#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/01/2013 09:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μόνιμο το χαράτσι των μεγάλων αυτοκινήτων και των... πισινών



Μόνιμος γίνεται πλέον ο φόρος πολυτελούς διαβίωσης για όσους έχουν την… ατυχία να διαθέτουν αυτοκίνητο άνω των 1.900 κ.ε., πισίνα, σκάφος αναψυχής ή αεροσκάφος. Ο φόρος που θα ξεκινήσει να επιβάλλεται από το 2014 προβλέπει μεταξύ άλλων:

Για τα αυτοκίνητα από 1.929 έως 2.500 κυβικά ο φόρος ανέρχεται στο 5% της αντικειμενικής δαπάνης (τεκμήριο διαβίωσης). Για τα αυτοκίνητα από 2.501 κυβικά και άνω ο φόρος θα υπολογίζεται με συντελεστή 10% επί του τεκμηρίου διαβίωσης. Από την επιβολή του φόρου πολυτελούς διαβίωσης εξαιρούνται τα επιβατικά αυτοκίνητα ιδιωτικής χρήσης με παλαιότητα άνω των 10 ετών από το έτος πρώτης κυκλοφορίας τους στην Ελλάδα, καθώς και τα επιβατικά αυτοκίνητα ιδιωτικής χρήσης αναπήρων, τα οποία απαλλάσσονται από τα τέλη κυκλοφορίας.

Μεγάλοι χαμένοι από το νέο φόρο πολυτελείας είναι εκείνοι που απέκτησαν το νέο τους ΙΧ μετά την 1/11/2010 καθώς τα τέλη κυκλοφορίας υπολογίζονται βάσει των ρύπων ενώ τα τεκμήρια είναι ιδιαίτερα υψηλά. Ειδικότερα πάρα πολλά 2λιτρα αυτοκίνητα κατέβαλλαν για τέλη κυκλοφορίας έως και 151 ευρώ εξαιτίας των χαμηλών εκπομπών ρύπων. Πλέον με το νέο φόρο θα καταβάλλουν επιπλέον 440 ευρώ κάθε χρόνο. Αντίστοιχα κάποιος που απέκτησε ένα 3λίτρο αυτοκίνητο με ετήσια τέλη κάτω των 300 ευρώ θα επιβαρυνθεί με 1.780 ευρώ κάθε χρόνο.

Στα ιδιωτικά σκάφη αναψυχής ο φόρος θα επιβάλλεται με συντελεστή 10% επί των προβλεπόμενων ποσών των τεκμηρίων διαβίωσης. Δεν λαμβάνεται υπόψη η δαπάνη για την αμοιβή του πληρώματος. Από την επιβολή του φόρου πολυτελείας εξαιρούνται τα μηχανοκίνητα σκάφη ανοιχτού τύπου, ταχύπλοα ή μη ολικού μήκους μέχρι 6 μέτρα.

Στις πισίνες εσωτερικές και εξωτερικές. Ο φόρος θα επιβάλλεται με συντελεστή 10% επί του ποσού του τεκμηρίου διαβίωσης.

Στα αεροσκάφη, ελικόπτερα και ανεμόπτερα. Ο φόρος πολυτελείας υπολογίζεται με συντελεστή 10% επί του ποσού του τεκμηρίου διαβίωσης.

Επίσης, επιβάλλεται έκτακτη εισφορά από 6% έως 10% για τα έτη 2012-2015 επιβάλλεται στα γραφεία ή υποκαταστήματα αλλοδαπών επιχειρήσεων οποιουδήπoτε τύπου ή μορφής, ασχολούμενα αποκλειστικά με την εκμετάλλευση, ναύλωση, ασφάλιση, διακανονισμό αβαριών, μεσιτεία αγοραπωλησιών ή ναυπηγήσεων ή ναυλώσεων ή ασφαλίσεων πλοίων με ελληνική ή ξένη σημαία πάνω από 500 κόρους ολικής χωρητικότητας.

Οι νέοι φόροι προκαλούν ταραχή στην κυβέρνηση καθώς δεν είναι λίγοι εκείνοι που κατηγορούν το υπουργείο Οικονομικών ότι αιφνιδίασε τους πάντες και έφερε τους φόρους αυτούς ενταγμένους στις Πράξεις Νομοθετικού Περιεχομένου που θα ψηφιστούν τη Δευτέρα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. oddlabs avatar
    oddlabs 14/01/2013 09:31:00

    να μπει φόρος και στα τηλεκατευθυνόμενα

  2. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 14/01/2013 09:33:27

    Τι μπορεί να σχολιάσει κάποιος; Γιατί να κάνει Έλληνας ή αλλοδαπός οποιαδήποτε επένδυση όταν γνωρίζει ότι το ελληνικό κράτος εκτός από μπαταχτσης είναι κι απατεώνας; Κάθε φορά που θα χρειάζεται χρήματα θα επιβάλλει κάποια έκτακτη εισφορά. Δε μιλάμε βέβαια για τις παγίδες που στήνει στους πολίτες. Όλο και καλύτερα ..

  3. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 14/01/2013 09:40:58

    Τελικά δε θα τη γλυτώσουμε ,θα μπεί φόρος και...στους πισινούς!

    Τέλος ...ανακύκλωσης ,ή κάτι τέτοιο!

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ ΣΤΕΛΙΟΣ 14/01/2013 11:47:33

      Πρίν μπεῖ ὁ φόρος,νά βάλουμε φελλούς...

  4. ΒΑΛΛΟΜΕΝΟΣ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ avatar
    ΒΑΛΛΟΜΕΝΟΣ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ 14/01/2013 09:46:06

    ΟΤΑΝ ΘΑ ΠΑΡΑΔΟΘΟΥΝ ΟΙ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΔΙΑΚΟΠΗ Η ΗΛΕΚΤΟΔΟΤΗΣΗ ΤΩΝ ΟΙΚΙΩΝ, ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΝΟΣΗΡΑ ΜΥΑΛΑ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΤΟ........ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΕΣ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΔΗΜΟΚΚΡΑΤΙΑΣ ΟΤΑΝ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΖΑΤΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ 2.ΟΟΟcc+ , ΜΕ ΜΕΙΩΜΕΝΟΥΣ ΔΑΣΜΟΥΣ, ΑΥΤΑ ΕΙΧΑΤΕ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΣΑΣ;

  5. Kostas avatar
    Kostas 14/01/2013 09:51:18

    Απλα τα ελάχιστα εναπομείναντα πενταετίας και πανω μεγάλου κυβισμού θα φορέσουν βουλγαρικές πινακίδες, δεν υπαρχει λογική χαμένος μόνο θα βγεί το κράτος !!

    • Elena avatar
      Elena @ Kostas 14/01/2013 10:37:27

      Αυτό το να βρίσκει πάντα "εναλακτικές" στην κάθε περίπτωση που στριμώχνεται ο Ελληνας είναι φοβερό |||

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Elena 14/01/2013 11:50:08

        Δεν είναι καθόλου "φοβερό", φίλε μου. Είναι ΝΟΜΟΤΥΠΗ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ, απολύτως αυτονόητη από έναν "ορθολογικό καταναλωτή" σε ένα (νεο)φιλελεύθερο περιβάλλον.

        Οι νεοφιλελεύθεροι φορομοπήχτες, ας το πάρουν χαμπάρι: ή "ελεύθερη αγορά" θα έχουμε, ή Σοβιέτ. Και όσο έχουμε (τυπικά έστω) ακόμη το πρώτο, κάθε "ορθολογικός καταναλωτής" θα κάνει ό,τι περνάει από το χέρι του για να αντισταθεί στις προσπάθειες πλαγίας επιβολής του δεύτερου.

        • akenaton avatar
          akenaton @ Αυριανιστής 14/01/2013 13:13:33

          Ο φιλελευθερισμός και η υψηλή φορολογία είναι όροι ασύμβατοι αγαπητέ αυριανιστή. Μην τα κάνουμε όλα τουρλουμπλούκι εξικνούμενοι από τον φανατισμό και την αντιπαλότητά μας για μια ιδεολογική τάση. Ο όρος "φορομπήχτης (νεο)φιλελεύθερος" που χρησιμοποιείτε, έχει ανάλογο ανεκδοτολογικό ενδιαφέρον με τον παλαιότερο όρο "αλβανος τουρίστας" και προκαλεί μονάχα γέλιο.

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ akenaton 14/01/2013 13:19:53

            Το γέλιο το προκαλούν οι πράξεις και οι αποφάσεις, αγαπητέ. Όχι οι χαρακτηρισμοί. Και οι πράξεις και οι αποφάσεις, από άλλους λαμβάνονται. Όχι από "εμάς". Όσο για το αν αποτελούν μια σοβιετικού τύπου εκδοχή του νεοφιλελευθερισμού, άσε καλύτερα να κριθεί από το περιεχόμενο των ιδίων των πράξεων. Γιατί, στην κατεχόμενη χώρα της φαιδράς πορτοκαλέας, το κατάφεραν και αυτό: να καταστήσουν συμβατότατες δύο φαινομενικώς ασύμβατες έννοιες.

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ akenaton 14/01/2013 13:25:07

            Εγώ πάντως δεν σου κρύβω ότι, αν είχα αυτοκίνητο "υψηλού" -1929 κ.εκ., τρομάρα τους!- κυβισμού, θα έκανα ό,τι νομότυπο θα περνούσε από το χέρι μου προκειμένου να γλιτώσω τη σοβιετικού τύπου υπερφορολόγηση της χρήσης του. Θα μου κόστιζε όσο ένα ταξιδάκι στη Βουλγαρία άπαξ ετησίως. Και, μια και δεν είμαι κάτοικος βορείου Ελλάδος για να το κάνω ημερήσια εκδρομή, θα το συνδύαζα με ένα τριήμερο στα καταπληκτικά λουτρά-χαμάμ του Αγκίστρου Σερρών...

          • akenaton avatar
            akenaton @ Αυριανιστής 14/01/2013 15:06:30

            Αυτοί που παίρνουν τέτοιες οριζόντια φορομπηχτικές αποφάσεις απλά δεν είναι φιλελεύθεροι. Τελεία.
            ΥΓ. Φοβερά τα λουτρά στις Σέρρες, δοκιμάστε και το προσφερόμενο μασσάζ, σας το συστήνω.

          • ΧΑΡΗΣ avatar
            ΧΑΡΗΣ @ akenaton 14/01/2013 18:41:53

            1+++++++++++++++++++++++

  6. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 14/01/2013 11:55:56

    Πρέπει νά τό πάρουμε ἀπόφαση,τό Κράτος ἀντί νά στέκεται δίπλα στόν πολίτη,ἀπό δῶ καί μπρός θά τόν κυνηγάει ἀνηλεῶς!
    Γιά νά πιάσει τούς φοροδιαφεύγοντες θά ξεπαστρέψει κι ὅλους τούς νοικοκυραίους..Καί πού θά ζοῦμε καί θά ἀναπνέουμε,βάρος θά εἴμαστε καί στόχος...

  7. ΝΙΚΟΣ ΜΑΡΙΝΑΚΗΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ ΜΑΡΙΝΑΚΗΣ 14/01/2013 12:52:23

    Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΗΤΗ. ΑΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΑΡΑΔΩΣΟΥΝ ΤΑ ΑΚΙΝΗΤΑ ΣΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΣΠΡΑΤΕΙ ΤΟ ΧΑΡΑΤΣΙ Ή ΤΟ ΦΟΡΟ ΚΑΤΟΧΗΣ? ΑΝ ΠΑΡΑΔΩΣΟΥΝ ΤΑ Ι.Χ. ΑΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΣΠΡΑΤΕΙ? ΚΑΙ ΡΩΤΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΕΟ Ι.Χ. 2.000 κ. εκ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΤΕΛΗΣ ΤΟΤΕ Η ΖΩΗ ΜΟΥ , ΕΝΩ ΑΝΑ ΕΙΝΑΙ 8 ΕΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΤΕΛΗΣ?
    ΗΜΑΡΤΟΝ !!!

  8. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 14/01/2013 13:55:14

    Απο τη στιγμή που νομίσω ότι χρειάζομαι αυτοκίνητο 2000 κυβικών (και δεν μου αρκούν τα 1300 που έχω), απο τη στιγμή που δεν μου αρκεί η δημοτική πισίνα (ή του αθλητικού συλλόγου μου) και θέλω ιδιωτική στο σπίτι μου, πρέπει να πληρώσω κάτι παραπάνω απ' ότι πλήρωνα πρίν.
    Διότι ξοδεύω πιό πολλά ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΑΓΑΘΑ κατά κεφαλήν: Καταλαμβάνω μεγαλύτερο δημόσιο χώρο, ρυπαίνω περισσότερο τον αέρα, καταναλώνω πιό πολλούς υδάτινους πόρους, χρησιμοποιώ πιό πολύ το δημόσιο αποχετευτικό σύστημα,"εισάγω" πιό πολλά καύσιμα...
    Τίποτε δεν ξοδεύεται δωρεάν. Απλώς είναι βολικό να φορτώνουμε σε άλλους - κυρίως στους απογόνους μας - τις συνέπειες της δικής μας κατανάλωσης.
    Πληρώνοντας πιο πολλά, έχουμε κίνητρο να γινόμαστε πιό λιτοί. Και η λιτότητα είναι καλό πράγμα, είναι αρετή. Αρκεί να μην επιβάλλεται σε λάθος ανθρώπους, σ' αυτους που ήδη είναι λιτοί. Εξ ανάγκης ή εκ φύσεως.

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ Ο Θείος 14/01/2013 22:04:33

      + 100000000000000000

    • T.V avatar
      T.V @ Ο Θείος 15/01/2013 16:35:47

      Πολυ σωστο,! Το ιδιο λεω και για τους χοντρους, εγω για παραδειγμα ειμαι αδυνατος γιατι να εχω ιδια φορολογια με εναν χοντρο. Αυτός μπορει να καταναλωνει 10 αρνια, 7 κατσικια, 5 γουρουνια και 3 βοδια το χρονο απο κρεας ενω εγω μονο 2 αρνακια ετησιως. Αυτός μπορει να καταναλωνει 1 τονο ζυμαρικα τον χρονο ενω εγω μονο 25 κιλα, αυτος μπορει να πινει 750 λιτρα νερο το χρονο ενω εγω μονο 100. Γιατι δηλαδη να εχουμε ιδια φορολογια απο την στιγμη που αυτός επιβαρυνει την γη καταναλωνοντας περισσοτερους πορους;

    • kostadon1993 avatar
      kostadon1993 @ Ο Θείος 16/01/2013 11:00:21

      Ενώ αν κάποιος έχει 10 αυτοκίνητα χαμήλοτερου των 1929 κυβισμού δεν ρυπαίνει; Κι αν αυτός που έχει αυτοκίνητο 2500 κυβικών έχει βάλει γκάζι;
      Τι εξυπνάδες είναι αυτές που γράφεις;

  9. Κογξ Ομ Παξ avatar
    Κογξ Ομ Παξ 14/01/2013 14:03:49

    Έχω ένα ΙΧ 2000cc 8χρονών, και μου το παίρνουν μόνο για απόσυρση.
    Παρακαλώ τον καθηγητή και Υπουργό Στουρνάρα να το δεχθεί ως
    προσφορά.
    Συνεχίστε το θεάρεστο έργο σας, σίγουρα θα βρείτε κι άλλους
    τρόπους να χτυπήσετε την μεσαία τάξη.
    Μερικές ακόμα σαν την τελευταία δημοσκόπηση να δείχνουν
    μπροστά την ΝΔ, (μα τόσο ηλίθιοι είμαστε) και θα σας πώ
    εγώ τι εστί βερύκοκο.

  10. Χριστίνα avatar
    Χριστίνα 14/01/2013 14:14:49

    Εφόσον η αφορά φορολογείται απο την πηγή (λέμε τώρα :P αυτό για εμάς που δεν έχουμε θείο στη Κορώνη) για πιο λόγο θα πρέπει να πληρώνει κάποιος φόρο για την κατοχή; Δεν κατάλαβα ποτέ αυτή τη λογική.
    Φόρος επι της συντηρήσεως δεκτός και αυτός βάση εισοδηματικών κριτηρίων και αντικειμενικών ουτως ώστε να πιάσει το εισόδημα .
    Οχι ότι διαθέτω πισίνα και πολυτελές αυτοκίνητο αλλά αυτοί που τα διαθέτουν δεν πρόκειται να πληρώσουν αρα ποιον δουλεύουν;
    Βέβαια κανένας φόρος δεν έχει λογική αλλά λέμε για να λέμε μήπως και κανείς που γράφει (όχι το κόσμο στα παλιά του τα παπούτσια) τους νόμους δει (sic)
    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάνουν τα αδύνατα δυνατά να μας πείσουν ότι όχι μόνο IQ ραδικιού έχουν αλλά έχει φτάσει και η εγκεφαλική τους θερμοκρασία σε τιμές Νοτίου Πόλου ...

    • ΝΙΚΟΣ ΜΑΡΙΝΑΚΗΣ avatar
      ΝΙΚΟΣ ΜΑΡΙΝΑΚΗΣ @ Χριστίνα 14/01/2013 14:22:34

      ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕΓΑΛΟ ΠΛΟΥΤΟ ΤΟΝ ΕΧΟΥΝ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΩΝ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΕ. ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΞΥΠΝΟΥΣ ΦΟΡΟΜΠΗΧΤΕΣ ΜΕ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΚΑΙ ΝΕΟΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΙΚΗ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ

      • Χριστίνα avatar
        Χριστίνα @ ΝΙΚΟΣ ΜΑΡΙΝΑΚΗΣ 14/01/2013 16:57:29

        Αρα εκ του πονηρού και δια της εις άτοπον απαγωγής ..
        Δεν μπορούμε να βάλουμε λεφτά απο αυτούς που τα έχουν άρα ας τα πάρουμε πάντα απο τα γνωστά θύματα μισθωτούς και συνταξιούχους .
        Δεν λέω αγρότες γιατί άκουσα κάτι στην
        ΤηλεΒλακεία και με έπιασε πονοκέφαλος και μια ακατανίκητη επιθυμία να την πετάξω απο το μπαλκόνι. 500 ευρώ λέει εισόδημα και 12,5 εκατ στο εξωτερικό ...ΟΧΙ δεν είναι όλοι έτσι αλλά είπαμε.....

        • Χριστίνα avatar
          Χριστίνα @ Χριστίνα 14/01/2013 19:52:53

          οκ λαθος επαγωγή πω ο κακός δαιμων ζητώ συγνώμη

  11. ΝΙΚΟΣ ΜΑΡΙΝΑΚΗΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ ΜΑΡΙΝΑΚΗΣ 14/01/2013 14:20:21

    ΑΦΟΥ ΞΟΔΕΥΕΙΣ ΑΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΠΝΕΕΕΙΣ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙΣ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΓΙΑ ΤΟΥΤΟ ΜΙΑ ΩΡΑΙΑ ΠΡΩΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΡΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ ΝΙΚΟΣ ΜΑΡΙΝΑΚΗΣ 14/01/2013 14:27:13

      Άλλο αναπνοή, άλλο εξάτμιση.
      Άλλο βαλβίδα κυλίνδρου, άλλο βαλβίδα καρδιάς.
      Εξ άλλου, όλοι οι άνθρωποι χρειαζόμαστε ίδια περίπου ποσότητα οξυγόνου.
      Ένα αυτοκίνητο 2000 κυβικών καταναλώνει τριπλάσιο οξυγόνο απο ένα 1300άρι.
      Η απλή λογική και οι αριθμοί δεν λένε ψέμματα.
      Συχνά τα ισοπεδώνουμε όλα για να καλύπτουμε τα διαφορετικά συμφέροντα και την ανισότητα...

      • nikos avatar
        nikos @ Ο Θείος 14/01/2013 17:30:20

        ΤΟΤΕ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΜΕ 50ΑΡΙΑ ΠΑΠΑΚΙΑ Ή ΜΕ ΤΑ ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΟΠΩΣ ΟΙ ΚΙΝΕΖΟΙ . ΔΗΛΑΔΗ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΟΝ ΑΔΟΞΑΣΤΟ ΣΤΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ.
        ΖΗΤΩ Η ΤΡΙΚΟΜΜΑΤΙΚΗ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ

      • ΠΗΛΕΑΣ avatar
        ΠΗΛΕΑΣ @ Ο Θείος 15/01/2013 23:12:13

        Λάθος, θείε! Τα κυβικά είναι παντελώς άσχετα με την σχετική κατανάλωση οξυγόνου. Σχέση έχουν το βάρος του οχήματος, η αεροδυναμική του, η τεχνολογία εγχύσεως/καύσεως, οι παράμετροι λειτουργίας.... Κάποιοι κινητήρες 2000κυβ. είναι οικονομικότεροι και καθαρότεροι από άλλους πολύ μικρότερους, για το δεδομένο αμάξωμα στην δεδομένη ταχύτητα.

  12. Μιχάλης avatar
    Μιχάλης 14/01/2013 15:25:19

    Είμαι πολύτεκνος με τέσσερα ανήλικα παιδιά και έχω ένα αυτοκίνητο 7θέσιο 1932 cc με κόκκινες πινακίδες.
    Συγχαρητήρια για την λαμπρή ιδέα να πληρώσω και άλλο φόρο εκτός από τα εξοντωτικά τέλη κυκλοφορίας που είδη πληρώνω

    • nikos avatar
      nikos @ Μιχάλης 14/01/2013 17:32:40

      ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΓΑΤΟΥΛΑ ΓΙΑ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΟ ΤΗΝ ΕΒΑΨΕΣ . Ο ΝΕΟΣ ΦΟΡΟΣ ΤΗΑ ΑΛΛΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΦΟΡΟΣ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΟ

  13. sok avatar
    sok 14/01/2013 16:25:50

    Τα αυτοκινητα αναπήρων γιατί να απαλλάσονται?? Ποιό είναι το κριτήριο?? Και γιατί δεν απαλλάσονται τα Πολυτεκνικά αυτοκίνητα?? Ενας πολύτεκνος με 4 παιδιά χρειάζεται αυτοκίνητο τουλάχιστον 6θέσιο... που όλοι πολύ καλά γνωρίζουμε δεν υπάρχουν τέτοια παρά μόνο με μεγάλο κυβισμό... Πάλι οι έχοντες παιδιά θα την πληρώσουν??

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ sok 14/01/2013 16:50:13

      Ἀκριβῶς!...

  14. Βασίλης avatar
    Βασίλης 14/01/2013 18:19:08

    Το κορυφαίο είναι οτι τελευταία στιγμή εξαιρούνται τα σκάφη αναψυχής.... μετά από παρέμβαση του Υπ. Ναυτιλίας.
    Ασχολίαστο πραγματικά!!!

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Βασίλης 14/01/2013 18:39:17

      Ἐξαιροῦνται τά σκάφη ἀναψυχῆς;!;
      Πραγματικά,τί νά σχολιάσεις..
      Ὑπάρχουν πολλοί πολύτεκνοι μέ αὐτοκίνητα 2000 κυβ. γιά νά βάζουν μέσα 4,5 καί 6 παιδιά καί νά κινοῦνται ἀξιοπρεπῶς καί μέ ἀσφάλεια,ἀλλά δέν πιστεύω νά ὑπάρχουν πολύτεκνοι μέ σκάφη ἀναψυχῆς!
      Αὐτοί,γιά νά κυνηγήσουν αὐτούς πού ἔχουν πολλά παιδιά,εἶναι ἰκανοί ἀντί γιά τά σκάφη ἀναψυχῆς νά φορολογήσουν τίς σκάφες γιά τό πλύσιμο τῶν ρούχων...

    • Μαθηματικός avatar
      Μαθηματικός @ Βασίλης 14/01/2013 21:08:33

      Κάτι τέτοια διαβάζω και μου έρχεται στο μυαλό η ρήση του Αινστάιν :
      " Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ηλιθιότητα. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος "

      Τι να πει κανείς αν όντως ισχύσει αυτή η ρύθμιση!!!!!!
      Η χήρα με τα ΠΕΝΤΕ ορφανά ..... (όπου "ή" βάλτε "εί")

  15. ΣΑΚΑΤΑΚ avatar
    ΣΑΚΑΤΑΚ 14/01/2013 18:33:03

    Οτι και να λέμε, αυτο είναι ενα σχετικά δίκαιο μέτρο. Σχετικά σε σχέση με άπειρα άλλα που εχουν παρθει το τελευταίο εξάμηνο. Και αυτό ο κόσμος το αναγνωρίζει, εξού και η άνοδος των ποσοστών της Ν. Δημοκρατίας σε κάθε νέα δημοσκόπηση. Είμαστε πλέον στον σωστό δρόμο.

  16. Μυρριναίος avatar
    Μυρριναίος 14/01/2013 18:43:47

    Το σχέδιο είναι πραγματικά μόνο υπερ της οικολογίας και κατα της ρύπανσης του ατμοσφαιρικού αέρα. Προφανώς το σκέφτηκαν τα φωτεινά μυαλά που επί δεκαετίες απαγόρευαν την πετρελαιοκίνηση γιατί ρυπαίνει . Οταν στην Ευρώπη τα μισα ΙΧ είναι πετρελαιοκίνητα.Αλλά η βλακεία στα ΙΧ. δεν σταματάει πουθενά. Πχ ας μου πει κάποιος γιατί ένα SORENTO 2.5 diesel είναι πολυτελέστερο από μία MERCEDES C 1.8. Αλλά τι τους νοιάζει αυτούς όλους τους γερμανούς τους προφεσόρους;

  17. ιάκωβος avatar
    ιάκωβος 14/01/2013 20:13:05

    το πρόβλημα δεν είναι με το αν θα φορολογηθεί η πολυτελή διαβίωση αλλά τα κριτήρια που την ορίζουν. Κ αυτα δεν έχουν να κάνουν με την λογική αλλά με το ποιες βάσεις δεδομένων έχει πιο ολοκληρωμένες το ΥΠΟΙΚ. Όπως κ το ότι κανείς δεν λαμβάνει υπόψιν ότι το 2008 μπορεί κάποιος ως στέλεχος μεγάλης εταιρείας κλπ κλπ να είχε ετήσιο εισόδημα 50,000 που δεν τα έχει σήμερα γιατί είναι άνεργος , υποαπασχολούμενος κλπ. αυτου του λες δώσε το αμάξι που αγόρασες τότε για παλιοσίδερα αν είναι διλιτρο και πανω...
    Το επίπεδο της φορολογίας , αλλά κ το τι θεωρείται πολυτέλεια για την επόμενη 10ετια πρέπει να είναι ορισμένο....
    Τι ζητάς εν μέσω χρεοκοπίας θα μου πείτε....

  18. ΒΑΛΛΟΜΕΝΟΣ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ avatar
    ΒΑΛΛΟΜΕΝΟΣ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ 14/01/2013 21:19:45

    TA TEΛΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ, ΤΑ ΧΑΡΑΤΣΙΑ ΣΤΑ ΑΚΙΝΗΤΑ, ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ κ.λ.π. ΕΙΝΑΙ ΦΟΡΟΙ; ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΑΦΑΙΡΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΔΗΛΩΘΕΝ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΝΕΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ, ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΣΑΜΕ; ΑΝ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΛΟΠΗ, ΤΙ ΕΙΝΑΙ;ΕΣΕΙΣ ΚΥΡΙΟΙ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ, ΒΟΛΕΥΤΕΣ κ.λ.π, ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΤΕ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΑ ΠΟΣΑ; ΕΙΝΑΙ ΚΡΑΤΟΣ ΔΙΚΑΙΟΥ ΑΥΤΟ; ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑΤΕ ΤΟΥΣ ΠΟΛΥΤΕΚΝΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΥΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΤΕ ΜΠΡΟΣΤΑ. ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΑΥΞΗΣΕΤΕ ΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ.

  19. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 15/01/2013 02:16:45

    Ανοησίες! Απλά ο Στουρνάρας - παρόλο που τον θεωρώ τον ικανότερο των τελευταίων ΥΠΕΘΟ - δεν έχει συνειδητοποιήσει ότι "η φθήνια τρώει τον παρά". Οι φτωχότεροι θα πηγαίνουν με τα πόδια και οι πλουσιότεροι θα "περάσουν" τα αυτοκίνητά τους σε εταιρείες στη Βουλγαρία και θα πληρώνουν 200 ευρώ το χρόνο τέλη κυκλοφορίας.
    Φυσικά θα έχουν και μία δήλωση διεύθυνσης στη Βουλγαρία, θα κάνουν και φορολογικές δηλώσεις εκεί με 10% εταιρικό φόρο και γειά σας!!!!

    Πάντως ο Στουρνάρας θα πρέπει να επαναξετάσει την ποιότητα των Συμβούλων του.... είναι τραγικοί με τις εισηγήσεις που κάνουν.....

  20. eyedwarf avatar
    eyedwarf 15/01/2013 21:32:24

    Ολοι με ποδηλατα να γινουμε οι ποδηλατες περισσοτεροι.Αυτο που με φοβιζει ειναι οτι αν γινουμε περισσοτεροι τοτε θα φορολογηθουν και τα ποδηλατα και επειδη εχω καλο ποδηλατο (αγωνιστικο και τρεχω και καταναλωνω περισσοτερο
    οξυγονο ανοιγει και η ορεξη) θα πρεπει να πληρωσω φορο πολυτελους ποδηλατου.
    ΑΔΙΕΞΟΔΟ

  21. Vagos avatar
    Vagos 18/01/2013 19:56:48

    Α,ρε παιδια!!
    το προβλημα ειναι ποιος εχει 2000,1300,η,4000 κυβικα?????εχουμε δικαιωμα ως εργαζομενοι να δουλεψουμε και να αποκτησουμε οτι μας αρεσει!!και οσοι εχουν μεγαλα κυβικα να τα χαιροντε οι ανθρωποι!!!!αλλου ειναι το θεμα!!οτι αυτοι που καταχραστηκαν τα δικα μας χρηματα,ερχονται ως νεοι σωτηρες......να μας κλεψουν....και αλλα!!!!!!!και εμεις αντι να ενωθουμε ,κανουμε το μεγαλυτερο λαθος!!τουσ επιτρεπουμε,να χρησιμοποιουν...το διαιρε και βασιλευε!!!!

  22. ΧΡΗΣΤΟΣ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ 19/03/2013 18:56:07

    τα τελη κυκλοφοριας για το 2014 δεν θα υπολογιζονται βαση κυβικων αλλα βαση εργοστασιακης αξιας και παλαιοτητας αυτο το εξεταζει ο μαυραγανης του υπουργειου οικονομικων για αυτο μην ξεπουλαται τα αυτοκινητα για 4000 5000 euro