#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/03/2011 05:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μόνο ο Πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ Αλέξης Τσίπρας σκέφτηκε δυνατά…



«Πρόκειται για τεχνητό σχέδιο πόλωσης για να οδηγήσετε τη χώρα σε εκλογές» είπε ο Αλέξης Τσίπρας απευθυνόμενος χθες στην Βουλή προς τον πρωθυπουργό ο οποίος από τη μία ζητεί συναίνεση και από την άλλη επιτίθεται με υβριστικούς χαρακτηρισμούς εναντίον της Νέας Δημοκρατίας και μόνον…

 

Όλα δείχνουν πως ο Γ. Παπανδρέου έχει αποφασίσει να οδηγήσει τη χώρα σε εκλογές μετά την επιστροφή του από τη Σύνοδο Κορυφής. DEN PAEI ALLO του λένε οι συνεργάτες του, κρίνοντας κυρίως από τα φαινόμενα ασυνεννοησίας και διάλυσης στο υπουργικό του συμβούλιο αλλά και στην κοινοβουλευτική ομάδα.

 

Το μόνο που εξετάζει πλέον ο πρωθυπουργός με τους συνεργάτες του είναι να τις κάνει με λίστα, ή χωρίς.

 

Ο εκλογικός νόμος λέει ότι οι εκλογές «διενεργούνται» στο 18μηνο

 

Όμως τι εννοεί με το «διενεργούνται»; Αφορά την διαδικασία (προκήρυξη κλπ) ή συμπεριλαμβάνει και την ημερομηνία διεξαγωγής των εκλογών;

 

Οι Συνταγματολόγοι λένε ότι κάθε νόμος εξηγείται σύμφωνα με το πως επιθυμεί η κάθε κυβέρνηση αφού όλοι οι νόμοι έχουν φτιαχτεί για να…συστέλλονται και να διαστέλλονται…!

 

Antiκοινοβουλευτικός

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. N. KOFAS avatar
    N. KOFAS 17/03/2011 07:04:22

    Τι έγινε ρε παιδιά. Τώρα και με το Τσίπρα. Στις επόμενες εκλογές μαζι με ΚΚΕ και Τσίπρα μήπως δείτε άσπρη μέρα.

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ N. KOFAS 17/03/2011 12:25:40

      ειναι απλο, δεν θελουν εκλογες γιατι ο Σ ειναι λιγος.
      Ασε να περασει ο κινδυνος..και βλεπουμε..
      Μεχρι τοτε εμεις δεν θα υπαρχουμε ομως.
      Τι ειχες Γιαννη τι ειχα παντα...

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ N. KOFAS 17/03/2011 12:32:08

      το δε γελοιον του πραγματος ειναι οτι ο ΓΑΠ θα προσπαθισει να δεσει τη βαρκα του με εκλογες πριν ερθουν και αλλα μπουρινια, τα οποια διαβλεπουν και οι της αντιπολιτευσης και νιωθουν σαν προβατα επι σφαγη οταν ακουν για εκλογες. Απλα περιμενουν την πιτα ετοιμη να παραλαβουν τη διακυβερνηση (με μειωμενη φυσικα ευθυνη) ως ιδιοι κι απαραλαχτοι οπως ησαν παντοτε. Γι αυτο σχεδον απο τη συνολικη αντιπολιτευση ακους μπεε μπεεε, και τιποτε σοβαροτερο. Ο Τσιπρας ειναι ετσι για ξεκαρφωμα, αφου ετσι κι αλλιως δεν του δφινει σημασια κανεις. Αν πιασει ο κοσμος σοβαρη πολιτικη συζητηση μαζι του θα τρελαθει απο τις κοτσανες που πρεσβευει και ειναι ακριβως ετσι γιατι ο ρολος του ειναι ρολος κομπαρσου και οχι πολιτικου ηγετη.

      • Greece Pleading avatar
        Greece Pleading @ Greece Pleading 17/03/2011 12:36:31

        επισης να διευκρινισω, δεν υπονοω οτι υπαρχει κατι καλυτερο απο το Σ αυτη τη στιγμη.

  2. kiki avatar
    kiki 17/03/2011 07:32:27

    Ο μικρος μια χαρα ειναι, τωρα που λειπει ο πουρο επεναστατης , και μπορει να διαφωνουμε με τα μεταναστευτικα του, αλλα σε σχεση με την παρουσια του εντος Βουλης, ειναι πολυ καλος και συγκροτημενος.

  3. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 17/03/2011 08:39:06

    Απο τί "συγκροτείται" το παλικάρι, μπορούμε να μάθουμε ;

    Άντε και καλά ο Τσέ, είχε και μούσι και "τραβούσε" στις γυναίκες (ζωντανός και νεκρός - αφίσα). Τώρα θα ζηλέψουμε και τον Τσίπρα ;

    • Misha avatar
      Misha @ τσώφλι πασατέμπου 17/03/2011 09:40:30

      Tσώφλι

      Μπορείς να ζηλέψεις άνετα τον Κοντογιαννοπουλο, τον Μάνο, την Ντόρα, τον Μπουτάρη και τους άλλους «εκσυγχρονιστές»

      • τσώφλι πασατέμπου avatar
        τσώφλι πασατέμπου @ Misha 17/03/2011 12:29:28

        Δέν ξέρω... το αγιωργίτικο του Μπουτάρη, σίγουρα ! Τέλειο κρασί (άν βρείς και κάνα 98άρι...)

        Πάντως, ο Τσίπρας έχει "γκέλ", δέν το συζητώ. Κυρίως σάν εικόνα, σύμβολο αμίλητο - η κασέτα όμως είναι δράμα, και σάν φωνή, μάλιστα! Ένρινος, γκρινιάρης, με αστεία κρεσέντο.

        Πού ν'ακούσης ο Σαμαράς τί τού'χει σούρει...

        • Misha avatar
          Misha @ τσώφλι πασατέμπου 17/03/2011 14:53:14

          Μωρέ, έχεις χιλια πράγματα να του σούρεις ,ειδικά στα περι πολυπολιτισμικότητας.
          Αλλά στα ζητήματα της οικονομίας που είναι φλέγοντα αυτό τον καιρό, και ο ΣΥΡΙΖΑ και το ΚΚΕ κάνουν αντιπολίτευση πραγματιστική και αποδομητική, που δεν τολμνα φανταστει η ΝΔ , για τους γνωστούς λόγους της ηγεσίας Δρακουμέλ.

  4. Rote Phane avatar
    Rote Phane 17/03/2011 08:39:51

    Θα θελατε ναχατε κανα δυο σαν το παιδι;

  5. ΠΟΛΙΤΗΣ avatar
    ΠΟΛΙΤΗΣ 17/03/2011 09:27:50

    ΔΥΣΤΥΧΩΣ Ο ΜΟΝΟΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΣΩΣΤΗ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΤΣΙΠΡΑΣ, ΚΑΙ ΛΕΩ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ Ν.Δ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ ΕΝΟΧΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΤΗΣ.ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΕΓΙΝΑΝ 5 ΣΩΣΤΑ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΕΓΙΝΑΝ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΞΗ .

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ ΠΟΛΙΤΗΣ 17/03/2011 21:04:08

      ΠΕΣ ' ΤΑ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΕ....!!!!!
      Αφου κι εγω σκεφτομουν μηπως να τον παρουμε στη Νεα Δημοκρατια????

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ ΠΟΛΙΤΗΣ 17/03/2011 21:05:43

      Λεει και φωναζει πραγματα που συζηταμε ΟΛΟΙ μεταξυ μας καθε μερα
      ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ παραταξεων....
      Παντα ο Τσιπρας προηγειται των γεγονοτων..!!
      Να τον παρουμε να κανει μαθηματα σε μερικους...(ονοματα δεν αναφερω)

  6. Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
    Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 17/03/2011 09:49:32

    Ο Τσιπρας λέει πολλα απο αυτα που θα ήθελαν πολλοί υγιείς δεξιοί να πουν ως Αντιπολίτευση Αλλα Δυστυχώς ο Αντώνης δεν τους κάνει τη χάρη. Μπορεί να διαφωνείτε η να διαφωνώ κι εγω με διάφορες προσεγγίσεις του σε κάποια θέματα όμως ας μην λοιδωρουμε κάποιον που φωνάζει για την Επιτροπη Λογιστικου Ελεγχου του χρέους και αλλα , ειδικα Όταν στην αξιωματική αντιπολιτευση θεωρείται ακόμα "ηγετικό στέλεχος" ο Αρης με τα φουλαρια

    • Ηλίας avatar
      Ηλίας @ Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 17/03/2011 10:18:15

      Μη σου πω και δελφινος...Α! Μαζι με τον Ευριπιδη..

    • Misha avatar
      Misha @ Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 17/03/2011 10:48:34

      Αν η ΝΔ δεν δει με κριτικό, ΛΑΪΚΟ , μάτι την ΕΕ και τους νόμιμους τοκογλύφους («αγορές», τράπεζες) που ο καζινοκαπιταλισμός έχει αναγορεύσει σε είδωλα , δε θα μπορεσει να επικοινωνήσει με τον χειμαζόμενο κοσμάκη.

  7. νικολας avatar
    νικολας 17/03/2011 10:42:01

    O Tσίπρας έχει προ πολλού δείξει μια ωριμότητα και πολιτική επάρκεια που με έχει εκπλήξει. Απλά τον θάβουν συστηματικά τα ΜΜΕ της διαπλοκής για να εξουδετερώνουν τους χώρους που δυνάμει θα μπορούσαν να έλξουν ψηφοφορους του ΠΑΣΟΚ που δεν μπορούν άλλο...

  8. ΓΙΑΝΝΗΣ - ΦΑΛΗΡΟ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ - ΦΑΛΗΡΟ 17/03/2011 11:10:00

    Σε ένα μήνα από σήμερα (Κυριακή Βαίων 17 Απριλίου) ίσως να έχουμε εκλογές. Ο Σαμαράς εξακολουθεί να παρα,ένει κλεισμένος στη Συγγρού και δεν έχει ξεκινήσει περιοδείες..

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ ΓΙΑΝΝΗΣ - ΦΑΛΗΡΟ 17/03/2011 21:07:52

      Ετοιμαζεται το Ζαππειο 2 και οντως θελει χρονο και αφοσιωση πολυ..αυτο να
      λεγεται..
      Το παρουσιαζει τελη Μαρτιου

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/03/2011 11:47:59

    Ο Τσιπρας εκανε πραξεις οπως κανω κ εγω !!!!!! Πραξεις απλες και κατανοητες.
    Μη γυρισει κανεις και μου πει οτι σιγονταρω τον Τσιπρα... τον εφαγα !! χαχαα
    Αλλα εχω αυτια κ ακουω !!.. το ορθο ειναι αντικειμενικα ορθο απ οπου και ν ακουγεται !! και ο τροπος ηταν σωστος... οι πραξεις.. συν πλειν αποτελεσμα.

    ΠΠ

  10. zio avatar
    zio 17/03/2011 12:07:54

    ο Τσίπρας σκέφτεται δυνατά στα θέματα που αφορούν τον αποπροσανατολισμό, ενώ κάνει παράλληλα τα πάντα για να λειτουργεί ως παρακράτος, ελέγχοντας ο ίδιος την αγανάκτηση του κόσμου με οργανωμένες κινήσεις. Ό,τι δουλειά κάνει ακριβώς δλδ ο ξύριστα τόσο καιρό, παίζοντας τον ρόλο του παρακράτους.

    Υπάρχουν και άλλοι που σκέφτονται φωναχτά, αλλά δεν ξέρω γιατί, δυστυχώς κόβονται από πολλά μέσα, ακόμα και δικά μας. Είναι και αυτό πρόβλημα, τη στιγμή που οι φωνές λείπουν.

    Επίσης, ένας σοβαρό θέμα που δεν έχουμε ακούσει κανενός τη φωνή δυνατά, είναι και η απειλή μέσω της Standard & Poor’s η οποία αναφέρει ότι ως ένας παράγοντας που θα κρίνει την περαιτέρω στάση του Οίκου προς τη χώρα μας είναι το αν η προσπάθεια της κυβέρνησης θα τύχει της βοήθειας ή της αντιπαλότητας της αντιπολίτευσης.

    Αν αυτή η πρόταση δεν έχει ακόμα ξεσηκώσει θύελλα αντιδράσεων, τότε δεν ξέρω τι σκέφτονται όλοι τους.

    • drider avatar
      drider @ zio 17/03/2011 13:02:46

      Οι οίκοι κάνουνε τη δουλειά τους. Δεν ξέρω αν έχετε υπόψη σας μια έκθεση της Citibank για τις προοπτικές της πλουτοκρατίας (δικιά τους έκφραση) εν μέσω κρίσης (τις οποίες βέβαια περιττό να πώ ότι της προέβλεπε ρόδινες)... Περιέχει πολλά και σοκαριστικά συγκρινόμενα με αυτά που είπε η S.P. στην έκθεση της (για την ακρίβεια, χρησιμοποιεί κάπου αντίστοιχη φρασεολογία περί αντίστασης στις αλλαγές και πολιτικών αντιδράσεων).

      Αυτή είναι η γλώσσα των αγορών, ξυπνήστε. Όσο για τον απλό κόσμο και λαό, καλό είναι να αφυπνίζεται, γιατί οι εξελίξεις τρέχουν...

  11. karamanlikos avatar
    karamanlikos 17/03/2011 13:01:06

    Ποιές εκλογές ρε παιδιά;;;!!!

    Να χάσουμε 1-2 μήνες μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία και να μπούμε μέσα άλλα 2-3 δισ και να τινάξουμε στον αέρα την οικονομία!
    Οι πασόκοι δεν θα αλλάξουν ποτέ! Όταν την έχουν δύσκολα αντιδρούν ΠΑΝΤΑ με τον ίδιο τρόπο: Στήνουν σκηνικό για να την πέσουν στη ΝΔ. Γνωστή Λαλιώτεια, πρακτική. Την εφαρμόζει με επιτυχία ΟΛΟ το παρακράτος με όλα τα παρακλάδια του!
    Για φαντάσου... στέλνει mail ο Καρχιμάκης και μετά το φορτώνουν στη ΝΔ. Ύστερα βρίσκουν τον αποστολέα που είναι τορναδόρος, αλλά μπορεί και φαναρτζής...
    Μου θυμίζει την ιστορία με τα φυλλάδια που έστελναν στελέχη της ΝΔ λίγο πριν τις εκλογές του 2004. Θυμάστε πως έβγαιναν όλοι στα κανάλια και έσκουζαν; Θυμάστε που έδειχαν φωτό και σχολίαζαν εις βάρος της ΝΔ;

    Κύριοι,
    Μ' αυτό τον τρόπο συσπειρώνουν τους ΠΑσόκους, οι οποίοι αυτή την ώρα είναι σκορποχώρι! Και ξέρετε ε!... αυτή η απλοϊκή μέθοδος πιάνει μόνο σε πολίτες επιπέδου ΠΑΣΟΚ!

    • drider avatar
      drider @ karamanlikos 17/03/2011 14:19:33

      Προσωπικά, είμαι αλλεργικός στις θεωρείες περί "ηθικής ανωτερότητας" των μεν έναντι στους δε. Κλασσική σεχταριστική λογική του στυλ "ιδεολογικής καθαρότητας" του ΚΚΕ.

      Υπάρχουν κάποιοι που θέλουν εδώ μέσα τη ΝΔ "σέχτα"; Αυτή ακριβώς η συστηματική τακτική "συσπείρωσης" των οπαδών και καλλιέργειας της αντίστοιχης αντίληψης, έχει τελικά τα αντίθετα αποτελέσματα.

      Έχω λοιπόν νέα σε όσους νομίζουν ότι αυτό είναι προνομιακό πεδίο για αντιπαράθεση, το πολιτικό σύστημα έχει χρεοκοπήσει "ηθικά" εδώ και καιρό, γεγονός που αποτελεί γενική πεποίθηση όλων των πολιτών...

    • Γιώργης avatar
      Γιώργης @ karamanlikos 17/03/2011 22:17:21

      Πολύ σωστά!
      Μέ τήν μόνη διαφορά ὅτι ὅταν ὑπάρχει ἀνάγκη, ἐκλογές πρέπει νά γίνονται.
      Στήν προκειμένη περίπτωση κρίνεται τό ΑΜΕΣΟ ΜΕΛΛΟΝ τῆς χῶρας, ὀπότε ἴσως χρειαστεῖ νά καταφύγουμε ξανά σέ ἐκλογές.
      Τό κόστος -πάλι στήν προκειμένη περίπτωση-ἔρχεται σέ δεύτερη μοίρα.

      • Γιώργης avatar
        Γιώργης @ Γιώργης 17/03/2011 22:20:30

        ...ἀναφέρομαι στόν "Καραμανλικό"...

  12. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 17/03/2011 16:57:26

    Τελικά που καταλήγουμε;
    The antimnemonial Oscar goes to ....Chipras or Laphazanis; Ή μήπως, to Alavanos;

  13. costello avatar
    costello 17/03/2011 17:01:30

    o Τσιπρας εχει κανει απειρα λαθη στη διαχειρηση και στην τακτικη του Συριζα.
    Διεσπασε το κομμα του απο τα δεξια(κουβελης),(μη μποροντας να καταφερει να κανει το συν ενα κομμα που θα χει μια ενιαια γραμμη και ο καθενας θα λεει αυτα που κοινα συμφωνησαν ολοι σε συνεδρια κλπ και οχι ο καθενας τα δικα του)
    Εγκλοβισε την εμβαθυνση του Συριζα απο τα αριστερα με την αδιαφορια του Συν να υποταχθει στις αποφασεις των Συνδιασκεψεων του Συριζα(συριζα των μελων,κλαδικες και τοπικες επιτροπες,γραφειο τυπου για ιση εκπροσωπηση των συνιστωσων και οχι μονο των Κουβελοδων πριν και του Παπαδημουλη-Λαφαζανη)
    τωρα και αλλα οπως καραγκιοζηλικια του τυπου Μητροπουλου(Εθνικο συμβουλιο Πασοκ 30 χρονια,μαιντανος του Αυτια και μεγαλος τυχοδιοκτης).
    Απαραδαικτη συμπεροφορα απεναντι στον Αλαβανο,στα ορια του χυδαιου(λασπη,υβρεις,ψεματα) του ανθρωπου που εκανε τον κοσμο της ριζοσπαστικης αριστερας να ελπισει οτι κατι θετικο γινεται μετα απο πολλα χρονια απογοητευσης,η αριστερα ενωνετε,περνει πρωτοβουλιες,ακουει την κοινωνια,γινεται πραγματικη αντιπολιτευση(στη ΝΔ)εμνεει τη νεολαια,τη βγαζει στο δρομο και στο προσκηνιο(αρθρο 16, ΔΕΚΕΜΒΡΗΣ 08)
    Κ εχει μεινει τωρα να περιμενει την επομενη διασπαση...
    ο Ζιγδακος της αριστερας

  14. ζαπ-ζαπ avatar
    ζαπ-ζαπ 17/03/2011 17:16:00

    to Chipras.

  15. costello avatar
    costello 17/03/2011 17:25:06

    Ο Αλαβανος ειναι κλασεις ανωτερος πολιτικος της Αριστερας του Τσιπρα.
    Κριμα που εκανε αυτο το τεραστιο σφαλμα κ εβαλε στη θεση του τον Αλεξη.
    Θα ταν πολυ πιο χρησιμος τωρα μεσα στη Βουλη παρα ποτε..

  16. Εnzo avatar
    Εnzo 17/03/2011 17:55:38

    μια χαρα τα λεει ο Τσιπρας καθε φορα που τον ακουω.
    Ο Σαμαρας θα ειναι αυτος που θα ενωσει την Λαϊκη Δεξια με την αριστερα.

  17. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/03/2011 18:20:53

    Κυβερνηση Αντιπολιτευσης !!! το "δουλευω" μερες τωρα....

    ΠΠ

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/03/2011 18:48:29

      Κυβερνηση Αντιπολίτευσης, χα χα !
      Προγραμματική σύγκλιση, τα ύστερα του κόσμου!

  18. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 17/03/2011 18:55:06

    Διενέργεια σημαίνει διενέργεια, δηλαδή κάτι που γίνεται, όχι κάτι που θα διενεργηθεί.

  19. ζαπ-ζαπ avatar
    ζαπ-ζαπ 17/03/2011 20:04:45

    ο Κουβέλης Κοστέλο έφυγε γιθατί έτσι του είπε ο Παμπούκης, αν μπορούσε να φύγει πριν τις εκλογές του 2009 θα το είχε κάνει, αλλά είχε την αυταπάτη πως θα πάρει την πλειοψηφία της κοινοβουλευτικής ομάδας.
    ο δεν Αλαβάνος καλά θα κάνει να μας πείσει για την αγνότητα των προθέσεων του και μετά θα τον πιστέψουμε, εδώ δεν έδωσε τίποτε στις εκλογές του 2009, εξαφανίστηκε. Τέτοιο μέγεθος πολιτικού είναι;