11/11/2009 08:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μυστικό deal της κυβέρνησης με την Κομισιόν



Σήμερα Τετάρτη η Κομισιόν ανακοινώνει και επίσημα ότι η Ελλάδα μπαίνει σε καθεστώς αυστηρής δημοσιονομικής πειθαρχίας, διαχωρίζοντας τη θέση της χώρας μας από τις άλλες με υπερβολικά ελλείμματα. Ο λόγος είναι απλός: Οι Βρυξέλλες λένε ότι τα ελληνικά ελλείμματα δεν είναι αποτέλεσμα της οικονομικής κρίσης αλλά εσωτερικά προβλήματα. Η Ελλάδα τα προηγούμενα χρόνια είχε υψηλή ανάπτυξη για την οποία καμάρωνε η ΝΔ, άρα λένε οι κοινοτικοί γιατί εκτοξεύσατε έλλειμμα και χρέος; Στο άρθρο 104, παράγραφος 8, αναφέρεται ότι αν το Συμβούλιο διαπιστώσει ότι δεν υπήρξε αποτελεσματική δράση για την εφαρμογή των συστάσεων μείωσης του ελλείμματος, εντός καθορισμένου χρονικού διαστήματος, τότε μπορεί να τις ανακοινώσει δημοσίως. Μετά, (παράγραφος 9) το Συμβούλιο μπορεί να καλέσει ένα κράτος-μέλος να λάβει εντός συγκεκριμένης προθεσμίας τα μέτρα που κρίνει αναγκαία για τη μείωση του ελλείμματος, τα οποία ουσιαστικά θα τα καθορίζει η Κομισιόν.

Τώρα πλέον η Ελλάδα καλείται να προσαρμοστεί στη νέα πραγματικότητα που λέει ότι θα έλθουν ακόμη και κοινοτικοί αξιωματούχοι στην Αθήνα για να ελέγξουν τα οικονομικά μας. Όμως θα πρέπει να σημειωθούν τα εξής:

1. Το άρθρο των FT που δημοσιεύσαμε κι εμείς  (http://www.antinews.gr/?p=22679) δεν είναι τυχαίο, αλλά περιγράφει την εικόνα που έχουν οι ξένοι για την Ελλάδα. Μετά τους άλλους μεγάλους οίκους που μας υποβάθμισαν έρχεται, σύμφωνα με πληροφορίες και η Morgan Stanley η οποία θα μιλά για χαμένη δεκαετία, δηλαδή οι κυβερνήσεις Σημίτη (από το 2000) και Καραμανλή τα έκαναν τόσο θάλασσα που η Ελλάδα έφτασε στον πάτο.

2. Δεν είναι καθόλου τυχαία επίσης η μεγάλη πτώση στο ΧΑ και δεν οφείλεται σε διόρθωση. Όταν η Wall κερδίζει πάνω από 2% και στην Ελλάδα γίνεται σφαγή τότε αυτό σημαίνει ότι οι ξένοι δεν βλέπουν με καλό μάτι τις προοπτικές της ελληνικής οικονομίας και φεύγουν.

3. Ο Γ. Παπακωνσταντίνου, μετά τα χαστούκια που έφαγε στις Βρυξέλλες δεν αποκλείεται να ζητήσει να αποδοθούν ευθύνες στους προκατόχους του αλλά και στην ΕΣΥΕ για τα ψεύτικα στοιχεία που έδιναν επί χρόνια στην Κομισιόν. Λέτε να στηθούν... Ειδικά Δικαστήρια για την οικονομία;

4. Η Ελλάδα όπως όλα δείχνουν έχει κλείσει μια συμφωνία με την Κομισιόν προκειμένου να μην φτάσουν οι κοινοτικοί στο απόλυτο ξετίναγμα της χώρας. Η συμφωνία λέει ότι θα πάρει η Ελλάδα μικρά περιθώρια χρόνου για να διορθώσει ότι μπορεί αλλά θα δώσει αυτά που τόσα χρόνια αρνούνταν. Δηλαδή θα ανοίξει το ασφαλιστικό με επιβάρυνση χιλιάδων εργαζόμενων, θα ανοίξει τα κλειστά επαγγέλματα, θα σταματήσει το όργιο προσλήψεων στο δημόσιο και θα αναμορφώσει το φορολογικό σύστημα.

5. Αφού το deal είναι δεδομένο, μόνο ως λεονταρισμοί για εσωτερική κατανάλωση μοιάζουν οι απαντήσεις που έδωσε χθες το βράδυ ο πρωθυπουργός. Ο Γ. Παπανδρέου τόνισε ότι ο προϋπολογισμός έγινε για να αντιμετωπιστεί η κρίση και ότι η αναδιανομή με ενίσχυση 2,5 εκατ. Ελλήνων δεν θα σταματήσει παρά τις αντιθέσεις της Κομισιόν.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Lalakis avatar
    Lalakis 11/11/2009 09:02:04

    Έπρεπε ο ΓΑΠ να βάλει κανέναν θεολόγο και στο οικονομίας μπας και με κανενα ευχελαιο λυθεί το πρόβλημα των δημοσινομικών μας.

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/11/2009 09:26:12

    οι ΠΑΣΟΚΟΙ ειναι ειδικοι στο κομίσσιον !!! δε με εκπλησσει το ποστ !

    ΠΠ

    • Andreas M. avatar
      Andreas M. @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/11/2009 11:48:37

      Θυμάσαι τον Αλμούνια και τον Ντομινίκ Στρος- Καν που στην ουσία ΚΑΘΟΔΗΓΟΥΣΑΝ την προεκλογική εκστρατεία του ΠαΣοΚ, κινούμενοι πλέον όχι στο παρασκήνιο , αλλά εμφανιζόμενοι ξεδιάντροπα στο προσκήνιο ;
      Αυτοί οι τύποι είναι η διεθνή...΄σεχτα .
      Για την ιστορία...θυμάσαι το αλλάζουμε ή βουλιάζουμε ;
      ( http://politis-gr.blogspot.com/2009/05/blog-post_30.html )

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/11/2009 09:28:26

    ο ιος της αμφισβητησης χτυπησε τους κουτοφραγκους. το εμβολιο δεν πιστευω να βγαινει σε πρασινο χρωμα??

    ΠΠ

  4. Lavazza avatar
    Lavazza 11/11/2009 10:00:28

    Εχω ξαναγράψει οτι εάν δεν σταματήσει το όργιο προσλήψεων στο Δημόσιο και επιπλέον εάν δεν εκδιωθεί το 85% των δημοσίων υπαλλήλων δεν γίνεται δουλειά...

    Δεν μπορεί να έχουμε περισσότερους δημόσιους υπαλλήλους από την Ισπανία των 54.000.000...!!!

    Δεν μπορεί να έχουμε περισσότερους δημόσιους υπαλλήλους από οτι Ολλανδία και Βέλγι μαζί...!!!

    Το παράλογο είναι οτι ενώ έχουμε πολλαπλάσιους, οι υπηρεσίες υπολειτουργούν ή δεν λειτουργούν καθόλου...!!!

  5. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 11/11/2009 10:07:42

    Οι Βρυξέλλες και εμείς επικοινωνούμε πολύ καλά:
    Μας λένε "δώσαμε, δώσαμε".
    Τους απαντάμε "φάγαμε, φάγαμε".
    Ευτυχώς, η μοναξιά μας είναι σχετική, υπάρχει και το "Ιρλανδικό θαύμα" (κατά ΝΔ - 2004)! Αναμείνατε νεότερα.

  6. bladi avatar
    bladi 11/11/2009 10:26:37

    Που θα πάει το ζωνάρι ρε παιδιά ? Οι τρύπες του τελείωσαν.
    Μας δουλεύουν ψιλό γαζί και οι δικοί μας και οι καρεκλοκένταυροι
    βολεμένοι ΠΛΟΥΣΙΟΙ των Βρυξελλών .

  7. Υ. avatar
    Υ. 11/11/2009 10:46:39

    Θα δώσει σε κάποιους από τους ιθαγενείς 500, 1000 ευρά, και θα καθαρίσει για κάνα δίμηνο “κοινωνικής γαλήνης”.
    Ο δε Καραμανλής είπε, θα ξεκουραστώ μέχρι τα Χριστούγεννα, και τα καλύτερα έρχονται. Έτσι όπως τα ‘κανες Κωστάκη, τα χειρότερα έρχονται. Η κατάσταση έχει παραχαμπαλέψει και οφείλεις παρέμβαση.

  8. Υ. avatar
    Υ. 11/11/2009 11:15:07

    Τα Ειδικά Δικαστήρια θα στηθούν στη Βουλή. Βαρύς χειμώνας στο ναό. Αν θα υπάρξει δυναμική αντιπολίτευση, θα δούμε επιθετικό παιχνίδι.

  9. ελεύθερος avatar
    ελεύθερος 11/11/2009 11:45:54

    Μην τσιμπάτε στην προπαγάνδα παιδιά. Το οικονομικό μας πρόβλημα δεν είναι πολύ χειρότερο από ένα σωρό άλλες χώρες της Ε.Ε. σήμερα.
    Απλά το κόλπο του Παπακωνσταντίνου να μαζέψει τα έξοδα στο 2009 και να στείλει τα έσοδα στο 2010 δημιουργεί την πλασματική εικόνα της βραχυπρόθεσμης αύξησης του ελλείμματος για φέτος.
    Οι Ευρωπαίοι ξέρουν πολύ καλά τί γίνεται αλλά τους βολεύει και αυτούς το άλλοθι που φτιάχνει ο Γιωργάκης για να αυξήσει την (άμεση και έμμεση φορολογία).
    Μέχρι το Πάσχα θα έχουμε αύξηση του ΦΠΑ και του ΕΦΚ και μετά τα πράγματα θα πάνε ρολόϊ.
    Η συγκεκριμένη πολιτική θα έχει όμως μεγάλο κοινωνικό κόστος γιατί η ανεργία θα ανέβει κατακόρυφα.

    • Πυροπαθής avatar
      Πυροπαθής @ ελεύθερος 11/11/2009 15:04:09

      Μάλλον κρίνεις από την πρακτική της ΝΔ. Δυστυχώς όμως για όλους μας , είναι αλήθεια τα χάλια της οικονομίας μας, αποτέλεσμα της διακυβέρνησης της ΝΔ.

  10. Νίκος avatar
    Νίκος 11/11/2009 11:47:32

    Θελετε να πειτε οτι ειναι η ΕΘΝΙΚΗ εικονα, γιατι αυτη μετραει, οχι αν εχει τις κουταλες το ΠΑΣΟΚ, το ΜΑΣΟΚ ή η ΝΔ ή αλλοι κλεπτοκρατες, και κα΄' ευφημισμον πολιτικοι. Απαιτουν, και δικαιως, ΕΘΝΙΚΗ πολιτικη, οχι τις γενικολογες προεκλογικες μπουρδες, και θα κανετε κυριοι του ΠΑΣΟΚ ΕΘΝΙΚΗ πολιτικη ειδαλλως θα πτωχευσουμε με ο,τι αυτο συνεπαγεται για την ΕΘΝΙΚΗ ανεξαρτησια μας. Οι απεναντι ου μενετοι και καραδοκουν.

    Παραπλευρο συμπερασμα:
    Ο,τι ειναι εθνικο, εν σχεσει με τα ξενα κρατη και δη της ΕΕ, οχι μονο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΞΕΠΕΡΑΣΜΕΝΟ αλλα ειναι επιτακτικη αναγκη να επανελθη ως οργανωτικη εννοια. 'Η θα αποκτησουμε επιτελους υπολογισιμη ΕΘΝΙΚΗ συνισταμενη ισχυ ή θα το "παρουν" το μαγαζι ξενοι, μαλλον οι Τουρκοι που ηδη εχουν ροκανισει την ικανοτητα μας να ελεγχουμε εδαφη και συνορα που τα θεωρουσαμε αεϊ ημετερα. Τελος, το να μας πουν "εθνικιστες" -ξερετε εσεις ποιοι- στα %$#%$# μας. Αρκει να διασφαλιζονται τα συμφεροτνα μας ως ΕΛΛΗΝΩΝ. φυσικα δεν παραβλεπω το γεγονος οτι τμημα της αλητ μας, που δυστυχως κυβερνοποιηθηκε απο τις 4 Οκτωβριου, ειναι εδω και χρονια συνδεδεμενο με ξενα συμφεροντα και ζει απο αυτα και επομενως θα αντιδρασει. Το νου μας λοιπον.

  11. mesas avatar
    mesas 11/11/2009 12:35:30

    ελπίζω το σενάριο του ελέυθερου περί αύξησης του ΦΠΑ να μην ισχύει... θα απολαύσουμε πληθωρισμό 1.5% με αυξήσεις 5%...
    πάντως ο Μπόμπολας γράφει ότι πάμε για έλεγχο της ΕΕ επί του ΕΣΠΑ

    • ελεύθερος avatar
      ελεύθερος @ mesas 11/11/2009 13:18:44

      Αυτό θα γίνει μόνο εάν δεν πεισθούν οι Ευρωπαίοι ότι τα μέτρα είναι σοβαρά.
      Δεν το πιστεύω όμως να γίνει κάτι τέτοιο, είναι πολλά τα λεφτά και να μην ξεχνάμε ότι από εκεί μπαλώνουμε το ισοζύγιο τρεχουσών.
      Το πρόβλημα με τον Παπακωνσταντίνου είναι ότι δεν μπορεί να διαπραγματευθεί με τους Ευρωπαίους, γιατί ξέρουν ότι δεν ξέρει το αντικείμενο.
      Δεν τον παίρνει κανείς στα σοβαρά σε προσωπικό επίπεδο.

  12. Πονοκέφαλος avatar
    Πονοκέφαλος 11/11/2009 14:46:36

    Επιμένω: όπως στήθηκε το παιχνίδι επί απογραφής ΝΔ, έτσι στήνεται και τώρα με τη μετάθεση εσόδων από το ΠΑΣΟΚ.

    Το είπε πολύ-πολύ ξεκάθαρα και ο Σαμαράς.

    • tiramola avatar
      tiramola @ Πονοκέφαλος 11/11/2009 14:56:02

      Μήπως είπε και ότι τότε λέγαμε την αλήθεια στον Ελληνικό λαο?
      Μήπως ήταν και κατά της απογραφής?
      Ρε δεν βαρεθήκατε τις κωλοτούμπες που έχετε και το θράσος να ζητάτε και τα ρέστα....

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ tiramola 11/11/2009 15:12:37

        Δεν θυμάσαι, Τιραμόλα! Tότε ο Αντώνης είχε βγεί στα κεραμίδια και την έπεφτε στον Αλογό!

        • tiramola avatar
          tiramola @ Sic transit gloria mundi 11/11/2009 15:21:25

          Δεν το θυμάμαι αυτό καθόλου...
          Τον Σουφλιά θυμάμαι να ψελίζει κάτι...

        • Sic transit gloria mundi avatar
          Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 11/11/2009 15:32:40

          Πώς να το θυμάσαι, Τιραμόλα!
          Στον ύπνο του τον έβριζε τον Αλογοσκούφη ο Αντώνης!

      • ελεύθερος avatar
        ελεύθερος @ tiramola 11/11/2009 16:14:27

        tiramola, μιλάς εσύ για κωλοτούμπες;
        Εσύ μιλάς για θράσος;
        Δεν ντρέπεσαι λιγάκι;
        Εάν είχες την παραμικρή τσίπα θα είχες εξαφανιστεί βρε καλλιτέχνη της αρλούμπας.
        ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΜΕΤΡΑ ΠΟΥ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕ Ο ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΣ ΜΕΣΣΙΑΣ Ο ΓΙΩΡΓΑΚΗΣ;
        Ξέχασες το "λεφτά υπάρχουν";
        Ξέχασες "τα λεφτά δεν ε'ινει πρόβλημα";
        Ξέχασες "θα τα πάρουμε από τα 31 δισ ανείσπρακτες οφειλές";
        Ξέχασες "δεν θα μπούν καινούργιοι φόροι";
        Ξέχασες "θα επαναδιαπραγματευθούμε τον ΟΤΕ και την Ολυμπιακή;
        Ξέχασες "δεν τίθεται θέμα εξίσωσης ορίων συνταξιοδότησης για της γυναίκες";
        Ξέχασες το "θα δώσουμε επίδομα θέρμανσης";
        Ξέχασες την "απόσυρση των σαράβαλων";
        ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΞΕΧΑΣΕΙ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ ΜΗΝΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ, ΞΕΡΕΙΣ.
        Είπαμε να μιλάνε όλοι αλλά να μιλάνε και οι κό**;

  13. stelios avatar
    stelios 11/11/2009 15:19:56

    ελυεθερε,στον υπνο σου το ειδες οτι δεν ειμαστε χειροτερα απο τον καθενα?
    Με διπλασιο χρεος επι του ΑΕΠ?
    Η ειναι διεθνης ανθελληνικη συνομωσια που μονον η Ελλαδα θα μπει στην αυστηροτερη επιτηρηση?
    Οταν εχουμε 500% μεγαλυτερο Δημοσιο Τομεα απο την υπολοιπη ΕΕ,100% μεγαλυτερο ελλειμα νομιζεις οτι μπορουμε να ζηταμε κι'αλλα δανεικα.
    αν ειχες εναν συγγενη με αναλογη συμπεριφορα θα τον ειχες πλακωσει στο ξυλο και θα του κρατουσες τα ρουχα για ενεχυρο.

    • ελεύθερος avatar
      ελεύθερος @ stelios 11/11/2009 16:24:55

      Εγώ φίλε Στελιο ακούω δανεικά και τρέχω, σιχαίνομαι ακόμη και την ιδέα να χρωστάω και το ίδιο βέβαια χρηστή διαχείριση θα περίμενα από το κράτος μου.
      Αυτό δυστυχώς δεν έγινε τα προηγούμενα χρόνια (ειδικά από το 81 και μετά και τώρα φτάσαμε στο απροχώρητο σχεδόν, δεν είμαστε όμως οι μόνοι στην ίδια περίποτ κατάσταση βρίσκονται η Ιταλία και το Βέλγιο και προς τα εκεί επίσης πηγαίνουν και άλλες χώρες όπως η Ιρλανδία, χωρίς αυτό βέβαια να αποτελεί δικαιολογία).
      Προσωπικά σίγουρα είμαι εναντίον νέων δανεικών αλλά αυτό τί σχέση έχει με το θέμα μας;
      Δούλευα στη διοίκηση σε μεγάλη τράπεζα επί δεκαπενταετία και πίστεψέ με δεν θέλω με τίποτε να είμαι δανειακός πελάτης τους, είναι πιράνχας.
      By the way τα ποσοστά που αναφέρεις είναι εντελώς λάθος αλλά αυτό δεν είναι το θέμα μας.
      Συμφωνώ επίσης μαζί σου ότι θα πρέπει να μειωθεί δραστικά ο αρθιθμός των Δ.Υ. αλλά αντιδρούν φανατικά σε οποιαδήποτε αλλαγή, μόνο πίεση και από τα δύο μεγάλα κόμματα (συγχρόνως) μπορεί να τους στριμώξει να δουλέψουν.
      Ενδεικτικά, η νύφη μου είναι δασκάλα, δουλεύει 3-4 ώρες την ημέρα και εκτός από το ότι είναι μονίμως κουρασμένη επίσης συνεχώς παραπονιέται συνεχώς για τα λεφτά που παίρνει (που δεν είναι καθόλου λίγα όταν προσθέτει και τα επιδόματα).
      Αν μετά τους πείς τη λέξη δικτατορία θα σε λιθοβολήσουν.

  14. tiramola avatar
    tiramola 11/11/2009 15:29:08

    Σε κάθε περίπτωση επειδή όπως και ο ίδιος είπε περί πολιτικής του συγκεκριμένου θα αναμένω να τοποθετηθεί στη βουλή με στοιχεία που να αποδεικνύουν την μεταφορά εσόδων...
    Και εν πάσει περιπτώσει πολλοί από αυτούς που σήμερα εμφανιζονται Σαμαρικοί μετείχαν στην επικοινωνιακή καταιγίδα Ρουσόπουλου ότι λένε την αλήθεια τον Ελληνικό λαό...
    Περί υστέρησης εσόδων αν δεν κάνω λάθος το είχαν παραδεχτεί και οι προηγούμενοι κυβερνώντες μέλος των οποίων ήταν και ο καταγγέλων...

  15. theo1611 avatar
    theo1611 11/11/2009 17:12:55

    Φίλε Ελεύθερε, μου φαίνεται ότι λίγο υποτιμάς το "πολιτικό παιχνίδι" των κομμάτων εξουσίας, αλλά και κυρίως πως το προσλαμβάνουν οι πολίτες αυτής της χώρας συλλογικά, ως συνισταμένη, όχι ατομικά.

    Ο Παπανδρέου δεν ψηφίστηκε για τα κατά συνθήκην ψεύδη που αναφέρεις, αλλά γιατί δεν υπήρχε εναλλακτική κόμματος εξουσίας.

    Έστω και με κατά συνθήκην ψεύδη ή ουτοπίες, σε κάτι έπρεπε να δεσμευτεί ότι θα προσπαθήσει να το κάνει καλύτερα, αφού έτσι κι αλλιώς εναλλακτική ανάληψης της ευθύνης διακυβέρνησης κατά τη γνώμη μου δεν κατατέθηκε.

    Αφού η αναχωρητική δήλωση του ενός κόμματος εξουσίας ήταν ότι δεν υπάρχουν λεφτά, τι θα έπρεπε δηλαδή να πεί το επερχόμενο κόμμα εξουσίας, ότι ναι δεν υπάρχουν, δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα γιαυτό και δεν θα προσπαθήσουμε να τα βρούμε?

    • ελεύθερος avatar
      ελεύθερος @ theo1611 11/11/2009 19:23:20

      Φίλε theo1611,
      Εάν ξεκινάς μί ακουβέντα με τα λάθος δεδομένα, είναι απόλυτα φυσιολογικό να βρεθείς σε λάθος δρόμο.
      Ο Καραμανλής δεν είπε ότι δεν υπάρχουν λεφτά (έτσι και αλλιώς δνε υπάρχουν αφού με δανεικά ζούμε δώ και 60 χρόνια).
      Ο Καραμανλής είπε ότι η "ήπια προσαρμογή" που εφάρμοσε από το 2004 δεν είναι πιά αρκετή, διότι λόγω της παγκόσμιας κρίσης πρέπεινα επισπεύσουμε το νοικοκύρεμα της οικονομίας, άρα χρειαζόμαστε πιό σκληρά οικονομικά μέτρα για να βελτιώσουμε το δημοσιονομικό. Πχ είχε μιλήσει για περαιτέρω μέτρα στο ασφαλιστικό, για εξίσωση των ορίων, για ενιαία φορολόγηση επιδομάτων των Δ.Υ. κλπ.
      Η φράση σου και μόνο "αναχωρητική" δείχνει καταλαβαίνεις αυτά που θέλεις εσύ να καταλάβεις και όχι τί πραγματικά έγινε.
      Τα πράγματα είναι απλά.
      Η παγκόσμια κρίση που επέδρασε αρνητικά σε όλες τις οικονομίες του κόσμου (υγιείς και λιγότερο υγιείς) έκανε επιτακτική την ανάγκη να μειώσουμε το έλλειμμα για να μπορέσουμε (κάποια στιγμή) να μειώσουμε και το χρέος.
      Μπορώ να συμφωνήσω μαζί σου στο εξής, ότι μάλλον ο Καραμανλής θα έπαιρνε τα ίδια σκληρά μέτρα που παίρνει τώρα ο Παπανδρέου.
      Υπάρχει όμως μία σημαντική διαφορά νοοτροπίας.
      Ο Καραμανλής είπε την πικρή αλήθεια ενώ ο Παπανδρέου έκρυψε την πικρή αλήθεια.
      Θυμήσου το "υπάρχουν λεφτά", θα τα πάρουμε από τους πλούσιους κλπ.
      Δηλαδή, ο παπανδρέου είπε ξεκάθαρα ψέματα, είπε ψέματα τελεία και παύλα.
      Σου λέει ας γίνω εγώ πρωθυπουργός και μετά θα βρώ άλλοθι (σαν τα τωρινά καραγκιοζιλίκια του Παπακωνσταντίνου με το μεγειρεμένα ψηλό έλλειμμα) καιθα τα δικαιολογήσω.
      Τόσο απλά.

      • theo1611 avatar
        theo1611 @ ελεύθερος 11/11/2009 19:55:05

        Δεν θα χαλάσουμε τις καρδιές μας Ελεύθερε.

        Ο Παπανδρέου κατά τη γνώμη μου είπε "κατά συνθήκη ψεύδη", αυτά δηλαδή που οι "πολίτες" της χώρας ως "συνισταμένη άποψη, ετυμηγορία και σοφία", αν θέλεις, γνωρίζουν ότι δεν είναι αλήθεια, αλλά παρά ταύτα τα προσπερνούν, όταν δεν υπάρχει εναλλακτική επιλογή.

        Τα λοιπά σωστά που λές θα κριθούν, κατά τη γνώμη μου, σε βάθος χρόνου ή και πολύ σύντομα ενδεχομένως.

  16. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 11/11/2009 17:55:24

    Τς τσ τσ ...κουτόφραγκοι....σε ποιους νομίζουν ότι απευθύνονται; σε καμία σοβαρή χώρα; σε κανένα οργανωμένο κράτος; Σε αυτούς που έδωσαν τα φώτα στην οικουμένη...
    Τι θέλουν δηλαδή; Να είναι η σύνταξη ανταποδοτική χ εισφορές/ χρόνια εργασίας; Να μην έχουμε κλειστά επαγγέλματα; Να κόβουμε αποδείξεις; Να μην έχουμε μαύρα;
    Τς τσ τσ ...τι είναι αυτά που λένε στους απογόνους του Περικλέους και του Βυζάντιου...
    Ντάξει μωρέ τώρα του χρόνου θα τους στείλουμε άλλα στοιχεία, γράψε λάθος...

    ΥΓ

    Φαντάζομαι θα βρίζουν την ώρα και την στιγμή που μας έβαλαν μέσα...

  17. Trifonas avatar
    Trifonas 11/11/2009 18:11:31

    Διαβαζοντας τα σχολια του "Ελευθερου", δεν ειναι να απορει κανεις για το καταντημα μας . Αντι να μεμφθει την προηγουμενη κυβερνηση για την καταστροφη που εφερε στην Ελλαδα, φοραει τις κομματικες παρωπιδες και πυροβολει αυτους που απο την μια , ακομη ψαχνουν να βρουν ακρη με την πραγματικοτητα, απο την αλλη τους εκλεξαμε αφου ρεαλιστικα δεν ειχαμε και αλλη επιλογη.

    Τωρα ξυπνησατε ορισμενοι και κανετε τους μετα Χριστον προφητες. Ολα σας φταινε και πριν ακομη παρθουν οι οποιεσδηποτε αποφασεις , σηκωσατε την σημαια της επαναστασης. Ενταξη ρε παιδια , ας καλεσουμε τον Αλογοσκουφη και τον Παπαθανασιου που ξερουν καλα το αντικειμενο και επι πλεον τους υποληπτωνται στην ΕΕ, για να διορθωσουν αυτα που καταφεραν 6 χρονια, χωρις προσθετους φορους και επωδυνα μετρα!

    Σαν δεν ντρεποσαστε λιγο! Ευτυχως τα χαλια σας τα βγαζετε στην φορα μονοι σας σε αυτο που λεγεται 'εκτακτο συνεδριο'. Τουλαχιστον προσγειωθειτε .

    • ελεύθερος avatar
      ελεύθερος @ Trifonas 11/11/2009 19:31:34

      Τρύφωνα, όταν έχεις 55 δισ ευρώ συνολικά έσοδα από τα οπία τα 12 πηγαίνουν στους τόκους των δανείων του Σημίτη, όταν χρειάζεσαι τουκάχιστον 6 δισ το χρόνο εθνική συμμετοχή για να απορροφήσεις τα κοινοτικά κονδύλια, όταν έχεις 1 εκατ. δημόσιους υαλλήλους (μαζί με τους ΟΤΑ) να θρέψεις και ξεκινάει μία ύφεση που δεν μπορείς να ειπράξεις φορολογητέα ύλη από τις επιχειρήσεις γιατί κλέινουν η μία μετά την άλλη ΤΟΤΕ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΡΙΣΗ.
      Το κλασσικό μότο των πρασινοφρουρών είναι ότι την κρίση τη δημιούργησε η Νέα Δημνοκρατία έτσι;
      Τώρα που κυβερνάτε εσείς θα δείτε πόσα απίδια πιάνει ο σάκος και επίσης πόσο εύκολο είναι να κάνεις κριτική όταν είσαι αντιπολίτευση και πόσο δύσκολο όταν πρέπει λύσεις προβλήματα.
      Μην λές μεγάλες κουβέντες γιατί εσύ ο ίδιος θα βρίζεις και θα καταριέσαι το Γιωργάκη σε λίγο καιρό.
      Υπερβολές;
      Απλά θυμίσου αυτή μου την κουβέντα.

      • tiramola avatar
        tiramola @ ελεύθερος 11/11/2009 19:46:31

        Ελεύθερε τελικά δεν πέτυχε η επανίδρυση του κράτους λόγω ανηκέστου βλάβης που είχε προκληθεί από τους προηγούμενους.
        Αυτό είναι καθάρισες...

    • markella avatar
      markella @ Trifonas 11/11/2009 19:47:28

      Cool φιλε...cool!
      Γιατι το Πασοκ εχει γινει ανεκδοτο..!
      Το " Εμεις οι Δημοκρατικοι Πολιτες" πηγε περιπατο οταν
      Φαγωθηκαν τα κοινοτικα κονδυλια 83-89
      Οταν δωσανε νεο νοημα στην εκφραση " πολιτικο φρονημα" και μπαιναν μονο οι δημοκρατες στο δημοσιο με τη καρτα του πρασινοφρουρου
      Οταν εγινε η Αγραμπελης μοδα
      Οταν στα 35 χρονια ζωης του κομματος κανατε 3 αρχηγους..ο ενας αυτοδιοριστος...ο αλλος εκβιαζοντας και ο τριτος με δαχτυλιδι...δημοκρατικο και οχι βασιλικο
      Οταν τα κανανε πλακακια με ολους τους εργολαβους και δημιουργηθηκε το "τερας" που λεγεται Μπομπολας
      Οταν εξαπατηθηκαν εκατομυρια με το χρηματιστηριο
      Οταν εξελληνιστηκαν 200.000 μεταναστες εν μια νυκτι στις εκλογες του 2000
      Οταν μπηκαμε στην ευρωζωνη με πλασματικα στοιχεια
      και οταν μεχρι το 2008 η κυβερνηση πληρωνε τις επεκτασεις συμβασεων των Ολυμπιακων Εργων που ηταν 72% πανω απ τις αρχικες συμβασεις... ΑΣΤΑ ΚΑΥΜΕΝΕ...μπορει να μη θυμασαι...καποιοι απο μας τα ζησαμε και ακομα ποναμε!
      Ο κοσμος το χει τουμπανο και εμεις κρυφο καμαρι!

  18. Orestios avatar
    Orestios 11/11/2009 19:12:52

    Επιτέλους! Στην ΕΕ πιέζουν για την άμεση εφαρμογή της αναδιανομής.

  19. stelios avatar
    stelios 11/11/2009 19:46:52

    ελευθερος,
    συμφωνουμε απολυτα για το '81 και μετα,για το Τσοβολα δωστα ολα,την παρεα της Μιμης,ακομη και για τον Γιαννο και το Χρηματιστηριο.
    πληρωνουμε και θα πληρωνουμε για 50 χρονια ακομη τον Αντρεα και την Αλλαγη.
    Ομως και η 5ετια του Χοντρου ηταν για τα πανυγηρια,με την Αλογοσκουφιτσα και τους Μεσιτες πολιτικους να εχουν οργιασει οσο το ΠΑΣΟΚ σε 20 χρονια.
    Το οτι ο Ανδρεας ανοιξε το δρομο δε μου λεει τιποτα,τη στιγμη που Υπουργος θεωρουσε λογικο να εχει υπερακτι εταιρια για να μην πληρωνει φορο.
    Και διεφθαρμενοι και ανικανοι,ουτε να κλεψουν χωρις να τα κανουν μανταρα δεν ηταν αξιοι.
    Τα νουμερα που προανφερα ειναι σωστα,εχουμε 12,5% ελλειμα περιπου διπλασιο απο το κοιν.μεσο ορο,χρεος 130%του ΑΕΠ ,σχεδον διπλασιο και πενταπλασιο δημοσιο τομεα,με ασφαλισμενους που δουλευουν 9 χρονια λιγοτερο για να βγουν στη συνταξη.Αν δεν βρεθει καμια πετρελαιοπηγη σε βαθος 10 μετρα και λιγο εξω απο την Αθηνα,η χρεωκοπια ειναι δεδομενη εκτος και αν αλλαξουν καποιοι απο τους ορους της εξισωσης.

  20. Σπυρος avatar
    Σπυρος 12/11/2009 00:48:02

    Γνωριζαν οι Βρυξελες για την οικονομικη κατασταση στην Ελλαδα απο χρονια.Τα μαγειρεματα στα λογιστικα και τους προυπολογισμους ειναι παλια τεχνη και οχι μονο Ελληνικη.Οταν η Ελλαδα,και οχι μονο,μπηκε στην ΟΝΕ δυστυχως δεν μπηκε με οικονομικα αλλα με πολιτικα κριτηρια.Επρεπε πρωτα να γινουν δομικες αλλαγες και μετα,εφ οσον τα οικονομικα μεγεθη ειναι τετοια να προχωρησουμε στην ενταξη.Τωρα ειναι αργα οτι αλλαγες γινουν θα γινουν επιτακτικα και βιαια με οτι αυτο συνεπαγεται για τη κοινωνια.