#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/04/2011 09:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μυστική συνάντηση Παπανδρέου-Καντάφι στην Λαμπεντούζα

[caption id="attachment_94335" align="alignnone" width="600" caption="Υψηλά μέτρα ασφαλείας στην βίλα "Le due palme" του Ιταλού πρωθυπουργού"][/caption]

Στο ιταλικό νησί Λαμπεντούζα και πιο συγκεκριμένα στην πολυτελή βίλα που αγόρασε πρόσφατα ο Σύλβιο Μπερλουσκόνι, πραγματοποιείται σήμερα μυστική τριμερής συνάντηση, μεταξύ του Ιταλού πρωθυπουργού, του Γιώργου Παπανδρέου και του Μοαμάρ Καντάφι.

Το νησί δεν επελέγη τυχαία, καθώς καθημερινά καταλήγουν  εκατοντάδες λαθρομετανάστες, βασικά από την Τυνησία. Ένα από τα έξι πλοία που έχει παραχωρήσει η κυβέρνηση της Ιταλίας για αυτό το σκοπό μετέφερε μυστικά τον Καντάφι στο νησί.

Οι διαπραγματεύσεις  αναμένονται δραματικές, καθώς παρά τις τελευταίες του νίκες στα πεδία των μαχών, ο Καντάφι απομονώνεται όλο και περισσότερο από το διεθνές περιβάλλον, ιδίως μετά και την αυτομόληση του Υπουργού Εξωτερικών Μούσα Κούσα στην Βρετανία.

Η επιλογή των Μπερλουσκόνι και Παπανδρέου από τον συνασπισμό των χωρών που έχουν αναλάβει να υλοποιήσουν την απόφαση του Συμβουλίου Ασφαλείας, μόνο τυχαία δεν είναι.  Η γειτνίαση αλλά και οι παραδοσιακά καλές σχέσεις , δημιουργούν ένα κλίμα εμπιστοσύνης, το οποίο δεν αποκλείεται να καταλήξει σε συμφωνία για το τερματισμό των εχθροπραξιών.

Αν η Δύση του διασφαλίσει την παραμονή στην εξουσία, ο Καντάφι είναι πρόθυμος να προσφέρει συμφωνίες για την εκμετάλλευση του πετρελαίου.

Από την πλευρά του ο Έλληνας πρωθυπουργός σε διμερές επίπεδο, θα δώσει τη μάχη για την οριοθέτηση της ελληνικής και λιβυκής ΑΟΖ. Επίσης είναι αποφασισμένος να  θέσει επί τάπητος  την «παρεξήγηση» που δημιουργήθηκε σχετικά με τη συμμετοχή του στο Ίδρυμα Καντάφι.

Έντονο διπλωματικό παρασκήνιο εκτυλίσσεται στο μεταξύ. Οι Γάλλοι είναι οι πλέον ανυποχώρητοι, ενώ στη συνάντηση δεν αποκλείεται να παρέμβουν μέσω τηλεδιάσκεψης,  εκπρόσωποι του ΝΑΤΟ  και του Αραβικού Συνδέσμου.

Οι εξελίξεις αναμένονται ραγδαίες. Όπως κυνικά παραδέχονται δυτικοί διπλωμάτες, «ήρθε η ώρα για την υπογραφή μιας «χρυσής» εκεχειρίας. Οι τόμαχοκ έκαναν άριστα τη δουλειά τους».







[caption id="attachment_94338" align="alignnone" width="600" caption="Άλλη άποψη της βίλας του Μπερλουσκόνι στην Λαμπεντούζα"][/caption]






ΣΧΟΛΙΑ

  1. diavgasi avatar
    diavgasi 01/04/2011 09:44:20

    ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΝΑΤΕ ΣΗΜΕΡΑ....

  2. mm avatar
    mm 01/04/2011 09:45:36

    ΠΡΩΤΗ ΑΠΡΙΛΙΟΥ???????????????????????????

  3. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 01/04/2011 09:46:35

    Και πάλι και του χρόνου.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ ΙΩΝΑΣ 01/04/2011 17:04:51

      Επίσης Ίωνα επίσης

  4. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/04/2011 09:47:02

    Το CNN μόλις μετέδωσε ότι θα έχουμε και bunga bunga πάρτι.

    • Tassos avatar
      Tassos @ Strange Attractor 01/04/2011 09:50:38

      ΩΡΑΙΟΣ!!!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Strange Attractor 01/04/2011 09:58:52

      Επειδή δεν προλαβαίνω να το μεταφράσω, το παραθέτω αυτούσιο και αποκλειστικό:
      "...the three leaders are said to celebrate their diplomatic success with what the locals call a bunga bunga gala event. When contacted by our sources, the Greek PM mentioned something to the effect of "...throwing an ouzo party to seal the cease fire agreement".

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Strange Attractor 01/04/2011 10:05:05

      ναι, αλλά έχουν διαφορετικά γούστα...

      • kiki avatar
        kiki @ archaeopteryx 01/04/2011 10:10:04

        @ αρχαιε,
        κατι θα βρεθει για ολους.

    • Y. avatar
      Y. @ Strange Attractor 01/04/2011 10:30:33

      ..με ενισχύσεις από Λ.Α., χορηγία Χέφνερ

  5. Basilio Emm... avatar
    Basilio Emm... 01/04/2011 09:50:33

    Να, μα την Παναγία, εγω το πίστεψα το ρεπορτάζ...

  6. kiki avatar
    kiki 01/04/2011 09:51:36

    Να παρακαλεσουμε τα καρντασια απο διπλα , μια και ειναι γνωστοι για την ευστοχια τους , να ριξουν καμμια να ησυχασουμε και απο τους τρεις.
    Και υποσχομαστε και μανιατικο μοιρολοι.
    Τι λαοπροβλητος ηγετης Θεε μου.
    Ολα τα καλα να του ερθουν κατακεφαλα.

  7. Tassos avatar
    Tassos 01/04/2011 09:52:31

    Μπράβο για το πρωταπριλιάτικο, αντάξιο του ΑντιNews!

  8. sawas avatar
    sawas 01/04/2011 10:03:21

    Το Reuters έγραψε πως παραβρέθηκε και η ειδική απεσταλμένη του Ομπαμα υπουργός εξωτερικών Χίλαρι Κλίντον. Κάθετα αντίθετος σε μια τέτοια συνάντηση εμφανίστηκε ο Ρώσος πρωθυπουργός Βλαντιμιρ Πουτιν ενώ με δηλώσεις του στο αγγλόφωνο κανάλι RT κατηγόρησε το ΝΑΤΟ και την "συμμαχία των προθύμων όψιμων ανθρωπιστών" για παραβίαση των ψηφισμάτων του ΟΗΕ.
    Καλό μήνα!!!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ sawas 01/04/2011 10:07:00

      Τα γεγονότα τρέχουν. Διάφορα ελληνικά ΜΜΕ μεταδίδουν ότι παρευρέθη και η Τζούλια Αλεξανδράτου, η οποία μεσολάβησε για τη συνάντηση.
      Λέγεται ότι θα διοριστεί Πρέσβειρα καλής θέλησης στις μειονότητες των Αφρικανών προσφύγων στη Λαμπεντούζα.
      Η ίδια δηλώνει πρόθυμη, και όπως είπε "σκοπεύει να τους εξυπηρετήσει όλους...".

      • sawas avatar
        sawas @ Strange Attractor 01/04/2011 10:29:21

        (Ανανεωμένο-συνεχής ροή) Το ειδησιογραφικό πρακτορείο ITAR-TASS επιβεβαιώνει την πληροφορία που εμφανίζει το δήμαρχο Στυλιδας Α. Γκλετσο να "κατεδαφίζει την μπάρα επικοινωνίας" ανάμεσα στις αντιμαχόμενες παρατάξεις. Ο Δήμαρχος Στυλιδας φέρετε να δηλώνει έτοιμος να δημιουργήσει "παράπλευρους δρόμους" επικοινωνίας με κάθε προσωπικό κόστος.

  9. ο Μήτσος avatar
    ο Μήτσος 01/04/2011 10:11:00

    Καλή πρωταπριλιά! Αν τον πετύχει τον ΓΑΠ ο Καντάφι πουθενά, θα τον κρεμάσει από τα αχαμνά του...

  10. Τακης Χαλκιόπουλος avatar
    Τακης Χαλκιόπουλος 01/04/2011 10:15:31

    καλοοοο

  11. ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ avatar
    ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ 01/04/2011 10:40:17

    STRANGE ATTACTOR
    ΝΑΙ ΗΤΑΝ ΚΑΙ Η ΤΖΟΥΛΙΑ ΔΕΝ ΕΙΔΕΣ ΠΟΥ ΠΗΓΕ ΜΕ ΤΗΝ ΡΟΖ ΠΟΡΣΕ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣ.

  12. Φ ΓΑΠ avatar
    Φ ΓΑΠ 01/04/2011 10:45:35

    Γιορτάζει και ο ΓΑΠ σήμερα!!! Χρόνια πολλά!!!

  13. Μικρός Οδυσσέας avatar
    Μικρός Οδυσσέας 01/04/2011 10:50:31

    Και είπα να μη βάλω την ΑΟΖ, θα μας πάρουν μυρωδιά αχαχαχαχα.
    Και τιυ χρόνου να είμαστε καλά με όλα τα όργανα μας (σπλήνες, συκώτια, νεφρά) στη θέση τους

  14. SZAE avatar
    SZAE 01/04/2011 11:06:27

    Αναμενουμε και την συνεντευξη που θα παραχωρησει ο συνταγματαρχης στον Πρετεντέρη!!!
    Καλο μας μήνα........

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ SZAE 01/04/2011 11:10:43

      Είπαμε ότι είναι σε δεινή θέση ο Μοαμάρ, αλλά δεν θα ρίξει και τόσο το επίπεδο

  15. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 01/04/2011 11:36:18

    Χρονια πολλα και του χρονου χωρις Γιωργακη και λοιπους συγγενεις.
    Ακομη ετουτη η ανοιξη αδελφια.

  16. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 01/04/2011 11:57:32

    ΑΠΑΙΧΤΟ

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ ΣΟΝ ΠΕΝ 01/04/2011 16:59:25

      Θενκς Σον Πεν

  17. xbab avatar
    xbab 01/04/2011 13:22:00

    Καλά κρασιά!
    Έπιασα και εγώ το Τζόκερ και είμαι μοναδικός.....

  18. occultist avatar
    occultist 01/04/2011 14:46:57

    Εγώ το πίστεψα. :) Η Λαμπεντούζα είναι ιδανικός τόπος για εκδιωχθέντες δραπέτες πολιτικούς από Αφρική και Ευρώπη. Ομοιος στον όμοιο και η κοπριά στα λάχανα. (Ελληνική παροιμία)

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ occultist 01/04/2011 17:04:08

      Μια αληθοφάνεια την έχει χαχαχα

  19. Λίζα Αλεξίου avatar
    Λίζα Αλεξίου 01/04/2011 15:12:46

    Πρωταπριλιάτικο ψέμα; Αφού ήμουν και γώ εκεί και τα είδα όλα.Υπήρχε ένας διάχυτος εκνευρισμός και η αιτία αυτού, ηΤζούλια, η οποία δεν ήρθε λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων.Υποσχέθηκε όμως οτι θα περνούσε για ένα ντρίνγκ αργότερα, και έτσι ησύχασαν άπαντες.
    Καλό μήνα σε όλους.

  20. victoria (true) avatar
    victoria (true) 01/04/2011 15:18:48

    Καλό μήνα!

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ victoria (true) 01/04/2011 17:06:29

      Καλό μήνα τρου. Καλή δύναμη!!!

  21. Striker avatar
    Striker 01/04/2011 16:15:20

    Σύμφωνα με τελευταίες πληροφορίες ήταν ενέδρα του Ομπάμα. Τον τσουβάλιασαν και δρόμο για το Γκουαντάναμο! (Τον Καντάφι όχι τον Παπανδρέου, δυστυχώς).