#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/03/2013 12:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μόνο η Θεσσαλονίκη «βγάζει τα καλύτερα παιδιά»;



Το γνωστό, λαϊκό τραγούδι του Στέλιου Καζαντζίδη, που έγινε ύμνος στη Θεσσαλονίκη, ξεκινούσε με τους χαρακτηριστικούς στοίχους:

 «Θεσσαλονίκη μου μεγάλη φτωχομάνα

εσύ που βγάζεις τα καλύτερα παιδιά»

 Η Θεσσαλονίκη σήμερα, με τα λουκέτα στους κεντρικούς δρόμους και τα εκτοξευμένα ποσοστά ανεργίας διατηρεί στο ακέραιο τον τίτλο της «φτωχομάνας». Εκείνο που πλέον βρίσκεται υπό αίρεση είναι εάν «βγάζει τα καλύτερα παιδιά».

Ο Άκης, ο παντοδύναμος υπουργός της Θεσσαλονίκης και παραλίγο πρωθυπουργός της χώρας, είναι ένοικος Κορυδαλλού, αντιμετωπίζοντας βαρύτατες κατηγορίες για μίζες και ξέπλυμα βρώμικου χρήματος. Ήδη, στην υπόθεση του ακινήτου με την ειδυλλιακή θέα προς τον Ιερό Βράχο, ο πέλεκυς της δικαιοσύνης έπεσε βαρύς. Του επιβλήθηκε η ανωτάτη ποινή, που προβλέπεται σε αυτές τις περιπτώσεις, με 8 χρόνια κάθειρξης και δήμευση του νεοκλασικού επί της Διονυσίου Αρεοπαγίτου. Τους επόμενους μήνες ξεκινούν οι δίκες για τις υπόλοιπες κατηγορίες που αντιμετωπίζει.

Ο Βασίλης – ατσαλάκωτος – Παπαγεωργόπουλος, δήμαρχος επί δώδεκα χρόνια της Θεσσαλονίκης, διαμένει πλέον σε κελί για μη καπνίζοντες στις φυλακές Διαβατών, μετά την καταδίκη του για την υπεξαίρεση από τα ταμεία του Δήμου Θεσσαλονίκης, έχοντας για συντροφιά τον τέως Γ.Γ. του Δήμου και στενό του συνεργάτη, Μιχάλη Λεμούσια. Μάλιστα, το επόμενο διάστημα θα διεξαχθεί η δίκη για το έλλειμμα ύψους 1,2 εκατομμυρίων ευρώ από την «παγία προκαταβολή», το κωδικό δηλαδή από τον οποίο καλύπτονταν οι έκτακτες δαπάνες. Σύμφωνα με την έρευνα των δικαστικών αρχών δεν υπάρχουν παραστατικά και τιμολόγια που να δικαιολογούν την χρήση των συγκεκριμένων κονδυλίων.

Στην περίπτωση «αφοί Ψωμιάδη», μόλις τη Δευτέρα 4 Μαρτίου, η εισαγγελία πρωτοδικών Θεσσαλονίκης, άσκησε συμπληρωματική ποινική δίωξη για έργα που φέρεται να ανέθετε απ’ ευθείας σε εργολάβους η νομαρχία Θεσσαλονίκης με πρόχειρους διαγωνισμούς. Η υπόθεση αφορά σε 456 έργα, στο διάστημα 2006-2011, από τα οποία, σύμφωνα με το πόρισμα του οικονομικού επιθεωρητή, το ελληνικό δημόσιο ζημιώθηκε με 4,1 εκατομμύρια ευρώ. Μετά λοιπόν, την καταδικαστική απόφαση για τον Πανίκα, για την υπόθεση της μείωσης προστίμου, οι νέες κατηγορίες εναντίον των Παναγιώτη και Διονύση Ψωμιάδη, αφορούν ηθική αυτουργία σε απιστία και ψευδή βεβαίωση, από κοινού και κατ’ εξακολούθηση, εις βάρος του δημοσίου και έχουν κακουργηματικό χαρακτήρα.

Χθες όμως, υπήρξε και μια ακόμα εξέλιξη, που αφορά στον διορισμένο περιφερειάρχη Κεντρικής Μακεδονίας μέχρι το 2010, Γιώργο Τσιότρα, ο οποίος θα καθίσει στο εδώλιο του Τριμελούς Εφετείου κατηγορούμενος για παράβαση καθήκοντος. Η υπόθεση αφορά διαγωνισμό του Δήμου Θεσσαλονίκης για τη μεταφορά μαθητών την περίοδο 2008-2009, ύψους 148.000 ευρώ, τον οποίο επικύρωσε ο τέως περιφερειάρχης. Μαζί μάλιστα με τον Γιώργο Τσίοτρα, θα καθίσουν στο εδώλιο και τρεις πρώην αντιδήμαρχοι του Δήμου Θεσσαλονίκης που χειρίστηκαν το θέμα.

Casper    

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κώστας Π. avatar
    Κώστας Π. 06/03/2013 12:35:39

    Μήπως τελικά πρόκειται για συνομωσία του "κράτους των Αθηνών" που λέει κι ο Πανίκας με στόχο να εκμηδενίσει την ανερχόμενη δύναμη των δικεφάλων του Βορρά?

    • Κώστας avatar
      Κώστας @ Κώστας Π. 06/03/2013 12:43:55

      Μήπως μας ψεκάζουν;

  2. Gotzilas avatar
    Gotzilas 06/03/2013 12:47:53

    Τελικά όπως φαίνεται μάλλον τα καλά παιδιά παρασύρθηκαν... και πέρασαν μια σφιχτή θηλιά γύρω από τη Θεσσαλονίκη.

  3. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 06/03/2013 13:23:03

    Οχι αλλα η Θεσσαλονικη ειναι στο στοχαστρο διαφορων περιεργων που λυπουνται για την ενσωματωση της στην Ελλαδα το 1912 και θρηνουν για την "πολυπολιτισμικη πολη" που ηταν.
    http://www.antinews.gr/2013/03/05/207095/#comment-1135229
    Οι καταδικασθεντες ειναι ολοι Θεσσαλονικεις αλλα πολυπολιτισμικος κανενας.
    Ησαν ολοι εθνικιστες,ακομη και ψευδοεθνικιστες ως ο Ακης.

    • Καβαλιώτης avatar
      Καβαλιώτης @ ψυχραιμια 06/03/2013 14:30:22

      Παρ' ότι συχνά (σχεδόν πάντα) διαφωνώ με τα σχόλιά σας, εν προκειμένω δεν μπορώ να μην συμφωνήσω στην καταδίκη του "μπουταρισμού" (βλ. Κεμάλ Ατατούρκ και άλλες τέτοιες ... μπουταριές).

  4. Person avatar
    Person 06/03/2013 14:45:02

    Δεν ξέρω εάν ήταν "εθνικιστές" με πολλά εισαγωγικά, σίγουρα όμως στη Θεσσαλονίκη ευδοκιμούν οι πατριδοκάπηλοι.

    • βαγόνι avatar
      βαγόνι @ Person 06/03/2013 19:49:16

      Εντάξει, γυρίστε τότε στην "μικράν καί έντιμον Ελλάδα",κάτω απ' τη
      Μελούνα...πρό των Βαλκανικών πολέμων....αυτού του τύπου η
      αντιπαράθεση προκαλεί ανυπολόγιστη ζημιά,βάλτε φρένο!

  5. ΓΑΝΤΙ avatar
    ΓΑΝΤΙ 06/03/2013 15:06:42

    Η ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟΟΙΟΚΟΝΟΜΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΕΓΚΑΘΙΔΡΥΘΗΚΕ ΣΕ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΦΥΣΙΚΑ,. ΑΦΟΥ ΕΚΕΙ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΤΑ ΚΕΝΤΡΑ ΕΞΟΥΣΙΑΣ. ΕΙΝΑΙ ΔΗΛΑΔΗ ΤΑ ΤΣΙΚΟ ΤΗΣ ΔΙΑΦΘΟΡΑΣ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΣΙΚΟ ΤΗΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ. ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ΛΟΙΠΟΝ ΘΕΩΡΟΥΝ ΠΟΛΥ ΒΟΛΙΚΟ ΝΑ ΤΟΥΣ ΘΥΣΙΑΣΟΥΝ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΚΟΠΑΣΟΥΝ ΟΙ ΑΝΕΜΟΙ ΤΗΣ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗΣ ΣΤΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΡΙΝ
    ΦΘΑΣΟΥΝ Σ ΑΥΤΟΥΣ.
    ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΓΙ ΑΥΤΟΥΣ ΟΜΩΣ Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΘΗΝΑ.

  6. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 06/03/2013 15:27:45

    Παίδες άς κοπή η πλάκα εγκαίρως, η Θεσσαλονίκη ήταν ανά τούς αιώνες τόσο Οικουμενική αλλά καί τόσο Ορθόδοξη !!! Κινδυνεύει μόνον από τούς νεοέλληνες...
    Αυτό πού έχει ονομασθεί από τούς βορείους "Κράτος τών Αθηνών" δέν ήταν παράλογο ούτε λανθασμένο, επί δεκαετίες η κατανομή κονδυλίων γινόταν χωρίς τά σωστά επενδυτικά κριτήρια, βολεύοντας τά ιδιοτελή πολιτικάντικα συμφέροντα κάποιων νάνων τής Πολιτικής ηγετικής σκηνής.
    Έτσι έμεναν ολόκληρα γεωγραφικά διαμερίσματα στό περιθώριο καί άλλα (μέ λιγότερα φόντα) ενισχύοντο συστηματικά καί προκλητικά.
    Οι τιμωρίες όσων ήταν επίορκοι πρέπει νά συνεχισθούν, πρός πάσαν κατεύθυνσιν. Δέν χωρούν σκέψεις γιά τοπικισμούς σέ τέτοια θέματα.

  7. Θόδωρος XVII-VI-MMXII avatar
    Θόδωρος XVII-VI-MMXII 06/03/2013 16:51:51

    To 1o φαουλ -αν το κάνει η κυβέρνηση τελικά- θα είναι να υπαναχωρήσει στο θέμα της φορολογίας ακινήτων, λόγω "εκ δεξιών" πιέσεων (εννούμε όλοι πιστεύω..)

    Το 2ο φάουλ θα είναι να σταματήσει η κάθαρση των ΟΤΑ στη Θεσ/νικη και σε μερικούς άλλους Δήμους στην επαρχία και να μην πειραχτούν πάλι οι "εντός των τειχών". Όταν λέμε ΟΛΟΙ να ελεγχθούν, εννοούμε ΟΛΟΙ!

    Αν θέλει η ΝΔ να καταντήσει ΠΑΣΟΚ κι αυτή με τη σειρά της, ας συνεχίσει τα... φάουλ!

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Θόδωρος XVII-VI-MMXII 06/03/2013 21:58:07

      Θόδωρα, πρός τό παρόν ὁ ἀγῶνας εἶναι 4-2, πόσα γκόλ θά "φᾶμε" ἀκόμα;; :D

  8. Tassos avatar
    Tassos 06/03/2013 19:17:45

    Εγώ πάντως θα έλεγα στους δικαστές και τους δημοσιογράφους των Αθηνών να κινηθούν λίγο, έστω και αν συναγελάζονται με δημάρχους, κρατικούς λειτουργούς κλπ. γιατί έχει αρχίσει και ψιθυρίζεται εδώ (και αν δεν υπάρξει παρόμοια κίνηση με Αθηναίους κρατικούς λειτουργούς θα υπάρξει μεγάλο πρόβλημα) για το ότι τα 45 άρια που κατηγορείται ο Ψωμιάδης είναι κοινή πρακτική σε όλη την Ελλάδα, νομαρχών και Δημάρχων. Αφήνω το ότι καταδικάστηκε σε ισόβια άνθρωπος για κατάχρηση χωρίς να έχει βρεθεί τα λεφτά αυτά σε λογαριασμούς του. Και δεν υπάρχει άλλος Ψωμιάδης να τρέχει από πίσω του ο Αρχηγός μπας και τον φέρει σε επαφή με τον κόσμο της Β. Ελλάδος που τον έχει γραμμένο.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Tassos 06/03/2013 21:43:15

      Tα 45αρια ηταν κοινη πρακτικη ολων των Δημοσιων Υπηρεσιων.Για να γινει ενα εργο κανονικα ,δηλαδη με διακηρυξη,διαγωνισμο,ενστασεις,επιβλεποντες κλπ θελει ενα χρονο τουλαχιστον απο τη στιγμη που ανατιθεται η μελετη.Φεξε μου και γλιστρησα.Ο νομος επιτρεπει μεχρι 45.000 ευρω "μικροεργα" που ανατιθενται δια περιφορας με τρεις προσφορες μονο - που φυσικα ειναι σικε - και η δουλεια προχωρα ακαριαια.Ειναι και διαφθορα αλλα ειναι αναγκη για να γινουν γρηγορα απαραιτητες εργασιες.

  9. αργατεία avatar
    αργατεία 06/03/2013 19:21:38

    με εκείνο το παληκάρι του πασοκ που ακούει στο όνομα Λαλιώτης τι θα γίνει ρε παιδιά...? όλα καλά? καθαρός ο τύπος και όλοι εκείνης της εποχής? απολαμβάνει την βίλα του ανενοχλητος, εμ βέβαια τόσα χρόνια στο υπεχωδε....

  10. foros1 avatar
    foros1 06/03/2013 23:27:56

    μας φτανουν ολα τα αλλα προβλήματά μας, θα ειναι τρελα να ανοιξουμε και το κουτι της Πανδώρας...
    οτι μπει στο μικροσκόπιο για τους πολιτικούς της θεσσαλονίκης, να μπει και για κάθε αλλον σε καθε γωνια της Ελλαδας!

  11. Θόδωρος XVII-VI-MMXII avatar
    Θόδωρος XVII-VI-MMXII 07/03/2013 08:49:15

    Ο ΑΣ έχει δύσκολη δουλειά, το έχω πει αμέτρητες φορές. Πρέπει να εκπληρώσει τον Ηράκλειο Άθλο με την κόπρο του Αυγείου! Κι εμείς τον στηρίζουμε ακόμα.

    Αλλά όχι να βγαίνουν τα "τζάκια" και οι "σκαφάτοι" και να μην θέλουν φορολογία στα ακίνητα τους αξίας πάνω από 1m €! (πόσο είναι?)...
    Γιατί?
    Για να ξανακοπούν μισθοί και συντάξεις? Θα αρχίσουν και οι της μεσαίας τάξης (εγώ) να μην πληρώνουν. Και τότε τι θα γίνει?
    Να μην υποκύψει ο ΑΣ στις πιέσεις για την φορολογία και ας σηκωθούν κι ας φύγουν τα "τζάκια"! Έτσι κι αλλιώς περισσότερο κακό κάναν στο παρελθόν με τον ΚΚ (βλ. Βατοπέδι).

    Όσο για τους ΟΤΑ, οι "εντός των τοιχών" είχαν μπάρμπα στην Κορώνη και την γλύτωναν ως τώρα. Εγώ λέω να μην ακούσει ο ΑΣ τα παρακάλια τους!
    Βάλτους μέσα να κοιτάν έξω, τα καθ@#$κια!

    Δεν συνεχίζω γιατί αρχίζει πάλι και μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι!

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Θόδωρος XVII-VI-MMXII 07/03/2013 17:00:01

      ᾿῎Ετσι ἀκριβῶς, Θόδωρα. Κάθε ΟΤΑ καί σκάνδαλο, κλεψιά, καί 45αρια! Τό μεγαλύτερο νησί τῆς ῾Ελλάδας, πρωταγωνιστής, ἔχει πολλούς μπάρμπες στήν Κορώνη. . .ἀκόμα