#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/09/2009 18:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μόνοι τους πλέον Βαρδινογιάννης – Λάτσης στα καύσιμα

 



Κίνηση ματ που τον ισχυροποιεί στην εγχώρια αγορά κι όχι μόνο,  έκανε ο Όμιλος Βαρδινογιάννη με την εξαγορά όλου του δικτύου πρατηρίων της πολυεθνικής  Shell. Το τίμημα είναι περίπου 220 εκατ. ευρώ και δίνει τη δυνατότητα στη ΜΟΤΟΡ ΟΙΛ του Ομίλου  Βαρδινογιάννη να αποκτήσει ένα τεράστιο δίκτυο εμπορίας και διακίνησης καυσίμων. Αγοράζει αποθήκες 137.000 τ.μ. σε διάφορες πόλεις ενώ αποκτά και έλεγχο στο 49% της εμπορίας αεροπορικών καυσίμων με το 51% να μένει στη Shell. Ο Όμιλος Βαρδινογιάννη εξαγοράζει επίσης έναντι 26,5 εκατ. ευρώ το τμήμα υγραερίου της πολυεθνικής εταιρείας.

 

Πλέον η μάχη του ανταγωνισμού ανάβει για τα καλά αν υπολογιστεί ότι πριν μερικούς μήνες τα Ελληνικά Πετρέλαια (Όμιλος Λάτση) είχαν εξαγοράσει το δίκτυο της BP. Έχουμε δηλαδή δύο κολοσσούς και μερικές περιφερειακές εταιρείες.

 

Ενδιαφέρον είναι όμως και το γεγονός ότι από την Ελλάδα φεύγουν η μία μετά την άλλη οι μεγάλες πολυεθνικές ενώ ούτε και η Gazprom που είχε εκδηλώσει ενδιαφέρον δε φαίνεται να βρίσκει το δρόμο για τη χώρα μας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. vas avatar
    vas 24/09/2009 18:40:34

    ευτυχώς που θα βγεί ο γιωργάκης και θα τους κάνει ντα

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 24/09/2009 18:43:12

    πλάκα έχει ο Βαρδινιογιάννης... Φτιάχνει δίχτυα, τα πουλά, φτιάχνει άλλα, τα πουλάει, μερικά τα ξαναπουλάει, μετά αγοράζει άλλα... Μου θυμίζει τον Κοντομηνά, λιγάκι, αν και σε άλλο (φαινομενικά) κλάδο.

    ε και ο Κοπελούζος έχει φιλοδοξίες, ή του πέρασαν? Για τον Μελισανίδη πάλι τι να πω... τον ανκηρυξαν και επιχειρηματία του αιώνα.

    Μην ακούσω παράπονα για στημένες τιμές στα βενζινάδικα... όλοι οι εμπλεκόμενοι είναι νεοφιλελεύθεροι υπέρμαχοι της ελέυθερης αγοράς.

    • tiramola avatar
      tiramola @ archaeopteryx 24/09/2009 19:36:20

      Δεν απορείς αρχαίε πως γίνεται να ανάβει ο ανταγωνισμός όταν οι ανταγωνιζόμενοι γίνονται διαρκώς και πιο λίγοι?
      ......
      Εκεί που πραγματικά θα πέσουν οι τιμές στο ναδίρ είναι όταν θα μείνει ένας....

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ tiramola 24/09/2009 19:45:53

        τι να σου πω... λέω να σκίσω τα βιβλία μου όλα.

        όταν έβλεπα τον Λάτση να αγοράζει τις πρώτες του τράπεζες εδώ, έλεγα "μα πως είναι δυνατόν να πληρώνει τόσα πολλά". Στο σχολείο δεν με έμαθαν το acquisition premium για monopoly creation with governmental subsidy through price protection from State monopoly... Μόνο στην Ελλάδα(;)

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ tiramola 25/09/2009 00:01:05

        Αρχαίε, κάτι τέτοιο δεν ήταν και η ΟΑ; Προς το πιο μπαταχτσίδικο όμως.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ tiramola 25/09/2009 08:08:22

        και η ΟΑ και ο κλάδος της υγείας, και αν οι τληπεικοινωνίες και ο ηλεκτρισμός δεν ήταν τόσο εντάσεως κεφαλαίου, και αυτά έτσι θα ήταν. Δεν είναι τυχαίο που είμαστε όπως είμαστε... Ανάγεται στις συναλλακτικές συνήθεις του Σουλτάνου, των φαναριωτών και των κοτζαμπάσηδων... δεν έχω άλλη εξήγηση.

  3. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 24/09/2009 19:14:42

    Τι ποσοστό έχει στα ΕΛΠΕ ο Λάτσης;

  4. t avatar
    t 24/09/2009 19:28:29

    Η Paneuropean, Λάτσης, εμφανίζεται να κατέχει στα ΕΛΠΕ ποσοστό 36,014%, έναντι 35,48% του Δημοσίου

    • Κασσάνδρα avatar
      Κασσάνδρα @ t 24/09/2009 23:12:12

      μάλιστα ωραία πράγματα τους έφταιγε που ήταν κρατικό, τώρα μας τσούζει με την κατάσταση που έχει διαμορφωθεί.

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/09/2009 22:35:39

    Ολα καυσοξυλα !!!

    ΠΠ

  6. mias kai perasa.... avatar
    mias kai perasa.... 24/09/2009 23:43:43

    Ο λόγος που φεύγουν οι μεγάλες εταιρίες και... απορώ που δεν το γνωρίζεται..., είναι γιατί δεν τους επιτρέπεται να έχουν δικά τους διυλυστήρια στην Ελλάδα και πρέπει υποχρεωτικά να αγοράζουν από τα Ελληνικά πετρέλαια.(κερδίζει όποιος βρει σε ποιόν ανήκουν ποιός του τα πολύλησε και πότε).
    Από την στιγμή που δεν μπορούν να δώσουν δικές τους τιμές και είναι υποχρεωμένοι να αγοράζουν όσο και οι άλλοι τι να το κάνει η shell? να κάθεται να κάνει ανταγωνισμό με τιμές πλαφόν?
    Τα κατάφεραν τα δεξιά παιδιά και κάνανε και το πετρέλαιο μονοπώλειο... αλλά μην στεναχωριέστε εμέις θα το πληρώσουμε... και όπως πάντα φταίει ο ΓΑΠ

  7. Wolverine avatar
    Wolverine 24/09/2009 23:55:34

    Πέρα από τη πλάκα είναι ανησυχητικό ότι BP, Shell φεύγουν από την Ελλάδα, μήπως πιστεύουν ότι μετά από λίγο χρόνο θα τα πάρουν πίσω έναντι πινακίου φακής λόγω κάποιας οικονομικής καταστροφής;

    • Orestios avatar
      Orestios @ Wolverine 25/09/2009 00:03:30

      Ή μιας εθνικής καταστροφής?

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Orestios 25/09/2009 08:09:25

        Ο θρίαμβος της Aramco

  8. Helmut avatar
    Helmut 25/09/2009 10:36:33

    Καλά, μην ξεχνάμε ότι BP και SHELL είχαν καταδικαστεί σε τσουχτερά πρόστιμα από την Επιτροπή Ανταγωνισμού για καρτέλ... Τότε είχαν προειδοποιήσει ότι θα έφευγαν από την Ελλάδα αν δεν ακυρωνόταν τα πρόστιμα και απ'ότι φαίνεται έκαναν πράξη τις "απειλές" τους.

    Προφανώς πείστηκαν και οι 2 ότι Λάτσης και Βαρδινογιάννης έχουν ισχυρούς μοχλούς πίεσης και αποδέχτηκαν "an offer they can't refuse"

    Στο μεταξύ οι προσφυγές και οι εφέσεις πέφτουν σύννεφο και βάζω στοίχημα ότι δεν θα εισπραχτούν ποτέ τα πρόστιμα... Θυμίζω ότι μιλάμε για 30 εκατ. € και 19,6 εκ. € σε BP και SHELL αντίστοιχα -ενώ η αρχική εισήγηση της Επ. Αντ/μου που χρονολογείται από το... 2005 πρότεινε... 107 εκατ. € συνολικά πρόστιμο (από 50 εκατ. και κάτι ψηλά στην κάθε εταιρεία...)

    Για την BP πάμε από αναβολή σε αναβολή ενώ η εταιρεία πέτυχε πρωτοφανή αναστολή της πληρωμής του προστίμου έως ότου εκδικαστεί η ένσταση -αν το καταφέρετε εσείς ποτέ αυτό με πρόστιμο να μου σφυρίξετε..

    Τώρα πως ο συντάκτης σας εκτιμά πως με αυτές τις εξελίξεις ο ανταγωνισμός στον κλάδο θα πάρει φωτιά, πραγματικά απορώ...

  9. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 25/09/2009 12:22:19

    άντε, θα πω άλλη μια κακία... ένας από τους δύο επιχειρηματίες, έχει κατά καιρούς και θεματάκια cash flow. Τώρα θα λυθούν, θα χρεώνει ό,τι θέλει.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 25/09/2009 12:47:19

      Εχει να κανει leverage τα πρατηρια που θα γινει της π....ας.

      Τραπεζα εχει, μια η αλλη θα του ερθει. Αρχοντας ρε Αρχαιε.

      Κατσε να του βαλουν ταμειακες, και θα δεις γελια !...


      ΠΠ

    • ataktos avatar
      ataktos @ archaeopteryx 25/09/2009 14:12:42

      O πατέρας μου χθες το γεγονός αυτό ονόμασε φασιστική δημοκρατία ,λες να μην έχει δώσει αλήθειας