#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/07/2013 09:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μόνιμα στην… εξορία του Αι Στράτη 29 καθηγητές!



Είναι από εκείνες τις ειδήσεις που μόλις τις διαβάζεις καταλαβαίνεις γιατί χρεοκόπησε η Ελλάδα, το πολιτικό σύστημα και ο συνδικαλισμός. Στον γνωστό ως τόπο εξορίας Αι Στράτη είχαν… εξοριστεί 29 καθηγητές οι οποίοι εργάζονταν στο γυμνάσιο του νησιού. Μόνο που οι μαθητές του γυμνασίου ήταν μόλις… 8. Κι όπως αποκαλύπτεται, από τους 29 καθηγητές, οι 17 ήταν γυμναστές ενώ από το σύνολο των διορισθέντων οι 11 πήγαν στο νησί για να διδάξουν και οι άλλοι 18 αποσπάστηκαν.

Αυτό είναι ένα μόνο παράδειγμα από τα όσα συμβαίνουν τα τελευταία χρόνια με τους διορισμούς και τις αποσπάσεις στο χώρο της Παιδείας. Σε άλλα σχολεία λείπουν καθηγητές και δάσκαλοι, κυρίως ειδικοτήτων στα Ολοήμερα, και σε άλλα υπάρχει πληθώρα καθηγητών οι οποίοι αμείβονται χωρίς να κάνουν τίποτε. Διότι για φανταστεί στον Αγιο Ευστράτιο όπου 11 καθηγητές είχαν συνολικά 8 μαθητές, αλλά και το γεγονός ότι άλλοι 18 είχαν οργανική θέση στο νησί αλλά είχαν πάρει απόσπαση;

Ποιος ήταν αυτός που έβαλε την υπογραφή του για να έχει το νησί 29 καθηγητές; Δεν γνωρίζει ότι ελάχιστους κατοίκους και ακόμη λιγότερους μαθητές; Προφανής η απάντηση. Το σύστημα διορισμών και αποσπάσεων που στήθηκε τόσα χρόνια τώρα φέρει την υπογραφή πολιτικών και την έμμεση συνέργεια των εκπαιδευτικών.

Ποιος δεν ξέρει άραγε τι γίνεται κάθε χρόνο με τις… ανεπιθύμητες κυήσεις των γυναικών εκπαιδευτικών. Κανονίζουν το πρόγραμμα της εγκυμοσύνης γύρω στο Σεπτέμβριο, παίρνουν μια βεβαίωση από το γιατρό ότι πρέπει να είναι ξάπλα και φεύγουν από το σχολείο που διορίστηκαν. Και στη θέση τους ασφαλώς προσλαμβάνονται αναπληρωτές.

Ποιος δεν ξέρει για τις αποσπάσεις που καταφέρνουν όσοι έχουν «δόντι»; Παίρνουν μια μετάθεση σε κάποιο ακριτικό νησί για παράδειγμα και την άλλη βρίσκονται δίπλα στο σπίτι τους, αν είναι δυνατόν και μεσοτοιχία με το σχολείο.

Πόσοι άραγε αγνοούν τους δηλωμένους «τρελούς» εκπαιδευτικούς που λόγω ψυχολογικών προβλημάτων περιμένουν απλά το μισθό στο σπίτι διότι κανείς δεν τολμά να τους πιάσει από το αυτί. Ποιος να βάλει την υπογραφή του για επιστροφή στην εργασία ενός «τρελού»;

Αλλά και πόσοι αγνοούν για τους χιλιάδες εκπαιδευτικούς που δεν έχουν γραφείο να κάτσουν στο υπουργείο Παιδείας και άλλες περιφερειακές διευθύνσεις και δεν έχουν πατήσει ποτέ το πόδι τους σε αίθουσα;

Μήπως δεν ξέρει κανείς για τους λεγόμενους «αεροπόρους» καθηγητές πανεπιστημίου; Δηλαδή καλά αμειβόμενους για να προσφέρουν τις υπηρεσίες τους σε κάποιος περιφερειακό πανεπιστήμιο αλλά που πατάνε μόνο στις εξετάσεις και το μάθημα το κάνουν βοηθοί;

Όλοι αυτοί είναι δημιουργήματα του υπάρχοντος πελατειακού πολιτικού συστήματος με την αγαστή συνεργασία των συνδικαλιστικών οργανώσεων των εκπαιδευτικών. Και καλά, όταν υπήρχαν λεφτά να ανεχθούμε περιπτώσεις σαν τον Αι Στράτη. Όμως, τώρα που διαλύεται η χώρα γιατί να μην ανατραπούν όλες αυτές οι νοοτροπίες; Και γιατί να ακούμε τον Συριζαίο πρόεδρο της ΟΛΜΕ κ. Κοτσυφάκη (επαγγελματία συνδικαλιστή) να λέει ότι πάνω από όλα είναι ο εκπαιδευτικός αντί να λέει ότι πάνω από όλα είναι ο μαθητής;

Ερωτήματα που κάνει ο καθένας αλλά απαντήσεις δεν παίρνει. Μια σαρωτική μεταρρύθμιση στο Δημόσιο που έπρεπε να έχει γίνει εδώ και δεκαετίες πάει να «στριμωχτεί» μέσα σε λίγους μήνες γιατί η τρόικα το απαιτεί. Κι αυτή η μεταρρύθμιση να δείτε που θα προκαλέσει έκρηξη στα σχολεία και από Σεπτέμβριο πάμε σε διάλυση. Αυτή είναι η Ελλάδα. Μόνιμα στην… εξορία του Αι Στράτη.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νικόλαος avatar
    Νικόλαος 28/07/2013 09:40:35

    Επομένως δεν έχουμε εκπαιδευτικούς αλλά μαφιόζους!!!! Άραγε δεν υπάρχει κάτι καλό κάτι σωστό στην εκπαίδευση;;;

  2. anonymous avatar
    anonymous 28/07/2013 10:25:05

    Είναι γνωστό τοις πάσι ότι όσοι πάνε σε μειονεκτικές περιοχές βάζουν βύσμα για να φύγουν με τη μέθοδο της απόσπασης. Είναι επίσης γνωστό ότι στη θέση τους στέλνουν άλλους. Για το λόγο αυτό τα σχολεία αυτά είναι υπερφορτωμένα με προσωπικό αλλά μόνο στα χαρτιά.
    Το να κοιτάμε τι γράφουν τα χαρτιά και όχι ποιοι υπηρετούν πραγματικά εκεί είναι λάθος και ύποπτο ως προς τους σκοπούς που πρέπει να εξυπηρετηθούν.

    • laz avatar
      laz @ anonymous 28/07/2013 21:23:46

      και οι αποσπαμενοι στην συντριπτικη πλειοψηφια τους διδασκουν,δεν πουλανε αγγουρακια στην λαικη

  3. occultist avatar
    occultist 28/07/2013 10:33:37

    ''Μια σαρωτική μεταρρύθμιση'' επί δικαίων και αδίκων;;; Και στην σαρωτική μεταρρύθμιση δεν θα υπάρχουν βυσματούχοι;; Θα απαγορεύσουμε και την άσκηση συζυγικών καθηκόντων και την δημιουργία οικογένειας;;; Πονάει δόντι, κόψει κεφάλι;;;Πολύ ισοπεδωτικά τα γράφετε κ. αρθρογράφε.

  4. GJ avatar
    GJ 28/07/2013 11:04:41

    όχι "αεροπόρους"... "αλεξιπτωτιστες" είναι η επίσημη ονομασία κ τώρα κυοφορείται κ το "τουρίστες"

    • tpe avatar
      tpe @ GJ 29/07/2013 09:11:55

      Ο αρθρογράφος δεν γνωρίζει. Ας ρώταγε... Αεροπόροι είναι οι καθηγητές των περιφερειακών πως πηγαίνουν κάθε εβδομάδα και κάνουν το μάθημα, αλλά πατάνε στο πανεπιστήμιο μόνο 2 μέρες.
      Αλεξιπτωτιστές - Τουρίστες είναι οι άλλοι.

      Υπάρχουν και τα φαντάσματα έτσι; Μην το ξεχνάμε...

  5. Υάκινθος-Ερνέστος avatar
    Υάκινθος-Ερνέστος 28/07/2013 11:29:07

    Οι περισσότεροι εκπαιδευτικοί, γιατροί, φαρμακοποιοί, φαρμακεία, μηχανικοί, δικηγόροι ανά κατοίκους σε όλο το κόσμο. Μια χαρά δούλευε το σύστημα με τα δανεικά που έπαιρνε η χώρα, ποιό ήταν το πρόβλημα? Όμως ο σύντροφος Αλέξης υπόσχεται ότι με την μαγική μυστική του πολιτική/πρόγραμμα του θα επαναφέρει την χώρα στα παλιά της μεγαλεία χωρίς να χρειαστεί καμμία προσπάθεια, χωρίς καμμία μεταρρύθμιση. Εγγύηση για την δεδομένη επιτυχία αυτής της πολιτικής είναι και οι σύντροφοι Λαζόπουλος, Κιμούλης, Βαρουφάκης και άλλοι καλλιτέχνες...

    • Mariana avatar
      Mariana @ Υάκινθος-Ερνέστος 28/07/2013 11:52:54

      Μα γι' αυτό δούλευε το σύστημα. Στους "από πάνω" (στα κόμματα ντε) λειτουργούσε το "όποιος προλάβει τρώει πρώτος και πιο πολύ" (τα δάνεια). Και τα "από κάτω" κοτοπουλάκια τσιμπούσαν κι αυτά και δε μιλούσαν. Όσα δεν τσιμπούσαν περίμεναν τη σειρά τους. Ήταν ο ελληνικός καπιταλισμός! Τώρα θα κάνεις "μεταρρυθμίσεις" και θα αφαιρέσεις το δικαίωμα στη ρεμούλα των "από κάτω" και οι "από πάνω" θα συνεχίσουν την ίδια τακτική? Δε γίνεται... γι' αυτό και θα 'ρθουν οι "σύντροφοι" που εγγυόνται... αταξική ρεμούλα και όχι μόνο "αστική". Είναι οι του "ελληνικού σοσιαλισμού" όπως οι άλλοι είναι του "ελληνικού καπιταλισμού".

      • Uncle Stgm avatar
        Uncle Stgm @ Mariana 28/07/2013 19:22:17

        Ακριβέστατη περιγραφή του τι συνέβαινε.
        Αλλά το νερό έγινε κρασί και τα ψάρια πολλαπλασιάστηκαν, μόνον μια φορά.
        "Δευτέρα Παρουσία" (Second Coming την λένε οι Άγγλοι) στην πολιτική δεν υπάρχει...

        • Mariana avatar
          Mariana @ Uncle Stgm 29/07/2013 02:01:32

          Το ξέρουν οι "σύντροφοι" αλλά δεν προβληματίζονται κι αυτοί να μοιράσουν ακάλυπτες επιταγές. Πάντα θα έχει μια κάποια μάσα η εξουσία. Τόσα χρόνια στον "ελληνικό καπιταλισμό", απέχτησαν κακές συνήθειες. Εξέλιψε κι ο κομμουνισμός βλέπεις... Παλιά δίναν καλό φαΐ, να τρως να βαραίνεις μη τυχόν και τρέξεις κατά Μόσχα. Τώρα που "θεραπεύτηκε" ο κόσμος από το "κομμουνιστικό μικρόβιο", τρέχα όσο θες, στο ίδιο μέρος θα είσαι πάντα.

  6. laz avatar
    laz 28/07/2013 11:48:24

    ακούγεται τρελό όντως...κατα την γνώμη μου είναι πρόβλημα όχι των καθηγητών καθάυτών,αλλά όσων τους έβαλαν εκεί...εξάλλου βγήκε ένα θέμα,δεν ξερουμε αν ισχυει...εδώ μιλάμε για πάνω απο 100 χιλιαδες ατομα..δεν πρεπει να παιρνει την μπαλα ολους...

    το μοναδικό κριτήριο διαχωρισμού των ΔΥ ειναι ο ΑΣΕΠ,θα προσθετα και την επετηριδα...Οποιος διοριστηκε ΙΔΙΩΣ με γραπτο διαγωνισμο ΑΣΕΠ πρεπει να παραμεινει στο δημοσιο και ο απλος ΑΣΕΠ,αλλα και η επετηριδα σε δευτερο χρονο ειναι επιθυμητες(αν ειναι υπεραριθμοι να μετακινηθουν καπου που θα προσφερουν)....οποτε η δεξαμενη διαθεσιμοτητας και απολυσεων πρεπει να βγει απο τα ρουσφετια...εκει ειναι το προβλημα και δεν πρεπει να αποπροσανατολιζουμε τον κοσμο με ιστοριες περι Αη στρατη...αυτη ειναι η αποψη μου...

    • laz avatar
      laz @ laz 28/07/2013 11:56:09

      επισης αλλα δεδομενα
      τα ρουσφετια ειναι απειραριθμα...οχι 20 απλά
      τα ρουσφετια αποτελουν το αμετακινητο κομματικο ποιμνοστασιο,αυτο απο μονο του ειναι προβλημα
      τα βυσματα πρεπει κατα την γνωμη μου να απολυθουν και κατοπιν(και αυτα και οσοι νεοι και αλλοι ειναι ανεργοι) να περασουν απο γραπτο ΑΣΕΠ και να γινουν διορισμοι σε θεσεις με αντικειμενο

      τελος οι αποσπασεις των εκπαιδευτικων δεν ειναι κατι κακο...οταν παιρνει αποσπαση ο εκπαιδευτικος 9 στις δεκα παει σε θεση της αρμοδιοτητας του,δηλαδη διδασκει,αν δεν διδασκει(σπανιο)καλυπτει υπηρεσιακες αναγκες...και τελος παντων οι ανθρωποι διοριστηκαν αξιοκρατικα..οπου ειναι υπεραριθμοι να μετακινηθουν...ομως οι ιστοριες που βγαινουν περι αη στρατη σαν να προλειαινουν το εδαφος για νεο πογκρομ στην εκπαιδευση...την ωρα που γινεται παρτι με το κομματικο ποιμνοστασιο...

    • anonymous avatar
      anonymous @ laz 28/07/2013 15:24:10

      Χωρίς να δουλεύω στο δημόσιο δεν καταλαβαίνω τη ΑΣΕΠολαγνεία.
      Παλιά δεν υπήρχε ΑΣΕΠ, έμπαιναν με επετηρίδα. Δηλ. ένας με 20 χρόνια διδασκαλία και άριστο φάκελλο πρέπει να απολυθεί για να μείνει ο ΑΣΕΠίτης με 5 χρόνια διδασκαλίας.
      Θέλω δηλ. να πω ότι ο ΑΣΕΠ φιλτράρει το ποιος μπαίνει και θα έπρεπε να μετράνε και οι πανελλαδικές και ο βαθμός πτυχίου και η ταχύτητα στην ολοκλήρωση των σπουδών και και ... Από τη στιγμή όμως που θα μπεις μέσα πρέπει να μετράει πόσο καλά κάνεις τη δουλειά σου.

      • laz avatar
        laz @ anonymous 28/07/2013 19:13:22

        λολ....οχι κυριε μου...το κριτηριο για εναν ΔΥ ειναι ενα...μπηκε αξιοκρατικα;επετηριδα,γραπτο ΑΣΕΠ,μικρο ΑΣΕΠ εστω...η παρηλασε απο τα κομματικα γραφεια;

        εχουμε εκατονταδες χιλιαδες βυσματα και αυτη πρεπει να ειναι η δεξαμενη της διαθεσιμοτητας και των απολυσεων...ΚΑΙ ΟΧΙ φυσικα η παλαιοτητα,λολ,οπως ηταν κατα την μεταπολιτευση...

  7. Apostolos Vlahos avatar
    Apostolos Vlahos 28/07/2013 13:04:32

    Και που πήραν απόσπαση; Στο γραφείο του βουλευτή που ψηφίζουν ίσως; Και για να τα δούμε όπως πρέπει: ποιος κυβερνούσε τόσα χρόνια; Μήπως αυτοί που ισχυρίζονται ότι θα κάνουν μεταρρυθμίσεις;

    • kat avatar
      kat @ Apostolos Vlahos 28/07/2013 14:37:54

      Τα είπες όλα...

    • kat avatar
      kat @ Apostolos Vlahos 28/07/2013 14:37:55

      Τα είπες όλα...

  8. Ελένη Π. avatar
    Ελένη Π. 28/07/2013 13:45:25

    Και ενω τώρα ανακαλύψαμε την Αμερική και απο την δεκαετία του 90, συναινετικά, δικομματικά, με την ακραία απορρύθμιση τις εποχές 2002 και μετά, (με εποχές εντασης το 2004 και ύστερα) η απαξίωση και η απορρύθμιση της εκπαίδευσης γινόταν βάσει κεντρικού σχεδιασμού για μια Εκπαίδευση οπου το χάος ήταν ο μόνος τρόπος για να κάνουν παρτυ τα κομματόσκυλα και οι παρατρεχάμενοι, ανύπαρκτης ευθύνης και σχέσης με την Παιδεία. Οι ρουσφετολογικοί διορισμοί γινόντουσαν με ποσοστώσεις. Τόσοι απο μάς , τόσοι του Υπουργού, τόσοι του άλλου πυλωνα του δικοματισμού, τόσοι των άλλων κολλητών. Η δικτατορία των κολλητών και των τσιρακιών της ήταν εδώ και έκανε πάρτυ. Ολα τα υπόλοιπα ήταν το ξεκάρφωμα και για να χαθούν τα ίχνη. Ηταν γνωστό οτι οι άκρες ήταν η σαβούρα που δεν δούλευε και μας δούλευε με κάλυψη και προνόμια. Και οτι η εκπαίδευση παρόλες τις συνθήκες εξαχρείωσης που ειχαν διαμορφώσει με στοχο την Ιδιωτικοποίησή της, στηριζόταν στηνσκυλίσα δουλειά άπειρων δασκάλων και καθηγητών και το φιλότιμό τους. Που έλειπε παντελώς απο την Διοίκηση

  9. Argiris Liakos avatar
    Argiris Liakos 28/07/2013 14:18:21

    Aρχηγε δεν καταλαβες τιποτα η δεν θελεις να καταλαβεις.

  10. galis avatar
    galis 28/07/2013 14:39:17

    Ποια είναι λοιπόν η απάντηση της κυβέρνησης σε αυτά τα αίσχη; Τυφλές απολύσεις εκπαιδευτικών. Γιατί δεν ξεκινούσε από τον Αι Στράτη; Μα γιατί εκεί κρύβονται οι κομματικοί και αυτούς δεν τους ακουμπάμε. Έχει και το θράσος η ΝΔ να μιλάει για αξιοκρατία και αξιολόγηση...

    • The Camel avatar
      The Camel @ galis 28/07/2013 18:44:58

      Ποιές απολύσεις; Αυτές γινονται στον ιδιωτικό τομέα στην Ελλάδα.

      Ο αρμοδιος υπουργός δεσμεύθηκε να μην απολυθεί κανενας εκπαιδευτικός. Φαντάζομαι και των εκπαιδευτικών του καθε Αη Στράτη ανα την επικράτεια.

      Αλλοι συνάδελφοί του δεσμεύθηκαν πολιτικά να μην απολυθούν οι δημοτικοί αστυνομικοί ενω ούτε κουβέντα δεν έγινε για ένταξη στη κινητικότητα των υπολοίπων ένστολων.

      Κι όσους δημοσίους υπαλλήλους απολύσουν θα προσλάβουν άλλους τόσους με τα κριτήρια που έχουν βάλλει.
      Τα κορόιδα του ιδιωτικού τομέα που τους συντηρούν και τα δανεικά που στέρεψαν να είναι καλά.

  11. εγκάθετος avatar
    εγκάθετος 28/07/2013 15:31:34

    Δεν καταλαβαίνω την απορία σας γιατί οι καθηγητές είναι περισσότεροι από τους μαθητές στο συγκεκριμένο νησί. Σκεφτείτε τις ειδικότητες των γυμνασίων-λυκείων: φιλόλογος,μαθηματικός, φυσικός,χημικός,βιολόγος, πληροφορική,αγγλικά ,γαλλικά,θρησκευτικά,γυμναστική,καλλιτεχνικά,τεχνολογία επικοινωνιών, αρχές οικονομικής θεωρίας,οικιακή οικονομία και δεν ξέρω αν ξέχασα κάποια ειδικότητα. Εκ των πραγμάτων οι ειδικότητες των καθηγητών του σχολείου ξεπερνούν τον αριθμό των μαθητών του.
    Στο γεωγραφικό ανάγλυφο της χώρας οφείλεται κι ο μεγάλος αριθμός εκπαιδευτικών.
    Όσο για τους ρουσφετολογικά αποσπασμένους, το πιθανότερο είναι ότι απλά δουλεύουν σε κάποιο άλλο σχολείο στον τόπο καταγωγής τους. Είναι το γνωστό κόλπο για αν παίρνουν περισσότερα μόρια μετάθεσης και το χρησιμοποιούν κυρίως εκπαιδευτικοί από Β. Ελλάδα, καθώς στις περισσότερες περιοχές εκεί χρειάζονται περίπου 100 μόρια μετάθεσης δηλ. 8-10 χρόνια υπηρεσία σε δυσπρόσιτα.

  12. laz avatar
    laz 28/07/2013 19:14:38

    καλό είναι να υπάρχει ο αντίλογος για την περίπτωση

    Ιδου ,λοιπον,η απαντηση απο το νησι


    http://www.elme-limnou.gr/806/806/

  13. laz avatar
    laz 28/07/2013 19:21:38

    κατοπιν οσοι μειναν και μειναν μονο οι αξιοκρατικα διορισμενοι διχως κομματικες πλατες να υπαρξει και αξιολογηση του εργου τους..οχι φυσικα με κριτηρια παλαιοτητας και αηδιες οπως ηταν μεχρι τωρα...αλλα με ενα συστημα αξιολογησης στα προτυπα τα δυτικα(και για ΟΛΟΥΣ τους ΔΥ) ,οπου το χειροτερο 2% θα απολυεται και το καλυτερο 2% θα επιβραβευεται ανα δυο χρονια...κριση απο ανεξαρτητη αρχη και οχι απο κομματα ή εγκαθετους των κομματων

  14. δημης avatar
    δημης 28/07/2013 20:02:38

    !!!!!!!!!!!!!!!......
    Μόνιμα στην εξορία η Λογική ...
    Μόνιμα στην εξορία οι σε υπηρεσία διατεταγμένοι ...κακοι αρθρογράφοι που ωκακό κάνουν σε αυτους που υποτίθεται πως υπερασπίζουν...

  15. ανωνυμος avatar
    ανωνυμος 28/07/2013 20:40:29

    Οι 18 που λείπουν είναι βύσματα της δικομματικής κυβέρνησης. Παίρνουν τα μόρια των δυσπρόσιτων με το απαράδεκτο άρθρο που προβλέπει οι αποσπασμένοι στις κεντρικές υπηρεσίες να μοριοδοτούνται με τα μόρια της οργανικής τους θέσης , άρθρο που οι εκπαιδευτικοί ζήτησαν να καταργηθεί. Υπάρχουν 11 καθηγητές γιατί τόσες ειδικότητες προβλέπονται , η εναλλακτική θα ήταν να κάνει ο φυσικός με λόουερ αγγλικά και ο μαθηματικός γυμναστική. Υπάρχει και η εναλλακτική να κλείσει το γυμνάσιο των κακομαθημένων κατοίκων του Αη Στράτη. Μόνο παραπληροφόρηση μπορεί αυτή η κυβέρνηση να κάνει πλέον. Κατέβασαν τουλάχιστον από το σάιτ του υπουργείου την υπουργική απόφαση για το ωράριο των ιδιωτικών εκπαιδευτικών του θλιβερού Αρβανιτόπουλου . Απόφαση που άλλαξε ο αδελφός του Σαμαρά κυριολεκτικά στο δρόμο για το τυπογραφείο για να μπορέσουν οι σχολάρχες ν΄απολύσουν μερικές εκατοντάδες επιπλέον.

  16. roadrunner avatar
    roadrunner 29/07/2013 01:16:41

    Έστω ότι συμφωνούμε, ότι οι αποσπάσεις πρέπει να εξορθολογιστούν στο πνεύμα του δημοσιεύματος.
    Όμως, αρθρογράφε,
    πώς κολλάει με τον Αη-Στράτη και τις αποσπάσεις,
    το θέμα με τις άδειες επαπειλούμενης κύησης των γυναικών Δ/Υ
    (γιατί δεν αφορά μόνο εκπαιδευτικούς προφανώς) ;
    Βρίσκεις αναγκαίο να στοχοποιηθούν και οι μέλλουσες μαμάδες και οι όποιες διευκολύνσεις τεκνοποίησης έχουν απομείνει ;
    Μήπως, έχει τεθεί ως στόχος, και η επιπλέον υπογεννητικότητα και δεν το έχω αντιληφθεί ;

  17. ΑΡΙΣΤΟΔΗΜΟΣ avatar
    ΑΡΙΣΤΟΔΗΜΟΣ 29/07/2013 09:49:56

    ΓΙΑΤΙ ΦΘΑΣΑΜΕ ΜΕΧΡΙ ΕΔΩ ?
    Οδοντίατρος να εφημερευει σε μοναδα εντατικης θεραπείας, καθηγητής στο Πανεπιστημιο της Θρακης και με ιατρειο στο κολωνάκι. Δυο μικρές ψηφίδες στο μωσαικο του δημοσιου.

  18. Apostolos Vlahos avatar
    Apostolos Vlahos 29/07/2013 10:15:58

    Από τα παραπάνω γίνεται προφανές ότι το σύστημα έχει τρύπες για να βολεύονται οι "ημέτεροι". Από εκεί γίνονται τα ρουσφέτια. Και να δεις που αυτοί που παίρναν μόρια από τα δυσπρόσιτα χωρίς να πατάνε θα βρεθούν μπροστά από όλους στην αξιολόγηση καθώς οι πολιτικοί προστάτες τους θα στήσουν τα κριτήρια για να τους βολέψουν. Όσο για τους φίλους της ΕΛΜΕ Λήμνου, δυο λέξεις μόνο: Ολυμπιακή Παιδεία...

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Apostolos Vlahos 29/07/2013 22:31:23

      Πάντως, να συμφωνήσουμε ότι βλάβη στο Δημόσιο Ταμείο δεν προξενείται, εφόσον οι αποσπάσεις των γυμναστών από τον Αη-Στράτη,
      δεν δημιουργούν κενά στο δυσπρόσιτο και νέες προσλήψεις.

      Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δημιουργούνται αδικίες εις βάρος των μη-βυσματούχων καθηγητών,
      με τα εικονικά μόρια, που παίρνουν οι αποσπασμένοι,
      σάν να είχαν πράγματι υπηρετήσει στον Αη-Στράτη.

      Αυτό όμως, μπορεί να διορθωθεί και μάλιστα αναδρομικά μέσω νομοθεσίας που θα μοριοδοτεί μόνο υπηρεσία,
      που αληθινά διανύθηκε, σε ακριτικές περιοχές.

  19. Π. Ευθυμιάδης avatar
    Π. Ευθυμιάδης 30/07/2013 19:12:35

    O Τσίπρας αυτή τη στιγμή στο skai μιλάει για καυτό Σεπτέμβριο των εκπαιδευτικών. Αντίδραση παρακαθήμενης εκπαιδευτικού "να χάνουμε 80 ευρώ την ημέρα επειδή απέλυσαν τις κομμώτριες;".

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Π. Ευθυμιάδης 30/07/2013 19:24:46

      "εκπαιδευτικός με 80 ευρω την ημέρα" ???
      Σε ποιά χώρα διδάσκει?

      • Π. Ευθυμιάδης avatar
        Π. Ευθυμιάδης @ roadrunner 30/07/2013 22:03:49

        Τόσο είναι η κράτηση από τις αποδοχές ανά ημέρα απεργίας (πχ για καθηγητή με 21 χρόνια προϋπηρεσία έχει κράτηση 76 ευρώ την ημέρα , με περισσότερα ανεβαίνει). Ο βασικός λόγος που θα αποτύχει οικτρά κάθε απόπειρα απεργίας είναι αυτός.
        Βέβαια τα παλληκάρια ξέρουν και άλλα μονοπάτια , θα βάλουν τους μαθητές να κάνουν καταλήψεις ώστε αυτοί να κάθονται και να μην έχουν μείωση αποδοχών. Τόσα χρόνια αυτά γίνονται.