#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/01/2011 23:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μόνο έκπληξη δε είναι η απόφαση του πρωθυπουργού για τις κατοχικές αποζημιώσεις



(Ανανεωμένο). Καθημερινά η κυβέρνηση επιβεβαιώνει ότι έχει στο πίσω μέρος του μυαλού της τις πρόωρες εκλογές. Μια σειρά από κινήσεις της το δείχνουν ξεκάθαρα ενώ και η βελτίωση του κλίματος στην οικονομία με την πετυχημένη δημοπρασία των ομολόγων και τα σενάρια για λύση από την Ευρώπη εντείνουν τα σενάρια.

Μέσα σ' αυτό το κλίμα έρχεται και η παρέμβαση – έκπληξη, όπως είπαν τα καθεστωτικά ΜΜΕ, του Γ. Παπανδρέου για την υπόθεση του Διστόμου.

Με απόφαση του πρωθυπουργού, λοιπόν, η ελληνική κυβέρνηση θα ασκήσει τη δυνατότητα παρέμβασης στο Διεθνές Δικαστήριο της Χάγης στην εκκρεμή διαφορά Γερμανίας-Ιταλίας για καταβολή αποζημιώσεων λόγω των σφαγών και των καταστροφών κατά την περίοδο της γεμανικής κατοχής.

Με τον τρόπο αυτό η κυβέρνηση παραστέκεται στους κατοίκους του μαρτυρικού Διστόμου που ενώ είχαν δικαιωθεί από ελληνικά και ευρωπαϊκά δικαστήρια στα αιτήματά τους για καταβολή αποζημιώσεων, δεν μπορούσαν να εκτελέσουν την απόφαση κατάσχεσης κρατικής γερμανικής περιουσίας. Εξ αυτού οι κάτοικοι του Διστόμου υποχρεώθηκαν να προσφύγουν στο Διεθνές Δικαστήριο της Χάγης μαζί με την Ιταλία, η οποία είχε στραφεί κατά της Γερμανίας για ζημιές που υπέστη και εκείνη από τους ναζί στη διάρκεια του Β΄Παγκοσμίου Πολέμου, καθώς το εν λόγω Δικαστήριο δικάζει μόνο διαφορές μεταξύ κρατών.

Υπό αυτή την έννοια η ελληνική κυβέρνηση πραγματοποιεί επίσημη παρέμβαση, με την πρωτοβουλία που ανελήφθη από τον Πρωθυπουργό, ενόψει του γεγονότος ότι στις 14 Ιανουαρίου λήγει η προθεσμία για δυνατότητα της ελληνικής παρέμβασης στη Χάγη για το εν λόγω ζήτημα.

Πρόκειται για μια ορθή απόφαση η οποία ελήφθη υπό την πίεση που δημιουργούν διάφορες καταστάσεις, μεταξύ αυτών και ο κίνδυνος της παραγραφής των αξιώσεων των Διστομιτών. Φανταστείτε τι... ξύλο θα έπεφτε αν η κυβέρνηση άφηνε να περάσει ο χρόνος και δε βοηθούσε τους κατοίκους να διεκδικήσουν τις αποζημιώσεις από τους Γερμανούς που δικαιούνται.

Ετσι, η απόφαση του πρωθυπουργού για παρουσία στη Χάγη της Ελλάδας μόνο έκπληξη δε είναι . Άφησε να περάσει ο χρόνος, να φτάσουμε στην ύστατη στιγμή ώστε το θέμα να “παίξει” δυνατά στα μέσα ενημέρωσης ως μια μεγάλη παρέμβαση του Γ. Παπανδρέου.

Από την άλλη, θα φανεί ότι ο πρωθυπουργός, μετά από Τουρκοφάγος γίνεται και Γερμανοφάγος, μπαίνει στη μύτη της Μέρκελ και την... εκβιάζει προκειμένου να μας βοηθήσει στα οικονομικά μας προβλήματα. Άλλωστε, έρχεται η Σύνοδος Κορυφής όπου θα πρέπει να ληφθούν μεγάλες αποφάσεις για τη σωτηρία της Ελλάδας μέσω του ευρω-ομολόγου.

Θα βγει λοιπόν επικοινωνιακά ότι ο Παπανδρέου κάνει κίνηση – ματ, εκβιάζει τη Μέρκελ ότι θα πιέσει ώστε να δοθούν οι αποζημιώσεις και της ζητά ανταλλάγματα. Διότι το να δοθούν 60 εκατ. ευρώ από τη Γερμανία δεν είναι τίποτε. Θα ανοίξει όμως ο ασκός του Αιόλου και θα υπάρξει δεδικασμένο που θα μπορούν να εκμεταλλευτούν κι άλλα θύματα των Ναζί.

Υπό αυτό το πρίσμα έγινε όλη αυτή η κίνηση που ναι μεν είναι ορθή αλλά θυσιάζεται στην υπηρεσία του εξωραϊσμού της εικόνας μιας κυβέρνησης που βάλλεται από παντού. Και τι ωραίο θέαμα θα είναι να επιβραβεύει ο κόσμος την κυβέρνηση για το αυτονόητο την ίδια στιγμή που την βρίζει για ότι έχει κάνει.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. H pena tis orghs avatar
    H pena tis orghs 12/01/2011 14:48:07

    Να ένας πανέξυπνος τρόπος για να κάνεις haircut χωρίς ποτέ να ανακοινώσεις ότι έκανες κάτι τέτοιο. Έτσι 63 δις μπορούν να διαγραφούν στο λεπτό. Μήπως ονειρεύομαι; Έκανε κάτι τέτοιο ο ΓΑΠ; Τι στο καλό...

  2. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 12/01/2011 14:49:58

    Είναι αλήθεια; Εχουμε επίσημη ανακοίνωση;

  3. Panagiotis anagnostopoulos avatar
    Panagiotis anagnostopoulos 12/01/2011 14:51:08

    Αποπροσανατολισμός. Μας συμφέρει όμως.

  4. Μικρός Οδυσσέας avatar
    Μικρός Οδυσσέας 12/01/2011 14:59:50

    Φαντάζεσθε να περνούσε η 14η Ιανουαρίου και να μην είχε γίνει η απαιτούμενη ενέργεια τι θα γινόταν;

    • καινός avatar
      καινός @ Μικρός Οδυσσέας 13/01/2011 10:18:44

      Θα το θάβανε!

  5. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 12/01/2011 15:00:59

    Άσχετο με την δημοσιοικονομική κρίση. Πρόκειται για το Δίστομο, αποζημιώσεις για τη σφαγή.
    Έχει όμως πιθανότητες επιτυχίας, για να αποζημιωθεί (μεγάλη κουβέντα, αυτό είναι αδύνατο), μετά από τόσες δεκαετίες, η οδύνη των κατοίκων.
    Το θέμα έγινε γνωστό και ξεσήκωσε πολύ θόρυβο στη Γερμανία, Ελβετία κτλ, από την πολύ αξιόλογη ταινία τεκμηρίωσης "Ένα τραγούδι για τον Αργύρη", του Ελβετού Stefan Haupt.
    h**p://www.fontanafilm.ch/DOKFILME/argyris/quotes_g.html

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 12/01/2011 15:11:16

    Αρκει να μην εχει συμφωνησει με το Μερκελ... κι αλλα δανεια και συνεχιση του μνημονιου... για να "βγουν" και οι Γερμανοι με τις αποζημιωσεις !!..

    ΠΠ

  7. φωτεινη avatar
    φωτεινη 12/01/2011 15:20:43

    ειμαστε σε προεκλογικη περιοδο;.για να περιμενουμε ομως,mh μας ερθει και η απαντηση τυπο ερζερουμ,και μας μεινει η χαρα.

  8. Kostas avatar
    Kostas 12/01/2011 15:29:17

    Φαίνεται αρχίσαμε να παίζουμε και εμείς mind games με τους Γερμανούς και όχι μόνο οι Γερμανοί με εμάς.

    Πάντως πρέπει να παραδεχτούμε ότι αν και έχει κατηγορηθεί για πολλά ο ΓΑΠ σε σχέση με διάφορα θέματα, φαίνεται ότι δεν φοβάται να πάρει αποφάσεις και να αλλάξει προσέγγιση. Π.χ. Όπως αυτά που είπε στην Τουρκία, ή η διαφορετική προσέγγιση με την οποία φαίνεται να βλέπει πλέον το μεταναστευτικό, αλλά και τώρα τελευταία με το θέμα των πολεμικών αποζημιώσεων. Με άλλα λόγια κάνει κινήσεις που δεν τις έχουμε από άλλους πρωθυπουργούς και οι οποίες είναι στη σωστή κατεύθυνση. Φυσικά θα πρέπει να περιμένουμε να δούμε τόσο τη συνέπεια όσο και την αποτελεσματικότητα αυτών των πολιτικών.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Kostas 13/01/2011 10:12:16

      Δεν βλέπει με διαφορετική προσέγγιση το μεταναστευτικό ο ΓΑΠ. Είναι αναφανδόν υπέρ του άκρατου και άκριτου πολυ-πολιτισμού και γι'αυτό κρατά εν ισχύ τον λαθρονόμο του Αλιβιζάτου. Ο φράχτης είναι τέχνασμα, θετικό μεν, αλλά ανεπαρκές. Όσο για την Τουρκία, ο ίδιος ο Ερντογάν τον κάρφωσε ότι στην κατ' ιδίαν συνομιλία μαζί του, ο ΓΑΠ ήταν πολύ συγκρατημένος και ουσιαστικά υποχώρησε στα όσα είχε δηλώσει πρωτύτερα στους πρέσβεις.
      Ο μόνος λόγος για τον οποίο γίνονται όλα αυτά, και η υποστήριξη προς τους Διστομίτες, είναι οι πρόωρες εκλογές.
      Ο ΓΑΠ έχει αποδείξει ότι προκειμένου να εκλεγεί, δεν διστάζει μπροστά σε τίποτα και η απόδειξη είναι τα συνειδητά ψεύδη που είχε πει το 2009, περί αυξήσεων πάνω απο τον πληθωρισμό κλπ, κλπ γνωστά.
      Ο λαός θέλει άρτο και θεάματα. Και αφού ο άρτος στοιχίζει, τουλάχιστον τα θεάματα είναι φθηνά και προσοδοφόρα (φράχτης, Δίστομο, "ελληνοπρεπής" στάση έναντι της Τουρκίας).

      • zackii avatar
        zackii @ ΒΙΣ 13/01/2011 12:13:58

        H NΔ ζει ?

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ Kostas 13/01/2011 15:43:01

      Ας είναι καλά τα νέα κολιτιλίκια με τους ισραηλινούς, γιατί λόγω αυτών και με τις ευλογίες της usa κάνει παιχνίδι και με τις παραβιάσεις και με τους γερμανούς.

      Μερικές φορές οι καταστάσεις που σου επιβάλει το αφεντικό σου, μπορεί τελικά να σε εξυπηρετούν και εσένα...

  9. Περδικιδης Βασιλειος avatar
    Περδικιδης Βασιλειος 12/01/2011 15:35:10

    Σας ειχα προετοιμασει για πολλες προεκλογικες τουμπες του JEFRY!!!!!Στην Θεοδοσιουπολη δεν του εκατσε οπως ηθελε εγινε αυτο!!!ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΔΗΛΩΣΗ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΜΠΑΤΡΙΩΤΗ ΤΟΥ ΛΙΜΠΕΡΜΑΝ.ΠΟΙΟΣ ΑΚΟΥΕΙ ΤΟ ΜΕGΑ!!!!!

  10. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 12/01/2011 15:39:26

    Συμβολικό είναι μόνον, άν είναι έτσι: Η Γερμανική πολιτική είναι αυτή την περίοδο στην πρέσα. Έχουν μέχρι το Μάρτιο εκλογές σε 3 Ομόσπονδα Κράτη, στης Πρωτεύουσας (Βερολίνο), Αμβούργου (3 σε μέγεθος πόλη) και στη μεγάλη σε πληθυσμό Βάδη-Βυρτεμβέργη. Και στα τρία, ο κυβερνητικός συνασπισμός CDU/FDP είναι δημοσκοπικά πίσω με πολύ μεγάλη διαφορά, με το FDP πεσμένο στο καναβάτσο, πιθανότατα εκτός Βουλής και στα 3.
    Κανείς δεν ξέρει με ασφάλεια πώς και από ποιούς θα κυβερνάται η Γερμανία το Πάσχα, με την Ομοσπονδιακή Κάτω Βουλή ήδη χαμένη για το συνασπισμό.

  11. neos agrotis avatar
    neos agrotis 12/01/2011 16:08:38

    Μηπως σε οικονομικό επιπεδο μας ετοιμάζουν οι γερμανοί τίποτα δυσάρεστο και ο πρωθυπουργός προσπαθεί να αντιδράσει?

  12. Enjoy Capitalism avatar
    Enjoy Capitalism 12/01/2011 16:37:45

    Καιρός ήταν!
    Ο ΓΑΠ δείχνει ότι κρατάει τις επιλογές του ανοιχτές... ( και πολύ καλά κάνει σε αυτήν την συγκυρία! ) ...Φυσικά θα κριθεί εκ του αποτελέσματος...

  13. Παναγιώτης Φ avatar
    Παναγιώτης Φ 12/01/2011 16:48:31

    Κι όμως εξαιρετικά απλό! Σκέψου τις δηλώσεις Μέρκελ για Κύπρο. Εκτελεί παραγγελίες.

    • Λευκοθέα avatar
      Λευκοθέα @ Παναγιώτης Φ 13/01/2011 00:34:58

      (Καλά, μην τρελαθούμε κιόλας ότι ξεσπάθωσε ο ΓΑΠ!
      Η διαφορά είναι μεταξύ Ιταλίας και Γερμανίας...)

      Αλήθεια πιστεύεις ότι ο ΓΑΠ "τιμωρεί" την Μέρκελ
      για τις δηλώσεις στήριξης στην Κύπρο;
      ΓΑΠεια συμπαράσταση στον καρντάση Έρντι
      που εξαπέλυσε μύδρους από το Κατάρ;

  14. LEWNIDAS avatar
    LEWNIDAS 12/01/2011 16:57:44

    ειναι πρωταπριλια?

  15. ο ξένος avatar
    ο ξένος 12/01/2011 17:21:25

    Άλλοι είναι είναι πατριώτες στα λόγια και άλλοι στην πράξη.

  16. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 12/01/2011 18:03:30

    ΜΑΛΟΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΝΑΦΕΡΑΝ ΤΗΝ ΧΑΓΗ,ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΛΕΝΕ.

  17. η Dimi avatar
    η Dimi 12/01/2011 23:47:14

    Υπάρχει ο σχετικός ορισμός γιά την πολύ ειδική περίπτωσή του:
    «Jack of all trades and master of none».

    • loretta avatar
      loretta @ η Dimi 13/01/2011 00:16:28

      πολυτεχνιτης και ερημοσπίτης...???

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ loretta 13/01/2011 00:31:10

        Σωστή η απόδοση, Λορέττα μου.

      • loretta avatar
        loretta @ loretta 13/01/2011 01:09:58

        μονο που καλη μου dimi...τα δικα μας σπιτια θα ερημώσει οπως παει...!!

        • η Dimi avatar
          η Dimi @ loretta 13/01/2011 01:31:31

          Eγώ Λορέττα μου, είμαι αισιόδοξη ότι Καστρί, Lexus και καυτό μετρητό, θα δεσμευτούν ως «collateral» against the dynasty's huge amounts due..

  18. Χαρίλαος avatar
    Χαρίλαος 13/01/2011 00:49:23

    Ο γαπ έχει δώσει μέχρι σήμερα τόσα πολλά δείγματα γραφής, που δεν τον εμπιστεύομαι σε τίποτα και καλό της Ελλάδος.
    Ελπίζω να κάνω λάθος... ο χρόνος και το αποτέλεσμα θά δείξει...
    Εκείνο που με προβληματίζει είναι ότι ο φάκελος χαρακτηρίζεται απόρρητος!

    Χαρίλαος

    • Χαρίλαος avatar
      Χαρίλαος @ Χαρίλαος 13/01/2011 00:50:05

      ...τίποτα για καλό...

  19. rally mokey avatar
    rally mokey 13/01/2011 01:06:32

    ''Για πατριωτισμο πατηστε το 2''

  20. SoToS avatar
    SoToS 13/01/2011 01:10:07

    Καλά με αυτό το πλευρό να κοιμόμαστε .... Ότι ο ΓΑΠ ντε και καλά κάνει ματ στους Γερμανούς ...οσον αφορα το Δυστομο και τα Καλαβρυτα οι Γερμανοι εχουν δωσει το 1960 αποζημίωση 115.000.000 γερμανικών μάρκων για την αποζημίωση «Eλλήνων υπηκόων θιγέντων υπό εθνικοσοσιαλιστικών μέτρων διώξεως» με την επιφύλαξη ότι μπορει στην πορεία η αποζημειωση να είναι μεγαλύτερη ...αυτά όσον αφορά Δυστομο και Καλάβρυτα η όπου αλλού τέτοιου είδους εκκαθαρίσεις ... Όσον αφορά την αποζημίωση απέναντι σε ολόκληρο τον ελληνικό λαό αλλά και του ελληνικού δημοσίου η κατάσταση είναι περίπλοκη ...αφενως γιατί είμαστε από τις χώρες που δεν έχουμε υπογράψει συνθήκη ειρήνης με τους Γερμανούς έτσι ώστε να τεθούν οι όροι του νικητή και κατ επεκτασιν το ύψος τον αποζημιώσεων και αφετέρου με την ενοποίηση της Γερμανίας το 1990 ο τοτε Καγκελάριος Helmut Kohl άφησε αυτό το θέμα των συνθηκών ειρήνης με άλλες χώρες ανοιχτό,με αποτέλεσμα εώς αυτή τη στιγμή η Γερμανία να θεωρείται χώρα υπό κατοχιν...εώς και σήμερα ... Τα διαβατήρια της είναι εξωτερικά ναι μεν κόκκινα που υποδηλώνει χώρα Ευρωπαϊκής ένωσης αλλά στα εσωτερικά φύλλα το χρωμα είναι πράσινο...όπως τα διαβατήρια που είχαν όταν ήταν υπό κατοχή από τους Άγγλους Ρώσους Αμερικανούς ...και ο αέτος στο εξωφυλλο συμβολιζει τον Προεδρο τηs Γερμανιασ τον Bundespräsident ...Η Γερμανία ως κράτος
    είναι μια ΕΠΕ με διαχειριστή την Angela Merkel ... Deutschland GmbH.....Πιστεύω ο καθένας λίγο πολύ μπορει να καταλάβει γιατί οι Γερμανοί εμμένουν σε αυτό το στάτους της υπό κατοχής χώρας....

  21. anonymous avatar
    anonymous 13/01/2011 01:34:16

    Δεν ξέρω αν μας συμφέρει να πάμε στη Χάγη διότι αν χάσουμε η απόφαση θα μας δεσμεύει. Ελπίζω να το έχουν ψάξει καλά και να έχουν καταλήξει στο συμπέρασμα ότι μας συμφέρει να πάμε. Ότι δεν πρόκειται δηλ. για ένα προσυμφωνημένο δώρο προς τους Γερμανούς. Ότι κοιτάξτε να δείτε, θα έρθουμε αλλά θα πουλήσουμε την υπόθεση και θα βγείτε λάδι.

    Τώρα στο δικαστήριο θα κριθεί το θέμα της ετεροδικίας. Αν πουν ότι δεν ισχύει τότε η Γερμανία θα πρέπει να ανοίξει το πουγκί της και να πληρώσει 2-3 προϋπολογισμούς της σε αποζημιώσεις δεξιά κι αριστερά. Αυτό θα την πάει πίσω μερικά χρόνια αλλά θα τα καταφέρει. Βολεύει και τους Αμερικάνους αυτό γιατί τρώει μια σφαλιάρα η Γερμανία και δεν μπορεί να τους ανταγωνιστεί για κάποια χρόνια.

    Αν το δικαστήριο πει ότι η ετεροδικία ισχύει τότε τα χάνουμε όλα. Αυτή η λύση είναι καλή για τους Αμερικάνους διότι με τόσα που έχουν κάνει καλύπτονται από ενδεχόμενες αγωγές στο Ιράκ κλπ. εναντίον τους.

    Το τι απόφαση θα ληφθεί είναι πολιτικό θέμα και θέμα του ποιος έχει τη μεγαλύτερη επιρροή στο δικαστήριο. Δεν είναι νομικό θέμα.

    Προσωπικά εύχομαι να κερδίσουμε. Έχουν βγει αρκετές αποφάσεις υπέρ του ότι δεν ισχύει η ετεροδικία από διάφορα δικαστήρια σε διάφορες χώρες και θα μπορούσαμε να πείσουμε και το δικαστήριο της Χάγης πατώντας πάνω σε αυτές τις αποφάσεις.

  22. STATHIS avatar
    STATHIS 13/01/2011 08:36:41

    Η παράσταση στη διαδικασία ΔΕ ΠΡΟΔΙΚΑΖΕΙ επιτυχία . Ας περιμένουμε να δούμε (αν & όταν δημοσιοποιηθούν) ΤΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ που θα κατατεθούν επι της ουσίας στο Δικαστήριο .... και τότε (ίσως) θα ξέρουμε το ΜΕ ΠΟΙΑ ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΑ πάρθηκε η απόφαση ΠΑΡΑΣΤΑΣΗΣ στις ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΕΙΣ των κατοίκων του Διστόμου. (μπορεί μιά παρέμβαση να είναι και ενδοτική !!!!)



    *Μιά άποψη.-

  23. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 13/01/2011 10:25:33

    Tαυτόχρονα προωθείται χωρίς τριβές στην αντιδρούσα Ελληνική κοινή γνώμη η χρησιμότητα του εργαλείου της προσφυγής σε ένα ακόμα Θεσμό της Παγκοσμιοποίησης, όπου δίκαζαν δικαστές όπως η κα Κάρλα Πόντε, και στο οποίο ΔΔ επιθυμεί σφόδρα η Τουρκία να επιλυθεί το θέμα της υφαλοκρηπίδας...

    Το ΔΔ είναι παγκόσμιος πόλος ισχύος.
    Οι αποφάσεις του ΔΔ ποτέ δεν είναι εκτός του πλαισίου εκείνου, που τη συγκεκριμένη συγκυρία εκδίκασης μιας υπόθεσης, επικαθορίζει τις διεθνείς εξελίξεις.

    Ασχέτως ομως υπόθεσης Διστόμου, μακάρι να εκδικασθεί υπέρ ημών, δεν έχω ελπίδες βέβαια, διότι την ιστορία των διεκδικήσεών μας από τη Γερμανία και των συναφών παραιτήσεων τη γνωρίζω.

    • TED avatar
      TED @ αλλενάκι 13/01/2011 15:40:59

      Με τη διαφορά ότι η Ντελ Πόντε ήταν εισαγγελεύς στο Διεθνές Ποινικό Δικαστήριο (επίσης στη Χάγη) και ουχί στο Διεθνές Δικαστήριο της Χάγης (το οποίο επιλαμβάνεται διαφορών μεταξύ Κρατών).

      Όταν γράφουμε ανακρίβειες θέλοντας - καλώς - να χτυπήσουμε την παγκόσμια διακυβέρνηση , μάλλον δεν πείθουμε κανέναν.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ TED 13/01/2011 18:44:50

        Έχεις δίκιο ως προς το ΔΠΔ Χ-ΝτελΠόντε, για την ουσία του πρώτου σκεπτικού έχεις να πεις τίποτα;

        • TED avatar
          TED @ αλλενάκι 24/01/2011 19:15:13

          Μα επί της ουσίας συμφωνώ! Απλά για να μην ευτελίζεται η ουσία πρέπει να προσέχουμε (εγώ, εσύ, όλοι) κάθε λεπτομέρεια των όσων ισχυριζόμαστε.

  24. Κρητικός avatar
    Κρητικός 13/01/2011 10:26:07

    Μια άλλη ανάγνωση
    Η προσφυγή μας έρχεται μετά την συνάντηση Σαρκοζύ - Ομπάμα ,όπου η μισοχρεοκοπημένη Γαλλία διά στόματος του προέδρου της παραδέχεται ότι το δολάριο είναι αυτο που "προσκυνάμε" και άρα το ευρώ πλέον συνεχίζει με κομμένα τα φτερά. Τρίζει ο "γαλλογερμανικός άξονας η ραχοκοκαλιά της ΕΕ" Αλλη συγκυρία είναι το "μαλάκωμα" των γερμανών και η βουλησή τους πλέον να βοηθήσουν και να στηρίξουν το ευρώ (μάλλον κατάλαβαν οι πολιτικοί της γερμανίας την δύσκολη θέση που τους έχουν φέρει οι αγγλοσάξωνες-αν αρχίσει το ντόμινο με πορτογαλία -ισπανία -ιταλία κλπ αυτό που απειλείται είναι οι γερμανικές τράπεζες και η γερμανική υπόσταση )
    Για άλλη μια φορά χρειάζεται να ετοιμαζόμαστε για μια νέα ήτα εθνική.
    Ο ΓΑΠ θα είναι νικητής και στην περίπτωση της προσφυγής (έχουν δημιουργήσει τέτοιο κλίμα τα ΜΜΕ )άσχετα από το γεγονός ότι στο τέλος θα πεί εγώ έκανα το καθήκον μου σαν "ΠΑΤΡΙΩΤΗΣ" αλλά υπάρχουν άλλες δυνάμεις που ηταν αντίθετες με το αίτημα μας ,και οι Καλαβρυτηνοί και οι Διστομιώτες και οι απανταχού ΕΛΛΗΝΕΣ , θα βιώσουν για άλλη και φορά την ήττα και την θυσία.Από την άλλη τα οποιαδήποτε μέτρα της ΕΕ το επόμενο 2μηνο που διαφημίζουν θα έρθουν τα ΜΜΕ να τα πιστώσουν στον μεγάλο πολιτικό (ψηλο παιδί της Μασαχουσέτης τον λέει ο Φαήλος). Είναι τυχαίο ότι οι πλέον "επιφανείς" σχολιαστές-δημοσιογράφοι των ΜΜΕ αλλά και τα διάφορα στελέχη των "δεξαμενών σκέψης" προέρχονται από την αριστερά? Ολοι τους ερμηνεύουν και συνδέουν την παγκόσμια διακυβέρνηση (όχι την Παγκοσμιοποίηση ) με τον διεθνισμό της αριστεράς σκόπιμα η όχι .

  25. Στέργιος avatar
    Στέργιος 13/01/2011 11:31:31

    Ήταν να μη βγάλει 6% η Χρυσή Αυγή στην Αθήνα και 25% στις λαϊκές, πρώην ΠΑΣΟΚικές γειτονιές.

    Τώρα οι "οικονομικοί μετανάστες" έγιναν λαθρομετανάστες, θα χτιστούν προοδευτικοί φράχτες στον Έβρο με τις ευλογίες τής κ. Νταλάρα, ο ΓΑΠ επιδίδεται σε μιντιακούς ψευτο-λιονταρισμούς στο Ερζουρούμ και κάνουμε ότι τάχα ζητάμε και τις γερμανικές αποζημιώσεις.

    Τα ζέοντα προβλήματα τής Θράκης και του Αιγαίου δεν έχουν σημασία. Οι περιφερειακές επιχειρήσεις που έχουν ρημάξει εδώ και 20 χρόνια δεν έχουν σημασία, οι κάτοικοι τού Διστόμου και των Καλαβρύτων και του Χορτιάτη δεν εισακούγονται.

    Μόνο οι Αθηναίοι εισακούγονται από την ελληνική πολιτεία. Κυρίως όταν αυτοί είναι πρώην ΠΑΣΟΚτσήδες που ψήφισαν Χρυσή Αυγή.

  26. Χρίστος Κολιός avatar
    Χρίστος Κολιός 13/01/2011 16:16:14

    Για να θυμόμαστε όλοι...
    1997 Πρωτοδικείο Λιβαδειάς Απόφαση υπέρ των κατοίκων του μαρτυρικού Διστόμου.
    2000 Επιβεβαίωση της απόφασης από τον Άρειο Πάγο ( 11/2000)
    2002 Το γερμανικό δημόσιο ασκεί αμέσως ανακοπή (το 2002) και ισχυρίζεται ότι για να γίνει αναγκαστική εκτέλεση κατά των περιουσιακών του στοιχείων στην Ελλάδα απαιτείται η προηγούμενη άδεια του Υπουργού Δικαιοσύνης βάσει της διατάξεως 923 Κώδικα Πολιτικής Δικονομίας.
    Το Ελληνικό δικαστήριο κάνει δεκτή την ανακοπή και από τότε αναγκάζονται οι κάτοικοι του Διστόμου να αναζητήσουν το δίκιο τους στο εξωτερικό.

    Ερώτηση
    Από το 2002 όλες οι Ελληνικές κυβερνήσεις δεν θα μπορούσαν να έχουν βοηθήσει; Δεν θα αρκούσε η άδεια από τον υπουργό Δικαιοσύνης έτσι ώστε να προχωρήσουν οι κάτοικοι σε κατάσχεση των περιουσιακών στοιχείων της Γερμανίας στην Ελλάδα;
    Μήπως η τωρινή παρέμβαση της Κυβέρνησης γίνεται απλά για να βοηθηθεί η Γερμανία και όχι το μαρτυρικό χωριό;
    Είμαι πολύ σκεπτικός με το συγκεκριμένο ζήτημα...