#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/05/2013 01:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μόνο ενωμένοι μπορούμε να ξεπεράσουμε τα πάντα

[caption id="attachment_215657" align="alignnone" width="600" caption="Φωτο: e-typos"][/caption]

Θα κάνουμε μια αυθαίρετη σύνδεση της πολιτικής, της κοινωνίας και του αθλητισμού και συγκεκριμένα του μπάσκετ όπου μια ελληνική ομάδα γίνεται για τρίτη φορά πρωταθλήτρια Ευρώπης. Μαζί Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός έχουν 9 κύπελλα, με τα τρία από αυτά τα επιτεύγματα να καταγράφονται το 2011, το 2012 και χθες.

Σε τρεις χρονιές όπου η Ελλάδα περνά απίστευτα δύσκολα, όπου είναι ο παρίας της Ευρώπης και οι θυσίες του ελληνικού λαού είναι απίστευτες. Σε τρεις χρονιές όπου όλοι οι υπόλοιποι λαοί μας χλευάζουν, δύο ελληνικές ομάδες και ειδικά ο Ολυμπιακός σε δύο συνεχείς χρονιές είναι ο αυτοκράτορας της Ευρώπης.

Δεν έχει καμιά σημασία αν στην ομάδα του Πειραιά ή στον Παναθηναϊκό υπάρχει ένα μείγμα από παίκτες διαφορετικών εθνικοτήτων. Σημασία έχει ότι η μαγιά, η βάση, η αρχή των πάντων είναι καθαρά ελληνική. Παίκτες όπως ο Διαμαντίδης και ο Σπανούλης αποτελούν σύμβολα για όλη την Ελλάδα αφού καταφέρνουν να κρατούν ψηλά τη σημαία της πατρίδας.

Όπως και πέρυσι, αλλά ειδικά φέτος, οι ελληνικές ομάδες μπάσκετ μείωσαν δραματικά το μπάτζετ τους, λόγω της κρίσης. Απέναντι σε μεγαθήρια του ευρωπαϊκού αθλητισμού με δεκαπλάσιους προϋπολογισμούς, οι ελληνικές ομάδες στέλνουν ένα μήνυμα που πρέπει να το λάβουμε όλοι μας.

Δεν είναι πάντα τα λεφτά που κερδίζουν. Η ψυχή, το πάθος, η θέληση για τη νίκη, τη διάκριση και τη φυγή από τη μιζέρια είναι σημαντικότερα.

Για την ελληνική κοινωνία αλλά και το πολιτικό προσωπικό της χώρας το μήνυμα που στέλνει το ελληνικό μπάσκετ μετά το θρίαμβο του Ολυμπιακού για δεύτερη χρονιά είναι ένα: Μόνο ενωμένοι μπορούμε να ξεπεράσουμε τα πάντα. Οι ελληνικές ομάδες στο μπάσκετ πετυχαίνουν διότι καταφέρνουν να γίνουν μια γροθιά, οικογένεια, ένα σώμα απέναντι στους ισχυρούς.

Όλα τα προηγούμενα χρόνια το έκανε ο Παναθηναϊκός, τώρα είναι η ώρα του Θρύλου. Τι πρέπει να ακολουθήσει; Η ώρα της Ελλάδας σε όλα τα επίπεδα. Την κρίση θα την ξεπεράσουμε μόνο αν δείξουμε ότι είμαστε μια γροθιά, ότι μπορούμε να αντέξουμε στις δυσκολίες αν είμαστε όλοι μαζί. Δε χρειάζονται ούτε ταμπέλες, ούτε έριδες, ούτε στημένα πολιτικά παιχνίδια.

Αυτό που χρειάζεται για να ξαναγίνουμε μια περήφανη χώρα που θα μπορεί να κοιτάζει στα μάτια τους άλλους λαούς, είναι να γίνουμε οικογένεια, να σπάσουμε τις διαχωριστικές γραμμές και να κοιτάξουμε μόνο προς το στόχο που δεν είναι άλλος από την έξοδο από την κρίση.

Οι πρώτες προσπάθειες γίνονται, η συγκρότηση της τρικομματικής κυβέρνησης πριν ένα χρόνο ήταν το πρώτο βήμα. Η σκληρή δουλειά –ορισμένων μόνο προς το παρόν- είναι το άλλο βήμα. Αλλά η καρτερικότητα και η αντοχή που δείχνει ο ελληνικός λαός είναι το σημαντικότερο βήμα. Ας παραδειγματιστούμε όλοι από το μπάσκετ κι ας δείξουμε σε όλους ότι μπορούμε να σηκωθούμε λίγο ψηλότερα, ότι ακόμη κι όταν είμαστε στον πάτο, δεν παραδίδουμε τα όπλα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. factorx avatar
    factorx 13/05/2013 01:05:15

    Ο Πρωθυπουργός Α. Σαμαράς, με αφορμή την κατάκτηση του Ευρωπαϊκού τίτλου από τον Ολυμπιακό, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

    «Από καρδιάς συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό για τη δεύτερη συνεχόμενη κατάκτηση του Ευρωπαϊκού τίτλου και για τη συγκίνηση που χάρισε σε όλους τους Έλληνες.»

    Συγχαρητήριο τηλεγράφημα απέστειλε και ο πρόεδρος της Δημοκρατίας Κάρολος Παπούλιας:

    «Η μεγάλη σας επιτυχία σε μια κορυφαία πανευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση, για δεύτερη συνεχή χρονιά, αποτελεί για όλους μας ένα μεγάλο παράδειγμα, ότι με μεθοδική δουλειά, προσήλωση στο στόχο και πάνω απ’όλα πίστη στις δυνάμεις μας, μπορούμε να φτάσουμε στην κορυφή. Εκ μέρους όλων των Ελλήνων ένα μεγάλο ‘ευχαριστώ’».

  2. πανος avatar
    πανος 13/05/2013 01:05:28

    Ένα μεγάλο μπράβο στα παιδιά του ολυμπιακού

  3. greco avatar
    greco 13/05/2013 01:53:15

    χάρηκα πολύ !!!!!! μπράβο στα παιδιά μας....όλοι μαζί να είμαστε ενωμένοι....6+3=9 πρωταθλήματα της ευρώπης.....THIS IS HELLAS POWER

  4. ΝΕΚΚ avatar
    ΝΕΚΚ 13/05/2013 06:07:36

    Ας γινει επιτελους το Ευρωπαϊκο μπασκετ, Ελληνικη υποθεση!!! Συγχαρητηρια!!!

  5. Ρένος avatar
    Ρένος 13/05/2013 06:51:45

    "Αλλά η καρτερικότητα και η αντοχή που δείχνει ο ελληνικός λαός είναι το σημαντικότερο βήμα. "

    Σε μεγάλες κουβέντες αρέσκεστε. Εγκλωβισμένος και προδομένος είναι ο ελληνικός λαός.

    Και σας την έχει στημένη πίσω απ' την γωνία. Τότε να δούμε τα μεγάλα λόγια και τα κούφια πουλημένοι.

    • B.Q avatar
      B.Q @ Ρένος 13/05/2013 11:45:52

      ....Τους την έχει ....στημένη στη γωνία;;; Αλήθεια; Σε ποιάν ακριβώς; Κοντεύω πια να πιστέψω οτι ....πέθανε μάλλον εκεί στη γωνία, καραδοκώντας για την κατάλληλη στιγμή.... Για πολύ ''κιοτή'' τον κόβω τον...προδομένο κι...εγκλωβισμένο!!

  6. Ραβινος avatar
    Ραβινος 13/05/2013 08:01:33

    Ως Παναθηναικος τα συγχαρητηρια μου στους παικτες του Ολυμπιακου για την μεγαλη αυτη διακριση αλλα και προ παντως προς τους αδελφους Αγγελοπουλους που μπορεσαν και ξεπερασαν χιλια μυρια προβληματα για να φτιαξουν αυτην την ομαδα να πρωταγωνιστει στην Ευρωπη !Μπραβο τους !

  7. theo1 avatar
    theo1 13/05/2013 08:19:46

    Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό του Μπάσκετ για τον άθλο του!
    Όλοι οι παίκτες (Έλληνες και Ξένοι) ήταν πραγματικά λιοντάρια.
    Ακόμη περισσότερα συγχαρητήρια στον προπονητή Μπαρτζώκα που άκουσε τα μύρια όσα στη σεζόν.
    Τώρα σε ότι αφορά τον παραλληλισμό για ΄΄ενωμένους΄΄ , ΄τρικοματική΄΄ κ.λ.π αφήστε τα καλύτερα.
    Μην μπερδεύετε την ''βούρτσα΄΄ με την ΄΄......΄΄ .
    Στο πολιτικό παιχνίδι μόνο ένας ΄΄Γιάχος΄΄ (π.χ Σόϊμπλε) μπορεί να μας δώσει ΄΄πέτσινο΄΄ τίτλο σαν κι αυτόν που πήρε ο άλλος Ολυμπιακός (του Μαρινάκη) από την Τρίπολη το Σάββατο.

    • B.Q avatar
      B.Q @ theo1 13/05/2013 11:49:46

      ++++++++++

  8. Δρόλαπας avatar
    Δρόλαπας 13/05/2013 08:40:45

    Η Δόξα του Νικητή πάντα ήταν ελκυστική για τον Έλληνα και το αντίθετο ξόρκιζε μετά βδελυγμίας την ήττα , τον δε ηττημένο πάντα τον περιέβαλλε με οίκτο, περιφρόνηση και γελοιοποίηση.Το εύκολο συμπέρασμα είναι το ενωμένοι, και αντοχή και δυστυχώς είναι και αυτό μέρος μιας στρεβλής ανάγνωσης.Η Επιτυχία έρχεται μόνο μέσα από την σωστή ανάγνωση της αποτυχίας .Από τις ήττες μαθαίνεις και όχι από τις νίκες, και μέσα από σκληρή αυτοκριτική, μέσα από τον επαναπροσδιορισμό της σκέψης, τον επανακαθορισμό της δράσης μέσα από την μεθοδικότητα και την συστηματικότητα.

    Φορές δε που υπάρχουν όλα αυτά και που δεν επιτυγχάνεται το προσδοκώμενο αποτέλεσμα , το λάβεις τα φώτα της δημοσιότητας ως αυτός που επικράτησε.Άλλη μια παγίδα του επιφανειακού τρόπου σκέψης που έχει καταστεί κυρίαρχος στον Ελλαδικό χώρο.Νικητής δεν είναι αυτός που επικρατεί αλλά αυτός που κεφαλαιοποιεί την γνώση του, τις εμπειρίες του και μπορεί ο ίδιος να μην επικρατήσει αλλά μέσα απο συνέπεια και συνέχεια να παραχθεί το προσδοκώμενο αποτέλεσμα από τους όποιους ακολουθούν.

    Τί θα μείνει στον Ελληνικό λαό απο μια επιτυχία τέτοιου μεγέθους; Οτι απέμεινε και απο τον θρίαμβο του EUROBASKEΤ στην Αθήνα, Τίποτα. Γιατί απλά μιλάμε για μια επαγγελματική συμπεριφορά και δράση της οποίας τα αποτελέσματα παραμένουν εντός επαγγελματικού χώρου και δεν διαχέονται στην κοινωνία .Και λίγοι απο αυτούς τους επαγγελματίες μπήκαν στο κόπο να αποτελέσουν με την ζήση τους λαμπρό παράδειγμα -πρότυπο για την κοινωνία αντίθετα παρά πολλοί απο αυτούς προκαλούν με κάθε τρόπο το κοινό αίσθημα με όσα πράττουν.Γιατί ο Αθλητισμός ώς ορίστηκε περιέχει τις αξίες του του Ωραίου, του Μεγάλου και τ' Αληθινού και του προσκυνητή στο Αρχαίο Πνεύμα το Αθάνατο.Δείτε λοιπόν το σήμερα και πείτε μου αν αυτό που βλέπετε και για το οποίο πανηγυρίζεται λέγεται αθλητισμός

    Μπορεί δε η σύγκριση Δαυιδ με Γολιάθ να συνεπαίρνει μα δεν αποτελεί φαινόμενο Ελληνικό η επιτυχία του φαινομενικά αδύναμου. Στην κοινωνία και στην καθημερινότητα δεν αναμετρώνται μόνο επαγγελματίες.Δεν αρκεί εκεί λοιπόν το λογικό σχήμα σκληρή δουλειά λίγων προς το παρρόν και αντοχή πολλών/ Δεν αρκεί ούτε το ψυχή, το πάθος, και η θέληση για τη νίκη, ούτε το πάθος για διάκριση και φυγή από τη μιζέρια

    Αρκεί ο καθείς μας να αντιληφθεί πως δεν πρέπει να αφήσει το χρέος που του αναλογεί στο συνολικό δημιούργημα.Η Ολοκλήρωση επέρχεται μόνο όταν άπαντες αντιληφθούν πως το ατομικό όφελος εξυπηρετείται μόνο από την συνολική δικαίωση.Η Ολοκλήρωση επέρχεται μόνο όταν όσοι πρέπει ενσκήψουν στο δράμα και το τελευταίου απλού ταπεινού Έλληνα που η ζωή του υπήρξε άγραφο χαρτί -και ας έπραξε ότι όρισε η πατρίδα του κι ας υπήρξε έντιμος βιοπαλαιστής και τίμιος μαχητής της ζωής- κι ας αποσείσουν το βάρος που φορτώθηκε χωρις να του αναλογεί.

    Αποστρέψτε λοιπόν την ματιά σας από αυτόν που επικρατεί δεν είναι και ο Πραγματικός νικητής.Ο Πραγματικός νικητής είανι αυτός που κι αν ακόμα εκπλήρωσε την αποστολή του συνεχίζει.Συνεχίζει γιατί το Πλήθος, όσο κιαν είανι ελκυστικό στην ματιά δεν είανι το Όλον.Συνεχίζει μέχρι και που ο τελευταίος Έλληνας Πολίτης να ζήσει σε αγαστή αρμονία με τις αξίες τις αρχές της φυλής μας ως ορίστηκαν στον διάβα του χρόνου.Γιατί πέρα από τα ποσοτικά χαρακτηριστικά υπάρχουν και τα ποιοτικά χαρακτηριστικά της ζωής

  9. Γεώργιος avatar
    Γεώργιος 13/05/2013 09:04:16

    Συγχαρητήρια στη μεγάλη αυτή ομάδα. Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός, και γιατί όχι κι άλλες ελληνικές ομάδες, να συνεχίσουν να μονοπωλούν τίτλους στο ευρωπαϊκό μπάσκετ. Να μην ξεχνούμε βέβαια και την Εθνική μας Ομάδα!!!!!

  10. Κάνω ότι δεν βλέπω avatar
    Κάνω ότι δεν βλέπω 13/05/2013 09:05:50

    Αν νομίζετε ότι η νίκη μιας ομάδας όπως ο Ολυμπιακός μπορεί να αποτελέσει παράδειγμα για την επιζητούμενη ενότητα, πλανάσθε πλάνην οικτράν. Άλλωστε η λανθάνουσα γλώσσα στην αρχή του άρθρου λέει την αλήθεια: η σύνδεση είναι αυθαίρετη.

  11. TasosC avatar
    TasosC 13/05/2013 10:20:44

    Άρτος και Θεάματα!!
    Ο μόνος που λείπει είναι ο Γ.Γ της Χούντας που σπόνσαρε τον Παναθηναϊκό έως το Γουέμπλεϊ .
    Πώς τον λέγανε, πως τον λέγανε;; (Ασλανίδη νομίζω)

    • B.Q avatar
      B.Q @ TasosC 13/05/2013 11:48:50

      Άρτος όχι. Θεάματα, ίσως....

  12. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 13/05/2013 11:09:34

    Αυτή είναι η αλήθεια...δεν ήταν πέναλτυ του Μανιατη..!
    http://www.youtube.com/watch?v=aojVmopximA&feature=youtu.be
    Ποια ενότητα βρε με τέτοια αίσχη;Και με τους Τούρκους να έπαιζε, Ολυμπιακό δεν υποστηρίζω ποτέ..ποτέ..ποτέ

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Μεγάλες στιγμές 13/05/2013 12:56:07

      Eἴδατε λοιπόν γιατί σᾶς δίνουμε πάντα τά παπούτσια στό χέρι...

    • leak avatar
      leak @ Μεγάλες στιγμές 13/05/2013 12:58:38

      Πες τα ρε φίλε..
      Και "θανατος" στον γαύρο σπίκερ.
      Ακου, " ο Ολυμπιακός αντίστοιχος με τις υπερομάδες τυπου Γιουγκοπλάστιγα..."...
      Για δε τον Σπανούλη, έβαλε ενα τριποντο από το κέντρο και τον κάνατε θεο. Τα τόσα "ξερά" στο σίδερο που έριξε δεν τα είδατε?

      Είπαμε, ο μοναδικός θεσμός που δουλεύει στην Ελλάδα είναι ο μπασκετικός Παναθηναϊκός, όπως αυτός εκφράζεται με τον αρχηγό του τον Διαμαντίδη. Θέλουμε ή όχι, ο Παναθηναϊκός στο μπάσκετ είναι ότι η Μπαρτσελόνα στο ποδόσφαιρο.

      • GO avatar
        GO @ leak 13/05/2013 13:04:15

        Καλά, βρε παιδιά!
        Κι εμείς αγαπήσαμε (τον Παναθηναϊκό) αλλά δεν κάναμε έτσι!

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ leak 13/05/2013 13:15:03

        Καί λέτε γιά μᾶς μετά...

        • leak avatar
          leak @ Κυθήριος 13/05/2013 15:56:01

          Δεν θα το πιστέψεις αλλά είμαι ΠΑΟΚ. Μεγάλες εποχές ζήσαμε με Πρέλεβιτς και Στογιάνκοβιτς και έχουμε νιώσει τη διαιτητική χειρουργική του "Θρύλου".
          Πάντως, επιμένω. Ο μπασκετικός Παναθηναϊκός είναι μακράν ο σπουδαιότερος σύλλογος ομαδικού αθλήματος της Ελλάδας.
          Τουλάχιστον, χθες νικήσατε δίκαια. Παναθηναϊκός όμως δε θα γίνετε ποτέ.
          'Οπως και ποτέ ο Σπανούλης δε θα γινει Διαμαντίδης.

          • Μεγάλες στιγμές avatar
            Μεγάλες στιγμές @ leak 13/05/2013 16:17:31

            Ετσι ακριβώς.Οσο ιεροσυλία ήταν που ο δημοσιογράφος στο Παλέ σύγκρινε τον Γκάλη με τον Πέτροβιτς,είναι και το να συγκρίνεις οποιαδήποτε ομάδα ομαδικού αθλήματος με τον μπασκετικο ΠΑΟ

          • Κυθήριος avatar
            Κυθήριος @ leak 13/05/2013 18:17:35

            Καί ποιός εἶπε ὅτι μποροῦμε νά συγκριθοῦμε μέ τόν ΠΑΟ;
            Ἄλλωστε ἔχει πάρει τούς διπλάσιους τίτλους ἀπό μᾶς.
            Οὔτε εἶπε κανείς πώς ὁ Σπανούλης εἶναι Διαμαντίδης,μακάρι νά τόν εἴχαμε κι αὐτόν!
            Ἀπλά χαίρομαι τά κύπελλα Εὐρώπης πού πήραμε πέρυσι καί φέτος,ὅπως χάρηκα καί τοῦ Παναθηναϊκοῦ πρόπερσι καί δέν θά ὑποστήριζα ποτέ τήν ἀντίπαλη ὀμαδα ἀπό ὁποιαδήποτε ὀμάδα τῆς χῶρας μου κι ἄν ἔπαιζε,ἐκτός τοῦ Ὀλυμπιακοῦ..

  13. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 13/05/2013 13:18:36

    Πολύ τό διασκεδάζω,μετά ἀπό κάθε Κούπα τοῦ Θρύλου μας,νά βγαίνουν ὅλοι τῆς γῆς οἱ πικραμμένοι καί νά βρίζουν τήν κακούργα τήν κενωνία...

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ Κυθήριος 13/05/2013 16:14:08

      Εγώ αντίθετα διασκέδασα την απονομή σε ενα 'αδειο ΟΑΚΑ.Αλήθεια συνηθίζεται να φεύγουν οι οπαδοί σου όταν κερδίζεις τίτλο;
      Ψαξε και τη σελίδα του ΟΣΦΠ στο φέισμπουκ να δεις τί γράφουν οι ΔΙΚΟΙ ΣΟΥ οπαδοί για την αηδία που ένοιωσαν

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ Μεγάλες στιγμές 13/05/2013 18:11:51

        Δέ θά διαφωνήσω κι ἐγῶ ξενέρωσα,ὅμως μέ τσατίζει ἡ ὑποκρισία ΟΛΩΝ τῶν ἀνθρώπων τοῦ ποδοσφαίρου.
        Τῶρα φωνάζουν κάποιοι πού εἶχαν ἀνάγει σέ ἐπιστήμη τή διαστρέβλωση,δέν μπορῶ νά τό ἀνεχθῶ. Ὅταν ἔχει κάποιος λερωμένη τή φωλιά του δέ φωνάζει σάν νά εἶναι ὁ ἄσπιλος..
        Κατά τά ἄλλα κι ἐγῶ εἶναι ὁ πρῶτος τίτλος πού πήραμε καί δέν τόν εὐχαριστήθηκα καθόλου.

        • el greco avatar
          el greco @ Κυθήριος 13/05/2013 18:28:24

          Ουκ εά με καθεύδειν το του Γαύρου τρόπαιον.

          Πάντα τέτοια Κυθήριε !!

          • Κυθήριος avatar
            Κυθήριος @ el greco 13/05/2013 19:16:33

            Ναί.