#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/03/2008 23:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μόνο «συγκρούσεις με την αστυνομία» είδε το BBC

 Rioters tackle Greek police . A march through central Athens in support of a nationwide strike turned violent as protesters hurled missiles at police». Έτσι παρουσίασε τη σημερινή ΜΕΓΑΛΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ στην Αθήνα το «αντικειμενικό» BBC στην εκπομπή του News World. Ή μήπως δεν είναι και τόσο «αντικειμενικό» το ίδιο, ή ο εδώ ανταποκριτής του στην περίπτωση αυτή τουλάχιστον;  Και ο αναπληρωτής κυβερνητικός εκπρόσωπος, ο κ. Αντώναρος που ξέρει ξένες γλώσσες, επειδή άλλοι εκεί μέσα δεν ξέρουν, τι κάνει; Πήρε τηλέφωνο να διαμαρτυρηθεί; Ή μήπως εκπροσωπεί μια κυβέρνηση η οποία δεν εκπροσωπεί όλους τους Έλληνες; Και βέβαια το βίντεο δείχνει μια χούφτα «αναρχικούς» να παίζουν πετροπόλεμο με αστυνομικούς στο τέλος της πορείας. Όποιος θέλει να το δει ας πατήσει to link στην αρχή. Η … τουριστική φωτογραφία είναι από άλλο ρεπορτάζ του BBC.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ant avatar
    ant 20/03/2008 00:58:06

    Nομίζω αδικείτε λίγο το BBC (όχι ότι του έχω ιδιαίτερη εκτίμηση, αλλά λέμε τώρα). Αν διαβάσετε το άρθρο σχετικά με τη συγκέντρωση θα δείτε πως δεν μένει καθόλου στους "πύραυλους", αλλά παρουσιάζει το θέμα περισσότερο σφαιρικά.

    http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/7304154.stm

  2. KRIS avatar
    KRIS 20/03/2008 01:00:50

    ΤΟ 2030 Η ΣΥΝΤΑΞΗ ΣΕ ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ 71 ΧΡΟΝΙΑ.
    ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΙΤΕ ΘΑ ΣΑΣ ΠΑΝ ΧΕΙΡΟΠΟΔΑΡΑ ΣΕ ΛΥΣΕΙΣ ΠΡΟΚΑΤ.
    ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΤΙΠΟΤΕ,ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΔΥΝΑΣΤΕΥΟΥΝ ΤΑ 2/3 ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΛΗΘΥΣΜΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΧΑΣΟΥΝ ΤΑ ΟΘΩΜΑΝΙΚΑ ΠΡΟΝΟΜΙΑ ΝΑ ΒΑΖΟΥΝ ΚΕΦΑΛΙΚΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΤΩΝ ΜΗ ΠΡΟΝΟΜΙΟΥΧΩΝ ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ.
    Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ Η ΧΩΡΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΡΑΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΝ....ΜΑΦΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΧΕΡΙ ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΔΩΣΕΙ ΣΤΟΥΣ ΗΜΕΤΕΡΟΥΣ.

    ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΟΣ Η ΜΑΣΤΙΓΑ ΤΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΝΑ ΜΑΣ ΞΕΚΑΒΑΛΗΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΑΔΕΙΑΣΕΙ ΤΗΝ ΓΩΝΙΑ.

    ΤΙ ΠΑ ΝΑ ΠΕΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥ ΚΑΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥ.
    ΕΧΟΥΜΕ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ Η ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ.

  3. ΑΠΕΡΓΟΣ avatar
    ΑΠΕΡΓΟΣ 20/03/2008 08:46:38

    Κάτι φασιστάκια σαν και σένα (KRIS) το μόνο που κατηγορούν στην Ελλάδα είναι οι εργαζόμενοι του ...δημόσιου τομέα. Είσαι κι εσύ ένας στημένος προβοκάτορας, που δεν έχεις καμμιά σχέση με τον εργατικό χώρο, βολεμένος και διατεταγμένος... Οι εργαζόμενοι είναι ενωμένοι κι δίνουν τον ταξικό τους αγώνα ενάντια στην δικτατορία των κεφαλαιοκρατών και των λακέδων τους : των πολιτικών της δεξιάς (κάθε μορφής) και των μεγαλοδημοσιογράφων. ΄Αμα λάχει, στο περιθώριο του αγώνα τους, ρίχνουν κι ένα χέσιμο στους προβοκάτορες σαν κι εσένα...

  4. wert01gf avatar
    wert01gf 20/03/2008 09:57:00

    ..και κάτι τρέχει τώρα, αν μας θάβει το BBC..
    Εδώ λέμε να φάει ο κόσμος δεν έχει, θα ασχολούμαστε και με το προφίλ που θα δείξουμε προς τα έξω..

  5. Natasha avatar
    Natasha 20/03/2008 16:52:16

    Κάτι κομμούνια - κυφήνες - αναρχοάπλυτοι ρεμπεσκέδες σαν κι εσένα (ΑΠΕΡΓΟΣ)χρειάζοντε όχι μόνον αυτά, αλλά πολύ πιό σκληρή απάντηση από την Αστυνομία. Εχετε ρεζιλέψει την πατρίδα μας διεθνώς. Ποιός θα έρθει βρε νομίζετε στην Ελλαδα για τουρισμό εφέτος μετά από την εικόνα που παρουσιάζετε; Εχετε παραλύσει την χώρα και μιλάτε κι από πάνω. Οχι μόνο δακρυγόνα δεν σας χρειάζοντε, αλλα "βουρδουλας" μετά μουσικής μέχρι να το κλείσετε και να βρει η χωρα την ηρεμία της.

    ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΗΝΙΚΉ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ !!

  6. ΑΠΕΡΓΟΣ avatar
    ΑΠΕΡΓΟΣ 20/03/2008 18:49:01

    Νατάσα ; Κάτι μου θυμίζει... ΄Εγινε και αστυνομικίνα ;...
    Σοβαρά : εσένα μόνο τουρίστες σε "πλησιάζουν" ?...

  7. yannis avatar
    yannis 24/03/2008 03:05:17

    h natasa kala ta leei i kopelia , oloi mas edo kai dekaetias plironoume tous akamatides anikanous akatartistous - kompinadorous loufadorous apateones syndikalistes tou dimosiou . ftanei pia yparxoun kai nomoi kai kapote prepei na efarmostoun . sas peirazei pou ta akoute apo mia gynaika? etsi apantate s'ayta pou sas katamartyrei ? alla ti na peite ...to gnosto poihma...ma kala re aperge apo tis malakies pou grafies bgazeis noima? giati ego to mono noima pou bgazo einai h steni yperaspisi ton syntexniakon sou yperdieykolinseon....ntropi sas kseftyles na epititheste se mia aganaktismeni politi....kai pou anonyme ela tsoglanara kakomathimene na se xalaroso ego na deis ti oraia tha perasoume... bolemena skoulikia tou dimosoiu tomea....