Μόνο η Δούρου θα παραιτηθεί;
19/03/2014 09:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μόνο η Δούρου θα παραιτηθεί;

Η Ρένα Δούρου παραιτήθηκε από βουλευτής για να διεκδικήσει την Περιφέρεια και μπράβο της γιατί για να λέμε την αλήθεια αιφνιδίασε τους αντιπάλους της. Όλα ωραία και καλά και ίσως να απαλλαγούμε από την συνεχή παρουσία της όταν θα χάσει τις εκλογές.

Αλλά το ερώτημα που τίθεται για τον ΣΥΡΙΖΑ είναι γιατί δεν παραιτούνται και οι άλλοι βουλευτές που κατεβαίνουν στις εκλογές. Γιατί μόνο η Δούρου κι όχι όλοι οι υπόλοιποι και συγκεκριμένα η Όλγα Γεροβασίλη που διεκδικεί την Περιφέρεια Ηπείρου, ο Β. Αποστόλου που είναι στην Κεντρική Ελλάδα, ο Β. Χατζηλάμπρου στη Δυτ. Ελλάδα, ο Μ. Κριτσωτάκης στην Κρήτη, ο Οδ. Βουδούρης στην Πελοπόννησο, ο Δ. Δρίτσας για το δήμο Πειραιά;

Ο λόγος είναι ένας: Επειδή ο ΣΥΡΙΖΑ ξέρει ότι δεν πρόκειται να κερδίσει κανέναν από τους δήμους και τις Περιφέρειες αυτές ενώ για την Αττική έχει κάποιες ελπίδες. Οι υπόλοιποι βουλευτές, πλην της Δούρου, δεν θέλουν να θυσιάσουν τη βουλευτική τους έδρα γνωρίζοντας ότι είναι χαμένοι από χέρι στις εκλογές.

Από την άλλη ο ΣΥΡΙΖΑ ξέρει ότι αν την Κυριακή του β’ γύρου των εκλογών, η Περιφέρεια Αττικής βαφτεί «ροζ» στον χάρτη θα μπορεί να το «πουλήσει» επικοινωνιακά λέγοντας ότι είναι ο νικητής. Γι’ αυτό και θα ρίξει όλος το βάρος στη στήριξη της Ρένας Δούρου και γι’ αυτό παίζει το παιχνίδι των εντυπώσεων με την παραίτηση και την «αφοσίωση» στην Αυτοδιοίκηση.

Να δούμε, βέβαια πώς θα αντιδράσουν οι άλλοι υποψήφιοι στην Αττική.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΓΓΣ avatar
    ΓΓΣ 19/03/2014 09:45:32

    Όταν τεθεί θέμα διαδοχής Τσίπρα, που είναι καλύτερα να είσαι; Βουλευτής ή στο κόμμα που θα έχεις όλο το χρόνο να ασχοληθείς με την προώθησή σου στην ηγεσία, αφού σίγουρα δεν θα έχεις το φόρτο του Περιφερειάρχη; Ε ρε, γλέντια...

  2. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 19/03/2014 11:10:54

    ΑΠΟ ΝΔ ΚΑΙ ΛΟΙΠΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙΥΠΟΨΗΦΙΟΙ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΡΧΕΣ ΔΗΜΑΡΧΟΙ ΠΑΡΑΙΤΗΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΒΟΥΛΕΥΤΕς::::::::: ΟΧΙ..................ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΕ ΑΝΤΡΙΚΗ ΜΑΓΚΙΑ.ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΚΑΘΟΛΟΥ.

  3. Ηλίας avatar
    Ηλίας 19/03/2014 11:45:43

    Και γιατί το πρόβλημα είναι στον ΣΥΡΙΖΑ ?? Οι βουλευτές της ΝΔ που είναι υποψήφιοι παραιτήθηκαν όλοι και δεν το άκουσα ?? Θυμάμαι τον Κακλαμάνη να προκαλεί τον Σκανδαλίδη να παραιτηθεί (προς τιμήν του το έκανε ο άνθρωπος) ενώ ο ίδιος παραιτήθηκε αφού ορκίστηκε σαν δήμαρχος (είναι πολλά τα ευρώ).

  4. Χρήστος avatar
    Χρήστος 19/03/2014 16:07:16

    Αν ισχύει αυτό που με αφέλεια γράφετε, δημιουργείται εύλογα στον αναγνώστη το ερώτημα : Μήπως επειδή θα χάσουν δεν παραιτούνται και οι της νδ;

  5. epifanios avatar
    epifanios 19/03/2014 18:06:28

    Μετά τον Ιταλό θα έρθει και ο έλληνας, είναι όλα κανονισμένα.

  6. AnonymouS avatar
    AnonymouS 19/03/2014 18:38:48

    Μονο η Δουρου θα παραιτηθει; Νομιζω οτι ειναι επιτακτικο να παραιτηθει και ο κ.Κακλαμανης. Καποιος αλλος δε μου ερχεται στο μυαλο

  7. Μεγάλες στιγμές. avatar
    Μεγάλες στιγμές. 19/03/2014 19:44:20

    Κανένας δεν θέλει να χάσει την βουλευτική του έδρα,ειδικά αν πιέστηκε για να κατέβει στην μαχη της αυτοδιοίκησης καθώς δεν ήταν και πολλοί οι πρόθυμοι. Πάντως συμφωνώ ότι η Ρένα κέρδισε τις εντυπώσεις

  8. Κ.Σ.Μαυρόπουλος avatar
    Κ.Σ.Μαυρόπουλος 19/03/2014 20:23:59

    -με την ίδια λογική δεν πρέπει να παραιτηθούν και όσοι υποψήφιοι είναι ήδη περιφερειάρχες, δήμαρχοι κλπ;

  9. Γιαννακοπουλος Δημήτρης avatar
    Γιαννακοπουλος Δημήτρης 19/03/2014 21:28:54

    Κι ο Βασίλης Μιχαλολιάκος είχε παραιτηθεί το 2010 για να κατέβει στον Πειραιά. Μην ξεχνιόμαστε...

  10. ας το καλό! avatar
    ας το καλό! 20/03/2014 00:24:31

    η δική μου απορία είναι από ποιόν θα χάσει η Δούρου;

  11. Ρεαλιστης avatar
    Ρεαλιστης 20/03/2014 00:52:27

    Ψηλα γραμματα. Χανει η Δουρου και προσπαθει να πιαστει απο καπου. Σε λιγο ερχονται παλι εκλογες. Θα την συντηρησει το συστημα και οι κρατικες χορηγιες. Την μαγκια την ειχε ο Μιχαλολιακος και πιο πριν ο γνωστος ποινικολογος Λυκουρεζος που αφησε την βουλευτικη εδρα για να συνεχισει την μαχομενη δικηγορια.