#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/03/2008 15:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μόνο μια Κάρλα τους ….σώνει

Αν δείτε τις σημερινές εφημερίδες  θα διαπιστώσετε ότι το «φαινόμενο Τσίπρα», προκαλεί πανικό στα δυο μεγάλα κόμματα. Εκείνες της αντιπολίτευσης ξέχασαν ακόμα και την εσωκομματική σφαγή στο ΠΑΣΟΚ και ασχολούνται κυρίως με την  ..ομιλία του Τσίπρα , η οποία ήταν ένα βήμα για να έρθουν πιο κοντά τα δύο κόμματα. Προσπαθούν να την απαξιώσουν ως «κατώτερη του αναμενόμενου» και βάζουν και τον πρώην θεωρητικό του Μαρξισμού – Λενινισμού, τον Μίμη Ανδρουλάκη, να εύχεται «να μην είναι ανεμογκάστρι» ο «μικρός μήνα του μέλιτος του Συνασπισμού» και να λέει ότι  ο Τσίπρας είναι «κλωνοποίηση του αναρχοφιλελεύθερου κομμουνιστή και υπαρξιστή της νεότητας, του Πάγκαλου». Α, ρε Μίμη, δεν μπόρεσες ποτέ να επιλεγείς από την Σοβιετία ως αντικαταστάτης του Χαρίλαου. Προτίμησαν την Αλέκα, ως πιο φερέγγυα κι αυτό θα σε τρώει πάντα.

Ανάστατη είναι και η ΝΔ, όπου το σενάριο μιας εκλογικής συνεργασίας του ΠΑΣΟΚ με τον ΣΥΝ έχει γίνει εφιάλτης. Έτσι, μεταξύ των άλλων, σκέφτονται  κι ένα «Σχέδιο Σαρκοζί», με το οποίο θα γίνει διεύρυνση με συγκεκριμένα στελέχη του ΠΑΣΟΚ, που «μπορούν να συνεργαστούν με τη ΝΔ» (γιατί τώρα τι κάνει το όλον ΠΑΣΟΚ;). Στελέχη εξάλλου της ΝΔ, όπως ο Νίκος Καραχάλιος θεωρούν ότι ο δικομματισμός ΠΑΣΟΚ – ΝΔ δίνει τη θέση του στον  διπολισμό» «Κεντροδεξιά – Κεντροαριστερά» και κατά  συνέπεια μπορούν πλέον να προσέλθουν στη ΝΔ όλοι οι «δεξιοί» του ΠΑΣΟΚ (θα μείνει πίσω κανένας;). Ίσως θα έπρεπε καλύτερα να πουν στο Νικολά να μας στείλει για λίγες ημέρες την Κάρλα να περιοδεύσει στην κομματική βάση, μπας και αναθαρρήσει.

Με βάση τις σημερινές μετρήσεις, οι έδρες της Ν.Δ. μαζί με το μπόνους των 40 εδρών που εξασφαλίζει από τον ισχύοντα εκλογικό νόμο κυμαίνονται από 131 έως 144, του ΠΑΣΟΚ από 73 έως 94 και του ΣΥΝ από 30 έως 58. Είναι λοιπόν προφανές ότι η εκλογική συνεργασία των δύο κομμάτων της αντιπολίτευσης στις επόμενες εκλογές μπορεί να οδηγήσει σε κυβερνητική ανατροπή. Αυτό όμως μπορεί να επιτευχθεί μόνον στις προσεχείς κάλπες. Στις μεθεπόμενες το σκηνικό αλλάζει γιατί ο νέος εκλογικός νόμος που θα εφαρμοστεί τότε για πρώτη φορά, αφαιρεί το μπόνους των 50 εδρών από το πρώτο κόμμα εάν αυτό προέρχεται από συνεργασία κομμάτων.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. sxolio.gr avatar
    sxolio.gr 15/03/2008 16:37:53

    Για τον Τσιπρα στο συνεδριο διαβαστε http://orfni.blogspot.com/2008/03/blog-post_14.html

    Για την ποιότητα του ποστ απο πανω ... αστο καλυτερα

  2. Nick avatar
    Nick 15/03/2008 17:55:06

    πωπω, πανικός στη ΝΔ για τη σύμπραξη δυο χαζο-χαρούμενων...

    Παπανδρέου ή "Γίωργος" και Τσίπρας ή "δεν-ξέρω-τι-μου-γίνεται".

    Αχ, αυτοί οι νταβάδες...

  3. giorgos avatar
    giorgos 15/03/2008 19:18:39

    Καλά κάνει ο Τσίπρας και δε δεσμεύεται. Βέβαια, ας γίνει πιό σαφής στις προτάσεις του, όπως βέβαια και ο Γιώργος. Προγραμματική συμφωνία συγκεκριμένη και όχι αόριστη και γενικόλογη. Χαζοχαρούμενος δεν είναι κανένας. Απλώς αλληλοτσεκάρονται για ειλικρίνεια προθέσεων κλπ. Και ο Αλαβάνος παίζει το ρόλο του "κακού" στο story

  4. MIG avatar
    MIG 15/03/2008 19:23:40

    Συγνωμη αλλα γιατι δεν χαρακτηριζεται ο νομος αυτος αντισυνταγματικος..?

  5. Theodore avatar
    Theodore 15/03/2008 19:54:18

    Kαλα, δεν καταλαβαινω προς τι ο ενθουσιασμος σας.Τι νομιζετε οτι μπορει να συμβει, αν ενωθουν δυο σχηματισμοι λαικιστων του κερατα, σε μια χωρα, που αντιμετωπιζει τα μυρια προβληματα.
    Εκτος και αν πιστευετε στα θαυματα. Αλλα οπως ξερετε, αυτα μας τελειωσαν, μαζι με το Χριστο.

  6. norse avatar
    norse 15/03/2008 20:05:25

    Ακόμη δεν τον είδαμε Γιάννη τον βαφτίσαμε. Ποιος είναι επιτέλους αυτός ο Τσίπρας ! Ποιά (σοβαρή) πρόταση έχει για όλα τα προβλήματα που αντιμετωπίζει η σημερινή κοινωνία? Λυπάμαι αλλά με life style και παραπολιτική δεν γίνεται τίποτε. Με πορδές δεν βάφονται τα αυγά, έλεγε η γιαγιά μου στο χωριό. Και φυσικά δεν μπορούσε ποτέ να φαντασθεί το "φαινόμενο" Τσίπρα.

  7. Σπύρος avatar
    Σπύρος 16/03/2008 01:25:05

    Το να συνεργαστεί ο ΣΥΡΙΖΑ και όχι ο Τσίπρας(εάν φυσικά θέλει κάποιος να μιλά μέ όρους κοινωνίας και ως εκ τούτου μή-προσωποπαγείς)με τον απερικανόπνευστο Giorgo θα αποτελέσει την ταφόπλακα τής λεγόμενης Ανανεωτικής Αριστεράς.
    Εκτός πιά εάν μοιράζονται όλες αυτές τίς ξενόδουλες Μ.Κ.Ο.που ειχε ανοιξει ο Γιωργάκης σαν ΥΠ.ΕΞ και δεν μάς το λένε..
    Δεν καταλαβαίνω τι σχέση μπορεί νάχει μια λεγόμενη αριστερά με ένα κόμμα πού έχει απωλέσει πλήρως την ταυτότητά του και ο αρχηγός του αποτελεί ξαδελφάκι τής Ντόρας..
    Εάν ο ΣΥΡΙΖΑ συνεργαστεί με αυτό το φερέφωνο τής Ολμπραϊτ θα επιστρέψει στό 5%.
    Και ασφαλώς θα δικαιωθούν όλοι όσοι πιστευουν οτι οι ΄νταβατζήδες΄επιλέγουν κυβερνήσεις..
    Ιδού η Ροδος για τον ΣΥΡΙΖΑ...
    Ελπίζω να μήν χρειαστεί ΄πήδημα΄για τούς Πολίτες.

  8. "e-πολίτης" avatar
    "e-πολίτης" 16/03/2008 02:32:08

    Από τις αντιδράσεις των αντιπάλων του φαίνεται ότι ο Τσίπρας "γράφει". Πολύ χολή, ρε, παιδάκι μου! Και το ερώτημα είναι: γιατί αυτοί δεν χαίρονται που θα έχουν έναν εύκολο αντίπαλο; Τι τους νοιάζει αυτούς, "τι" αρχηγό θα έχει ο ΣΥΝ; Γιατί προσπαθούν να πείσουν τους αντιπάλους τους ότι "δε λέει"; Για το καλό του ΣΥΝ; Και ποιοι φωνάζουν ότι δεν κάνει για αρχηγός κόμματος; Αυτοί που έχουν για αρχηγό τους τον 52χρονο ...Κωστάκη και τον 55χρονο ...Γιωργάκη! Οι οποίοι φωνακλάδες, αν είναι στην ηλικία τους και τους πει κανένας μη οικείος τους "τι νέα, ρε, -πχ-, Θοδωράκη (χρόνια πολλά, με την ευκαιρία!);", τον αγριοκοιτάζουνε κι είναι έτοιμοι, αν τους το ξαναπεί, να του ...αστράψουνε κανένα φούσκο, -του θρασύ! Για τους άλλους, του ΚΚΕ, εντάξει, ό,τι και να πεις για την Αλέκα, ανάγωγο θα είναι. Μπορούμε να τους πούμε, όμως, γενικά, κ. Κανέλη, ότι δεν είναι και το πιο έξυπνο, κ. Μαΐλη, να έχει κλείσει το εργοστάσιο, κ. Κολοζώφ, και να διατηρείτε εσείς, κ. Σκυλάκο, την αντιπροσωπεία του.

    Τον Τσίπρα θα τον ψηφίσουμε γιατί είναι νέος.- Και καλά θα κάνουν όλοι οι "ξινοί" μεσήλικες και βάλε των άλλων κομμάτων, να απαιτήσουν να βγουν μπροστά νέα παιδιά ΚΑΙ ά-γνω-στα. Όχι κληρονόμοι σαπιομυαλών και σαπιοκοιλιών. Εμείς, που δεν ανήκουμε σε κανένα κόμμα, αλλά κοιτάμε το συμφέρον της Ελλάδας, θέλουμε όλα τα κόμματα να γίνουν όσο πιο ισχυρά γίνεται. Για την ΝΔ, θα θέλαμε την "χορτασμένη" και "καπάτσα" Γιάννα, γιατί ΔΕΝ θα γινόντουσαν καθόλου οι Ολυμπιακοί, κι όχι οι καλλίτεροι, ever. Για το ΠΑΣΟΚ, πάλι από τους Ολυμπιακούς κρίνοντας, αλλά και για την σεμνότητά του, τον Καρτάλη. Ο ΣΥΝ τον έχει βρει, εξ ου κι η κωλοπηλάλα των υπολοίπων. Για το ΚΚΕ, δεν γνωρίζουμε κανέναν άλλον εκτός από τον Σοφιανό και τον Μπογιόπουλο, οπότε κορώνα γράμματα. Στο ΛΑΟΣ τον Γεωργιάδη. Δηλαδή, αδέρφια, καλλίτερα η Καϊλή παρά η Λούκα (!) Κατσέλη, ξανά. Καλλίτερα η Κουντουρά, παρά η Φάνη (!) Πάλη, ...πάλι. Καλλίτερα η Καφαντάρη, παρά η Αλέκα, για 18η χρονιά, "που να πάρει". Καλλίτερα η Δάρα, παρά, έστω, η κ. Φιλίνη.
    Ας πάρουνε τα τριανταφεύγα παιδιά την Ευθύνη του εαυτού τους. "Παιδιά", βέβαια, που λέει ο λόγος, κι εμείς, οι Έλληνες. Αμάν, πια, μ' αυτήν την υπερπροστατευτικότητα απέναντι στα παιδιά μας! Μαμόθρευτα κι ανεύθυνα τα κάνουμε. Θυμάμαι, όταν πήγα στην Αγγλία και συζούσα με την φίλη μου, ΤΡΕΛΑΙΝΟΜΟΥΝΑ στο τέλος κάθε βδομάδας, όταν έπρεπε να πληρώσουμε τις υποχρεώσεις μας, γιατί τα πρώτα πρώτα λεφτά που έβαζε στην άκρη, ήταν της ...Μάνας της και του πατέρα της!!! Προτιμούσε να μην δώσει το ενοίκιο, παρά να μην πληρώσουμε το χρέος στους γονείς της! Κι αυτό ίσχυε για όλους τους Εγγλέζους που γνώρισα. Περιττό να πω ότι εγώ, τότε, στην αρχή, ζούσα με το έμβασμα απ' τους ...γονείς μου. Φυσικά, κάπου στην μέση της ελληνικής και της αγγλικής νοο-τροπίας είναι το "μέτρον άριστον".

    Σχετικό ανέκδοτο, αντί επιλόγου.
    "Γιατί ο Χριστός ήταν σ ί γ ο υ ρ α Έλληνας; Διότι, α) πίστευε ότι η Μάνα του ήταν παρθένα, β) Ότι ο πατέρας του ήταν ο Θεός, και γ) Μέχρι 30 χρονών έμενε στο πατρικό του"...

    Χαίρετε!

  9. "χωσιά" avatar
    "χωσιά" 16/03/2008 02:43:47

    Πω, πω, ξύλο που θα τρώει από την δίμετρη ο Σαρκοζάκος! Επίσης, απ' ό,τι φαίνεται, εξυπηρετικότατος θα πρέπει να της είναι. Βλέπεις μέχρι πού της φτάνει, φιλενάδα; Αλήθεια, ο Τσίπρας έχει καμιά γκόμενα; Καμιά σχέση; Για δώστε κανένα τιπ- data- πληροφορία, παίδες.

  10. SAGITAIRE avatar
    SAGITAIRE 16/03/2008 10:51:56

    Η κατάσταση που έχει διαμορφωθεί σε κοινωνικό επίπεδο στην Ελλάδα σήμερα, ΝΟΜΟΤΕΛΕΙΑΚΑ, εκφράζεται πολιτικά, μόνο από την Κεντροαριστερά. Οι εξελίξεις που πρέπει να γίνουν, θα γίνουν, ανεξάρτητα από πρόσωπα, (Παπανδρέου, Τσίπρας κλπ) ή κόμματα, (ΠΑΣΟΚ, ΣΥΝ κλπ).
    Οι κοινωνικές δυνάμεις του κεντραριστερού μπλοκ ψηφοφόροι, μέχρι χτες, του ΠΑΣΟΚ, του ΣΥΝ και άλλων κομμάτων, (ολίγοι και της ΝΔ), θα επιφέρουν, με τον αγώνα τους, τις απαραίτητες αλλαγές στο πολιτικό προσωπικό του χώρου, σπάζοντας τις γραμμές της "αυτοδυναμίας", (Παπανδρέου-ΠΑΣΟΚ) ή της "μη συνεργασίας", (Τσίπρας-ΣΥΡΙΖΑ), προκειμένου να ύπάρξει η αναγκαία πολιτική εκπροσώπισή τους.
    Κατά τα φαινόμενα η διεργασία αυτή θα οδηγήσει στην δημιουργία νέων πολιτικών κομμάτων...

  11. ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ avatar
    ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ 16/03/2008 13:43:29

    Περισσότερα για τον Αλέφαντο του ΠΑΣΟΚ Μίμη Ανδρουλάκη στο:

    http://pea-kyanea.blogspot.com