#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/10/2010 18:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μόνος και Μάνος, μόνος και Ταύρος, Ντορομάνος;



Το έχουμε ξαναγράψει ότι μία από τις επικοινωνιακές προσπάθειες του ΠΑΣΟΚ είναι να εμφανίσει την «κεντροδεξιά» (όπως αυτοί την εννοούν) διχοτομημένη ή ακόμη καλύτερα τριχοτομημένη.

Στο πνεύμα αυτό, ο αγαπημένος της …στήλης…Pretenderis, φιλοξενούσε χθες Μάνο, Παυλόπουλο, Μηταράκη, Αλαβάνο, Πρωτόπαπα, Μαργαρίτη (Δημοκρατική Αριστερά). Μηταράκης και Μαργαρίτης σε άλλο στούντιο.

Ο Μάνος στη δική του εκδοχή περί χρηστής διοικήσεως, με την αβάντα του έξω από τα πράγματα για χρόνια, ο Παυλόπουλος σε ρόλο απολογητή της κυβερνητικής θητείας της ΝΔ και ο Μηταράκης στην εκπροσώπηση της νέας ιδεολογικής, πολιτικής και οικονομικής πλατφόρμας της ΝΔ. Τρεις εκφάνσεις, διαλυμένο το μαγαζί ήταν το concept,  επιμελώς σχεδιασμένο με βίντεο από το 2009, όπου υπουργοί της ΝΔ διέπραξαν το φοβερό έγκλημα να λένε ότι το έλλειμμα θα είναι στο 6%. Για τον πλουραλισμό του θέματος το βίντεο συνεχίστηκε με προεκλογικές ατάκες στελεχών του ΠΑΣΟΚ. Το μήνυμα απλό. Τα δύο κόμματα εξουσίας φταίνε, γυρίστε τους την πλάτη, μην πάτε να ψηφίσετε.

Που χάλασε το πράγμα; Στον πολύ καλό Μηταράκη, ο οποίος απόφυγε τα … δόκανα που του έστηνε ο έμπειρος Πρωτόπαπας και «πέρασε» τα μηνύματα της ΝΔ. «Δώστε παραδείγματα για την ανάπτυξη που λέτε» τον στρίμωξαν νόμιζαν.

«Κίνητρα για την οικοδομή στην οποία απασχολούνται δεκάδες επαγγέλματα…» ξεκίνησε να λέει και τον διέκοψαν…

Χάλασε επίσης στο εξαιρετικό αντιμνημονιακό επιχείρημα του Αλαβάνου, ο οποίος κέρδισε τουλάχιστον ένα 3% χθες. Για ανάχωμα στον Δημαρά ενδεχομένως. Ο Σγουρός δεν πάει καλά και θα δούμε πολλά.
Από το πρωί ψάχνω να διασταυρώσω το επιχείρημα Μάνου για 65.000 ευρώ μέσες μεικτές (;) αποδοχές στον ΟΣΕ και 85.000 στον ΗΛΠΑΠ. Τα νούμερα δεν προκύπτουν. Η εικόνα που έχω είναι ότι οι μισθοί είναι τουλάχιστον 20.000-30.000 χαμηλότεροι.

Τέλος για μία ακόμη φορά θα υπενθυμίσω στον ανυπέβλητο … οικοδεσπότη Γιάννη, ότι ακόμη υπάρχει ένα κόμμα με εκπροσώπους στη Βουλή και Ευρωβουλή, το οποίο ονομάζεται ΚΚΕ.

Συμπέρασμα: η ΝΔ έχει απώτατο παρελθόν (Μάνος), πρόσφατο παρελθόν, (Παυλόπουλος) αλλά κυρίως παρόν και μέλλον (Μηταράκης). Το να διατυπώνονται διαφορετικές απόψεις από 3 διαφορετικές γενιές δεν είναι σώνει και καλά κακό πράγμα.

Ο κύριος Μάνος δε, είναι για πολλά χρόνια όχι απλά εκτός ΝΔ, αλλά σφοδρός πολέμιος της. Το 2000 οι «Ταύροι» προσέφεραν τις υπηρεσίες τους στο εκσυγχρονιστικό ΠΑΣΟΚ σε μια οριακή εκλογική μάχη, μόνος ο Μάνος (με τον Ανδριανόπουλο, αλλά όχι «ταύρος»)  βρέθηκε έπειτα στη λίστα του Ψηφοδελτίου Επικρατείας επίσης του ΠΑΣΟΚ. Τώρα αν θυμάται μόνο τη θητεία του στο Υπουργείο Οικονομικών πριν 17 και πλέον έτη είναι δικαίωμα του.  Αν σήμερα διαγκωνίζεται με τους άλλους (γνωστοί και μη εξαιρετέοι) για το ποιος θα προσφέρει τις καλύτερες υπηρεσίες (για μια ακόμη φορά) στο ΠΑΣΟΚ είναι δική του επιλογή.

Η δική μας είναι η κοινωνική συμμαχία κατά του πασοκικού μνημονίου.

Μπορούμε να ζήσουμε και με διαφορετικές προσεγγίσεις στη ΝΔ του Σαμαρά.

Όσοι πάλι αισθάνονται ότι δεν καλύπτονται, ας προσχωρήσουν στους εν δυνάμει κυβερνητικούς εταίρους και στους λοιπούς υπερμάχους  της παρέμβασης του ΔΝΤ στη χώρα .

Καθείς εφ' ω ετάχθη...

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. man8os avatar
    man8os 19/10/2010 18:51:20

    Πολυ σωστος Μικρε Οδυσσεα, μπραβο.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ man8os 19/10/2010 21:14:13

      Να ΄σαι καλά Μάνθο. Σε χάσαμε από τα αθλητικά. Απουσίες και η χρονιά μόλις άρχισε χαχαχα

  2. sawas avatar
    sawas 19/10/2010 19:36:56

    Ο απαράδεκτος Μανος είναι Μανούλα στην κατευθυνόμενη στατιστική
    http://ra64.wordpress.com/2009/11/14/manos/

    ενώ μας λέει πως έχουμε 130000 εκπαιδευτικούς ξεχνάει να μας πει που ακριβώς και πιο ρόλο έχουν όλοι αυτοί!!!!!

    πχ 1: Τους διευθυντές τους υπολογίζει σαν εκπαιδευτικούς και όχι σαν γραμματείς.....ο αγράμματος

    πχ 2: Οι ωρομίσθιοι και οι αναπληρωτές είναι για ΟΛΟ τον Χρόνο εκπαιδευτικοί?

    Η απάντηση είναι Ναι αφού εξυπηρετούν τις φωτοβολίδες και τα πυροτεχνήματα του ΜΑΝΟΥ

    Να τελειώνουμε με τους αποτυχημένους θεωρητικούς

    • δημης avatar
      δημης @ sawas 19/10/2010 21:34:36

      Φίλε μου όχι μόμον αυτό επί υφυπουργίας του στο ΕΘΝΙΚΗΣ Παιδείας και Θρησκευμάτων σαν επιτροπή αναπληρωτών δεν ήξερε τί είναι οι αναπληρωτές!!!!
      Βέβαια για να μην τον αδικήσουμε υπήρξε πετυχημένος σαν ΑΛΑΤΙΝΗ...
      Τις επιδόσεις του τέλος στην μαγειρική δεν τις έχομε δοκιμάσει...

  3. lornion avatar
    lornion 19/10/2010 19:49:08

    Aλήθεια γιατί δεν ψηφίζουμε εμείς της διασποράς. Το ευρωπαικό δικαστήριο είπε πως παρανομείτε και σας καταδίκασε.Μας εδικαίωσε.λοιπόν γιατί δεν τραβάτε ένα νόμο που θα αποδίδει σε μας το αναφαίρετο δικαίωμάς μας; Μπας και φοβάστε πως τα μυαλά μας είναι καθαρά και επομένως ελεύθερα ;

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ lornion 19/10/2010 20:05:31

      @lornion

      Τους έλληνες ομογενείς δεν μπορούν εύκολα να τους διορίσουν, να τους επιδοτήσουν κλπ κλπ. Είναι πιο δύσκολο να αναπτύξουν πελατειακή σχέση με τους ομογενείς.

      Θραξ Αναρμόδιος

      • o παγωτατζής avatar
        o παγωτατζής @ Θραξ Αναρμόδιος 19/10/2010 20:53:48

        Aσε,άσε έχει πάρει τίποτα το αυτί σου για ΣΑΕ..Ελληνες είμαστε παντού,ανεξάρτητα από τή χώρα που ζούμε φίλε μου...

      • zonitis avatar
        zonitis @ Θραξ Αναρμόδιος 20/10/2010 13:43:13

        Το ΣΑΕ φιλε παγωτατζη συντονιζεται απο Ελλαδα, γι αυτο εχει αυτα τα χαλια. Αλλα οπως λεει ο Θρακας δεν μπορουν να μας βαλουν ευκολα στο χερι. Το μονο μεσο αμμεσης πιεσης που ειχαν καποτε ηταν η ανυποταξια. Τωρα με τους νομους για τους μονιμους κατοικους του εξωτερικου παει κι αυτο.

    • Yδροκερος avatar
      Yδροκερος @ lornion 19/10/2010 23:16:07

      Ο Παπανδρέου αν και δήθεν απόδημος βάζει τους Έλληνες απόδημους σε δεύτερη κατηγορία σε σύγκριση όχι με τους Ελληνες του εσωτερικού αλλά με τους κάθε λογής λαθροεποίκους που εποικίζουν ασταμάτητα την χώρα τις τελευταίες δεκαετείς και επιβάλλουν ένα είδος ιδιότυπης κατοχής μέσα στην χώρα με την ευλογία φυσικά και της Άγκυρας.
      θέλει να απελευθερώσει και την ν Ελλάδα από τους ίδιους τους Έλληνες για αυτό και προωθεί η κυβέρνησή του τον λαθρονόμο, την ελληνοποιήση κάθε είδους απρόσκλητου ασιατοαφρικάνου λαθροεισβολείς, την μεθοδευμένη αντικατάσταση του εργατικού δυναμικού της χώρας με αλλοδαπούς και την ακόμα πιό μεθοδευμένη αντικατάσταση του εκλογικού σώματος με ξένους.
      Σε αυτό δεν αποσκοπούσε ο λαθρονόμος;
      Στο να μη βγάζουν κυβέρνηση πιά οι Ελληνες αλλά οι μουσουλμάνοι λαθροέποικοι.Οι μουσουλμάνοι της Θράκης επίσης κατεβαινουν με αυτόνομο πολιτικό σχηματισμό ενώ οι Ελληνες του εξωτερικού αποκλείωνται από κάθε μορφή συμμετοχή ή πολιτικό σχηματισμό στα πολιτικά πράγματα της Ελλάδος.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ lornion 20/10/2010 01:17:16

      Διοτι ζειτε σε χωρες οπου οι σριστεριστικες ιδεες που κυκλοφορουν στην Ελλαδα θεωρουνται αστειες και αρα η ψηφος σας θα ειναι επηρεασμενη απο τις χωρες διαμονης και δε συμφερει τις "προοδευτικες" δυναμεις.
      Να σημειωσω οτι οι παλαιοτεροι θυμουνται οτι τις δεκαετιες του 70 και του 80 η ψηφος των μεταναστων Ελληνων ηταν παγιο αιτημα των αριστερων γιατι υπολογιζαν οτι θα παρουν αρκετες αφου υποτιθεται οτι τους εστειλε στα "σκλαβοπαζαρα της Ευρωπης" η δεξια.
      Οι εποχες ομως αλλαζουν και τωρα ξερουν οτι η ψηφος των Ελληνων του εξωτερικου θα ειναι "αντιδραστικη" οποτε τωρα λενε οτι δεν εχουν δικαιωμα "ανθρωποι που δεν ζουν στη χωρα της οποιας θα εκλεξουν τη κυβερνηση".

    • Liberty avatar
      Liberty @ lornion 20/10/2010 13:34:13

      Αν δεν κάνω λάθος το Πασοκ εμπόδισε να περάσει το σχετικό νομοσχέδιο που πρότεινε η κυβέρνηση Καραμανλή. Προφανώς δεν τους συμφέρει να ψηφίζουμε και εμείς.

  4. Yδροκερος avatar
    Yδροκερος 19/10/2010 20:01:04

    @lornion ακριβώς φοβούνται την ψήφο σας ότι θα είναι καταδίκη για τις αφελληνιστικές πολιτικές που ακολουθούν, πολιτικές εξαθλίωσης και ισοπέδωσης του ελληνικού λαού ενώ αντίθετα με τον λαθρονόμο προωθούν την ψήφο των απρόσκλητων λαθροεποίκων ασιοαφρικανών μουσουλμάνων ώστε κυβέρνηση να μην βγάζουν πλέον οι Έλληνες αλλά οι μουσουλμάνοι Πακιστανοί , οι Μπαγκλεντισιανοί και οι Νιγηριανοί.

  5. ΑΥΓΕΡΙΝΟΣ Κ.Χ. avatar
    ΑΥΓΕΡΙΝΟΣ Κ.Χ. 19/10/2010 20:01:57

    Και να φανταστείς ότι ο Πρετεντέρης, αν κι ιδεολογικός αντίπαλος, είναι ο μόνος "σοβαρος" του στρατοπέδου ΠΑΣΟΚ-MEGA, εν αντιθέση των Καψή, Ιορδάνη Πασοκόπουλο, Τρέμη κτλ.

    Μπορεί να υποστηρίζει κάτι, αλλά δεν είναι στον κόσμο του. Τους χτυπάει το καμπανακί οτι δεν πάνε κάλα (κι από ΤΑ ΝΕΑ) αλλά είναι σε τέτοιο πανικό στο Μαξίμου που δεν ακούνε τίποτα ! ! ! Από τις εσωκομματικές τότε, του ΠΑΣΟΚ είχε ταχθεί με τον Βενιζέλο, γιατί θεωρούσε τον ΓΑΠ παιδική χαρά, αλλά δεν τον άκουσαν, έπεσε έξω; Ο Βενιζέλος θα υπέγραφε τέτοιο μνημόνιο άραγε; (δεν πιστεύω που το λέω, αλλά εκεί μας κατάντησαν!)

    Κάνει ό,τι μπορεί να μαζεψει τα ασημάζευτα, εξου κι επιλογή του πάνελ. Τι άλλο να κάνει ο Ανθρωπος, άν εκεί στο ΠΑΣΟΚ πάνε για βατερλώ και από την άλλη μιλάνε για "μέτρα για την ανεργία" για κλάματα!

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ ΑΥΓΕΡΙΝΟΣ Κ.Χ. 19/10/2010 21:10:22

      Ο Τσιμας?

  6. αντισταση avatar
    αντισταση 19/10/2010 20:05:03

    Akoyste ki ayto paidia
    http://www.youtube.com/watch?v=MaFInIi6nSQ

  7. Γιώργος Γκ. avatar
    Γιώργος Γκ. 19/10/2010 21:01:56

    Μικρέ Οδυσσέα Μπράβο σου . Φαίνεται ότι δεν είσαι πια μικρός.Μεγάλωσες!!!!!

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Γιώργος Γκ. 19/10/2010 21:07:32

      xaxaxaxa όπως στην κρίση του 1929 στην Αμερική που τα απιδιά ωρίμαζαν γρήγορα

      • Μικρός Οδυσσέας avatar
        Μικρός Οδυσσέας @ Μικρός Οδυσσέας 19/10/2010 21:13:01

        τα παιδιά΄εννοώ, η απιδιά (!!!) είναι άλλο

  8. LG avatar
    LG 19/10/2010 21:16:36

    το 2000 ο Μάνος στήριξε Καραμανλή

  9. anonymos avatar
    anonymos 19/10/2010 23:35:44

    Μανος ο περιφερόμενος στα κόμματα για μια θεσούλα. Μηδενική απήχηση στην κοινή γνώμη

  10. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 19/10/2010 23:39:51

    Όσες φορές κι αν δοκίμασε να κατεβάσει όλο το νεοφιλελεύθερο σκυλολόι, απέτυχε παταγωδώς. 0,70% ήταν η πιο πρόσφατη "επιτυχία" του, στις ευρωεκλογές με τη "Δράση". Στις εθνικές εκλογές του Σεπτεμβρίου δεν τόλμησε να κατέβει καν, αφού δεν μπορούσε να σχηματίσει συνδυασμούς. Έστελνε εξέχοντα στελέχη του (Κοντογιαννόπουλος, Βερέμης, Μπουτάρης και άλλοι) σε πόλεις της περιφέρειας για να διοργανώνουν σουαρέ προσέλκυσης υποψηφίων, αλλά μιλούσαν ενώπιον... κενών καθισμάτων!

  11. ammos-mpaliagaios avatar
    ammos-mpaliagaios 20/10/2010 00:35:09

    Kύριοι,γιατί ασχολείσθε με τον Μάνο ,μόνος Μάνος .Ο Μάνος ο οποίος ειναι ο κάκιστος αποτυχημένοςεπιχειρηματίας που έβγαλε η Ελλάδα.ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΡΧΗΣ ΤΗΣ ΑΛΑΤΙΝΗΣ.Την εριξε εξω και την πούλησε μπίτ παρά και μας κάνει μαθήματα οικονομικής πολιτικής το αποτυχημένο εξαπτέρυγο του ΠΑΣΟΚ ΑΥΤΌς ΚΑΙ Ο Αλλος ηλίθιος ΑΝΔΡΙΑΝΌΠΟΥΛΟς ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟΥ νεοφιλευθερισμού ψάχνονται εναγωνίως να βρούν στέγη.Θα ειναι λυπηρό να τους καλέσει Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΤΟΥΣ ΡΙΨΑΣΠΙΔΕΣ που προσεταιρίστηκαν το ΠΑΣΟΚ για μια ηλίθια υπουργοποίηση ξεφτιλίζωντας μια παράταξη που τους ανέδειξε.