#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/06/2011 13:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μόνο τα ακίνητα του Άκη φταίνε;

[caption id="attachment_105048" align="alignnone" width="600" caption=" Σε ποιο μέλος του επίμαχου ΚΥΣΕΑ ανήκει η βίλα αυτή στην Μύκονο, που δημοσιεύτηκε κάποτε σε μεγάλη εφημερίδα; "][/caption]

Αν δεν συνεχιστεί η κάθαρση που υποτίθεται ότι θέλει το πολιτικό σύστημα και μείνουμε στον Άκη Τσοχατζόπουλο τότε θα έχουμε ηττηθεί ως κοινωνία.

Που είναι το σκάνδαλο της Siemens; Που είναι οι υποθέσεις για τα ομόλογα; Και το βασικότερο: Στο σκάνδαλο των υποβρυχίων μόνο ο Άκης φταίει; Οι άλλοι υπουργοί της κυβέρνησης που συνυπέγραψαν τις συμβάσεις δεν φέρουν καμία ευθύνη; Που είναι ο Γιάννος; Και γιατί δηλαδή να φταίνε μόνο τα ακίνητα του Άκη κι όχι και άλλων μεγαλόσχημων υπουργών που διαθέτουν βίλες και εξοχικά;

Το πολιτικό σύστημα δεν έχει πάρει ακόμη το μήνυμα των Αγανακτισμένων. Το πρώτο και βασικό αίτημα των συγκεντρωμένων κάθε μέρα στις πλατείες είναι «έξω οι κλέφτες». Πολιτική κάθαρση ζητούν οι πολίτες ώστε να αισθανθούν ότι υπάρχει κοινωνική δικαιοσύνη. Λένε: «Να κάνουμε θυσίες αν το απαιτεί η πατρίδα, αλλά να πληρώσουν κι αυτοί που έφεραν αυτό το κατάντημα της χώρας».

Αν δε γίνει λοιπόν πολιτική κάθαρση, αν το Μεταπολιτευτικό μοντέλο διακυβέρνησης δεν καταρρεύσει για να ξεπεταχθεί το καινούργιο, τότε η χώρα δεν έχει ελπίδα. Και θα μείνουμε με τον Άκη να τιμωρείται και οι άλλοι να γελάνε γιατί βρήκαν την «Ιφιγένεια» να θυσιάσουν. Όχι, ότι ο πρώην υπουργός Άμυνας δεν πρέπει να τιμωρηθεί, αυτό είναι αυτονόητο. Και το χειρότερο από τη φυλακή είναι η δήμευση της περιουσίας.

Άλλο, όμως, αυτό κι άλλο να πέσει πάλι στάχτη στα μάτια του κόσμου. Επιτέλους, η ασυλία των πολιτικών πρέπει να πάψει. Ο κόσμος θέλει έμπρακτες απαντήσεις.

Ερώτηση:

Αληθεύει ότι κάποιοι πολύ υψηλά ιστάμενοι ζήτησαν κάτι το 2009 από τον Άκη και του πρότειναν παράλληλα να πάει μόνιμα στο εξωτερικό όπου θα είχε ασυλία; Ο Τσοχατζόπουλος όμως αρνήθηκε μεταξύ άλλων επειδή η γυναίκα του .... ήθελε να μένει στο κέντρο; Τι ήταν αυτό το "κάτι";

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 07/06/2011 13:50:24

    Αν αναλογιστούμε ότι άτομα σαν τον Άκη κυβέρνησαν τη χώρα μας τα τελευταία 35 χρόνια (κόντεψε μάλιστα να γίνει και πρωθυπουργός) καταλαβαίνουμε το γιατί καταντήσαμε εδώ που καταντήσαμε.

    • Νίκος Αργεάδης avatar
      Νίκος Αργεάδης @ Strange Attractor 07/06/2011 14:24:31

      Έτσι ακριβώς, χρόνια το λέω.
      Είναι δεν σαν να περιμένουμε απο αρουραίους... να καθαρίσουν τη φωλιά τους. Ε, δεν γίνεται...

    • Απορία avatar
      Απορία @ Strange Attractor 07/06/2011 14:34:20

      Ήθελα να'ξερα ποια τράπεζα του χορήγησε δάνειο με μηνιαία δόση 4 χιλιάρικα για 25 χρόνια την ώρα που είναι 71 ετών με προσδόκιμο ζωής στην ελλάδα τα 80 έτη.

      • juliet avatar
        juliet @ Απορία 07/06/2011 14:50:32

        Απορία μου,η απορία σου άσκεπτη,πήρανε παράδειγμα τον Μητσοτάκη...είπανε νέα γυναίκα έχει θα ξανανιώσει!!!

    • Βασίλης avatar
      Βασίλης @ Strange Attractor 07/06/2011 21:31:58

      Ναι γιατί ο Σημίτης ήταν καλύτερος;
      ίδιος και απαράλλαχτος !!!!!!

  2. juliet avatar
    juliet 07/06/2011 14:27:32

    !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  3. parsifal avatar
    parsifal 07/06/2011 15:04:00

    Γιατί νομίζω οτι η φωτό αναφέρεται σε βίλα στην Σύρο, αλλου ομότεχνου (ΥΠΕΘΑ) του Ακη ? Και γιατί αυτόν τον "ξεχνούν" ? Εφεδρείες ?

    • kiki avatar
      kiki @ parsifal 07/06/2011 15:18:18

      Εχει πιο ωραιο χαμογελο,
      και δεν ειναι σταφιδισμενος τοσο οσο ο αλλος.
      Το εχετε δει στο χρεοκρατια που ο γιαννος λεει οτι φταιει το DΝΑ μας που ειμαστε ετσι χαλια.
      Γεννετικο ειναι το προβλημα.

      • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
        ΝΙΚΟΛΑΣ @ kiki 07/06/2011 15:41:47

        Θέμα DNA! Δηλαδή για να γίνω πετυχημένος με βίλα πρέπει να μεταλλαχθώ σε Άκης/Βουλγαράκης/Βοσκόπουλος; Δε θα το αντέξω...

        • juliet avatar
          juliet @ ΝΙΚΟΛΑΣ 07/06/2011 16:30:44

          Να σου προτείνω κατί πιο διασκεδαστικό ....σε Νταλάρα.

      • juliet avatar
        juliet @ kiki 07/06/2011 16:33:57

        @Κική,
        Γιάννος ,είναι Κική μου,και σαν Γιάννης ...45Γιάννηδες μιανού κοκκόρου γνώση.

        • kiki avatar
          kiki @ juliet 07/06/2011 18:50:20

          Μωρε, στην απαλλοτριωση μεγας μαστορας ο εκ των 45 .
          Το βουτινγκ δεν λεγεται απαλλοτριωση.
          Μεσα στις αρχες του ντοπιου σοσιαλισμου- αλλα διαπιστωνω και του διεθνους- ειναι ισοτης ελευθερια δημοκρατια και να νομιζουν οτι ειναι και γκομενοι.
          Θα ταυτιζεται φαινεται σοσιαλισμος-γκομενιλικι.

  4. anideos avatar
    anideos 07/06/2011 16:37:51

    Καπου ακουσα για μια αποκαληψη του Κεφαλογιαννη στη βουλη, πως στα 80 η κυβερνηση του Ανδρεα πηρε ενα δανειο 1δις Ευρο και το 2010 πληρωθηκε αυτο το δανειο του οποιου η αποπληρωμη εφτασε τα 50 δις.
    Ειναι αληθεια;
    Ας με διαφωτησει καποιος.
    Αν ναι, τοτε η ερωτηση για το αν φταινε μονο τα ακινητα του Ακη περισευει.

  5. Κατερίνα avatar
    Κατερίνα 07/06/2011 17:33:49

    Το σπιτάκι στο λιμανάκι σε ποιόν ανήκει;;;;

  6. ΜΠ avatar
    ΜΠ 07/06/2011 19:36:54

    Τί να κάνει ο Λαλιώτης ;;;;; Είναι καλά ;;;;; Ζει στην Ελλάδα ;;;; Τον έχουμε χάσει !!!

    • kiki avatar
      kiki @ ΜΠ 07/06/2011 20:27:08

      Ναι παντρεψε και την κορη του την περασμενη βδομαδα στα Διολιανα .
      το εχετε δει το σπιτακι το αγροτικο που κληρονομησε το παλληκαρι.
      Ο μπαμπας του λοιπον αγροτης εκ δολιανων του αφησε ενα σπιτακι πυργο πετροκτιστο, με κηπους αγγλικου στυλ, γνωστο οι αγροτες της Αρκαδιας ενα με τους λορδους της Αγγλιας.

      • victoria (true) avatar
        victoria (true) @ kiki 07/06/2011 20:38:34

        Α ρε Κική με το χιούμορ σου!
        Η αίθουσα του θρόνου στα Δολιανά.

  7. ΜΠ avatar
    ΜΠ 07/06/2011 20:45:51

    @Kiki :)
    Κάτι ήξερε και την έκανε με τροπο και νωρίς νωρίς ........ Τώρα τους βλέπει από μακριά και μακαρίζει την τύχη του! Τυχερούλης !!!

  8. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 07/06/2011 21:40:42

    Ισως η καλύτερη ανάρτηση του antinews !
    Τώρα πρέπει να αρχίσουμε να μιλάμε καθαρά, με ονόματα,και ντοκουμέντα, όχι υπονοούμενα, καθαρές κουβέντες να μάθει ΟΛΗ την αλήθεια ο λαός. Να μάθει ποιοί μας έκλεψαν, και μας έφεραν εδώ που είμαστε, και να τους διαπομπεύσουμε, να τους αναγκάσουμε να φύγουν, καλύτερα να ξεκουμπιστούν απο εδώ ...

  9. Γιωργος Ασημενιος avatar
    Γιωργος Ασημενιος 07/06/2011 23:44:56

    Αν νομίζουν οτι ο Ακης θα γίνει ο νέος Κουτσόγιωργας και θα υποστεί το ανάθεμα για όλα τα κακά του πολιτικού κόσμου κάνουν λάθος...

  10. Μνημων avatar
    Μνημων 08/06/2011 11:26:38

    ΠΟΛΥ ΕΥΣΤΟΧΗ ΕΡΩΤΗΣΗ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΝΟΜΙΖΩ ΘΑ ΔΟΘΕΙ ΑΝ ΓΙΝΕΙ ΔΕΚΤΗ Η ΠΡΟΤΑΣΗΣ ΣΑΜΑΡΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΜΕΛΩΝ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣ ΑΠΟ ΜΕΤΑΠΟΛΙΤΕΥΣΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΕ ΠΟΙΟΥΣ ΚΑΙ ΠΟΣΟΥΣ ΠΑΡΟΝΤΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟΝΤΕΣ .ΚΑΙ ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΕΦΑΡΜΟΣΘΕΙ.