#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/05/2013 16:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μόνο οι μισθοί πέφτουν στην Ελλάδα, ανακάλυψε η Κομισιόν



Εκεί στην Κομισιόν πρέπει να είναι πολύ... φωστήρες. Πληρώνουν ένα σκασμό λεφτά για να κάνουν περισπούδαστες εκθέσεις για την Ελλάδα οι οποίες καταλήγουν στο εξής συμπέρασμα: Στην Ελλάδα της άγριας λιτότητας, το μόνο που μειώθηκε δραματικά είναι οι μισθοί των εργαζόμενων σε αντίθεση με τις τιμές που κρατιούνται στο... ύψος τους.

Χρειαζόταν να κάνουν εκθέσεις για να το δουν αυτό; Ας κοίταζαν μια ματιά στην ελληνική κοινωνία και πως αυτή περνά το δράμα της λιτότητας και θα καταλάβαιναν ότι η συνταγή τους είναι πέρα για πέρα λανθασμένη.

Η έκθεση της Κομισιόν για την ανταγωνιστικότητα της χώρας δείχνει ότι επιστρέψαμε στο 2001 αλλά αυτό οφείλεται αποκλειστικά στους πετσοκομμένους μισθούς. Ό,τι λέει η κυβέρνηση στην τρόικα δηλαδή αλλά αυτοί είναι κουφοί. Όμως, ανταγωνιστικότητα δεν είναι μόνο η συμπίεση του εισοδήματος των εργαζόμενων. Είναι και οι τιμές των προϊόντων, οι εξαγωγές, το άνοιγμα επαγγελμάτων κ.λπ. Με τόσους φόρους και ΦΠΑ, όμως, πώς να μειωθούν οι τιμές;

Σύμφωνα με την έκθεση, η μείωση των αμοιβών ανήλθε σε 14,5% όταν οι τιμές των προϊόντων αυξάνονται.

Έτσι, η ανταγωνιστικότητα με βάση τον «επίσημο» δείκτη μέτρησης, το μοναδιαίο κόστος εργασίας στο σύνολο της οικονομίας έχει βελτιωθεί ταχύτατα, και στο τέλος του 2012 επέστρεψε σε καλύτερη επίδοση από αυτή του  2001 όταν η Ελλάδα έμπαινε στην ΟΝΕ. Η βελτίωση από το 2009 φτάνει στις 14,5 μονάδες (από τις 103,3 στις 89,1 μονάδες όπου μείωση σημαίνει πρόοδος στην ανταγωνιστικότητα).

Το ύψος των τιμών σε σχέση με τα υπόλοιπα 27 κράτη – μέλη ήταν στο τέλος του 2012 κατά 11,5 μονάδες υψηλότερο από τα επίπεδα του 2000 (στο 105,5 από 94 μονάδες  το 2000).

Στις τιμές των εξαγωγών τα πράγματα είναι χειρότερα από πλευράς ακρίβειας με τον δείκτη στις 109,3 μονάδες στο τέλος του 2012 από 90,4 μονάδες το 2000 και 102,9 μονάδες το 2008 όταν ξεκινούσε η κρίση...

Όπως αναφέρουν αρμόδια στελέχη  η μείωση του πληθωρισμού  όπως αποτυπώνεται από την ΕΛΣΤΑΤ, τον Μάρτιο μπορεί να ήταν η μεγαλύτερη από τον Μάιο του 1968 αλλά επί της ουσίας ήταν και ισχνή (0,2%) και  δυσανάλογη με την τεράστια ύφεση που πλήττει από το 2008 τη χώρα...

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 01/05/2013 19:59:01

    Και τι προτείνει λοιπόν η κομισιόν για την λύση τυο προβλήματος;

    • σιδεράκιας avatar
      σιδεράκιας @ Γιώργος Αχαιός 01/05/2013 21:13:08

      θα συστήσουν μιά επιτροπή για να μας πουν....

    • fe avatar
      fe @ Γιώργος Αχαιός 01/05/2013 21:19:01

      Μα φυσικα μειωση μισθων...τι αλλο; το φαρμακο για ολα.

  2. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 01/05/2013 21:26:10

    Η έκθεση λέει ότι μόνο μείωση μισθών γίνεται στην Ελλάδα, αυτό είναι λοιπόν το πρόβλημα που εντοπίζει η εκθέση, όχι η λύση.

    • Φοιτητης avatar
      Φοιτητης @ Γιώργος Αχαιός 15/05/2013 13:49:32

      Ναι, αλλά θα σου πουν ότι αν κάνεις μεγαλύτερες μειώσεις μισθών, μπορεί τελικά να πέσουν και οι τιμές. Ορίστε. Πρόβλημα λύθηκε.

  3. Στέργιος avatar
    Στέργιος 01/05/2013 21:48:43

    Από τη μια θέλουμε τυφλή πίστη στα μνημόνια κι από την άλλη κοροϊδεύουμε την... πηγή τής σοφίας τους. Δεν πάει έτσι. Ή θα υπερασπίζεστε τα μνημόνια και τα χάλια τής Ευρώπης ταυτόχρονα, ή θα στέκεστε κριτικά απέναντι και στα δυο, ταυτόχρονα. Δεν γίνεται αλλιώς. Δεν γίνεται να σκύβεις το κεφάλι εθελοδουλικά και ραγιάδικα και όταν δεν σε κοιτάζει ο γκαουλάιτερ να τον κοροϊδεύεις. Είναι ανέντιμο.

  4. panas avatar
    panas 01/05/2013 22:29:25

    "...Σύμφωνα με την έκθεση, η μείωση των αμοιβών ανήλθε σε 14,5% (!!!!!!) όταν οι τιμές των προϊόντων αυξάνονται..."

    Καλά, τι στοιχεία τους δίνουν οι δικοί μας; Τι γίνεται εδώ;
    Μόνο 14,5 %!!! , ενώ εγώ έχω μείωση 35%- 40%;
    Και δεν αναφέρομαι σε αυτούς που έχουν μείωση 100% και είναι άνεργοι...
    Κρύβουν οι δικοί μας πάλι λεφτά;;;;

    • ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ avatar
      ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ @ panas 02/05/2013 01:42:24

      Έλα ντε!!

    • GK avatar
      GK @ panas 02/05/2013 15:52:13

      +10000000

    • Φοιτητης avatar
      Φοιτητης @ panas 02/05/2013 16:18:13

      Εννοει μονο για το 2012.

  5. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 01/05/2013 22:40:50

    Πάντα ο άλλος φταίει
    Γιατί είμαστε ο περιούσιος λαός
    Η Κομισιόν
    Η Τρόικα
    Οι Δεξιοί
    Οι αριστεροί
    Οι αναρχικοί
    Οι ΕΛ

    ....πολίτες και κυβέρνηση δεν έχει η χώρα οπότε ας διαβάζουμε τις εκθέσεις των άλλων καιας πέφτουμε από τα σύννεφα...μέχρι την επόμενη φορά

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ Ο Ιθαγενής 02/05/2013 01:44:07

      Βλέπω ότι το "μαζί τα φάγαμε" έπιασε τόπο.
      Αν εσένα σου αρέσει να σέρνεσαι με τα γόνατα στα χαλίκια, κάν'το.
      Αλλά εμείς δεν θα σε ακολουθήσουμε.

  6. δημης avatar
    δημης 02/05/2013 00:57:25

    Έτσι είναι .....
    -Άλλοι ....θα μας πούν....ότι .... οι...φωστήρες ....είναι καλοί επιστήμονες ...προοδευτικοί ....σοσιαλιστές ...αντεξουσιαστές...(ΚΑΤΙ ΣΑΝ ..GAP-GAP KAI ΤΩ ΠΑΤΡΙ...ΜΕ ΤΑ ΜΠΕΡΚΛΕΫ ... ΤΑ ΒΑΡΙΑ ..ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ...ΚΛΠ)
    -Άλλοι θα πουν ...ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΑ... ότι...μέτρησαν ανάποδα τον Φρήντμαν... και διαβάζουν διαγώνια τον Χάγιεκ... ή ότι σαν πρώην Μαρξιστές Λανινιστές...Προλεταριακοί διεθνιστές κάπου χάσανε τα...δικά τους ...ευαγγέλια...
    -Όλοι θα συμφωνήσουν στο ότι χρειάζονται λιγώτεροι ΔΥ στις χώρες της ΕΕ...που άλλωστε φταίνε και δεν βγαίνουν οι προβλέψεις....
    Θα συμφωνήσουν επίσης στις αυξήσεις (ΚΑΤΕΠΕΙΓΟΥΣΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΕΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ... ΚΑ ΑΛΜΑΤΩΔΕΙΣ...) ΤΩΝ ΣΥΜΒΟΥΛΩΝ ΠΑΡΑΣΥΜΒΟΥΛΩΝ ..ΕΙΔΙΚΩΝ ΣΥΜΒΟΥΛΩΝ ..ΚΛΠΣΥΜΒΟΥΛΩΝ ... με κριτήρια ...νεποτικά.... κλπ...διαφάνειες.... αξιοκρατίες ..."πολιτικές"....
    Δεν θα ξεχάσω .... βλέμα δημοσιογραφικό...(ότι αυτό συνεπάγεται ) και...εργολαβικό... πρίν μήνες στον ΣΚΑΪ όπου αποσβολωμένος στην ερώτηση .."γιατί οι τιμές ανεβαίνουν αφού τα κόστη πέφτουν;;) έβλεπε λύση στο ..άπειρο...
    Και μιάς για τις τιμές μήπωσ επίκειται ανακοίνωση ...με ταρατατζούμ ΠΤΩΣΗΣ ΤΟΥ ΦΠΑ ;;; γιατί στις υπεραγορές τελευταία είδα τις τιμές να τσιμπάνε ....λίγο ...

  7. Nik avatar
    Nik 02/05/2013 01:25:37

    Το ενεργειακό κόστος έχει αυξηθεί κατακόρυφα, και στην σύγχρονη κατασκευή η ενέργεια είναι πιο μεγάλο κομμάτι από την εργασία. Πως να έχουμε λοιπόν μείωση τιμών. Περιμένετε να βγάλετε "τσάμπα" ενέργεια από τον ήλιο και τον αέρα για να πάτε μπροστά ενώ στη γειτονική Βουλγαρία η ενέργεια έχει το μισο ακριβώς κόστος.

    • Φοιτητης avatar
      Φοιτητης @ Nik 02/05/2013 16:19:21

      Το οικιακο εχει διπλασιαστει. Το βιομηχανικο ελαχιστα, πριν 1 χρονο ειχε μειωθει κιολας.

  8. Vee avatar
    Vee 02/05/2013 07:28:51

    Αναρωτιέμαι αν μιλάς έτσι και στον προφορικό σου λόγο. Πραγματικά το κείμενο σου δε βγάζει κανένα νόημα. Τί είναι όλα αυτά τα αποσιωπητικά;

    • δημης avatar
      δημης @ Vee 03/05/2013 01:16:28

      ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΤΑ ΑΠΟΣΙΩΠΟΙΗΤΙΚΑ...

  9. Sceptic avatar
    Sceptic 02/05/2013 08:12:46

    Οταν αντιληφθήται ότι οι εφαρμοζόμενες οικονομικές πολιτικές είναι αποτέλεσμα πολιτικής ιδεολογίας και όχι το βίτσιο μερικών ανθρώπων που έχουν την εξουσία, τότε να πάτε στον καθρέφτη και να τον φτύσετε....

  10. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 02/05/2013 08:42:43

    Δεν μου αρέσει να σέρνομαι αλλά ούτε να ζητώ άλλοθι και δικαιολογίες σας πιτσιρίκι.
    Εκτός αν η Κομισιόν νομοθετεί ψηφίζει και ...κόβει και όχι οι 300 και όσοι χτυπούν παλαμάκια.

  11. Φοιτητης avatar
    Φοιτητης 02/05/2013 16:25:22

    Ε, τι να κανουμε;

    Εμεις τα ειχαμε πει. Πηγαινετε με προεδρικο διαταγμα ολους τους μισθους και 1 ευρω το μηνα. Οι τιμες δεν προκειται να πεσουν. Αυτα τα περι εσωτερικης υποτιμησης ειναι μονο στην θεωρια και ασφαλως μια τοσο στρεβλη οικονομια σαν την ελληνικη δεν θα μπορουσε ουτε καν να αποδειξει στο ελαχιστο μια τετοια θεωρια.

    Οι μισθοι εχουν μειωθει πανω απο 35%, σε μερικες περιπτωσεις και 50% απο την αρχη των μηνμονιων. Την ιδια περιοδο, η Ελλαδα εχει καταγραψει πληθωρισμο 11%. Προ μνημονιου η Ελλαδα ηθελε 30% αποπληθωρισμο για να χωρεσει στο ευρω. Πλεον χρειαζεται 41%. Καλη επιτυχια στο λομπι του ευρω.

    ΥΓ. Σημερα αγορασα γαντια ΛΑΤΕΞ. Ειχα 1 χρονο να αγορασω. Τα αγορασα 0,96Ε και κατασκευαζονται στην Μαλαισια. Περυσι τα αγορασα 0,63Ε και κατασκευαζονταν στην Ελλαδα. Ενα μικρο δειγμα οτι οσες μειωσεις μισθων κι αν γινουν, ουδεμια πληθωρισμενη (αναπτυγμενη) οικονομια δεν θα γλυτωσει την πληρη αποβιομηχανοποιηση της προς οφελος των αποπληθωρισμενων (αναπτυσσομενων) σε περιβαλλον παγκοσμιοποιημενο και ανοικτων οικονομικων συνορων. Ουτε η Γερμανια εν καιρω.