#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/12/2013 12:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μυστική συνάντηση Σαμαρά - Καραμανλή σε ... ψαροταβέρνα

Και με τη βούλα... μόνη της η Ντόρα



Μήνες τώρα διαβάζαμε για τους Καραμανλικούς που «ξεσπάθωσαν» μέσα στη Νέα Δημοκρατία και χρησιμοποιώντας κατά το δοκούν τον πρώην πρωθυπουργό, απειλούσαν να ανατρέψουν την κυβέρνηση.

Ο Αντώναρος να στέλνει μηνύματα από τον Οκτώβριο ότι κάτι θα συμβεί. Περιμέναμε να συμβεί αυτό το κάτι, αλλά τίποτε. Ο πρώην κυβερνητικός εκπρόσωπος και αυτοδιοριζόμενος εκπρόσωπος του κ. Καραμανλή είναι σίγουρο ότι δεν μπορεί να κάνει καριέρα μέντιουμ ούτε καφετζούς. Θα τον πάρουν με τις πέτρες.

Ο Ευρ. Στυλιανίδης, άλλος… Καραμανλικός αυτός, έλεγε ακόμη και μέσα στη Βουλή ότι έρχονται ραγδαίες πολιτικές εξελίξεις. «Περιμένετε και θα δείτε», τόνισε στους συνομιλητές που έμεναν… αμίλητοι μπροστά στον μέγα προφήτη Ευριπίδη.

Κάθε φορά που κατατίθετο κάποια ερώτηση βουλευτών της ΝΔ, κυρίως κατά επιλογών του οικονομικού επιτελείου, διαβάζαμε ότι πρόκειται για μίνι ανταρσία Καραμανλικών βουλευτών. Πότε ο Βλάχος, πότε ο Τζαμτζής, πότε ο ένας και πότε ο άλλος, «έπαιζαν» το χαρτί του Καραμανλικού για λίγα λεπτά δημοσιότητας.

Ακόμη και τότε γράφαμε ότι πιθανότατα μπορεί να μη γνωρίζει ο Καραμανλής τις κινήσεις ή δηλώσεις των βουλευτών που χρησιμοποιούν το όνομά του. Στο κάτω – κάτω, μπορείς να κατηγορήσεις για ένα σωρό πράγματα τον πρώην πρωθυπουργό, όμως, τέσσερα χρόνια τώρα δεν έδωσε την παραμικρή αφορμή μέσα στη Νέα Δημοκρατία.

Την προηγούμενη εβδομάδα το Βήμα αποκάλυψε το ραντεβού Ντόρας – Καραμανλή και όλοι σκέφτηκαν «σκάβουν το λάκκο του Σαμαρά». Προφανώς ήταν διακαείς πόθοι της Εξερευνήτριας η οποία ψάχνει να βρει αποστάτες αλλά δε βρίσκει.

Σήμερα, με τη συνέντευξή του στην Καθημερινή ο πρωθυπουργός βάζει τα πράγματα στη θέση τους και λέει ότι οι σχέσεις του με τον κ. Καραμανλή είναι άριστες κι ότι πρόσφατα συναντήθηκε μαζί του. Σύμφωνα με το Βήμα, το ραντεβού έγινε έπειτα από ένα τηλεφώνημα του ίδιου του κ. Καραμανλή ο οποίος διαβεβαίωσε τον Αντ. Σαμαρά ότι δεν έχει καμιά σχέση με τις διαρροές και ότι ο ίδιος δεν ενισχύει τις κινήσεις των λεγόμενων Καραμανλικών.

Η συνάντηση έγινε σε μια ψαροταβέρνα και εκεί λύθηκαν όποιες παρεξηγήσεις υπήρξαν, το κλίμα ήταν άριστο με τον πρώην πρωθυπουργό να λέει ότι ακόμη και αν δεν επικροτεί κάποιες κυβερνητικές θέσεις δεν είναι αυτός που θα προκαλέσει πρόβλημα.

Αν ισχύουν όσα λέει το ρεπορτάζ οι δύο πολιτικοί τα είπαν σε άριστο κλίμα, ο κ. Καραμανλής επιβεβαίωσε ότι δεν παίζει παιχνίδια που ενισχύουν την εσωστρέφεια και γενικώς ήταν μια ωραία ατμόσφαιρα.

Προφανώς και οι κινήσεις αποσταθεροποίησης δεν προαναγγέλλονται. Προφανώς και οι πολιτικές διεργασίες σε ένα κόμμα δεν βγαίνουν πρώτα στα κανάλια και τις εφημερίδες και ύστερα συμβαίνουν. Και βεβαίως κανείς δε θέλει να πιστέψει ότι ορισμένοι (πλην μιας) μέσα στη Νέα Δημοκρατία θα ρίξουν την κυβέρνηση χωρίς εκλογές, αίροντας την εμπιστοσύνη τους στον Αντ. Σαμαρά.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 15/12/2013 12:33:30

    Αυτά να τα διαβάζουν οι νεοδημοκράτες που ψηφίζουν ΧΑ επειδή -υποτίθεται- ο Σαμαράς είναι πουλημένος στους Γερμανούς και ο Καραμανλής ψηφίζει μόνο κα μόνο για να μη διαλυθεί το κόμμα. Αφού ψηφίζει αυτό που κάνει ο Σαμαράς, είτε πουλήθηκε και ο Καραμανλής, είτε ο Σαμαράς απλά έχει στρατηγική που δεν βλέπουν όλοι. Με τους S300 αλήθεια που τους κρύβαμε 15 χρόνια και ο Σαμαράς τους πυροδότησε ταυτόχρονα με την υπογραφή αμυντικής συμφωνίας με Ρωσία τι λένε οι κύριοι καραμανλικοί νεοδημοκράτες και νυν χρυσαυγίτες ψηφοφόροι; Για να σοβαρευτείτε λίγο.

    • και πες και πες και ψ ψ π avatar
      και πες και πες και ψ ψ π @ Γεώργιος Τ. 16/12/2013 11:32:19

      Στα άρθρα για τον maga ποιητή Κιτσάρα,
      έλαμψες δι της απουσίας σου, απαντητή μας καλέ...

      Στεναχωρήθηκα. Η μη απάντηση σημαίνει ενοχή;

      Μη μασάς, ακάθεκτος!!!

      • και πες και πες και ψ ψ π avatar
        και πες και πες και ψ ψ π @ και πες και πες και ψ ψ π 16/12/2013 11:33:25

        sorry, ---mega ποιητή

  2. θηραία avatar
    θηραία 15/12/2013 13:09:47

    Αριστα! ...η καλύτερη απάντηση σε κάθε μακιαβελικό!!!!

  3. Χμμμμ avatar
    Χμμμμ 15/12/2013 13:34:01

    Απλά παιδικά παιχνίδια διαδοχής του Σαμαρά, στην πλάτη του Καραμανλή. Αλλα γιατί τόση βιασύνη άραγε;
    Μηπως γιατί αν δεν πέσει τώρα ο Σαμαράς και την άνοιξη καταφέρει να βγάλει την χώρα απο το μνημόνιο θα μείνει για πολυυυυυυυυυυυ ακόμα?

  4. 13 avatar
    13 15/12/2013 14:24:41

    Δεν υπάρχει ποιό ευχάριστο νέο Κυριακάτικα, απ΄το να μαθαίνεις οτι οι δύο άνδρες που στήριξες με τη ψήφο σου, γιατί πίστεψες στο προγραμμά τους και τους σκοπούς τους είναι φίλοι και όχι εχθροί.Πραγματικά οι κακόβουλοι "έφαγαν χώμα"...

    • Ηνίοχος avatar
      Ηνίοχος @ 13 16/12/2013 02:04:53

      Αν ο νους και οι αισθήσεις μας μας υπηρετούν σωστά είναι αδιανόητο να μαθαίνουμε απο τρίτους κάτι που θα έπρεπε να γνωρίζουμε πρώτοι εμείς.

      Oι δημοσιογράφοι είναι άτομα που έχουν αρνηθεί τα πάντα στη ζωή εκτός απο το χρήμα, τη σάρκα και τον διάβολο.

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Ηνίοχος 16/12/2013 07:28:17

        Ακριβώς. Υπάρχουν εξαιρέσεις βέβαια, αλλά...

    • και πες και πες και ψ ψ π avatar
      και πες και πες και ψ ψ π @ 13 16/12/2013 11:39:07

      Σωστόοοος, 13!

  5. Dino avatar
    Dino 15/12/2013 14:32:03

    Εγώ πάντως αν ήμουν Καραμανλής τα ίδια θα έλεγα στον Σαμαρά για να κάνω μια κίνηση εκτόνωσης τόσο που έχει βαρύνει το κλίμα. Όχι τίποτε άλλο αλλά να μην με δείχνουν όλοι εμένα μετά το ατύχημα.

  6. γιωργος avatar
    γιωργος 15/12/2013 18:40:05

    Τελικά στο ΕΛΛΑΝΤΑ όλοι οι καταληλοτεροι έχουνε το ίδιο τέλος στηρίζονται απο το συστημα μεχρι πριν λιγο απο το τελος.....ασ πουμε αυξήσει 60% στα διοδια και μετα πεφτουν σαν χαρτινοι πυργοι ή ξεφουσκωνουνε σαν μπαλονια διαλεξτε και παρτε.. Σημιτης Παπανδρεου Καραμανλης Σαμαρας απο τι φενεται ερχετε νεος καταλληλοτερος ο Τσιπρας , φυσικα και θα φροντησει το συστημα να του φορτοσει και αλλα βαριδια απο αυτα που εχει ισως εναν δευτερο εταιρο στην κυβερνηση του για να χορευει και αυτος το χορο των δανειστων χωρις να μπορει να αντιδραση

  7. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 15/12/2013 19:03:41

    Τό βαρύ πυροβολικό τοῦ κόμματος! ῎Εντιμοι, πατριῶτες πολιτικοί, εἶδος σπάνιο στό τωρινό πολιτικό σύστημα!

  8. AkriAkri avatar
    AkriAkri 15/12/2013 19:50:31

    Οτι είναι ...βαρύ το ...πυροβολικό, είναι! Βαρέων βαρών θα έλεγα....
    Καλησπέρα σας αγαπητή Φωτεινή :lol:

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ AkriAkri 16/12/2013 00:04:54

      http://www.jacquielawson.com/preview.asp

      Καλησπέρα ἀγαπητή AkriAkri. :D

      ᾿Ελπίζω νά μπορέσης ν᾿ ἀνοίξης τόν σύνδεσμο. Πάντα μέ ἐκτίμηση!

  9. και πες και πες και ψ ψ π avatar
    και πες και πες και ψ ψ π 16/12/2013 11:44:54

    Η φωτό τα λέει όλα...

  10. θεσσαλονικιος avatar
    θεσσαλονικιος 16/12/2013 15:25:23

    ΜΗΠΩΣ ΣΤΗΝ ΤΑΒΕΡΝΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙ Η Κ. ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΥΑΔΙΚΗΜΕΝΗ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΤΗΣ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΠΑΡΑΤΑΞΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΠΡΟΔΟΜΕΝΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΛΑΟ ΤΗΣ .ΦΥΣΙΚΑ ΓΙΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ ΤΗΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΩΣ, ΣΕ ΤΑΒΕΡΝΑ ΜΑΛΙΣΤΑ ,ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ Ο Κ. ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΜΕ ΝΤΕΚΟΡ ΤΑΒΕΡΝΑΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΥΣΠΙΣΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ.ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΟΤΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΟΛΩΝΑ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΜΑΣ .ΝΑ ΤΟΝ ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ ,ΦΑΝΕΡΑ ΔΕ ,ΟΛΟΙ ΜΑΣ.