#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/04/2010 00:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μόνο στο… sex δεν έβαλαν τεκμήρια



Ότι κινείται και αναπνέει θα φορολογείται. Αυτό είναι το δόγμα του ΠΑΣΟΚ και το κάνει πράξη με το νέο φορολογικό νομοσχέδιο που θα ψηφιστεί μετά το Πάσχα.

Τα τεκμήρια διαβίωσης απλώνονται παντού και δεν θα υπάρχει Έλληνας που δεν θα πρέπει να δικαιολογεί ότι έχει. Μόνο στο… sex δεν έβαλαν τεκμήρια αλλά, όπως αντιλαμβανόμαστε τον Γ. Παπακωνσταντίνου και τους λοιπούς υπουργούς, δεν θα αργήσει κι αυτό το μέτρο.

Οι αλλαγές στο νομοσχέδιο είναι πολλές και καθημερινές με το νέο «φρούτο» να ακούει στο όνομα τεκμήρια και στους συνταξιούχους ηλικίας έως 60 -65 ετών. Βουλευτές του ΠΑΣΟΚ, θέλοντας να δείξουν πόσο φιλολαϊκό προφίλ έχουν δήλωσαν εξοργισμένοι που θα την γλιτώσουν όσοι εργαζόμενοι πήραν σύνταξη στα 45-50 έτη με εθελούσια έξοδο και πρέπει τώρα να τους τσιμπήσει η εφορία Σύμφωνα με το σχέδιο, στην παγίδα των τεκμηρίων θα πιάνονται και οι συνταξιούχοι ηλικίας έως 60 ή 65 ετών οι οποίοι είχαν εξαιρεθεί με την αρχική ρύθμιση. Σκοπός είναι να τεκμαίρουν τον τρόπο που διαβιούν έτσι ώστε αν η σύνταξή τους δεν δικαιολογεί τις δαπάνες να παρεμβαίνει η εφορία για να τσιμπήσει την «μαύρη» εργασία. Ουσιαστικά έρχεται το υπουργείο τώρα και λέει στους συνταξιούχους να μη δουλεύουν χωρίς να δηλώνουν τα χρήματα που παίρνουν.

Αυτό ακούγεται καλό επικοινωνιακά αλλά πρέπει να πούμε τα εξής:

Το ΠΑΣΟΚ δεν ξεκίνησε τη… φάμπρικα με τις εθελούσιες εξόδους προκειμένου να βολέψει τους πρασινοφρουρούς της και στη συνέχεια ήλθε η ΝΔ για να τα σαρώσει όλα;
Δηλαδή τι φταίει κάθε εργαζόμενος που του λέει το κράτος βγες στα 45 σου χρόνια, πάρε μια καλή σύνταξη κι ένα καλό εφάπαξ; Να μην τα πάρει και να περιμένει το Λοβέρδο πότε θα ανεβάσει το όριο συνταξιοδότησης στα 67;
Παράλληλα με την πολιτική υποκρισία, υπάρχουν πολλοί συνταξιούχοι που δουλεύουν με «μαύρα» γιατί απλά ο εργοδότης επιλέγει να τους πληρώνει έτσι. Γιατί δεν πάει να πιάσει τον επιχειρηματία και ξεκινά από τον συνταξιούχο; Πολλοί να το τονίσουμε έχουν πραγματική ανάγκη να δουλέψουν αφού οι συντάξεις που παίρνουν είναι ελάχιστες. Άρα προς τι το φοροκυνηγητό ή μήπως ισχύει το «μαζί με τα ξερά ας καούν και τα χλωρά;
Βεβαίως υπάρχουν πολλοί συνταξιούχοι που παίρνουν τη σύνταξή τους και πληρώνονται αδρά χωρίς να φαίνεται πουθενά η αμοιβή τους. Αυτούς να τους πιάσει, όχι όμως να παίζει η κυβέρνηση επικοινωνιακά κόλπα, αντίστοιχα με αυτά περί ανοίγματος τραπεζικών λογαριασμών μεγαλογιατρών. Αυτά είναι φθηνά παιχνίδια εντυπώσεων για… κουτόφραγκους.

Θα πρέπει τέλος να σημειωθεί ότι αποφασίστηκε να αυξηθούν τα ποσά των τεκμηρίων για ορισμένα περιουσιακά στοιχεία όπως πισίνες, σκάφη αναψυχής, αεροσκάφη τα οποία όπως είναι χαμηλά και δεν θίγουν τους έχοντες. Για παράδειγμα για μια εξωτερική πισίνα 80 τ.μ. το τεκμήριο ανέρχεται σε 9.000 ευρώ ενώ για μια πισίνα 100 τ.μ. φθάνει στα 12.000 ευρώ. Μικρότερα σε σχέση με αυτά που ισχύουν σήμερα είναι τα τεκμήρια για τα σκάφη αναψυχής. Για ένα σκάφος 20 μέτρων το τεκμήριο είναι 27.000 ευρώ ενώ με το σημερινό καθεστώς το τεκμήριο φθάνει στα 144.200 ευρώ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Dimi avatar
    Dimi 01/04/2010 00:47:03

    Οι πισίνες θα εντοπίζονται και «ζουμάρονται» με Google Air Maps API for Flash AIR applications.

    Μετά, θα γίνεται έλεγχος και διασταύρωση των Φορολογικών Δηλώσεων και Κτηματολογικών Φύλλων γιά τυχόν απόκρυψή τους, οπότε και θα ξυρίζουν τον γαμπρό.

    Δύσκολοι οι καιροί γιά τους έχοντες και κατέχοντες και μη δηλώνοντες..

  2. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 01/04/2010 01:24:45

    ΝΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΜΕ ΓΙΝΑΜΕ ΠΡΩΤΑΠΡΙΛΙΑΤΙΚΟ ΑΣΤΕΙΟ
    ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ Η ΕΕ ΘΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΕΚΔΙΔΟΝΤΑΣ ΕΡΩΤΙΚΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ....
    http://www.bluewin.ch/de/index.php/1399,261035/Europas_aufregende_Seiten-Kalender_2011/de/news/ausland/bundestagswahl2009/

  3. Στέργιος avatar
    Στέργιος 01/04/2010 01:52:24

    “Μόνο στο… sex δεν έβαλαν τεκμήρια”

    Ναι, αλλά αύξησαν τον ΦΠΑ στο τσιγάρο που κάνει ο κύριος τής φωτό μετά το σεξ!

    • Swell avatar
      Swell @ Στέργιος 01/04/2010 05:24:27

      Λάθος Στέργιε, το τσιγάρο τα άναψε γιατί δεν μπόρεσε να "αποδώσει". Είχε στο μυαλό του το φορολογικό, το ασφαλιστικό, τα spreads, τα τεκμήρια, το ΔΝΤ, το Αιγαίο και τον Ερντογάν (γιατί το σπίτι είναι σε νησί). Το επιβεβαιώνει και το ύφος της κυρίας. Τι να σου κάνει ο άνθρωπος...

  4. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 01/04/2010 08:38:33

    Πρώτα θα περνάς από το περίπτερο,θ'αγοράζεις κουπόνι γα...σημου και μετά βούρ στη γκαρσονιέρα.Γιά να μην ταλαιπωρείται ο πολίτης,το κυκλάμινο φρόντισε να πωλούνται και σε κουπόνια των 5,10,20,50 και 100.

    ΥΓ:(και με κάθε επιφύλαξη)Αληθεύει αυτό που κυκλοφόρησε από σήμερα τα χαράματα;Οτι δύο βουλευτές του ΛΑΟΣ,προσεχώρησαν στο ΠΑΣΟΚ ;;;

    • Σαος avatar
      Σαος @ Σπάρτακος 01/04/2010 09:04:22

      Πρωταπριλιά;

      • Σπάρτακος avatar
        Σπάρτακος @ Σαος 01/04/2010 09:27:41

        Τις ίδιες οληροφορίες έχει κι ο Κώστας Ροδινός.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Σαος 01/04/2010 12:49:25

        Καταγγέλω δημοσίως τον Σπάρτακο!
        Ο ίδιος έχει υποβάλλει πρόταση στον Παπακωνσταντίνου να φορολογηθεί το ...sex.
        Είναι όργανο της Κυβέρνησης για να προεροιμάζει την κοινή γνώμη στα σκληρά μέτρα που ανακοινώνει.

      • Σπάρτακος avatar
        Σπάρτακος @ Σαος 01/04/2010 19:15:43

        Κώστα Μοδινέ,θα μας τρελλάνεις;;;Εσύ δεν μου εκμυστηρεύτηκες πως ο Θωμάς Μπακαλάκος,που είναι κολλητός της τρίτης ξαδέρφης, της μπατζανάκισσας ,της κουνιάδας της Γωγούς(tres chic),που είναι συμπεθέρα της ανηψιάς της προγιαγιάς σου,σε βρήκε και σ'ούπε ότι έμαθε από σίγουρη πηγή της Ιπποκράτους,ότι δυό βουλευτές του ΛΑΟΣ,προσεχώρησαν στο Πασόκ;;;Κι επειδή λές (όπως πάντα) μισές αλήθειες : Ε, ναί λοιπόν,εγώ εισηγήθηκα σο κυκλάμινο, την φορολόγηση στο SEX,με το αιτιολογικό,ότι αφού η χώρα είναι ένα απέραντο μπ...λο,γιατί να μην έχουμε κι άλλη μιά πηγή εσόδων ;;;;;Θεέ μου κολάστηκα, Μεγαλοβδομαδιάτικα.Παρ'όλ'αυτά,επειδή είμαι 'υπεράνω' σου ματαξαναεύχομαι καλό Πάσχα.

    • nancy avatar
      nancy @ Σπάρτακος 01/04/2010 09:12:56

      Αμ το άλλο? Καθόλου Πρωταπριλιά. Στις συνεδριάσεις μετα του αντιπροέδρου, μοιράστηκαν αντιασφυξιογόνες μάσκες..

      • Σαος avatar
        Σαος @ nancy 01/04/2010 09:16:42

        Γιατί; Λίγο το έχεις να βρίσκεσαι στο ίδιο δωμάτιο με τον Πάγκαλο;;;

      • nancy avatar
        nancy @ nancy 01/04/2010 09:31:33

        Αντίθετα, θα ζήταγα και επίδομα επικινδυνότητας και σωματικής ακαιρεότητάς μου.

      • Σπάρτακος avatar
        Σπάρτακος @ nancy 01/04/2010 09:31:52

        Η απόλυτη ταλαιπωρία των αερίων !!! Εχουν να διασχίσουν φαράγγια,χαράδρες,χωματερές , βαλτότοπους και χαβούζες,μέχρι ν'απελευθερωθούν.

  5. paratiritis2000 avatar
    paratiritis2000 01/04/2010 10:10:48

    Πως δεν εβαλαν τεκμηριο στο σεξ!
    Μοινοι σας βαλατε τεκμηριο στο σεξ κυριοι, μετα αυτοι ηρθαν απλα να εισπραξουν το φορο.
    Αφου ολα τα ειδη πολυτελειας τα αγοραζετε για να φαινεσται ποιο κελεπουρια, στις γκομενες. Αυτη τη φιλοσοφια σας δειχνουν οι διαφημιστικες για να σας τα πασαρουν.

    Αυτα με τα τεκμυρια σε πισινες και αερο-σκαφη ειναι απαραδεκτα!
    Πως θα αποκτησει και ο ανεργος πισινα και αερο-σκαφος αμα μας φορολογουν ετσι αγρια!
    ΚΛΕΦΤΗΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ?

  6. paratiritis2000 avatar
    paratiritis2000 01/04/2010 10:13:50

    Δεν ειναι ο φιλος της κοπελας.
    Η Εφορια ειναι!

  7. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 01/04/2010 14:07:52

    Tα φουσκωτά φορολογούνται; Ο Πάγκαλος αποτελεί τεκμήριο για το ΠΑΣΟΚ; Ναί ή Όχι; Σχετικά με το αέριο το παγκαλικόν πληροφορηθήκαμε ότι, ήδη κατασκευάσθηκε κλανιόλα ανοικτού τύπου και βρίσκεται καθ'οδόν προς την αίθουσα των συνεδριάσεων.

    ΥΠΉΡΞΕ ΌΜΩΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΠΟΛΊΤΕΥΣΗ ΕΚΕΊ ΜΈΣΑ, Η ΟΠΟΊΑ ΠΡΌΤΕΙΝΕ ΤΗΝ ΦΡΑΓΉ Ή ΑΛΛΙΏΣ ΤΗΝ ΤΆΠΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΆΡΚΕΙΑ ΤΩΝ ΣΥΝΕΔΡΙΆΣΕΩΝ.ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΤΑΙ ΑΕΡΟΣΤΕΓΩΣ. ΚΑΙ Η ΠΡΟΤΑΣΗ ΠΕΡΑΣΕ ΜΕ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ, ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΚΥΡΩΘΗΚΕ, ΕΠΕΙΔΗ ΔΈΝ ΒΡΈΘΗΚΑΝ ΦΕΛΛΟΊ ΤΟΥ ΠΑΓΑΚΛΙΚΟΎ ΔΙΑΜΕΤΡΉΜΑΤΟΣ.

    Σ.Σ. Άν βρίσκονταν τέτοιοι φελλοί δέν θα μπορούσαμε να αναλογιθούμε την ζημιά που θα επήρχονταν, άν αυτός δέν αφαιρείτο πριν απο την ... νομοτελειακή έκρηξη.

    Γιατί σε ανάλογη περίπτωση πριν απο μερικά χρόνια στο Κέηπ Τάουν η έκρηξη που συνέβη μέσα στην αυλή σχολείου είχε σαν επακόλουθα πρώτον τον τραυματισμό αρκετών μαθητών, δεύτερον την βροχή σκατών στην έρημο της Σαχάρας και τρίτον τον θάνατο ελέφαντος στην Νιγηρία απο αδέσποτο φελό!!!

    Τί σου κάνει σήμερα η πολιτική; Ενασχόληση με ... κλανιόλες και με φελλούς μέσα στην πλέον σοβαρή κρίση στην χώρα μας!

    ΠΕΛΙΑΣ

  8. Νιόνιος-διονύσης avatar
    Νιόνιος-διονύσης 01/04/2010 20:55:44

    μην βαζεις ιδεες!!!

  9. Γ Καισάριος avatar
    Γ Καισάριος 19/04/2010 08:51:15

    Γιατί όχι και τεκμήριο στο σεξ;
    http://www.newstime.gr/?i=nt.el.article&id=40161