#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/01/2011 13:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μόνο ο Πιουριφόι μας λείπει






Η γνώμη όλων των Ελλήνων για την ΕΥΠ και τις μυστικές υπηρεσίες είναι γνωστή. Άλλο θέμα όμως αυτό και άλλο ο υπουργός Δημόσιας Τάξης (για να μην μπερδευομαστε με τα περί «Προστασίας του Πολίτη») να δίνει αναφορά για την Εθνική Υπηρεσία Πληροφοριών της Ελλάδας στον πρεσβευτή των ΗΠΑ και να δηλώνει ότι «θα τη χαλάσει και θα την ξανακτίσει» !!!. Αυτά μας έλεγε το ΠΑΣΟΚ ότι γινόντουσαν μόνο στην μετακατοχική Ελλάδα με τον Πιουριφόι και ότι τα πάταξε μαζί με το «κράτος της Δεξιάς».

Στην πραγματικότητα, όπως συνέβη και με το Ελληνικό Κράτος έτσι και στην ΕΥΠ το ΠΑΣΟΚ γκρέμισε ότι καλό και κακό υπήρχε, για να εγκαθιδρύσει το δικό του κράτος, το δικό του «σύστημα ΠΑΣΟΚ».Ήδη ο κ. Χρυσοχοίδης καταγγέλλεται ότι αφού εξήγησε στον Πραίτορα των ΗΠΑ τι θα κάνει, «διέλυσε την ΕΥΠ, τοποθετώντας κομματικούς εγκάθετους σε καίρια πόστα, εντελώς ακατάλληλους να διοικήσουν και επιτρέποντας να αναδειχθούν προσωπικές εμπάθειες, μωροφιλοδοξίες και ενδοσυνδικαλιστικές διαφωνίες...»

Ο κ. Χρυσοχοίδης ασκούσε επίσης κριτική και στην αστυνομία (της οποία ο ίδιος ήταν …πολιτικός προϊστάμενος),  την κατηγορούσε ότι «δεν εκπληρώνει τον ρόλο της που είναι η προστασία της κοινωνίας» και ανακοίνωνε στον εκπρόσωπο της κυβέρνησης των ΗΠΑ ότι θα την αναδιοργανώσει. Μιλάμε βέβαια για την ίδια αστυνομία του ΠΑΣΟΚ που κυριαρχεί στην ΕΛΑΣ από το 1981 με κάποια μικρά διαλείμματα της …”δεξιάς”.

Και πως την αναδιοργάνωσε ο κ. Χρυσοχοίδης; Κάνοντας την Αθήνα …Καμπούλ, όπως κατηγορούσε ο ίδιος την κυβέρνηση Καραμανλή. Επί θητείας του το κοινό έγκλημα οργίασε, οι κάτοικοι της Αθήνας κλείστηκαν στα σπίτια τους, η τρομοκρατία έκανε μερικές από τις πιο θεαματικές ενέργειές της, συνέβησαν τα γνωστά με την Μαρφίν στην μεγάλη ειρηνική διαδήλωση κατά του Μνημονίου…



Φυσικά, το ΠΑΣΟΚ και ο κ. Χρυσοχοίδης μας λένε τώρα ότι η τρομοκρατία που οργιάζει επί των ημερών τους είναι «νέα», επειδή η «παλιά» διαλύθηκε πάλι επί των ημερών τους και βρίσκεται στον Κορυδαλλό. Και εμένα με περιμένει απόψε στο Λας Βέγκας η Ούμα Θέρμαν να παίξουμε μπλακ τζακ μπας και ξεχρεώσω.

Δεν θα σας το πει προφανώς κανείς άλλος, αλλά όλα αυτά φαίνεται να συνδέονται με τον άγριο ...υπαρξιακό πόλεμο διαδοχής του ΓΑΠ και μέλλοντος που μαίνεται υπογείως στο ΠΑΣΟΚ. Πριν από λίγες ημέρες μάθαμε ότι Οι ΗΠΑ έβλεπαν τον Λαλιώτη πίσω από τη 17Ν !!!. Και τώρα ο πρώην διοικητής της ΕΥΠ που έγινε βουλευτής (αυτό μόνο στην Ελλάδα συμβαίνει, επίσης) πέταξε μια ταβανόπροκα και ρωτάει επισήμως τον Πρωθυπουργό αν γνωρίζει ότι “επίλεκτοι συνεργάτες του (του κ. Χρυσοχοίδη; Ποιους εννοεί;;;) ανέφεραν με απόρρητες αναφορές τους σε στελέχη της ΝΔ σε παλαιότερα χρόνια, αλλά και σε ξένες πρεσβείες, ότι τρομοκράτες ήταν στελέχη του ΠΑΣΟΚ;…” !!!!( http://www.antinews.gr/?p=79586)

Να θυμίσουμε ότι ο κ. Χρυσοχοίδης αντικατέστησε τον κ. Λαλιώτη στη θέση του γραμματέα του ΠΑΣΟΚ τον Ιούλιο του 2003; Μπα…”Φαντασιοπληξίες αρρωστημένων σεναριογράφων” θα μας απαντήσουν τα παπαγαλάκια του ΠΑΣΟΚ. Τα ίδια ακριβώς που κάποτε κατακεραύνωναν όποιον τολμούσε και να υπαινιχθεί έστω σχέση του ΠΑΣΟΚ με την τρομοκρατία. Και τώρα υποδεικνύεται ότι αυτά τα έλεγαν άλλα πράσινα παπαγαλάκια

Να θυμίσουμε ότι την ίδια εποχή που ο κ. Χρυσοχοίδης αναλάμβανε γραμματέας του ΠΑΣΟΚ δημοσιεύματα αμερικανικών εφημερίδων τον έφεραν ως τον μελλοντικό πρωθυπουργό της Ελλάδας; Για να ακολουθήσει η “εξάρθρωση” της 17Ν και η στήριξη του κ. Χρυσοχοίδη από όλα τα ΜΜΕ της κρατικοδίαιτης διαπλοκής; Μάταιος κόπος

«Έξεστι Κλαζομενίοις  ασχημονείν»…

Η συμπεριφορά  του κ. Χρυσοχοϊδη, είναι λίαν επιεικώς απαράδεκτη.

Αν θυμάσθε είναι ο ίδιος που από του βήματος της Βουλής, είχε πεί ότι ο Ομπαμα είναι μουσουλμάνος!

Αν τώρα θυμηθούμε  τις πρωθυπουργικές αναφορές περί  «εντατικής» και ότι «κυβερνά μια διεφθαρμένη χώρα», τις δηλώσεις του κ. Παπακωνσταντίνου για τον  «τιτανικό», το περίφημο «δεν υπάρχει σάλιο» του κ. Λοβέρδου, τον κ Αντιπρόεδρο που χαρακτήρισε  δημοσίως τους δημοσίους υπαλλήλους «κοπρίτες», τους αναγνώστες του «Ελευθέρου Τύπου «ζώα» και τους αξιωματικούς της Π.Α.  «αντιπαραγωγικούς» δεν μπορεί παρά να απορεί κανείς για το επίπεδό τους.

Αλήθεια, έχουν συναίσθηση των λεγομένων τους; Αντιλαμβάνονται τις επιπτώσεις; Μήπως τελικά δεν τους ενδιαφέρει;

Μήπως μας θεωρούν όλους …Ιθαγενείς και πιστεύουν ότι μας κάνουν …τη χάρη που  μας κυβερνάνε;

Σε μια σοβαρή χώρα, ο κ. Χρυσοχοίδης θα είχε ζητήσει συγνώμη για την επιπολαιότητά του και θα είχε παραιτηθεί. Αλλά, εδώ παραμένει ο κ. Πάγκαλος στη θέση του….

Διαβάστε κι αυτό:Μείζον ζήτημα απο τις αποκαλύψεις Wikileaks για τις στενές σχέσεις Χρυσοχοϊδη – ΗΠΑ





ΣΧΟΛΙΑ

  1. Έρεβος avatar
    Έρεβος 12/01/2011 14:43:35

    "Μήπως μας θεωρούν όλους …Ιθαγενείς και πιστεύουν ότι μας κάνουν …τη χάρη που μας κυβερνάνε;"

    Έτσι είναι ακριβώς!...

  2. sawas avatar
    sawas 12/01/2011 15:03:04

    "Και τώρα ο πρώην διοικητής της ΕΥΠ που έγινε βουλευτής (αυτό μόνο στην Ελλάδα συμβαίνει, επίσης).......

    ο Robert Gates απο διοικητης CIA εγινε υπουργος
    ο George H. W. Bush απο διοικητης CIA εγινε προεδρος


    Δεν εχουμε λοιπον τα πρωτεια.....

    • lampros avatar
      lampros @ sawas 12/01/2011 17:00:39

      Και κάμποσοι στο Ισραήλ, από Μοσάντ...

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ lampros 12/01/2011 17:14:24

        ... και στη Ρωσία

  3. Green St avatar
    Green St 12/01/2011 15:39:16

    "Αν τώρα θυμηθούμε τις πρωθυπουργικές αναφορές..." Σε αυτήν σας την φράση βρίσκεται για εμένα η ουσία του προβληματισμού και του τελευταίου πολίτης αυτής της χωρας που δείχνει ανοχή στην κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ.
    Πρέπει να αναρωτηθούμε όλοι μας πως είναι δυνατόν να ασκήσει αξιοπρεπώς τα καθήκοντα της αυτή ή κυβέρνηση όταν τα κορυφαία στελέχη της (Πρωθυπουργός, Αντιπρόεδρος, Υπ.Οικονομικών, Υπ.Δημ.Τάξης) με τόση ευκολία και άλλη τόση άνεση μιλούν απαξιωτικά και προσβλητικά για την χώρα, τις υπηρεσίες της και τους κατοίκους της. Δείχνουν ένα μίσος απέναντι σε αυτή. Και η συμπεριφορά τους και τα λόγια τους μας δίνουν να καταλάβουμε ότι μας κάνουν και χάρη που μας κυβερνάνε.

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ Green St 12/01/2011 22:39:56

      Πες τα χρυσοστομε!!!!!!
      Κυριως ομως ανθελληνισμος τους ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ!!!!!!!!

  4. ΛίγκαΤουΒορρά avatar
    ΛίγκαΤουΒορρά 12/01/2011 15:56:50

    Πιστεύω κάνεις πλάκα... Πλέον έχουμε ξεφύγει παντελώς και αποζητείς παραίτηση γι΄αυτό και μόνο το οποίο συν τοις άλλοις συνέβη πριν καιρό;

    Έχουν αποθρασυνθεί τελείως ορισμένοι από αυτούς, ενώ εμείς είμαστε ευνουχισμένοι... Αυτή είναι η πραγματική ερμηνεία της λέξης «χάος»!

  5. parsifal avatar
    parsifal 12/01/2011 16:06:57

    Είναι φυσικό ο αρμόδιος Υπουργός να συζητά θέματα ασφαλείας με τον πρέσβη των ΗΠΑ οταν ανήκωμε στην Συμμαχία και μοιραζόμαστε πληροφορίες και αμυντική τεχνολογία. Οι "μαγκιές" και οι σχέσεις a la carte η αλλως "και τούτο ποιείν κακείνο μή αφιέναι" η η επίδειξη δωρεάν αντι-αμερικανισμού κοστίζουν ζωές, οπως στην περίπτωση των ελικοπτέρων Απάς, οπου οι τεχνικοί σηκώθηκαν και εφυγαν διότι ουδείς "αρμόδιος" ανελάμβανε να ανανεώσει την σχετική συμφωνία προστασίας απορρήτου (πτώση του Απάς στην Κύμη λίγες ημέρες μετά την αποχώρηση τους...)
    Στην ασφάλεια δεν χωρούν τέτοια τερτίπια, οταν πάς στο Αφγανιστάν, πάς στο Κόσσοβο και στην Σομαλία και απαιτείς τον πηγαίο κώδικα για τα οπλικά συστήματα που αγοράζεις.
    Τώρα περί ΕΥΠ, εχουν γραφεί πολλά για τα εργα και ημέρες της ΕΥΠ του Αγγελάκη και σία και είναι τυχεροί που δεν μπορούμε να μιλήσωμε ανοικτά για λόγους προστασίας του δημοσίου συμφέροντος...Τα είπε ανοικτά και ο ιδιος ο Χρυσοχοίδης, δεν είπε κάτι διαφορετικό απο αυτά που (λέγει το Wikileaks...) oτι είπε στον πρέσβη. Το τι ηταν η ΕΥΠ επί μακρόν το γνωρίζομε ολοι, τουλάχιστον οι περί τα αμυντικά και την ασφάλεια διατρίβοντες.

    • Dal avatar
      Dal @ parsifal 12/01/2011 20:35:31

      Κάπου τo στογγυλοποείς το όλο ζήτημα.Ο Χρισοχοίδης δεν έκανε αναφορά στο Πρέσβη ότι η αστυνομία μας "δεν εκπληρώνει τον ρόλο της που είναι η προστασία της κοινωνίας»; Εσύ τι πιστεύεις ότι ο πρέσβης ενδιαφέρονταν για την προστασία την δική σου και της δική μου η των ανερικανών στηνΕλλάδα; To θεωρείς λογικό να καρφώνει Ελληνας υπυργός σε ξένο την υφιαταμένή του υπηρεσία; Eαν τα ζητήματα είναι όπως τα περιγράφεις τότε κάποιος Ελληνας υπουργός θα έπρεπε να καλέσει τον πρεσβη των ΗΠΑ και να του ζητήσει τον λόγο για το χτύπημα στους δύο πύργους-γιατί δεν έλαβαν τα κατάλληλα μέτρα- τις επιθέσεις στοΙρακ και το Αβγανιστάν-γιατί δεν ζήτησαν την γνώμη μας αφού είμαστε σύμμαχοι- και πάρα πολλά που εαν τα αναφέρω δε θα έχει τελειωμό. Αυτά που περιγράφεις είναι ορισμός της υποτέλειας, που μας οδήγησε στη κατάστση που βρισκομαστε χωρίς να έχουμε ουσιστικά τον έλεγχο της πατριδας μας .Ηλπιζα με τόσα που έχουμε υποστεί θα βάζαμε μυαλό.

  6. Orestios avatar
    Orestios 12/01/2011 16:18:21

    Οι κατοχικές κυβερνήσεις δεν διακρίθηκαν ποτέ για την υπεράσπιση του Έθνους.
    Αντίθετα ρόλος τους και σκοπός ταυτόχρονα ήταν η διάλυση του.

  7. dinos avatar
    dinos 12/01/2011 16:27:02

    Το θέμα είναι σοβαρό. Δεν μπορεί ο κάθε υπουργός να αποκαλεί μια τόσο σοβαρή και ευαίσθητη υπηρεσία ''Ενα τιποτα''... Μια υπηρεσία που μοχθούσε νυχθημερόν για την εθνική ασφάλεια... Νομίζω οτι ο Καραμανλής πρέπει να απαντήσει επιτέλους.

  8. ΛίγκαΤουΒορρά avatar
    ΛίγκαΤουΒορρά 12/01/2011 16:35:20

    Όπως προείπα εξάλλου στη προηγούμενη ανάρτηση... Με μια του λέξη θέλει να εξανεμίσει πιθανώς δημιούργημα δεκαετιών!

    Έχει το «ελευθέρας» να λέει ότι θέλει και ν΄απειλεί ασύστολα μια που γνωρίζει πως η Ε.Υ.Π. δεν έχει την ευχέρεια να βγαίνει στον Πρετεντέρη και να λέει, να λέει, σαν άλλος Πασόκος...

    Ούτε επίσης έχουμε τη δυνατότητα να λάβουμε ξεκάθαρη εξήγηση περί του τι εννοεί «είναι άχρηστη». Γιατί επί παραδείγματι; Μήπως επειδή δε συνεργάζεται εύκολα με ξένους όπως αυτός;

    Περίεργα πράματα...

    • ΛίγκαΤουΒορρά avatar
      ΛίγκαΤουΒορρά @ ΛίγκαΤουΒορρά 12/01/2011 16:37:45

      ή... μήπως επειδή δεν συνεργάζεται/εμπιστεύεται ούτε την ίδια την κυβέρνηση!

      Εδώ για το ΠΑ.ΣΟ.Κ. παραπάνω απ΄τη μισή Ελλάδα έστω έχει αμυδρές υποψίες... Δεν θα έχει η Ε.Υ.Π. ; χα-χα!

  9. Λευκοθέα avatar
    Λευκοθέα 12/01/2011 16:43:14

    Για να παραιτηθεί ο Χρυσοχοΐδης
    θα έπρεπε να υπάρχει στη χώρα
    ικανή αντιπολίτευση

    • http://neotera.wordpress.com avatar
      http://neotera.wordpress.com @ Λευκοθέα 12/01/2011 17:07:13

      Σωστά ενώ υπάρχει αντιπολίτευση με πολλές γεύσεις, συμπληρωματική, εναλλακτική, πορτοκαλί, κόκκινη, προπαντός όμως μη ικανή να προξενήσει προβλήματα στην κυβέρνηση των αγαπητών τοκογλύφων.

  10. Andreas avatar
    Andreas 12/01/2011 17:33:08

    Για να παραιτηθεί ο υπουργάκος του ΠΑ(ΘΕ)ΣΟΚ θα έπρεπε να υπάρχει στη χώρα κυβέρνηση με λίγη τσίπα. Θα έπρεπε να μην υπάρχουν επαγγελματίες πολιτικοί. Και επίσης θα έπρεπε να μην ήτανε η Ελλάδα μας ανδράποδο των Αμερικάνων. Γιατί είναι καλά γνωστό ότι η Πατρίδα ήταν και είναι ένα "ανεξάρτητο" και "κυριάρχο" Αμερικανικό προτεκτοράτο. Πολιτικά μη αυτόβουλο. Άλλωστε και ο εν λόγω υπουργίσκος και ο ίδιος ο πρωθυπουργός έχουν στενές σχέσεις εξάρτησης με την Αμερική εδώ και χρόνια. Αυτές οι αποκαλύψεις είναι πολύ χρήσιμες. Δεν πιστεύω, βεβαίως, ότι κάποιος θα παραιτηθεί. Τέτοιες αυταπάτες έχω πάψει να τις τρέφω προ πολλού. Είναι χρήσιμες οι αποκαλύψεις, γιατί μας βοηθούν να καταλάβουμε "τι καπνό φουμάρει" ο καθένας. Γιατί πολλά ελέγοντο από τα γνωστά παπαγαλάκια για τη δήθεν ικανότητα του υπουργάκου αυτού να χειρίζεται επιτυχώς σοβαρές υποθέσεις. Ιδού. Υπόλογος στην Pax Americana, κωλοτούμπας - με όλον τον σεβασμό - και καθόλου αποτελεσματικός. Καλώς ορίσατε στην ελληνική πολιτική πραγματικότητα.

  11. ΚΕΡΤ avatar
    ΚΕΡΤ 12/01/2011 17:50:04

    Απορώ γιατι διαμαρτύρεστε,,, η Ελλάς ηταν χώρα υποτελής προ πο λλών ετών.Οσο για τους κυπατζήδες ξέρουμε τι καπνό φουμάρουνεεεεεεεεεεε.

    • Andreas avatar
      Andreas @ ΚΕΡΤ 13/01/2011 10:31:35

      Ναι, ξέρουμε τι "καπνό φουμάρουνε" οι ΚΥΠατζήδες. Και ίσως ο υπουργίσκος να είχε και δίκαιο ως προς την αποτελεσματικότητα της εν λόγω υπηρεσίας. Το θέμα είναι όμως βαθύτατα συμβολικό. Και ο συμβολισμός στην Πολιτική είναι πολύ σημαντικός. Δεν είναι τόσο σημαντικό να έχει κάνει τις ίδιες δηλώσεις δημοσίως - το ακούω να το ψελλίζει ως επιχείρημα υπεράσπισής του αυτό - όσο ένας υπουργός και μάλιστα ο υπουργός εσωτερικής ασφάλειας, να πηγαίνει σε ένα πρέσβη ξένης χώρας και να κάνει τέτοιες δηλώσεις. Ήρθε ο πρέσβης των ΗΠΑ στον κάθε υπουργίσκο να κάνει δηλώσεις για την CIA ή το FBI; Όχι. Το ξέρουμε ότι η Ελλάδα είναι υποτελής. Αλλά να παραδίδεις εξουσία και πολιτική κυριαρχία σε ένα ξένο με τέτοιο ξεδιάντροπο τρόπο είναι, αν μη τι άλλο, προκλητικό. Αψυχολόγητη δήλωση. Αχρείαστη. Θα έπρεπε αν μη τι άλλο να παραδεχτεί τη διάπραξη του σφάλματος. Όχι να προσπαθεί να βγει και από πάνω.

  12. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 12/01/2011 18:14:54

    Είναι απαράδεκτα πράγματα αυτά που γίνονται στη χώρα μας.
    Αλλά τι περιμένετε φίλοι μου; Αυτοί οι τύποι είναι προδότες, είναι
    επικίνδυνοι και κάνουν παιχνίδι μόνοι τους.
    Ο λαός όταν αφυπνιστεί, όταν ο κόσμος που αντιδρά φτάσει σε μια κρίσιμη μάζα τότε θα τους πετάξει με τις κλωτσιές...δεν χαλαλίζω καν σάλιο για να αναλύσω πως δεν μπορεί να αποκαλείς "ένα τίποτα" την υπηρεσία Πληροφοριών της πατρίδας σου, ως υπεύθυνος Υπουργός σε ξένους υπαλλήλους...απορώ πως δεν τους έχουμε ξαποστείλει ακόμη..δεν έχουν αφήσει τίποτα όρθιο...
    αλλά βέβαια όταν ο πρωθυπουργός πέρνει δωράκια στο Ερζερούμ εν μέσω παραβιάσεων του Εθνικού μας(not his) εναέριου χώρου..τότε
    μόνο αυτό μας χαλαρώνει λίγο...(αν και δεν τους πάω ...)
    http://taxalia.blogspot.com/2011/01/blog-post_3329.html

  13. Orestios avatar
    Orestios 12/01/2011 18:59:01

    Ξεδιάντροπος αριβισμός που δεν απέχει από την εσωτερική υπονόμευση.
    Πολιτικός που πατά επί πτωμάτων προκειμένου να αναρριχηθεί.
    Βρίσκει και τα κάνει βέβαια καθώς οι υφιστάμενοί του λαμβάνουν την κατάλληλη στάση ώστε να πατήσει πάνω τους αδιαμαρτύρητα και ίσως με προθυμία.
    Αναρωτιέται κανείς αν είναι ικανοί αυτοί οι άνθρωποι να προσταστέψουν τους Έλληνες, όταν με τόση ευκολία εξυπηρετούν έναν αριβίστα.

    Μόνη λύση είναι ο εξοπλισμός των Ελλήνων. Όπως στην Αμερική.

    • dinos avatar
      dinos @ Orestios 12/01/2011 19:29:48

      Τι δηλαδή, να πάρουμε τα οπλα; Μπρρρρρ...

      • Orestios avatar
        Orestios @ dinos 12/01/2011 19:37:09

        Κουβέρτα για το κρύο

    • sotos avatar
      sotos @ Orestios 12/01/2011 19:30:46

      Αντε γεια σου!
      Και η κατοχυρωση του οικογενοιακου μας αβατου, οπως Αμερικη, για να κρεμασουμε στον φραχτη του σπιτιου μας την ταμπελα:
      PRIVATE PROPERTY ! TRESPASSERS SHALL BE SHOT ON SITE !
      (οπως Αμερικη), και να δουμε μετα πως θα μας μαγκιζει ο καθε λαθρο !

      • Orestios avatar
        Orestios @ sotos 12/01/2011 19:38:27

        Πρέπει να επανακτήσουμε την ατομική μας ιδιοκτησία και να την υπερασπιζόμαστε. Δεν μπορείς να εμπιστεύεσαι τέτοιου είδους υπουργούς και τους υφισταμένους τους.

      • Εnzo avatar
        Εnzo @ sotos 12/01/2011 19:45:18

        ναι γιατι στην ταμπελα θα κολοσουμε νομιζες οι νοικοκυραιοι αν ειναι να σωσουμε το σπιτι μας.

  14. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 12/01/2011 19:17:02

    Πιουριφόι; μα το πρόβλημα της χώρας είναι οι εγχώριοι Κλουζό ή Ντυπόν και Ντυπόν, που με εγκεφαλική λειτουργία Ραταπλάν μας έχουν κατσι - κωθεί....

  15. ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ 12/01/2011 19:49:43

    Μάλιστα. Ότι δηλαδή η πρεσβεία μιλάει με με τύπους όπως ο Χρυσοχοίδης που δεν ξέρει τί θρήσκευμα έχει ο Ομπάμα; Νομίζω πως όλη αυτή η ιστορία είναι μπουφές με μεζεδάκια για να τρώει ο κόσμος. Το μεγάλο φαγοπότι είναι πίσω από πολύ καλά κλεισμένες πόρτες....

  16. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 12/01/2011 20:14:24

    Σε μια σοβαρή χώρα, οι "αντιπαραγωγικοί" αξιωματικοί θα είχαν οδηγήσει αυτόν που τους αποκάλεσε έτσι, το επόμενο ξημέρωμα κιόλας, στο... ξενοδοχείο "Πικέρμι". Εδώ όμως κάθονται και υπομένουν αδιαμαρτύρητα ταπεινώσεις τέτοιου τύπου.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Αυριανιστής 12/01/2011 21:02:32

      Συνεπώς καλά κάνει και τους "δίνει" ο Λαζός.

  17. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 12/01/2011 22:20:00

    Το 2005 σε συνδικαλιστικές εκλογές στην ΕΥΠ το πασοκ προηγούνταν με 80%.
    Η ΝΔ για να ισοροπήσει την κατάσταση έβαλε 100 άτομα το 2006 με "διαγωνισμό".
    Όταν βλέπεις οι κυβερνήσεις να χειρίζονται το πιο κρίσιμο όργανο της εθνικής ασφάλειας με αυτό τον τρόπο τι περιμένεις να ακούσεις ύστερα σχετικά με την απόδοση του;
    Άλλωστε ο Χρυσοχοϊδης πλήρωσε την φθορά που προκάλεσε στην ΕΥΠ βάζοντας κολλητούς ,χάνοντας έναν συνεργάτη μέσα στο ίδιο του το γραφείο από βόμβα που είχε στόχο τον ίδιο.Αν επέλεγε άξιους ανθρώπους και όχι κομματόσκυλα ,ίσως και οι διαδικασίες ελέγχου στο κεντρικό κτήριο της ΕΥΠ να ήταν πιο αποτελεσματικές.
    Καταρρέουν τα πάντα.................

  18. ierofantis avatar
    ierofantis 13/01/2011 00:24:46

    Μου φαίνεται ότι ο Υπουργός Περιφερειακής Ανάπτυξης των τιμών της μελιτζανοπιπεριάς, ειδικώς μετά από το τραγικό (και ύποπτο θα προσέθετα) συμβάν στην έδρα του Υπουργείου του προ καιρού, αρχίζει να εμφανίζει πλέον ορατά σημάδια κόπωσης, σωματικής αλλά κυρίως ψυχικής και πνευματικής. Δεν μπορώ να το πω πιο ευγενικά, άλλως αντιμετωπίζω τον κίνδυνο να "κοπεί" (και ορθώς) το σχόλιό μου από τους διαχειριστές...

    Ο νοών, νοείτω!

  19. Σπύρος avatar
    Σπύρος 13/01/2011 01:39:57

    Απλά ομολογησε το προφανές το golden boy και μάλιστα ανερυθρίαστα..
    Οτι η Ελλάδα ειναι προτεκτοράτο..

    Τι έχουν νά πούν οι ''εκσυγχρονισταράδες'' πού επί χρόνια μιλούσαν γιά ''συνωμοσιολογίες'' και λοιδωρούσαν οιονδήποτε τολμούσε νά γράψει ή νά μιλήσει γιά τά προφανή πού αποκαλύπτονται..??

    Πάντως ειναι απιστευτοι οι τύποι..
    Παλιότερα οι πουλημένοι έπαιρναν και κάποιες προφυλάξεις..
    Τώρα δεν ντρέπονται γιά τίποτα..