακρόπολη η Μαίρη Βέμπερ (24 Φεβρουαρίου 1893) και την επομένη αυτοκτόνησε με περίστροφο ο καλός της, Μιχαήλ Μιμίκος. Η πανελλήνια συγκίνηση ξεπέρασε κάθε όριο. Επιτέλους, η Ακρόπολη έγινε τόπος προσκυνήματος και περιέργειας, όλοι ήθελαν να δουν τον βράχο από τον οποίο αυτοκτόνησε Σαπφικώς η ερωτευμένη νέα. Οι φυλλάδες αφιέρωναν μεγάλα ρεπορτάζ, δράματα σπαραξικάρδια ανεβάζονταν στο άψε-σβήσε, ποτάμι έρρεε το δάκρυ και το μελάνι και όχι μόνο, αλίμονο: οι μιμητικές αυτοκτονίες πλήθαιναν ανησυχητικά. Το δακρύβρεχτο ανάγνωσμα του κοσμοπολίτη δημοσιογράφου και ιστορικού Επ. Κυριακίδη Δύο καρδίαι γράφεται επιγονατίως και αρχίζει να κυκλοφορεί σε δεκαεξασέλιδα φυλλάδια καθημερινά, 5 μέρες μετά το δράμα και ολοκληρώνεται σε 33 μέρες, στο αστρονομικό για την εποχή τιράζ των 6.500 αντιτύπων.

    Είναι η μόνη υπόθεση που συγκλονίζει την κοινή γνώμη εκείνη τη χρονιά της χρεωκοπίας, περισσότερο και από το διαζύγιο της κ. Μενεγάκη σήμερα. Ένα εβδομαδιαίο περιοδικό γράφει:

    «Κατά ομάδας ανέρχονται εις τον Παρθενώνα, διά να ίδωσι το μέρος αφ’ ου κατέπεσεν η ερωτόληπτος τευτονίς, επί του τάφου της οποίας αποτίθενται καθ’ εκάστην παντοία ευλαβή αφιερώματα και ιδίως στίχοι αισθηματικοί και ανθοδέσμαι. Προχθές δε την νύκτα άγνωστοι εισελθόντες εις το Νεκροταφείον εξέθαψαν το πτώμα του εραστού της Μιχαήλ και το κατέθεσαν εις νέον τάφον, τον οποίον ανώρυξαν πλησίον της. Η εισαγγελική αρχή επελήφθη ανακρίσεων…»

  12. Αλέξανδρος Ζήβας avatar
    Αλέξανδρος Ζήβας 21/04/2010 15:12:15

    ….. Λαός νεκροφανής…., Εξουσιά ‘’νεκρο’’φιλής…., της λαο’’επιβασίας’’….,
    και το ‘’Κεφάλαιο’’ της Γης…., ‘’στημένο’’ για ‘’παρτούζα’’…., εδώ…., να, ηδονοβλεψίας….:
    εσω – εξω οικονομικός ιμπεριαλισμός Νο 666 – χξς΄….. και λαο’’γαμήσια’’….!.....

    * ….. Έιιιιι…., σειςςςςς…., οι τρακόσες, μασονέ ‘’μυημένες’’, ‘’κλώσες’’ της Βουλής….,
    έιιιιι…., σειςςςςς…., οι τρακόσοι του….. Σπουδαρχίδα…., πιόνια, εσείς, της «Διεθνούς Συνομωσίας….,
    έιιιιι…., σειςςςςς…., οι ‘’«σπαρτοί»’’ του ‘’«Αδάμ Κάδμου»’’…., ‘’κρυπτοσατάνες’’ με ‘’φούντα’’….,
    στη ‘’Δημοκρατία’’ –σας ‘’μαϊμού’’….,
    σε σκάνδαλα και ‘’αρπαχτές’’….,
    ‘’Άγια’’ δε φαντάζει η Χούντα…!;…..

    * ….. Μαύρα μπερκέτια…., μαύρα σεκλέτια….,
    μες στου ‘’Πασά’’ –μας τα ‘’βιλαέτια’’….,
    κι ο ‘’Τύπος’’, πάλι, άτυπος….,
    ---- ‘’Πελλιάδες’’, ‘’Τελλιάδες’’,….! ----
    σε ρόλο….. ‘’«σεμνοτάπεινου»’’….,
    ‘’κραγμένη’’ Ελλάς….. του ‘’βούκινου’’….,
    που….. ‘’όλοι’’, ‘’περίλυποι’’, σε ‘’κλαιν’’…..
    κι εσύ…., ως κλόουν…., κλαψογελάς….,
    πειραματόζωο ‘’διαλεχτό’’
    σε Αρχικαββάλου Πείραμα….,
    όι, «αποδιοπομπαία»….. Αγελλάς….,
    λες, κλωτσοσκούφι του «άγε, Ελλάς»….,…..
    σεγόντο ο Γιούρεκ ο Γκοτζάμ….,
    ο Καββαλ ρέ ου….. ο ‘’Γιομ Κιππούρος’’….,
    μούμια που ‘’το παίζει’’, ακόμα, ντούρος….,
    κι αυτός…., ο μασονοχρισμένος….,
    ο ‘’Γούντυ’’ ο Τρυπότρυπος….,
    που ‘’το ‘παιζε’’ Χαμουραμπί….,
    ως προς τους Κλέφτες…., φτου κι αλί….,
    Χαμουραμπί χωρίς το μπι….,
    ‘’κωδικοποιημένος’’…., ννννναι….,…..
    ωχ…., Ελωχείμ….. κι αμάν -- αμάν….,
    που…., με ‘’σοσιάλ’’ διαγγέλματα….,
    νααααα…., μνήματα και αίματα….!.....

    * ….. Στης Βουλής –σας το Μπορδέλο….,
    το με πολιτίκ ‘’τζουτζούδες’’….,
    –σας πρέπει, ‘’πια’’…., ως ‘’Βουλόσημο’’….,
    το βρακί κάθε ‘’Τζουλιέτας’’….,
    που….. ‘’μανταμιά’’ και ‘’πουτανιά’’….,
    σε ‘’Δημοκρατία’’ γιαλαντζί….,
    ως ‘’χούι’’ καθιερώσατε
    και Χούντα εγκαθιδρύσατε….,
    και, να, ξανά, ‘’μια απ’ τα ίδια’’….,
    και, με –εσάς….. τα ‘’Διογιαχβίδια’’….,
    ω του ‘’Κεφάλαιου’’ μαριονέτες…,
    που…., μες στον ‘’Κάδο’’….. κι ως σκουπίδια….,
    σαν θα –σας ‘’στείλουν’’…., τα λαούλια….,
    ίσως δεν πάνε στα τσακίδια….!......

    * ….. Δυτική Αφρική : λαός Ασάντι….:
    «πίστευαν σε έναν επουράνιο

    {{ ….. βλέπετε….: εξωεγκάθετος – ‘’εξωγήινος’’ – ‘’ουρανό’’σταλτος ‘’Σιλωαμίτης’’ ‘’θεός’’
    στη γη – χώρα των Ασάντι….!

    Γιοι και κόρες = έθνη -- λαοί -- χώρες – ‘’μαχαλάδες’’….:
    Γένεσις : 25 : 23 : ‘’Θεός’’
    / ….. Γιαχβέ προς Ρεβέκκα…., για τα δυο παιδιά στην κοιλιά της,
    τον Ιακώβ και τον Ησαύ, που από εκεί μέσα συγκρούονταν….. / ….:
    «Δύο έθνη είναι εις την κοιλίαν σου
    και οι δύο λαοί αντιτάσσονται προς αλλήλους ήδη εν τη κοιλία σου.»….!

    Ννννναι…., και…., άει…., βρείτε…., μια φορά, έστω…., τα γη και ουρανός με Κεφαλαία….,
    και στην «Παλαιά Διαθήκη» και στην «Καινή Διαθήκη»….,
    που…., μόνο, μια φορά θα τα βρείτε….:
    Αποκάλυψη…., βλέπετε : Επικάλυψη…., έστω, του Ιωάννη….: κεφ. 21….!
    Γιατίιιιι…., ωρέ ‘’ανυποψίαστοι’’…!;….. }}

    θεό, τον Νυάμι,
    που εγκατέλειψε
    ( ….. εξοστρακίστηκε κι αναλήφθηκε -- υψώθηκε : φυγαδεύτηκε στο εξωτερικό : ‘’ουρανό’’….! )
    τον κόσμο των ανθρώπων,
    εξαιτίας του αφόρητου θορύβου, που έκαναν οι εκεί και τότε γυναίκες,
    κτυπώντας τους σπόρους για να τους κάνουν πολτό…..»….!

    { ….. Με απεργίες διαρκείας :/ απεργίες κατσαρόλας….,/
    ’’τέλος’’ χούντας βασιλείας :/ πάει και ο ‘’φαταόλας’’….! }


    ….. «μεγάλο ποτάμι, φουσκωμένο» κάντε την οργή –σας…., κι εσείς…., όι, Ελληνίδες…,
    κάντε ‘την πανένορμο ‘’τσουνάμι’’ – ‘’τσουτσου’’νάμι….,
    να ‘’πνίξει’’, και, τα του χξς΄ τρακόσια ‘’τέτοια’’ των εδώ….. ‘’Νυάμι’’….:
    «Ζηβαρακατραμένια…., Ζηβαρακατραμένια….,
    νάμα – νάμα – νάμα --νάμα….,
    ε – ε – ε…., γαμαλληλούια….!»….,…..
    άντε…., γυναίκες – ‘’αντράκια’’…., εσείς….,
    ‘’στείλτε’’ –τους, πια, σε….. ‘’νιάμα’’....!.....


    ….. ω σε ‘’κρυφτούλι’’, σεις, θρασίμια…., ‘’φτύνω’’….. και βγαίαιαιαιαινω…., άει…., κρυφτείτεεεεε….,
    που….. στους ‘’«δεκάλογους»’’…., μόνο…., τα πιόνια….:
    Αλέξανδρος Ζήβας,
    URL : www.alexandros-zivas.gr
    ….: αποκαλυπτικές ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΣΕΙΣ όλων των αποκωδικοποιητέων…..

  13. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 21/04/2010 15:47:09

    Lalaki,
    νά εἶσα σωστός καί νά λές τήν ἀλήθεια.ΕΓΡΑΨΑ,δέν καταλάβαινα τόν Μάρξ καί ὄχι ὅτι εἶναι ἀσήμαντος.
    Ἐπρεπε νά τόν καταλάβω;Ἐπρεπε νά τόν θεωρῶ σημαντικό; Ξαναδιάβασε τήν ἀπάντησί μου στήν Εὐτυχία καί μήν ψεύδεσαι.
    Ὁ Μάρξ δέν μέ πάει καί δέν τόν πάω,ἔχεις κανένα πρόβλημα;
    Καί ἄν δέν τόν κατάλαβα ἐγώ,τό σόϊ μου ἔνοιωσε πολύ καλά τήν ἐφαρμογή τῆς φιλοσοφίας του στό παιδομάζωμα.

  14. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 21/04/2010 15:54:01

    Ἀγαπητέ tiramola,